Akcie z nemeckého indexu DAX - ktoré z nich sú najatraktívnejšie? Ako-investovat.sk .


Index DAX je hlavný nemecký akciový index, ktorý svoju históriu začal písať dňa 30.decembra 1987 na Frankfurtskej burze cenných papierov. Zahŕňa ceny akcií 30 najväčších a najvýnosnejších spoločností (známych ako blue-chips) na Frankfurtskej burze cenných papierov.

 

30 akcií obsiahnutých v DAX-e reprezentuje okolo 80% trhového kapitálu, ktorý je registrovaný v Nemecku. Okrem stavebníctva obsahuje index spoločností zo všetkých sektorov, ktoré majú zásadný podiel na Nemeckej ekonomike. Teda automobilové odvetvie, energetický,  bankový a technologický sektor. Váhy v indexe sú na základe trhovej kapitalizácie.

 

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť percentuálne zastúpenie jednotlivých sektorov v indexe. Zásadná vplyv na tomto indexe majú chemické spoločnosti ale aj automobilky, priemyselníci a poisťovne. 

 

Rozdelenie sektorov v indexe v %

Zdroj: factsheet

 

Porovnanie price indexu a total return indexu

 

Stále platí, že reinvestície dividendových výnosov prinášajú v dlhodobom ale aj krátkodobom horizonte vyššie zisky ako keby sme vyplatené dividendy neinvestovali. Poďme sa pozrieť, ako by sme obstáli pri investovaní do DAX-u v oboch prípadoch.

 

V nasledujúcom grafe si môžete pozrieť vývoj oboch indexov. Z krátkodobého pohľadu má total return index navrch iba mierne, ale pri dlhšom investičnom horizonte je rozdiel medzi týmito indexmi niekoľko desiatok percent.

 

Vývoj grafov DAX price index a DAX total return

Zdroj: factsheet

 

V tabuľke nižšie sú porovnané tie isté indexy na ročnej báze. Index Total return prekonáva každoročne price index. To je pochopiteľné, pretože dodatočné výnosy z dividend sa starajú o tento rozdiel. Okrem toho pri ziskových rokoch dividendy vždy prinesú dodatočný výnos a v zlom období korigujú straty.

Zdroj: factsheet 

 

Keďže sme si ukázali, že reinvestícia dividend je pre naše investovanie výhodnejšia, ďalej sa budeme venovať len tomuto prípadu. 

 

Výkonnosť indexu DAX 30 TR(€)

 

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť percentuálne ročné výnosy indexu DAX. Zahrnuté sú v nich aj dividendy. Okrem rokov 2008 a 2011 dosahuje DAX veľmi slušné ročné zhodnotenia.

 

Celkové výnosy indexu DAX 30 TR(€) za posledných 10 rokov.

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Pre lepšie porovnanie si inými indexmi môžete použiť spriemerované ročné výnosy za jednotlivé obdobia.

 

Priemerná ročná výkonnosť indexu DAX

Zdroj: vlastné spracovanie

 

* -údaje o priemernej ročnej výkonnosti sú čerpané k 30.9.2014, teda toto je referenčný dátum od ktorého sa spätne počíta

 

Index DAX  je často považovaný ako referenčný index pre nemecký akciový trh a vďaka nemu majú investori možnosť podieľať sa na akciových investíciách v Nemecku. Je ideálny ako podkladové aktívum pre rôzne finančné inštrumenty. V roku 2013 bol DAX jedným z desiatich najlepších podkladových aktív na svete s 28,4 miliónmi future kontraktov a 42,3 miliónmi opčných kontraktov zobchodovaných na EUREX-e.

 

ETF fondy kopírujúce index DAX

 

Medzi ETF fondmi, ktoré kopírujú celý alebo aspoň časť tohto indexu si môžeme vyberať, pretože ich je veľa. Z hľadiska objemu spravovaných aktív patrí k najväčším fondom obchodovaným na trhu iShares Core DAX UCITS ETF (DE), Deka DAX UCITS ETF a db x-trackers DAX UCITS ETF (DR). Kto obchoduje v USA, toho by mohlo zaujímať aj širšie zamerané ETF iShares MSCI Germany Index Fund (EWG).

 

Analýza akcií

 

V tejto časti sa pozrieme lepšie na 30 nemeckých spoločností patriacich do indexu DAX. Zoradíme si ich tak, aby sme sa dopracovali k zoznamu najmenej rizikových spoločností a najvýnosnejších spoločností.

 

Výnosy

 

Pre väčšinu investorov je najzaujímavejším faktorom voľby investície jej potenciálny výnos, teda to, čo od nej môže očakávať. V nasledujúcej tabuľke sú uvedené výnosy spoločností(TR) za jednotlivé roky. Zároveň sú výnosy za posledných 10 rokov spriemerované a zoradené podľa tohto priemerného výnosu. Približne teda vieme, ktoré spoločností by nám mali priniesť najvyššie zisky. Prvých deväť sa dokonca blyslo každý rok priemerne dvojciferným percentuálnym zhodnotením.

 

Usporiadanie spoločností podľa priemerného ročného výnosu za posledných 10 rokov

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Riziko

Na riziko sa pozeráme z hľadiska strát v krízovom roku 2008.  Spoločnosť, ktorá počas tohto obdobia utrpela menšie straty na akciách by mala aj v budúcnosti lepšie zvládať krízové situácie. Tým, že akcie niektorých spoločností zaznamenali počas krízy vysoké poklesy znamená, že dopyt zo strany investorov nebol dostatočný a radšej do nich neinvestovali.

 

V nasledujúcej tabuľke sú spoločnosti zoradené podľa výsledkov v roku 2008. Niektoré však na krízu zareagovali o čosi neskôr, a preto je dobré sa pozerať aj na rok 2009.

 

Usporiadanie spoločností podľa drawdown-u 2008

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Ziskovosť

 

Ďalším dôležitým faktorom, pri skúmaní spoločností je ziskovosť, teda ako sa reálne darí jej podnikaniu. V optimálnom prípade by mali zisky spoločnosti rásť v každom roku. Niekedy však firma použije prostriedky na expanziu, rozširovanie výroby a pod., čo môže skresliť výsledky. Preto je nutné pri reálnom zvažovaní investície skúmať hlbšie aj jej plány a strategické rozhodnutia.

 

V nasledujúcej tabuľke si môžete pozrieť ziskovosť spoločností za posledných 5 rokov. Usporiadané sú podľa abecedy. Ak si z vyššie uvedených zoznamov nájdete spoločnosť, ktorá mala slušné výnosy alebo nízky pokles v roku 2008, je dôležité sa pozrieť aj na jej ziskovosť.

 

Ziskovosť firiem

Zdroj: vlastné spracovanie

 

Údaje v tabuľkách boli čerpané zo stránky www.mornigstar.com, www.onvista.de a z webov daných spoločností patriacich do indexu DAX 30

 

Do čoho investovať?

 

Index DAX 30 má veľmi slušné výsledky a súčasne poskytuje reprezentatívny obraz o nemeckom akciovom trhu. Vo všeobecnosti sa nemeckým firmám darí, čo dokazuje aj priemerný ročný výnos za posledných 10 rokov, ktorý činí 9,3%. Dokonca je to viac, ako dosiahol index S&P500.

 

Samotné ETF-ka, ktoré kopírujú index DAX by mali z dlhodobého horizontu poskytovať porovnateľne vysoké výnosy. V článku som spomenul tri ETF, ktoré presne kopírujú 30 spoločností indexu DAX.

 

Pri analýze akcií sme brali do úvahy tri kritéria. Výkonnosť, drawdown a ziskovosť. Ak ich skombinujeme a budeme hľadať zlatú strednú cestu, dostaneme sa k spoločnostiam ako Volkswagen, Münchener Rück, Beiersdorf, Merck, Bayer ale aj ďalšie.

 

Aj keď je v tomto indexe len 30 spoločností, vieme medzi nimi nájsť veľa zaujímavých investičných príležitosti. Svoje si vie nájsť agresívny investor ale aj konzervatívnejší.


Otázku "Do čoho investovať?" nelze zodpovědět s "ETF na index". Zde je nutno prozradit 3-5 akcií, z DAXu, které by se mohly 2015 vyplatit. Pridal: Karásek dňa 21.10.2014 o 02:39

Ospravedlňujem sa, pri kopírovaní článku na web nastala chyba a dal som tam len polovicu záveru :-) Pridal: Róbert Veselý dňa 21.10.2014 o 09:44

Tie výnosy sú percentuálne nárasty alebo sú to hodnoty v milionoch eur ? Pridal: Jan dňa 02.05.2017 o 00:28
Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:3 Komentáre Galéria (8)

Súvisiace články

Investovanie do akcií z celého sveta cez globálne akciové indexy

friday
21.11.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Dividendové akcie z indexu S&P Euro High Yield Dividend Aristocrats

tuesday
11.11.2014
Akcie | robo.vesely

Analýza akciového indexu EURO STOXX 50® Index

monday
13.10.2014
Fondy a ETF | robo.vesely

Do ktorých sektorov z akciového indexu S&P 500 investovať?

monday
01.09.2014
Akcie | robo.vesely

Európske dividendové akcie z indexu EURO STOXX select dividend 30

wednesday
20.08.2014
Akcie | robo.vesely

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)