Akciové indexy a ETF najväčích krajín Európy Ako-investovat.sk .


Európska Únia má okolo 500 miliónov obyvateľov, čo predstavuje asi  7,3% svetovej populácie a hrubý domáci produkt približne 20% celosvetového. Stovky najväčších svetových spoločností sú umiestnené na území starého kontinentu a práve to je dôvod, prečo by sa investor mal minimálne pozrieť, čo ponúka.

 

Z pohľadu politiky centrálnej banky, ktorá ovplyvňuje akciové trhy, máme v Európe zaujímavú situáciu. Kým v USA sa FED snaží uťahovať menovú politiku, Európa je na tom opačne. Ekonomike sa stále nedarí naštartovať a ECB prijíma ďalšie a ďalšie kroky k oživeniu, naposledy to bolo zníženie hlavnej úrokovej sadzby. Okrem toho sú zaujímavé vyjadrenia prezidenta ECB Mária Draghi-ho, ktorý permanentne hlása, že v prípade akýchkoľvek problémov v eurozóne, bude ECB robiť čokoľvek, aby situáciu zachránila. To má dať investorom jasný signál, na udržanie pozitívnej nálady.

 

Akciové indexy v Európe

 

Skoro každá Európska ekonomika má svoje akciové indexy, pozostávajúce z domácich akcií, (ktoré skoro presne dokumentujú ekonomickú situáciu v danej krajine.) Investor, ktorý chce investovať v Európe, si teda môže vyberať konkrétnu krajinu a investovať do nej napríklad prostredníctvom ETF-ka, alebo fondu kopírujúceho ich index. Keďže ETF-ka si je možné ľahko obstarať, zameriame sa na ne.

 

Pri investovaní do veľkých Európskych krajín nepredstavuje likvidita žiaden problém, ktorý by nás mohol ohroziť. Zároveň máme na výber široké spektrum akcii, zvyčajne to najlepšie, čo daná krajina má. Naopak investície v malých krajinách zvyknú byť poznačené nízkou likviditou. Môžu síce priniesť oveľa vyššie výnosy, avšak s oveľa vyšším rizikom. Preto sa v tomto článku budeme radšej venovať najväčším krajinám a ich najlikvidnejším ETF-kám.

Keďže sme už načrtli, že je lepšie si vyberať ETF, ktoré sú dostatočne likvidné, tak z  databázy ETF-iek, na tejto stránke sme si vybrali tie najlikvidnejšie regionálne Európske ETF-ka.

 

Zoznam piatich vybraných:

  • iShares MSCI Germany Index,
  • iShares MSCI Italy Capped ETF,
  • iShares MSCI United Kingdom ETF,
  • iShares MSCI Spain Capped ETF,
  • iShares MSCI France ETF.

 

V nasledujúcich grafoch si môžete pozrieť, ako sa darilo ETF-kám od ich vzniku. Je potrebné zdôrazniť sa jedná  o cenové grafy a taktiež o grafy zahrňujúce reinvestíciu dividendových výnosov a kapitálových ziskov. Môžete sa presvedčiť, že tento aspekt reinvestície znamená rozdiel aj niekoľkých desiatok percent.

 

iShares MSCI Germany Index

Cenový graf

Graf znázorňujúci reinvestície

 

 

iShares MSCI United Kingdom ETF

Cenový graf

Graf znázorňujúci reinvestície

 

iShares MSCI Spain Capped ETF

Cenový graf

Graf znázorňujúci reinvestície

 

iShares MSCI Italy Capped ETF

Cenový graf

Graf znázorňujúci reinvestície

 

iShares MSCI France ETF

Cenový graf

Graf znázorňujúci reinvestície

Všetky grafy boli čerpané z factsheet-ov zo stránky www.ishares.com

 

Ako sme si už v minulých článkoch ukázali, práve reinvestícia, teda dokupovanie z dosiahnutých dividend výnosov a kapitálových ziskov sa postará o oveľa väčšie zisky, než by sme dosiahli len obyčajným nákupom a čakaním.

 

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť celkovú návratnosť ETF-iek za posledných 10 rokov. Krajiny sú zoradené podľa priemerného ročného výnosu za posledných 10 rokov.

 

Priemerné ročné výnosy za posledných 10 rokov( v %) zahrňujúce reinvestície

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Presnejšie porovnanie ročných výnosov v jednotlivých rokoch je v nasledujúcej tabuľke

 

Celkové výnosy od roku 2009

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Všetky ETF sa ukazujú vo veľmi dobrej kondícií, až na Taliansko, ktorému sa nepodarilo dostať z krízy tak ako ostatným. Možno preto, že Taliansko sa stále pohybuje na relatívne nízkych hodnotách, by bolo dobré doň investovať, avšak ja som zástanca stabilných dlhodobých investícií, čiže skôr by som sa priklonil ku krajinám ako sú Nemecko a UK.

 

Ak sa pozrieme na rizikový profil týchto ETF-iek, tak ich poskytovateľ, spoločnosť iShares, ich hodnotí nasledovne:

 

iShares MSCI Germany Index fund

 

iShares MSCI United Kingdom ETF

 

iShares MSCI Spain Capped ETF

 

iShares MSCI Italy Capped ETF

 

iShares MSCI France ETF

 

Z tohto vyplýva, ako som už zdôraznil, že ETF-ka z Nemecka a UK sú menej rizikové ako Talianske, Španielske či Francúzske. Zadlženie krajín, ekonomická či politická situácia v nich na tom určite má svoje pričinenie.

 

Čo hovoria indikátory?

 

Indikátor P/E

            Z anglického price/earnings hovorí aká je aktuálna cena ku zárobkom. Povedzme, že aktuálna cena akcie je 100 € a za posledných 12 mesiacov si pripísala výnos vo výške 5 €. P/E ratio je teda 20.

 

Priemerná hodnota tohto indikátoru sa zvyčajne pohybuje medzi 20-25. Vo všeobecnosti ale vysoké P/E ratio indikuje, že investori môžu očakávať nižšie zhodnotenie v nasledujúcich rokoch.

 

Indikátor P/B

            Z anglického price/book, teda cena spoločnosti na trhu ku účtovnej hodnote spoločnosti. Účtovná hodnota spoločnosti znamená, aktíva mínus záväzky.

 

Táto metóda je obľúbenou u Warrena Buffeta. Vo všeobecnosti nižšie P/B ratio indikuje, že akcia je podhodnotená.

 

Aké hodnoty majú analyzované ETF-ka?

 

P/E a P/B ratio jednotlivých ETF-iek

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Ak by sme sa chceli rozhodovať na základe indikátorov, tak z pohľadu P/E a z pohľadu P/B by bolo dobré investovať do Talianskeho ETF. Z pohľadu dlhodobých výnosov a nižšieho rizika sa najlepšie ukazuje Nemecko.

 

Čo je teda najlepšie?

 

Keď chce niekto špekulovať na podhodnotenie talianskych akcií, tak do nich môže investovať. Z môjho pohľadu to je ale priveľmi rizikové. Skôr by som vsadil na Nemecko a Veľkú Britániu. Keďže viem, že ekonomická situácia v daných krajinách je stabilnejšia ako inde v Európe, veril by som týmto ETF-kam. Zároveň majú nižší rizikový profil, čo pre mňa ako investora preferujúceho akékoľvek znižovanie rizika znamená výhodu.

 

Tieto ETF-ka by ale neboli hlavnou časťou v mojom portfóliu. Skôr by to bolo iba vyváženie niečoho amerického, napríklad aristokratov alebo hlavného indexu S&P 500.


Nie som odbornik, ale nemate toto naopak?

"Priemerná hodnota tohto indikátoru sa zvyčajne pohybuje medzi 20-25. Vo všeobecnosti ale vysoké P/E ratio indikuje, že investori môžu očakávať vyššie zhodnotenie v nasledujúcich rokoch."

Mne logicky vychadza, ze ak za nieco platim viac, tak nemozem ocakavat vyssie vynosy, ci? Pridal: Peter dňa 30.09.2014 o 18:47

Samozrejme, máte pravdu. Vďaka, už som to opravil. Pridal: Róbert Veselý dňa 01.10.2014 o 16:57

Vidim, ze povodne bol problem vo vseobecnom vysvetleni P/E, co uz bolo opravene, no zostal neopraveny zaver pouzitia P/E indikatora, ze najlepsie vychadza Spanielsko, ktore je naopak najmenej atraktivne... Pridal: Peter (iny) dňa 03.10.2014 o 12:00
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (15)

Súvisiace články

Analýza akciového indexu EURO STOXX 50® Index

monday
13.10.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)