Zlato nadobudlo opäť svoj lesk, zatiaľ čo krajiny z kartelu OPEC majú problém s nadbytkom ropných zásob Ako-investovat.sk .


  • Ropa kapitulovala - Severomorská repa Brent sa prepadla na štvorročné minimum.
  • Poľnohospodársky sektor ide hore - ceny kávy za tento rok vzrástli o viac ako 100%.
  • Vzácnym kovom priniesli vzpruhu oslabujúci dolár a zakolísania akciových trhov.

 

Obavy ohľadom svetového hospodárskeho rastu zostávajú naďalej jedným z kľúčových determinantov súčasnej situácie na finančných trhoch. Potvrdila to aj posledná schôdza americkej centrálnej banky Fed, na ktorej jej Federálna komisie pre voľný trh vyjadrila obavy týkajúce sa slabého ekonomického rastu v eurozóne a potenciálneho vplyvu, ktorý by táto situácia mohla mať na ekonomiku USA a na dolár.

 

Trh toto vyhlásenie prijal ako známku toho, že k zvýšeniu úrokových sadzieb Fedu zrejme nedôjde tak rýchlo, ako sa pôvodne zdalo. To následne prinútilo niektorých obchodníkov k vyberaniu ziskov u dolára (u ktorého po čerpaní výraznej podpory na začiatku týždňa, najmä okolo úrovne 1,25 voči euru, došlo teraz už k oslabeniu).

 

 

Možnosť, že sa americké úrokové sadzby udržia na nízkych hodnotách dlhšiu dobu, a neutešené dáta týkajúce sa nemeckého exportu vyvolali rally u jadrových dlhopisov a akcií. Avšak zatiaľ čo dlhopisom sa podarilo si svoje zisky udržať - výnosy amerických tridsaťročných dlhopisov sa prepadli na 17-mesačné minimum a výnosy nemeckých desaťročných dlhopisov klesli na doteraz najnižšiu hodnotu - akcie o svoje zisky rýchlo prišli. 

 

 

Index MSCI World, ktorý sleduje vývoj akcií u významných svetových spoločností, sa už tri týždne v rade prepadal a ocitol sa na šesťmesačnom minime. V nadchádzajúcom týždni tak budeme svedkami nervozity pri obchodovaní vzhľadom k tomu, že sa zdá, že pozitívny vplyv nízkych amerických úrokových sadzieb na akcie sa pomaly vytráca. 

 

 

Poľnohospodársky sektor sa po prepade na štvorročné minimum, ku ktorému došlo pred niekoľkými týždňami, ďalej zotavuje. K rastu došlo u všetkých podsektorov, najmä u obilnín, u ktorých bola ťahúňom kukurica a predovšetkým ostatné poľnohospodárske komodity, kde cena kávy sa od začiatku tohto roka zdvojnásobila.

 

Priemyselné kovy čerpali podporu z rastúcich cien zinku, však z celkového hľadiska bude kvôli zhoršujúcemu sa výhľadu pre celosvetový hospodársky rast v túto chvíľu len veľmi ťažké, aby sa tomuto sektoru podarilo urobiť ďalší pokrok. Cena medi je teraz na vážkach s tým, že existuje riziko, že akékoľvek oslabenie u tohto kovu by mohlo vyvolať výraznejší posun ceny smerom nadol. 

 

Ceny medi klesajú s tým, ako svetovému hospodárskemu rastu pomaly vyhasína v kachliach.

Foto: Jupiterimages / Stockbyte

 

Reakcia komoditných trhov na túto správu bola zmiešaná - vzácne kovy čerpali podporu zo slabšieho dolára a nižších výnosov dlhopisov, zatiaľ čo energetický sektor sa naďalej prepadal (vzhľadom na to, že rastúce ropné dodávky prúdia na trh práve v čase, keď rast dopytu poľavuje). Ocitáme sa teraz vo fáze kapitulácie, pretože ceny americkej ropy WTI aj severomorského variantu Brent prelomili hranice, o ktorých si ešte pred niekoľkými mesiacmi len veľmi málo obchodníkov myslelo, že by ich bolo možné preraziť. 

 

 

Krajiny z kartelu OPEC vydali v piatok svoju mesačnú správu za september. Správa uvádza, že kartel zvýšil produkciu na trojročné maximum o objeme 30, 47 milióna barelov za deň, a to kvôli stúpajúcej produkcii v Líbyi, Iraku, Angole a Nigérii.

 

OPEC súčasne znížil svoju predpoveď ohľadom objemu ropy, ktorý bude musieť budúci rok vyprodukovať, a to na hodnotu 29,2 milióna barelov za deň. Príčinou je pokračujúci nárast produkcie ropy z bridlíc v USA.

 

Stále tak zostáva výrazný rozdiel v objeme v hodnote viac ako 1 milión barelov ropy za deň, ktorý budú musieť krajiny OPEC čo najskôr preklenúť, aby zabránili ďalšiemu prepadu cien ropy. Ďalšia schôdza kartelu OPEC je naplánovaná až na 27. novembra. Do tej doby bude trh veľmi pozorne sledovať, ako sa kartel postaví k súčasným výpredajom a ako si poradí s výrazným prepadom tržieb. 

 

V súvislosti s pokračujúcim prepadom svetových cien ropy čakajú kľúčových členov kartelu OPEC, ako napríklad Saudskú Arábiu, neľahké rozhodnutia Foto: swisshippo / iStock

 

Minulý týždeň bol kartel svedkom toho, ako niektorí dodávatelia, okrem iného napríklad Saudská Arábia, Kuvajt a Irak, zlacneli svoju ropu pre ázijských zákazníkov. To je známkou toho, že nájsť nejaký jednotný postup bez toho, aby pri jednotlivých krajinách došlo k výrazným posunom pri ich podieloch na trhu, bude len veľmi ťažké. Domnievame sa, že na túto tému prebehne ešte rad veľmi zaujímavých diskusií - tie sa však nepochybne odohrajú za zatvorenými dverami.

 

Vzácne kovy a kovy z platinovej skupiny, najmä paládium, čerpali podporu zo slabšieho dolára a rastúcej neistoty na akciových trhoch a tiež z klesajúcich výnosov dlhopisov. Potom, čo zlato otestovalo významnú hladinu podpory v hodnote 1 180 dolárov za uncu, sa vyšvihlo na dvojtýždňové maximum na hladinu 1 233 dolárov za uncu. Zatiaľ sme však nezaznamenali žiadnu výraznú kapituláciu zo strany hedgeových fondov (ktoré ku 30. septembru držali rekordné množstvo krátkych pozícií).

 

Kým bude na trhu panovať presvedčenie, že u dolára dôjde k ďalšiemu rastu, zostane sentiment na trhu so vzácnymi kovmi aj naďalej pod tlakom. Hoci teda súčasné zakolísanie na akciových trhoch prinieslo vzácnym kovom podporu, obchodníci držiaci krátke pozície ešte nie sú pripravení sa pozrieť opačným smerom. 

 

 

Trh sa pre túto chvíľu zameriava na spodnú stranu, pričom hlavné hladiny, na ktoré sa sústredí pozornosť, je pásmo podpory medzi 1 160 a 1 180 dolármi za uncu a pod ním potom hodnota 1090 dolárov za uncu (ktorá predstavuje 50% stratu z rastu v období 2001 až 2012). Pohyb ceny smerom nahor sa najskôr stretne s hranicou odporu na hodnote 1 245 dolárov za uncu a potom na hodnote 1 264 dolárov za uncu.

 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (7)

Súvisiace články

Ceny ropy by mohli spadnúť ešte nižšie

tuesday
28.10.2014
Trhy a makro | saxo

Ceny ropy sa prepadávajú a pozornosť trhu sa obracia na USA a ich ropnú produkciu z bridlíc

friday
24.10.2014
Trhy a makro | saxo

Koniec americkej nadvlády?

wednesday
15.10.2014
Trhy a makro | saxo

Ceny energií sa pod tlakom dodávok rútia dole

wednesday
15.10.2014
Trhy a makro | saxo

Súdruh prezident, už je čas

wednesday
08.10.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)