Prečo Japonsko bojuje proti nízkym cenám ? Ako-investovat.sk .


  Na základe informácií zverejnených portálom TASR, ale aj z viacerých iných médií je možné sledovať informácie o uvoľňovaní menovej politiky Japonska. Toto uvoľňovanie prebieha pod záštitou centrálnej banky Japonska – Bank of Japan (BOJ) a jeho hlavným cieľom je prelomenie dve desiatky rokov trvajúcej deflácie v krajine a nastolenie inflačného stavu.

 

  Deflácia je definovaná ako ekonomický jav, ktorý spôsobuje pokles cenovej hladiny. V praxi tento pokles znamená, že dochádza k zvyšovaniu hodnoty peňažnej jednotky (meny) a spotrebitelia si za rovnaký objem peňazí môžu dovoliť nákup väčšieho množstva tovarov a služieb. Z hľadiska inflácie je teda deflácia jej opakom a predstavuje akúsi jej zápornú hodnotu.

 

  Nárast kúpnej sily peňazí je spotrebiteľmi vnímaný ako pokles ceny tovarov a služieb. Väčšina ľudí by to považovala za ideálny stav. Ceny tovarov a služieb klesajú, veci lacnejú a my na oko bohatneme. Nie všetko je ale tak ako to na prvý pohľad vyzerá. Deflácia nemá len pozitívne stránky.

 

   Skúsme sa nato pozrieť z dvoch hľadísk. (z hraničného hľadiska prebytku – sporenia a z hľadiska nedostatku –dlhu) :

  •          V prípade sporiteľov je deflácia vítaným javom, ktorý zvyšuje hodnotu ich nasporených peňazí.
  •          V prípade dlžníkov je ale deflácia negatívnym javom a  spôsobuje nárast objemu ich dlhu.

 

  Toto by však bol problém deflácie len v mikroekonomickom hľadisku. Čo sa ale stane, keď sa pozrieme na defláciu z hľadiska makroekonomického, teda z pohľadu jej vplyvov na vývoj ekonomiky celej krajiny ?

 

  V tomto prípade zohráva deflácia oveľa podstatnejšiu úlohu a to najmä ak ide o defláciu dlhodobú (ako napríklad v prípade Japonska), pretože krátkodobé výkyvy inflácie a deflácie v ekonomikách nepredstavujú v podstate žiadne riziko a sú prirodzeným javom.

 

   Zjednodušene by sme to mohli vysvetliť nasledovne :

  Deflácia, ako už bolo spomenuté, spôsobuje pokles cenovej hladiny a teda pokles cien tovarov a služieb. V prípade dlhodobého pretrvania tejto situácie dochádza u ľudí k vytvoreniu prirodzeného pocitu eufórie a očakávania ďalšieho a ďalšieho znižovania cien. V praxi to vyvolá zmenu spotrebiteľského správania sa ľudí a ich snaha ušetriť vedie k tzv. odloženej spotrebe, ktorá priamo vyvoláva pokles dopytu. Tým sa následne spúšťa reťazová reakcia poklesu produkcie, čo v konečnom dôsledku vedie k oslabeniu ekonomiky až k masovému prepúšťaniu. Výsledkom je pokles príjmov obyvateľstva a následný opakovaný pokles reálnej spotreby, čo už taký silný pocit eufórie nespôsobuje.

 

  Deflácia ale spôsobuje krajinám aj celý rad ďalších problémov. V prípade deflácie totiž nedochádza k zvyšovaniu dlhov len pre dlžníkov z radov obyvateľov, ale dochádza aj k zvýšeniu reálnej hodnoty vládneho dlhu, ktorý v Japonsku predstavuje 244% HDP.

 

  Tieto a mnohé ďalšie problémy teda vedú Japonsko smerom znižovania deflácie.

  Boj proti deflácii bol zahájený nástupom nového guvernéra centrálnej banky Japonska - Bank of Japan – Harohido Kurodu v marci 2013, ktorý po svojom nástupe ihneď podľa očakávaní zaviedol agresívne monetárne uvoľňovanie a plán dosiahnutia inflácie na úrovni 2%. 

 

Vývoj inflácie Japonska od roku 2012 :

Zdroj : tradingeconomics.com

 

  Prelomenie dlhodobého deflačného obdobia však Japonsku neprinieslo len výhody a naplnenie očakávaných cieľov. Opatrenia prijaté v snahe o dosiahnutie rastu spotrebiteľských cien totiž spôsobili radikálny pokles hodnoty jenu a jeho prepad voči doláru, ktorý je najväčší za posledných 7 rokov. 

 

Aktuálny vývoj inflácie v Japonsku :

Zdroj : tradingeconomics.com

Meno:
E-mail
(nebude zverejnený):
Komentár:
Antispam:
Počet dní v roku:Okomentuj článok Galéria (2)

Najnovšie články

Ste v II. pilieri? Toto by ste si mali určite prečítať

TLAČOVÁ SPRÁVA: Historicky najväčšia investícia do fintech startupu v SR

monday
18.03.2019
Investície | redakcny clanok

Zaujímavé grafy z pohľadu TA (5)

wednesday
27.02.2019
Investície | redakcny clanok

ETF, ktoré sa zameriavajú na rast dividend

wednesday
27.02.2019
Fondy a ETF | juraj.kisak

Fidelity uvádza fond zameraný na udržateľné vodné a odpadové hospodárstvo

wednesday
05.12.2018
Fondy a ETF | redakcny clanok
Prihláste sa na odber
noviniek od ako-investovat.sk

E-mail:

Nájdi si finančného poradcu

Chcem investovať
Chcem sa poistiť
Katalóg poradcov a finančníkov


Ďalšie články tejto kategórie

Finančná kalkulačka

Vklad: €/mes.
Úrok: % p.a./rok
Obdobie: rok(ov)