Saxo Bank predstavuje svoj investičný výhľad na štvrtý kvartál 2014 Ako-investovat.sk .


USA, Čína aj Európa smerujú k ďalšiemu Minského momentu, ale toto ťažké prostredie môže byť pre investorov aj prostredím obchodne plodným.

 

Podľa Saxo Bank, špecialistu na online investície a obchodovanie širokej škály aktív, je temnou stranou kvantitatívneho uvoľňovania hora dlhov, ktorú svet naakumuloval za posledných pár rokov.

 

Vo svojom najnovšom kvartálnom výhľade pre finančné trhy banka tvrdí, že zahraničný dlh Ázie vyrástol za dekádu z 300 miliárd na 2,5 biliónov dolárov a Čína míňa kopu peňazí len na dlhovú službu, ktorá predstavuje  39% HDP. USA na tom nie sú oveľa lepšie. Úroky štátneho dlhu dosiahli 6% rozpočtu roku 2013, a to napriek extrémne nízkym úrokovým sadzbám. Dlh USA sa za 10 rokov takmer zdvojnásobil a predstavuje približne 80% HDP. Banka mieni, že západný svet aj naďalej ignoruje potrebu fundamentálnej štrukturálnej reformy, ktorá umožní rast a rozkvet súkromného podnikania.

 

Hlavný ekonóm Steen Jakobsen to komentuje nasledovne: "Je načase, aby sme sa porozprávali o dlhoch. Je to nepríjemná pravda, o ktorej nechce nikto diskutovať. Dlhy ale narástli natoľko, že otriasajú základmi svetového hospodárstva. Či už to príde skôr či neskôr, smerujú USA, Čína aj Európa k ďalšiemu Minského momentu. Nikdy nebola priepasť medzi realitou a vnímaním aktuálnej ekonomickej situácie väčšia. Napriek tomu neboli príležitosti na tomto rozdiele zarobiť väčšie ako dnes. Svet nekončí, len sa pripravuje na nový začiatok, v ktorom sa musíme vyrovnať s nepríjemnou pravdou - dlhom. "

 

Hlavný ekonóm Saxo Bank hovorí, že sa dlh zredukuje len dvoma spôsobmi: tým, že sa odpíše, alebo obrím rastom. Ani jedno nie je politicky ani prakticky počas nasledujúceho kvartálu uskutočniteľné, čo znamená, že úrokové sadzby musia klesnúť, alebo zostať nezmenené a my si znovu zahráme komédiu menom Predĺž a predstieraj, pokým sa do svetiel rámp nepriženie pán Minsky.

 

Vstúpili sme do štvrtého kvartálu a trhy nedostanú, čo chcú. USA nie sú na jednoduchej a hladkej ceste k lepším dňom sprevádzané jemným obmedzovaním zo strany Fedu. Vo chvíli, keď zotavenie USA narazí do nízkeho stropu v priebehu zúrenia býka na dolári, uvidíme neistotu a rast volatility kvôli otázke - čo príde teraz? Dlhopisy vystrelia nahor a rovnako tak bude rásť aj volatilita.

 

Komodity

Ole S. Hansen preskúmal ceny zlata v iných menách a zistil, že väčšina poklesu ceny bola spôsobená silou dolára. Zlato ocenené v eurách zaznamenalo od začiatku tohto roka takmer 10% nárast, zlato ocenené v japonských jenoch potom vzrástlo približne o polovicu tejto hodnoty.

 

Ole S. Hansen dodáva: "Očakávame, že hlavnou prekážkou pre zlato a striebro bude v poslednom štvrťroku pokračujúci rast dolára, pričom aktuálne spomalenie ekonomiky v Číne, Európe aj v ostatných častiach sveta by mohlo viesť k menej agresívnemu očakávaniu toho, ako veľmi jastrabia bude politika amerického Fedu. Začiatok posledného štvrťroku bude pre energetický sektor veľmi náročný. V tomto období totiž dochádza k sezónnemu poklesu dopytu zo strany amerických rafinérií, čo následne povedie k navýšeniu zásob v skladoch. Očakáva sa, že na cenové oslabenie nakoniec zareagujú krajiny z kartelu OPEC, a to buď počas ich stretnutia naplánovaného na 27. novembra, alebo ešte predtým.

 

Je však možné, že riziko poklesu bude trvať dlhšie. K tomu dôjde vtedy, ak sa krajinám z organizácie OPEC nepodarí nájsť spoločnú reč s Irakom, Líbyou či nakoniec ani s Iránom. V čase, keď dopyt po rope z krajín kartelu padá, sa budú všetci snažiť zvýšiť svoj podiel na trhu. "

 

Meny

Komodity sú slabé a výnosy dlhopisov nízke. Toto naznačuje Johnovi J. Hardymu, vedúcemu menovej stratégie, že sa trh veľmi obáva o globálny dopyt aj potenciál rastu, nehovoriac o hrozbe dezinflácie či priamo deflácie. Medzi menami sa zdá, že trh príliš neskoro zistil, že sme pri vstupe do štvrtého kvartálu blízko niekoľkoročných miním na indexoch hlavných komodít a že v ďalšom štvrťroku existuje veľká pravdepodobnosť ďalšieho poklesu komoditných mien kvôli oslabovaniu komodít.

 

John J. Hardy hovorí, že jeho najobľúbenejšia otázka pre štvrtý štvrťrok je nasledujúca: Čo keď sa ECB predsa len neodhodlá ku kvantitatívnemu uvoľňovaniu, o ktorého spustení je trh skalopevne presvedčený?

 

Hardy ďalej komentuje: "V ECB je nemálo odporcov kvantitatívneho uvoľňovania, ktorí sú vedení nemeckou Bundesbank. V radoch nemeckých politikov existuje aj silný odpor voči priamym nákupom štátnych dlhov centrálnou bankou, pretože takýto krok podporuje fiškálne lajdáctvo vlád členských krajín EÚ. A čo keď sa Európskou centrálnou bankou plánované dlhodobé refinančné operácie a nákupy cenných papierov podložených aktívami ukážu menšími, než ako trh dúfa, zatiaľ čo realizácia naznačuje, že prekonávanie prekážok kvantitatívneho uvoľňovania bude zrejme trvať oveľa dlhšie? "

 

Podľa Hardyho by oproti očakávaniam pomalšia expanzia bilancie ECB mohla spomaliť pokles eura, ktoré by dokonca mohlo voči viac chorým okrajovým menám rásť, ak uvidia sklamaní traderi, ktorí vykonávajú carry trades na eure, stúpajúcu volatilitu (ktorá negatívne koreluje s carry obchodmi). Inak očakáva, že pokračujúca sila dolára zostane medzi hlavnými témami.

 

Akcie

Svetové akcie sú stále férovo ohodnotené a rozhodne na nich nie je bublina. Vďaka nízkym úrokom a stále rastúcej ekonomike zostávajú akcie najatraktívnejšou triedou aktív.

 

Peter Garnry, vedúci akciovej stratégie ďalej komentuje: "V našom výhľade na štvrtý štvrťrok predstavujeme tri investičné nápady na akcie, ktoré zapadajú do nášho celkového obrazu sveta, ale tiež nasmerujeme váš záujem na zaujímavé krajiny, sektory a akcie. Odporúčame dlhú pozíciu v segmente amerického plynárenstva, kde došlo k výraznému poklesu o 21% z júnových maxím, krátku pozíciu na Indiu kvôli nepodložene vysokej valuácií a stávke na negatívne ekonomické prekvapenia a nakoniec dlhú pozíciu na Goldman Sachs, a to kvôli rastu americkej ekonomiky a aktivite kapitálových trhov. "

 

Odkaz na štvrťročný výhľad: https://www.tradingfloor.com/publications/quarterly-outlook

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Súvisiace články

Ceny ropy by mohli spadnúť ešte nižšie

tuesday
28.10.2014
Trhy a makro | saxo

Ceny ropy sa prepadávajú a pozornosť trhu sa obracia na USA a ich ropnú produkciu z bridlíc

friday
24.10.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)