Ako sa darí FinStatu? Rastie návštevnosť aj tržby

20.10.2014  /  Admin

V auguste minulého roka sme spustili náš projekt www.finstat.sk. Dnes,  po jednom roku a dvoch mesiacoch, som naozaj hrdý na to, čo sme dosiahli. Máme slušné tržby, vysokú návštevnosť, dobré ohlasy u odborníkov, vysoké mediálne pokrytie. Ale hlavne skvelý tím.

 

Ako sa to celé začalo? Ešte v roku 2012 sme si sadli s Kubom Mažgutom a Jankou Exelovou. Vidíme zaujímavé dáta na jednej strane a na druhej strane ľudí, ktorí ich budú chcieť používať. Čo s týmito dátami vieme urobiť?

 

Pustili sme sa do toho po hlave. Zamerali sme sa hlavne na finančné dáta firiem a skúsili ich tvarovať do nejakej podoby vo forme neverejného prototypu webovej aplikácie. Ten prototyp bol až tak strašne prototypový, že keď ho uvidel jeden Jankin známy, vyjadril sa o ňom ako o podpriemernej stredoškoláckej webstránke 🙂

Ja som však bol spokojný. Účelom bolo zistiť, čo všetko v tých dátach máme, čo nemáme, ako to vieme zobraziť, aké budú s dátami problémy a podobne.

 

Na začiatku roku 2013 s k nám pridal Vlko (dotneťák z Námestova) a v auguste toho istého roku sme spustili celkom slušný web s finančnými a kreditnými dátami slovenských firiem. Samozrejme, k projektu sa pripojilo viacero ľudí – treba spomenúť hlavne Jakuba Ptačina, ktorý robil prvý dizajn.

 

Okrem FinStatu sa v roku 2013 spustil aj Štátny register účtovných závierok. Bola to náhoda – nevedeli sme, kedy presne a v akej forme sa register spustí. Ale načasovanie nám vyšlo naozaj dobre. S dátami z Registra ÚZ nám pomohol aj Jano Suchal, ktorý svojským spôsobom zaujal štátne orgány, ako aj Richarda Richtera (zamestnanca PosAmu, ktorý štátu „naprogramoval“ Register ÚZ) a „vybavil“ verejné API.

 

To, že túto prácu robíme dobre, sa ukázalo v januári 2014, keď nás oslovil prvý investor, ktorý chcel investovať do FinStatu. Vtedy sme ešte nemali veľkú návštevnosť a tržby sa pohybovali v stovkách eur za mesiac.

 

Druhým medzníkom sa stal skokový nárast návštevnosti v januári a potom aj v marci, keď sme sa dostali cez hranicu 90-tisíc návštev mesačne. Ako vyzerá naša návštevnosť dnes, si môžete pozrieť na tomto grafe.

Tretím medzníkom bolo pozvanie do videorelácie Hospodárskych novín – Nájdite si biznis s HN. Zavolal mi Matej Duman a po telefóne ma prehovoril, aby som prišiel predstaviť FinStat do Hospodárskych Novín. Najprv som si hovoril, že na čo som sa to dal ukecať – nie som dobrý v prezentovaní, nechcem sa nechať natáčať na video, nehľadáme investora a tak ďalej a tak ďalej. Kto by si všetky tie výhovorky pamätal. Dnes som za to Matejovi vďačný.

 

Natáčanie dopadlo aj dobre aj zle. Prišiel som len slabo pripravený – mal som naučené asi tri vety, že po nich to už pôjde samo…  A samozrejme žiadnu prezentáciu. Keď som povedal tie svoje tri vety, potom pridal ďalšie tri a ďalšie tri, tak som myslel, že by sa ma tí mentori už mali začať niečo pýtať. Lenže sa vôbec nepýtali. Tak som hovoril ďalej a ďalej a ďalej. Keď som ten monológ ukončil, tak sa konečne začali pýtať. A nakladali mi teda riadne. Až som sa hanbil, že som si nepripravil odpovede, lebo to boli presne tie otázky, ktoré som mohol očakávať.

 

Inak skákali si dosť do reči a ani som nevedel, komu mám na čo odpovedať. Práve preto som asi ignoroval Michala Matysa a tie jeho návrhy na investíciu J. Na konci som už bol taký vyšťavený, že som si s mentormi ani nepokecal a nevymenil vizitky. Neviem, ako dlho to trvalo, ale to natáčanie mi prišlo strašne dlhé a bol som z neho celý deň unavený. V realite to bola možno len polhodinka 🙂

 

Neskôr som sa stretol s Michalom Matysom aj s Tomášom Polereckým z Translaty a preberali sme prípadnú investíciu. Aj keď som primárne investora nehľadal, vždy som rád prišiel na stretnutie – hlavne ak ponuka prišla od investorov a nemusel som ja naháňať ich. Jednak vám taká ponuka aj stretnutie lichotí, tiež vás to utvrdzuje v tom, že robíte dobre svoju robotu a nakoniec sa môže stať, že sa s investormi predsa len dohodnete. Prípadne máte stále niekoho, na koho sa môžete obrátiť, ak budete potrebovať peniaze na trošku agresívnejší a rýchlejší rast (ak uznáte za vhodné, že to váš projekt potrebuje a že ten rast, investované peniaze a nových ľudí dokážete manažovať).

 

Video sa v HN odvysielalo až po dvoch mesiacoch. Za tú dobu sme si vo FinState robili svoju robotu – programátori programovali, Filip vymýšľal a hlavne zamestnal prvého obchodníka. V tej dobe nám na FinStat chodilo už toľko dopytov na produkty a služby, že som ich nevedel poriadne spracovávať. Tým poriadne myslím dotiahnuť ich do konca.

 

Vtedy sa v Mozgohouse (Brainhouse) objavila Monika Valentová.  Mal som šťastie a uchmatol som si ju ako obchodníčku do FinStatu. Opäť to bola náhoda, ale veľmi dobre načasovaná. Monika začala poriadne spracovávať dopyty, ako aj predaj štandardizovaných produktov. Jednoducho začala ten obchod robiť poriadne. Dvihli sa nám tržby aj closing rate.

 

Na konci júla vyšlo v Hospodárskych novinách video s predstavením FinStatu (Nájdite si biznis s HN). Zostrihané nevyzerá tak dlho a náročne, ako som to vnímal ja vtedy pri natáčaní. Všetkých nás však veľmi prekvapilo, že v HN z toho urobili veľkú tému, dostali sme celú dvojstranu aj fotku na titulke. Novinári vymysleli ukrutne dobrý názov článku „Patrí medzi najlepšie startupy. Peniaze mu ponúkali päťkrát, no odmietol“. Samozrejme, že preháňali, ale nám to pomohlo. Doteraz sa nám ozývajú potenciálni zákazníci a partneri aj práve na základe tohto článku v Hospodárskych novinách.

 

Dáva to zmysel, lebo oproti klasickým startupovým prezentáciám a eventom sme sa v HN odprezentovali presne pred našou cieľovkou.

 

Preskočím pár mesiacov – aj tak je tento text už dosť dlhý – a napíšem, ako sme na tom v októbri. Investora žiadneho nemáme, aj keď prišli ďalšie ponuky, FinStat financujeme stále z rodinných peňazí. Z malého projektu sa už stala normálna firma s kanceláriou, freelance spolupracovníkmi aj prvými zamestnancami. Utlmil alebo zatvoril som všetky moje prechádzajúce projekty a činnosti. Viac ako naplno sa venujem len FinStatu.

 

Október je zároveň prvý mesiac, kedy sme dosiahli také tržby, ktoré bez problému uživia malý tím ľudí. Aké sú to presne čísla, budete môcť odhadnúť na základe finančných výsledkov zverejnených na FinState v budúcom roku 🙂

 

Na záver ďakovačka, keď už som dnes taký sentimentálny:

Ak som náhodou na niekoho zabudol, tak mi napíšte na filip@filipglasa.sk a má za to u mňa fľašu Champagne 🙂

ako-investovat.sk

Európska únia

Ako-investovat.sk

Ostatné články evidované pod administrátorom webu, autorsky nezaradené. Máš chuť prispievať aj ty? Neváhaj nás osloviť.