Americký trh je plný bublín! Ako-investovat.sk .


Investori na americkom trhu musia byť v strehu. Americký trh je plný bublín.  „Nesmiete presvedčovať sami seba, že neinvestujete v bubline,“ zdôraznil základné pravidlo pre investovanie v súčasnej situácii Richard Lewis, Head of Global Equities společnosti Fidelity Worldwide Investment.

 

Aké investície vnímate v súčasnosti ako najlepšie?

 

Globálni investiční manažéri majú stále veľmi radi americký akciový trh. Americký akciový trh je veľmi silný, a stále je aj preferovaný. V rámci Spojených štátov sú najzaujímavejšie stále technológie, medicínsky sektor a finančný sektor.

 

Znie to tak, že tieto odvetvia sú aj najpopulárnejšími oblasťami  investícii pre investorov.  Musíte svoje investície  riadiť  podľa  priania  investorov alebo im hovoríte, napríklad, že niektoré investície nepatria medzi najlepšie a nasmerujete ich inam?

 

Záleží na tom, čo hľadajú. Ale sú to práve technológie, ktoré ťahajú súčasný býčí trh. Pokiaľ chcú investori väčšie výnosy, sú k dispozícii rozvíjajúce sa trhy alebo japonský akciový trh. Tie sú o mnoho viacej kontraverzné. A kde je kontroverznosť, tam je skrytá väčšia hodnota, ale taktiež viac rizika.

 

Japonské akcie? Vnímate ich ako perspektívne?

 

Osobne si myslím, že japonské akcie sa v posledných rokoch otočili k lepšiemu. Japonské akcie boli veľmi zlé 25 rokov. Pred 25 rokmi začali na extrémne vysokom ocenení a významne klesali. V dnešnej dobe je japonský akciový trh oceňovaný na zrovnateľnej úrovni s ostatnými akciovými trhmi.  Navyše,  v Japonsku prebieha  kvantitativné uvoľňovanie, ktoré podporí ceny aktív, vrátane akcií. Japonci sa v poslednej dobe omnoho viac  sústreďujú na ziskovosť (Return on Investment, ROI), čo je významná zmena chovania oproti minulosti. V Japonsku tak máte v súčasnosti  ziskovosť, rozumné ocenenie akcií a kvantitatívne uvoľňovanie japonskej centrálnej banky (BoJ).

 

Ako vnímate najväčšie  súčasné riziká preakciové trhy? Je to ukrajinská kríza,  ktorá môže znížiť ohodnotenie spoločností?

 

Ukrajinská kríza je tragédia. Finančné trhy sa ale omnoho viac zaujímajú o nízke úrokové sadzby, a o kvantitatívne uvoľňovanie.  Kvantitatívne uvoľňovanie prebieha a úrokové sadzby sú také nízke, že ukrajinská kríza ceny akcií takmer neovplyvňuje.

Môžete mať  tragédiu ako ukrajinské kríza,  či iné zlé správy, ale to nie je to hlavné, čo ovplyvňuje finančné trhy. Tým významnejším je ocenenie finančných aktív, na ktorom sa podieľa predovšetkým spomínané kvantitatívne uvoľňovanie a nulové úrokové sadzby.

 

Kvantitatívne uvoľňovanie  je ale v Spojených štátoch už u konca. Myslíte si, že preto ceny akcií klesnú?

 

Kvantitatívne uvoľňovanie síce práve v Spojených štátoch skončilo, to je pravda, a bude to mať nepochybne negatívny vplyv na ohodnotenie  finančných aktív. Ale ocenenie  finančných aktív nie je závislé len na americkom kvantitatívnom uvoľňovaní. Fed udržuje i naďalej nulové úrokové sadzby a výnosy dlhopisov sú stále nízke.

Navyše, kvantitatívne uvoľňovanie v Spojených štátoch je nahradzovanékvantitatívnym uvoľňovanímv Japonsku, a možno taktiež Európskou centrálnou bankou. A pre financovanie finančných aktív neexistujú hranice. Nie sú  žiadne prekážky pre cezhraničné financovanie a nezáleží na tom, kto uskutočňuje kvantitatívne uvoľňovanie, ale podstatné je, že niekto tlačí peniaze.

 

Americké akcie majú najvyššiu cenu v histórii. Netvorí sa na akciovom trhu nová bublina?

 

Mohla by byť. Ale ceny akcií nie sú objektívne príliš vysoké. Hodnotenie akcií je síce vysoké, ale nie na tak vysokej úrovni, na akej spravidla  dochádza ku poklesom. Akcie teda môžu ešte stúpať.Je americký akciový trh v bubline? Áno, ale americké akcie sú v bubline neustále. Väčšinu času nájdete na  amerických trhoch šialenstvo nasmerované do určitého segmentu. Americkým akciám veria miliardy ľudí  a investujú do nich. A je veľmi ľahké  vytvoriť bublinu na základe nejakého príbehu. Ale to je život. To je americké investovanie...

Pokiaľ nie ste ochotní prijať tento vývoj, pokiaľ nie ste schopní rozpoznať , či sa jedná o skutočnú bublinu na trhu, zlyháte ako  americký akciový investor. Musíte prijať, že americký akciový sektor je plný nadšení a pádov.

 

Bubliny na akciových trhoch sú teda podľa vášho názoru normálne a bežné a investor s nimi musí pracovať?

 

Áno.

 

Ako môže investor ochrániť svoje portfólio proti spľasnutiu bubliny?

 

Keď spoznáte, že investujete v bubline, potom investujete v bubline. Nesmiete presvedčovať sami seba, že neinvestujete v bubline... V roku 2001, v rámci dot.com buble to bolo veľmi nebezpečné. Investori boli presvedčení, že sa jedná o revolúciu v technológiách, ale nebola to pravda. Bola to finančná bublina.

 

Ak rozpoznáte bublinu na trhu, môžete teda predať medzi prvými…

 

Akonáhle bublina začína praskať, predávajte. Zabudnite na príbeh, ktorý sa spája s danou investíciou, pretože príbeh je jen príbeh, a vystúpte z trhu.

 

Tvrdil ste ale, že americký trh je plný bublín a možno i celý akciový trh je bublinou. Nemali by teda investori americké akcie predať?

 

Investori by mali byť opatrní. Je to zložitejšie... Bubliny môžu rásť do extrémnych veľkostí. Pokiaľ rozpoznáte bublinu a predáte, môžete mať pravdu. Ste z toho vonku. Ale mohli ste taktiež ešte dlho zarábať peniaze. Ceny môžu rásť napríklad ďalších šesť mesiacov, v priebehu ktorých ste mohli ešte pekne zarábať. Potom sa rozhodnete na trh znovu vrátiť, no vrátite sa už v zlom čase a peniaze zase stratíte.

 

Staráte sa taktiež o rozvíjajúce sa trhy. Ktoré rozvíjajúce sa trhy vnímate v súčasnosti ako najviac perspektívne?

 

Sú tri hlavné regióny rozvíjajúcich sa trhov. Podľa mojich preferencií je najvyššie  Ázia, potom Európa a Afrika a ako tretia je Amerika.

 

Akú máte najväčšiu preferenciu z ázijských rozvíjajúcich sa krajín?

 

Myslím si, že skutočne zaujímavou je Čína. A z tohto regiónu považujem za veľmi zaujímavú taktiež Indiu.

 

Ako vnímate hlavné riziká rozvíjajúcich sa trhov? Je hlavným rizikom  politická situácia?

 

Možno áno. Vedľa politického rizika je to taktiež corporate governance (riadenie spoločností ) a silný americký dolár.Akonáhle  americký dolár posilní, rozvíjajúce sa trhy postihne depresia.

 

V tom prípade sú  teraz rozvíjajúce sa trhy omnoho rizikovejšími, keď  Fed v Spojených štátoch ukončil kvantitatívne uvoľňovanie…

 

Áno, sú viac rizikovejšie, pretože sa kvantitatívne uvoľňovanie zmenilo. Predtým najviac kvantitatívne uvoľňovali Spojené štáty, v súčasnosti najviac uvoľňuje Japonsko a možná ECB. To zmenilo profil kvantitatívneho uvoľňovania. Ale je stále pozitívny.

 

Zároveň sa očakáva, že Fed zvýši úrokové sadzby v polovici budúceho roku, čo môže rozvíjajúce sa trhy poškodiť, pretože vyššie úrokové sadzby posilní americký dolár.

 

Mohlo by. Nemyslím si, že Spojené štáty zvýšia úrokové sadzby významným spôsobom. To by poškodilo všetky triedy aktív. Nemyslím si, že by Fed významne zvýšil úrokové sadzby, o tom pochybujem. Dokonca som presvedčený, že nezvýši úrokové sadzby vôbec, dokiaľ sa nezlepší ekonomická situácia.

 

V interview sme sa rozprávali s pánom Richardom Lewisom, Head of Global Equities, Fidelity Worldwide Investment. Interview bolo realizované pri príležitosti medzinárodnej konferencie Invest with the Best, 25.september 2014, Praha

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (1)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok