AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

wolf25 napísal:Ak vyhlási krach aoerolinka ktorej akcie držím tak som prišiel hneď o všetko a moje akcie su bezcenné ? Alebo ide do nejakeho konkurzu niekto ju odkupi a moje akcie začnu mať znova nejakú hodnotu ?



Ale googel ti na to odpovie
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Opakovanie je matka múdrosti:

If a company declares Chapter 11 bankruptcy, hang on. It is asking for a chance to survive and recover. Your shares may recover with it.

If it declares Chapter 7, the company is dead and so are your shares. You're last in line for repayment of your investment.

Owners of common stock often get nothing when a company enters liquidation.

Chapter 11 je ochrana pred veriteľmi. Ked firma nie je schopná plniť záväzky, požiada súd o ochranu, aby ju veritelia nedali do konkurzu. Myslím, že súd jej poskytne čas, aby navrhla plán ozdravenia a splatenia záväzkov, čo sa nazýva reštrukturalizácia

Ak už ceny akcie padlli, lebo firma vyhlásila Chapter 11 - zvyčajne už je neskoro predávať. Vtedy treba akcie podržať, lebo keď sa firma z toho dostane, cena akcií pôjde hore. Práve dnes je na to príklad: pred pár dňami vyhlásila Chapter 11 JCP ( obchodné domy J.C.Penney). Známa značka v USA. Samozrejme , akcie klesali už dlho ako každej firme v ťažkostiach. Ale v deň ked požiadala o ochranu pred veritelmi padla rapídne. No a dnes vyskočila o +45%, lebo splatila nejaký dlh. Ked firma v bankrote zaplatí nejaký záväzok, tak je veľká nádej, že reštrukturalizácia môže dopadnúť dobre.

Najznámejší príklad čo si pametám boli obchodné domy K-Mart. To bola známa americká firma, taká ako Walmart, ktorá kupovala u nás komunistické obchodné domy PRIOR. Potom ich predala Tescu a iným. Ona vyhlásila bankrot v Amerike, prežila a posledné roky s inou skupinou Sears vyhlásila ochranu pred veritelmi druhýkrát.

Tieto obchodné domy majú zvyčajne nehnuteľnosti. Napr. McDonnalds je známy tým, že veľmi múdro kupoval pozemky do svojho vlastníctva a neprenajímal si ich. Tie pozemky potom v čase narástli do obrovskej hodnoty. Neviem, či McDonnald nie je dokonca najväčší real-estate owner na svete.

Chapter 7 je skutočný bankrot. ked firma už nie je schopná ozdraviť. Aj ten musí schváliť súd, takže nie vždy to musí byť na 100% koniec firmy.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa SomPanko »

Kde zvyknes sledovat targety analov?
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SomPanko napísal:Kde zvyknes sledovat targety analov ?


Priemerný target je na finviz.com, alebo yahoo finance: MRNA má 88,70
Individuálny target pri jednotlivých správach, napr. dnes:
Moderna (MRNA) initiated with an Overweight at Barclays; tgt $68
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

no ja nie som v tomto taky skuseny ako ostatni,ale co mam odsledovane tak PT sam o sebe vela neznamena. Nehovoriac o tom, ze castokrat maju viaceri analysti dost rozdielne. Pozeral som aj spatne, ake PT mali rozne firmy v roznych rokoch a castokrat to nemalo s realitou vela spolocne a dany PT spolocnost nikdy nedosiahla ani priblizne. Podla mna to treba brat s velkou rezervou.
Napr u Biofiriem byva pomerne casto ze ina firma im napadne patent a moze on aj ciastocne ci uplne prist, takze bum, zo dna na den analysti zmenia PT vyrazne dolu a pod.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: co mam odsledovane tak PT sam o sebe vela neznamena. Nehovoriac o tom, ze castokrat maju viaceri analysti dost rozdielne. Pozeral som aj spatne, ake PT mali rozne firmy v roznych rokoch a castokrat to nemalo s realitou vela spolocne a dany PT spolocnost nikdy nedosiahla ani priblizne. Podla mna to treba brat s velkou rezervou.


Targety sú na 1 rok dopredu. Priemer všetkých análov má svoju výpovednú hodnotu. Nejde o to, či sa mýlia, ale skôr o to, že majú veľký vplyv na rozhodnutia investorov/trejderov.

Upgrejdy/downgrady sú často manipulatívne...slúžia na insider trading, ktorý je samozrejme ťažko dokázateľný. Nie je nič ľahšie ako nakúpiť vyklesanú akciu o ktorej vieme, že dostane upgrade s targetom vysoko nad aktuálnou cenou.
Rovnako dobre poslúži downgrade vystúpanej akcie - k zisku na short, alebo zisk na putkách.

Análov však pozorne sledujú a každý vie, že sa v danej firme vyznajú..stačí čítať prepisy z tlačoviek po earnings. Mnohí z nich si potrpia na dobré meno a vedú sa o nich rebríčky...Je celý segment investorov/trejderov, ktorí sa podľa nich rozhodujú.

U mňa má všetko nejakú váhu..target análov je vec, ktorú vždy beriem do úvahy. Samozrejme z rezervou.


Napr u Biofiriem byva pomerne casto ze ina firma im napadne patent a moze on aj ciastocne ci uplne prist, takze bum, zo dna na den analysti zmenia PT vyrazne dolu a pod.


Ja bio vôbec netrejdím. Vynechávam ich, až na jednu výnimku: ked vidím niečo aktuálne zaujímavého, čo má gule aspoň krátkodobo nesklamať.

Na finvize mám 40 bio akcií v niekoľkých portfóliach ako pozorovanie na SHORT. Každé jedno portfólio z bio akcií by mi na short prinieslo zisk ! Zo skupiny 25 akcií, ktoré by som shortol ihneď (bez načasovania) by som na pokles uspel pri 17.
Iba 8 akcií má cenu vyššie než pred rokmi. Zo skupiny kde by som počkal na načasovanie do shortu na trigger podľa TA by som z 15 akcií nezarobil iba na 5.

Proste u bio akcií, zvlášť takých, čo nie sú na burze dlho 2/3 zlyhajú a pôjdu dole. Bio akcie sú o tom, že buď chytíte velkého víťaza ( cca 30% šanca ), alebo sa popálite (70% šanca ). Ak chcete mať bio akcie v portfóliu treba kúpiť nejaké ,,smart,, etf, alebo len veľké firmy, ktoré profitujú len z úspešných produktov. Napr. MRNA a INO sú bio firmy ktoré fungujú desaťročia, ale nikdy nevyvinuli nijaký užitočný produkt...stále je to len o nádeji, že sa im niečo podarí.

Najlepšia covid play teraz by bolo dať dokopy jedno diverzifikované portfólio všetkých tých malých firiem, čo sú hore stovky % kvôli vývoju covid vakcín, testov a kadejakých liekov..a všetko to spoločne držať na SHORT dlhodobo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa SomPanko »

Trumpeta1978 napísal:no ja nie som v tomto taky skuseny ako ostatni,ale co mam odsledovane tak PT sam o sebe vela neznamena. Nehovoriac o tom, ze castokrat maju viaceri analysti dost rozdielne. Pozeral som aj spatne, ake PT mali rozne firmy v roznych rokoch a castokrat to nemalo s realitou vela spolocne a dany PT spolocnost nikdy nedosiahla ani priblizne. Podla mna to treba brat s velkou rezervou.


Ja som to bral z toho hladiska, ze ak by som nasiel dobry zdroj aj s historickymi targetmi, tak by som si chcel zanalyzovat, aky maju realne vplyv na vyvoj ceny. Neratam s tym, ze presne trafia cenu, ale skor s tym, ze teoreticky by mohi dokazat pohnut s cenou v kratkodobom horizonte. Zial, nepodarilo sa mi najst taky zdroj a analyzovat vsetky historicke clanky o akciach a zistovat, ci su targetmi analov mi pripada az prilis pracne na to, aby som sa tomu venoval.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa JUGGLER »

SomPanko napísal:Ja som to bral z toho hladiska, ze ak by som nasiel dobry zdroj aj s historickymi targetmi, tak by som si chcel zanalyzovat, aky maju realne vplyv na vyvoj ceny. Neratam s tym, ze presne trafia cenu, ale skor s tym, ze teoreticky by mohi dokazat pohnut s cenou v kratkodobom horizonte. Zial, nepodarilo sa mi najst taky zdroj a analyzovat vsetky historicke clanky o akciach a zistovat, ci su targetmi analov mi pripada az prilis pracne na to, aby som sa tomu venoval.


Tu máš taký zdroj: https://www.tipranks.com/

Porovnávajú a hodnotia úspešnosť nielen análov, ale aj finančných bloggerov, insider investorov a hedge fund manažérov.

Napríklad:
top anál Glenn Greene z Oppenhaimeru má úspešnosť 85% a jeho priemerná performance na odporúčanie je +22%.
top blogger David Alton zo Seekeing Alpha má 74% a performance 26,5%
top insider Icahn 56% a priemer 9,1% na transakciu
top hedge fund manažér John Kim má priemer za tri roky 43,5% p.a.

Je to šikovný nápad...chlapci zhromažďujú informácie a predávajú ich...a keďže kopa ľudí potrebuje niekoho kopírovať, alebo sa niekým inšpirovať, tak im platia. Čiže podrobnejší servis je platený.

Ja to nevyužívam, ale sem tam pri upgrade/downgrade sa pozriem čo je to za anál, alebo blogger. Jednoznačne najlepší sú blogeri zo seeking alphy.

Napríklad dnes dal na Inovio upgrade jeden anál , tak som sa pozrel, čo je zač. Má úspešnosť 62% a priemerný výnos na úspešný upgrade 29%. Treba ale všetko brať z rezervou...v živote som už videl toľko servisov, z tolkými úspešnými tipmi...len hodnotenie býva relatívne...napr. od minima po maximum...a nijaký trejder, alebo investor nekupuje presne na minimách a nepredáva presne na maximách...

P.S. Príklad na popálenie:
Najlepší insider guru Carl Icahn sa teraz poriadne sekol pri HTZ (Hertz = svetoznáma požičovňa áut ).
Mal 26% akcií..Vo februári šla HTZ po 20. On dokúpil začiatkom marca pri cene 10, ked akcia letela dole a ked Hertz vyhlásil bankrot, predal všetko po 0,72 USD ( = 72 centov )
Stratil 2 miliardy a vlastnil pritom v marci 39% akcií Hertzu. No a najväčšia hanba je, že ani jeho predaj nebol dobrý.
Odvtedy išiel HTZ stovky % hore...včera sa trejdil po 5 USD.
Takže ani najväčší insider, najväčší akcionár a najväčší investičný guru nemusí byť dobrým príkladom...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Adammd »

Carla som nepoznal. Ale asi až taký dobrý insider nie je(alebo výnimka potvrdzujuca pravidlo) , keď toto mohol dopustiť, predať defakto na totalnom spodku. To musí bolieť uff.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa SomPanko »

JUGGLER napísal:Tu máš taký zdroj: https://www.tipranks.com/


Dakujem za tip, no toto prave nie je to, co by som chcel. Oni totiz vypocitavaju performance danych anaytikov len pre nejake konkretne casove obdobia: 1 mesiac, 3 mesiace, 1 rok a 3 roky, no nedostanem sa tam ku ich reanej historii analyz a targetov, aby som si to vedel vyhodnotit sam pre obdobia par dni, ako by som to potreboval. Taktiez tazko povedat, ci niektorym analytikom nezlepsuju vysledky, pripadne to nerobia celkovo, aby to vyzeralo profitabilne pre potencialneho zakaznika.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

co robi taky analytik? Zozbiera vsetky relevantne udaje ohladom spolocnosti /plus makroekonomicke data/ a na zaklade nich vytvori predpoved ekonomickeho rozvoja firmy napr na ten rok dopredu. To je super, lenze samozrejme pracuje iba s datami ktore su k dispozicii k tomu momentu. Nema informácie ktoré budu az zajtra, o mesiac o 10mesiacov. A rok je extremne dlha doba, staci ze pri najblizsom earningu pride k prepadu predaja tovarov/sluzieb danej spolocnosti a uz ide vsetko inác ako sa predpokladalo v minulosti, pretoze sa pochopitelne zmenili fundamenty.
Tym netvrdim ze analytici a ich PT nema vyznam, ale vidim ho napr vtedy, ked je firma vyrazne vyklesana a zaroven viacero v tom case analytikov odhaduje velmi vyrazne narast PT do buducna /v pripade shortu opacne/. Ale ide oto, aby tie analyzi boli čerstve nie z hlbokej minulosti. Tot moj laicky nazor iba.
Mne sa stalo ix krat, ze som drzal dlhodobo akciu ktora mala mat vysoky narast ceny podla analytikov,lenze nieco sa casto zmenilo a zrazu z analytici zmenili aj PT a bolo vymalovane. Aj taky Ericsson bola svojho casu uzasna spolocnost s "fantastickou buducnostou" ale prisiel ten den ked ju rozdrvila azijska konkurencia na prach.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ešte zvyknem pozerať túto: https://www.marketbeat.com/ratingsdb/analyst-rankings/

Hore nahodím ticker - potom v riadku kliknem na ANALYST RANKINGS a dole mi vyskočí história upgradov/downgradov.

Napr. MRNA: https://www.marketbeat.com/stocks/NASDA ... ce-target/

Všetky tieto stránky mi lezú na nervy reklamou a otravovaním aby som si ich predplatil. A keďže tie informácie sú pre mňa len sekundárne, primárne ich získavam priebežným sledovaním správ a tvítov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa SomPanko »

Trumpeta, ja s tym uplne suhlasim, mna vsak zaujima, ci a aky velky maju taketo predpovede alytikov vplyv na niekolko dni dopredu. Ci naozaj len obycajne zverejnenie targetu napr. Goldmanmi ma sam o sebe dostatocny vplyv na narast ceny. Ak ano, tak sa to d ajednoducho vyuzit vo svoj prospech. Pripadne, ci to takto funguje len ak naraz viacero analov zverejni vysoke targety, pripadne, ci taketo nieco plati len pri prilis velkych targetoch, vzhladom na aktualnu cenu. Podla mna tam existuje vela moznosti, ktore sa daju skumat.

Dik JUGGLER, presne nieco taketo som potreboval. Cez vikend sa odtial pokusim stiahnut celu historiu, tak snad ma nebloknu :D
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

SomPanko

vplyv to urcite ma, ale vzdy to ovplyvnuje aj aktualna celkova situacia na trhoch, takze ak trhy cele padaju tak to velmi nepomoze. Je to od pripadu k pripadu. Ma to svoju vypovednu hodnotu, ale treba to brat v spolocnej suvahe aj ostatnych faktorov.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tak toto nechápem. Mám v pozorovaní 5 OIL ťažobných firiem o ktorých som myslel, že nie sú velmi zaťažené dlhom.
Všetky majú nízke náklady na ťažbu a sú dobre zahedžované.

Napr. môj favorit PVAC (Penn Virginia ) má podľa finvizu debt/equity len 0,87.
Posledné 2 dni padala a teraz čítam že kvôli výpredaju, lebo je velmi zadlžená:

...those with extra-heavy debt loads, a list that actually includes Chesapeake, Penn Virginia, Continental, and Marathon. These companies all have financial debt-to-equity ratios that are at least seven times higher than that of conservative integrated energy giant Chevron. Investors basically started to rethink their enthusiasm for the entire group, and for good reason.

V článku je dokonca obrázok, že je velmi zadlžená s debt/equity 12,65:
https://www.fool.com/investing/2020/06/ ... arath.aspx

Žeby mal finviz zlé čísla?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa SomPanko »

Asi maju vsade ine cisla. Na Yahoo je to az 88, podla marcovych vysledkov. Avsak dlh maju len okolo 600M, co nie je tak vela.

https://finance.yahoo.com/quote/PVAC/ke ... ics?p=PVAC
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa SomPanko »

Ale zvlastne je, ze ked si priamo na Yahoo otvorim balance sheet a vypocitam to rucne, tak mi tiez vychadza tych 0.87, co maju na finvize.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

všade píšu 0,87. Aj gurufocus, čo si potrpí na value investing:

Penn Virginia's Short-Term Debt & Capital Lease Obligation for the quarter that ended in Mar. 2020 was $0.9 Mil. Penn Virginia's Long-Term Debt & Capital Lease Obligation for the quarter that ended in Mar. 2020 was $595.0 Mil. Penn Virginia's Total Stockholders Equity for the quarter that ended in Mar. 2020 was $684.3 Mil. Penn Virginia's debt to equity for the quarter that ended in Mar. 2020 was 0.87.

https://www.gurufocus.com/term/deb2equi ... n-Virginia


...ale píšu že industry median pre oil je 0,47..takže patrí medzi tretinu najzadlženejších firiem. Chevron má total debt 0,22 a long term 0,16.

Zaujímavé, že tá panika vznikla na tom , že Chesapeake Energy (CHK ) si vraj najala experta na reštrukturaliziu..čiže akože sa chystá na bankrot. O CHK je známe, že je silne zadlžená...ale nezistil som že kolko v porovnaní s PVAC.

P.S. teraz som dostal nápad na super trejd: short HTZ cez put opcie, ked vyskočila ku 5.
Ked Icahn predával po 0,72, tak vedel, že nemá šancu ... Ale pozerám, že už padla na 2,50...operácia by sa podarila, ale pacient už zomrel... :lol:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mám otázku na obchodníkov s opciami.

Ked kúpim CALL s expiráciou dnes, tak mi v pondelok priradia akcie. Je to fajn cesta ako kúpiť americké etf.

Ja chcem však shortnúť akciu, ktorá je neshortovateľná.
Putky na next week sú drahé...do úvahy by ale prichádzalo kúpiť putky, ktoré expirujú dnes.

Čo sa stane ak kúpim putky ITM a tie dnes expirujú ITM?

Môj sedliacky rozum vraví, že v pondelok nájdem na účte akcie v shorte...
čiže 10 put opcií ITM by sa mi premenilo na -1000 akci XYZ

Je to tak?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 648
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 64 times
Been thanked: 78 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Ano je to presne tak , staci aby si bol 1 cent v peniazoch a cez vikend prebehne vysporiadanie v pondelok mas na uste 1000 short akcii , ak si chces byt isty vol radsej hlbsie itm , take opcie maju posledny den a posledne hodiny obchodovania len vnutornu hodnotu ziadnu casovu , len neckaj uplene na posledne minuty tam sa natahuju spread

Idealne je ale vytvorit synteticku poziciu , cize kupit long put a rovnake mnozstvo short call , vtedy sa nemoze stat ze ostanes bez short akcii
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík Slovan. Ešte sa väčšie neshortovateľné akcie dajú shortovať cez cfd. IB má fantastické kótovanie na CFD..kopírujú reálne dáta.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: JUGGLER - POZIČNÝ TRADER

Príspevok od používateľa Rado »

SomPanko napísal:Ja som to bral z toho hladiska, ze ak by som nasiel dobry zdroj aj s historickymi targetmi, tak by som si chcel zanalyzovat, aky maju realne vplyv na vyvoj ceny. Neratam s tym, ze presne trafia cenu, ale skor s tym, ze teoreticky by mohi dokazat pohnut s cenou v kratkodobom horizonte. Zial, nepodarilo sa mi najst taky zdroj a analyzovat vsetky historicke clanky o akciach a zistovat, ci su targetmi analov mi pripada az prilis pracne na to, aby som sa tomu venoval.


Aby si mal inšpiráciu ako to funguje s TA. :D Do 31.8. je prístup free. Inštruktáž máš vo videu. Modelovať a kombinovať môžeš ako chceš. https://stock.trademachine.com/register/free-membership/ Som zvedavý aké kombinácie ty alebo niekto iný nájde. :wink:
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa SomPanko »

Ďakujem za info. Určite sa s tým pohrám. Pamätám si, že som niekedy dávnejšie niečo podobné skúšal a dopracoval som sa ku zaujímavým kombináciám. No vtedy som si vedel preklikávať jednotlivé obchody, čiže som videl, aké tam boli potencionálne problémy
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Rado »

Tam vidíš aj jednotlivé obchody, graf, vstup aj výstup. Kombinovať možné ukazovatele z TA vieš ako chceš. Tiež voliť časové obdobie. Pozri si video. Vieš to hrať na earnings aj sa im vyhnúť. Všetko sú to však close ceny, tak k tomu treba aj pristupovať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa SomPanko »

Ja som si to potom pozrel a nebol som z toho teda nadšený. Keď som sa s tým predtým hral, tak som to testoval vždy naraz všetky akcie a nie len zopár ako je tomu tu. Po grafickej stránke to však majú naozaj pekne spracované.
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Palantir

Príspevok od používateľa amalfi »

Mam otazku co si myslite o akciach Palantiru? Vravi sa ze z neho môze byt buduci Amazon ci Tesla cloudovych sluzieb a nema velku konkurenciu. Je tu tiez niekto kto do neho vstupil v poslednych tyzdnoch? Ja planujem ostat dlhodobo mozno aj desat rokov.Nech by to akokolvek kolisalo.Kupil som v eurach.Sice som uvazoval este nad Squerom alebo nad Instacartom ktory vstupi na burzu este v tomto polroku no nieco mi hovorilo aby som ten P
alantir skusil tak som do toho siel.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15663
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Palantir

Príspevok od používateľa JUGGLER »

amalfi napísal: Ne 11 04, 2021 10:03 pm Mam otazku co si myslite o akciach Palantiru? Vravi sa ze z neho môze byt buduci Amazon ci Tesla cloudovych sluzieb a nema velku konkurenciu.
...som uvazoval este nad Squerom
Alebo naopak. spracuváva dáta pre vládu, čo je v rozpore s poskytovaním s komerčných služieb. Môžu ho postaviť pred voľbu: keď chceš štátne zákazky, musíme mať tvoj biznis pod kontrolou..kvôli know-how a bezpečnosti...

Market cap 42 mld s tržbami 1,1mld. Z toho 0,61 mld štátne. Forward P/E 114..to kedy dobehne pri raste eps cca 30%?

SQ je rovnako predražená, ale rast ziskov +50% a tá technológia je unikátna...je neobmedzená v komerčnom raste...radšej by som držal SQ
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
amalfi
Silver Member *
Príspevky: 180
Dátum registrácie: Pi 28 07, 2017 9:01 am

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa amalfi »

Dakujem pekne Juggler za Tvoj komentar.. Palantir sa mi zdal ako jedna z moznosti ktoru som po skoro roku kupil.Nechcelo sa mi cakat na Instacart a Squer sa mi zdal minuly rok riadne vyslapany aj ked aj Squer bol v hre. Na druhej strane Palantir podpisuje posledne tyzdne nove a nove zmluvy.Dokonca nedavno podpisal zmluvu aj s Amazonom.Minuly rok som mal vyhliadnuty Snowflake ale kôli par kusov by som don nesiel a peniaze trebalo aj zarobit.Ked pred necelym mesiacom zacali vychadzat pozitivne vyhliadky na vstup do Palantiru tak som si povedal ze ak kupim za 20 euro za kus beriem.Nech sa to uz hybe kade chce.Môj problem je v tom ze nerad by som uz prikupoval co mi pekne rastie pre pripad buduceho hladania akcie.Aj ked by to naozaj pekne rastlo.Radsej nieco insie.Aj ked klamal by som keby som nemal siesty zmysel pre tuto akciu a este ine znamenie.Cas ukaze ako to pôjde s Palantirom dalej.Ved ako sa vravi kazdy Amazon zacina maly.Ale cenim si Tvoj uprimny komentar.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Airmike »

za mna jednoznacne PLTR. mam v nom historicky najvacsiu poziciu. cast som sice vcera zavrel ale vidim to na dokupy.
Jari
Platinum Member ***
Príspevky: 778
Dátum registrácie: St 28 01, 2015 6:01 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Jari »

Airmike napísal: St 14 04, 2021 8:51 am za mna jednoznacne PLTR. mam v nom historicky najvacsiu poziciu. cast som sice vcera zavrel ale vidim to na dokupy.
Airmike, preco veris PLTR a na akej cene by si ho dokupoval? Dik
Time in the market beats timing the market…
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Glogol »

Airmike napísal: St 14 04, 2021 8:51 am za mna jednoznacne PLTR. mam v nom historicky najvacsiu poziciu. cast som sice vcera zavrel ale vidim to na dokupy.
Tiez to tak nejako vidim a to nom vela neviem a poziciu budujem pomaly. Viem len ze zamestnavaju spickovych ludi a maju velmi dobre riesenia.
Nemam fresh info kedze poziciu nemam velku ale ze ku koncu januara mali maly realny free-float, co moze sposobovat sem tam prepady ak sa manazment rozhodne zniziti pozicie.
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Airmike »

founder palntiru je Peter Thiel. to je asi klucova informacia. Ak si precitas knihu “zero to one” tak dopredu vies, akou strategiou bude ta firma budovana.

takze za mna, to co robia, je unikat a pojdu na monopol.
ci sa im to podari neviem ale za cenu 20$ som si na to ochotny vsadit.

square je podobny model, ale je to starsia firma a podla mna je oproti palantiru v daleko konkurencnejsom prostredi. pretoze na ich biznis case nepotrebujes taku silnu intelektualnu value. preto je za mna PLTR lepsi bet.
ale je este strasne skoro. pretoze to industry sa este len formuje a PLTR je early adopter.

ja urcite nebudem neustale vlastnit . ale trejdovat to budem urcite. long only
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak sa nájdu miliardy do virtuálnej túžby investorov do firmy Palantir, tak ťažko budú neúspešní. Niečo ako Uber, kde koncept začalo mesto Helsinki ale po strate 50 tisíc Eur sa toho vzdalo. Investori do Uberu boli ochotní investovať do firmy, ktorá strácala miliardy. Spomenul niekto Teslu?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Substance242 »

Otázka od začiatočníka, že ja v určitom čase nemôžem obchodovať, ale niekto iný očividne áno (kto? kto mu to dovolil?) - to je dané navždy, s tým sa treba len zmieriť? Nebaví ma bezmocne pozerať ako sa cena mení mimo obchodných hodín do kelu.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Paly
Active Member
Príspevky: 119
Dátum registrácie: Št 21 03, 2019 1:30 pm
Bydlisko: Košice
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Paly »

Substance242 napísal: Št 15 04, 2021 1:24 pm Otázka od začiatočníka, že ja v určitom čase nemôžem obchodovať, ale niekto iný očividne áno (kto? kto mu to dovolil?) - to je dané navždy, s tým sa treba len zmieriť? Nebaví ma bezmocne pozerať ako sa cena mení mimo obchodných hodín do kelu.
Zmeň brokera
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Konečne odpoveď na základné otázky.

Teória je keď viete všetko, ale na burze stále strácate.
Prax je keď na burze stále zarábate, ale nikto nevie prečo.
My sme dokázali zlúčiť teóriu a prax: na burze stále strácame a nikto nevie prečo.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Ladis »

Chart.jpg
Chart.jpg (64.54 KiB) 9612 zobrazenia
'''Na burze stále strácame a nikto nevie prečo''' napsal Rokosák

Vy lidé pod Tatrami,
nemáte prodávat akcie se ztrátou.
Nemáte rychle míchat obchody ztrátové a obchody výdělečné, aby se to vyrovnalo a roční výnos byl krásných 0%.
Nemáte na akcie spěchat.
Máte akcie koupit levně s P/B pod 3 a lépe pod 1 a s P/S pod 3 a lépe pod 1, jestli podnik zvyšuje tržbu a platí dividendy 3% až 8%.
Máte kupovat jen akcie firem, které byste byli ochotni držet také až do konce života.
Máte být spokojeni s dividendovým výnosem 3% až 8% ročně, pokud akcie nerostla celý rok nebo 5 let.
Po 10 letech držení akcií budou některé akcie víc než 100% v plus a jen dvě akcie ze třiceti akcií budou 50% v mínus, ale s hezkou dividendou.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Rokosák »

Môj príspevok bol vtip. Tvoja odpoveď asi tiež. Nikto nevie čo bude za 10 rokov. Keby si videl pred desiatimi rokmi do budúcnosti už by si bol miliardárom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Zdravicko, drzi niekto v tychto dnoch PLTR? Co si o tej akcii myslite? Cital som prispevky vyssie z Aprila, ale mna by zuajimal pripadne nazor v aktualnej situacii.

Dik
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: AKCIE - OTÁZKY A ODPOVEDE

Príspevok od používateľa Ladis »

Palantir :( Analytici na https://finance.yahoo.com/quote/PLTR/analysis?p=PLTR
čekají tento kvartál pokles zisku -33% a tento rok pokles zisku -25%
Ale budoucích 5 let čekají růst zisku 85% ročně.
Ale důležitý je růst tržby a cash flow budoucích 5 let a ty nikde nenajdeme.
Kdyby se růst zisku budoucích 5 let splnil, měla by akcie potenciál růst, kdyby byla dnes spravedlivě oceněná podle dnešní účetní hodnoty, letošní tržby a letošního zisku.
Jenže ta akcie je dnes oceněná podle profitu očekávaného za 10 let. Tedy nemá důvod růst.
:( P/S 30, P/B 20, P/E 574 :(
https://finance.yahoo.com/quote/PLTR/ke ... ics?p=PLTR
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"