Stratégia výberu ziskov

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Barix
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 14 02, 2019 10:16 pm

Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa Barix »

Ahojte

Mám trochu dilemu a rád by som sa poradil.
Považujem sa za hodnotového/dividendového investora.

V portfóliu mám titul kde mám 20%+, (T), akciu by som rád držal dlhodobo a teda neviem, či pozíciu uzavrieť, vybrať zisk, prostreidky reinvestovať a daný titul dokúpiť po vyklesaní. Alebo držať...

Zaujímajú ma vaše názory na stratégiu realizácie zisku pri value investingu.

Samozrejem pozicia je viac ako rok stará...

ď.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa Istiach »

cao,

Tak v zasade si myslim, ze by si mohol urobit jednu z troch veci.

Ak cena stupla o 20% ale stupla aj hodnota o 20%, tak bys i mal drzat, pretoze sa v zasade moc nezmenilo.
Ak cena stupla o 20% a je teraz vyrazne nad vnutornou cenou akcie, mal by si predat.
Alebo mozes skusit spekulovat, dat stoploss pod support, ale tak aby si bol v zisku, a budes ten support posuvat, cena moze vyletiet ovela viac. A moze ta vystopkovat aj na 40% +
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa jogo »

Píšeš, že si hodnotový/dividendový investor, tak v podstate ťa zaujíma len príjem z dividend a nie z rastu ceny akcie.
Teraz si mal šťastie a T ti vzrástla 20% od nákupu. Ak ju teraz predáš, tak získaš taký zisk, ako keby si T držal ďalších 5 rokov len pre dividendy, lebo zisk z predaja nebudeš zdaňovať, ale dividendy ti prídu zdanené 15% daňou.
Ak si si istý, že ťa nebude hnevať, ak T vyrastie ďalších 20% a ty už sa na tom raste nebudeš podieľať, tak predaj a nakúp inú dividendovú akciu, ktorá je vyklesaná a má 5% dividendový výnos ako T. Týmto spôsobom by si zvýšil dividendový výnos peňazí zainvestovaných v T na 10% pre obdobie ďalších 5 rokov.
Ale ak ťa ďalší rast T bude hnevať, tak nie si čistokrvný dividendový investor a potom sa musíš rozhodnúť sám, lebo nikto nevie, ako sa bude vyvíjať cena T v budúcnosti.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
lagy182
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Po 31 10, 2016 10:35 pm

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa lagy182 »

Neviem v akom velkom objeme danu investiciu mas ale mozes spravit nasledovne. Cast investicie predat a to taku aby pokrila naklady na nakup PUT opcii ktora v pripade pokesu akcii by ti zabezpecili nejaky zsik. Ja sa v opciach velmi nevyznam takze tiez by som sa poradil ze s akou dobou expiracie a podobne ale ta myslinka je takato ze vzdas sa casti zisku ak akcia pojde hore (suma ktoru za opcie zaplatis) ale dalej budes participovat na jej raste. Ak jej cena pojde dole a bude sa dat kupit taky strike ze Ti zabezpeci aspon cast zisku tak sa poistis pri poklese. Otazka je za aku cenu take opcie kupis ale myslim ze tu Ti budu vediet poradit.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Barix napísal: V portfóliu mám titul kde mám 20%+, (T), akciu by som rád držal dlhodobo a teda neviem, či pozíciu uzavrieť, vybrať zisk, prostriedky reinvestovať a daný titul dokúpiť po vyklesaní. Alebo držať...

Zaujímajú ma vaše názory na stratégiu realizácie zisku pri value investingu.
Samozrejem pozicia je viac ako rok stará...
To je tvoj strach o zisk. Akonáhle to predáš a je to len kvôli strachu o zisk, stáva sa z Teba špekulant a pravdepodobne skončíš zle. Keď budeš vyberať zisky a držať straty, nikdy nechytíš winnerov, ktorí ťa môžu dostať nad úroveň indexov.

Ak sa vyznáš v akciách, môžeš uvažovať ako Istiach, ale na to treba dodržiavať systém.

Lebo Istiach ti píše, že ked cena ide primerane z vnútornou hodnotou a akcia sa nestala nadhodnotená, tak nie je dôvod predať.

Value investor nakupuje podhodnotené akcie a môže mať systém pri ktorom sa zbavuje nadhodnotených. Ale musí mať systém, ktorý má kritéria.

Druhá vec, čo vraví Istiach je systém, ked manažuješ riziko a nahodíš si SL. Tak môžeš ,,uzamknúť,, napr. 10% zisku, ale akcii ponecháš šancu ďalej stúpať. Toto je velké umenie, treba vyhodnotiť tech. analýzu, volatilitu, stav trhov. Ak budeš mať SL na celom portfóliu môže ťa pokles na trhu vystopkovať a ceny potom pôjdu späť...Ty prídeš o zisk a bude ťa to frustrovať...

Kupovať opcie - to sa robí pri väčších pozíciách, ale tiež to treba vedieť. Navyše opcia je poistenie iba na určitú dobu. Môžeš na put opcie minúť kopu peňazí a aj tak netrafiš pokles...je to znova lenšpekulácia...i ked mnohí tomu vravia hedging.

Ak si skutočný investor a mieniš svoje akcie držať dlhodobo, nemal by si robiť nič. Ak máš dlhodobý horizont a budeš ešte dokupovať- nemal by si vôbec špekulovať. Vtiahne ťa to do hry tak, že emócie ťa nakoniec dostanú do strát...Takže buď pravidlá a systém, alebo nič.

AT&T máš?

Ja som trejder. Čiže špekulant. Ja tam vidím pekný target na cene 42-43..čo je ešte +10%. Je koniec roka, ideálny čas.
SL by som dal pod 36, čo je silný support a zároveň nejaký zámok na polovicu, čiže 10% zisku.

Vravím len svoj názor..ako trejder vždy tipujem ako by som to hral ja...ale ja to mám v krvi...Ty sa riaď vlastným rozumom.

Pravidlá by si mal mať stanovené dopredu. mal by si pozorne sledovať fundamenty, čiže kvartálne zverejnenia. To posledné pred týždňom bolo dobré...nevidím dôvod na predaj:

Co issues upside guidance for FY20, sees EPS of $3.60-3.70 vs. $3.58 Consensus; sees FY20 revs of ~$184-186 bln (+1-2% -- estimates called for revs to be mostly flat yr/yr) vs. $182.45 bln Consensus.

The 3-year financial guidance calls for 1% to 2% per year consolidated revenue growth and by 2022 an adjusted EBITDA margin of 35%, 200 bps higher than 2019 levels. Adjusted EBITDA margins are expected to be stable in 2020 and grow in 2021 and 2022, driven by our companywide cost-reduction plan, WarnerMedia synergies, continued Mobility growth and AT&T Mexico EBITDA growth. By targeting 35% EBITDA margins with revenue growth of 1% to 2%, the company expects about $6 billion of EBITDA growth in 2022, above 2019 EBITDA levels.

Drž sa.
Prílohy
T.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
cico29
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: St 16 05, 2018 11:35 am
Has thanked: 1 time

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa cico29 »

Moja vlastna skusenost.
Ak sa dobre pamatam v maji 2018 som kupil PG cene 77$
Povedal som si ju ze ju budem drzat dlhodobo kvoli dividendam.
Zaciatkom tohto roka som PG predal v cene cca 90$.
Nedodrzal som strategiu.dnes je PG v cene cca 120$.
T mam aktualne tiez. Minuly rok kupa 30,35 $ +30%.
Teraz vsak strategiu dodrzim.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa Rado »

Stratégia buy/hold sa mení na kúp a zabudni. Exit stratégia žiadna. Môžeš plakať, že si zisk realizoval skoro alebo opačne, že si ho mal realizovať lebo sa situácia zmenila. Ak už máš momentálne pochybnosti, tak by som pozíciu predal. Nemáš žiadnu stratégiu, ktorej by si sa držal, tak to bude najlepšie riešenie.
Čo sa týka opcií, tak by som využil dve stratégie. Prvá je covered call. Na obrázku je príklad pri včerajších cenách. Na pozíciu (min. 100ks akcií) predaná call opcia s expir. Jan17 2020 na striku 40$.Najhoršie čo sa môže stať je, že v čase expirácie bude cena nad 40,76$. Vtedy sa už neoplatí nič robiť s pozíciou a o akcie prídeš za cenu 40$ + inkasovaný kredit 0,76$ (x100ks) Viac na obrázku.
Hadged straddle.png
Druhá stratégia je collar. Predáš call opciu ako pri covered call a zároveň kúpiš put opciu. Dá sa to realizovať ako kredit napr. dnes (predaj 0,86 Jan17 strike 40 a kúpa put Jan17 strike 37 za 0,46$) inkasuješ 0,40$ a si komplet krytý. Viď. obrázok
Hadge.png
V časoch ako sú teraz by som sa "kryl" cez covered call a inkasoval možno pravidelné zisky z prenájmu akcií, ktoré máš na účte. Naopak pri vysokej volatilite by som išiel collar, ale už to bude asi za debet. Na druhej strane to však bude lacnejšie ako kúpa samotnej put opcie.
Drž sa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Stratégia výberu ziskov

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dnes som úplne náhodou zachytil:

Moffett Nathanson downgraded AT&T (T) to Sell and target $30
Past Rating: Neutral
Issuance Date: 2019-11-19

Čo sa týka tých kritérii, kedy vybrať zisk, je dobre mať celé portfólio nahádzané napr. vo Finvize, alebo Marketwatch a pozorovať aké správy sa ku akciám hromadia. Treba mať prehľad, čo sa deje vo firme, v odvetví, v sektore a nakoniec i na celom trhu. Dôležitá vec je sledovať kvartálne zverejnenia, čítať ich a najlepšie aj prepis tlačovky manažmentu s analytikmi.

Najlepší investor sveta Buffett denne čítal 5-6 hodín. Vstrebával informácie a tak získaval vedomostnú výhodu...aj to mu pomohlo stať sa najlepším.

Buffet vravel:

“Nie som ničim vynimočný, mám také isté moznosti ako vy všetci, viem citat”... ,,každý môže čítať to čo ja,,

Nikdy nezabudnem na roky 2007/2008, keď sa na trhu vyvíjala realitná a dlhová kríza. Fundamenty bánk sa zhoršovali.
Mňa ako trejdera to velmi netankovalo, ale súhlasil som s ľuďmi, ktorí na to upozorňovali. Napr. Honzajs, s ktorým sme vtedy prispievali na traders.cz. A chodil tam aj Ladis, ktorý bol naložený v mnohých bankách a neustále ľudom opakoval, aby tie banky kupovali, lebo to je najlepšia celoživotná investícia. Lenže fundamenty sa zhoršovali a negatív pribúdalo. Už v 2006. Potom na jar v 2008 krachoval Bear Stearns a na jeseň Lehman Brothers a trh sa zosypal o 60%. Mnoho s tých bánk takmer skrachovalo, ale vlády ich zachranovali, preto prežili...Ale čo z toho ked sú to dodnes zombíci...ich akcie sú aj po 11 rokoch v strate -70 až -95% ! Dalo sa tomu vyhnúť elegantne - predať akcie ked boli vysoko..vtedy , keď bolo dosť varovných signálov a dôkazov...

K tej správe a downgrade AT&T (T)...nevravím, že treba predať, len by som spozornel a snažil sa zisťiť čo sa deje. Ked análi pri cene 40 dajú blue chipsovej firme SELL s targetom 30 tak obyčajne majú dôvod. Možno niečo negatívne zistili a to by som sa snažil vyšprtať. Napr. zistiť na ich stránke aký majú k tomu komentár.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"