Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Jenže já nevim přesně, zda má moje Portfolio dnes hodnotu 175.000 nebo 200.000 euro, protože jsem se na to už dlouho nedíval a budu to vidět až 1. ledna.
Možná že od poloviny roku 2013 jsem na akcie téměř nic neušetřil, tedy téměř nic nekoupil od roku 2013, protože jsem investoval moc tisíc a tisíc eur do Filipín, letenky, hotely, podpora rodiny na Filipínách od 2013 do dnes. Dvou umírajícím jsem musel platit i nemocnici. Musel jsem jim koupit vodního buvola. Ale celý domek v Davao City jim zaplatit nechci.
Letošní rok jsem dokonce snížil investici v akciích o několik tisíc euro, protože peníze na Filipíny mi nestačily. Ja pracuju už jen 31 hodin týdně, protože moje lenost už dávno přemohla touhu po penězích z práce a protože už dostávám dost dividend. Tedy nepracuju 40 hodin týdně.

Abych mohl koupit za 6.000 euro nedávno akcie BASF, musel jsem prodat několik akcií bank Británie a USA.
Takže nedávám tisíc euro na akcie měsíčně už 2 roky.
Naposledy upravil/-a Ladis v St 14 10, 2015 1:53 am, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

BASF má dnes P/E 12,7, P/S 0,8, P/B 2,1, dividenda 3,9%
BMW má dnes P/E 8,5, P/S 0,6, P/B 1,4, dividenda 3,6%
AT&T má dnes P/E 12,4, P/S 1,3, P/B 2,3, dividenda 5,7% = :)
Johnson & Johnson má dnes P/E 15,2, P/S 3,7 = :( P/B 3,7, dividenda 3,1%
Procter & Gamble má dnes P/E 18,0 = :( P/S 2,7, P/B 3,2, dividenda 3,5%
Pfizer má dnes P/E 16,0 = :( P/S 4,3 = :( P/B 3,1, dividenda 3,4%
United Technologies má dnes P/E 14,4, P/S 1,3, P/B 2,6, dividenda 2,7%
Wells Fargo má dnes P/E 12,3, P/S 3,2 = :( P/B 1,6, dividenda 2,8%
Banco Bilbao má dnes P/E 12,7, P/S 1,6, P/B 1,0, dividenda 4,1%
Banco Santander má dnes P/E 9,5, P/S 1,2, P/B 0,7, dividenda 3,7%
Iberdrola má dnes P/E 15,8 = :( P/S 1,2, P/B 1,0, dividenda 4,4%
Telefonica SA má dnes P/E 14,4, P/S 0,9, P/B 2,0, dividenda 6,5% = :)
HSBC má dnes P/E 9,6, P/S 2,4, P/B 0,8, dividenda 6,2% = :)
Royal Dutch Shell má dnes P/E 12,4, P/S 0,4, P/B 0,9, dividenda 6,7% = :)
Tesco má dnes P/E 23,0 = :( P/S 0,2 = :) P/B 2,1, dividenda 0,0% = :(
Sanofi má dnes P/E 14,9, P/S 3,1, P/B 1,9, dividenda 3,5%
BHP Billiton má dnes P/E 13,4, P/S 1,9, P/B 1,3, dividenda 6,7% = :)

Příliš drahé jsou dnes akcie Johnson a Johnson, Procter a Gamble, Pfizer.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Prodavač stříbra a prorok velkého krachu akcií každý rok, prorok další velké finanční krize, prorok zrušení eura za týden, prorok války chudých proti bohatým - Jan Dvořák už neni schopný nalákat lidi na zlato a stříbro, však povedlo se mu nalákat děti z bohatých rodin na přednášku o burze za 4.200 korun = 155 euro.
Jestli mu zaplatí 400 bezduchých duší za jeho 20-dílnou online přednášku o burze z videa 4.200 korun, pak vydělal na tom 1.680.000 korun hrubého, tedy 1,68 milionu korun brutto nebo 62.000 euro :(
Timto způsobem tedy dělaji spekulanti s akciemi milion korun - prodaji dětem z bohatých rodin předražené přednášky o burze.
A jestli mu dá opravdu 400 lidí 4.200 korun a nelžou, pak vydělá 62.000 euro během asi dvaceti sobot a celý rok nemusí chodit do práce. A další rok snad najde i bohaté děti pro svou přednášku na Slovensku.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Airmike »

a ty mu zjavne zavidis, pretoze rozprava to iste co ty akurat teba nikto nepocuva :D. a jeho ano a este mu za to aj zaplatia.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Honzajs »

Ladisi, že ti tak vadí moje aktivity?
Pokud jde o peníze, neboj, na své si kromě jiných přijde i pan Babiš. Dostane DPH, daň z příjmu právnických osob (kurz fakturovala společnost Pro investory), moji daň u příjmu...
Michal Kořínek
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 14 10, 2015 10:27 am

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Michal Kořínek »

Ladis: Hele zalez do brlohu, ty rejpale. JD narozdíl od tebe něco umí. A jak vidíš, narozdíl od tvých blábolů to lidi zajímá, ty trubko :) Viděls třeba jeho webinář? Co z toho umíš ty? Mně se jeho přístup líbí, narozdíl do tvého blábolení. Ladisi vra´t se na to svoje zasypané forum a breptej si tam svoje rozumy s těmi,které to zajímá. Mně zajímají postupy JD a rád za to zaplatím.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Michala Kořínková
Náhodou, já bych prodával v Čechách moje přednášky krásně a byl jsem o ně žádán několikrát za uplynulých 10 let. Avšak nechci vydělávat velké peníze prodejem předražených přednášek o burze. Já předávám vědu o burze levně nebo zadarmo už asi od roku 2001. A já mám jiné zájmy než prodej přednášek o burze. A potom mám už od 1972 nemocné hlasivky, takže při delším povídání musim furt kašlat a za hodinu stálého mluvení ztratim hlas. Hlavně však mám do Prahy stovky kilometrů daleko a kdybych tam přijel, zastřelili by mne tam atentátníci, asi Babišovi vrazi, tak jak Kennedyho v Dallasu.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Airmike »

:D :D :D

to je fakt. Lacko je dolezita postava. atentatnici nanho cihaju na kazdom rohu :D
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Istiach »

omg...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jogo »

Ladis napísal:Jenže já nevim přesně, zda má moje Portfolio dnes hodnotu 175.000 nebo 200.000 euro, protože jsem se na to už dlouho nedíval a budu to vidět až 1. ledna.
Možná že od poloviny roku 2013 jsem na akcie téměř nic neušetřil, tedy téměř nic nekoupil od roku 2013, protože jsem investoval moc tisíc a tisíc eur do Filipín, letenky, hotely, podpora rodiny na Filipínách od 2013 do dnes. Dvou umírajícím jsem musel platit i nemocnici. Musel jsem jim koupit vodního buvola. Ale celý domek v Davao City jim zaplatit nechci.
Letošní rok jsem dokonce snížil investici v akciích o několik tisíc euro, protože peníze na Filipíny mi nestačily. Ja pracuju už jen 31 hodin týdně, protože moje lenost už dávno přemohla touhu po penězích z práce a protože už dostávám dost dividend. Tedy nepracuju 40 hodin týdně.

Abych mohl koupit za 6.000 euro nedávno akcie BASF, musel jsem prodat několik akcií bank Británie a USA.
Takže nedávám tisíc euro na akcie měsíčně už 2 roky.
https://www.youtube.com/watch?v=wOv3qB2Wjto" onclick="window.open(this.href);return false;

:)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Leon
Active Member
Príspevky: 99
Dátum registrácie: Pi 09 01, 2015 1:21 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Leon »

na fórach som už dobrých 15 rokov,... navštevujem dobrých 20 fór,... ale žeby som videl niekde dvoch starých dedov, ako sa hádajú o svojich akciách, pritom jediné ich šťastie bolo v tom, že ešte za mlada kúpili fakt lacné akcie na buy&hold,... to som veru ešte nikde nezažil.

*poznámka do denníčka*
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Existujú bezrizikové akcie
Autor slovenského článku nebo překladatel z angličtiny se stydí prozradit jeho jméno, aby jste mu zde neublížili.
:arrow: http://ako-investovat.sk/clanok/1220/ex ... kove-akcie" onclick="window.open(this.href);return false; :idea:
V tomto článku se mluví totiž o tom, že dlouhodobá investice do akcií je bez rizika.
Ten článek však zapomněl důležité věci: Bez rizika je investice do akcií jen,
1) když se peníze rozdělí na 10 až 20 různých akcií
2) musí to být akcie největších a nejstarších podniků a bank západní Evropy a USA
3) nepodvádí s bilancemi, neškodí jim konkurence zvyšovat tržby, zisky a dividendy asi o 160% za dekádu
4) koupí se každá akcie levně s PE < 15, PB < 3,0 a PS < 3,0. Dividenda > 3%.
Tedy musí to být akcie s dividendami, aby se nemusely nikdy prodávat a byl z nich Profit každý rok a každý rok asi 10% vyšší Profit.

Doufám, že takovýchto článků zde bude ještě mnoho, nejlépe každý měsíc jeden, aby se Slováci už taky naučili, že západní bluechips akcie se musí držet až do smrti jen pro dividendy, protože je to to nejvýhodnější důchodové pojištění. V důchodu se pak nesmí ze jmění ubírat, až nezbyde nic, ale utrácet jen dividendy z akcii. Proto je velice hloupá investice do akcií Berkshire Hathaway, protože nemaji dividendy. Z těch má hloupý investor profit jen jednou, když je po letech prodá s výdělkem. Je nutno kupovat jen západní bluechips akcie s dividendou 3% až 8%, dlouhodobě rostoucí. Proto musíme volit jen akcie podniků, kterým neškodí konkurence zvyšovat zisk, tržby a dividendy asi o 160% za dekádu. Tento článek na to zapomněl, ale je to jedno z nejdůležitějších Buffettových pravidel: ''Podnik chráněn před konkurencí''. Po smrti Buffetta zřejmě nový šéf zavede placení dividend z akcii BRK.A a BRK.B, neboť ten velký lakomec Buffett, kterému jde jen o vlastní obohacení, nebude moci placení dividend už zabránit.
Burza je tady pro nákup akcií na doživotí a ne pro každodenní rychlé spekulace. A za 10 až 50 let se to snad naučí i většina návštěvníků této stránky. Články jako tento, by tomu mohly pomoci.
Krátkodobý spekulant Gladiš udělal chybu, když koupil akcie BRK.B bez dividend. Chyba by se napravila, kdyby ty akcie držel nonstop i po smrti Buffetta a pak se začly platit dividendy.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa kadu »

Ladis napísal:Prodavač stříbra a prorok velkého krachu akcií každý rok, prorok další velké finanční krize, prorok zrušení eura za týden, prorok války chudých proti bohatým - Jan Dvořák už neni schopný nalákat lidi na zlato a stříbro, však povedlo se mu nalákat děti z bohatých rodin na přednášku o burze za 4.200 korun = 155 euro.
Jestli mu zaplatí 400 bezduchých duší za jeho 20-dílnou online přednášku o burze z videa 4.200 korun, pak vydělal na tom 1.680.000 korun hrubého, tedy 1,68 milionu korun brutto nebo 62.000 euro :(
Timto způsobem tedy dělaji spekulanti s akciemi milion korun - prodaji dětem z bohatých rodin předražené přednášky o burze.
A jestli mu dá opravdu 400 lidí 4.200 korun a nelžou, pak vydělá 62.000 euro během asi dvaceti sobot a celý rok nemusí chodit do práce. A další rok snad najde i bohaté děti pro svou přednášku na Slovensku.
Tak taky prodavej sve vedomosti... mozna na nich udelas vic nez prumernych 3.5% rocne z dividend... :lol:
Takze spis jde o obsah/kvalitu tech prenasek :) Coz posoudit neumim, ale honzajs ty zkusenosti z podnikove sfery v controlingu snad ma...
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Dnes ve 13 hodin je cena ropy 4% v plus a akcie Royal Dutch Shell 6,5% v plus.
http://www.comdirect.de/inf/aktien/deta ... ION=243295" onclick="window.open(this.href);return false;

To že DAX dnes ve 13 hodin dělá 2% plus, svádí nezletilé blondýny z burzy na dnešní růst ceny ropy.
Kdyby DAX klesal, sváděly by to hlupačky na hospodářství Číny.
Ve skutečnosti je s DAXem vše v pořádku a jeho plus a mínus má na svědomí jen manipulace od hlupáků v televizi, v internetu a manipulaci mají na svědomí američtí židi pod vedením Choroše, a na jejich lží pak reagují jen obchodní automaty, což úplně stačí na dnešní lednovou korekci. Neboť více než polovinu volume obchodů na burze dělají automaty. Starý prolhaný podvodník žid Šorš Choroš se zas nedávno vyblil, že akcie ''..... .....'' a hloupé nezletilé blondýny to publikovaly po celém světě, i když jim lump Choroš za to nic nezaplatil.

Prolhaní analytici čekají letos u BHP Billiton růst zisku 50%, takže kdo nemá, mohl by koupit akcie BHP Billiton. Pokud to na grafu nebude ukazovat trend klesající. Možná však, že analytici si každý měsíc svůj odhad sníží a na podzim dosáhne jejich očekávání 0% a v prosinci z toho bude už pokles zisku u BHP Billitonu roku 2016.
U této akcie se musí brát ohled na nízké PB a PS, vysoký výnos dividendy a ignorovat vysoké PE.
http://www.comdirect.de/inf/aktien/deta ... ON=8182294" onclick="window.open(this.href);return false;
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Peggy36 »

To som zvedavá.
Pridala som sa aj do Daily stock options - čo je Demo účet na akcie. Aj RDS-A som tam pridala.
:)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: Za dekádu od minima jednoho roku do maxima roku po 10 letech dosáhl index DAX tento rekordní růst:
28.9.1990 (1 334,89 bodů) až 7.3.2000 (8 064,97 bodů), to je +504 %.

Jak rostly ty staré velké "líné" akcie z německého indexu DAX za 4 roky v letech 2003 až 2007:
Bayer +539 %, Thyssen Krupp +565 %, Fresenius VZ +781 %, Deutsche Börse +786 %, MAN +1 062 %, Salzgitter +2 522 %. Za 5 let v letech 2003–2008 Volkswagen ST +3 197 %, za 5 let v letech 2002–2007 Commerzbank +608 %. Za 6 let a to 2000–2008 K+S = Kali & Salz +3 031 %.
OK. Ladis. Teória je nádherná!

Pozrime sa ako reálne vyrástli tvoje akcie za poslednú dekádu. :roll:

Zoznam som zostavil ľahko:
Ladis napísal: Já se těchto akcií nebojím, mám je všechny koupeny a přikupuju je každý rok až k důchodu..
Mých 17 akcií na stálo jen pro dividendy: BASF, BMW, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton. Moje Portfolio ze 24 akcií je celkově v plus, i když akcie RBS, ČEZ a Vale jsou v minus.
Výsledok nevyzerá tak ružovo:

Keby si pred 10 rokmi vložil do svojích 24 akcií po 10 000 USD, čiže 240 000 USD, tak dnes by bolo tvoje portfólio v strate -20% (-48 000 USD).

Strata by sa čiastočne vykompenzovala dividendami ( dividendový priemer je v súčasnosti 2,5% ), ale na druhej strane nemôžeme ignorovať infláciu, čo je znehodnotenie Tvojej investície rastom spotrebiteľských cien:

Total inflation from January 2006 to December 2015 is 19.28%

Takže sumár:

- akciové zhodnotenie po 10 rokoch: -20%
- dividendy cca +20%
- inflácia cca 20%.


P.S. Nepotrebuješ okuliare, klikni pre zväčšenie:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

P.S. Keby tých 240 000 USD Ladis investoval pasívne do SPY, zhodnotenie by bolo +49% (+ 118 000 USD )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Istiach »

Keep up the good work JUGGLER. :)

Som zvedavy co na to Ladis, aj ked tipujem ze to standardne odignoruje a ponadavasi na "prolhanych daytraders"
Peggy36
Active Member
Príspevky: 123
Dátum registrácie: St 08 04, 2015 8:48 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Peggy36 »

Mne tie akcie vôbec nejdú, ropa išla dole, -200 $ .
A je že ešte pôjde hore :).
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal:P.S. Keby tých 240 000 USD Ladis investoval pasívne do SPY, zhodnotenie by bolo +49% (+ 118 000 USD )
Ja myslim ze akcie kupoval postupom rokov a nie ze pred 10-20 rokmi nakupil za plnu sumu a potom uz len cakal. Pravdepodobne pred 10-20 rokmi este nemal k dispozicii sumu ktoru postupne zainvestoval.
Cize kedze nakupy akcii prebiehali postupne celkovy vysledok to moze znacne menit. Mozno aj k lepsiemu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Áno, filozofovať sa okolo toho dá. Navyše Ladis sa tu bude oháňať, že on už kadečo v zisku predal a nové akcie dokúpil do poklesu. To ale nie je o tom, aby sme o tom polemizovali. Tu ide o demonštráciu toho, že jeho stockpicking a diverzifikácia portfólia je vrcholne zbabraná. Načo sa Ladis chvastá a píše knihy o investingu, keď jeho super akcie sú celkovo -20% oproti benchmarku, ktorý dal +50%.

P.S. Mimochodom, to isté sa týka geniálneho Gladiša. Jeho fond dal za 11 rokov dokopy +11% , pričom SPY +70%.

Ak sa tu máme baviť o nejakom investovaní, jediný spôsob ako ho môžeme vyhodnotiť je cez riziko a dosiahnuté zisky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Co sa tyka rizika, u akcii je najnizsie riziko v daytradingu, pokial sa dodrzuje disciplina. Vyzaduje to vsak viac casu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:Co sa tyka rizika, u akcii je najnizsie riziko v daytradingu, pokial sa dodrzuje disciplina. Vyzaduje to vsak viac casu.
Presne tak! Konečne to raz počujem od niekoho kto sa neživí tradingom. :)
Je to ako vo vrcholovom športe. Málokto sa tam dopracuje, ale zarába sa tam najviac.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja som pisal o riziku. Pri kazdej transakcii riskujes maximalne jednodnovy vykyv. Vyska zarobku zalezi na zrucnosti a stasti, ale to plati aj pre viacere ine typy investovania.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4041
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Mas ale aj daleko viac transakcnych nakladov nez buy&hold investor. Navyse cez rozdiel v bid/ask a cez sklz v plneni prikazov inkasujes dalsie drobne denno-denne straty navyse.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ano, naklady mozu byt vyssie, ale hlavnym nakladom je cas i ked to moze byt povazovane aj za zabavu. Ak ta nieco bavi, tak to nie je drina,
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presne tak. Time is money.

Náklady pri DT nie sú podstatné ak ich vyriešiš úplne na začiatku: výberom brokera s najnižšími nákladmi.
V samotnom tradingu Ťa už náklady nemusia zaujímať. Keď urobíš v obchode zisk niekoľko %, tak náklad 0,01% je nepodstatný. Ked urobíš ročne dajme tomu 1000 trejdov po 10 000 USD, tak pretočíš dokopy 10 miliónov dolárov.

V tradindu robíš zisky každý deň. V investingu čakáš na nich celý rok...niekedy celý život... :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal:Ak sa tu máme baviť o nejakom investovaní, jediný spôsob ako ho môžeme vyhodnotiť je cez riziko a dosiahnuté zisky.
To je dobrý nápad. Dá sa niekde vidieť, ako sa darí zhodnocovať peniaze tu prítomným daytraderom, resp. či sa im z dlhodobého hľadiska 5 - 10 rokov darí porážať nejaký rozumný benchmark? Ak by ste Ladisovi na reálnych číslach ukázali, že váš spôsob investovania je z dlhodobého hľadiska ďaleko lepší ako ten jeho nudný buy&hold, že tu prítomní daydtraderi ako skupina s prehľadom porážajú nejaký benchmark, podľa mňa by stiahol chvost a už by sa tu neukázal :-)
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vladimir J »

JUGGLER napísal:Presne tak. Time is money

V tradindu robíš zisky každý deň.
Len zisky?!? A čo straty? :-) Nezabúdaj tiež na daň zo zisku, to je celkom podstatný náklad ...
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal:
To je dobrý nápad. Dá sa niekde vidieť, ako sa darí zhodnocovať peniaze tu prítomným daytraderom, resp. či sa im z dlhodobého hľadiska 5 - 10 rokov darí porážať nejaký rozumný benchmark? Ak by ste Ladisovi na reálnych číslach ukázali, že váš spôsob investovania je z dlhodobého hľadiska ďaleko lepší ako ten jeho nudný buy&hold, že tu prítomní daydtraderi ako skupina s prehľadom porážajú nejaký benchmark, podľa mňa by stiahol chvost a už by sa tu neukázal :-)
Divím sa, že tu chodíš niekoľko mesiacov a ešte stále nie si v obraze. Ladis videl stovky real-time trejdov a scanov...chodí po fórach už najmenej 10 rokov. On je však typ, ktorý nedokáže vidieť veci reálne. Jeho filozofia je:,, keď to neviem ja, tak to nedokáže nikto,,. Mimochodom, ty si tiež také niečo napísal do svojích článkov. Myslel som, že už nemáš klapky na očiach.

Čo sa týka porážania benchmarkov, tak ťa ubezpečujem, že laťky v tradingu sú oveľa vyššie. Benchmarky dlhodobo performujú rádovo v desiatkách percent a trading za ten istý čas v stovkách až tisíckach %. Ja som svoju prvú tisícku prekročil už dávno. Čo sa týka prezentácie, to je každého osobná vec. Ja som s tým nikdy problém nemal. Kopa ľudí vie. Čo sa týka tohto fóra, tak prezentujem jednotlivé trejdy, ale ked dám scan, tak z toho možeš vidieť aj viac.

Skrátka, prezentovali sme tu kopu trejdov. Ja a mnohí iní. Je jasné, že z toho si verejnosť nevie odvodiť dlhodobú výkonnosť, ale štatisticky si to každý môže odhadnúť sám. Trading na rozdiel od investingu nemá limity.

Okrem toho, ja nevravím, že trading je pre každého. Pasívny investing môže robiť 100% ľudí. Aktívny dajme tomu 50%. Pozičný trading 10% a daytradingom sa uživí možno 1% všetch adeptov. Možno aj menej. No z miliónov ľudí, ktorí sa tomu venujú po celom svete je pekných pár tisíc, čo si na živobytie zarábajú tradingom. Je to presne ako v tom vrcholovom športe. Futbal môže hrať každý (= pasívny investing), no na úrovni len každý druhý (= aktívny investing) a profesionálne iba tí, čo sa k tomu dopracujú ( = trading). Lenže treba uznať, že ked hrať futbal nevieš, tak je volovina tvrdiť, že to nevie nikto.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15804
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Vladimir J napísal: Len zisky?!? A čo straty? :-) Nezabúdaj tiež na daň zo zisku, to je celkom podstatný náklad ...
Straty sú v konečnom dôsledku zahrnuté v ziskoch. Aj náklady. Bavíme sa o dlhodobom zisku a ten sa dá už na ročnej báze kvantifikovať. Napríklad 0,25% na deň. V tom zmysle nezáleží, či máš jeden deň ziskový, alebo stratový...Trader proste denno-denne pracuje a má priemerný denný zisk.

Z daňou sa neoháňaj. Tá doteraz platila pre všetkých rovnako. Teraz bude daň 0% z assets držaných viac ako rok (časový test) a v tradingu 19%.

Už o tom nekecajme. Nebaví ma teoretizovať. Pozri si trejdy a scany...takisto kedykolvek na vyžiadanie viem zoskenovať ako sa darilo v jednotlivom trejde, alebo dni.

P.S. Pre porovnanie investingu pasívneho, aktívneho a tradingu som založil vlákno. Máš možnosť si odsledovať rozdiely.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Tilbur »

Pre mna je rozdiel medzi tradingom a pasivnym investingom takyto:

Pri pasivnom investovani musis mat velmi dobre zanalyzovanu firmu, kupit a nic nerobit. Ak ti tvoj prijem alebo dividendy dovolia, prikupit pri korekcii dalsie akcie. Emocionalne velmi jednoduche, ak dokazes vysediet stratu a stale sa utesovat, ze to historicky pojde aj tak raz hore. (ak si vybral zdravu firmu). Staci sa ti pozerat na portfolio raz mesacne, pripadne len okrajovo sledovat trhy.

Pri aktivnom investovani a a swing tradingu, ak chces byt uspesny, musis mat stanovene vybery titulov, nastavenia vstupov, hranice maximalnej straty, velkost pozicie, velkost celkoveho zainvestovania, vyber ziskov, posuvanie akceptovatelnej straty a pod. A velmi dolezia vec- vsetky pravidla bez vynimky dodrziavat. Vyhoda oproti daytradingu je ta, ze toto mozes robit raz denne, pripadne tyzdenne. Zhodnotit trhy, upravit pozicie a dalej sa nestarat.

Pri daytradingu musis robit tie iste veci ale realtime. To je na daytradingu najtazsie.

Emocionalne zatazenie sa meni od najlahsieho pri investovani po najtazsie pri daytradingu. A preto ja daytrading tak tazky a tiez najviac narocny na cas. Cize daytrading moze byt najvynosnejsi, ale musis mat na to povahu a celkom sa do toho vlozit.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Jak přišel k 8 milionům dolarů v akciích od 37 do 92 let Ronald Read - Vermont - USA

Když zemřel ve věku 92 let v červnu 2014, měly jeho akcie hodnotu 8 milionů dolarů. On byl velice šetřivý celý život, pracoval většinou jako obsluha benzínové pumpy a četl denně burzovní noviny Wall Street Journal. Koupil si například levně ojeté auto Toyota Yaris a parkoval do opodál hlídaného parkoviště, aby nemusel platit za parkování. On byl chudobně oblečený a sám si sekal dříví do kamen jeho obydlí.
On koupil akcie poprvé ve věku 37 let roku 1955. Bylo to 39 akcií energetické firmy Pacific & Gas za 2.380 dolarů.
Koupil jen akcie jemu známých firem. O ocenění akcií mi není nic známo, ale dbal na to, aby z akcií byly dividendy. Na konci života už dostával průměrně 20.000 dolarů měsíčně dividend. To je ročně 240.000 USD a to jsou 3% z 8.000.000 USD. Z peněz z dividend si kupoval další akcie.

On měl v portfoliu akcie na konci života v těchto hodnotách:
Wells Fargo 510.900 Dollar
Procter & Gamble 364.008 Dollar
Colgate-Palmolive 252.104 Dollar
American Express 199.034 Dollar
J.M. Sucker 189.722 Dollar
Johnson & Johnson 183.881 Dollar
VF Corp. 152.208 Dollar
McCormick 145.055 Dollar
Raytheon 142.970 Dollar
United Technologies 140.880 Dollar
A další desítky menších pozicí.
Celkem měl portfolio z 95 různých akcií a při této veliké diverzifikaci mu nevadilo, že jeho malá pozice akcií bankrot banky Lehman Brothers byla koncem roku 2008 vygumována z konta jako bezcenná. Utrpěl ale více ztrát s akciemi. On sbíral akcie jako poštovní známky a chtěl jich mít stále více. Pokles kurzu některé akcie -50% ho nijak neděsil.

V testamentu měl psáno, že jeho 1,2 milionu dolarů z akcií dostane místní městská knihovna a 4,8 milionu dolarů dostane nemocnice.
Foto : skromný milionář Ronald Read - 8 milionů USD v akciích
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jogo »

Mozno by bolo zaujimave statisticky vyhodnotit, ci dlhodobi investori neziju dlhsie ako bezna populacia. Predsa len maju aj vo vysokom veku "nejaku zmysluplnu pracu" so spravovanim svojich portfolii a tak vyplnaju volny cas riadenim tychto portfolii a nie lustenim krizoviek. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dlhodobi investori, zijuci dnes zili prevazne pocas obdobia rastucich trhov. Mali teda stastie.

Ti co mali dobre vysledky zili dlhsie a takisto disciplinovane. Mohli disponibilny zarobok, prezrat ci namiesto sporenia si poziciavat na hluposti. Takisto pomohlo, ze aj nehnutelnosti pekne rastli na cene, To napriklad neplatilo v USA v 19tom storoci a v Nemecku v 20tom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Ladis »

Dlouhodobí "value-investing+dividenda" investoři žijí 90 let hlavně proto, že jsou z akcií každý rok šťastní, neboť se nestarají o plus nebo mínus, koukají se na to jen jednou ročně na Silvestra nebo 1. ledna. Mají radost, že je každý rok více dividend na kontě a to každý měsíc. Kupují jen levné akcie starých a velkých firem, kterým neškodí konkurence. A sem patří Procter a Gamble a Johnson, United Technologies, Pfizer, Wells Fargo, AT a T, Shell, Sanofi, HSBC atd.

Daytraders umírají brzo na mrtvici mozku nebo infarkt srdce nebo sebevraždou, protože mají každý den stress a strach z burzy a každý druhý den mají zklamání z jejich rychlé spekulace, kterou jeden den vydělají peníze a druhý den ztratí peníze.

Na ako-investovat.sk jsou ty výsledky velice smutné. Lidi koupí ty nejlepší knihy světa pro trading a forex, pak se pokouší pár let marně rychle zbohatnout na burze a na forexu a pak se naštvou, že zničili všechny peníze na kontě a nechaji navždy těch spekulací. Na to, že by mohli držet levné bluechips akcie až do smrti jen pro dividendy, přes všechny rally a krachy, na to nepřijde téměř nikdo. Nikdo se nechce stát ''slovenský Warren Buffett''. A to je smutné, že Slováci jsou na burze samí daytraders, spekulanti, hazardéři. Žádný value investor + kup a drž + raduj se z dividend.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Ladis napísal: A to je smutné, že Slováci jsou na burze samí daytraders, spekulanti, hazardéři. Žádný value investor + kup a drž + raduj se z dividend.
Nejakí sa nájdu, neboj sa ;-)
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Vladimir J
Active Member
Príspevky: 80
Dátum registrácie: St 29 10, 2014 11:05 am
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Vladimir J »

Rokosák napísal:Dlhodobi investori, zijuci dnes zili prevazne pocas obdobia rastucich trhov. Mali teda stastie.
Záleží na tom, ako zadefinuješ "obdobie", ale za posledných 144 rokov neexistuje 20 ročná perióda, v ktorej by akcie prerobili peniaze (dokonca po očistení o infláciu, hovorím o amerických akciách). Nejde teda o šťastie, dlhodobí buy&hold investori zarobili vždy, bola to len otázka miery (a samozrejme fees) - či veľa alebo málo. Ide tu skôr o tú disciplínu (schopnosť "vysedieť" niekedy dosť krkolomné drawdowny. Si tak myslím ...
Vladimir, http://www.peniazesucas.sk/aiailp/" onclick="window.open(this.href);return false;. It is about time in the markets, not timing the markets.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa Peter Em »

Ladis napísal:Dlouhodobí "value-investing+dividenda" investoři žijí 90 let hlavně proto, že jsou z akcií každý rok šťastní, neboť se nestarají o plus nebo mínus, koukají se na to jen jednou ročně na Silvestra nebo 1. ledna. Mají radost, že je každý rok více dividend na kontě a to každý měsíc. Kupují jen levné akcie starých a velkých firem, kterým neškodí konkurence.
Ladis: Zabúdaš na jednu podstatnú vec. Peniaze treba zarobiť dovtedy, kým si ich vieš aj užiť. Stať sa milionárom vo veku 80 rokov už nie je nič extra... 80, alebo 90 ročný človek si už peniaze veľmi neužije. Ten je vďačný za každý ďalší deň, za to, že nemá Alzheimera a pozná svoje deti, za to že je mobilný a nemusí nosiť inkontinenčné vložky (po vašom inkontinenční pleny), za to že neskončil opustený a sám, prípadne za to, že má svoje zuby.
Čo máš z tých peňazí keď si ich neužíješ? Načo ti sú? Keď si nedopraješ poriadne auto, dôstojné bývanie, či cestovanie po svete?
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: Akcie na stálo, i 30 let, jen pro dividendy, na dúchod

Príspevok od používateľa jogo »

Peter Em napísal: Čo máš z tých peňazí keď si ich neužíješ? Načo ti sú? Keď si nedopraješ poriadne auto, dôstojné bývanie, či cestovanie po svete?
Nezabudol si na rodinu a deti? Ladis uz v tomto smere posledne dva roky investuje. :)
Je zaujimave, ze ti dlhozijuci dlhodobi investori nakoniec tie peniaze nemaju komu odkazat. :?
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"