TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A plati to aj na poker? Ze dokaze niekto vyhravat donekonecna?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Profesionální hráči, kteří hrají co nejblíže teoretickému optimu, jsou dlouhodobě v plusu - poráží všechny, co hrají matematicky méně optimální strategií (což je >90% hráčů). Při obrovském počtu her, který absolvují, je vliv náhody zanedbatelný a statistika neporazitelná
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

A ak jeho protihraci su tiez zdatni, napr high roller? Tak to bude pravdepodobne o mozgu/pamati. (kto urobi prvy chybu)
Alebo o bluffe, poker face, stasti?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Kolovrat »

Co jsem psal, platí pro online poker, kde jde hrát x stolů najednou x hodin denně. Poker na živo je úplně jiná hra, tam už vstupují do hry další faktory (psychologické) a hlavně nejde dosáhnout takového objemu her, při kterém statistika zaručeně vyhrává nad náhodou. Ale i v pokru na živo jsou hráči, kteří jsou úspěšní dlouhodobě, tam je to spíš umění než matematika.

No a pokud se u stolu sejdou hráči na podobné úrovni, tak už nikdo nemá edge a je to opravdu o náhodě.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

iceberg8 napísal: Ut 16 11, 2021 10:04 pm A ak jeho protihraci su tiez zdatni, napr high roller? Tak to bude pravdepodobne o mozgu/pamati. (kto urobi prvy chybu)
Alebo o bluffe, poker face, stasti?
Profíci v live games robia tzv. table selection. Vyberú si stoly, kde je ,,loose game,,..kde sú slabší hráči, napití hráči, naštvaní hráči (ked sucker prehráva dostáva sa do amoku až kým nepustí všetko ), kde vládne zábava a peniaze sa rozhadzujú...

Dokonale platí to, čo napísal Kolovrat. Istý čas som za mladi hral live poker a zo 2 roky online. To boli však online games úplne v začiatkoch (pred 2000). Poker sa dá ,,vyučiť,,. Na začiatok som naštudoval jednu tučnú knihu od nejakého majstra sveta a natrénoval si výpočty štatistických výhod pri rôznych kombináciách. Pred online games som kúpil do PC nejakú hru s artificial inteligence ( v časoch Windows 95 ! ) a hral som celé hodiny kým som sa nestal virtuálny majster sveta. :lol: V online pokeri sa dalo konzistentne zarábať a hral som iba limit games. Pri limit sa dá naplánovať kolko zarobíš za hodinu a plniť/neplniť plán.

O pár rokov som si online poker vyskúšal znovu a nemal som už žiadny edge...po dlhých hodinách som bol stále na nule... Takže skončil som s presvedčením, že online games bud ovládli naprogramovaní roboti, alebo trpezliví hráči z krajín kde sa im oplatí hrať špičkový poker na limit games. Je možné, že aj ja som sa zmenil..v tradingu tie peniaze lietajú ináč... v limit games treba mať na každých 20 USD trpezlivosť.

P.S. Po rokoch som si live poker vyskúšal aj u nás. Nedokázal som vyhrať. U nás sa hrajú iba no limit games a tam treba vedieť bluffovať a ,,čítať,, ľudí. V tomto som nemal edge, preto som sa k pokeru už nikdy nevrátil. Radosť z hry sa vytratila..nemá zmysel hrať, ked človek nevyhráva.

Live poker je ťažký job. Hralo sa väčšinou v noci, v zafajčenom prostredí. Trebalo sedieť a hrať do rána. Niektorí profíci chodili do práce skoro ráno, už vyspatí. V obrovských herniach vo Vegas a Los Angeles sa ide 24h a večer tam frčí život...zadarmo jedlo, pitie, zábava, masérky robia masáže priamo pri stoloch...Niektorých profíkov platila priamo herňa..volali ich ,,proposition players,,.Začínali, či udržiavali hru tam kde bolo málo hráčov.

Kolovrat: ako je to teraz v online pokeri? A existuje live pro poker v ČR? Nemyslím teraz turnaje, len normálnu hru.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Kolovrat
Active Member
Príspevky: 128
Dátum registrácie: Ut 06 07, 2021 11:33 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Kolovrat »

V online v podstatě vymizel Fixed limit, všichni hrají NL MTT turnaje, hodně populární jsou bounty turnaje, kdy za vyřazení soupeře získává hráč odměnu, ketrá se akumuluje. Výsledky u MTT jsou víc volatilní, takže i dobrý hráč dělající správná rozhodnutí může být půl roku v mínusu. Před kovidem něco málo v čr bylo ale výhradně turnaje. Normální hru max někde v casinu.
Naposledy upravil/-a Kolovrat v St 17 11, 2021 10:20 am, upravené celkom 1 krát.
nesta
Active Member
Príspevky: 83
Dátum registrácie: Pi 17 09, 2021 12:09 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 5 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa nesta »

Povedal by som, ze v pokri najschodnejsia cesta pre dlhodobu profitabilitu je v turnajovych formatoch, kde sa stacky postupne zmensuju voci blindom a teda hra postupne prechadza do fazy push/fold kde na vyzname nabera matematika a staci mat dobre naucene rozne push/fold tabulky ako napr. Nash Equilibrium(https://www.holdemresources.net/hune) v pripade Heads Up-ov, ktory, ak si dobre pamatam ti zaruci, ze nebudes voci superovi hrat "stratovo", tzn. nebude to zrejme optimalna strategia voci konkretnemu superovi, ale super ta nedokaze "exploitovat" a najlepsie rozhodnutie, ktore moze spravit je, ze bude rovnako pouzivat Nash Equilibrium a tym budete voci sebe ultimatne na 0 => ani zisk ani strata.

Co pri takomto pristupe urcite otvara moznosti naprogramovanym botom, ktory skrz obrovsku kvantitu odohranych turnajov dokazu z toho vytazit, kazdopadne herne na takychto botov poluju vo velkom.

Neviem ako v inych formatoch a mozno je to aj zavisle od konkretnej herne ale viem ze existuju aj tzv. kartely na roznych cenovych urovniach turnajov, ktore medzi sebou zdielaju statistiky a poznamky o ludoch z vonku kartelu, aby nad nimi ziskali co najvacsiu vyhodu. Ake su konkretne podmienky vstupu/fungovania tychto kartelov blizsie neviem.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ouch. Keď to čítam, už nikdy online ani neskúsim...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
user27
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa user27 »

Sport neni moc dobry priklad, to je to odvetvie kde ten talent (ie. geneticku predispozicu mat musis).

Vrcholovy sportovci su zvacsa "gen mutanti", maju vysoko nadpriemerne hodnoty Vo2 max etc a dalsie ine meratelne metriky.
Tj. aj ked budes trenovat trenovate tolko hodin ako oni, nikdy na neho nedosiahnes, pretoze kazdy ma "base" niekde inde. A vies ho posunut o nejake percento...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

user27

tak, tak, mavaju aj ine zlozenie napr svalovych vlakien /pomer rychlych a pomalych, znizeny myostatin a pod/
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Lex »

Zaujímavé ale je, že keď sa opýtaš väčšiny vrcholových športovcov, tak ti povedia, že talent je max do 20%. Za seba som sledoval MMA, napríklad môj all time fav Georges St-Pierre tým zápasením žil. Obetoval mu každý aspekt svojho života, naozaj prichádzal prvý a odchádzal posledný a keď odišiel sledoval videá svojich súperov, tieňoval pred zrkadlom a skúmal mentálnu prípravu. Keď sa v niečom chcel zlepšiť pol dňa cestoval za trénerom, následne pol dňa trénoval a v noci išiel späť. A dokola.

Veľa ľudí hovorí o talente, ale na svete je talentovaných štatisticky kopa, lebo je skrátka veľa ľudí. Nájsť správny "work ethic", nadšenie a zápal pre vec je to čo robí z ľudí šampiónov.

A to sa dá aplikovať na všetko. Niekde som čítal, že talent je mantra tých čo prehrávajú. A niečo na tom bude. Ak chce byť človek v niečom najlepší, tak to musí "live and breathe"
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Lex, lenze fyziku nemoze nikto oklamat. On ak by povedal, ze mam talent, a nemusim ani trenovat, len tu a tam obcas, tak co jeho fanusikovia? Zacnu ho hejtovat, ze nemaka dost tvrdo, mal by ist prec. :)
Da sa nacvicit aj zrak, kratko dlho sero slepost? Su take okuliare dierkovane na predaj, ale pocul som, ze je to sarlatanstvo/hoax.. A oci jedine operovat, alebo nosit okuliare. Aj oci hybe sval. A pritom, niekomu sa zrak kazi rychlo a inemu pomaly.

EDIT
Pripadne jazyky.. matematika (myslenie).. malovanie obrazov..
Odoslané z počítača
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Lex »

Ak si odmyslíme extrém toho, že niekto nemá naozaj vlohy na niečo, napríklad nevidí do diaľky, ľahko sa zraní atď. tak si naozaj myslím, že obrovská časť vecí sa dá natrénovať, stačí makať. Nejaký základ tam byť musí, ale ten základ má možno, pre ten-ktorý šport, 30% populácie? Čiže áno, fyziku neoklameš, ale inteligentný prístup, drive, tvrdá práca, nadšenie atď môžu stačiť. A samozrejme riadna dávka šťastia - ak sa aj niekto kto by veľmi chcel narodí v subsaharskej afrike, alebo v afganistane, asi sa o tom nikto nikdy nedozvie. A možno ani na slovensku by to nebolo dosť, lebo tu nie je zázemie/tréneri atď.

Skôr by som bol ochotný veriť tomu, že fyzik ako Hawking sa narodí raz za generáciu, ako tomu, že zápasník ako Georges St-Pierre je len jeden. Nie je, ale ostatní na to kašlú.

Ale aby nevznikal pocit, že musí byť každý top, nie. Je úplne v poriadku ísť aj na 80%, aj na 50% aj na 10% a užívať si radosť zo športu/tradingu/riešenia matematických problémov, len treba byť k sebe úprimný a povedať si ako to je.
Nie je to tom, že na to nemám, ale o tom, že teraz dám prednosť filmu/pivu s kamarátmi/frajerke pred tým aby som makal na tej jednej veci, ktorou sa chcem živiť. A samozrejme nezabúdajme na to, že jeden najlepší nestačí. Svetom hýbu tí, ktorí sú nadpriemerní, majú aj nejaké vlohy, aj sa im chce makať, aj majú work-life balance. To sú tie vedecké tímy, športové družstvá, tréningové campy atď.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vo vrcholom sporte, pokial hovorime o špičke, tak su vsetci plus minus "geneticki mutanti" a zaroven makači. Niekto s priemernym fyzickym genofondom nema sancu sa tam udrzat, ani keby trenoval 25hodin denne. Rovnako ani samotna fyzická pozitivna anomalia nebude stacit na uspech ak dotycny velmi poctivo na sebe nepracuje. Kazdy mame trochu ine telo, ktore funguje v roznych smeroch rozdielne efektivne, trochu ine upnutie svalovych partii, inu prirodzenu hormonalnu hladinu /a teda aj stupen regeneracie/ atd. A nezabudat ze v sporte je dolezita aj hlava, nie je tym myslene ze dotycny musi byt genius, ale mal by mat vrodeny cit pre hru, nadpriemernu rychlost reakcii, zmysel pre taktiku a pod.
Naposledy upravil/-a Trumpeta1978 v Št 18 11, 2021 5:32 pm, upravené celkom 3 krát.
user27
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa user27 »

Lex:

Nesledujem zapasenie, ktore si spominal ale viem sa vyjadrit k sportom ktore sledujem.
Cyklistika, atletika, plavanie, lyzovanie (xc, zjazd). Treba tam talent ci nie ? Je to iba o drine ?

Vsetci vrcholovy sportovci v hore uvedenych sportoch maju vysoke hodnoty Vo2 max. Je to udaj ktory hovori o tom kolko kysliku vies dodavat svojim svalom. Test ti kludne spravia v sportovych centrach.
Ide o to, ze tyto vrcholovy sportovci maju abnormalne vysoke hodnoty (2 - 2,5x ako bezny priemer). Urcite ich nie je v populacii 30% ci kolko pises.

Myslim,ze kazdy sme v skole na telesnej behali na cas atd..atd, myslim,ze keby si mal vysoke Vo2 max tam by si to zistil.


Ano Vo2 Max sa da trenovat do urciteho levelu, ale v istom bode dosiahnes strop. A nepomoze ti ani ked budes trenovat 2x tolko ako tyto obdareny jedinci.

Takze je to talent ? Geneticka predispozicia ? nazvy to ako chces. Toto je fakt, a nie ziadna vyhovorka neuspesnych/lenivych ci ako ich volas.


Sam robim cyklistiku a beh - rekreacne, tak som sa o to jednu chvilu zaujimal dost detailne. Je to ale v poriadku ja sutazim sam so sebou, nepotrebujem sa porovnavat.


Podobne ako je to so sportom, je to aj v inych oblastiach - inteligencia atd.
Proste niekto je lepsie geneticky obdareny ako iny. Treba to brat ako to je.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

inac s tym VO2 Max je to dobry priklad. Do urcitej miery sa da zvysovat ale zaroven je clovek limitovany vrodenymi dispoziciami. Ja ho mam napr namerany pomerne nizky, pritom roky sa zdravo stravujem a pravidelne cvicím aj kardio.
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Substance242 »

K tomu športu, napríklad v hokeji záleží ktorý mesiac roka sa budúci profík narodil, 40 percent hráčov je narodených v januári až marci, desať percent posledné tri mesiace roka. Náhoda? Nie. Rovnaké šance? Pff, určite.

Veritasium: Is Success Luck or Hard Work? (12 minút)
https://youtu.be/3LopI4YeC4I
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Lex »

Stále nesúhlasím :) keď na každý šport stačí ako základ VO2 Max kapacita, potom sa dostávame do premisy, že každý športovec v akomkoľvek športe môže v podstate robiť akýkoľvek iný šport. Čo de facto potvrdzuje to čo hovorím ja. A síce, že populácia obsahuje dostatok "kvalitného materiálu" resp. že kvalitný materiál, ergo talent, genetika, whatever, nie je zďaleka taký výnimočný ako si myslím, práve naopak. A to nehovorím o tom, že predsa netestujeme celú populáciu na VO2 Max, ide o špecifický test pre športovcov, všeobecná populácia teda ostáva relatívne nepretestovaná - nevieme koľko nám tu behá potenciálnych Gretzkych, Tysonov a Ronaldov. A teda to čo oddeľuje zrno od pliev je drina, snaha, focus.

Nemalú úlohu hrá aj psychológia a športová inteligencia - taktika, či už v zápase teamovom, alebo 1v1, alebo vo vytrvalostných disciplínach. Lenže toto všetko je vecou odhodlania, analýz, podpory, ktorú športovec má a ochoty všetko prijať a vstrebať. Pričom je to proces, ktorý trvá dekády, každodenné odriekania, ktoré skonzumuje najlepšie roky života. Jediné čo beriem ako talent je práve vedomá ochota a odhodlanie to znášať.
user27
Active Member
Príspevky: 101
Dátum registrácie: Št 09 02, 2017 10:32 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa user27 »

Trosku si prekrutil co som napisal. Mne to de facto potvrdzuje to, ze na internete dokazovat nieco neznamym ludom nema cenu. Niekto proste nechce pochopit. O vytrvalostnych disclipninach zjavne nevies nic.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Lex »

To mas pravdu vytrvalostne veci ma nikdy nebrali, ale nemal som zamer nieco naschval prekrucat. Iba diskutujem, nesnazim sa ti nic na silu dokazovat, toto vlakno cele sa zvrhlo na trochu odlahcenu diskusiu, tak to neber v zlom ;) moderator ak uzna za vhodne urcite precisti :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3977
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 489 times
Been thanked: 171 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, a co tak spevak?
Klavir atd, to este pochopim, ze sa naucit aj da, nie sice na PRO uroven, ale na velmi slusnu, pre laicke ucho to bude PRO,
(ak sa niekto vie naucit prstoklad, resp, ani ho nevie, ale pise dost rychlo a bez chyb aj bez "pisem desiatimi", cize pise efektivne cez freestyle pisanie, a to pride len praxou...)
Ale co tak spev? Mozem byt spevak? Ak mam geneticky mizerny hlas? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

spevak moze byt ktokolvek. Otazkou len zostava, kolko ludi sa najde, kto ho bude chciet dobrovolne pocuvat /ak vobec niekto/ :) U profesionalnych spevakov je to samozrejme kombinacia tvrdeho treningu a vrodeneho zafarbenia hlasu, co znamena ze kazdy sa moze naucit nejako spievat, ale jeho hlas pravdepodobne nebude taky vynimocny aby mal uspech uprostred masy podobne priemernych spevakov.

V sporte existuju tiez predispozicie, napr ked zoberies skupinu 100 mladych chalanov ktori budu priblizne podobne vysoky, tazky, budu rovnako cvicit a mat podobnu stravu, tak za urcitu dobu, niektori na svaloch ziskaju vyrazne viacej ako ti ostatni a to su prave ti obdarení. Napr aj taka hladina anabolickych hormonov byva vyrazne rozdielna aj u muzov rovnakeho veku takze pochopitelne aj ich regenracia bude rozdielna.
Truncus
Gold Member **
Príspevky: 327
Dátum registrácie: Ut 25 04, 2023 10:39 am
Has thanked: 60 times
Been thanked: 71 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Truncus »

Airmike napísal: Po 08 11, 2021 9:54 pm vsimol som si obrovsky napis, kde sa prebera talent. tak sa aj ja vyjadrim :)

talent je podla mojho nazoru dost precenovana a abstraktna vec. myslim, ze ovela viac zalezi na stasti a na tom, ci clovek trading skutocne chce robit. 14 rokov ma trading zivi a 95% kapitalu som zarobil na burze. cim som starsi, tym som viac presvedceny, ze som nikdy ziadny talent nemal. mal som len stastie a bol som dost tvrdohlavy. nikdy som nepripustil, ze budem robit nieco ine .

zacal som 2007 a trading som si isiel 24/7. precital som vsetky fora a sledoval som vsetky traderske "celebrity". postupom casu som ale prisiel na to, skutocny "ranec" skoro nikto nezaraba. a tak som sa na fora vykaslal a nechal som sa ako trader zamestnat.
po 3 tyzdnoch treningu, som dostal na ucet 20k Eur a zacal som obchodovat. za prvy mesiac som zarobil 3k . za par mesiacov som dostal skutocny software a skuttocne traderske podmienky. v dalsom roku som zarobil 100k. vsetky tie keci o tom, aky je trading tazky , psychicky narocny a ako trva roky, kym sa clovek presadi mi prisli uplne absurdne. to co bolo skutocne narocne bola ta intenzita , akou sa clovek musi praci venovat.

asi po 10 rokoch som k sebe do firmy prijal chalana, ktory vedel o tradingu uplne hovno. teda aby som bol korektny, vedel o tradingu zhruba to, co ja v jeho veku. dal som mu vstupny trening, ktory trval asi 3 tyzdne a na ucet 20k. chalan za prvy mesiac zarobil 3k. na dalsi mesiac som ho vyhodil, pretoze sa nesnazil.

to co tym chcem povedat je, ze trading nie je az tak o talente a specifickom skillsete. trading je skor o tom, ci ho niekto chce robit alebo nie.
ten , kto sa skutocne rozhodne sa mu venovat potom musi mat stastie. aby nestracal cas a fokus hlupostami.
Píšeš, o intenzite a náročnosti ako podmienke úspechu v tradingu. To je iste pravda, ale ako by ti to pomohlo, keby si

a) nedostal 3 týždňový tréning vo firme, kde ti predali relevantné know how a edge
b) nedostal skutočný software a skutočné traderské podmienky a zázemie firmy
c) nemal šťastie, že ťa prijali, lebo si splnil ich podmienky uchádzača o túto prácu

Čo by si však poradil ľuďom, ktorých do takých firiem neprijmú z viacerých dovod, či už veku, vzdelania, alebo prijatia niekoho iného ?
Raz si písal o relevantnom edge, ako arbitrážny argument, úrokový diferenciál, návrat delty k priemeru alebo rozpad opčného prémia v čase.
Myslíš, že to, čo ste robili v tej firme, technologické riešenie medzi FX spotom a FX derivátmi na burze je niečo, čo dá jeden človek z obývačky ? Na drvivú vačšinu z toho, treba kolektív, firmu, technologické zázemie, príslušný software...

Možno by bolo dobré pochopiť, že každý nedostane šancu a nemal možnosti ako ty a ani šťastie. Možno by bolo lepšie, keby si sa zameral na písanie o relevantnom tradingu, ktoré može robiť bežný človek mimo firmy podrobnejšie, až o niečom takom vieš.
Pretože to by bol skutočný prínos. Lenže, ty si písal, že zadarmo nič také neposkytneš. V takom prípade potom nevidím zmysel mentorovať iných ľudí, ktorí robia čo možu, len preto, že čomu sa venujú pokladáš zvysoka za hlúposti.

Vo finále aj tak nakoniec zostane každému, ktorý sa o úspech tradingu snaží, len realita jeho vlastného účtu a nakoniec každý, aj bez tvojej kritiky sám pochopí, či sa mu oplatí pokračovať s "hlúposťami", ktoré sa naučil, alebo to nechať tak.
Fund
Gold Member **
Príspevky: 413
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 137 times
Been thanked: 59 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Fund »

„Štěstí je krásná věc, ale prachy si za něj nekoupíš.“ — Michal Horáček
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Vzhladom k téme, co konkretne by mal zosobnovat ten" talent v investovani" , aku konkretnu vlastnost, resp súbor vlastností? Nadpriemerné Iq?
S inteligenciou to podla mna nema vela spolocné, lebo informácie človek nájde k velkym spolocnostiam hocikde na nete, moze ich porovnavat navzajom, prečítať si analýzu od profesionálov, konzultovat s inymi investormi atd.
Buffet má vraj Iq cez 150 bodov, ale to neznamena, ze bežný človek s priemerným Iq by nemohol dosiahnut pocas svojho zivota velmi zaujímavé zhodnotenie svojej investície.
A buduci vyvoj nepozna nikto, pokial nema pristup k insider informaciam a aj tie zasahuju vacsinou iba obmedzeny casovy ramec do buducnosti.

Prípadne je tu niekto kto má vysoko nadpriemerné výsledky v tradingu/investingu a podelil by sa s nami ak ma zmerané svoje Iq? Aby to nebolo osobné, môže to zaobaliť v zmysle že pozná niekoho takého vo svojom okolí ktorý je uspesny a ma tolko bodov. Mohla by to byt zaujimava informacia, ci je teda vysoka inteligencia v tejto oblasti primarnym cinitelom pre uspech alebo stačí štúdium a vytrvalost. :)
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 172
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 5 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa polovnik »

radovan vavra aka maruska v ceskom fintwite je odpisany, najprv to po*ral s tou jeho cryptomenou xixio , potom sa chcel dostat do CEZU , je taky ten devadesiatkovy spekulant ,

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/za-u ... domaci_abr


nakupil btc asi okolo 40 K ked to slo po halvingu dolu a bol 2 roky strate to hatetoval ... ak nepredal tak asi moze byt teraz + .

uz sa z jeho rad smeju ze treba zalozit inverse vavra index.

motejlek o nom povedal ze je hodny kluk , ale jeho rozhovory su vhodne tak do casopisu Kvety , nieco ako nas zivot

a este existuje iny Vavra , Ales Vavra to je portfolio manager z Metatron , ten pan je ina liga
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa jogo »

polovnik napísal: St 20 12, 2023 1:03 pm radovan vavra aka maruska v ceskom fintwite je odpisany, najprv to po*ral s tou jeho cryptomenou xixio , potom sa chcel dostat do CEZU , je taky ten devadesiatkovy spekulant ,

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/za-u ... domaci_abr


nakupil btc asi okolo 40 K ked to slo po halvingu dolu a bol 2 roky strate to hatetoval ... ak nepredal tak asi moze byt teraz + .

uz sa z jeho rad smeju ze treba zalozit inverse vavra index.

motejlek o nom povedal ze je hodny kluk , ale jeho rozhovory su vhodne tak do casopisu Kvety , nieco ako nas zivot

a este existuje iny Vavra , Ales Vavra to je portfolio manager z Metatron , ten pan je ina liga
Ten bitcoin predal v strate 4mil CZK, myslím, že to hovorí v tom videu.
Ja som niekde pozeral jeho staré video, kde zverejnil, aké akcie drží. V podstate to boli dobré akcie, dosť podobné ako mam ja v "postupnom investorovi", ale už ich kupoval skôr, niečo aj pred covidom napr. TSLA. Ak vydržal minuloročný prepad, tak je ok. Navyše tam mal aj akcie Ferrari a to je tiež dobrá akcia.
On ma majetok, ak som dobre vydedukoval, tak 100mil CZK a z toho 30mil ma v akciách. Na jednu akciu dáva 1mil CZK, pri Bitcoine to prehnal a investoval 10mil CZK a sa mu to nevyplatilo.


K Alešovi Vavrovi
METATRON Short Equity Fund (EUR) (Aleš Vávra): -5,77% %. Od založenia 30.6.2013 výnos +46%, (+3,76% p.a.).
ETF USA v EUR za rovnaký čas: +290% (+14,2% p.a.). ETF SVET v EUR: +200% (+11,31% p.a.)
viewtopic.php?p=192996#p192996

Maš pravdu, je to iná liga. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7067
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 149 times
Been thanked: 283 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal: St 20 12, 2023 1:28 pm Ak vydržal minuloročný prepad, tak je ok.
Tak ho nevydržal. Článok z minulého roka:

https://www.radovanvavra.com/post/bulio ... d%C5%AFvod
Mnoho odborníků v čele s investory jako Michael Burry dnes tvrdí, že to nejhorší nás teprve čeká. Má podle vás cenu čekat s balíkem peněz na obří propad, nebo je potřeba pravidelně kupovat nehledě na to, co říkají světová investiční esa?

Souhlasím s pohledem, že příští dva kvartály přinesou skvělé nákupní příležitosti. Proto jsem celé US portfolio kromě Tesly v létě prodal a číhám, jak si svoje miláčky budu kupovat zpátky, to se týká firem jako Apple, Amazon, Alphabet a Microsoft. Některé firmy, kde jsem se zmýlil (Palantir), nebo se jejich potenciál vyčerpal (Ferrari), nebo se změnila situace v jejich byznyse (Teladoc) však kupovat nebudu. To je ovšem vysoce riskantní strategie, která u mne měla ještě daňovou komponentu a kterou bych NIKOMU mimo profesionální komunitu nedoporučoval.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
hifron
Silver Member *
Príspevky: 286
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa hifron »

raz tu bol nejaký odkaz na nejakého asset managera, ktorý prerušil profesionálny život na niekoľko rokov z dôvodu osobných indispozícií a dejú sa aj horšie veci. :idea:

lenže asset manageri môžu robiť to, že sa hrajú na úspešnejších ako nejaký benchmark, no a keď tie idú do riti, ale sú úspešnejší ako tie benchmarky, tak sú vlastne veľmi úspešní profesionáli :D

no a potom fed robí to, že chrastí a vyvrhuje odpad so zľavou...

no a potom tí aseťáci môžu znova pozorne sledovať, či sú zase úspešnejší ako ten bechmark :-)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Debatu o guruoch/asset manageroch som presunul tu.
Schwager napísal spústu kníh o úspešných obchodníkoch/investoroch (market wizards).
Ja rozmýšľam, že niekedy napíšem knihu o tých neúspešných. Aby ľudia nemali skreslené predstavy.
Sranda spočíva v tom, že stačí začať od tých úspešných a skoro každý z nich sa postupne stal neúspešný :lol:

Či zoberieme svetové legendy, alebo CZ/SK scénu, či to bude bankár Radovan Vávra, alebo investičný manažér Aleš Vávra, je len veľmi málo tých, ktorí dlhodobo porazia sedliaka v ETF USA alebo SVET. V súčasnosti v ČR asi len Michal Semotán a v SR očistene od poplatkov možno Juraj Podracký.
Kľudne pokračujte v debate...som si spomenul, že sa mám pozrieť na pekné výsledky o.c.p. Haberl..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2824
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Rokosák »

Na to, aby si sa stal vyucenum a vyzretym kachlickarom potrebujes jeden rok. Inzinier potrebuje 7 rokov skusenosti, aby sa stal odbornikom. Podla mna taderom a investorom mimo povolania s dobrym pristupom k verejnym, neverejnym a osobnym poznatkom nikdy nemozes porazit trh.

Prikladom je Dalio, ktory ma viac stratovych ako ziskovych obchodov. Zarobil najviac na vztahoch s vladcani Ciny, Aganistanu a ich informaciami.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
JanH
Gold Member **
Príspevky: 486
Dátum registrácie: Ne 06 02, 2022 6:31 am
Has thanked: 125 times
Been thanked: 167 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JanH »

JUGGLER napísal: St 20 12, 2023 6:47 pm Debatu o guruoch/asset manageroch som presunul tu.
Schwager napísal spústu kníh o úspešných obchodníkoch/investoroch (market wizards).
Ja rozmýšľam, že niekedy napíšem knihu o tých neúspešných. Aby ľudia nemali skreslené predstavy.
Sranda spočíva v tom, že stačí začať od tých úspešných a skoro každý z nich sa postupne stal neúspešný :lol:

Či zoberieme svetové legendy, alebo CZ/SK scénu, či to bude bankár Radovan Vávra, alebo investičný manažér Aleš Vávra, je len veľmi málo tých, ktorí dlhodobo porazia sedliaka v ETF USA alebo SVET. V súčasnosti v ČR asi len Michal Semotán a v SR očistene od poplatkov možno Juraj Podracký.
Kľudne pokračujte v debate...som si spomenul, že sa mám pozrieť na pekné výsledky o.c.p. Haberl..
Dík Juggler. Zaujalo ma to preto, lebo na IG prezentujú META ako súčasť ich portfólia Profit. Možno vážne vychytali pokles META, a potom prekonali benchmark. Zloženie portfólia neprezentujú- aspoň som ho nenašiel.
IMG_4310.jpeg
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4309
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 419 times
Been thanked: 339 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rokosák napísal: St 20 12, 2023 7:04 pm Podla mna taderom a investorom mimo povolania s dobrym pristupom k verejnym, neverejnym a osobnym poznatkom nikdy nemozes porazit trh.
kolko percent priemerne ročne povedzme za 10rokov investovania by si už považoval za "porazenie trhu"?
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3851
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 126 times
Been thanked: 344 times
Kontaktovať používateľa:

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Rokosák napísal: St 20 12, 2023 7:04 pm Na to, aby si sa stal vyucenum a vyzretym kachlickarom potrebujes jeden rok. Inzinier potrebuje 7 rokov skusenosti, aby sa stal odbornikom. Podla mna taderom a investorom mimo povolania s dobrym pristupom k verejnym, neverejnym a osobnym poznatkom nikdy nemozes porazit trh.

Prikladom je Dalio, ktory ma viac stratovych ako ziskovych obchodov. Zarobil najviac na vztahoch s vladcani Ciny, Aganistanu a ich informaciami.
nejde ani tak o porazenie trhu, mne skor ide aby som nemal velke DD. A tym sa pasivny investori nevyhnu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
tomáš virdzek
Guru Member ****
Príspevky: 2219
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 630 times
Been thanked: 369 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Čo máš chodec "boba" z obyčajných peňazí, či neveríš tomu dlhodobému up trendu donekonečna? :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2824
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Rokosák »

Trumpeta1978 napísal: St 20 12, 2023 8:24 pm kolko percent priemerne ročne povedzme za 10rokov investovania by si už považoval za "porazenie trhu"?
Vyssi vynos ako Jugglerov "sedliak".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15786
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 1387 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa JUGGLER »

tomáš virdzek napísal: Ut 19 12, 2023 3:07 pm Ja to priznám sa nepoznám vôbec, iba collective2 + myfxbook... Daj sem prosím link aj pre ostatných :like:
osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 3:15 pm https://fundseeder.com/
Založil to Schwager – ten čo písal knihy o úspešných trejderoch (market wizards ).
Prístup dnu majú len tí, čo majú živý účet prepojený od brokera k fundseedrovi.
Brokerovi musíš dať povolenie aby odosielal dáta z tradingu/investingu k fundseedrovi ako tretej strane.
Neviem aké je teraz minimum účtu na zaradenie do leaderboards, predtým to bolo 50K. Sú tam aj miliónové účty.

Venujeme sa vyhľadávaniu šikovných obchodníkov na celom svete bez ohľadu na krajinu pôvodu alebo rodokmeň.
Zameriavame sa na váš verifikovaný výnos v pomere k riziku.
Obchodníci s vynikajúcou výkonnosťou môžu byť zaradení do Indexového produktu FundSeeder Investment a do programu seedovania nových manažérov.


Pozrel som na výsledky ich FundSeeder Composite index – teda Index účtov zložený z tých účtov, ktoré oni vyberú ako najlepšie v rôznych kategóriách.
Čiže berme to ako možnosť pre investorov zainvestovať do tých najlepších a to buď spolu (composite) , alebo v rôznych v kategóriách.

Tu je vyhodnotenie.

FundSeeder Composite index od 1.11.2015 do 19.12.2023 +403% ( 21,98% p.a. )

Pre porovnanie sedliak v ETF USA: +150% ( +11,93% )

Výnosy indexov v každej kategórii:

Futures: 77% (7,27% p.a. )
Systematic trading: 111% ( 9,62% p.a. )
Forex: 150% (11.93% p.a. )
Opcie: 215% (15,15% p.a. )
Akcie: 223% ( 15,51% p.a )
Fundamental: 267% (+17,34% p.a. )
Technical: 497% (+24,57% p.a. )
Diskrečný trading: 505% (24,78% p.a. )

P.S. teším sa, že najlepšie obstál diskrečný trading. Klasický trading zatiaľ nevymrel.
Možno za pár rokov pribude kategória AI trading a končíme...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
hifron
Silver Member *
Príspevky: 286
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 8 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa hifron »

Existuje aj vedný obor v tejto oblasti a existujú aj matematické modely, ktoré sa nielen dajú používať a vymýšľať, ale existuje pre inštitúcie aj v podstate nejaký zoznam tých modelov, ktoré sa v podstate dajú použiť a dokonca sú o tom aj portály, ktoré aj bežný ľudia(nielen inštitúcie) môžu použiť ak vedia čo činia :twisted:

Časom sa však ukázalo, že dokonca existujú aj portály(možno tie isté :D , kde si ľudia môžu pozrieť a vybrať nejaký model, väčšina však býva platená. Ako však zistili oveľa väčšie inštitúcie, nie je to až také jasné o tej úspešnosti, preto to aj ponúkajú :D

V praxi však sa stáva, že veľa traderov v tejto oblasti môže používať nejaké svoje nápady, a ak sú dokonca súčasťou nejakého lákania(a to môže byť aj firma napojená na nejakú investičnú firmu), firmy takto lákajú na možnosť používať svoje platformy.

Čo ale v praxi môže aj znamenať, že ak nejaké banky napríklad ponúkajú nejaké investičné fondy, týmto sa veľmi často stáva, že fungujú tak 5-10-15 rokov(a to ak sú úspešné :P , ale dosť veľa fondov radšej nechce ukazovať, že v podstate sú na tom horšie od svojho vzniku a radšej to zabalia a ponúkajú čerstvé mäso alebo inú delikatesu :D

Takže možno aj preto je tu možnosť investovať podľa seba, ale ak chce človek uspieť, možno je aj na zamyslenie či svoj profesijný úspech je nejako prepojený alebo prirodzenou súčasťou, alebo je to aspoň z časti lepšie nechať na odborníkov a získanú veľkú porciu času investovať do svojej profesie s vedomým, že vie približne o čo ide a vie klepnúť po prstoch...

No a keď väčším hráčom to až tak nejde, prečo by malo ísť malým... A keď to ako tak ide malým a veľkým nie, nie je to z ich hľadiska trocha podozrivé :)

No a asi aj preto ten prehľad tých matematických modelov... :uctievanie:
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 33 times
Been thanked: 26 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Tilbur »

osamely chodec napísal: Ut 19 12, 2023 3:15 pm https://fundseeder.com/
JUGGLER napísal: Pi 22 12, 2023 12:39 am Založil to Schwager – ten čo písal knihy o úspešných trejderoch (market wizards ).
Prístup dnu majú len tí, čo majú živý účet prepojený od brokera k fundseedrovi.
Brokerovi musíš dať povolenie aby odosielal dáta z tradingu/investingu k fundseedrovi ako tretej strane.
Neviem aké je teraz minimum účtu na zaradenie do leaderboards, predtým to bolo 50K. Sú tam aj miliónové účty.

Venujeme sa vyhľadávaniu šikovných obchodníkov na celom svete bez ohľadu na krajinu pôvodu alebo rodokmeň.
Zameriavame sa na váš verifikovaný výnos v pomere k riziku.
Obchodníci s vynikajúcou výkonnosťou môžu byť zaradení do Indexového produktu FundSeeder Investment a do programu seedovania nových manažérov.


Pozrel som na výsledky ich FundSeeder Composite index – teda Index účtov zložený z tých účtov, ktoré oni vyberú ako najlepšie v rôznych kategóriách.
Čiže berme to ako možnosť pre investorov zainvestovať do tých najlepších a to buď spolu (composite) , alebo v rôznych v kategóriách.

Tu je vyhodnotenie.

FundSeeder Composite index od 1.11.2015 do 19.12.2023 +403% ( 21,98% p.a. )

Pre porovnanie sedliak v ETF USA: +150% ( +11,93% )

Výnosy indexov v každej kategórii:

Futures: 77% (7,27% p.a. )
Systematic trading: 111% ( 9,62% p.a. )
Forex: 150% (11.93% p.a. )
Opcie: 215% (15,15% p.a. )
Akcie: 223% ( 15,51% p.a )
Fundamental: 267% (+17,34% p.a. )
Technical: 497% (+24,57% p.a. )
Diskrečný trading: 505% (24,78% p.a. )

P.S. teším sa, že najlepšie obstál diskrečný trading. Klasický trading zatiaľ nevymrel.
Možno za pár rokov pribude kategória AI trading a končíme...
Ten Fundseeder je trochu problem. Nikto sa o portal poriadne nestara. Myslienka je super realizacia vsak viazne.
Vymenil som si par emailov s CEO celeho portalu. On oslovoval nas, nebolo to z mojej iniciativy. Skoncilo to bez nejakej akcie. To iste mi povedal jeden znamy, ktory mal vo Fundseedri velmi pekne vysledky. Skocilo to tak, ze si tam nakoniec zrusil ucet.
Potom ten Fundseeder Composite Index je len take akoze hypoteticke obchodovanie, ako by to mohlo vyzerat. Ak nejaky ucet spravi drawdown, tak ho nahradia inym, aby to lepsie vyzeralo vo vysledkoch. Neobchoduju zive prachy, je to len simulacia. A ked to tak ostane, je to cele zbytocny projekt. Bohuzial.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2824
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 112 times

Re: TALENT V INVESTOVANÍ / TRADINGU

Príspevok od používateľa Rokosák »

Takzvane matematicke modely sy zalozene na statistickych datach a modeloch. Ale statistika nie je matematika a treba pocitat aj s "ciernou labutou", teda s hocijakym vysledkom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"