Rast ekonomiky na Slovensku priniesol viac práce Ako-investovat.sk .


Rast ekonomiky v tomto roku zrýchlil

 

V prvom polroku 2014 stúpla slovenská ekonomika rýchlosťou 2,5 % medziročne, čo predstavuje mierne zrýchlenie oproti dvom predchádzajúcim rokom, kedy naša ekonomika rástla pomalším tempom na úrovni 1,8 % (2012) resp. 0,9 % (2013). Pozitívnym faktom je, že na rozdiel od predchádzajúcich dvoch rokov, kedy dominoval export, boli hlavnými ťahúňmi práve spotreba domácností a investície. Tento vývoj dáva nádej pre lepšiu udržateľnosť rastu do budúcnosti hlavne v situácii, kedy je budúci vývoj u našich exportných partnerov neistý. V najbližších rokoch očakávame stabilný rast HDP Slovenska, neočakávame však návrat k tempám pozorovaným v predkrízovom období. Celkovo za rok 2014 predpokladáme rast reálneho HDP na úrovni 2,2 %, následne rast o 2,5 % resp. 3 % v rokoch 2015 a 2016. Negatívne riziká pre tento odhad vidíme v spomalení nemeckej ekonomiky, ktorá sa borí s poklesom sentimentu, a v geopolitickom napätí v Európe, ktoré je spôsobené konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou. Nezanedbateľný dopad na Slovenskú ekonomiku by malo aj prípadné dlhšie trvajúce obmedzenie dodávok plynu z Ruska.

 

 

Pokles spotrebiteľských cien

 

V roku 2014 pozorujeme miernu medziročnú defláciu spotrebiteľských cien. V auguste sme zaznamenali pokles spotrebiteľských cien o 0,2 %, ktorý bol spôsobený najmä poklesom cien potravín a nealkoholických nápojov (za prvých 9 mesiacov roku ceny klesli v priemere o 0,1 %). Neočakávame však, že by Slovensku alebo eurozóne hrozilo riziko deflačnej špirály. ECB je odhodlaná tvrdo bojovať proti tomuto riziku, čo dokázala začiatkom septembra, kedy neočakávane znížila referenčné úrokové sadzby o 10 bázických bodov. V tomto momente sa už úrokové sadzby nachádzajú podľa ECB na absolútnom minime, ale existujú iné nástroje, ktoré by ECB mohla využiť v prípade potreby. Ku koncu roka tak očakávame mierne zrýchlenie inflácie, medziročný rast spotrebiteľských cien by však v decembri nemal presiahnuť 0,7 %. V najbližších rokoch by sme sa mohli viac priblížiť k dlhodobému cieľu ECB s infláciou okolo dvoch percent.

 

 

Obrat na trhu práce, rast zamestnanosti naprieč odvetvami

 

Slovensko dlhodobo patrí medzi krajiny s najvyššou mierou nezamestnanosti nielen v rámci regiónu, ale aj v celej Európe. Pozitívny trend, ktorý sme mohli v minulosti sledovať, bol v roku 2009 zvrátený nástupom krízy, pričom došlo k opätovnému nárastu miery nezamestnanosti. Zdá sa však, že sme svedkami opätovného obratu. Nasvedčuje tomu hospodársky rast na úrovni okolo 2,5 % a očakávané mierne zrýchlenie v budúcom roku na približne 3 %, ktoré podporuje tvorbu nových pracovných príležitostí v ekonomike. V roku 2013 bola podľa výberového zisťovania pracovných síl miera nezamestnanosti na úrovni 14,2 %. V prvom polroku 2014 začala nezamestnanosť medziročne klesať a odhadujeme, že za celý rok dosiahne v priemere 13,5 %. V nasledujúcich rokoch počítame s jej ďalším miernym poklesom na úrovne 13,2 % (2015) resp. 12,9 % (2016).

 

Rast zamestnanosti sa zrýchlil najmä v druhom štvrťroku 2014. V sektorovom členení, za júl 2014 rástla zamestnanosť najviac v sektore informácií a komunikácie, až o 12 % medziročne. Vysoký rast zaznamenali aj sektory vybrané trhové služby, sektor reštaurácií a pohostinstiev, ako aj sektor veľkoobchodu. Naopak, zamestnanosť v sektore stavebníctva klesá dlhodobo (už od roku 2009). V roku 2014 klesá aj zamestnanosť v sektore dopravy a skladovania.
 
 
 

Rast miezd zrýchľuje

 

Rast reálnej mzdy opäť zrýchlil a to zo 4,2 % medziročne v prvom kvartáli 2014 na 4,9 % v druhom kvartáli. Zrýchlenie sme pozorovali v súkromnom aj vo verejnom sektore. Celkovo v tomto roku očakávame rast reálnych miezd o 3,4 %, a následne o 1,7 % resp. 1,5 % v rokoch 2015 a 2016. Lepší vývoj na trhu práce pomáha aj napĺňať príjmy štátneho rozpočtu.
 

 

Marianna Červená

Mária Valachyová

Slovenská sporiteľňa

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (4)

Súvisiace články

Čo si môžu slovenské domácnosti dovoliť v porovnaní s európskymi susedmi?

wednesday
18.06.2014
Trhy a makro | maria

Kvalita života je najvyššia vo Švédsku, Slovensko skončilo na 20. mieste v Európe

thursday
27.03.2014
Trhy a makro | balaz.martin

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok

Rubriky autora

Trhy a makro


Podobní autori

admin

martin.gulka

balaz.martin

saxo

kasik
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)