Ktoré akciové trhy sú práve teraz atraktívne? Ako-investovat.sk .


Regionálny riaditlia akciových portfólií a riaditelia výskumu akcií Fidelity diskutujú o svojich názoroch na kľúčové trhové rastové faktory a prezrádzajú, kde vidia správcovia portfólií najlepšie investičné príležitosti. O názory sa podelili:

 

  • Richard Lewis, Head of Global Equities
  • ParasAnan, Head of European Equities
  • Henk-JanRikkerink, Head of Research-Európa, USA, EMEAL & Latinská Amerika

 

Čo si myslíte o globálnych ekonomických podmienkach?

 

Richard Lewis: Tým, ako vyspelé ekonomiky pokračujú v znižovaní svojej veľkej dlhovej záťaže v dôsledku svetovej finančnej krízy, sa základné finančné prostredie nijako zvlášť nemení. Prevažujú kombinácie nízkeho tempa rastu, nízkych úrokových sadzieb a vysokých ziskových podnikových marží, čo je dobré pre aktíva, takže v posledných piatich rokoch sme svedkami rastu cien akcií. Pohybujeme sa v prostredí, ktoré vedie k inflácií cien aktív a to môže pokračovať ešte niekoľko rokov.

 

Pre rozvíjacúce sa trhy je to jedinečná príležitosť prilákať väčší podiel globálnej tržnej likvidity. Ocenenie rozvíjajúcich sa trhov je zvlášť atraktívne a príklady firiem s veľkým rastom budú nevyhnutne lákať investorov, už len s ohľadom na všeobecne nízke rastové prostredie. Som presvedčený, že dlhodobá povesť rozvíjajúcich sa trhov zostáva nedotknutá, čomu napomohlo i to, že sa tieto trhy dokázali relatívne dobre vyrovnať so silnejúcim dolárom. Avšak ďalšie skúšky ich ešte čakajú. Niektoré spoločnosti s veľkou tržnou kapitalizáciou, vrátane Perobras a niektorých čínskych bánk, si stoja veľmi dobre, aj keď sa zdá, že tieto výsledky nie sú dosiahnuté vlastným ekonomickým výkonom, čo by mohlo znamenať, že investori investujú do rozvíjajúcich sa ekonomík opäť prostredníctom burzovne obchodovaných fondov ETF.

 

Myslíte si, že cezhraničné fúzie a aktivízicie budú pokračovať rovnakým tempom?

 

Richard Lewis: Došlo k pozoruhodnému rastu aktivít M&A a taktiež pribudlo najrôznejších informácií o chystaných fúziách a akvizíciách, avšak v poslednej dobe sme opäť svedkami mierneho poklesu, aspoň čo sa týka počtu  uskutočnených operácií. Objavujú sa totiž politické tlaky s cieľom zabrániť daňovým únikom, ktoré bývajú často motívom cezhraničných fúzií. Behom intenzívne sledovanej fúzie amerického lekárenského reťazca Walgreens a britského partnera AllianceBoots v minulých týždňoch vyšlo najavo, ako výrazne je politická scéna vo Washingtove v tejto otázke rozdelená. Preto nie je možné čakať, že by pripravovaný zákon, ktorý má obmedziť daňové výhody pri akvizíciách a fúziách, vstúpiť čoskoro do platnosti. 

 

Myslím si, že mnoho spoločností, ktoré uzatvárajú akvizičné obchody, tým predovšetkým sledujekonsolidáciu trhu (aj keď  to odmietajú otvorene priznať). Mnoho veľkých spoločností chce rozšíriť celosvetový dosah svoje pôsobnosti tak, aby boli z dosahu daňových a regulačných štruktúr. Toho sme boli v poslednej dobe svedkami napríklad v pivovarníckom priemysle. 

 

Henk-JanRikkerink: Akvizície a fúzie, ktorých sme v poslednej dobe svedkami sú zo strany nakupujúcich vedené predovšetkým záujmom o vytvorenie nejakej novej hodnoty. Nejde už o operácie, ktorých cieľom je znižiť konkurenciu, ako sme bývali svedkami v minulosti. Spoločnosti majúce k dispozícii balíky peňazí dávajú prednosť akvizíciám a fúziám pred nízko úročenými kapitálovými investíciami. Je logické, že tieto hodnoty nechcú ničiť. 

 

Môžeme očakávať vylepšenie obrazu Európy v očiach investorov? 

 

Henk-JanRikkerink:  Priemerný ročný rast HDP v Evrope okolo 1% pri 0,3% infláciije známkou toho, že nedochádza k žiadnej výraznejšej podpore zo strany agregovanej regionálnej spotreby. Rusko-ukrajinská kríza a volatalita na Blízkom východe sú ďalšími negatívnymi vplyvmi.

 

Záchrana portugalskej banky EspiritoSanto zvýšila obavy, že môže ísť o príznak širších problémov v pyrenejskom  bankovom sektore. Pretože prichádzajúce správy sú stále skôr negatívne, sústreďujeme sa predovšetkým na zvučné mená založené na pevných dlhoročných základoch. Tieto mená by mali byť taktiežomnoho odolnejšievoči rôznym makroekonomickým otrasom alebo eskaláciikonfliktov. Vlna záujmu o okrajové a regionálne akcie v Európe v druhej polovici roku 2013 spôsobila, že nám európske akcie pripadajú veľmi drahé. Cyklické akcie sú v súčasnej dobe uprostred svojho cyklu, čoznamená, že katalyzátor by mal prísť zo strany špecifických faktorov viazaných  skôr k ponuke než zo strany dopytu.

 

ParasAnand: Nedávne oznámenie Maria Draghiho o zachovaní uvoľnenej menovej politiky sa všeobecne očakávalo vzhľadom k nízkej miere inflácie, ktoré momentálne panuje. Aj keď nie je isté, do akej miery to bude mať významný dopad na tempo oživenia celého regiónu mnoho významnejšie je, že euro bude naďalej oslabovať najmä voči americkému doláru. Vnímam to ako výhodu pre európske akcie, pretože podnikový sektor získava väčšinu svojich ziskov mimo eurozónu. Znižovanie hodnoty eura navyše zvýši základnú konkurencieschopnosť spoločností. 

 

Myslím si, že tým bol položený základ kvantitatívneho uvoľľnovania (QE). Po prvé, je stále ešte túžba vidieť pozitívny dopad cielených dlhodobých refinančných operácií ECB (LTRO) na podporu rastu a súčasne sa vyčkáva, či sa v poslednom štvrťroku neoživí celkový globálny rast. Je dôležité poznamenať, že pokles reálnych miezd v celom regióne znížil dopyt a súčasne s ním aj infláciu. Avšak na pozitívny efekt v podobe zníženia nezamestnanosti si ešte budeme musieť počkať, aj keď sa už objavujú signály, že sa situácia zlepšuje. 

 

RichardLewis: Požiadavka kladená na Európskou centrálnu banku, aby v plnej miere spustila program kvantitatívneho uvoľňovania, bude mať iba malý vplyv na reálnu ekonomiku a jeho výsledkom bude iba ďalšia inflácia na finančných trhoch.Rozšírené využívanie kvantitatívneho uvoľňovania ako politického nástroja znamená, že už nezostávajú žiadne iné účinné nástroje ako zvrátiť rastúci trend na trhoch.

 

Môj názor je, že lepšiu cestu vpred ponúkajú dlhové odpisy, ale držitelia dlhopisov k tomuto prístupu nedajú súhlas, pretože majú silný politický vplyv. 

 

Ako pozitívny je výhľad pre britskú ekonomiku?

 

ParasAnand: Myslím si, že do budúcna  má Británia lepší priestor pre výnosy než USA. Od roku 2008 vykazovali britské akcie „underperformance; odštartovali sme boom komodít a ťažobného priemyslu (v ktorom mala Britániasilnejšie zastúpenie, než USA), zatiaľ čo súčasná americká reprezentácia sa sústredila na odvetvia, ktoré na trhu vo Veľkej Británii prakticky nemali zastúpenia – napríklad biotechnológie alebo mobilný software. Z toho vyplýva veľká priepasť v zhodnotení, ktorú najlepšie ilustruje rozdiel vo výške dividend  - vo Veľkej Británii dosahujú 4,3%, zatiaľ čo v USA iba1,9%, pri čom očakávanámiera návratnosti je v obidvoch teritóriách približne rovnaká– 16,5%.

 

Nielen že škótske referendum vyvolalo určitú volatilitu na trhu, panuje taktiež rovnaká politická neistota ohľadne výsledku nadchádzajúcich  britských parlamentných volieb a referenda o členstve v EU, čo znamená, že výbor monetárnej politiky Bank ofEngland bude mať v priebehu budúceho roku veľmi zviazané ruky pri  prijímaní akýchkoľvek závažnejších rozhodnutí. Vďaka obmedzenej možnosti vlády ovplyvňovať ekonomiku sa dostávame do fázy, kde korporátny sektor porastie pomerným percentom k ekonomickému výkonu štátneho sektoru. Oslabená libra dá britským firmám impulz k väčšej ekonomickej aktivite v zámorí, zatiaľ čo americké žiadny podobný impulz nečaká. Verím, že investori budú odmeňovať rast tam, kde k nemu skutočnedôjde.

 

Mnoho britských akcií bolo v poslednom desaťročí považovaných za zamerané na rozvíjajúce sa trhy. V súčasnej dobe, kde hodnota rozvíjajúcich sa trhov voči vyspelým trhom klesla na desaťročné minimum, britský trh ponúka spôsob, ako dosiahnuť na rozvíjajúce sa trhy  prostredníctvom zavedených a dobre spravovaných filiálok.

 

Aké sektory uprednostňujú vaši správcovia portfólia?

 

Richard Lewis: Pokiaľ ide o jednotlivé sektory, naši globálni portfólio manažéri dávajú prednosť technológiám, zdravotníctvu a spotrebnému tovaru. Naopak, udržujeme nižšiu pozíciu v oblasti priemyslu, utilít a v telekomunikáciách.

 

Henk-JanRikkerink: Naši európski a britskí portfólio manažéri udžujú silnejšiu pozíciu v zdravotníctve, spotrebnej, vysoko výkonnej technike a software; nižšiu pozíciu udržujú v ťažobnom priemysle, telekomunikáciách, realitách, potravinárstve a v maloobchode. V USA udržujeme silné pozície v maloobchode, HPC, automobilovom priemysle, výrobe polovodičov, zatiaľ čo technológie, hardware a materiály sú underweight. 

 

Fidelity World Investment

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Vzostupný trend na amerických trhoch potrvá aj naďalej

wednesday
05.11.2014
Reklamný článok | ts

Túžba po výnosoch a priaznivé ekonomické údaje ženú nahor dlhopisy rozvíjajúcich sa krajín

monday
20.10.2014
Reklamný článok | ts

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)