ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa rasto800 »

Zdravim,
je nejaky vyvoj v nemoznosti kupovat VOO pre europskeho retail investora? Stale to nejde predpokladam, ze?
A existuje nejaka varianta co si eu investor moze kupit? A najlepsie nie v EUR ale aby to bolo v USD. Lebo tie rozne ETF v EUR tam potom asi do toho este vstupuje aj kurz EUR/USD nie? Tak mi pride ze to najlepsie obist a kupit v USD priamo nejake ETF?
Alebo by som moc chcel?
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa jaja »

prodej ITM PUT opce s nejbližší expirací
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa hokaido »

Stale to legislativa EU neumoznuje. Ale pokial chces, mozes kupit https://finance.yahoo.com/quote/VUSD.L" onclick="window.open(this.href);return false; na londynskej burze za dolare. Alebo ak chces nieco co nevyplaca dividendy, tak https://finance.yahoo.com/quote/VUAA.L" onclick="window.open(this.href);return false;
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa rasto800 »

a jednoduchsie to nepojde? ja som v options uplne lavy a uz vidim ako by to dopadlo...
Este som nieco hladal a vidim nieco taketo - CSPX: https://www.justetf.com/en/etf-profile. ... ab=listing" onclick="window.open(this.href);return false;
Len tam vidim v sekci LISTING ze to iste ETF sa obchoduje na roznych burzach a v roznych menach??? Hmm a to znamena ze ked to kupim niekde na burze v USD tak moj problem (vztah EUR/USD) odstranim>
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa rasto800 »

diky hokaido za dalsi tip! tak to vidim ze bud cspx alebo vusd.l ako pises. cez IB pojde oboje kupit.
Coudy
Platinum Member ***
Príspevky: 762
Dátum registrácie: Pi 22 06, 2007 9:14 pm
Has thanked: 28 times
Been thanked: 4 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa Coudy »

Zober etf trackujuce S&P 500 s akumulaciou dividend, je to v €. Nemecka burza.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
ISIN IE00B5BMR087, WKN A0YEDG
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa rasto800 »

Coudy napísal:Zober etf trackujuce S&P 500 s akumulaciou dividend, je to v €. Nemecka burza.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc)
ISIN IE00B5BMR087, WKN A0YEDG
Dik Coudy za odpoved ale ja prave nechcem v EUR kupovat SP500. Ja to chcem v USD a bez konverzie USD/EUR (USD mam povedzme a chcem investovat v USD a chcem mat z toho zase len USD).
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tie iShares nemusíš kupovať v EUR. Oni sú v USD, domicil Irsko, akumulujú dividendy.
Ale sú listované na rôznych burzách, kde ich môžeš kúpiť v rôznych menách.

Ľudia najviac chcú v EUR...tie majú ticker SXR8 na nemeckej Xetre.

Dá sa kúpiť aj EUR hedžovaná forma: iShares S&P 500 EUR Hedged UCITS ETF (Acc)

The Fund seeks to track the performance of an index composed of 500 large cap U.S. companies which also hedges USD currency in the index back to EUR on a monthly basis.


Ja tiež viac verím doláru, takže by som bral v USD.
V USD to môžeš kúpiť na Londýnskej LSE, alebo na Švajčiarskej burze:
Prílohy
SPY acc v USD.JPG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa martinpa »

JUGGLER napísal: Ja tiež viac verím doláru, takže by som bral v USD.
V USD to môžeš kúpiť na Londýnskej LSE, alebo na Švajčiarskej burze:
Ake je tam riziko, ak by si naprikald kupoval S&P 500 v Eurach?
Nie je vyhodnejsie sa drzat co najviac svojej meny, teda Eura?
A hlavne asi automaticke konverzie napr. cez Lynx nebudu take vyhodne. Tak ako najlepsie zamienat dollare? Cez nieco ako Revolut?
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa polovnik »

martinpa napísal: A hlavne asi automaticke konverzie napr. cez Lynx nebudu take vyhodne. Tak ako najlepsie zamienat dollare? Cez nieco ako Revolut?
existuju online smenarne ako currencyfair roklen transferwise ale asi budes potrebovat usd ucet k tomu neviem ci by sa s nich dalo posielat primo na ucet brokerovi mozno ano ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

martinpa napísal: Ake je tam riziko, ak by si naprikald kupoval S&P 500 v Eurach?
Nie je vyhodnejsie sa drzat co najviac svojej meny, teda Eura?
Pre bežného človeka je najlepšie investovať v eurách , alebo mať investíciu hedžovanú ( treba sa však pozrieť kolko to stojí).

Odpoveď je teda: áno, bežný človek by sa nemal otravovať kurzami.

To, čo teraz napíšem je môj osobný názor. Presvedčenie špekulanta, ktorý nemá problém žiť s rizikom.

1. Ja do budúcnosti viac verím doláru, pretože EU je sociálne zameraná a byrokratická.
Navyše má na krku rizikové južné ekonomiky ako talianská, španielská, grécka, francúzska...

2. 20 rokov som sa neotravoval kurzovými rozdielmi medzi USD a EUR. A ten kurz sa za 20 rokov v podstate nezmenil.

V kríze 2000-2002 bol dolár silnejší. V kríze 2008 zase euro. Vtedy išlo euro proti, ale v praktickom živote mi to vôbec nevadilo. Teraz hľadím do budúcnosti a nevidím dôvod, aby euro posilňovalo. Navyše, zmeniť sa to dá hocikedy...

P.S. Možno to urobiť šalamúnsky. Mať polovicu investície v EUR, polovicu v USD. Ked jedno klesne, druhé stúpne...
Prílohy
EURUSD long term chart.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa hokaido »

polovnik napísal:existuju online smenarne ako currencyfair roklen transferwise ale asi budes potrebovat usd ucet k tomu neviem ci by sa s nich dalo posielat primo na ucet brokerovi mozno ano ...
martinpa napísal:Tak ako najlepsie zamienat dollare? Cez nieco ako Revolut?
Nevymyslajte optimalizaciu menovej konverzie.
Ja som mal dolarovy ucet v slovenskej banke, kde som mal $1500. Posielal som ich do IB, co ide cez US banku. Poplatok slovenskej banke bol 18€, dalsich nejakych $28 si strhla americka. Cele trvalo asi 5 dni kym mi to tam pripisali.

V Lynxe ked to posielate cez SEPA, to tam mate najneskor 2 den. Ak to poslete rano, poobede je to pripisane. Mam to overene u VUB. Za konverziu v lynxe za date $5 alebo 5€, uz si nepamatam.

Ked budete posielat USD, banka prijimatela si vzdy nieco strhne. Ak je vam tych $5 vela, robte menej caste nakupy, alebo nenakupujte v USD vobec.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

hokaido napísal: Ja som mal dolarovy ucet v slovenskej banke, kde som mal $1500. Posielal som ich do IB, co ide cez US banku. Poplatok slovenskej banke bol 18€, dalsich nejakych $28 si strhla americka. Cele trvalo asi 5 dni kym mi to tam pripisali.
Pri IB netreba mať bankový účet v USD.

Môžeš posielať EUR, alebo vyberať EUR a pritom máš v IB USD účet.

Robí sa to tak, že v account manažmente IB vygeneruješ príkaz na DEPOSIT.
Ak tam zadáš, že ideš vkladať EUR, tak ti automaticky vygeneruje IBAN účet do NEMECKA:


Wire Funds to
CITIBANK EUROPE PLC, GERMANY BRANCH
Reuterweg 16
Frankfurter Welle
Frankfurt 60038
Germany
________________________________________
SWIFT/BIC Code
CITIDEFFXXX
________________________________________
Bank Account Title & Address
Interactive Brokers (U.K.) Limited
Level 20 Heron Tower
110 Bishopsgate
London EC2N 4AY

________________________________________
International Banking Account Number (IBAN)
DE69 5021 0900 0215 5200 13
________________________________________
Payment Reference/For Further Credit to: tvoje meno a číslo účtu u IB

Do 24 hodín ti pripíšu na IB účet sumu v EUR. Tie eurá môžeš zmeniť na USD v IB zmenárni ( žiadna kurzová strata ! )

Takisto postupuješ, ked chceš z IB USD účtu vybrať EUR. Najprv si zmeníš sumu výberu z USD na EUR ( kúpiš eurá ).
Potom na tie eurá vygeneruješ výber= WITHDRAWAL. Ak dáš výber v EUR tak treba raz a navždy zadať bankové údaje a potom to už ide na pár klikov.

IBAN prevody v EUR sú rýchle a prakticky zadarmo !. Vôbec sa netreba otravovať prevodmi v USD, lebo tie idú cez USA a oni majú iný platobný systém.

P.S. Okrem toho môžete IB účet hocikedy meniť z USD na EUR. Môžete ho mať v rôznych menách. Je to záležitosť pár kliknutí v account manažmente. Napr. ked máte účet v USD a idete ho rušiť, vtedy je lepšie prehodiť ho celý do EUR.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
mikr
Gold Member **
Príspevky: 356
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa mikr »

hokaido píše:
Ja som mal dolarovy ucet v slovenskej banke, kde som mal $1500. Posielal som ich do IB, co ide cez US banku. Poplatok slovenskej banke bol 18€, dalsich nejakych $28 si strhla americka. Cele trvalo asi 5 dni kym mi to tam pripisali.

To jsi asi udělal něco špatně, V CR to tam mám za cca 2 hodiny. Bez poplatku. Zadávám jako domácí platbu a Kč. A vůbec nemusím měnit na US.
Holt koruna je tvrdá měna ;-)
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
hokaido
Gold Member **
Príspevky: 374
Dátum registrácie: So 25 11, 2017 11:39 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 29 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa hokaido »

Chalani citajte s porozumenim: Ja som mal dolarovy ucet v slovenskej banke
Mal som USD a CHCEL som poslat USD. Nezakladal som ho specialne na prevod do IB. Normalne posielam EUR.

Pisal som o tom, ze ked posielate USD, tak su s tym spojene dalsie poplatky.
Ked posielas CZK tak to ide do banky v Cechach.
Ked posielas CHF ide to do banky vo Svajciarsku.
Ked posielas NOK ide to do banky v Norsku.
Ked EUR ide to do banky v Nemecku.

Ked budete posielat peniaze v akejkolvek v mene ako medzinarodnu platbu, mozete ratat s dalsimi poplatkami. Su tam vynimky, ako ked posielate EUR alebo CZK, ale inak to plati.

Do IB som absolvoval uz cez 15 prevodov, tak mam jasnu predstavu ako to funguje. Ale otazka bola o optimalizacii konverzie EUR na USD.
martinpa
Active Member
Príspevky: 148
Dátum registrácie: Št 23 05, 2019 9:16 pm

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa martinpa »

Celkom sa mi pozdava ta varianta mat 50% v niecom ako IWDA v eurach a 50% v S&P 500 v dolaroch s tym, ze keby som isiel cast predavat, tak mam k dobru aj moznost vyberu podla toho, co je aktualne kurzovo vyhodnejsie. Respektive mozem podla kurzov dokupovat. Ale necakam, ze si nejaky velky rozdiel vsimnem.
rasto800
Gold Member **
Príspevky: 397
Dátum registrácie: Ut 14 08, 2012 10:50 am

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa rasto800 »

rasto800 napísal:
Dik Coudy za odpoved ale ja prave nechcem v EUR kupovat SP500. Ja to chcem v USD a bez konverzie USD/EUR (USD mam povedzme a chcem investovat v USD a chcem mat z toho zase len USD).
Zaujimava diskusia ci kupit v eur alebo ci v usd sa tu zacala.
Akurat, ze ja som sa pytal (mozno to nebolo jasne uplne), ze by som rad v USD nakupoval... Ja nechcem v EUR kupovat (a dovod moze byt vselijaky). Ja chcem v USD prosim prosim.
Ale tak uz som radu dostal. CSPX alebo VUSD. Ale nasiel som nejaku dalsiu mensiu nevyhodu ktora ma hned nenapadla. Tieto europske ETF sa daju kupit na burze v europe ked ta burza je otvorena. A teda keby ma napadlo kupit nieco o desiatej vecer tak mam hold smolu aj ked zrovna session v USA prave vrcholi. Noo ale tak to by zas uplne nemalo vadit ak by malo ist o dlhodobu investicu a nie o kratkodobu spekulaciu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Všetky americké ETF kúpiš v pohode cez opcie. Máme to vyskúšané. Taký SPY má expiráciu skoro každý deň, ostatné zvyčajne v piatok. Ked ti pripíšu ETF na účet, predať ich môžeš hocikedy. U IB dokonca 16 hodín denne.

Mne sa na tých európskych páči tá akumulácia dividend. V Amerike je to asi zakázané..nevidel som také etfká.
Pri investovaní do amerických ti dividendy vyplatia na účet a musíš si ich sám investovať. Lenže ked už pristanú na tvojom účte, tak máš dividendový príjem. Ten sa síce už nezdaňuje, ale musíš ho uviesť do priznania.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Fund
Gold Member **
Príspevky: 407
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 131 times
Been thanked: 59 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa Fund »

...este je tu jeden zaujimavy ETF Vanguard S&P500 VUAA akumulacna verzia,ak mate mensi rozpocet a chcete nakupit cele akcie a neda sa vam nakupovat frakcne CSPX
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa samuel »

JUGGLER napísal: Št 26 03, 2020 10:52 pm ...Ja tiež viac verím doláru, takže by som bral v USD.
V USD to môžeš kúpiť na Londýnskej LSE, alebo na Švajčiarskej burze:
...P.S. Možno to urobiť šalamúnsky. Mať polovicu investície v EUR, polovicu v USD. Ked jedno klesne, druhé stúpne...
z tohto mam trochu gulas, mozete mi prosim niekto vysvetlit, ze ked kupim tu istu akciu na burze v EUR vs v USD, aky na nu bude mat vplyv kurzovy rozdiel EUR/USD?

napriklad konkretne: IB ucet v EUR. akcia: iShares Core S&P 500 UCITS ETF (Acc), ISIN: IE00B5BMR087, Fund currency: USD, Fund domicile: Ireland.
* kupim 1ks na XETRA, ticker SXR8, v EUR za povedzme 382 EUR
* kupim 1ks na LSE, ticker CSPX, v USD za 443 USD (cena v EUR prepocitana na USD, XETRA vs LSE kurzom v danom case, aspon dnes to tak sedi, spravne?)

za rok by som to chcel predat, cena akcie by sa v case vobec nemenila, ale EUR by si pohorsilo vo vztahu k USD povedzme by padlo "na polovicu" (teda dnes 1 USD = 0.86 EUR, o rok 1 USD = 1.72)

teda predavam:
za LSE akciu dostanem 443 USD, ked si ich zmenim na EUR, mam 762 EUR
za XETRA akciu dostanem 762 EUR, lebo to bude prave cena v EUR za ktoru sa da kupit jedna akcia?

doteraz som si myslel, ze to je jedno, ze na ktorej burze kupim, ze to len bude prepocitane aktualnym kurzom pri nakupe/predaji. len som trochu zneistel, tak sa radsej pytam.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobre si to vypočítal. Je to jedno kde kúpiš, aj za akú menu kúpiš. Tvoje peniaze nakoniec vždy idú do amerických aktív v USD.
Ak máš účet v USD a kupuješ za USD, tak Ti výška účtu vždy sedí s performance ETF v USD.

Tvoje kurzové riziko je len v tom, že keby medzitým euro posilnilo, tak v eurách máš menší zisk. To sa udialo min. rok a kurzový rozdiel bol cca -10%.Toho roku je to naopak. Euro voči doláru oslabuje, takže v eurách bude na konci roku väčší zisk. Zatial to vyzerá na +5 až 6%.

Ak investuješ na dlhú dobu, tak ťa to nemusí zaujímať. Dôležité bude, aby euro nebolo príliš silné za 20-30 rokov, lebo zisk v eurách by si mal menší.
Ak investuješ na krátku dobu, alebo na firmu, tak kurzový rozdiel medzi začiatkom a koncom roka má vplyv. Vzniká kurzová strata, alebo zisk.

Ak sa naplní scénar ,,skapíňajúcej Európy,, a USD dosiahne paritu voči EUR, alebo bude dokonca silnejší, budeš mať o to väčší zisk. Je na každom zvlášť aby sa rozhodol. Kto nechce špekulovať a za každú cenu sa chce chrániť voči kurzovým stratám, ten môže kúpiť tzv. EUR hedged fond. Bude ho to stáť výnos o cca 2% p.a. menej, lebo hedžovanie niečo stojí (treba si to porovnať), ale nebude mať kurzové straty ( ale ani kurzové zisky ).

Ak máš účet v EUR a kupuješ za USD, dôležitá je cena menovej konverzie. V IB s tým nemáme problém, ale niekde inde to môže byť 0,5%, alebo 1,5% a to už je náklad. V takom prípade je lepšie si vybrať ETF v EUR a investovať priamo EUR. Nákup amerických aktív v USD sa následne deje vo vnútri fondu, teda aj konverzia. Ak máš účet v EUR a nakupuješ americké aktíva ( v USD, alebo cez EUR ) stav tvojho účtu bude vždy odrážať aj kurzový rozdiel.Teda nebude ti sedieť s performance ETF v USD.

Príklad 2020:
ETF USA 500 (USD) : +17,25% s dividendami (iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD Acc)
ETF USA 500 (EUR): +7,5% s dividendami ( to isté, ale kúpené v EUR na Xetre )

Akurát robím vyhodnotenie 21, takže stav za 2021:
ETF USA 500 (USD): +17,29%
ETF USA 500 (EUR): +24,09%
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 997
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 220 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa Joki »

Ja financie v IB rozdeľujem na polovicu;
-za eur nakupujem len sxrv a qdve
-za usd nakupujem vuaa, brk.b. a potom čisto niektoré akcie.
No a takú malú špekuláciu mám na nkla, ak sa jej to rozbehne na ten vodík :D
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa samuel »

JUGGLER napísal: So 02 10, 2021 10:12 pm Príklad 2020:
ETF USA 500 (USD) : +17,25% s dividendami (iShares Core S&P 500 UCITS ETF USD Acc)
ETF USA 500 (EUR): +7,5% s dividendami ( to isté, ale kúpené v EUR na Xetre )
vdaka a vysvetlenie. rozumiem tomu teda tak, ze ak kupujem nehedgovany fond, ktoreho fund currency je USD, tak je mi uplne jedno, ci kupujem na burze za USD alebo za EUR. kedze moja "domaca" mena je EUR a pouzivat vo vysledku budem EUR. len teda vykonnost fondu je udavana v mene fondu, takze to vzhladom na kolisanie kurzu v reali moze byt o dost ine v mojej domacej mene.

a hoci tieto tvoje percenta uvedene vyssie (v EUR na 2020 a 2021) su vlastne len take "dopocitane", lebo oba fondy (pisem oba, ale teda je to jeden a ten isty fond) zarobili 17,25%. lenze ked si tie USD zmenim naspat, tak som na 7,5% (kvoli zmene kurzvoveho rozdielu v 2020). takze vlastne ukazuju pre mna realnejsie a vystiznejsie cislo.

cize, co pisal Joki, ze kupuje SXRV a QDVE za EUR a VUAA za USD - toto teda IMHO nema pre bezneho retail investora ziadnu pridanu hodnotu. zmysel by to malo, keby nakupoval 1. fond, ktoreho mena je USD a druhy, ktory je USD... ale vlastne aj to je asi otazne, lebo vsetky SP500 fondy tak ci tak kupuju americke akcie za USD.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: ETF na S&P 500 v USD pre EU retail investora?

Príspevok od používateľa wladas »

A ja by som mal laicku otazku na ten hedgovany fond ze vdaka comu ochrani proti kurzovym stratam?
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"