Mojím cieľom je vybudovať spoločnosť, ktorá funguje na rovnakých princípoch ako Berkshire Hathaway Ako-investovat.sk .


Dňa 7. a 8. novembra sa uskutoční Prvá Česká investičná konferencia, ktorej partnerom je aj portál Ako-investovať.sk, a na ktorej vystúpi niekoľko významných rečníkov. Jedným z nich je aj zakladateľ a predseda predstavenstava spoločnosti Proxima Alfa Trade, a.s., ktorý v nasledujúcom článku predstaví svoju myšlienku vybudovania českej Berkshire Hathaway. 

 

Spoločnosť Berkshire Hathaway, riadená geniálnym investorom Warrenom Buffettom, je naprosto jedinečná. Business model tejto spoločnosti je založený na nekonečných a veľmi diverzfikovaných tokoch hotovosti do holdingovej spoločnosti. Večné toky novej hotovosti zaisťujú, okrem iného, dividendové výnosy z minoritných podielov v ostatných spoločnostiach. Skladba týchto majetkových účastí je vypracovaná k dokonalosti. Vždy sa jedná o špičkovú spoločnosť, ktorej podiel bola Bershire Hathaway schopná kúpiť za atraktívnu cenu. Zásadnú rolu v celom holdingu hrá divízia poisťovníctva, ktorá funguje ako určitý druh veľmi sofistikovanej páky. Buffeottvé poisťovne sú riadené relatívne nekonvečným prístupom. Na rozdiel od väčšiny konkurentov upusijú poistky len v prípade, že je extrémna pravdepodobnosť , že na tom poisťovňa zarobí. Buffettové poisťovne netvoria ciele pre objem upísaného poistného, ale namiesto toho sa snaží vždy mať combined ratio pod sto percentami. A to je to zásadné. Buffett týmto spôsobom z trhu nasáva hotovosť formou upísaného poistného. Pokiaľ na postných udalostiach vyplatí menej, než inkasuje z poistného, tvorí tým, ako sám udáva, "float" - to znamená peniaze, ktoré mu síce nepatria, ale môže o nich premýšľať ako o vlastnom kapitáli Berhshire. Jednoducho povedané, Berkshire je jednak majiteľom výnosu z peňazí, ktoré spoločnosti nikdy nepatrili a zároveň majitelia týchto peňazí platí Berkshire za to, že ich spoločnosti požičiavajú. Geniálny model.

 

Všetky tieto peniaze by boli k ničomu, pokiaľ by ich Warren Buffett nedokázal dobre investovať. Buffett je aj v tomto odvetví jedinečný. Dokáže odhaliť špičkovú spoločnosť a dokáže presne odhadnúť cenu, za ktorú má zmysel ju kúpiť. Buffett sa vždy "topil v gejzíroch" hotovosti a presne vedel ako ich čo najbezpečnejšie a zároveň čo najefektívnejšie použiť. 

 

Otázka je jasná. Dá sa takýto model napodobnoiť v podmienkach Českej republiky? Keď sa hlbšie ponoríme do fungovania Berhshire Hathaway, zistíme, že model, na ktorom je spoločnosť postavená, nie je tak zložitý. Tento dojem však môže vzniknúť preto, že vidíme "stroj na peniaze". Stroj, ktorý je neustále kalibrovaný najväčšou investičnou legendou. Na druhej strane som presvedčený, že nič nie je nemožné. Stačí len veľmi chcieť. Snažím sa vybudovať spoločnosť, ktorá bude svojim princípom fungovania podobná spoločnosti Berkshire Hathaway. Je nutné mať diverzifikované zdroje príjmov. Hotovosť, ktorá do spoločnosti "priteká", nesmie byť vzájomne korelovaná. V spoločnosti je nutné držať jak minoritné podiely vo verejne obchodovaných spoločnostiach, tak podiely vo firmách, ktoré nie sú obchodované na burze vôbec. Vždy sa však musí jednať o spoločnosť, ktorá je špičková. Má robustný free cash flow. Dlhodobú a stabilnú konkurenčnú výhodu a tiež management, ktorý spoločnosť riadi výhradne v prospech akcionárov (v ideálnom prípade je sám akcionárom spoločnosti, ktorú riadi). Tento princíp však nebude plne fungovať bez vlastnej poisťovne. Česká republika je veľmi malým trhom. Uvažovať o akvizici niektorej z poisťovní pôsobiacej na českom trhu je zrejme nepravdepodobné. 

 

Aktuálne môj plán zahŕňa založenie vlastnej poisťovne, ktorá by bola vlastnená spoločnosťou Proxima Alfa Trade, a.s.. Tu by vznikal prvý "float" s cenou 0 CZK. Proxima Alfa Trade, a.s. má jak akciový kapitál, tak držíme aj určitý objem prostriedkov získaných formou emisie dlhopisov. Tiež sa jedná o určitú formu "floatu", za ktorý je však nutné platiť úrok. Je teda nutné priebežne budovať portfólio verejne obchodovaných akcií špičkových spoločností, ktoré sa dajú kupovať za atraktívne ceny. To môže byť technicky tá jednoduchšia vec. Ďalej je nutné poobzerať sa po možnostiach akvizície neverejne obchodovaných spoločností. To nie je také jednoduché, ako kúpiť akcie, ale nie je to nič zložité. Práve teraz jednám ohľadom akvizície menšej spoločnosti v odvetví, ktoré mi pripadá veľmi zaujímavé. Tým diverzifikujem zdroje toku kapitálu do spoločnosti. Priebežne tiež pripravujem všetko potrebné k získaniu licencie poisťovne pre budúcu dcérsku spoločnosť. Akonáhle vznikne táto "prvotná" podoba spoločnosti, chce to ďalej nabalovať skvelé aktíva a geniálnu formu ich financovania. O Berkshire raz niekto povedal, že to nie je fond, ale nekonečný vysávač, ktorý nasáva firmy a akcie, aby vyplavili hotovosť, za ktorú nakúpi ešte viac firiem a akcií. Presne tak by mala fungovať Proxima Alfa Trade, a.s.. Teraz veľkosť naších aktiv, s ktorými môžem pracovať, presahuje 100 miliónov CZK. Proxima je teda na absolútnom začiatku. Avšak už držíme akcie tých najlepších spoločností, ktoré som kúpil za veľmi atraktívne ceny. Už teraz máme na niektorých výnos v desiatkach percent. Spoločnosti, ktorých akcie držíme, nám už niekoľkokrát zvýšili dividendu, navýšili spätný odkup vlastných akcií a zvýšili svoju ziskovosť. Potrebná je pracovitosť a trpezlivosť, potom výsledok spoločnosti, ktorá bude fungovať podobne ako samotná Berkshire Hathaway, je otázkou času. Avšak už teraz si môžeme užívať plody našej práce formou rastu hodnoty majetku a cien akcií spoločnosti Proxima Alfa Trade, a.s..

 

Kamil Slížek

CEO Proxima Alfa Trade, a.s.

 

"V našej zemi doteraz chýbala akcia, kde by sa českí investiční manažéri mohli stretávať s privátnymi, neprofesionálnymi investormi. Preto sme sa rozhodnli usporiadať Prvú Českú investičnú konferenciu. Úspech a prínos takýchto akcií vždy závisí na tom, kto na nich vystupuje a o čom sa prednáša. Z potenciálnych prednášajúcich sme preto oslovili tých najlepších českých profesionálnych investorov. Ide o osobnosti, ktoré prakticky investujú, investíciami sa živia a sú vo svojom odbore úspešní. Prvá Česká investičná konferencia, ktorá sa uskutoční 7. a 8. novembra v pražskom hoteli Diplomat, je prvou investičnou konferenciou svojho druhu v Čechách. Prečo? Pretože na akcií nebudete počuť žiadne makroekonomické projekcie, špekulácie o najbližšom vývoji na trhoch, reči o kurzoch jenu voči doláru a už vôbec nie predajné prezentácie jednotlivých fondov. Na tejto konferencií uvidíte konkrétne investičné príležitosti."  

 

Lenka Schánová

Schanova s.r.o.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)