Milionari sem :)

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Milionari sem :)

Príspevok od používateľa glengoolie »

Na Slovensku mame asi 10 000 dolarovych milionarov. To je 0.2% populacie. Ak su medzi nami nejaki "top 1%", pochvalte sa ako dlho vam trvalo sa k tomu dostat, ako to zmenilo vas dennodenny zivot a pripadne ak mate nejake uzitocne rady ohladom investovania alebo mozno aj udrziavania bohatstva. Predsalen, kto ma viac nez 6 cisiel na ucte, jeho nazor ma vecsiu vahu a ked ma clovek 6 a viac cisiel tak uz predsalen rozmysla znacne inak nez bezny clovek.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Chris »

to som zvedavy kto sa prizna :D

@glengoolie: ty si ? :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa glengoolie »

spytaj sa ma buduci rok :D

len aby som nepisal na prazdno, tak napriklad rad sledujem jana vanharu z podnikanivusa.com, ma aj kanal na telegrame. len je celkem mrtvy a teraz sa venuje tazbe bicoinu co ma moc nezaujima. skor jeho starsie pociny boli dost inspirativne. pripadne ben mallah na youtube. ten robi len reality a bohuzial na europsky trh jeho praktiky je takzo aplikovat ale ako inspiracia dobre.
for the best of times
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa lukas-svk »

A to staci mat akoze jeden milion+ a uz sa clovek moze zaratat do tych 10 000? :D
Ty beries 1M+ ako lifechanging money??
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

asi zavisi aj od toho, ci je to myslene ze clovek prestane pracovat a zije uz len z tych 1mil. alebo ci k k tomu normalne dalej pobera mzdu ci podnika
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Adammd »

Najprv si definujme, co je to "mat" 1mil $/€. Pocita sa sa cely majetok, nemovistosti, akcie, alebo len cash, alebo len "rychlo" likvidny majetok(a do akeho casu likvidny?). Ja by som to definoval, a tak to aj beriem, ze byt milionarom som az vtedy, ak milion zostane po odpocitani majetku, ktory "potrebujem " a vyuzivam (tzn nemovistost na byvnanie a pripadne chata na rekreaciu, auta, rocne "bezne" vydaje)

Taktiez zalezi od mnohych faktorov, ine je mat 1mil ako 25r a ine pred dochodkom :-)

A tiez lifechanging money znamenaju pre kazdeho nieco ine, je to silne individualne ake ma kto naroky a v akom prostredi zije.
Ale silne verim, ze pre strednu vrstvu je ta hranica nizsie, kludne 500k. Lifchanging je trabrs to, ze moze pracovat na 0,4 uvazok(pre istotu) a zbytok casu si moze uzivat(ano, cas je dolezitejsi ako peniaze), kym mu tie peniaze vyrabaju trebars dodatocnych +5% nad inflaciu(co z historickeho hladiska by mala zabezpecit burza)

Tak dnes po ocitesni o inflaciu by to bol pasivny prijem 2083$/mesacne. Pre clovenka, ktory nema dlhy, ma vlastne byvanie, to predstavuje lifechanging, ked moze zacat pracovaz len utorok a stredu napriklad a zbytok casu venovat svojej rodine, vlastnemu rozvuju, konickom...

Niekto je narocnejsi a nechce pracovat vobec, resp. ma vyssie vydaje, tak by som hranicu navysil na tych magickych 1mil. Nebude to na megaluxus, ale pre ludi ako som opisal lifechanging urcite...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

Mne sa zda, ze "milionari" sa brali nie ak mas 1 mil (eur / usd) ale 10 alebo kolko... Mozno je to nejaka stara informacia, tusim nam to nejaka ucitelka raz spomenula na VS, ze "kto sa tam pocita"...
Lebo presne ako pisu ludia hore, dnes 1 rodinny dom + 1-2 byty v BA a sme za pol milionom a pritom je clovek stale "chudak, co musi ist do prace".

... ale hned ako sa nim stanem, tak sem prispejem... :) :)

EDIT:
nasiel som clanok, tak vraj milionar je
" ...Za dolárového milionára sa považuje človek, ktorého disponibilný majetok má hodnotu aspoň jeden milión amerických dolárov. Do tohto majetku sa nezapočítava napríklad nehnuteľnosť, ktorá sa používa na bývanie...."

Ale zase milion dolarov je menej ako milion eur, tak to nie je az take hrozne :) :)

https://www.finreport.sk/lidri/typicky- ... -dlhopisy/
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa glengoolie »

ja by som to definoval ako https://www.investopedia.com/terms/l/liquidasset.asp

jasne ze ked ma niekto dom za milion na hypoteku tak nemoze byt povazovany za milionara. to je ten rozdiel ze ked ma niekto milion plat a milion na ucte. ten co ma milion plat tak z toho treba odpocitat dane a zivotne naklady a z miliona je zrazu 100k-200k co ma k milionu naozaj daleko. inak povedane ritch vs wealthy.

o "lifechanging money" som tu nikde nic nepisal. to odbacate od temy.
for the best of times
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa jaja »

Jsem tu anonymně, tak se klidně přiznám :-) Všechno z tradingu. Ale mám rodinu, na osobu by to už nevyšlo.
Naposledy upravil/-a jaja v Po 18 10, 2021 10:27 am, upravené celkom 1 krát.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

glengoolie napísal: Po 18 10, 2021 10:22 am ja by som to definoval ako https://www.investopedia.com/terms/l/liquidasset.asp

jasne ze ked ma niekto dom za milion na hypoteku tak nemoze byt povazovany za milionara. to je ten rozdiel ze ked ma niekto milion plat a milion na ucte. ten co ma milion plat tak z toho treba odpocitat dane a zivotne naklady a z miliona je zrazu 100k-200k co ma k milionu naozaj daleko. inak povedane ritch vs wealthy.

o "lifechanging money" som tu nikde nic nepisal. to odbacate od temy.
Tak to je jasne, ze sa musime bavit v prvom rade on net worth... ale asi vcelku rozumne vyznieva, ze teda net worth minus nehnutelnost na byvanie (alebo teda "osobny majetok"... v style auto a tak).. a ak zvysok presiahne milion dolacov, tak "su milionar"...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Milion samozrejme mimo ceny nehnutelnosti v ktorej clovek byva ci ma ako vikendove byvanie, chatu. To su pre slovaka velmi pekne peniaze, ktore pri 5percentach uz generuju cca 4000 bubakov mesacne co je prijem na urovni stredneho managementu alebo lepsiu senior IT poziciu
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3884
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Este nie, ale bol by som, ak by som nebol hlupak a neignoroval akcie/trhy/spy/brk tak pred 12 rokmi, ked som o to zakopol a myslel si, ze je to ponzi (mozno stale je, ale bol by som), len tak na hrane, ale bol. Stacilo, ak by som zil ekonomickejsie (nie ze by som rozhadzoval, ale nepochopil som "it all adds up" resp ze kvapka ku kvapke a mas more.) a zaroven nedrzal hotovost v domneni, ze ved cash is king, no je, ale treba s nou vediet robit, nie ju drzat donemoty.
Dnes, ked radim tak starym (no skor mladym), akym som bol ja, ak by bolo keby bolo, tak ma ti ludia vysmeju, a ignoruju, ze ved ale potrebuju mobil za tisicku, novy lak na aute, potrebuju aj auto, no a ja som tiez potreboval, sprosty som, a sprostejsi som bol. 15K auto dnes, alebo 15K do SPY dnes, nikto nevie, uvidime za 20 rokov, co bude mat vyssiu hodnotu. Na tomto fore to asi netreba viac vysvetlovat..
Milionar pred 10 rokmi, inflacia, milionar uz nie je milionar, resp milion uz nie je milion, lebo taketo "skupiny milionarov" boli aj v 1990 a to bol iny milionar, ako dnes milion eur/usd..
Avsak tesim sa na taky stav, snad ma tam akcie dostanu predtym, nez mi polovicu z toho miliona zozerie zruseny casovy test. Tesim sa, ze budem moct pracovat zadarmo pre komunitu blizku k mojmu bydlisku, pretoze to bude moje hobby. Viem aky rozdiel je zit od vyplaty k vyplate, a seriozne nemat na ucty (a hrat si sach mat s dodavatelmi napr energii, znizovat mesacne platby, s vedomim vysokeho nedoplatku, no je to ako si od nich pozicat peniaze do toho vyuctovania, aj za cenu, ze pride upomienka ktora je spotplatnena) a zaroven viem ake je to mat dost na cely rok a relativne bez stresu robit na polovicny uvazok. K milionu ale daleko. Stratil som to najcennejsie - čas.
Ale mam na vyber? Mozem zacat teraz, a aj som zacal, preto si myslim ze ten casovy test zrusia, to je taka karma moja, viem hybat svetom, cokolvek co chytim ide dole a poplatky/inflacia hore.
Podla mna tu milionari su, ale nie kazdy sa prizna.. No coskoro tipnem ze bude databaza milionarov a aktualny zostatok na uctoch bude mozne pozrat ako kataster nehnutelnosti, online verejne a anonymne...
Osobne mam ale skor pocit, ze statne aparaty (aj nad ramec SR, cize EU), budu chciet velky podiel z toho milionu.. Ale potom nebudem moct pracovat pre komunitu zadarmo, aparaty si sice objednaju firmy pre komunity, ale aj si co-to uleju, ako to byva zvykom, tak sa z mojho milionu stane milionar niekto iny..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

zase ja tych mladych chapem, ze im je dost ukradnute co bude na dochodku a uzivat si chcu ked su este mladi. Neviem ci je dobre za mlada iba setrit, pracovat a investovat a zo zivota skoro nic nemat- ja som to tak podobne dost dlho robil a tazko povedat ci to malo az taky zmysel.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Adammd »

Pod toto sa ciastocne podpisujem. Ale ak clovek nezdedi/nema bohatsich rodicov, ktori pomozu do startu a je ako tak zodpovedny, asi by si nemal az tak moc uzivat a minat zbytocne...Neviem ci je si uzivanie dovolenka pri mori cez leto a cez zimu na lyzovacku rocne, to by mal byt minimalny standard(nemusi ist konkretne o more a lyze, whatever).
Ja som tiez po skole vela pracoval, tak 1,2 -1,3 uvazok, okrem tych dvoch dovoleniek si moc "neuzival", auta z bazaru, ale hypoteku som splatil(i) za necelych 7 rokov ci kolko to bolo(miesto 20). Mozno som mohol menej pracovat a rozlozit to na viac rokov a mat menej stresu. Ale to by som mal zase stres z toho dlhu :-D .
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3884
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Taky maly priklad som zabudol uviest. Zacinajuca sro, zalozenie "za babku", ale uctovnik min 100eur mesacne, aj ked bude len 1 pohyb, ako napr, poplatok za vedenie uctu. To je velmi motivacne potom zacat podnikat, hlavne ak sa firma rozbieha rok-dva a vobec nie je iste, ze sa rozbehne. Ten cennik uctovnika sa da chapat, denno denne meniace sa legislativne pravidla hry, a to sa neda robit "part time". Preto nikto nechce uctovat tymto "startup" firmam. A robit si to sam? Nuz, potom nebude vela casu na podnikanie samotne..
Odoslané z počítača
ATHena
Active Member
Príspevky: 82
Dátum registrácie: Pi 20 11, 2020 1:02 pm
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa ATHena »

iceberg8 napísal: Po 18 10, 2021 4:07 pm Taky maly priklad som zabudol uviest. Zacinajuca sro, zalozenie "za babku", ale uctovnik min 100eur mesacne, aj ked bude len 1 pohyb, ako napr, poplatok za vedenie uctu. To je velmi motivacne potom zacat podnikat, hlavne ak sa firma rozbieha rok-dva a vobec nie je iste, ze sa rozbehne. Ten cennik uctovnika sa da chapat, denno denne meniace sa legislativne pravidla hry, a to sa neda robit "part time". Preto nikto nechce uctovat tymto "startup" firmam. A robit si to sam? Nuz, potom nebude vela casu na podnikanie samotne..
To je veľmi divný účtovník, mne účtovníčka berie 0.7€ za faktúru a na konci roka 100€ za celé daňové priznanie. S tým, že nie, nemám jeden nákup na burze = 1 faktúra
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

Adammd napísal: Po 18 10, 2021 4:04 pm Pod toto sa ciastocne podpisujem. Ale ak clovek nezdedi/nema bohatsich rodicov, ktori pomozu do startu a je ako tak zodpovedny, asi by si nemal az tak moc uzivat a minat zbytocne...Neviem ci je si uzivanie dovolenka pri mori cez leto a cez zimu na lyzovacku rocne, to by mal byt minimalny standard(nemusi ist konkretne o more a lyze, whatever).
Ja som tiez po skole vela pracoval, tak 1,2 -1,3 uvazok, okrem tych dvoch dovoleniek si moc "neuzival", auta z bazaru, ale hypoteku som splatil(i) za necelych 7 rokov ci kolko to bolo(miesto 20). Mozno som mohol menej pracovat a rozlozit to na viac rokov a mat menej stresu. Ale to by som mal zase stres z toho dlhu :-D .
vytesat do kamena :) :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

ATHena napísal: Po 18 10, 2021 4:32 pm To je veľmi divný účtovník, mne účtovníčka berie 0.7€ za faktúru a na konci roka 100€ za celé daňové priznanie. S tým, že nie, nemám jeden nákup na burze = 1 faktúra
ja som tiez outsourcoval uctovnika mimo BA za polovicne sadzby... vsetko riesime digitalne
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa lukas-svk »

To chce nejaky balans medzi pracou/setrenim a uzivanim si .. aj ked, ja moc nemam co hovorit.
Kazdopadne, nakoniec nikto z nas si tie peniaze do hrobu nezoberie.
A mozno ked uz budem stary na dochodku (az sa dozijem) tak by nebolo zle mat na co spominat .. nie ze sice budem mat peniaze, ale ked budem spominat na mladost, povedzme ze najlepsie roky zivota, tak tam bude totalne prazdno, lbo clovek len makal a tlacil na pilu :)

Mozno preto je velmi dolezite zacat co najskor rozmyslat aj ohladom financii (idealne mat okolo ludi ochotnych poradit) a hladat ten svoj balans.
Inak "lifechanging money" bola len otazka, pretoze mne to pride ze dnes 1M+ v likvidnych aktivach ma uz kde kto, nepride mi to nic vynimocne.
To takych 100 to by uz bolo o inom =)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3884
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

lukas-svk napísal: Po 18 10, 2021 5:06 pm , ale ked budem spominat na mladost, povedzme ze najlepsie roky zivota, tak tam bude totalne prazdno, lebo clovek len makal a tlacil na pilu :)

Ludi co poznam, co maju bezne pozicie, uradnici, a podobne.. Maju zvacsa takyto zivot, tabulkove platy, pritom maju VS. Prvych 10 rokov zivota neusteria nic, vsetko ide na cestovne/najom, oblecenie, jedlo, skolu/kurzy. Dovolenka tak Chorvatsko raz rocne (ale nie prve roky) ak sa k niekomu pridaju do auta. Izba tak 40eur/noc. Po 10 rokov na ucte mozno 3 tisicky. A nejedia v restike. A nezneuzivali system, prakticky na PN ani neboli.
To nie je fiktivny pribeh, ale skutocne hmotni ludia, ktorych poznam. A nie z roku 1950, ale cca 2010-2020.. A Bratislava.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa wladas »

Adammd napísal: Po 18 10, 2021 4:04 pmAle to by som mal zase stres z toho dlhu :-D
Tomu to ja nerozumiem. Ako moze mat niekto stres z dlhu-hypo ked nefunguje z vyplaty do vyplaty. Da sa ho chapat aj ako forma podnajmu s benefitom (budem vlastnik nehnutelnosti).
Byvat niekde treba cize jedine to brat ako stres ci si dokazem zaplatit byvanie. Lenze ked ma clovek stabilnu robotu, hypo je menej nez 1/3 z platu, daco nasetrene, ak by bolo najhorsie tak stale sa da byt predat a ist do podnajmu (vtedy sa daco aj vrati kedze nehnutelnost stupla na cene a istina poklesla splatkami). Cize ten stres je ale totalne iracionalny. A preto pre mna nema zmysel sa hypo zbavovat.

Co sa tyka vseobecne setrenia tak vela ludi aj v 35tke nema zaujem riesit dochodok. Sak nejak bude. A potom budu volit nejakych populistov co rozdaju cele HDP na dochodky a zbankrotujeme ako Grecko :)
Ja som bol od zaciatku nepriamo nuteny setrit aspon omrvinky. Skoda ze to vtedy boli produkty co lenva zarobili na poplatky. Ale vdaka tomu som mal aspon za hrst omrviniek ked som zistil vyhodu podielovych fondov a neskor ETF.

iceberg8 napísal: Po 18 10, 2021 5:25 pmIzba tak 40eur/noc.
Nejak vela nie? Viac nez polka na byvanie?
Naposledy upravil/-a wladas v Po 18 10, 2021 5:56 pm, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa wladas »

...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3884
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

wladas napísal: Po 18 10, 2021 5:51 pm Nejak vela nie? Viac nez polka na byvanie?

To som myslel na tej dovolenke v Chorvatsku, ze tito ludia platili na noc velmi malo a aj napriek tomu ledva na tu dovolenku usetrili, a to len do 40eur za 1 noc v dedinke pri plazi na severe HR (dokopy 7-10dni tam byvali). (Dnes je prakticky velmi narocne zohnat cokolvek pod 70-80eur noc, neviem, nebol som tam 5 rokov, ale tou sumou som chcel vypichnut fakt, ze tito ludia ktorych som opisaoval sa snazili setrit, nie ze by mali mobily za neviem kolko, smartfon mali, za 200eur, z prace, a vydrzal im 2 roky, do vymeny, po odchode z prace ho drzia este 4-5rokov, kym sa nerozbije). Len som chcel poukazat na urcitu skupinu ludi, ktori po skole zacnu pracovat (na ich pozicie prislo cca 60 ludi, vybrali 1-2 ludi), ze to nemaju jednoduche, mysliet na dochodok, ale ani si uzivat.
Potom samozrejme poznam ludi, ktori su uzivaju tie tisicove mobily, ale oni maju dotacie od rodicov, pripadne z brigad.. Maju to stastie, ze byvaju blizko pri robote (odpadava 3hod cestovanie denne), atd atd.
Netvrdim ze to nejde, len ze to nepojde pre vsetkych "rovnako". Kedze moje myslenie si mysli, ze vacsina sa nemoze mat lepsie ako polovica. Ale mozno sa mylim, neviem. Ja sa stazovat nemozem, ale obetoval som "najlepsie roky" a neuzival si, len som zaroven drzal hotovost, namiesto investovania (resp dal som ju do blbeho produktu typu kapitalove zivotne a taketo poistenia s rocnym poplatok 2-3%).
A teraz, ked je byvanie drahe, nezavidim 20tnikom... Aj ked zas je viac hotovosti a dopyte po pracovnikoch.
Odoslané z počítača
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Adammd »

@ wladas

Vtedy som to tak videl, bezne uroky na hypo okolo 5%, uroky na sporiacom ucte nech boli okolo 3%, chcel som sa toho co najskor zbavit...o investovani som nevedel nic, ze by som tam vrazal volny cash. Dnes mat hypo za 2% a terajsie skusenosti, okolnosti(inflacia), tak vsetko ide na investovanie a hypoteku splacam zo zisku :-)
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

wladas napísal: Po 18 10, 2021 5:51 pm Tomu to ja nerozumiem. Ako moze mat niekto stres z dlhu-hypo ked nefunguje z vyplaty do vyplaty. Da sa ho chapat aj ako forma podnajmu s benefitom (budem vlastnik nehnutelnosti).
Byvat niekde treba cize jedine to brat ako stres ci si dokazem zaplatit byvanie. Lenze ked ma clovek stabilnu robotu, hypo je menej nez 1/3 z platu, daco nasetrene, ak by bolo najhorsie tak stale sa da byt predat a ist do podnajmu (vtedy sa daco aj vrati kedze nehnutelnost stupla na cene a istina poklesla splatkami). Cize ten stres je ale totalne iracionalny. A preto pre mna nema zmysel sa hypo zbavovat.

Co sa tyka vseobecne setrenia tak vela ludi aj v 35tke nema zaujem riesit dochodok. Sak nejak bude. A potom budu volit nejakych populistov co rozdaju cele HDP na dochodky a zbankrotujeme ako Grecko :)
Ja som bol od zaciatku nepriamo nuteny setrit aspon omrvinky. Skoda ze to vtedy boli produkty co lenva zarobili na poplatky. Ale vdaka tomu som mal aspon za hrst omrviniek ked som zistil vyhodu podielovych fondov a neskor ETF.



Nejak vela nie? Viac nez polka na byvanie?
Tak ja zvazujem, ze by som prastil s pracou a na to chcem mat cisty stit... V dome vies ist na kost a teoreticky (v pripade uplnej financnej katastrofy) prezit s par peniazmi... Zaplatis najnutnejsie...
Mam dost penazi aj na investovanie a aj na splacanie. Ako som uz inde pisal, zostatok je par tisic a pomaly zacinam upratovat zivot, rusit zbytocne banky a ucty, medzi to ratam aj hypo. Drzat menej veci v hlave, mat nehnutelnosti "ciste"....
Zase hypo sa da vzdy vziat na novy projekt ak treba (i ked s vekom sa krati doba splacania).
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3884
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

rmaly, no dufam ze nezvysia dan za nehnutelnosti na nejake to percento, to by zivot v domoch nebol uz tak lacny. Este ako bonus, ta dan bude z fiktivnej trhovej hodnoty..
Odoslané z počítača
Plutonium
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Pi 24 09, 2021 4:11 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Plutonium »

Dobrý rozhovor so slovenským milionárom, od 30. minuty hovorí ako ho to zmenilo ,čo si kupuje, kam chodí atď https://www.youtube.com/watch?v=zcAwF4D ... =Startitup
Naposledy upravil/-a Plutonium v Po 18 10, 2021 9:10 pm, upravené celkom 1 krát.
Korelácia nieje kauzalita.
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

iceberg8 napísal: Po 18 10, 2021 8:52 pm rmaly, no dufam ze nezvysia dan za nehnutelnosti na nejake to percento, to by zivot v domoch nebol uz tak lacny. Este ako bonus, ta dan bude z fiktivnej trhovej hodnoty..
to je jasne, ale predpokladam, ze to bude na 2. a dalsiu nehnutelnost (bez trvaleho bydliska), lebo by vzniklo druhe narodne povstanie. Nestastnici z dedin mimo BA byvajuci v prerastenych domoch zo 60-80 rokov by ich ubili capicami, kedze by tazko zaplatili percentualnu fiktivnu dan.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

od urciteho veku sa moj vztah k peniazom zmenil. Pokial clovek dosiahne nejaky level majetku /u kazdeho je to ina hranica/ tak zrazu uz mu na peniazoch zalezi stale menej, lebo si uvedomuje, ze peniaze sa daju zarobit vzdy ale už strateny čas sa ziskat spat neda nijako.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 928
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 42 times
Been thanked: 113 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa wladas »

A u inych ta hranica neexistuje. Vid politika min.do februara 2020.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3884
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 151 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Podla mna tiez je pravda, ze tie peniaze nie su priamo umerne ku stastiu. Prvych tisic je kritickych, potom to uz klesa, druha tisicka nie je az taka super ako prva, ale stale lepsia nez tretia, atd.. Nejaky RollsRoyce moze byt zaujimavy, no mne sa teraz pokazilo moje auto, mam pozicany 18rocny Citroen, a az na to ze nema klimu, a blbne mu pedal plynovy, je to fajn auto (okrem nehody, samozrejme).

rmaly, no ale aj to sa da obist pomerne lahko, a to "na dlh", uz to politici aj spominali. ze by sa ten dlh splanil pri predaji (cize by stat/MF/FS mali zalozne pravo).
Priklad s domom (podla energetickeho certifikatu)
- ak kuris drevom, tak mas lepsiu "triedu", nez ak kuris elektrinou, ale dymis na cele okolie ako parna lokomotiva.
- do plochy domy sa ti pocita aj zateplenie, a tak sa zo 120m2 domu moze stat aj 220m2 dom ak ma viac podlazi.
Tieto dane sa lahko skryju a jednoduchsi ludia to nepochopia, napr netreba dat dan za CO2 do faktury za elektrinu, staci to naparit kamkolvek od elektrarni az po zakaznika, a vinu zvalit na spekulantov na trhu, alebo rovno "elektrarne", ze hybu s cenou energii, atd atd..

Priklad pri bytoch, teraz plati, ze ak vlastnis 5 rokov, zisk je oslobodeny od dane pri predaji. Co je dobre, ale toto zas zasiehne skor nespekulanta, pretoze ak sa niekto potrebuje prestahovat za 4 roky od nadobudnutia bytu, tak ma pomerne smolu. Zaplati dan, a tu ani nemoze odpocitat, ak sa nemylim voci kupe ineho bytu. V 2017 kupim za 100k, v 2021 ma hodnotu 130k, predam, zaplatim dan a uz si nemozem ten isty byt kupit naspat, a ani ziadny iny ekvivalent. Spekulant moze drzat byt 5 rokov, pretoze ma viac penazi a nepotrebuje predat. Toto zmenil Fico v tusim okolo 2011? vtedy platilo to iste, ale tam kde bol trvaly pobyt stacilo drzat 2 roky. A tak si spekulant mohol zvyhodnit len 1 byt, i ked aj to sa dalo obist.
No ale nic nie je idealne, vsakze.. Stale je to najpravdepodobnejsie, ze mat rozumny dom je najlancejsie byvanie..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Skrblík »

jaja napísal: Po 18 10, 2021 10:25 am Jsem tu anonymně, tak se klidně přiznám :-) Všechno z tradingu. Ale mám rodinu, na osobu by to už nevyšlo.
Pokud bys byl ochotný, podělíš se ještě o nějaké info? Myslím že pro spoustu z nás by to bylo inspirující. Třeba jak dlouho ti to v tradingu trvalo, co jsi obchodoval, na jakém timeframu (nebo spíš investoval) a tak. Případně s jakou částkou jsi začínal s tradingem? Jinak gratuluju. :beer:
finlib.cz, informace ze světa investic
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa jaja »

16 let (ale poslední roky jedu na půl plynu a trávím čas zábavnější formou), akcie, značně short term. Furt stejná, poměrně sofistikovaná, částečně zautomatizovaná strategie (původně jsem byl Software Engineer). Začal jsem asi s 300k CZK. Můj začátek je nepříliš hodný následování - vybral jsem stavebko a vrhnul se se vším, co jsem měl, na burzu. Ale jak řekl Bukowski a co vtloukám do hlavy i synovi - "svět patří těm, kteří se neposrali" :-).

Co se týče toho vašeho utrácení/neutrácení: já jsem nikdy utrácet pořádně neuměl, vážím si hodnoty peněz (nepocházím z bohatých poměrů, navíc trader nemá nikdy jistou budoucnost). Třeba luxusní auto by mi ani radost neudělalo, když s ním moc často nejezdím. Vlastně nové auto jsem si pořídil jen jednou a to ještě v době, kdy jsem netrejdil. Nešetřil jsem ale na bydlení (u toho se taky poslední dobou snažím o co největší soběstačnost a nezávislost na stavu civilizace) a syn chodí na nejdražší školu v zemi. To mi přijde jako smysluplné využití majetku. Dost taky poslední roky cestuju (covid mi ale do toho dost hodil vidle) včetně dost exotických destinací, ale převážně dobrodružnou formou, která není nijak extrémně finančně náročná - radši se ubytuju u lidí přes Airbnb nebo jsem pod stanem v horách než v pětihvězdičkovém hotelu. To, že mám trochu víc peněz úmyslně nedávám nijak najevo - na cestách by mne lidi tipovali na dobrodruha, který nemá peněz nazbyt a tady (pokud si je nepozvu domu) na běžnou střední třídu. Lidi se pak k člověku chovají víc upřímněji a srdečněji.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Lex »

jaja napísal: Ut 19 10, 2021 12:03 am 16 let (ale poslední roky jedu na půl plynu a trávím čas zábavnější formou), akcie, značně short term. Furt stejná, poměrně sofistikovaná, částečně zautomatizovaná strategie (původně jsem byl Software Engineer). Začal jsem asi s 300k CZK. Můj začátek je nepříliš hodný následování - vybral jsem stavebko a vrhnul se se vším, co jsem měl, na burzu. Ale jak řekl Bukowski a co vtloukám do hlavy i synovi - "svět patří těm, kteří se neposrali" :-).

Co se týče toho vašeho utrácení/neutrácení: já jsem nikdy utrácet pořádně neuměl, vážím si hodnoty peněz (nepocházím z bohatých poměrů, navíc trader nemá nikdy jistou budoucnost). Třeba luxusní auto by mi ani radost neudělalo, když s ním moc často nejezdím. Vlastně nové auto jsem si pořídil jen jednou a to ještě v době, kdy jsem netrejdil. Nešetřil jsem ale na bydlení (u toho se taky poslední dobou snažím o co největší soběstačnost a nezávislost na stavu civilizace) a syn chodí na nejdražší školu v zemi. To mi přijde jako smysluplné využití majetku. Dost taky poslední roky cestuju (covid mi ale do toho dost hodil vidle) včetně dost exotických destinací, ale převážně dobrodružnou formou, která není nijak extrémně finančně náročná - radši se ubytuju u lidí přes Airbnb nebo jsem pod stanem v horách než v pětihvězdičkovém hotelu. To, že mám trochu víc peněz úmyslně nedávám nijak najevo - na cestách by mne lidi tipovali na dobrodruha, který nemá peněz nazbyt a tady (pokud si je nepozvu domu) na běžnou střední třídu. Lidi se pak k člověku chovají víc upřímněji a srdečněji.
Pekný príbeh, palec hore. Priblížiš aj podrobnosti tvojej stratégie, ktorá ťa dostala tam kde si? :)
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa rmaly »

jaja napísal: Ut 19 10, 2021 12:03 am 16 let (ale poslední roky jedu na půl plynu a trávím čas zábavnější formou), akcie, značně short term. Furt stejná, poměrně sofistikovaná, částečně zautomatizovaná strategie (původně jsem byl Software Engineer). Začal jsem asi s 300k CZK. Můj začátek je nepříliš hodný následování - vybral jsem stavebko a vrhnul se se vším, co jsem měl, na burzu. Ale jak řekl Bukowski a co vtloukám do hlavy i synovi - "svět patří těm, kteří se neposrali" :-).

Co se týče toho vašeho utrácení/neutrácení: já jsem nikdy utrácet pořádně neuměl, vážím si hodnoty peněz (nepocházím z bohatých poměrů, navíc trader nemá nikdy jistou budoucnost). Třeba luxusní auto by mi ani radost neudělalo, když s ním moc často nejezdím. Vlastně nové auto jsem si pořídil jen jednou a to ještě v době, kdy jsem netrejdil. Nešetřil jsem ale na bydlení (u toho se taky poslední dobou snažím o co největší soběstačnost a nezávislost na stavu civilizace) a syn chodí na nejdražší školu v zemi. To mi přijde jako smysluplné využití majetku. Dost taky poslední roky cestuju (covid mi ale do toho dost hodil vidle) včetně dost exotických destinací, ale převážně dobrodružnou formou, která není nijak extrémně finančně náročná - radši se ubytuju u lidí přes Airbnb nebo jsem pod stanem v horách než v pětihvězdičkovém hotelu. To, že mám trochu víc peněz úmyslně nedávám nijak najevo - na cestách by mne lidi tipovali na dobrodruha, který nemá peněz nazbyt a tady (pokud si je nepozvu domu) na běžnou střední třídu. Lidi se pak k člověku chovají víc upřímněji a srdečněji.
rispekt... moja krvna skupina :)
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa glengoolie »

george1 napísal: Ut 19 10, 2021 4:21 amPre mňa finančná nezávislosť znamená mať príjem z investícií dostatočný tak, aby človek mohol žiť nielen v Európe či na Slovensku, ale aj v Karibiku, Ázii, Austrálii. V európe sa čoraz viac presadzujú populisti, nacionalisti, aj ľavicové zmýšlanie, vlády sa budú snažiť čoraz viac zdaniť majetok a príjem. Vo svete je stále menej a menej miest, kde sa dá kľudne žiť bez hrozby vysokých daní a ohrozenia majetku. Preto je pre mňa dôležité vlastniť nehnuteľnosti nielen v 1 krajine.
taktiez to sledujem uz nejaky cas. prioritou pre mna boli dane ale dnes uz pozeram skor na bezpecnost a demograficky a geopoliticky vyvoj. i ked sa to nezda, tych miest kam clovek moze ist zit a nie len dovolenkovat nie je zase az tak vela(jazyk, kultura, bezpecnost, uroven sluzieb a infrastruktury...). preto som dospel k tomu ze skratka, ako pises, lepsie mat nejaky zalozny byt/dom ktory moze sluzit par mesiacov v roku na dovolenku, ale ked treba tak tam mozes ist byvat. ale hlavne je to myslim o tom ze moct kedykolvek odist ked bude treba. preto nemam rad nehnutelnosti vobec lebo su absolutne nelikvidne, nehovoriac o moznom danovom zatazeni ked sa vlada rozhodne zmenit zakony zo dna na den(pripadne to moze spravit aj kraj alebo mesto). ak sa takej nehnutelnosti nevies zbavit do mesiaca, je to skratka velka zelezna gula na nohe. nomad capitalist propaguje mat viacero obcianstiev a pobytovych viz, ako zalohu, ale v konencom dosledku som dospel k tomu ze ak mas peniaze tak mozes ist kedykolvek, kamkolvek. mozno nie na dobro ale aspon docasne a kde si mozes v klude premysliet dalsie kroky. tzn. si predstav ze zijes na ukraine a rozputa sa vojna s ruskom, ako sa o tom hovorilo pred par mesiacmi. tak vypadnes napriklad do thajska na par mesiacov a naplanujes co dalej. samozrejme ak po tebe ostane nehnutelnost tak je to strateny aset ale ide o to ze mozes vypadnut kedykolvek. nemas vsetky peniaze v tom dome a teda nie si priklincovany na tom jednom mieste. a o tom to je.
for the best of times
jaja
Gold Member **
Príspevky: 567
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 32 times
Been thanked: 40 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa jaja »

Lex napísal: Ut 19 10, 2021 9:12 am Pekný príbeh, palec hore. Priblížiš aj podrobnosti tvojej stratégie, ktorá ťa dostala tam kde si? :)
Ne :D
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Adammd »

Staci kupit dole a predat hore. Alebo zashortovat hore a uzavriet dole. Je to jednoduche, to je moja strategia, teda to prve, zasadne neshortujem.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa glengoolie »

Adammd napísal: Ut 19 10, 2021 11:46 am Staci kupit dole a predat hore. Alebo zashortovat hore a uzavriet dole. Je to jednoduche, to je moja strategia, teda to prve, zasadne neshortujem.
no, znie to jednoducho ale nie kazdy to skratka chape :D
wishhh.jpg
for the best of times
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Milionari sem :)

Príspevok od používateľa Adammd »

Ale zase musia byt experti buy high sell low, nemozu byt predsa vsetci milionari, kto bude potom robit
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"