Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15915
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1433 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zlato je podľa mňa primerane ocenené. Teraz, ked vyskočili bankové problémy je to fajn bezpečný prístav (špekulatívny nákup).
Len čo pominú problémy, alebo cena zlata vyskočí bude namieste špekulatívny predaj.

Všimni si, že kopa peňazí teraz nejde do zlata, ale ide do BTC.
Retail dostal starých psov v hedže fondoch, môže dostať aj starých psov v zlate :)

Neveril som diamantom a neverím ani zlatu. Je to nepotrebný chladný kov nahromadený v trezoroch CB. Živený bájkami o tom ako uchováva hodnotu. Rovnaké bájky som počúval o diamantoch, kým ich človek nedokázal vyrobiť. Dnes je cena prírodných diamantov udržiavaná umelo a cena tých vyrobených ide pozvoľna dole. Pri zlate môže byť budúcnosť rovnaká.

Zlato ako užitočný (potrebný) kov bolo z veľkej časti nahradené inými materiálmi a ostala prakticky len šperkárska hodnota a určitá imaginárna hodnota, ktorú nosia ľudia v hlave. Ľudia vytvárajú a držia cenu zlata na podobnom princípe ako BTC.
Len sú menej rozdelení, lebo zlato existuje stáročia a digitálny svet len krátko.

Zlato bolo niekedy unikátne, lebo nebolo nahraditeľné. Dnes máme kopu vecí, ktoré uchovávajú hodnotu oveľa spoľahlivejšie ako zlato.

Na záver 2 moje obľúbené grafy.

Na prvom grafe zlato očistené o infláciu. Ukazuje , že zlato kúpené špekulatívne v dobrom čase dokázalo rýchlo a prudko rásť.
No ked sa špekulatívne nepredalo na vysokej cene, investorov čakala hrôza v podobe celých dekád, kedy sa nielen nezhodnocovalo, ale ani nebilo infláciu.
.
ZLATO 100 rokov očistené o inflaciu.JPG
.
Na druhom grafe je základný zmysel investovania po ktorom by mal ísť bežný človek - maximálny dlhodobý výnos.
Graf ukazuje, že v dlhodobom horizonte (100 rokov) je jasným víťazom sedliak v SP500 (modrá krivka) a jasným porazeným baník:
.
ZLATO vs. AKCIE 100 rokov.png
.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Problem s komoditami, tymi fyzickymi, je aj DPH.. bezny clovek ich musi kupit s DPH a tazko ich preda nejakej firme. Napriklad take zelezo, hlinik.. Komodity tazko prepravit, tazko skladovat a znovu tazko prepravit, to je velke "premium"alebo "prirazka" , este vacsie ako pri zlate..
Ale tak zas, lepsie sa pozera na hromady komodit, ako na monitor s cislami.. Ale obe sa daju ukradnut..

Komodity by mohli byt fajn, ak clovek kupi pozemok, kde tie komodity moze tazit, staci aj štrk napriklad.. To by mohol byt zaujimavy polo-pasivny prijem, nie? :)
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7080
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 286 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: So 25 03, 2023 7:28 pm jogo super ze uznavas ze zlato je lacne :)
Pri akciach viem, aký zisk robia, pri indexoch tak isto, pri dlhopisoch viem úrok, pri nehnuteľnostiach viem nájom, ale pri zlate žiaden zisk ani úrokový výnos, ani nájom neexistuje.
Jediný spôsob, ako posúdiť ako-tak cenu zlata je porovnať ju s ťažobnými nákladmi+primeraným ziskom ťažiarov zlata.
Inak je to len o viere komunity držiteľov zlata, nakoľko si ho cenia, podobne ako je to pri bitcoine.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3877
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 357 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Juggler:

Zlato bolo niekedy unikátne, lebo nebolo nahraditeľné. Dnes máme kopu vecí, ktoré uchovávajú hodnotu oveľa spoľahlivejšie ako zlato.

Daj nejake tipy na tie veci co spolahlivejsie drzia hodnotu.

tie grafy na longtermtrends su super, daju sa vyberat obdobia a porovnavat vykonnosti indexu aj s divi so zlatom . Zaujali ma tieto veci:
do 1933 zlato urobilo 0% vynos (realny zlaty standard) a akcie v 1929 s divi od 1923 (nastup kapitalizmu po vojne) +260% , kto nevybral zisk mal smolu.
1933 - 1935 sa akcie(vzdy uvadzam s divi) zrovnali so zlatom a to vdaka hlbokej recesii ale aj vyraznej prvej devalvacii USD az o 70%.

dalej nesuhlasim, ze v 80 a 90 tych rokoch zlato neurobilo vynos, problem je, ze ono vyrazne porazilo akcie na konci 70 rokov(nasledok recesii a hlavne druhej velkoj devalvacii USD) a potom si tie zisky drzalo , od 1966 do 1991 akcie a zlato rovnaky vynos. A teraz sa pozrime na casy po 1991 do 2008 skvele to casy pre akcie porazaju zlato o celych 500% aby na dne v marci 2009 sa prIblizili zas k tomu nepotrebnemu zlatu, ale je pravda, ze ho v najnizsom bode porazaju o cca 80%. Takze dalej - kto nakupil v 2009 akcie bol uz na vrchole 01/22 v peknom +650% zisku , teraz je to uz iba +530% ale bude to tentokrat inak ako po minule casy?Myslim, ze nie. System zdevalvuje USD (Zlato skokovo porastie) a akcie sa priblizia vynosmi k zlatu . To bude jedinecna prilezitost nastupit do akcii , tak ako teraz bola od 2022 doteraz jedinecna prilezitost vymenit akcie za zlato. To okno je stale otvorene...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15915
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1433 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

osamely chodec napísal: Ne 26 03, 2023 2:26 pm Daj nejake tipy na tie veci co spolahlivejsie drzia hodnotu.
Pri zlate je to opačne ako pri akciách.
Zlato prudko vyrastie v priebehu niekoľkých rokov a potom celé desaťročia môže ísť dole.
Ak by si v jednom ľudskom živote netrafil dve extrémne krátkodobé obdobia rastu(1973-1980 a 2003-2011) máš problém.
Čiže ak by si začal investovať po 1980 dnes po 43 rokoch môžeš mať na zlate nešťastných +250%, kým na akciách +9600%.
Ak by si vstup do zlata načasoval lepšie (keďže zlato viac ako 20 rokov padalo a to až -80% ) môžeš sa priblížiť výnosu akcií.
Dlhodobé čísla však hovoria jasne: výnos zlata je okolo 4,5% p.a., približne 1% p.a. nad priemerom inflácie.

S tým uchovávaním hodnoty je to dnes lepšie vďaka tomu, že svet je relatívne stabilný a funguje výmena informácii.
My sa tu strašíme devalváciou a infláciou, ale svet nikdy v histórii nebol stabilnejší, čo sa týka menovej stability.
Môžeš žiť v akéjkoľvek krajine sveta, kde nefunguje svetová mena a prísť o peňažné úspory v lokálnej mene..napr. Turecko, Južná Amerika, Afrika.. hocikde. Ale akú tragédiu od poslednej svetovej vojny si mohol zažiť v krajine s tvrdou menou? V podstate nijakú. Pár období s vyššou infláciou, ale priemer inflácie pri USD máš za 100 rokov cca 3,5%p.a. Na japonskom jene, britskej libre, nemeckej marke atd...podobne.

Takže plačeme a strašíme sa, že papieriky EUR, alebo USD nemajú hodnotu...ale to sú len bludy v hlavách tých, čo nezažili emerging market lokálne meny. Lebo pred eurom by si za jeden ľudský život niekoľkokrát prišiel o úspory, ak by si ich teda držal v peniazoch.

Tie tipy sú jednoduché a máme ich priamo pod nosom. Napríklad stavebný pozemok v dobrej lokalite, ktorý ti stačí 1 x ročne pokosiť.
Ľudia sa tu bavia o bytoch..tak fajn, tehlový byt v dobrej lokalite určite v horizonte dekád nestratí hodnotu tak ako ju 70 rokov zo 100 strácalo zlato. Výtvarné umenie katalogizovaných nežijúcich autorov - napr. slovenská moderna. Kopa svetového umenia je dostupná v nižších kategóriách od autorov , ktorí nikdy nevyjdú z môdy:
.
ART  price index.png
.
Nad fyzickym zlatom stojí zberateľské zlato, kde sa často v mincových edíciách časom násobia ceny.. Je veľa zberateľskáých kategórii kde ceny stúpajú, lebo originálov ubúda.

Starožitnosti ...ovšem tu si treba dávať pozor, lebo niektoré kategórie ako nábytok idú cenovo dole. Tu je presne ten fenomén na ktorý upozorňujem, že niektoré assets (vrátane zlata ) môžu výjsť z môdy ! Bez srandy. Vyrastá nová digitálna generácia, formuje sa nová mentalita, pre ktorú je napr. starožitný nábytok smiešny a trápny a z vymieraním starej generácie klesá dopyt. Alebo diamanty.
Čína začala vyrábať priemyselné diamanty a nakoniec to prešlo do takého stavu, že v niektorých fabrikách polovica produkcie sú šperkárske dimanty. Cena ide rapídne dole. Diamanty sa stávajú bezcenné - okrem pár zberateľských kúskov s certifikátmi.
tie grafy na longtermtrends su super, daju sa vyberat obdobia a porovnavat vykonnosti indexu aj s divi so zlatom .
Tak. Je to paráda. Najcennejšia linka ohľadom porovnávania performance.
kto nakupil v 2009 akcie bol uz na vrchole 01/22 v peknom +650% zisku , teraz je to uz iba +530% ale bude to tentokrat inak ako po minule casy?Myslim, ze nie. System zdevalvuje USD (Zlato skokovo porastie) a akcie sa priblizia vynosmi k zlatu . To bude jedinecna prilezitost nastupit do akcii , tak ako teraz bola od 2022 doteraz jedinecna prilezitost vymenit akcie za zlato. To okno je stale otvorene...
Súhlasím. Ja mám zlato rád ako špekulatívnu komoditu. Je unikátne tým, že máme ETFs ktoré trackujú spotovú cenu.
Neprerába sa na kontangu. Ja si to uvedomujem hlavne pri plyne a rope...to sú komodity ktoré nevieme držať.
Nikdy nezabudnem na ropu v 2020, ked cena padla na nulu a najbližší kontrakt bol o 20 USD vyššie.... Tak to hraj babo keď čas pracuje proti tebe...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3877
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 130 times
Been thanked: 357 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa osamely chodec »

USD-1787-log.png
Ale akú tragédiu od poslednej svetovej vojny si mohol zažiť v krajine s tvrdou menou? V podstate nijakú. Pár období s vyššou infláciou, ale priemer inflácie pri USD máš za 100 rokov cca 3,5%p.a. Na japonskom jene, britskej libre, nemeckej marke atd...podobne.


S tou tvrdou menou USD to je od 1971 tragedia. A ako skonci tato tragedia, tak ako vsetky predosle rezervne meny v historii ludstva, strati uplne hodnotu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4029
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 490 times
Been thanked: 180 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Otazne je, ci meny ako USD EUR GBP JPY atd.. nepracuju na inych cykloch, ako tie miestne typu Argentina.. jednoducho povedane, krach pride, ale nie kazdych 10 rokov, ale skor raz za 200 rokov a o to dalekosiahlejsi bude.. (?) nieco ako svetova vojna.. tu a tam miestne vojny si "nikto ani nevsimal", ale svetove pozornosti neusli (samozrejme okrem vyvolenych)
Kazda mena sa da znicit, staci mat dost "tlaciarni"..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

USD-EUR-YEN.jpg
Výhodné akcie USA
Market cap nad 30 md.USD. Dividenda > 3 %. P/S < 3, P/B < 3.
Neuvádím levné ale nemocné firmy Intel, H.P., Citigroup, Xerox, Lumen, General Motors.


AT&T Inc. (T) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/t/quote
Chevron Corp. (CVX) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/cvx/quote
Consolidated Edison (ED) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/ed/quote
Enterprise Products Partners (EPD) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/epd/quote
Exxon Mobil (XOM) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/xom/quote
Ford Motor (F) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/f/quote
Kraft Heinz (KHC) https://www.morningstar.com/stocks/xnas/khc/quote
Pfizer Inc. https://www.morningstar.com/stocks/xnys/pfe/quote
Principal Financial (PFG) https://www.morningstar.com/stocks/xnas/pfg/quote
Walgreens Boots Alliance (WBA) https://www.morningstar.com/stocks/xnas/wba/quote
Wells Fargo (WFC) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/wfc/quote

Výhodné akcie Německo
Allianz SE https://www.morningstar.com/stocks/pinx/alizf/quote
BASF SE https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bffaf/quote
BMW AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bamxf/quote
Mercedes Benz AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/mbgaf/quote
Deutsche Bank AG https://www.morningstar.com/stocks/xnys/db/quote
Deutsche Telekom AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/dtegf/quote
HeidelbergCement AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/hlbzf/quote
Munich Re AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/murgf/quote
Siemens AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/smawf/quote
Volkswagen AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/vlkaf/quote

Výhodné akcie Kanada
Bank of Nova Scotia https://www.morningstar.com/stocks/xnys/bns/quote
Enbridge https://www.morningstar.com/stocks/xnys/enb/quote
Manulife Financial Corp. https://www.morningstar.com/stocks/xnys/mfc/quote
Suncor Energy https://www.morningstar.com/stocks/xnys/su/quote
Sun Life Financial Corp. https://www.morningstar.com/stocks/xnys/slf/quote

Výhodné akcie Japonsko
Canon Inc. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/cajff/quote
Honda Motor Co. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/hndaf/quote
Japan Tobacco Inc. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/japaf/quote
KDDI Corp. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/kddif/quote
Mitsubishi Corp. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/msbhf/quote
Mitsubishi UFJ Fin. Gr. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/mbfjf/quote
Mizuho Financial Gr. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/mzhof/quote
Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/smfnf/quote
Takeda Pharmaceutical Co. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/tkphf/quote
Tokio Marine Hold. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/tkomf/quote

Výhodné akcie Velká Británie
BP PLC https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bpaqf/quote
British American Tobacco https://www.morningstar.com/stocks/pinx/btaff/quote
HSBC Holdings https://www.morningstar.com/stocks/pinx/hbcyf/quote
Legal & General https://www.morningstar.com/stocks/pinx/lggnf/quote
National Grid PLC https://www.morningstar.com/stocks/pinx/nggtf/quote
NatWest Group https://www.morningstar.com/stocks/pinx/rbspf/quote
Shell PLC https://www.morningstar.com/stocks/pinx/RYDAF/quote
Tesco PLC https://www.morningstar.com/stocks/xlon/TSCO/quote
Vodafone Group https://www.morningstar.com/stocks/pinx/vodpf/quote

Výhodné akcie Evropská Unie
AXA SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/axahf/quote
BNP Paribas https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bnpqf/quote
Credit Agricole https://www.morningstar.com/stocks/pinx/crarf/quote
Danone SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/gpdnf/quote
Eni SpA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/eipaf/quote
Iberdrola SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/ibdsf/quote
Ing Group NV https://www.morningstar.com/stocks/pinx/ingvf/quote
Orange SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/fnctf/quote
Sanofi SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/snynf/quote
Stellantis NV https://www.morningstar.com/stocks/xnys/stla/quote
TotalEnergies SE https://www.morningstar.com/stocks/pinx/ttfnf/quote

Výhodné akcie Austrálie
Fortescue Metals Group https://www.morningstar.com/stocks/pinx/fsumf/quote
Rio Tinto https://www.morningstar.com/stocks/pinx/rtntf/quote

Levné akcie s potenciálem růstu 2023:
USA: Wells Fargo
Evropa: Allianz, British American Tobacco, HSBC Holdings, Ing Groep, Munich Re, Natwest Group
Japonsko: Takeda Pharmaceutical
Prílohy
USD-EUR-YEN.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Divy od Zděndy nebo dividendy

Mladý slovenský spekulant s bitcoinem povídá na jeho Youtube videu, že důchodce by měl mít zdravotní akcie
a dluhopisy. Jenže zdravotní akcie nepomohou důchodci ke zdraví.
On rozlišuje 2 možnosti = aktivní investování s akciemi a pasívní investování s ETF. To je chyba, jaké se mladý spekulant s bitcoinem snadno dopustí. On zapomněl pasívní investování s akciemi a aktívní spekulaci s ETF.
Rozlišuj tedy 4 věci! = Pasívní investování do dividendových akcií, spekulaci s akciemi, pasívní investování do ETF, spekulaci s ETF.
Dnes = uprostřed velkého krachu drahých amerických akcií není vhodné slibovat lidem 8 % ročně s ETF na index S&P 500. To ETF se propadne na 1/2, nebo půjde 10 let zubatě vodorovně.
A Palantir není růstová, ale poklesová akcie.
60-90 letý člověk nepotřebuje zdravotní akcie ani dluhopisy. Zdravotní akcie nepomohou důchodci ke zdraví.
100 % portfolia důchodce mohou dělat levné dividendové akcie, protože je zdědí mladý syn a dcera.
ETF bych nikdy nekoupil. Dluhopisy bych nikdy nekoupil.
Prílohy
etf.png
etf.png (227.5 KiB) 4796 zobrazení
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Kdo prodává časopis pro bezdomovce BISS, není vždy bezdomovec
Ale může se stydět, protože ho lidé považují za chudého, smradlavého bezdomovce.

Ale je to jinak. Může to být 2x týdně vykoupaný, slušně vydělávající člověk s bytem.
85-letý Slovák Tibor Adamec sedí od pondělí do soboty, od 11 do 19 hodin, v podchodu na hlavním náměstí
v Mnichově = Marienplatz a od redakce magazínu BISS dostává :cool: 2.216 € čistého měsíčně. :cool:
Denně ale musí prodat kolem 58 časopisů BISS, alespoň 1.400 měsíčně.
Tibor Adamec prodává mnichovský nebo německý časopis pro bezdomovce BISS už 30 let.
Narodil se 1.8.1937 v Bratislavě a od roku 1958, od věku 21 bydlí v Německu.
On najímá byt 40 m2 v lepší, zahradní mnichovské čtvrti Solln.
Jeho důchod je pouhých 128 €.
Zřejmě platil jen málo let důchodové pojištění, když ve věku 85 let má důchod jen 128 €.
Prílohy
Tibor-Adamec.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Rokosák »

Herr Adamec ma 85 rokov a nenudi sa! Dokonca si aj privyraba co je lepsie, ako umriet pred vstupom do dochodku, pripadne poberat dochodok, ale sucasne mat rozne vazne choroby.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

JuicyFields = evropský podvod Ponziho schéma = Juicy Fields
Největší podvod všech dob s rostlinou marihuana - konopí - cannabis


V dubnu 2023 se dostává zpráva o podvodu do novin, internetu a televize.
Od roku 2020 se na webstránce Juicy Fields ukazovaly rostliny marihuana - konopí - cannabis. Nalákaní lidé klikli u několika rostlin na nákup a převedli na konto firmy několik tisíc euro. Sliboval se výdělek 100 % za rok v penězích a žádné rostliny.
Rostliny marihuany prý rostly v Portugalsku. Firma JuicyFields měla pobočku také v Německu a účastnila se veletrhu v Barceloně = Spannabis. Roku 2021 dostali nachytaní lidé skutečně peníze zpátky i s výdělkem. Tedy investovali 2022 znova, desítky tisíc euro, a pak se výplaty nekonaly a webstránka JuicyFields 2023 zmizela.
Rostliny konopí se ve skutečnosti nekupovaly, peníze šly do banky na Kypru a jen první rok se posílal lidem výdělek, který byly ve skutečnosti jen peníze od nejnovějších klientů = podvod Ponziho schéma
Jako šéf firmy se ukazoval čověk, bytem asi Petrohrad = Leningrad a používal falešné jméno Alan Glanse, a používá opravdové foto, neboť byl viděn na veletrhu v Barceloně = Spannabis.
Pro ten podvod pracovala i Zvezda Laurič, která prý žije v Bolívii, i když je možné Španělsko nebo Rusko. Ta dnes tvrdí, že nebyla podvodnice, ale sama byla podvedena o peníze.
Podle The Financial Country, je společnost Juicy Grow GmbH vlastněna podnikateli ruské národnosti: Paul Bergolts, Robert Laibach, Alex Vaimer, Vasily Kadinski, Viktor Britner.
:) Mám v tom trochu chaos, ale nebudu to už studovat. Snad se později objeví článek na seznamzpravy.cz :)

:idea: Německy TV film = https://www.zdf.de/dokumentation/die-sp ... m-100.html :idea:
Anglicky https://investortimes.com/3-russian-men ... cy-fields/
Anglicky https://www.exberliner.com/berlin/juicy ... s-podcast/
Anglicky https://cannareporter.eu/en/2022/07/22/ ... lice-case/
Anglicky https://cannareporter.eu/en/2022/12/30/ ... cy-fields/
Anglicky https://cannabis101.de/the-dao-of-juicy ... l-not-die/
Anglicky https://www.forbes.com/sites/dariosabag ... -industry/
Anglicky https://hightimes.com/news/the-unsurpri ... cy-fields/
Německy https://www.dw.com/de/exit-scam-und-bet ... a-62551560
Německy https://www.anwalt.de/rechtstipps/juicy ... 11044.html

Foto: Zvezda Laurič, uprostřed Rus s falešným jménem Alan Glanse
Prílohy
ju-2.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Jak Bennerův cyklus předpovídá 100+ let pohybu trhu
Samuel Benner byl farmář z 19-tého století, který chtěl pochopit, jak fungují tržní cykly. V roce 1875 vydal knihu předpovídající obchod a ceny komodit. Poznal roky paniky, roky dobrých časů a roky těžkých časů.

Panická léta: Jsou to roky, kdy trh zpanikařil, a to buď nákupem nebo prodejem akcií iracionálně, dokud jejich cena nevyletěla nebo neklesla nad nejdivočejší očekávání.
Dobré časy: Roky, které Benner označil za časy vysokých cen a nejlepší čas na prodej akcií, hodnot a aktiv všeho druhu.
Těžké časy: V těchto letech Benner doporučuje nakupovat akcie, zboží a aktiva a držet je až do „rozmachu“ let dobrých časů, pak vyložit.

Benner na konec své pohlednice napsal „Jasná věc“ a už 100 let je blízko dokonalosti. Jako u prosperujícího farmáře z Ohia byla panika na trhu v roce 1873 pro Samala Bennera ranou a zničila ho. Když se Benner snažil pochopit, proč se to stalo, objevil pojem tržní cykly.

Jako farmář Samuel věděl, že sezónní cykly ovlivňují plodiny, které pak ovlivňují nabídku a poptávku, což ovlivňuje cenu. Benner se podíval hlouběji na tyto cykly a našel 11-letý cyklus cen kukuřice a prasat s vrcholy každých 5/6 let. To odpovídá 11-letému slunečnímu cyklu. Benner usoudil, že tento sluneční cyklus ovlivňuje výnos plodin, ovlivňuje příjmy, nabídku/poptávku a cenu.

Bennerův cyklus, vytvořený Samuelem Bennerem, se v průběhu času neustále osvědčil, s úspěšností 90 %. Bennerův cyklus je založen na myšlence, že akciový trh se pohybuje v předvídatelných vzorcích, které lze předvídat.
Benner objevil cyklický vzorec, který se opakuje každé čtyři roky, přičemž každý cyklus se skládá z býčí fáze a medvědí fáze.
Býčí fáze je charakterizována vzestupným trendem, zatímco medvědí fáze zažívá sestupný trend. Podle Bennera každý cyklus trvá přibližně 8,6 roku, přičemž první čtyři roky jsou fáze býka, po kterých následuje fáze medvědí v dalších čtyřech letech. Cyklus se pak opakuje.
Bennerův cyklus předpovídal některé z nejvýznamnějších poklesů v historii, včetně krachu akciového trhu v roce 1929, dot-com bubliny v roce 2000 a finanční krize v roce 2008. Jeho cyklus má úspěšnost 90 %, mnohem vyšší než většina ostatních investičních strategií, což z něj činí neocenitelný nástroj pro investory, kteří chtějí minimalizovat své vystavení riziku a maximalizovat své výnosy.

Bennerův cyklus také používá 27-letý cyklus cen surového železa s minimem každých 11,9,7 let a vrcholy přicházejí za 8, 9, 10 let.

Zdá se, že se vrchol akcií dnes o 2 roky posunul. Roku 1875 myslel Sam, že vrchol akcií bude 2019, ale byl 2021. Ale nyní zažíváme jen malý růst a akcie mohou být zas 2032-2034 hluboko dole. Na vrcholu 2035-2037.

Já jsem tohle přeložil trochu chybně s Google z článku:
:( https://www.therationalinvestor.com/blo ... t-movement :(
Prílohy
benner-cycles.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Průměrné ocenění akcií v indexech 14. března 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.
Prílohy
index-14-5-2023.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

S&P 500 🙁 493 akcií indexu neroste. Jen 7 akcií je silných. Co to znamená podle tebe? Já myslím, že americké akcie nemají důvod letos růst, když dvouleté dluhopisy nabízí roční úrok 5 %. Sedm akcií roste jen díky reklamě v mediích, což vyvolává silný zájem u obchodních automatů a u začátečníků, kteří nezažili krach 2000-2003. Asi 60 % obchodů s těmi silnými akciemi dělají obchodní automaty.
Prílohy
SP500-7stocks.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

:) Chudý člověk nemá žádné peníze na akcie a podobný švindl. :) Chudý člověk před výplatou mzdy už nemá žádné peníze z minulé mzdy, nebo má dokonce mínus na kontě. Trochu lepší jsou na tom lidé, kteří koupí jednu akcii nebo půl akcie, a hledají proto účet u broukera zadarmo, který nabízí nákup akcií na americké burze zadarmo, nebo s poplatkem 1 dolar. Tito chudí akcionáři se rozlobí, když jim zvýší brouker poplatek za nákup z 1 $ na 2 $. To je tragédie, když koupili zlomek jedné akcie za celkem 50 $. :) Kdo ale má několik milionů korun na kontě nebo v akciích, ten by mohl mít jedno jediné konto na mzdu, důchod a pravidelné měsíční odvody na nájemné, plyn, proud, telefon a také akcie, to je ''giro konto'' v bance. Takový člověk by mohl z giro konta v bance párkrát ročně koupit nějakou akcii za 1.000 € = 24.000 kč a zaplatit své bance klidně za každý nákup akcie poplatek 10 € za Tradegate Berlin nebo Xetra Frankfurt, vždyť je to jen 1 % z investice. :)
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Průměrné ocenění akcií v indexech 12. června 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.
Prílohy
indi-12-6-2023.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Průměrné ocenění akcií v indexech 24. července 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.
Prílohy
indi-24-7-2023.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Rokosák »

Dividenda je castou ocenenia akcii, ale celkovy cisty vynos zahrna okrem dividendy aj cenu akcie bez poplatkov, dane, penazny kurz ak je nejaky a ak chceme aj inflaciu.

Okrem toho zalezi aj na filozofii investora kde je bud doraz na majetok, alebo na penazny tok.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

USD-EUR-YEN.jpg

Výhodné akcie USA
Market cap nad 30 md.USD. Dividenda > 3 %. P/S < 3, P/B < 3. P/E hledej sám!
Neuvádím levné ale nemocné firmy Intel, H.P., Citigroup, Xerox, Lumen, General Motors.


AT&T Inc. (T) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/t/quote
Chevron Corp. (CVX) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/cvx/quote
Consolidated Edison (ED) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/ed/quote
Enterprise Products Partners (EPD) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/epd/quote
Exxon Mobil (XOM) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/xom/quote
Ford Motor (F) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/f/quote
Kraft Heinz (KHC) https://www.morningstar.com/stocks/xnas/khc/quote
Pfizer Inc. https://www.morningstar.com/stocks/xnys/pfe/quote
Principal Financial (PFG) https://www.morningstar.com/stocks/xnas/pfg/quote
Walgreens Boots Alliance (WBA) https://www.morningstar.com/stocks/xnas/wba/quote
Wells Fargo (WFC) https://www.morningstar.com/stocks/xnys/wfc/quote

Výhodné akcie Německo
Allianz SE https://www.morningstar.com/stocks/pinx/alizf/quote
BASF SE https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bffaf/quote
BMW AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bamxf/quote
Mercedes Benz AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/mbgaf/quote
Deutsche Bank AG https://www.morningstar.com/stocks/xnys/db/quote
Deutsche Telekom AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/dtegf/quote
HeidelbergCement AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/hlbzf/quote
Munich Re AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/murgf/quote
Siemens AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/smawf/quote
Volkswagen AG https://www.morningstar.com/stocks/pinx/vlkaf/quote

Výhodné akcie Kanada
Bank of Nova Scotia https://www.morningstar.com/stocks/xnys/bns/quote
Enbridge https://www.morningstar.com/stocks/xnys/enb/quote
Manulife Financial Corp. https://www.morningstar.com/stocks/xnys/mfc/quote
Suncor Energy https://www.morningstar.com/stocks/xnys/su/quote
Sun Life Financial Corp. https://www.morningstar.com/stocks/xnys/slf/quote

Výhodné akcie Japonsko
Canon Inc. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/cajff/quote
Honda Motor Co. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/hndaf/quote
Japan Tobacco Inc. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/japaf/quote
KDDI Corp. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/kddif/quote
Mitsubishi Corp. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/msbhf/quote
Mitsubishi UFJ Fin. Gr. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/mbfjf/quote
Mizuho Financial Gr. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/mzhof/quote
Sumitomo Mitsui Financial Group Inc. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/smfnf/quote
Takeda Pharmaceutical Co. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/tkphf/quote
Tokio Marine Hold. https://www.morningstar.com/stocks/pinx/tkomf/quote

Výhodné akcie Velká Británie
BP PLC https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bpaqf/quote
British American Tobacco https://www.morningstar.com/stocks/pinx/btaff/quote
HSBC Holdings https://www.morningstar.com/stocks/pinx/hbcyf/quote
Legal & General https://www.morningstar.com/stocks/pinx/lggnf/quote
National Grid PLC https://www.morningstar.com/stocks/pinx/nggtf/quote
NatWest Group https://www.morningstar.com/stocks/pinx/rbspf/quote
Shell PLC https://www.morningstar.com/stocks/pinx/RYDAF/quote
Tesco PLC https://www.morningstar.com/stocks/xlon/TSCO/quote
Vodafone Group https://www.morningstar.com/stocks/pinx/vodpf/quote

Výhodné akcie Evropská Unie
AXA SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/axahf/quote
BNP Paribas https://www.morningstar.com/stocks/pinx/bnpqf/quote
Credit Agricole https://www.morningstar.com/stocks/pinx/crarf/quote
Danone SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/gpdnf/quote
Eni SpA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/eipaf/quote
Iberdrola SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/ibdsf/quote
Ing Group NV https://www.morningstar.com/stocks/pinx/ingvf/quote
Orange SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/fnctf/quote
Sanofi SA https://www.morningstar.com/stocks/pinx/snynf/quote
Stellantis NV https://www.morningstar.com/stocks/xnys/stla/quote
TotalEnergies SE https://www.morningstar.com/stocks/pinx/ttfnf/quote

Výhodné akcie Austrálie
Fortescue Metals Group https://www.morningstar.com/stocks/pinx/fsumf/quote
Rio Tinto https://www.morningstar.com/stocks/pinx/rtntf/quote

Levné akcie s potenciálem růstu 2023:
USA: Wells Fargo
Evropa: Allianz, British American Tobacco, HSBC Holdings, Ing Groep, Munich Re, Natwest Group
Japonsko: Takeda Pharmaceutical
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Papucovy-invest.jpg
Papucovy-invest.jpg (59.57 KiB) 3215 zobrazení
V najnovšej epizóde nášho papučového investičného podcastu sme sa pozreli na Investičné štýly
a ako môžu ovplyvniť investičné výsledky? 💡 https://papucovyinvestor.podbean.com 💡
V pohode k finančnej slobode. Pokojne aj v papučiach. Investovanie nie je veda alebo tiež podcast pre bežných ľudí,
kde sa snažíme 2krát do mesiaca vysvetliť ľudskou rečou všetko o investovaní a rozoberáme aj bežné témy
z finančného sveta. ⬇️
Aktuálne máme zverejnené už tieto epizódy a ideme ďalej:
👉 PP #01 Dve najťažsie veci na investovaní na burze na vlastnú päsť
👉 PP #02 Investovať bez poplatkov ! Je to dnes možné?
👉 PP #03 Bohatstvo je odložená spotreba !
👉 PP #04 Pravidelná, stabilná dividenda alebo aj pasívny príjem...
👉 PP #05 Chyba je nikdy nezačal !
👉 PP #06 Definícia rizika
👉 PP #07 Peniaze nie sú dôležité pre tých, ktorí ich majú...
👉 PP #08 Investičné štýly
Náš podcast si môžete vypočuť v podcast aplikáciach Podbean, Spotify, Google & Apple.👇
Aj týmto by sme radi prispeli k zvýšeniu finančnej gramotnosť na Slovensku.
Prajeme príjemné počúvanie. Investovanie nie je veda !
Noro & Majo- Papučoví investori 💡 https://www.papucovyinvestor.sk 💡
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
MiBi
Platinum Member ***
Príspevky: 618
Dátum registrácie: St 07 07, 2021 11:52 am
Has thanked: 9 times
Been thanked: 286 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa MiBi »

1692264178212.jpg
vyskúšaj FINAX https://www.finax.eu/sk/invite/0/3cd0cdaf (1000 eur riadených 3 roky bez poplatku)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15915
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1433 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Porovnal som performance portfólia vs. ETF na SP500.

Darmo sledujeme do čoho investuje Buffett: posledné roky nedokáže poraziť ETF USA (SP500).
3 ročná i 5 ročná performance Buffetovho portfólia je rovnaká ako ETF USA, pričom rovnaký je i dividend yield
( u Buffetta 1,37% p.a., u SP500 1,35% )

Ak sa na to pozrieme odborne, portfólio SP500 je oveľa bezpečnejšie a diverzifikovanejšie.
Buffett doslova visí na šnúrke od gatí Apple ( 51% expozícia ).
Sektorovo by sa mohlo Buffetove portfólio skôr porovnávať s Nasdaq 100, kedže obsahuje 51% technológii ( Nasdaq 100 iba 50,2% )
Ale to by Buffett za posledných 5 rokov mal iba polovičný výnos voči Nasdaq 100 ( +55% vs +107% Nasdaq)

Sektorové riziko je aj v tom, že Buffett má vo financials až 21%, zatiaľ čo Nasdaq 0%.

:idea: Buffetova performance sedí z jeho radou ( a záveťou ), že dlhodobo treba investovať do SP500.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

?Co koupíme, až bude tisíc šlupek na kontě?
Já bych chtěl přikoupit koncem září Bank of Nova Scotia a koncem prosince Fortescue Metals. I když na kontě tisíc šlupek nebude. Mně vůbec nevadí přetáhnout konto na dispokredit o tisíc šlupek, když myslím, že propad kurzu je u konce a začíná růst. Ale mně jde jen o dividendy a během mnoha let chci mít každou akcii koupenou za 6.000 nebo 7.000 šlupek, v několika nákupech za 1.000. A po nákupu už se na graf akcie nekoukám, vždyť byl nákup jen za 1/6 plánované sumy během mnoha let. Však 1. ledna by člověk měl sečíst roční dividendy a vypočítat o kolik procent portfolio rostlo nebo kleslo od 1. ledna minulého roku, i když člověk nechce překonat index, ale dosáhnout vyšší příjem z dividend než důchod od státu, ze zákonného pojištění.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Vlastníš podniky nebo obchoduješ s tickery?
Někdo chce prodat akcie Nvidia, Tesla, Apple, Microsoft, Palantir nebo Shitcoin za nějaký čas s výdělkem, protože jen proto je koupil. A někdo jiný chce vlastnit podniky, banky a pojišťovny až do smrti kvůli dividendám a pak je zdědí jeho syn a dcera. Je veliký rozdíl mezi tradingem a vlastnictvím podniků.
8-) Chceš vlastnit podniky, nebo chceš ticker ABC, ADE i AFG za nějaký čas s výdělkem prodat?
:idea: Možná že mladíci se snaží vydělat s akciemi na nákup vlastního bytu. Když se to povede, pak budou chudí, ale nemusí platit nájemné. Jiní lidé jsou bohatí s portfoliem akcií, ale platí až do smrti nájemné. Protože akcie jsou bohatství. Vlastní byt není bohatství.
Prílohy
Day-Trader.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15915
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1433 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: St 30 08, 2023 8:46 pm Někdo chce prodat akcie Nvidia, Tesla, Apple, Microsoft...
100K v šunkách.png
.
Ladis napísal: St 30 08, 2023 8:46 pm A někdo jiný chce vlastnit podniky, banky a pojišťovny až do smrti kvůli dividendám...
.
100K v sympatických divi podnikoch.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2240
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 643 times
Been thanked: 370 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

:lol: 100k v šunkách a meme pobavilo :)
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

:) Tisíce bláznů bez rozumu pod vlivem alkoholu vstoupilo do Facebook-skupin ''Shiba Army'' nebo ''XRP is the future''. A pak žádají členství v FB-skupinách pro akcie. Já myslím, že jejich anglické jméno a foto Američanky je falešné a tito podvodníci nejsou paní z USA, ale chudý mladík z Nigerie, Indie nebo z Filipín. Já s tím mám každý den 3 hodiny práce, když rozhoduju, kdo bude člen 5 FB-skupin pro akcie. Ale důchodce má každý den 24 hodin volný čas. :)
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Průměrné ocenění akcií v indexech 1. září 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.
Prílohy
indi-1-9-2023.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Krasna-Isabel.jpg
Senior Manager = 80-letá paní by neměla podvádět s kryptami
Ale asi to není na slunci silně opálený mladík ze střední Afriky, který používá cizí foto.
Je to nejpíš chudá osoba, nebo chudý osob z Filipín, s ukradeným foto z Ruska.

'''Senior account manager at Bitcoin mining company, PROFESSIONAL FOREX/BINARY TRADE :( ACCOUNT MANAGERS :( FINANCIAL MARKETS ANALYST AND CRYPTO INVESTOR :( ACCOUNT MANAGER :( BITCOIN MINING 8 YEARS, Vanguard mining trade''' https://www.facebook.com/profile.php?id=100089358781431
Prílohy
Kaka.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

:idea: Mladá Ondra Koběrová, která koupila poprvé akcie před rokem, slibuje svým mladým koběrám na YouTube budoucích 10-30 let stejně silný růst amerických techno akcií, jako minulých 10 let. To je tím, že mladá Koběra dosud neměla žádné techno akcie během velkého krachu 2000-2003. A mladá Koběra nevnímá vůbec poměry P/B 10 až 2000, P/S 10 až 500. Mladá Koběra vidí zatím jen poměr P/E a nevadí jí ani P/E 35 při nákupu akcie. Ondra Koběra a diváci jejího YouTube kanálu se snad poučí o ocenění akcií až během krachu 2021-2031. Dnes je pro ně Value Investing od Grahama jen hloupá sranda z roku 1949. Ale nevadí. Hlavně že se naučí mladé koběry ocenění akcií po jejich prvním krachu, kolem roku 2032. Graham by koupil akcie s P/B pod 1,5. Fisher by koupil akcie s P/S pod 3. Ale mladé koběry kupují dnes také akcie s P/B 10 až 2000, P/S 10 až 500, protože se učí na YouTube kanálech a nechají se oklamat prolhaným moderním výpočtem vnitřní hodnoty akcie, který vidí akcie podceněné také s P/B 50 a P/S 10, protože se s těmito poměry nepočítá. :idea:
Prílohy
SP500-5.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Myslím, že levně nakupuje akcie value investor Richard Pzena. Jeho fond ''Pzena Investment Management'' má hodnotu asi 50 miliard dolarů. Nelituje, že nemá akcie Apple a Microsoft. On povídá, že kdyby koupil před 25 lety akcie s P/S nad 10, byl by dnes v mínus, ale on drží akcie průměrně 4 roky. Má dnes asi akcie Wells Fargo, Shell, Pfizer, Exxon Mobil, HSBC, NatWest.
Problém je v tom, že plešatému člověku nemůžeme důvěřovat.
Richard Pzena povídal, že má akcie BASF a VW, ale já je v jeho portfoliu nevidím. Tak snad je koupil před týdnem a to se dozvíme až 15. listopadu.
Prílohy
Pzena.jpg
Pzena.jpg (63.76 KiB) 2132 zobrazení
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Velký krach akcií pokračuje. Akcie Block Inc. a PayPal Holdings už jsou levné.
Firmy Block a PayPal čekají budoucích 5 let silný růst zisku. Neplatí dividendy.
https://finance.yahoo.com/quote/SQ/analysis?p=SQ
https://finance.yahoo.com/quote/PYPL/analysis?p=PYPL
Já nebudu spekulovat s levnými akciemi Block a PayPal. Možná se budou propadat dál, i když jsou levné.
Mě zajímají levné akcie se zajímavou dividendou: Allianz, AT&T, Bank of Nova Scotia, BASF, BMW ST, BNP Paribas,
British American Tobacco, Enbridge, HSBC Holdings, Mitsubishi Corp., Munich Re, NatWest, Pfizer,
Takeda Pharmaceutical, Wells Fargo.
Prílohy
Stocks_Crash.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Zakladatel největšího hedge fondu světa, Ray Dalio prý uskutečnil polovinu obchodů se ztrátou a spekulace s eurem prý fungovala, jen když se Dalio dohodl předem s kamarádem v ECB - Mario Draghi. Pověst Raye Dalia chce poškodit 9.11.2023 nová kniha: The Fund: Ray Dalio, Bridgewater Associates and The Unraveling of a Wall Street Legend, kterou napsal reporter z New York Times - Rob Copeland.
Prílohy
Dalio.jpg
Dalio.jpg (34.69 KiB) 1657 zobrazení
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Průměrné ocenění akcií v indexech 1. listopadu 2023
Nevím, kde hledat Austrálii.
Nikdy bys neměl kupovat ETF. Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
od společností s rostoucí tržbou, cizí kapitál : vlastní kapitál < 3 : 1.
Prílohy
Indic-1-11-2023.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15915
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1073 times
Been thanked: 1433 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: So 04 11, 2023 6:40 pm Nikdy bys neměl kupovat ETF.
....protože můžeš skončit se ziskem +400 %:
.
ETF SP500 eur acc.png
.
nebo v zisku +1000 %:
.
ETF Nasdaq 100 eur acc.png
.
Ladis napísal: So 04 11, 2023 6:40 pm Kup akcie s P/B < 3, P/S < 3, dividendový výnos > 3 %,
...které Ladis radil v letech 2006-2007, a dnes vypadají takto:
.
Sympatické divi podniky.png
.

..a jedna moudrost na závěr:
pokud hodnota investice klesne o -70 %...je třeba dostávat a reinvestovat čisté dividendy 4 % p.a. po celých 30 let, abychom se opět dostali na nulu!
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

'''Pokud hodnota investice klesne o -70 %...je třeba dostávat a reinvestovat čisté dividendy 4 % p.a. po celých 30 let, abychom se opět dostali na nulu!'' Píše pan Fekete z Budapešti

Nuže, synu můj z Budapešti, pokud akcie klesne -70 %, tak jak Block, Netflix, Paypal a brzy také Nvidia, Visa, Novo Nordisk, tak pak se levně přikoupí a dostane se za měsíc nebo pár let po krachu zase do plus.
To samé platí pro akcie Walgreens a NatWest. Když klesly, po krachu se levně přikoupí a dostanou se zas brzy do plus.
:( Něco jiného je známá slovenská firma Venators Materials. Tak klesla na 0,01 rublů a asi už na burze není.
Jenže peníze se musí stále pohybovat z jednoho konta na druhé konto. Peníze nemohou být léta na místě bez pohybu, protože by splesnivěly.
Tvůj táta Ray Dalio z Palerma prý v jeho fondu uskutečnil polovinu obchodů se ztrátou. Obchody s eurem prý fungovaly jen, když kamarád Mario Draghi z Napoli byl šéf ECB a vyslovil dobrou nebo špatnou zprávu jen, aby se Ray Daliovi rychlá spekulace v hedgefondu povedla.

Takže ty jsi koupil akcie Royal Bank of Scotland na tvé domácí burze Budapešť a nyní budeš čekat 65 let, až se ti dostanou do plus. To je tvoje věc v Maďarsku. Akcie kleslé na 1/100 jsou 5000 % v mínus, ale když se přikoupí po krachu za stejnou sumu, jako byly koupeny před krachem, jsou v mínus jen 50 %, průměrný nákupní kurz je na 1/2 a potřebných +100 % do plus bývá po krachu dosaženo už za 1 měsíc. A tak jsem se dostal 2002 už za měsíc do plus s akcií Ericsson, protože jsem po krachu levně přikoupil. Roku 2002, když jsi se narodil v Budapešti.

Propad na 1/3 až 1/6 hrozí extrémně předraženým akciím: Adobe, Airbnb, Apple, Coca Cola, Hermes int., Intuit, Intuitive Surgical, Mastercard, Microsoft, Moody's, Novo Nordisk, Nvidia, ServiceNow, Snowflake, Tesla, Visa.

Já bych koupil jen levné akcie s dividendou nad 5 %: Allianz, BASF, BMW, Bank of Nova Scotia, Enbridge, British American Tobacco, HSBC, NatWest, BNP Paribas, Fortescue Metals, Rio Tinto, AT&T, Walgreens Boots Alliance.
Royal Bank of Scotland = NatWest je v pořádku a může se přikoupit. Do roku 2027 chce banka všechny akcie od státu vykoupit a zničit je a tím se zmenší počet akcií a kurz stoupne. Já se tě pak v Budapešti zeptám, jestli mám 2027 všechny akcie NatWest prodat, nebo jich polovinu držet navždy pro důchod z dividend a polovinu prodat.
Prílohy
Crash-2021.jpg
Crash-2021.jpg (47.69 KiB) 1320 zobrazení
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2860
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 56 times
Been thanked: 115 times

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ray Dalio zarobil najviac na niekolkych obchodoch kde mal spolahlive informacie z neverejnych zdrojov. Je priatelom druheho najdolezitejsieho cinskeho politika. Pozna sa s vedenim Kazachstanu a dalsimi dolezitymi a informovanymi osobami. Stal sa najvacsim hedge fondom na svete kvoli tymto informaciam. Ostatne jeho investicie na zaklade analyzy su tak pol na pol, ale celkove je vysoko uspesny.

Obycajne je dovod,preco akcie firmy klesaju. Predstava, ze dividenda akcie, ktora vysoko klesla sa vykompenzuje dividendou je skor vynimkou. Mnohe taketo akcie sa nikdy nedostanu spat a casto uplne skrachuju. Zeby na trhu nebili lepsie moznosti?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

Můj syn z Budapešti, malý Fero Fekete, zde registrován jako JUGGLER, bych chtěl vydělat si dividendami na ztrátu -70 % kleslé akcie. To jde pomalu. To je lepší na konci krachu levně akcii přikoupit a pak může být v plus už za měsíc. Vyjímka je, když firma zkrachovala. Ale když jsi ztratil peníze s akciemi, nekoupíš drahé auto, neplatíš alimenty na děti, nekoupíš předražený neřád smartfoun u Apple a boty a kalhoty u Nike, postačí hezké levné boty a oděvy od KiK a Aldi. A to je výhoda. Lidi by neměli mít všude fajfku od zločinné firmy Nike.
Nejjednodušší je, když byla jedna akcie prodána se ztrátou, vydělá se s dividendami všech ostatních akcií dohromady na tu ztrátu za 3 měsíce.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3791
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 14 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Akcie sev. Amerika a záp. Evropa

Príspevok od používateľa Ladis »

:idea: Screener = Filtr :idea: zadarmo ani za peníze asi neexistuje, který by našel firmy ze západní Evropy a z USA nad 30 miliard euro, které 2024 očekávají vyšší růst zisku než +30 % a mají P/E pod 15, P/S pod 3, P/B pod 3, PEG 0,1 až 0,5. Všechny screenery = filtry zlobí a ukazují nesmysly, když se nastaví PEG pod 0,5 a pak se zjistí, že firma 2024 očekává pokles zisku a žádný růst. Tedy PEG byl podvod, na finviz.com , yahoo.com , onvista.de a jistě i na placeném filtru simplywall.st :( A jestlipak najde umělá inteligence A.I. levné akcie s PEG pod 0,5 ❓ Já umělou inteligenci neumím použít, nevím jak a kde. Tedy nezbývá než kouknout se do tabulek fundamentů prolhaného německého magazínu Börse-Online, kde se 2024 očekává silný růst zisku a akcie má KGV pod 15, KUV pod 3, KBV pod 3 a firma stojí víc než 30 miliard euro. Počátkem prosince ty akcie najdu, a pak je nutno kontrolovat, jestli také prolhané finance.yahoo a prolhaná onvista.de u těch firem čekají silný růst zisku příští rok a nejen prolhaná Börse-Online :) Ale žádné strachy, levné akcie s potenciálem růstu roku 2024 budou nalezeny. Nikdo je nemusí hledat
v Indonésii, jak ten spekulant z Mníšku pod Brdy. :) Místo P/E pod 15, můžeme nastavit P/E pod 100, tím vznikne PEG 0,5, když se čeká příští rok růst zisku 200 % a že je akcie levná i s P/E 100, to ukazuje P/S pod 3 a P/B pod 3.
Prílohy
Day-Trader.jpg
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"