SpaceX

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
12gb54as
Silver Member *
Príspevky: 249
Dátum registrácie: Po 04 11, 2024 3:39 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 31 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa 12gb54as »

Ked si ti pisal, tak tam este nebolo. 🫡
xerces
Silver Member *
Príspevky: 276
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa xerces »

Skoda, len ze ma caka poplatok 0.5 z hodnoty investicie lebo som si to nestihol prehodit rozumne do USD.
Glogol
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2833
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 353 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Glogol »

vraj indicie su az 30% nad IPO cenou https://www.marketwatch.com/livecoverag ... a0abV0Evyv
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
xerces
Silver Member *
Príspevky: 276
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa xerces »

Cize cena $135 tam bude asi tak milisekundu a rovno to skoci na 200, ze?
Glogol
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2833
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 353 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Glogol »

xerces napísal: Pi 12 06, 2026 12:36 pm Ano, nastastie tam maju oznacenie ci ide o akacie alebo cfd. To cfd mi normalne ani nenaslo :)
chgpt

Pred marketom (cca od 10:00–15:30 SEČ)
Niektorí brokeri a finančné médiá začnú ukazovať tzv. IPO Indicative Price alebo Expected Opening Price.
Ak sa objaví napr. 160–180 USD, znamená to, že objednávky na otvorení sú výrazne nad IPO cenou 135 USD.
Zatiaľ šedý trh naznačuje približne +20 % až +30 % nad IPO cenu.
Po otvorení Nasdaqu o 15:30 SEČ SPCX nemusí začať obchodovať hneď.

Nasdaq bude zbierať objednávky a priebežne aktualizovať indikovanú otváraciu cenu. Pri veľkých IPO sa prvý obchod často oneskorí.

Prvý reálny obchod ("opening print")
Toto bude prvá skutočná trhová cena. Môže byť pokojne o 16:00, 17:00 alebo ešte neskôr pri takto veľkom IPO.

Ak bude dopyt taký silný, ako naznačuje 3,5–4× preupísanie emisie, za pozitívny signál by som považoval:
nad 150 USD = dobrý debut,
nad 170 USD = veľmi silný debut,
okolo 180 USD a viac = extrémne silný debut.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
12gb54as
Silver Member *
Príspevky: 249
Dátum registrácie: Po 04 11, 2024 3:39 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 31 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa 12gb54as »

Akurat kukam spcx akcie a uz +30%
Btw doobeda som mal na space etf +7%, o 15:30 otvorili nasdaq a bum etf slo do cervenej na -3.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7762
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa jogo »

12gb54as napísal: Pi 12 06, 2026 4:25 pm Akurat kukam spcx akcie a uz +30%
Btw doobeda som mal na space etf +7%, o 15:30 otvorili nasdaq a bum etf slo do cervenej na -3.
Kde to pozeráš? Na yahoo a tradingview zatiaľ žiadné obchody
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
12gb54as
Silver Member *
Príspevky: 249
Dátum registrácie: Po 04 11, 2024 3:39 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 31 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa 12gb54as »

Sorry, som si to pomylil s premarket cenou na xtb
Glogol
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2833
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 353 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Glogol »

Tak uz to startuje. Snad ta raketa po starte nepadne na wall street ako kladivo.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 822
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 96 times
Been thanked: 92 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ja sa pridam na druhu stranu , snad padne cely nasdaq ked dokazu menit pravidla a ohybat ich ako sa im zachce , nech zhoria do tla aspon - 40 % 😁
xerces
Silver Member *
Príspevky: 276
Dátum registrácie: Ne 20 06, 2021 12:20 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 38 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa xerces »

No zatial som v minuse ale mam dobry pocit :)

Nastastie to xtb kupil o malinko neskor pri lepsej cene. Neskutocna volatilita. Ale toto je len tak pre zabavu.
Glogol
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2833
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 353 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Glogol »

Ostatne space akcie zatial prudko dole. Predsa len space etf vypredavaju aby mohli nakupit spcx. Inac chgpt sa rychlo uci ludskemu spravaniu - ked som sa ho na to presne pytal pred dvoma tyzdnami povedal ze je to mozne ze dojde k vypredaju space akcii ale ze zaroven ipo spcx da legimitu celemu sektoru takze mozno ani nie kedze natecu do sektora nove peniaze. Teraz si vybral cast pravdy a napisal mi ze na to upozornoval. Normalne som si spomenul na toho analiytika co vravel ze to moze ist hore alebo dole alebo do strany a potom povie - vsak som to vravel ….
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7762
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa jogo »

xerces napísal: Pi 12 06, 2026 6:02 pm No zatial som v minuse ale mam dobry pocit :)

Nastastie to xtb kupil o malinko neskor pri lepsej cene. Neskutocna volatilita. Ale toto je len tak pre zabavu.
Na XTB neviem zadať na nakúpenú pozíciu SPCX StopLoss, tebe sa dá zadať?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Myk
Platinum Member ***
Príspevky: 721
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 92 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Myk »

Jak to bude se zařazením SpaceX do Nasdaq 100?
Glogol
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2833
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 353 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Glogol »

Myk napísal: Pi 12 06, 2026 8:44 pm Jak to bude se zařazením SpaceX do Nasdaq 100?
Uz to bolo spominane - po 15 dnoch velke debaty okolo tej zmeny Nasdaq pravidiel. Close ucebnicovy - plus 19 percent ani vela ani malo idealne na prvy den ipo. Az ma napadaju konspiracne teorie ale hlavne ze je mega ipo za nami. Mensie space firmy musia makat nech ich spacex nezadusi. Drzim palce aj stocky Asts a RKLB. Suboj Davidov s Goliasom prave zacina naberat na obratkach.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1690
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 440 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Martin7 »

SpaceX už má prvý downgrade SELL 115 od CFRA. Aj to je strašný overkill, reálna hodnota akcie môže byť okolo 10 USD za akciu. Musk môže predávať akcie SPCX prvý krát tuším 10 dní od IPO, si to vybavil. Takže prvé dni bude asi pumpa a príde riedenie. A potom SPCX a trhy pôjdu do kytek. :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
12gb54as
Silver Member *
Príspevky: 249
Dátum registrácie: Po 04 11, 2024 3:39 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 31 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa 12gb54as »

Ostatne space firmy mali dnes zaujimavy let. Konkretne space etf jedi.de hned z rana vystrelilo takmer o 8%. Clovek by myslel, ze ked o 15:30 otvoria Nasdaq, tak to bude pokracovat v raste (byva to tak dost casto). Ale prd, zo 7% to padlo na -3%. Potom sa to nejak pozviechalo a skoncilo to na -0,7%
Prílohy
dff.png
Myk
Platinum Member ***
Príspevky: 721
Dátum registrácie: Ne 29 11, 2009 8:05 am
Has thanked: 4 times
Been thanked: 92 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Myk »

Podle Gemini se SPCX do SP500 zatím nedostane, protože nehrozí, že by byla 3 čtvrtletí po sobě v zisku.

V NASDAQ 100 bude ze začátku pouze váha 0,3-0,5%, protože se počítá váha pouze akcií uvolněných na trh (aktuálně 5% akcií SPCX, 95% drží Musk, zaměstnanci a další investoři). Pokud by ale Musk hodil na trh všechny akcie (což se nestane), při této ceně by SPCX v NQ dělalo 9%.

Dobrá zpráva je, že lock up perioda pro Elona a strategické investory je 365 dní, do té doby nemohou prodávat. Zaměstnanci drží 10-15% a mohou prodat akcie běhěm 180 dní - prvních 20% svých akcií mohou prodat už v pondělí.

Takže po půl roce (při této ceně) by váha SPCX v NQ byla 1,2-2%.


GEMINI: ---------------------------------------------------------------------------------

Odhadnout váhu SpaceX v indexech se dá poměrně přesně, protože metodiky obou indexů jsou veřejné. Výpočet však zásadně ovlivňuje fakt, že **oba indexy pracují s tzv. free-float market cap** (tržní kapitalizací očištěnou o akcie, které drží zakladatelé, strategičtí investoři nebo stát a které nejsou běžně obchodovatelné na burze).

Jelikož SpaceX při svém čerstvém IPO (červen 2026) uvolnilo na burzu **pouze necelých 5 % svých akcií** (za 75 mld. USD), bude mít tato skutečnost na váhu v indexech obrovský vliv. Celková hodnota firmy na burze sice po prvním obchodním dni přesáhla 2 100 mld. USD (2,1 bilionu USD), ale pro indexy je klíčová právě ta volně obchodovatelná část.

Podívejme se na odhad pro oba indexy podrobněji:

---

## 1. Váha v indexu NASDAQ 100

Nasdaq nedávno upravil svá pravidla, aby umožnil extrémně velkým firmám (tzv. "fast-track") vstoupit do indexu už po 15 dnech od IPO, místo běžného čekání.

* **Metodika:** NASDAQ 100 používá modifikovanou tržní kapitalizaci (modified market-cap). Limity sice brání tomu, aby jedna firma index zcela ovládla (např. žádná nesmí mít přes 14 % nebo 24 % podle specifických fází rebalanci), ale SpaceX se do těchto stropů kvůli nízkému free-floatu nejdříve nevejde.
* **Celková kapitalizace NASDAQ 100:** Pohybuje se kolem **24 až 26 bilionů USD** (24 000 – 26 000 mld. USD).
* **Výpočet váhy:**
* *Pokud by se počítala celková kapitalizace (2 100 mld. USD):* Váha by byla obří, okolo **8 až 9 %**, což by SpaceX okamžitě zařadilo po bok Apple, Microsoftu či Nvidia.
* *Realita (Free-float kapitalizace):* Vzhledem k tomu, že volně obchodovatelných je na začátku jen cca 75–100 mld. USD (podle finálního růstu ceny akcií), bude počáteční váha SpaceX v NASDAQ 100 podstatně skromnější – **přibližně 0,3 % až 0,5 %**.



> **Výhled:** Jakmile Elon Musk a ranní investoři začnou postupně (po uplynutí tzv. lock-up period) uvolňovat další akcie na trh a free-float poroste, váha SpaceX v NASDAQ 100 bude agresivně stoupat.

---

## 2. Váha v indexu S&P 500 (SPX)

U S&P 500 je situace odlišná. Index má přísnější pravidla pro nováčky a **nehrozí, že by do něj SpaceX vstoupilo hned po 15 dnech**.

* **Podmínky vstupu:** S&P 500 vyžaduje, aby byla společnost na burze obchodovaná minimálně několik měsíců (zpravidla alespoň rok) a hlavně – musí vykázat **čtyři po sobě jdoucí čtvrtletí v účetním zisku** (podle standardů GAAP). Vzhledem k obřím kapitálovým výdajům SpaceX na Starship a budování sítě xAI/Starlink je otázkou, jak rychle tyto účetní podmínky splní.
* **Celková kapitalizace S&P 500:** Pohybuje se kolem **50 až 55 bilionů USD**.
* **Výpočet váhy (výhledově pro rok 2027):** Jak uvádějí analytické zprávy k IPO, v době, kdy SpaceX splní podmínky pro S&P 500, už bude na trhu pravděpodobně obchodovatelných mnohem více akcií (odhadem až 50 % firmy).
* Pokud by v té době byl free-float SpaceX například 1 000 mld. USD, její váha v S&P 500 by činila **cca 1,8 % až 2,0 %**. To by ji zařadilo do elitní top 10 firem indexu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1690
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 440 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tak od 15.6. bude 2x SHORT SPCX ETK-ko (teda inverzné). Ticker SSPC
https://leverageshares.com/us/etfs/leve ... daily-etf/
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Glogol
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2833
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 353 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Glogol »

12gb54as napísal: Pi 12 06, 2026 11:14 pm Ostatne space firmy mali dnes zaujimavy let. Konkretne space etf jedi.de hned z rana vystrelilo takmer o 8%. Clovek by myslel, ze ked o 15:30 otvoria Nasdaq, tak to bude pokracovat v raste (byva to tak dost casto). Ale prd, zo 7% to padlo na -3%. Potom sa to nejak pozviechalo a skoncilo to na -0,7%
Asi nebude jedina …. https://stocktwits.com/news-articles/ma ... ZKITFqR75p
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
MiBi
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3506
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 1647 times

Poletíme na Mars cez Wall Street alebo Je dobrý nápad kúpiť akcie SpaceX?

Príspevok od používateľa MiBi »

Autor: Vladimír Baláž

Jedným rizikovým faktorom je aj absolútna kontrola Elona Muska nad hlasovacími právami v SpaceX. Bežní akcionári nesú investičné riziko, no na riadenie spoločnosti nemajú žiaden vplyv.

Najbohatší človek sveta vstúpil na burzu. Svoju firmu, ktorá je, samozrejme, najväčšia na svete, ponúkol aj drobným investorom. Aj bežný Slovák si dnes môže kúpiť akcie SpaceX a „letieť s Elonom Muskom na Mars“. Na vlne akciového indexu, samozrejme. Je kúpa akcií SpaceX dobrým nápadom?

S kapitálovým trhom bol na Slovensku vždy problém (chýbal nám kapitál aj trh). Najprv si preto povedzme, čo je vlastne IPO (Initial Public Offering). Ide o prvotnú verejnú ponuku akcií alebo prvý vstup súkromnej spoločnosti na burzu. Akcie firmy dovtedy vlastnili len jej súkromní vlastníci a nebolo možné ich bežne kúpiť ani predať. Súkromní vlastníci sa však môžu rozhodnúť, že časť akcií odpredajú investorom na burze cenných papierov. Prečo? Lebo takto môže firma získať od investorov obrovský objem kapitálu bez toho, aby platila úroky banke.

Nestratia tým kontrolu nad firmou? V prípade SpaceX určite nie. Jednoznačným vlastníkom SpaceX je Elon Musk, ktorý vlastní približne 46 percent akcií firmy, no až 79 percent hlasovacích práv. Druhým najväčším vlastníkom je fond rizikového kapitálu Valor. SpaceX tak zostáva pod rozhodujúcou kontrolou jedného človeka.

Na prvom dni zarobili veľké banky
Ako prebieha vstup na burzu? Každý majiteľ firmy, ktorý chce svoje akcie prvýkrát umiestniť na burzu, musí splniť množstvo právnych a finančných podmienok. Vstup na burzu a primárny úpis akcií preto zabezpečujú špecializovaní profesionáli – upisovatelia. Pri veľkých firmách sú to prakticky vždy investičné banky.

Upisovatelia, prirodzene, nepracujú zadarmo. Ich odmena sa označuje ako „hrubý rozdiel“ (gross spread). Ide o rozdiel medzi cenou, za ktorú banky získajú akcie od emitenta, a cenou, za ktorú ich predajú investorom. Pri SpaceX bola emisná cena stanovená na 135 dolárov za akciu, no obchodovanie sa začalo na 150 dolároch. Kto na tom zarobil? Samozrejme, najväčšie investičné banky sveta – Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan Chase, Bank of America a Citigroup.
Pri rekordne veľkom IPO, akým je SpaceX, sa hrubý rozdiel odhaduje na približne 1,5 až 2,5 percenta objemu emisie. To znamená odmenu pre syndikát bánk vo výške približne 1,25 až 1,87 miliardy dolárov. A kto túto odmenu zaplatil? No predsa investori kupujúci akcie SpaceX. Môžeme si teda vydýchnuť – banky zarobili dobre.

Vysoké zisky netrvajú večne
Čo však samotní investori? Urobili dobre, keď si kúpili akcie SpaceX? To ukáže až budúcnosť. A do tej nikto nevidí. Môžeme sa pozerať len do minulosti. K najväčším odborníkom na IPO patrí emeritný profesor Floridskej univerzity Jay Ritter, ktorý pravidelne zverejňuje databázu IPO. Ritter analyzoval viac než 9 200 IPO v rokoch 1980 – 2024. Jeho zistenia možno zhrnúť jednoducho. O výške zárobku sa často rozhoduje už prvý deň obchodovania. Investori, ktorí získajú akcie za emisnú cenu prostredníctvom syndikátu bánk, dosahujú v priemere vyššie výnosy než investori nakupujúci až po začiatku obchodovania v prvý deň.

Čiže: veľké banky nakúpili od Elona Muska akcie po 135 dolárov, ponúkli ich trhu za 150 dolárov a na konci dňa cena vyskočila na 161 dolárov. Zisk na akciu 19 percent za jediný deň bol skutočne pekný. Ide o klasický obchodný trik: „jedinečná limitovaná ponuka, kúpte, kým je čas“.

Samozrejme, takéto vysoké zisky nemôžu trvať večne. Práve preto mnohé IPO v dlhodobom horizonte zaostávajú za širším trhom. Ritter upozorňuje, že veľké a veľmi draho ocenené technologické IPO často zaostávajú za širším trhom aj v nasledujúcich rokoch. Približne 60 percent IPO bolo po troch rokoch na rovnakej alebo nižšej cene než po prvom obchodnom dni. Iba 16 percent spoločností dokázalo svoju hodnotu viac než zdvojnásobiť.

Keď sú očakávania investorov už na začiatku extrémne vysoké, zostáva málo priestoru na pozitívne prekvapenia. Aby investori dosiahli vysoké výnosy, musela by firma dramaticky zvýšiť tržby a ziskovosť. Ritter zdôrazňuje, že takýto scenár je možný, ale zďaleka nie istý. SpaceX môže byť skvelá firma, ale cena pri IPO môže byť príliš vysoká a príliš ovplyvnená eufóriou prvých dní obchodovania.

Musk má kontrolu, malí akcionári riziko
Rizikovým faktorom je aj absolútna kontrola Elona Muska nad hlasovacími právami v SpaceX. Bežní akcionári teda nesú investičné riziko, no na riadenie spoločnosti nemajú žiaden vplyv. Ďalším rizikom je aj neobvyklá štruktúra IPO SpaceX. Firma vyčlenila približne 30 percent emisie pre drobných investorov, zatiaľ čo pri bežných IPO býva tento podiel len 5 až 10 percent. Drobní investori majú tendenciu reagovať emotívnejšie na rast alebo pokles cien než veľké investičné fondy. Euforické nákupy a panické predaje preto môžu cenu akcií rozkolísať viac, než býva zvykom.

Ritter odporúča nepodľahnúť eufórii ani strachu, že „zmeškám príležitosť“. Kedysi boli IPO spôsobom, ako mladé firmy získavali kapitál vstupom na burzu. Dnes to tak často nie je. Do mnohých firiem už dávno predtým vstúpili fondy rizikového kapitálu, ktoré majú oveľa viac informácií o fungovaní firmy než bežní investori. Veľká časť budúceho potenciálu je preto už započítaná v cene.

Existujú však aj faktory podporujúce možný rast cien akcií SpaceX. Firma má byť veľmi rýchlo zaradená do významných indexov vrátane Nasdaq-100 a indexov Russell. Indexové fondy budú musieť akcie nakupovať automaticky, čo môže vytvoriť dodatočný dopyt a krátkodobo podporovať cenu.
Kto chce s Elonom Muskom letieť na Mars, môže to urobiť aj bezpečnejším spôsobom než horúčkovitým nákupom akcií na začiatku obchodovania.
https://e.dennikn.sk/5397622/poletime-n ... ie-spacex/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20596
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2480 times
Been thanked: 2863 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SpaceX posilňuje svoje aktivity v oblasti umelej inteligencie dohodou v hodnote 60 Bil.
Musk si kladie za cieľ tržby vo výške 1 trilión ( 1000 mld.)


Akcie spoločnosti SpaceX v utorok ráno opäť prudko vzrástli a v druhý celý deň obchodovania sa vyšplhali na úroveň takmer 210 dolárov za akciu.
Na tejto úrovni sa spoločnosť Elona Muska zaoberajúca sa raketami a umelou inteligenciou môže pochváliť trhovou kapitalizáciou, ktorá podľa odhadov presahuje 2,8 bilióna dolárov.
Tým sa dostala pred Amazon (AMZN) a stala sa piatou najcennejšou spoločnosťou na svete.

Tento senzačný míľnik prišiel po tom, čo SpaceX v utorok oznámil dohodu v hodnote 60 miliárd dolárov o akvizícii spoločnosti Anysphere, materskej spoločnosti agenta pre kódovanie umelej inteligencie Cursor.
Musk cez víkend uviedol, že očakáva, že tržby SpaceX v nasledujúcich štyroch rokoch vzrastú na 1 bilión dolárov.

SpaceX (SPCX) v utorok v podaní pre Komisiu pre cenné papiere a burzu (SEC) oznámila, že uzavrela dohodu o fúzii v hodnote 60 miliárd dolárov so spoločnosťou Anysphere, materskou spoločnosťou stojacou za startupom v oblasti umelej inteligencie Cursor, a to formou transakcie výlučne za akcie.
Po fúzii, ktorej uzavretie sa očakáva v treťom štvrťroku, zostane Cursor zachovávajúcim subjektom a bude pôsobiť ako 100-percentná dcérska spoločnosť SpaceX.
Táto dohoda, na ktorej Musk pracoval už niekoľko mesiacov, nie je žiadnym prekvapením. V apríli spoločnosť SpaceX oznámila, že dosiahla dohodu buď o akvizícii spoločnosti Cursor za 60 miliárd dolárov, alebo o zaplatení 10 miliárd dolárov v rámci nového partnerstva.
Spoločnosť Cursor, založená v roku 2022, umožňuje vývojárom využívať umelú inteligenciu na automatizáciu kódovania a konkuruje spoločnostiam ako OpenAI a Anthropic.
Spoločnosť sa môže pochváliť anualizovanými tržbami v segmente B2B vo výške 2,6 miliardy dolárov a jej podnikové tržby rastú, ako už skôr informovala agentúra Reuters.

Táto správa pomohla akciám SPCX v utorok na začiatku obchodovania posilniť o ďalších 7 %.

Musk si pre SpaceX stanovil cieľ tržieb vo výške 1 bilióna dolárov

Akcie naďalej prudko stúpajú od piatkového vstupu na burzu.
Akcie SpaceX v pondelok, počas prvého celého obchodného dňa, poskočili takmer o 20 %, potom čo Elon Musk v nedeľu oznámil nový astronomický cieľ tržieb.

„Myslím si, že SpaceX by mohol v roku 2030 dosiahnuť tržby približne 1 (bilión) dolárov.
A prekvapilo by ma, keby tržby v roku 2031 neprekročili 1 (bilión) dolárov,“ uviedol Musk v odpovedi na príspevok na svojej sociálnej sieti X.
Muskove ciele prekonávajú už aj tak ambiciózne odhady spoločností Goldman Sachs a Morgan Stanley.
Goldman Sachs predtým odhadoval, že SpaceX v roku 2030 vygeneruje viac ako 470 miliárd dolárov, zatiaľ čo Morgan Stanley predpokladal, že dosiahne približne 330 miliárd dolárov, uviedol Wall Street Journal.

Spoločnosť poskytujúca raketové služby zaznamenala v roku 2025 tržby vo výške 18,67 miliardy dolárov, čo predstavuje nárast oproti 14,02 miliardy dolárov v roku 2024.

Veľká časť rastu tržieb by pochádzala z divízie umelej inteligencie spoločnosti SpaceX, xAI.
Goldman Sachs očakáva, že xAI prispeje v roku 2030 sumou približne 322 miliárd dolárov, zatiaľ čo Morgan Stanley odhaduje túto sumu na približne 190 miliárd dolárov.
Podľa správ Muskova začínajúca divízia umelej inteligencie, ktorá zahŕňa reklamy na platforme X a predplatné chatbota Grok, vygenerovala v roku 2025 tržby vo výške 3,2 miliardy dolárov.

ARK podrobne opisuje prognózu pre SpaceX

Spoločnosť ARK Invest zároveň očakáva, že sa finančné výsledky SpaceX zlepšia v súvislosti s rozširovaním jeho štartov a satelitných operácií.
Brett Winton, hlavný futurista spoločnosti ARK, v pondelkovej výskumnej správe uviedol, že divízia umelej inteligencie SpaceX by mala v priebehu najbližších niekoľkých rokov vyviesť na obežnú dráhu desiatky tisíc satelitov Starlink.
Každý štart lode Starship s vylepšenými satelitmi Starlink verzie v3 by mal poskytovať približne 20-násobne väčšiu šírku pásma, ako v súčasnosti poskytuje raketa Falcon 9.
Počet 200 až 300 štartov rakiet Starship ročne „by mohol globálne transformovať internetové pripojenie a do roku 2030 vygenerovať hrubý zisk vo výške stoviek miliárd dolárov,“ napísal Winton.

Spoločnosť očakáva, že sa výkonnosť zlepší a náklady klesnú v priebehu prvých sto štartov, pričom poukazuje na opätovnú použiteľnosť rakiet SpaceX, ich veľkosť, produktivitu výroby satelitov a efektívnosť získavania zákazníkov.
Tieto faktory „by mali prevážiť pokles tržieb,“ uvádza Winton.

Spoločnosť ARK očakáva, že SpaceXAI do roku 2035 vygeneruje z pripojenia k internetu ročné tržby vo výške približne 550 miliárd dolárov a zisk pred zdanením vo výške približne 400 miliárd dolárov.
„V priebehu tohto časového rámca by kumulatívny voľný peňažný tok mal prekročiť 1 bilión dolárov,“ uviedol Winton, „a to bez akýchkoľvek tržieb z umelej inteligencie zo strany SpaceXAI!“

Segment umelej inteligencie by sa mohol stať ziskovým „oveľa skôr, ako sa očakávalo“ vďaka zmluvám o prenájme infraštruktúry so spoločnosťami Anthropic a Google (GOOGL).
Spoločnosť ARK uviedla, že SpaceX vynaložila 26 miliárd dolárov na jeden gigawatt (GW) na vybudovanie svojich areálov dátových centier Colossus I a Colossus II.
Spoločnosť Anthropic však súhlasila s prenájmom za ročnú sumu 34 miliárd dolárov na jeden GW, poznamenal Winton. Podľa spoločnosti ARK bude SpaceX pravdepodobne zvyšovať výdavky na jeden GW.
Napriek tomu sa spoločnosť Google zaviazala zaplatiť 54 miliárd dolárov za jeden GW za prístup k výpočtovým kapacitám SpaceX v oblasti umelej inteligencie.
Tieto dohody však obsahujú 90-dňové výpovedné doložky a mohli by sa skončiť, ak sa ktorákoľvek zo strán rozhodne zmluvy vypovedať.

„Hoci mnohí sú skeptickí ohľadom schopnosti SpaceXAI konkurovať spoločnostiam Anthropic a OpenAI v oblasti príjmov z umelej inteligencie, tieto dohody naznačujú, že SpaceXAI bude schopná zhodnotiť svoju infraštruktúru, keď sa bude posúvať smerom k konkurenčným hraniciam umelej inteligencie,“ napísal Winton.
„V konečnom dôsledku by výpočtová kapacita orbitálnych serverov umelej inteligencie a ich nižšie náklady mali odlíšiť SpaceXAI od jej konkurentov zameraných na pozemné riešenia.“

SpaceX ide proti poklesu akcií vesmírnych spoločností

Akcie SPCX v utorok ráno posilnili o 7 %.
Akcie SpaceX posilnili počas prvých dvoch obchodných dní takmer o 40 %.
Ostatné akcie vesmírnych spoločností v utorok ráno klesajú.

https://www.investors.com/news/spacex-s ... mod=IBD_FV
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4921
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 251 times
Been thanked: 607 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Deja vu. South Sea Bubble.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Na obchodovani s NG nie som ziskovy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7762
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Ut 16 06, 2026 5:20 pm Deja vu. South Sea Bubble.
Buble-nebuble, odkedy Bitcoin zabublal, už si nenechám ujsť príležitosť zviesť sa na bubline. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
12gb54as
Silver Member *
Príspevky: 249
Dátum registrácie: Po 04 11, 2024 3:39 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 31 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa 12gb54as »

JUGGLER napísal: Ut 16 06, 2026 5:06 pm SpaceX posilňuje svoje aktivity v oblasti umelej inteligencie dohodou v hodnote 60 Bil.
Musk si kladie za cieľ tržby vo výške 1 trilión ( 1000 mld.)


Tie cisla su zle prelozene.
Spravne to malo byt takto.
„SpaceX posilňuje svoje aktivity v oblasti umelej inteligencie dohodou v hodnote 60 miliárd.
Musk si kladie za cieľ tržby vo výške 1 bilión ( 1000 mld.)"
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20596
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2480 times
Been thanked: 2863 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. Radšej používam anglický výraz trillion, keďže u nich som zvyknutý, že bilion = miliarda

Aj wiki to povoluje: Trilión je:

tisíc miliárd
alebo tisíc biliónov, čiže 1012; v súčasnom USA aj Veľkej Británii v tzv. krátkej škále (short scale)
milión biliónov, čiže 1018; v USA v tzv. dlhej škále (long scale), bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku sa toto číslo nazýva kvintilión
v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku: (stredoeurópsky) bilión

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bili%C3%B3n

P.S. Ja som už začal SpaceX shortovať cez pákové inverzné ETF, čo nám dal Martin.
Samotný SpaceX nemá opcie a to ETF nemôžeme(okrem FIO brokera)kúpiť, ale
dajú sa kúpiť call opcie ( to ETF dvojnásobne rastie, ked SpaceX klesá)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Baba Jaga
Gold Member **
Príspevky: 432
Dátum registrácie: St 25 08, 2021 6:56 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 129 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Baba Jaga »

JUGGLER napísal: Ut 16 06, 2026 8:49 pm OK. Radšej používam anglický výraz trillion, keďže u nich som zvyknutý, že bilion = miliarda

Aj wiki to povoluje: Trilión je:

tisíc miliárd
alebo tisíc biliónov, čiže 1012; v súčasnom USA aj Veľkej Británii v tzv. krátkej škále (short scale)
milión biliónov, čiže 1018; v USA v tzv. dlhej škále (long scale), bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku sa toto číslo nazýva kvintilión
v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku: (stredoeurópsky) bilión

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bili%C3%B3n

P.S. Ja som už začal SpaceX shortovať cez pákové inverzné ETF, čo nám dal Martin.
Samotný SpaceX nemá opcie a to ETF nemôžeme(okrem FIO brokera)kúpiť, ale
dajú sa kúpiť call opcie ( to ETF dvojnásobne rastie, ked SpaceX klesá)
Už sú opcie na SpaceX
IB-https://ibkr.com/referral/roman3131
Tasty-https://tastytrade.com/welcome/?referralCode=CEKTJ78ZFX
Alpaca 3 ref na mesiac.Vklad minimálne 500$ 30 dní výplata do 10 prac. po uplynutí 30dní dostaneme obidvaja 100$ V prípade záujmu cez správu
12gb54as
Silver Member *
Príspevky: 249
Dátum registrácie: Po 04 11, 2024 3:39 pm
Has thanked: 38 times
Been thanked: 31 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa 12gb54as »

JUGGLER napísal: Ut 16 06, 2026 8:49 pm OK. Radšej používam anglický výraz trillion, keďže u nich som zvyknutý, že bilion = miliarda

Aj wiki to povoluje: Trilión je:

tisíc miliárd
alebo tisíc biliónov, čiže 1012; v súčasnom USA aj Veľkej Británii v tzv. krátkej škále (short scale)
milión biliónov, čiže 1018; v USA v tzv. dlhej škále (long scale), bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku sa toto číslo nazýva kvintilión
v USA, bývalom ZSSR a v minulosti vo Francúzsku: (stredoeurópsky) bilión

https://sk.wikipedia.org/wiki/Bili%C3%B3n

P.S. Ja som už začal SpaceX shortovať cez pákové inverzné ETF, čo nám dal Martin.
Samotný SpaceX nemá opcie a to ETF nemôžeme(okrem FIO brokera)kúpiť, ale
dajú sa kúpiť call opcie ( to ETF dvojnásobne rastie, ked SpaceX klesá)
ale trilion je aj nas vyraz a znamena 1000 bilionov
amici resp. v anglicitne su tie nasobky nad milion posunute

takto su v slovencine
https://sk.wikipedia.org/wiki/Ve%C4%BEk ... D%C3%ADsla

takto v anglictine
https://en.wikipedia.org/wiki/Names_of_large_numbers

tldr: tilión v slovencine je 1000x vacsie cislo ako trillion v anglicitne

Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20596
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2480 times
Been thanked: 2863 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

OK. V pohode. Ja ti rozumiem. Pre tých, čo im to robí problém som dal pre istotu do zátvorky, že je to 1000 mld.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20596
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2480 times
Been thanked: 2863 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nedá sa to kopčiť, tak aspoň obrázok:
Prílohy
SpaceX option trade.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MiBi
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3506
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 1647 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa MiBi »

Prílohy
Screenshot 2026-06-18 121501.png
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7762
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 198 times
Been thanked: 457 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa jogo »

Krásne nám to koriguje, možno do konca mesiaca budeme mať kapitalizáciu pod 1 bilionom. :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4109
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Frankfurt
Been thanked: 26 times
Kontaktovať používateľa:

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa Ladis »

Druhý den na burze byla MEME akcie SpaceX 40x předražená, tedy se během pár let může propadnout na 1/40 z jejího maxima. Akácie byla kupována jen od lidí, kteří se nepoučili z krachu drahých akcií 2000-2003, jako to paní od kostela = Kateřina Wood ARK. Všichni by mohli akcii SpaceX prodat, když se dozví, že se stěhováním milionu emigrantů z Afriky na Mars nic nebude. Protože na Marsu jsou nesnesitelné teploty a žádný kyslík. Tedy Muskovy nápady s milionem lidí na Marsu byly podvod. Raketa ze Země na Mars exploduje hned na Zemi, a když ne, letěla by na Mars 6 měsíců. Elon Musk není ani schopen, vystavět města a vesnice na Měsíci, a tam se jede autobusem z Praha-Florenc jen pár dní.
Prílohy
Musk-ass.png
ZDARMA kniha v PDF ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/kniha.htm
♥ ♥ http://nr1a.com/AKCIE ♥ ♥ https://www.facebook.com/groups/2660933057270038/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 20596
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 2480 times
Been thanked: 2863 times

Re: SpaceX

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Spoločnosť SpaceX prišla za tri dni o 600 miliárd dolárov, keď sa po prvýkrát obrátila na trh s dlhopismi

Akcie spoločnosti SpaceX v pondelok uzavreli na úrovni 154,63 dolára, čo predstavuje denný pokles o približne 16 %.
Tým sa dostali na dosah úrovne 150 dolárov, pri ktorej sa akcie po prvýkrát začali obchodovať po otvorení verejného obchodovania – ide o úroveň stanovenú po tom, čo upisovatelia dokončili zostavovanie knihy objednávok, hoci stále zostávajú o niečo vyššie ako cena 135 dolárov, za ktorú sa uskutočnila samotná primárna emisia akcií (IPO).

Tento pokles za tri obchodné dni znížil trhovú hodnotu spoločnosti o viac ako 600 miliárd USD (524,2 mld. EUR), čím sa spoločnosť prepadla z vrcholu, na ktorom z hľadiska trhovej kapitalizácie predstihla Amazon a na krátko aj Microsoft.

Jej trhová hodnota sa teraz pohybuje tesne nad 2 biliónmi dolárov (1,74 bilióna eur), čo je menej ako v prípade spoločnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), čím sa stala siedmou najcennejšou spoločnosťou na svete.
Tento pokles tak zmazal pozoruhodný úvodný rast.

Po otvorení trhu 12. júna na úrovni okolo 150 dolárov akcie do 16. júna vystúpili na takmer 226 dolárov, čo predstavovalo nárast približne o dve tretiny ešte predtým, ako spoločnosť ako verejne obchodovaná firma zverejnila jedinú sadu výsledkov.

V súčasnosti sa akcie SpaceX obchodujú o viac ako 30 % nižšie ako intradenné maximum na úrovni približne 226 USD a len o 3 % vyššie ako otváracia cena.

Tento rast vždy spočíval na malom objeme voľne obchodovateľných akcií a vysokých očakávaniach týkajúcich sa jej ambícií v oblasti umelej inteligencie, čo ju vystavilo riziku prudkého zvratu, akonáhle sa nálada na trhu obrátila.

P.S.


Spoločnosť Ark Invest Cathie Woodovej kúpila 210 121 akcií spoločnosti SpaceX Elona Muska.

K nákupu došlo v čase, keď akcie SPCX po oznámení predaja dlhopisov klesli o 16,43 % a uzavreli na úrovni 154,60 USD.
Spoločnosť SpaceX tiež podpísala zmluvu o výpočtovom výkone v oblasti umelej inteligencie so spoločnosťou Reflection AI v hodnote až 6,3 miliardy USD.

Spoločnosť Ark Invest pod vedením Cathie Woodovej kúpila podľa najnovších transakcií celkovo 210 121 akcií spoločnosti SpaceX (NASDAQ: SPCX) Elona Muska za 32,5 milióna USD.

Vďaka tomuto najnovšiemu nákupu sa SpaceX stala jednou z najväčších pozícií v mnohých jej ETF fondoch.
ETF ARK Innovation (ARKK) kúpil 131 837 akcií SPCX a ETF ARK Autonomous Technology & Robotics (ARKQ) kúpil 43 486 akcií SpaceX. Medzitým ETF ARK Next Generation Internet (ARKW) a ETF ARK Space Exploration & Innovation (ARKX) tiež nadobudli 21 506, resp. 13 292 akcií.

K týmto transakciám došlo uprostred všeobecnej volatility trhu po mimoriadne úspešnej primárnej emisii akcií (IPO).
Zhodovalo sa to s oznámením spoločnosti o prvom predaji dlhopisov.
Výnosy budú použité na splatenie nesplatených úverov v rámci jej preklenovacieho úverového rámca.


Fond ARK Innovation ETF (ARKK) pod vedením Cathie Woodovej teraz vlastní 1,63 milióna akcií spoločnosti SpaceX v hodnote takmer 301 miliónov dolárov.
To nadväzuje na masívny počiatočný nákup približne 3,3 milióna akcií v hodnote vyše 500 miliónov dolárov počas IPO spoločnost
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"