DEGIRO – najlacnejší broker v ČR?

18.10.2014  /  Robo Veselý
zaujimavosti-a-novinky-ako-investovat

Aj vy ste fanúšikom investovania a zvažujete, že si otvoríte investičný účet? Alebo už takýto účet máte a zdá sa Vám, že strácate veľa peňazí na poplatkoch? V tom prípade je tento článok presne pre Vás.

Na to, aby bol investor úspešný majú najdôležitejší vplyv jeho schopnosti a vedomosti. Avšak poplatky súvisiace s investovaním sú taktiež veľmi dôležitým aspektom, ktorý môže často krát rozhodovať o tom, či investor skončí v pluse alebo naopak.

Predstavme si, že máme investičný účet u nejakého brokera. Väčšina z nich má fixný poplatok za nákup akcií a priemerne sa pohybuje okolo 10€ za obchod.  Vieme nájsť  aj lacnejších aj drahších. V tomto ilustratívnom prípade, ak by sme chceli nakúpiť akcie nejakej spoločnosti v hodnote 1 000€, tak okamžite by sme boli v strate 1%, čo je dosť, avšak ešte sa to  dá zniesť. Ak by sme nakúpili akcie za menšiu sumu, tak percentuálna strata by bola ešte vyššia. To by už samozrejme značne ovplyvňovalo našu investíciu.

Okrem toho je jasné, že žiaden investor nekúpi za všetky svoje peniaze akcie jednej spoločnosti. Ak by ich chcel mať v portfóliu aspoň 20, teda aby na jednej akcií riskoval len 5% svojho kapitálu, tak požadovaný kapitál na investovanie sa šplhá do výšin. Je teda jasné, že na kúpu akcií by sme potrebovali vysoký kapitál, aby sme ich dokázali nakúpiť viacero a diverzifikovať svoje portfólio. Pre malých investorov to je veľmi obmedzujúce.

Na náš trh však pred pár mesiacmi vstúpil nový hráč, ktorý zaujal svojou cenovou stratégiou a ponukou oveľa nižších poplatkov ako konkurencia. Pozrime sa naňho bližšie.

Broker DEGIRO

Spoločnosť DEGIRO bola založená v roku 2008. Najprv sprostredkovávala obchody len profesionálnym obchodníkom, avšak v roku 2013 sprístupnila obchodovanie aj drobným investorom. Najväčšou výhodou tohto brokera je, že poskytuje veľkoobchodné poplatky, ktoré sú podľa samotnej spoločnosti, v priemere o 80% pod úrovňou konkurencie.

Aktuálne je DEGIRO najrýchlejšie rastúci online broker v Európe. Svoje služby už ponúka v 11 krajinách, konkrétne v Holandsku, Belgicku, Francúzsku, Českej republike, Rakúsku, Poľsku, Španielsku, Nemecku, Portugalsku, Grécku a Maďarsku.

V DEGIRO ako prvý on-line broker uzavrel zmluvu s burzou Euronext o poskytovaní služieb jeho súkromným investorom v Holandsku. Všetky informácie, ktoré poskytuje Euronext svojim súkromným klientom, už budú dostupné prostredníctvom DEGIRO.

“DEGIRO touto dohodou s burzou Euronext potvrdzuje svoju pozíciu jedného z najväčších online brokerov na európskom trhu. Ide o ďalší dôkaz transparentnosti a bezpečnej štruktúry našej spoločnosti a tiež ocenenie za nadštandardné služby poskytované klientom v rámci užívateľskej podpory. V praxi to znamená, že ak investor kontaktuje burzu Euronext, dostane odpoveď od zákazníckeho servisu DEGIRO, “vysvetľuje princíp spolupráce Jan Brabec z DEGIRO.

“Sprostredkovanie služieb Euronexte súkromným investorom zodpovedá našej stratégii a expanzii v Európe,” komentuje Gijs Nagel, jeden z riaditeľov spoločnosti DEGIRO. “Máme všetky potrebné nástroje na to, aby sme boli prvým kontaktným bodom pre súkromných investorov. Sprostredkovávame investorom prístup na hlavné svetové burzy a nemáme exkluzívne väzby so žiadnou z nich. Ako primárnu burzu sme si vybrali trh, na ktorom majú naši klienti najväčšiu šancu vysporiadania objednávok. V Holandsku, Belgicku, Francúzsku a Portugalsku je takou burzou Euronext. “

Riaditeľ a jeden zo zakladateľov DEGIRO Gijs Nagel ďalej uviedol: V minulom roku bolo prostredníctvom našej platformy uskutočnených viac ako päť milionov transakcií s približným objemom desať miliard eur. Tento rok očakáváme až dvojnásobný nárast.“

Z týchto vyjadrení vyplýva, že DEGIRO sa snaží priniesť na európsky trh niečo nové. Či také podmienky dokáže poskytovať dlhodobo ukáže len čas, pretože pri nízkych poplatkoch musí mať veľa klientov a zrealizovať veľa obchodov. Zatiaľ  to však vyzerá tak, že sa mu darí získavať veľa zákazníkov. V Holandsku sa stal už druhým najväčším brokerom a v Českej republike ma za cieľ získať 25-50% trhu.

Aké poplatky má DEGIRO v porovnaní s konkurenciou?

Zdroj: https://www.degiro.cz/poplatky/

Vráťme sa k nášmu hypotetickému príkladu a poďme sa pozrieť, ako by to dopadlo, keby sme chceli nakúpiť akcie prostredníctvom DEGIRO. Ak by sme nakúpili americké akcie povedzme, za 100€, tak fixný poplatok 0,58€ nepredstavuje až tak zásadný vplyv na výsledok investície. Ak by sme tento obchod realizovali u konkurencie, tak poplatky by čili okolo 10% čo je enormný rozdiel.

Skúsenosti s DEGIRO v Česku?

Na tejto stránke poukázali na niektoré skúsenosti, ktoré nadobudli pri prvom vyskúšaní investičného účtu u tohto brokera.

Vyzerá to tak, že poplatky sú v súlade v podmienkami:Prvým nakúpeným akciovým titulom sa stala americká spoločnosť Olin Corporation za cenu 27,6 USD. Aplikácia vykonala prepočet na české koruny a z účtu vymazala 584,55 CZK za akciu. Ďalších 13,98 CZK potom putovalo na poplatky spoločnosti Degiro. Všetko je teda v súlade s cenníkom spoločnosti, ktorý uvádza fixný poplatok 0,5 EUR a 0,004 USD za každú nakúpenú akciu.

Okrem toho sa im vyskytlo aj niekoľko problémov, ktoré by sme mohli pripísať tomu, že sú na trhu nový.

Nedokázali priradiť platbu k môjmu účtu aj napriek tomu, že som zadal príkaz podľa ich pokynu. Na druhú stranu telefonická podpora všetko dala rýchlo do poriadku a bola veľmi ústretová.

Zádrhel nastal taktiež pri prvom obchode. Aplikácia Webtrader nezobrazovala na registrovanom účte dáta z Pražskej burzy. Trvalo niekoľko dní a niekoľko telefonátov a emailov, ako bol problém odstránený.

 (Zdroj: http://www.akcionar.net/article/18)

Ako sa rozhodnúť?

Niektorým investorom vyhovuje, že im ich brokeri poskytujú rôzne druhy služieb, avšak za obchody platia vysoké poplatky. Pri vyššom kapitále to nie je problém, ale hlavne pre malých investorov to je veľká nevýhoda.  DEGIRO toho neposkytuje veľa, investori sa nedočkajú rôznych analýz, komentárov, kamenných pobočiek a podobne, avšak dostanú poplatky, ktoré sú veľmi prívetivé.

Podmienky, ktoré ponúka DEGIRO sú minimálne v našich končinách neobvyklé. Malých investorov to o dosť priblížilo k akciám a už stačí aj menšia hotovosť na to, aby mohli investovať. Preto odporúčam zvážiť každému investorovi tohto brokera, pretože ukazuje, že nám dokáže ušetriť množstvo peňazí.

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk