Ceny ropy sa prepadávajú a pozornosť trhu sa obracia na USA a ich ropnú produkciu z bridlíc Ako-investovat.sk .


  • Ceny komodít zasiahlo dramatické oslabenie energetického sektora.
  • Očakávaná rekordná úroda u obilnín pre tento rok sa naďalej javí ako reálna, ale daždivé počasie poskytuje podporu.
  • Výhľad pre najbližšie obdobie u zlata sa posunul - očakáva sa, že medvedí sentiment na trhu bude vystriedaný sentimentom neutrálnym.

 

Komodity sa tento týždeň prepadli na nové päťročné minimum. Oslabenie u energetického sektora a priemyselných kovov totiž zmazalo zisky, ktoré si zapísali vzácne kovy a poľnohospodársky sektor. Znížené očakávania ohľadom svetového hospodárskeho rastu navyše tlačia na komodity, ktoré sú na hospodárskom raste závislé, ako napríklad energetický sektor a priemyselné kovy. Svetový rast totiž spomaľuje v čase, keď by dopyt mohol mať značné problémy udržať krok s narastajúcou ponukou.

 

K tomu sme navyše boli svedkami zvýšenej volatility u väčšiny tried aktív, od dlhopisov až po akcie, a to najmä v eurozóne, kde došlo k zväčšeniu spreadu medzi nemeckými dlhopismi a dlhopismi periférnych štátov a kde index DAX sledujúci pohyb akcií najväčších nemeckých spoločností sa prepadol na 13mesačné minimum. V USA zase búrka, ktorá sa prehnala dlhopisovými trhmi, pripravila index S&P 500 o všetky jeho tohtoročné zisky. Hedgeové fondy a ostatní investori sa zbavovali svojich medvedích pozícií (rastúce výnosy) vzhľadom na to, že očakávané prvé navýšenie amerických úrokových sadzieb sa posúva stále viac do vzdialenej budúcnosti.

 

Čína, ktorá bola toto desaťročie hlavným motorom dopytu po komoditách, by sa budúci týždeň, kedy budú zverejnené ekonomické dáta, mohla dočkať správy, že tempo rastu čínskeho hospodárstva sa v priebehu tretieho štvrťroku prepadlo na päťročné minimum. Aj napriek tomu, že objem dovozu kľúčových surovín ako medi, ropy a železnej rudy bol aj v septembri vysoký, nechalo to trh pomerne chladným.

 

 

Najväčšiu ranu utrpeli ceny komodít v dôsledku dramatického oslabenia u energetického sektora, kde sa rastúce dodávky z krajín OPEC aj od producentov mimo tento kartel nestretávajú s podobným rastom v dopyte. Ceny komodít sa ocitli pod zvýšeným tlakom, keď Medzinárodná energetická agentúra (International Energy Agency) znížila svoju predpoveď ohľadom rastu dopytu v roku 2014 na doteraz najnižšiu hodnotu od roku 2009 V rovnakom čase potom trh došiel k záveru, že krajiny z organizácie OPEC sa nijako neženú do obmedzenia svojej ropnej produkcie, pretože by sa rady dočkali toho, že produkciu obmedzia aj ostatní producenti.

 

Na oslabení priemyselných kovov mali najväčší podiel nikel a zinok, zatiaľ čo meď sa po technickom prelomení kľúčovej hladiny prepadla na najnižšiu hodnotu od apríla. Príčinou bol výhľad zníženého dopytu v Číne, kde dochádza k znižovaniu očakávania týkajúceho sa hospodárskeho rastu.

 

Kukurica mala nakročené k najväčšiemu týždennému zisku za viac ako jeden rok, čo pomohlo predĺžiť rally u obilnín na tri týždne v rade. Daždivé počasie, ktoré panovalo v amerických pestovateľských oblastiach, síce spomalilo tempo zberu, ale aj naďalej sa očakáva rekordná úroda. Podľa amerického ministerstva poľnohospodárstva sa k 12. októbru zberalo iba 24% z celkovej kukuričnej úrody, pričom päťročný priemer je 43%. U sójových bôbov sa zožalo 40% v porovnaní s priemerným objemom 58%. 

 

 

Vzácne kovy čerpali podporu z prepadajúcich sa akcií, klesajúcich výnosov dlhopisov a slabnúceho dolára, ktorého hodnota už druhý týždeň klesala. Opätovný útek do bezpečia v dôsledku prepadu akcií a pokrývanie krátkych pozícií zo strany hedgeových fondov, ktoré až donedávna držali u zlata rekordný počet krátkych pozícií, pomohlo zlatu predbehnúť vo svojom výkone striebro. To sa teraz vo vzťahu k zlatu obchoduje na najlacnejšej hodnote od júla 2009.

 

Straty utrpela taktiež aj platina a najmä paládium. Podpísal sa na tom zhoršujúci sa výhľad týkajúci sa hospodárskeho rastu a dopytu. Výkon paládia patril tento týždeň k jednému z najhorších zo všetkých komodít, zatiaľ čo platina dosiahla voči zlatu prvýkrát za posledných 18 mesiacov paritu.

 

Surové prebudenie

 

Hlavnou udalosťou týždňa bol pokračujúci prepad cien ropy. Cena severomorskej ropy Brent spadla na 83 dolárov za barel, čo je hodnota, ktorú sme naposledy videli pred takmer štyrmi rokmi pred nástupom arabskej jari a následným narušením dodávok. Cena ropy sa teraz prepadla o približne 25% z priemernej hodnoty 110 dolárov za barel, ktorú si trh za posledné tri roky zvykol očakávať. Stav extrémnej prepredanosti, najmä u ropy Brent, ale aj odmietnutie hladiny na hodnote 80 dolárov za barel u americkej ropy WTI, pomohli trhu sa trochu spamätať. Po veľmi bolestivom týždni čakajú svetoví obchodníci s ropou na víkend ako na zmilovanie. 

 

 

Zásadný posun v očakávaní ohľadne toho, akým smerom sa budú ceny ropy uberať z hľadiska krátkodobého a strednodobého výhľadu, viedol k ďalšiemu exodu zo špekulatívnych dlhých pozícií, najmä u americkej ropy WTI. Tá, na rozdiel od ropy Brent, nezažila od augusta takmer žiadnu redukciu hrubých dlhých pozícií. Na výpredajoch sa takisto podpísalo zvýšené zabezpečovanie zo strany producentov a bánk, ktoré toto zaistenie poskytli. 

 

Obchodníci s ropou čakajú na víkend ako na zmilovanie. Foto: Justin Sullivan \ Thinkstock

 

S chýbajúcou cenovou podporou zo strany Saudskej Arábie a krajín kartelu OPEC bude ropný trh naďalej svedkom zvýšenej volatility.

 

Pozornosť trhu sa počas posledných troch rokov opakovane obracala k narušeným dodávkam v dôsledku celého radu geopolitických udalostí. Až do obdobia pred niekoľkými mesiacmi dosahoval objem ropných dodávok najvyššie hodnoty od vojny v Perzskom zálive na začiatku 90. rokov. Zvýšené dodávky zo Saudskej Arábie a hlavne z krajín mimo kartel OPEC nám pomohli toto obdobie preklenúť bez nejakých dlhodobých cenových navýšení. Teraz, keď hrozba takýchto narušení poľavila (najmä v Líbyi), vidíme, aký dopad na situáciu na trhu mal za posledné štyri roky prudký nárast americkej ropnej produkcie. Vzhľadom k tomu, že k rastu objemu dodávok dochádza v čase, keď rast dopytu spomaľuje, bude musieť trh nájsť novú cenovú hladinu, aby sa mu podarilo dosiahnuť rovnováhu medzi ponukou a dopytom.

 

Z pohľadu kartelu OPEC bude musieť byť táto nová cenová hladina natoľko nízka, aby viedla k spomaleniu pokračujúceho prudkého nárastu nekonvenčných ťažobných metód, najmä v USA. Toto nové cenové rozmedzie sa však nepodarí nájsť len tak zo dňa na deň, čo znamená, že zatiaľ bude na trhu aj naďalej panovať vysoká volatilita a je možné, že budeme svedkami ešte ďalšieho prepadu cien. V súvislosti s prudkým poklesom cien ropy a špekuláciami, že cieľom Saudskej Arábie a kartelu OPEC je zamedziť americkému ropnému priemyslu v rozširovaní svojej produkcie z ropných bridlíc, sa pozornosť trhu obrátila k USA. Trh predovšetkým zaujíma, ako veľmi bude musieť cena americkej ropy WTI klesnúť, aby to malo negatívny vplyv na objem americkej produkcie z ropných bridlíc. Hoci podľa americkej vládnej agentúry EIA (Energy Information Administration) bude väčšina ropných producentov zisková aj pri tak nízkych cenách ako 60 dolárov za barel, otázkou zostáva, aký dopad budú mať klesajúce ceny na odvahu investorov a na ochotu bánk poskytovať úvery na toto podnikanie. 

 

 

Ropa z bridlíc pochádzajúca z troch hlavných ťažobných oblastí USA sa voči rope WTI obchoduje so zľavou pohybujúcou sa v rozmedzí medzi 4 a 7 dolármi na barel. Posledná vlna výpredajov viedla k tomu, že sa cena prepadla pod 80 dolárov za barel. Dôsledkom tohto pokračujúceho oslabovania potom boli razantné predaje spoločností, ktoré v tomto sektore pôsobia. Burzovo obchodovaný fond SPDR S & P Oil and Gas Exploration and Production (XOP US), ktorý sleduje výkon spoločností pôsobiacich v ropnom priemysle, sa od júna, kedy americká ropa WTI dosiahla najvyššiu hladinu, prepadol o takmer jednu tretinu.

 

Fundamenty u zlata už nie sú také nepriaznivé

 

Cena zlata druhým týždňom rástla a dostala sa takmer na našu cieľovú hladinu 1 253 dolárov za uncu. V týždni od 7. októbra držali hedgeové fondy a finanční manažéri rekordný počet hrubých krátkych pozícií a ich redukcia pomohla tento týždeň cene zlata vyskočiť nahor. Tiež fundamenty neboli voči zlatu už tak nepriaznivé potom, čo nedávno oslabil dolár a klesli akcie a výnosy dlhopisov.

 

Členovia americkej Federálnej komisie pre voľný trh začali počas posledných niekoľkých týždňov viac uplatňovať holubičiu politiku, čo prispelo k tomu, že očakávané navýšenie amerických úrokových sadzieb sa odsunulo do vzdialenejšej budúcnosti. Tento týždeň sme boli svedkami výrazného prepadu výnosov amerických dlhopisov. Hoci odhady budúcej miery inflácie zostávajú veľmi triezve, tento cenový posun tiež zatlačil reálne výnosy u päťročných vládnych dlhopisov späť do záporných hodnôt. Reálne výnosy a dolár majú so zlatom úzku súvislosť - ako je zrejmé z nižšie uvedeného grafu. 

 

 

Krátkodobý výhľad pre zlato sa teraz posunul z očakávania medvedieho trhu smerom k neutrálnemu sentimentu. Z toho dôvodu by som v nasledujúcom týždni očakával ďalšiu konsolidáciu. Švajčiarske referendum o zlate plánované na 30. novembra zostáva žolíkom v hre na trhu so zlatom. Aby sme však mali nejakú predstavu o jeho možnom dopade na trh, museli by sme vidieť výsledky volebného prieskumu, ktoré budú k dispozícii až na konci tohto mesiaca.

 

Veľká väčšina nedávnych referend vo Švajčiarsku neprešla, čo je tiež dôvodom, prečo je záujem trhu o túto udalosť zatiaľ len veľmi obmedzený.

 

Autor: Ole Hansen, hlavný komoditný stratég Saxo Bank 

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (6)

Súvisiace články

Energetický sektor má za sebou ďalší otrasný týždeň

wednesday
19.11.2014
Trhy a makro | saxo

Väčšia chuť obchodníkov riskovať pripravila vzácne kovy o ich lesk

wednesday
05.11.2014
Trhy a makro | saxo

Kvantitativní uvolňování ECB, které není kvantitativním uvolňováním

thursday
23.10.2014
Trhy a makro | saxo

Saxo Bank predstavuje svoj investičný výhľad na štvrtý kvartál 2014

monday
20.10.2014
Trhy a makro | saxo

Zlato nadobudlo opäť svoj lesk, zatiaľ čo krajiny z kartelu OPEC majú problém s nadbytkom ropných zásob

monday
20.10.2014
Trhy a makro | saxo

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)