Bank of China - nový bankový subjekt na českom trhu Ako-investovat.sk .


Podľa informácií, ktoré uvidela TASR na svojom portáli česká strana dospela k dohode s vedením Bank of China a tá otvorí svoju pobočku v Českej republike už v priebehu budúceho roka (2015).

 

 

Ak k tomu dôjde bude to prvé posilnenie pozície čínskeho finančného domu v regióne strednej Európy po dvanástich rokoch, kedy v roku 2003 Bank of China zriadila pobočku v susednom Maďarsku.

 

Bank of China na svojej internetovej stránke uvádza, že v portfóliu sa zaoberá poskytovaním bankových a súvisiacich finančných služieb ako je komerčné a investičné bankovníctvo ale pohybuje sa aj v oblasti poisťovníctva a všetkých ostatných finančných služieb spojených s investovaním.

 

Pôsobenie banky spadá do 3 oblastí :

 

  • V rámci korporátneho bankovníctva poskytuje svoje služby firemným zákazníkom, organizáciám štátnej správy a finančným inštitúciám.
  • Segment Personal Banking je potom zameraný prevažne na retailových klientov a to najmä v oblasti bežných účtov, vkladov, sporení, investičných produktov, kreditných a debetných kariet, spotrebiteľských úverov a hypoték.
  • V neposlednom rade v rámci segmentu Investičného bankovníctva banka poskytuje finančné poradenstvo a sprostredkovanie legálneho obchodovania s cennými papiermi a investovanie do rozvoja a správy aktív.

 

Banka nie je na poli finančníctva nováčikom ani žiadnym slabým hráčom. Založenie siaha do roku 1912 a už od roku 1929, kedy bola otvorená prvá zahraničná pobočka v Londýne postupne prehlbuje a zdokonaľuje prácu na globálnom rozvoji svojej pozície a na prehlbovaní zahraničných väzieb. Silná pozícia banky dokonca nebola výrazne ohrozená ani otrasmi finančného sektora spôsobenými takou výraznou udalosťou akou bol rekordný bankrot v americkej histórii. Kým investičná banka Lehman Brothers padala na kolená v pozadí Bank of China pripravovala akvizíciu s ďalším svetovo významným francúzskym inštitútom LCF Rothschild, v ktorom získala 20% podiel. V tom istom roku (2008) sa Bank of China stala prvou čínskou bankou, ktorá vstúpila na švajčiarsky trh, kde získala povolenie prevádzkovať privátne bankovníctvo a správu majetku na základe kúpy 30% podielu v ženevskej spoločnosti HFM (Heritage Fund Management).  Napriek tomu, že Bank of China nie je centrálnou bankou má právomoc dokonca vydávať bankovky v dvoch čínskych administratívnych oblastiach a to v Hong Kongu a Macau. Svetový rozmer a širokú záujmovú oblasť  banky ďalej potvrdzuje nedávno podpísané memorandum o porozumení s talianskou energetickou spoločnosťou Enel (pôsobiacou aj v energetike na Slovensku), podľa ktorého môže Enel v najbližších piatich rokoch získať od banky na financovanie svojich projektov až 1 miliardu eur a to nie len na projekty realizované na území Číny ale i mimo nej.  

 

Banka sa po otrasoch finančných trhov z prelomu rokov 2008 a 2009 ocitla na zozname, ktorý vydali predstavitelia dvadsiatich najsilnejších ekonomík sveta (G-20) obsahujúcom banky, ktoré by v žiadnom prípade nemali zbankrotovať, pretože by to malo výrazný dopad na svetovú ekonomiku a daňových poplatníkov. Tieto banky boli označené výrazom „too big to fail“.

 

Napriek silnému postaveniu banku sprevádzajú aj škandály a problémy. Agentúra Reuters uvádza napríklad obvinenie spojené s  poskytovaním bankových služieb osobám blízkym hnutiu islamského džihádu, prípadne obvinenie pobočky v New Yorku z prania špinavých peňazí. Žiadne obvinenie sa však zatiaľ nepotvrdilo a banka tieto obvinenia odmieta.

 

Súčasné postavenie banky úzko súvisí s rozpoložením ekonomiky v rámci svetového meradla. Nachádzame sa v dobe, kedy dochádza k zásadnému presunu váhy v globálnej ekonomike a s tým spojenej zmene politiky jednotlivých krajín sveta. Výnimkou nie je ani Čína, u ktorej je možné pozorovať výraznú spoluprácu s ostatnými východnými krajinami. Téma zlatého štandardu v Číne zdá sa ako by bola na ústupe po vyjadreniach, že Čína nechystá krytie meny zlatom ale ide len o opatrenia vedúce k zatraktívneniu juanu. Napriek tomu China Construction Bank vo Frankfurte sa od augusta 2014 stala zúčtovacou bankou, čo umožňuje finančným inštitúciám a spoločnostiam podnikanie v čínskej mene. Tento fakt výrazne ovplyvňuje postavenie čínskej meny ako aj všetkých čínskych bánk, pretože jasne dochádza k obídeniu dolára ako svetovej meny a vytvoreniu obchodnej platformy pre juan v Európe. Ďalším dôkazom narastajúceho významu a sily čínskej meny je aj prehlbovanie britsko-čínskej finančnej spolupráce na základe vyhlásenia britského ministra financií o emitácii dlhopisu v čínskej mene Veľkou Britániou ako prvou západnou krajinou. Na uľahčenie zahraničného styku bude podobne ako vo Frankfurte China Construction Bank aj v londýnskej pobočke vykonávať clearingové zúčtovania.

 

Rast vplyvu čínskej meny a čínskej ekonomiky ako takej sa ako už bolo spomenuté výrazne premieta aj v ekonomickom raste čínskych bánk. Na základe zhrnutia časopisu The Banker v rebríčku TOP 10 bánk sveta sa na prvom mieste za rok 2013 nachádza ICBC (Industrial and Commercial bank of China Limited), pričom doteraz (október) za rok 2014 svoju pozíciu nezmenila. K zmene došlo v prípade China Construction Bank, ktorá sa posunula z piateho miesta za rok 2013 na druhé miesto a Bank of China taktiež svoje umiestnenie zlepšila z pôvodne deviateho miesta za rok 2013 na siedme miesto v roku 2014.

 

Rok 2013 :

Zdroj : The Banker

 

Rok 2014 :

Zdroj : The Banker

 

Rast čínskych bánk je teda zrejmý už na prvý pohľad a to hlavne v kontraste s americkými bankami ako sú napríklad JP Morgan alebo Bank of America, u ktorých došlo v rebríčku k prepadu. Rast nie je zapríčinený len expanziou čínskych bánk do Európy, ale hlavne súvisí s globálnou situáciou, kedy dochádza k hľadaniu alternatívy k doláru ako rezervnej mene. Juan však nepredstavuje jedinú alternatívu. Spolu s Čínou zvyšuje vplyv svojej národnej meny aj Rusko. Je teda otázne ako dlho budú čínske banky pokračovať v expanzii takýmto tempom.

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:


Okomentuj článok

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)