List akcionárom Daniela Gladiša: Prvých desať rokov Ako-investovat.sk .


Stredoeurópsky hedge fond Vltava Fund SICAV, Plc minulý mesiac vstúpil do druhej desiatky rokov svojej existencie. Nasledujúci list akcionárom popisuje, čo všetko fond za posledných 10 rokov zažil a ako sa po roku 2008 zmenila stretégia fondu. Autorom listu akcionárom je manažér hedgového fondu Daniel Gladiš. 

 

Vážení akcionári,

 

v treťom štvrťroku 2014 vzrástlo NAV fondu o 1,6%. Od začiatku roka vzrástlo o 7,23%.

 

Prvých desať rokov

 

Minulý mesia vstúpil Vltava Fond do druhej desiatky rokov svojej existencie. Pri príležitosti tohoto jubilea sme sa trochu poobzerali späť. Musím povedať, že to bola fascinujúca dekáda. Zažili sme veľký rast trhov, ich spektakulárny krach a následné nečakane dlhé a silné zotavenie. To všetko sme mohli sledovať z prvej rady sedadiel ako priami účastníci trhu. Z akademického hľadiska to bolo mimoriadne plodné obdobie. Investori dostávali jednu lekciu za druhou.

 

Nám sa za tú dobu vydarilo mnoho investícií, ale tiež sme sa dopustili mnoho chýb a práve našimi chybami sme sa v bilancovaní zaoberali najviac. Vlastné chyby sú často najlepším zdrojom ponaučení a o tie hlavné sa chceme s vami podeliť. 

 

Začali sme výborne. Od nášho štartu v roku 2004 do konca roku 2007 sme porazili globálne trhy približne pomerom 2:1. To znamená, že náš výnos bol asi dvakrát vyšší než výnos trhov. Zo spätného pohľadu je zrejmé, že časť nášho výsledku šla na vrub prílišného rizika. Dobré výsledky nám trochu vstúpli do hlavy a naberali sme dojem, že nemôžeme urobiť chybu. Prílišná sebadôvera, snaha zarobiť peniaze príliš rýchlo a poraziť ešte viac trh nás postupne zviedli z cesty. Začali sme byť zbytočne kreatívni, absolútne sme nedocenili výšku rizika a v niektorých prípadoch sme sa pustili ďaleko za hranice nášho kruhu kompetencií. 

 

Rok 2008 nám vystavil krutý účet. Je pravda, že ten rok dopadol veľmi ťažko pre všetkých investorov, ale náš špatný výsledok však bol len z časti zapríčinený vonkajšími vplyvmi. Za druhou časťou stáli naše vlastné chyby. Bol to pre nás a pre našich vtedajších investorov šok. Všetky naše chyby dostali jasné kontúry a dostali sme veľkú lekciu pokory. Čas sa nedá vrátiť späť a tak nezostávalo, než sa z nich poučiť. Chyby sa už nemôžu opakovať a snáď sa dokonca dajú obrátiť v prospech. Niektoré veci musí človek asi zažiť, aby mu konečne došli.

 

Na začiatku roku 2009 sme úplne zmenili svoju stratégiu. Uvedomili sme si, že krása nie je v snahe o komplexnosť, ale v jednoduchosti. Zcela inak vnímame a definujeme riziko, sme trpezlivejší, nikam sa neponáhlame a ochrana kapitálu má teraz pre nás väčšiu dôležitosť než porážať trhy. Kvalita portfólia a jednotlivých pozícií sú prvou prioritou. K našemu príjemného prekvapeniu sa to všetko nepodpísalo negatívne na výsledkoch fondu. Od začiatku roku 2009 do dnes opäť porážame trhy pomerom 2:1. Čo to dokazuje? To nemožno s určitosťou povedať. Veľkú rolu môže hrať náhoda, ale v každom prípade je to veľmi povzbudivé.

 

Naše investície sú teraz takmer všetky na rozvinutých trhoch. To je výsledok našej často dosť negatívne vtedajšej skúsenosti s úrovňou corporate governance na vznikajúcich trhoch. Ďalej sme koncentrovaní v užšom počte odvetví a prevažujú také odvetvia, ktoré majú pre investorov dlhodobo atraktívne charakteristiky. Toto je zase výsledok kumulácie znalostí, väčšieho dôrazu na kvalitu a nízke riziko.

 

To všetko neznamená, že naše portfólio nemôže výrazne klesnúť. Samozrejme, že môže a skôr, či neskôr ho nejaký ten výraznejší pokles čaká. Je to takmer nevyhnuteľné a týka sa to všetkých akciových portfólií, nielen toho nášho. Máme však všetky dôvody sa domnievať, že pokles bude materiálne omnoho menší než v roku 2008 a len prechodný. Svojim spôsobom sa trochu tešíme na väčší pokles trhu, pretože veríme, že v ňom vynikne kvalita nášho portfólia. 

 

Zmeny v portfóliu

 

Jednu akciu sme predali a jednu novú kupili. Predai sme Imperial Tobacco. Výrobci cigariet boli dlhodobo v našom širšom hladáčiku. Súčasťou našej snahy dobre porozumieť odvetviu bol i nákup akcií Imperial Tobacco vlani na jeseň. Bohužiaľ ani po roku ďalšieho úsilia nie sme schopní odhadnúť, ako sa celé odvetvie bude vyvíjať a i keď niektoré tabakové spoločnosti vyzerajú cenovo prijateľné, nám to nestačí. Nakoniec sme hodili uterák do ringu a akcie sme predali s výnosom 18%. Radšej presunieme peniaze niekam, kde to bude pre nás lepšie predvídateľné. 

 

Kúpili sme jednu americkú spoločnosť. Ide o jednu z najznámejších globálnych značiek a po všetkých stránkach o skvelú firmu. Najradšej by sme ju vlastnili celú, ale na to sme príliš malí. Ich business je cyklický, momentálne už tretí rok v zostupnej fáze. Pripadá nám, že trh vo svojej krátkozrakosti nedoceňuje, že z dlhodobého hľadiska je to veľmi atraktívna príležitosť. Pomaly sme začali budovať pozíciu, pretože si uvedomujeme, že schopnosť trafiť dno cyklu nemáme.

 

Akciové trhy ako celok nie sú v bubline (dlhopisové k nej majú omnoho bližšie), ale ani nie sú lacné. Americký trh je z tých veľkých asi najdrahší, ale napríklad britský alebo japonský sú veľmi rozumne ocenené. Celkovo by to nabádalo k ostražitosti a snažíme sa i ostražití byť. Súčasne však stále existuje rada veľmi atraktívne ocenených akcií a mnoho z nich sú naviac veľmi kvalitné a zavedené spoločnosti s pomerne malým rizikom (to najriskantnejšie je súčasne na trhoch i najdrahšie). Takže sme trochu v schizofrénnej situácií. Na jednej strane si uvedomujeme, že trhy ako celok nie sú lacné a na druhej strane máme k dispozícií stále dobré investičné príležitosti. Snažíme sa ísť zlatou strednou cestou. Opatrne tu a tam prikupovať a súčasne si uchovávať rozumnú zásobu hotovosti na prípadné horšie časy. 

 

Daniel Gladiš, október 2014

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Daniel Gladiš a jeho list akcionárom fondu Vltava

wednesday
08.04.2015
Investície | martin.gulka

List akcionárom od Daniela Gladiša: Úrokové sadzby, ropa a rubeľ

friday
16.01.2015
Investície | martin.gulka

Šedesát tři - Vltava Fund, list akcionárom od Daniela Gladiša

monday
21.07.2014
Hedge fondy | martin.gulka

Daniel Gladiš - list akcionárom, jar 2014

thursday
03.04.2014
Hedge fondy | admin

List akcionárom Daniela Gladiša z Vltava Fund

tuesday
21.01.2014
Hedge fondy | martin.gulka

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)