Yahoo: Nezmyselné ocenenie po IPO Alibaba Ako-investovat.sk .


Po úpise Alibaba je jasné, že trhy zjavne zle oceňujú Yahoo. Ak budeme predpokladať, že trhy sú racionálne, potom aktuálna cena vlastne nedáva zmysel. V piatok uzavrelo Yahoo na 40,93 dolároch, ale na základe analýzy SOTP (sum-of-the-parts / súčtu častí) by sa akcie mali obchodovať okolo 45 dolárov.

 

11% navyše pre Yahoo

 

Nižšie uvedená tabuľka ukazuje v obrysoch SOTP analýzu férovej ​​hodnoty akcií Yahoo. Spoločnosť má 3 408 miliónov dolárov v hotovosti a krátkodobých cenných papieroch. Podiel v Yahoo Japan má hodnotu 5 191 miliónov dolárov po zdanení. Výnosy z upisovania Alibaba predstavujú 5 831 miliónov po dani.

 

Súvaha za 3. kvartál ukáže celú sumu pred zdanením, ale v pasívach tiež nájdeme zvýšenú daň z kapitálových ziskov za predaný podiel. Zvyšný podiel Yahoo v Alibaba po upisovaní má hodnotu 22 071 miliónov dolárov po zdanení pri predpoklade desaťpercentnej zľavy za predaj celého podielu záujemcovi over-the-counter (cez prepážku).

 

Nakoniec aplikujeme 15-násobok na stabilné voľné cash flow Yahoo v hodnote 600 miliónov dolárov. Čo sa týka zisku, toto znamená pomer P / E (ceny a zisku na akciu) cca 7.

 

 

Celková férová hodnota podľa SOTP je 45 051 miliónov dolárov, čo, vydelených 994 603 788 akciami, znamená férovú hodnotu akcie 45,30 dolára, ktoré je o 10,7% vyššia ako uzatváracia cena z minulého piatku. Trhy teda buď Yahoo zle oceňujú, alebo ukazuje SOTP negatívne očakávania týkajúce sa jeho podielov v Yahoo Japan a Alibabe.

 

Optimálnym obchodom, ktorý reflektuje túto zjavnú arbitráž pri vedomí celkovej kapitalizácie Yahoo, je kúpiť Yahoo a šortovať Yahoo Japan a Alibaba. Jedinou ťažkosťou je nájsť v súčasnej dobe dostatok akcií Alibaba na triedenie.

 

Použiť akcie Yahoo k šortovaniu Alibaba?

 

Pre investorov, ktorí nazerajú na Alibaba negatívne (a tých je zrejme celkom dosť), sú akcie Yahoo možnosťou, ako šortovať ALIBABA. Podiel Yahoo v Alibaba zodpovedá aktuálne polovici jeho trhovej kapitalizácie. Jednopercentný pokles Alibaba by mal viesť k polpercentnému poklesu cien akcií Yahoo, inak tu vlastne máme arbitrážnu príležitosť.

 

Pokles akcií Yahoo z minulého piatku zrejme spôsobila kombinácia zosilneného šortovania a výpredaja dlhodobých investorov, ktorý bol v súvislosti s upísaním Alibaba očakávaný.

 

Cena akcií Yahoo 

Zdroj: Saxo Bank

 

Existuje ale jeden problém šortovania Yahoo za aktuálnu trhovú cenu. Ako bolo vysvetlené vyššie, traderi už takmer o 11% podhodnocujú hodnotu akcií Yahoo. Vďaka tomu sa môžete dostať do nebezpečnej situácie, kedy Alibaba klesne o 20%, ale Yahoo sa ani nepohne, pretože pri takomto scenári sa trhová cena môže porovnať s férovou hodnotou podľa SOTP. Táto neznáma premenná predstavuje hlavné riziko stratégie šortovania Yahoo.

 

SoftBank sa obchoduje s podobným diskontom

 

Z určitého pohľadu nie je zle ohodnotené len Yahoo. Najväčší akcionár Alibaba, SoftBank, je tiež podľa SOTP podhodnotený, pretože trh nepripisuje žiadnu hodnotu jeho podielom v japonských telekomunikačných podnikoch a najväčšiemu investičnému portfóliu.

 

Súhrnná hodnota podielu Softbank v Alibaba s 20% zľavou a investície vo verejne obchodovaných firmách, akými sú napríklad Sprint, Yahoo Japan a GungHo Online Entertainment aktuálne presahujú trhovú kapitalizáciu Softbank, ktorá predstavuje 92 miliárd dolárov. Pri aplikácii skromného valuačného násobku na japonské telekomunikačné aktíva a pri odhade korporátnych daní ukazuje Softbank podobný diskont ako v prípade Yahoo. 

 

Autor: Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (3)

Súvisiace články

IPO Alibaba je veľkou stávkou na Čínu a svetový elektronický obchod

tuesday
16.09.2014
Akcie | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)