Menej peňazí na akciovom trhu

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Vyzerá to tak, že bude v nadchádzajúcom období v akciách menej :mesec: . Čiže tie kopčeky na grafoch nebudú rásť do výšok Mont Everestu :graf: . Dlho sme žili vo svete lacných peňazí, ktoré budú už menej dostupné. Vraj to bude potápať aj akcie. Myslím, že to je niečo nové, s čím sa nerátalo. Takže sa bude meniť aj prístup investorov. Možno budú viac v kurze nehnuteľnosti. A možno tí, čo budú chcieť viac zarobiť, budú musieť zdvihnúť zadok a budú musieť podnikať.

Ďalší zaujímavý článok od šéfredaktora TREND-u Ronalda Ižipa:

Tvrdému pristátiu ekonomiky sa nedá vyhnúť.

Akcie čaká ďalší pokles a trvalo nižšie úrovne


Budúcnosť finančných trhov závisí od rýchlosti poklesu inflácie

Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu, Kristalina Georgievová, priznala, že pre centrálne banky je čoraz ťažšie znížiť infláciu bez spôsobenia recesie. Už predtým predseda amerického Fedu Jerome Powell upozornil, že cieliť „mäkké pristátie“ bude náročné. V skutočnosti sa už čoskoro bude rozhodovať o tom, aký typ pristátia čaká americkú a globálnu ekonomiku.

Svet žil na lacných peniazoch príliš dlho. Zhoršovanie ich dostupnosti, ktoré sa prejavuje cez sprísňovanie finančných podmienok, spomaľuje ekonomiku a potápa finančné trhy. V súčasnosti finančné utesňovanie v americkej ekonomike presiahlo úrovne z konca roka 2018. Vtedy akciové trhy zaznamenali podobný prepad ako teraz – dostali sa k úrovni medvedieho trhu s poklesom o 20 percent. Fed sa zľakol a zastavil navyšovanie sadzieb. Teraz to ale kvôli vysokej inflácii spraviť nemôže. Akcie tak s vysokou pravdepodobnosťou budú trpieť aj ďalej.

Piatková býčia nádej

V piatok americký benchmarkový index S&P 500 poklesol od svojich januárových vrcholov o viac ako 20 percent, no obchodovanie nakoniec skončil nad touto psychologickou úrovňou. Optimisti veria, že sa budú opakovať prípady z rokov 1998, 2011 a 2018, keď dosiahnutie tejto úrovne prinieslo silný odraz akcií a v nasledujúcich mesiacoch nové historické rekordy.

Uvedené tri prípady však nie sú dostatočne reprezentatívne. Za posledných 95 rokov spadli akcie o viac ako 20 percent 14-krát, z tohto sa len 3-krát stalo, že nenasledovala recesia. Naopak, ani raz to nebolo to v situácii, keď inflácia bola vyššia ako 5 percent a nezamestnanosť nižšia ako 5 percent. Takýto inflačný koktail v celej povojnovej histórii vždy priniesol recesiu, ktorá prišla o šesť kvartálov a trvala rovnako šesť kvartálov. Takže podľa histórie by mala do Spojených štátov opäť zavítať začiatkom budúceho roka. Ak sa tak stane, akcie pôjdu ešte nižšie.

Najpesimistickejším analytikom na Wall Street je Michael Hartnett, hlavný investičný stratég Bank of America. V tomto roku je zároveň aj najpresnejším. Keď jeho kolegovia videli tohtoročný cieľ pre index S&P 500 na úrovni 5-tisíc bodov, on hovoril o úrovni 3-tisíc. Tam by mal index skončiť v októbri, čím by akcie zaznamenali pokles o ďalších zhruba 20 percent. Tento cieľ sa zhoduje s historickými štatistikami. Za posledných 140 rokov americké akcie zažili 19 medvedích trhov s priemerným poklesom o 37,3 percenta a dĺžkou trvania 289 dní.

Tvrdé pristátie prichádza

Pre ďalší pokles akcií existujú silné fundamentálne dôvody. Hlavným bude, že centrálne banky, najmä americký Fed, nedokážu doviesť ekonomiku k mäkkému pristátiu. Finančný trh očakáva, že americká centrálna banka zvýši úrokové sadzby ešte o dva percentuálne body. Spolu s razantným sprísňovaním finančných podmienok to ale spôsobí recesiu. Tak to vypočítal Solomon Tadesse, kvantový stratég francúzskej banky Société Générale.

Ak má americká centrálna banka udržať pozitívny ekonomický rast, nemôže si spolu s naplánovaným znižovaním svojej bilancie dovoliť navýšiť úrokové sadzby na viac ako jedno percento. Kvantitatívne utesňovanie, čiže znižovanie bilancie Fedu s plánom 95 miliárd dolárov mesačne, ďalej zhorší dostupnosť peňazí a bude pôsobiť rovnako negatívne ako navyšovanie sadzieb.

Americká centrálna banka má dva ciele: podporovať ekonomický rast a udržiavať stabilnú infláciu. V čase potenciálnej stagflácie, keď klesá ekonomický rast a inflácia sa udržuje na vysokých úrovniach, nie je ale nemožné plniť oba ciele naraz. Fed si musí vybrať. Ak si vyberie ekonomický rast, inflácia ostane vysoká a bude ďalej ničiť ekonomiku. Už minulý týždeň sa ukázalo, že firmy sú na jednej strane tlačené rastúcimi nákladmi a na strane druhej klesajúcimi príjmami, čo znižuje ich zisky a hodnotu zároveň.

Fed tak bude musieť opustiť cieľ podpory ekonomiky a ako prioritu si zvoliť boj s infláciou. Ak ju má dostať pod kontrolu, potrebuje zvýšiť úrokové sadzby až k úrovni 4,5 percenta a znížiť svoju bilanciu o štyri bilióny dolárov, na takmer polovicu. Celkovo tak sprísni finančné podmienky o viac ako 9 percent. Ekonomika zažije recesný šok. Už na ďalšom zasadnutí preto centrálna banka zvýšením úrokových sadzieb privodí stav, kedy sa recesii nebude dať vyhnúť, vypočítal analytik francúzskej banky.

Akcie trvalo nižšie

M. Hartnett očakáva, že akcie sa z dlhodobého hľadiska vrátia na nižšie úrovne. Očakávaný budúci zisk pre akcie z indexu S&P 500 už poklesol voči ich hodnote pod svoj 10-ročný priemer, no podľa analytika BoA klesne ešte viac. V minulom storočí totiž priemerná úroveň očakávaných ziskov k cenám akcií bola iba na úrovni 14. Iba v tomto storočí pod vplyvom extrémne uvoľnenej monetárnej politiky vzrástla k priemernej úrovni 19.

Rast inflácie, ktorý štrukturálne mení pohľad na ekonomiku, naznačuje, že toto obdobie sa končí. Hodnota amerických finančných trhov, ktorá presiahla 6-násobok domáceho HDP, je neudržateľná a vráti sa na nižšie úrovne.

Doba strát na finančných trhov sa nekončí. Kam sa človek pozrie, prichádzajú likvidácie, znižovanie páky a bankroty. Tento proces sa môže iba začínať. Ako hlboko bude siahať, závisí najmä od toho, ako veľmi budú musieť centrálne banky utesňovať finančné podmienky. To ale závisí najmä od rýchlosti poklesu inflácie k akceptovateľnej úrovni dvoch až troch percent. Tempo znižovania inflácie sa preto stane hlavným determinantom investičných stratégií pre najbližšie obdobie.

ZDROJ: https://www.trend.sk/financie/tvrdemu-p ... sie-urovne
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3454
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Kontaktovať používateľa:

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Ladis »

FED-2.jpg
Americká centrálna banka nemá dva ciele: podporovať ekonomický rast a udržiavať stabilnú infláciu.
Naopak FED musí organizovat střídavě silný růst akcií a velký krach akcií a finanční krize, protože majitelé FEDu = Goldman Sachs, JP Morgan Chase a Citigroup to vedení FEDu rozkazují. Ty banky vydělávají moc peněz na růstech a na krizích.
Kvůli organizaci růstů, krachů a krizí byl FED 1913 od zlých bank založen. A kvůli zločinné manipulaci byly v letech 1781-1912 už 3 centrální banky v Americe zavřeny a zakázány.
.
Takový krach drahých akcií je zase 2021-2024 možný.
Sice v lednu 2000 byly akcie s P/E, P/B, P/S dražší než v listopadu 2021, ale během krachu 2000-2003 FED úrok snižoval a během krachu 2021-2024 bude FED úrok zvyšovat, aby se krach drahých akcií prohloubil a vyplatil majitelům FEDu, spekulujícím s klesajícími indexy = Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Citigroup.
Akcionáři mohou mít každý rok velikou radost z akcií,
když mají jen 30 levných nebo málo předražených akcií s dividendou 4 % až 10 % a nic jiného.
Prílohy
Nasdaq100-2000-2015.jpg
Dividendový value investor ♥ ♥ ♥ Diskusní fórum http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://nr1a.com/AKCIE ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Chýbajúca likvidita likviduje Ponziho aktíva. Prepad akcií je len v polovici

Akcioví obchodníci sú stále príliš optimistickí, myslí si finančný riaditeľ najväčšieho hedžového fondu


Bolo to 4. januára, keď americký benchmarkový index S&P 500 zaznamenal svoj historický rekord na úrovni 4 818 bodov. Len o pár dní neskôr ho nazval slávny investor Jeremy Grantham bublinou, ktorá skončí obrovskou stratou bohatstva.

Podľa neho išlo o štvrtú superbublinu vytvorenú za posledných sto rokov. Investor slávne predpovedal kolaps japonských akcií v roku 1989, technologických akcií v roku 2000 a hypotekárnych akcií v roku 2007. Keď praskne táto bublina, tvrdil vtedy, akciové indexy poklesnú k svojim dlhodobým trendom. Podľa neho mali stratiť až polovicu svojej hodnoty.

Zatiaľ stratili takmer pätinu a Američania prišli minimálne o päť biliónov dolárov. No to nestačí – akcie sú iba v polovici svojej cesty, napísal J. Grantham v svojom liste investorom. Celkovo by mal podľa neho index S&P 500 prepadnúť k úrovni 2 875 bodov.

Aj keď na začiatku roka mohol názor J. Granthama vyzerať extrémne, v súčasnosti už takým extrémom nie je. Podľa posledného prieskumu MLIV Pulse na vzorke viac ako tisíc profesionálnych respondentov sú ich mediánové projekcie ďalšieho vývoja akcií na úrovni desaťpercentnej straty.

Medzi respondentmi boli dokonca aj väčší pesimisti ako J. Grantham mysliaci si, že index prepadne až k úrovni 2 240, čo boli pandemické minimá.


Fed akciám nepomôže

Svoje názory opiera J. Grantham o zmenu ekonomickej paradigmy, ktorá sa začala podobať na 70. roky. Prichádzajúca stagflácia nie je prostredie, v ktorom by sa akciám darilo, tvrdí.

S týmto názorom súhlasí aj Greg Jensen, jeden z finančných riaditeľov najväčšieho hedžového fondu na svete, Bridgewaters. Už koncom januára G. Jensen predpovedal pokles akcií o pätinu. Politici z centrálnej banky totiž nemajú dôvody na to, aby zastavili praskanie špekulatívnej bubliny, tvrdil.

V pondelok tento názor pre Bloomberg zopakoval. Podľa neho centrálna banka si dokonca želá pokles akcií, pretože je dezinflačný. Už predtým túto myšlienku prezentoval Zoltan Pozsar alebo bývalý člen Fedu Bill Dudley.


Príliš optimistický trh

Podobne ako J. Grantham, aj G. Jensen predpokladá, že ekonomika sa fundamentálne zmenila. Súčasná zmena bude dlhodobá a prinesie vyššiu infláciu a nižší ekonomický rast, čiže stagflačné prostredie.

Túto zmenu si však trh ešte nepripúšťa a preto je podľa neho stále „príliš optimistický“. Mnoho investorov stále falošne verí v mäkké pristátie. To však bude omnoho tvrdšie. „Súčasný pokles je iba malým pohybom v porovnaní so sekulárnou zmenou, ktorú práve zažívame,“ pokračuje G. Jensen.


Ponziho schémy sa končia

Až 40 percent amerických akcií prežíva iba na základe prílevu nového kapitálu, nie na základe pozitívneho cashflowu. Je to pomer, ktorý je podobný iba s maximami počas vrcholu technologickej bubliny. Veľká časť firiem jednoducho negeneruje dostatočný cashflow, ktorý by zodpovedal ich valuácii.

Práve tieto spoločnosti, ktorých ocenenie je založené na príleve nového kapitálu, sa dostávajú pod silný tlak. Zvyšovanie úrokov a kvantitatívne utesňovanie odoberá zo systému likviditu, čo likviduje všetky aktíva, ktoré sú založené na Ponziho financovaní.

Nie je tak náhoda, že najväčšie prepady zaznamenávajú práve spoločnosti a aktíva s najhorším cashflowom. Najvýraznejším príkladom sú kryptomeny, ktorých hodnota stojí iba na príleve nového kapitálu. V súčasnosti, keď ho ubúda, sú zasiahnuté najťažšie.

ZDROJ: https://www.trend.sk/financie/chybajuca ... n-polovici
Používateľov profilový obrázok
tomáš virdzek
Platinum Member ***
Príspevky: 750
Dátum registrácie: Po 02 03, 2009 2:17 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa tomáš virdzek »

Fed akciám nepomôže (podnadpis vyššie)

"Je nutné si uvědomit, že americké centrální bance vyhovuje stávající korekce akciového trhu (vesrsus Fed put opce ještě nedávno), jelikož nižší kapitalizace tlačí na firmy k omezování poptávky po práci, která je více jak dvojnásobně vyšší než nabídka práce uchazeči a existují silné tlaky na růst mezd (nákladově tlačená inflace). Rovněž pomocí redukce efektu bohatství se snižuje poptávka v ekonomice. To vše bez toho aniž by se museli razantně zvyšovat sazby/ redukovat bilance Fedu. Stačí takzvaný „jawboning “."

https://ako-investovat.sk/ocenuje-akciovy-trh-recesi/
Keď je ochota na jednej strane, môže vzniknúť ochota aj na strane druhej.
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

tomáš virdzek napísal: Ut 24 05, 2022 5:44 pm Fed akciám nepomôže (podnadpis vyššie)

"Je nutné si uvědomit, že americké centrální bance vyhovuje stávající korekce akciového trhu (vesrsus Fed put opce ještě nedávno), jelikož nižší kapitalizace tlačí na firmy k omezování poptávky po práci, která je více jak dvojnásobně vyšší než nabídka práce uchazeči a existují silné tlaky na růst mezd (nákladově tlačená inflace). Rovněž pomocí redukce efektu bohatství se snižuje poptávka v ekonomice. To vše bez toho aniž by se museli razantně zvyšovat sazby/ redukovat bilance Fedu. Stačí takzvaný „jawboning “."

https://ako-investovat.sk/ocenuje-akciovy-trh-recesi/
Mám v merku všetko, neboj :palec_hore:

Je fajn, že uverejňujete tie články.
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Hrozí kolaps dlhovej bubliny, ktorá podporuje svetovú ekonomiku?

Roky medzi rokmi 1981 a 2020 boli pre svetovú ekonomiku veľmi špeciálnymi rokmi, pretože úrokové sadzby vo všeobecnosti klesali:

Obrázok

V určitom zmysle klesajúce úrokové sadzby znamenali, že dlh bol čoraz dostupnejší. Mesačné vreckové na novú hypotéku vo výške 500 000 dolárov klesali čoraz nižšie. Platby za automobil za nové vozidlo v hodnote 30 000 USD by sa mohli ľahšie umiestniť do rozpočtu osoby. Podnik by považoval za dostupnejšie pridať nový dlh vo výške 5 000 000 USD na otvorenie na ďalšom mieste. S týmito priaznivými účinkami by nebolo prekvapením, keby sa vytvorila dlhová bublina.

S čoraz nižšími nákladmi na dlh mala ekonomika skrytý zadný vietor, ktorý ju tlačil dlho medzi rokmi 1981 až 2020. Teraz, keď úrokové sadzby opäť rastú, existuje nebezpečenstvo, že podstatná časť tejto dlhovej bubliny môže spľasnúť. Obávam sa, že ekonomika môže smerovať k neuveriteľne tvrdému pristátiu kvôli vzájomnému vzťahu medzi úrokovými sadzbami a cenami energie (obrázok 2) a dôležitej úlohe, ktorú energia zohráva pri poháňaní ekonomiky.

pokračovanie článku:
https://ourfiniteworld.com/2022/05/17/i ... ollapsing/
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Myslím, že opäť dobrý článok na trend.sk. Asi najdôležitejšia informácia - že inflácia chodí vo vlnách. A že pokiaľ inflácia rastie, recesia väčšinou neprichádza. Až keď sa otočí do poklesu, príde k ekonomickej recesii. A potom to prináša rast cien... a tak dokola. Takže to bude trvať asi "chvíľu" (min. 2-3 roky), kým sa akciový trh dostane späť do normálnejších koľají. Tu je článok:

Inflácia opäť predčila očakávania. Úroky vzrastú, no pomôcť nemusia. Ceny totiž rastú vo vlnách

V súčasnom prostredí by bolo nerozumné očakávať od akcií a dlhopisov zázraky

Inflácia v eurozóne zatlačila centrálnych bankárov ďalej do kúta. V máji vzrástla na nové historické maximá 8,1 percenta. Čo je horšie, výrazne prekonala očakávania ekonómov. Tí predpokladali, že jej tempo vzrastie z úrovne 7,4 percenta v apríli na 7,6 percenta v máji. V skutočnosti sa zvýšilo nie o 0,2, ale o 0,7 percentuálneho bodu.

Rast cien tak dokáže aj po roku prekvapiť. A samozrejme, stále smerom dohora. Zastaviť ho nebude jednoduché.

Vrchol inflácie stále vzdialený

Po nových európskych sankciách vzrástla cena ropy k 124 dolárom a ceny potravín takisto pokračovali v ďalšom raste, čo znamená, že inflácia má svoj vrchol v Európe ešte len pred sebou.

Ten momentálne podporuje aj jadrová inflácia, ktorá tiež zaznamenala najvyššie úrovne od vzniku eurozóny, a to 3,8 percenta. Začínajú tak rásť aj ostatné ceny, nielen tie súvisiace s energiami a palivami. Napríklad, mnohé maloobchodné reťazce musia svoje vyššie náklady premietať do vyšších cien.

Inflačný výhľad ECB sa neustále vzďaľuje realite. Centrálna banka očakáva, že v tomto roku priemerná inflácia dosiahne hodnotu 5,1 percenta, čo sa zdá čoraz nerealistickejšie. ECB bude musieť už čoskoro konať.

Zvýšenie úrokovej sadzby v júli je isté, a dokonca si ECB ponechá otvorené vrátka aj na zvýšenie sadzieb o 0,5 percenta. Trhy očakávajú, že do konca roka ECB zvýši sadzby až o 125 bázických bodov a základná úroková sadzba tak dosiahne úroveň 0,75 percenta. Hypotekárne sadzby budú ďalej rásť.

Vyššie úrokové sadzby, menej kvantitatívneho uvoľňovania a spomalenie ekonomického rastu prispejú k tomu, že inflácia v eurozóne možno už o pár mesiacov dosiahne svoj vrchol. ECB sa bude tešiť, že môže opäť začať podporovať ekonomiku, ktorá bude vtedy koketovať s recesiou. A to môže byť veľký problém.

Inflácia chodí vo vlnách

Keď inflácia dosiahne svoj lokálny vrchol, centrálne banky budú prezentovať, že inflácia už bude iba klesať. Presne o tom hovorí aj ich súčasný model, ktorý očakáva, že už o rok sa rast cien vráti k cieľu ECB. Takto jednoducho ale svet nefunguje.

Podľa výskumu Man Institute, totižto inflácia prichádza vo vlnách. História za posledné storočie ukazuje, že keď raz prišla vysoká inflácia, či už to boli vojnové alebo 70. roky, zaznamenala niekoľko vrcholov a poklesov.

Obrázok

Inflácia je omnoho dlhodobejší fenomén ako recesia. Pokiaľ inflácia rastie, recesia väčšinou neprichádza. Naopak, až keď sa otočí do poklesu, príde k ekonomickej recesii. Po nej však začnú ceny opäť rásť s tým, ako nové vládne výdavky či nižšie úrokové sadzby podporia ďalší rast cien. Zabiť infláciu nemusí byť také jednoduché.

Keď sa vypustí z fľaše, stane sa značne variabilnou. Nasleduje jej prudké spomalenie, ale aj prudký rast. Po tom, ako inflácia dosiahne svoj vrchol, budú nasledovať aj ďalšie, hovorí história. Stav, že príde pomalý a postupný pokles až k cieľu centrálnej banky, môže byť značne optimistický.

Akcie stále pod tlakom

Ak sa skutočne bude inflácia správať tak, ako v minulosti, investori by sa nemali spoliehať na to, že rýchlo zmizne. Naopak, kváriť akcie aj dlhopisy môže ešte dlho. Napriek tomu, že dlhodobé aktíva stratili na hodnote a akcie sa dostali k svojim priemerným P/E, ich dno je ešte ďaleko.

Kým po veľkej inflácii, boli dlhodobé aktíva historicky extrémne lacné, teraz, aj napriek poslednému prepadu, sú stále drahé, vypočítala Deutsche Bank Čím dlhšie bude vysoká inflácia pretrvávať, tým väčšiu hodnotu budú akcie strácať. Na prudký a rýchly odraz akcií sa netreba spoliehať.

ZDROJ: https://www.trend.sk/financie/inflacia- ... stu-vlnach
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Už tu pridal Trumpeta1978 link na článok z newstream.cz, kde sú tieto informácie napísané v skratke, ale na trend.sk sú doplnené o ďalšie zaujímavé informácie.

Pripravte sa na hurikán, odkazuje šéf najväčšej americkej banky.

Akcie potrebujú solídnu paniku


Najbližšia budúcnosť bude patriť reálnym aktívam

„Hurikán je tu,“ povedal Jamie Dimon CEO JPMorgan. „Nevieme, či pôjde o menší hurikán alebo superbúrku Sandy. Radšej sa na ňu pripravte,“ dodal.

Po rekordnej sérii siedmych týždňov poklesov sa počas minulého týždňa akcie posilnili a americký dolár mierne oslabil. Ide o prirodzenú korekciu po jednom z najdlhších výpredajov v histórii. Na väčší odraz však neexistujú dôvody, tvrdia mnohí investori.

Naopak, z posledného menšieho rastu by sa nemali priveľmi tešiť, povedala Victoria Greenová, CIO z G Squared Private Wealth pre Bloomberg. Zatiaľ sme podľa nej videli iba prvú nohu poklesu. Dôvodom je, že neexistuje žiadny katalyzátor, ktorý by mal akciám a ekonomike pomôcť v raste.

Jedným z argumentov optimistov je, že hodnota akcií poklesla, čím sa znížil pomer P/E k dlhodobému priemeru. Súčasná cena akcií k ich ziskom odpovedá priemeru posledných desiatich rokov. Problém tejto logiky však je, že P/E má aj druhú zložku, a to sú zisky.

Firmy sú momentálne tlačené vysokými vstupnými nákladmi. Na jednej strane ich kvári inflácia a vysoké mzdy kvôli nedostatku pracovníkov, a na strane druhej nemôžu tieto vyššie náklady automaticky prenášať do vyšších cien, keď reálna kúpna sila obyvateľstva klesá.

Tieto dva faktory tlačia marže spoločností dolu, čo spôsobuje nižšiu ziskovosť. Nižšie zisky (E) znamenajú, že aj pri poklese cien akcií (P) ostane pomer P/E stále vysoký. Akcie tak majú priestor na ďalší pokles, pokiaľ majú byť skutočne lacné. Tento istý dôvod zdieľa aj Citigroup, ktorá sa obáva ďalšej revízie odhadov budúcich ziskov.

Kedy bude môcť prísť k skutočnému odrazu vyššie?

V. Greenová odpovedá, že až keď na trh príde seriózna panika a nastane likvidácia širokého spektra pozícií, nielen rastových akcií. Na to, aby trh zaznamenal svoje dno, musí prísť k absolútnej kapitulácii, výpredaji všetkého. A tam ešte rozhodne nie sme.

Ekonomika momentálne vyzerá stále dobre a investori veria, že Fed situáciu zvládne. Dôvodom sú stále silní americkí spotrebitelia, rastúce mzdy a mnoho otvorených pracovných pozícií. Avšak tieto trendy sa začínajú zhoršovať. Veľké firmy začínajú prepúšťajú, aby si zachovali akú-takú ziskovú maržu, miera úspor výrazne klesá a splátky dlhov rastú.

Finančné rezervy spotrebiteľov nie sú nekonečné. To je dôvod, prečo Jamie Dimon hovorí, že banka sa pripravuje na situáciu, aby mohla obslúžiť svojich klientov aj počas zlých časov.

A tie budú súvisieť so stagflačným prostredím, keď inflácia bude ešte dlho vysoká, no ekonomika začne spomaľovať. Môže ísť o roky vyššej inflácie. Ak má investor v takomto prostredí uspieť, musí kupovať aktíva, ktoré tvoria reálnu hodnotu, povedal pre TREND Steen Jackobsen, CIO Saxo Bank.

Najbližšia budúcnosť bude o reálnych aktívach, ktoré vytvárajú reálne hodnoty. To je v rozpore s rastovými akciami či inými aktívami, ktoré sú založené na budúcich (imaginárnych) hodnotách. Inflácia zmenila paradigmu a v najbližších rokoch budú nehmotné aktíva ďalej strácať na hodnote a hmotné aktíva získavať. Určite to budú komodity, energie, obrana alebo spotreba.

ZDROJ: https://www.trend.sk/financie/pripravte ... dnu-paniku
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Globálna recesia, znie varovanie z ekonomického fóra v Davose

Ak svetoví lídri nebudú schopní vyriešiť niektorý z hlavných ekonomických problémov, potom možno smerujeme ku globálnej recesii


Na Svetovom ekonomickom fóre (WEF) vo švajčiarskom Davose to vyhlásil nemecký vicekancelár a minister hospodárstva Robert Habeck (na snímke). Uviedol, že je potrebné riešiť najmenej štyri vzájomne prepojené krízy, pričom spomenul vysokú infláciu, energetickú krízu, nedostatok potravín a zmenu klímy.

„Ak sa nevyrieši žiadny z problémov, obávam sa, že smerujeme do globálnej recesie, čo bude mať obrovský vplyv nielen na opatrenia v oblasti zmeny klímy, ale aj na globálnu stabilitu ako celok,“ skonštatoval.

Riešiť sa podľa neho musia všetky tieto problémy. Hlad vo svete je „strašný“, ale je to len jeden z problémov, ktoré treba vyriešiť, pokiaľ ide o zabezpečenie globálnej stability. Čo sa týka dodávok energie, R. Habeck, ktorý je známy ako zelený politik, poznamenal, že starostlivosť o ich bezpečnosť nie je v rozpore s väčším cieľom stať sa nezávislými od fosílnych palív.

Téma Svetového ekonomického fóra „História v prelomovom bode“ udala tón štvordňovému stretnutiu v horskom stredisku, ktorému dominovali politické a ekonomické dôsledky konfliktu na Ukrajine. Poľský premiér Mateusz Morawiecki v Davose vyhlásil, že slobodný svet musí po ruskom útoku na Ukrajinu vytvoriť nový poriadok, ktorý zabráni tomu, aby sa takáto agresia zopakovala.

„Čo sa deje za našou východnou hranicou, dozaista určí priebeh udalostí nielen na nasledujúce roky, ale som si istý, že na ďalšie desaťročia,“ povedal.


Finančná stabilita Slovenska zostáva podľa NBS vysoká

Správa vydaná Národnou bankou Slovenska konštatuje, že finančná stabilita zostáva vysoká, ale pribudli nové riziká.

„Na koronakrízu nadviazali nové výzvy s výrazným vplyvom na globálne ekonomické prostredie. Ide najmä o narušené dodávateľsko-odberateľské vzťahy a zvýšenú infláciu vrátane rýchleho rastu cien energií a ďalších komodít, s ktorou je zároveň spojené sprísňovanie menovej politiky,“ priblížil riaditeľ úseku dohľadu a finančnej stability NBS Vladimír Dvořáček.

Negatívne vplyvy týchto faktorov podľa neho ešte zvýrazňuje vojna na Ukrajine, ktorá je zdrojom značnej neistoty pre budúci vývoj. „Vzhľadom na tieto faktory možno hovoriť o zhoršení vyhliadok pre finančnú stabilitu,“ upozornil.

Aktuálna situácia bude mať podľa NBS nepriaznivý vplyv na podnikovú sféru. Pri pokračujúcom raste nákladov v najbližších troch rokoch by v nej úvery subjektom ohrozeným finančnými problémami mohli tvoriť 17 percent celkového portfólia úverov pre podniky a nové zlyhané úvery môžu dosiahnuť šesť percent z tohto portfólia.


Švédske BVP prinesie zákazky

Švédska spoločnosť BAE Systems Hägglunds, ktorá slovenskej armáde plánuje dodávať bojové vozidlá CV90, už potvrdila viacero partnerstiev so spoločnosťami na Slovensku.

Troch hlavných partnerov – ZTS Špeciál, Koval Systems a Aliter Technologies – dopĺňajú spolupracujúci partneri ako EVPÚ, Konštrukta – Defence či VRM, spolu ide v celom reťazci zatiaľ o viac ako 30 spoločností.


ECB sa nebude ponáhľať

Európska centrálna banka sa podľa svojej šéfky Christine Lagardovej nebude ponáhľať ukončiť menové stimuly. Nemyslí si totiž, že eurozóna je v situácii prudkého nárastu dopytu.

„Musíme sa, samozrejme, po-hnúť správnym smerom, ale nemusíme sa ponáhľať a podliehať panike,“ uviedla v Davose pre Bloomberg.


Zväz obchodu SR víta novelu
Zväz obchodu SR víta všetky zmeny v schválenej novele zákona o potravinách.

„Oceňujeme razantnú zmenu prístupu pri ukladaní pokút. Doterajšie miliónové pokuty boli likvidačné a nemali obdobu na jednotnom európskom trhu. Súčasné znenie zákona rešpektuje princíp proporcionality, ktorý patrí medzi základné princípy úniového práva,“ uviedla prezidentka zväzu Nadežda Machútová.

Širšie rozpätie sankcií od 4 000 do dvoch miliónov eur poskytuje podľa nej dostatočný priestor na vyhodnotenie závažnosti správneho deliktu.


Podnikatelia viac dôverujú ekonomike

Dôvera v ekonomiku v máji u väčšiny podnikateľov vzrástla. Zvýšenú dôveru zaznamenal Štatistický úrad SR takmer vo všetkých odvetviach, najväčší nárast bol už druhý mesiac po sebe v službách.

V máji tam medzimesačne vzrástol o 16 percentuálnych bodov, na úroveň 33,3 – najvyššiu od júna 2011. Naopak, zhoršenie nálady sa prejavilo v obchode, ale aj u spotrebiteľov.

V priemysle sa nálada zlepšuje tretí mesiac po sebe, indikátor dôvery (sezónne upravený) v máji vzrástol o 3,7 percentuálneho bodu, na hodnotu 10. Prejavuje sa rast objednávok a pokles zásob.


Expati sa udomácňujú na Slovensku

Spoločnosti, ktoré už dlhšie zamestnávajú cudzincov, sa zhodujú, že okrem výhody ovládania cudzieho jazyka na natívnej úrovni dokážu zamestnanci z iných krajín priniesť nový pohľad a skúsenosti z iných trhov. To je prínos najmä pre spoločnosti pôsobiace v oblasti technológií či komunikácie, ale aj v cestovnom ruchu.

Pracovný portál Profesia.sk a iniciatíva Open HR Forum zisťovali možnosti pre expatov na Slovensku vrátane šancí, ktoré ponúka pracovný trh kvalifikovaným cudzincom nehovoriacim po slovensky. V tomto roku evidujú 16 584 pracovných ponúk, ktoré boli napísané v angličtine a neuvádzajú požiadavku ovládať slovenský jazyk.

Najviac je ich v oblasti informačných technológií, v ekonomike, vo financiách a v účtovníctve, v administratíve, manažmente či obchode. Asi tretina všetkých expatov na Slovensku žije v Bratislave, kde pracujú v pobočkách zahraničných korporácií, ale aj v ambicióznych domácich firmách.


Boj OZE verzus ropa v čase krízy

Súčasná kríza v oblasti energetickej bezpečnosti, ktorú vyvolala invázia Ruska na Ukrajinu, nesmie viesť k posilneniu závislosti od fosílnych palív. Uviedol to šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol na Svetovom ekonomickom fóre v Davose.

„Vďaka správnym investíciám, ako sú investície do obnoviteľných zdrojov energie a jadrovej energetiky, si svet nemusí vyberať medzi nedostatkom energií a zrýchľujúcou sa zmenou klímy v dôsledku emisií,“ zdôraznil. Krátkodobo bude svet podľa neho fosílne palivá potrebovať, no dlhodobejšie neekologické investície sú problémom.


101 percent
Ceny dodávok elektriny a plynu pre podniky na domácom trhu boli počas apríla 2022 medziročne vyššie o 101,4 percenta, v súhrne od začiatku roka sa zvýšili o 75,1 percenta. Exportné ceny elektriny a plynu boli medziročne vyššie o 189 percent.

65 percent
Dodávky nórskeho zemného plynu potrubím pokryjú asi 32 percent ročnej spotreby Slovenska a spolu s lodnými dodávkami skvapalneného zemného plynu by mali kontrakty podpísané SPP zabezpečiť od júna asi 65 percent spotreby.

600 miliárd eur
Európska únia odhaduje, že náklady na odstraňovanie škôd na Ukrajine v dôsledku ruského útoku sa budú pohybovať od 500 do 600 miliárd eur. Podľa Európskej banky pre obnovu a rozvoj len na infraštruktúru môže ísť 90 miliárd dolárov.

25 percent
Štvrtina Slovákov by zmenila prácu, keby prišla o možnosť práce z domu, no takmer v polovici firiem by si uchádzači takouto podmienkou zhoršili šance na prijatie. Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre spoločnosť Microsoft.

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/globa ... ora-davose
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Stávky na skorý odraz akcií od dna sú veľmi drahým hazardom

Akcie v závere mája predviedli silnú rely, čím skorigovali veľké straty od začiatku roka. Niektorí investori sa vrhli do nákupov a očakávajú, že akcie odteraz pôjdu nahor, tak ako v roku 2020. Nemôžu byť ďalej od pravdy.

Počas pandémie roku 2020 mnohí ľudia vstúpili na akciový trh po prvýkrát v živote a boli svedkami monumentálnej rely. Teraz naivne veria, že takto trh funguje a nákup v čase poklesov automaticky povedie k bohatstvu.

Kým však investor uzatvorí transakciu, mal by dobre zvážiť nie len potenciálny výnos, ale aj stratu. Inak namiesto ziskov ľahko príde o veľkú časť prostriedkov. Ak investori nakupovali v januári vo viere, že trh už určite pôjde nahor, dnes sú v strate desať alebo aj viac percent. A to nemusí byť všetko.

Z dlhodobého hľadiska akciový trh putuje smerom nahor a akcie napokon dosiahnu nový vrchol. Otázka znie, ako dlho a aké veľké straty investor znesie, teda aký je prah jeho finančnej bolesti. Priemerný medvedí trh, teda obdobie poklesu, trvá približne rok.

Za posledných 70 rokov akcie zažili 11 medvedích trhov, ktoré trvali od niekoľkých mesiacov do dva a pol roka. Cesta na vrchol býva dlhá, priemerne trvá necelé dva roky, kým akcie získajú to poklesom stratili.

Realita je však pestrejšia, budovanie nového vrcholu niekedy trvalo pár mesiacov, inokedy aj päť rokov. To znamená, že ak investor nakúpil priskoro, mohol čakať celé roky, kým sa mu vrátil vklad a na zisky nemohol ani pomyslieť.

Ceny akcií nevidia na dno

Z posledných jedenástich medvedích trhov sa len tri krát stalo, že pokles sa zastavil pri hodnote približne 20 percent, teda na úrovni, ktoré akcie dosiahli aj tento rok v máji. V ostatných prípadoch pokles pokračoval až do 27 až 56 percent pôvodnej hodnoty.

Navyše, všetky medvedie trhy po roku 2000 boli práve takéto. Bublina Dot-com odpísala z akcií 49 percent, Veľká recesia v roku 2008 až 56 percent a pandémia 34 percent.

Odvolávať sa na to, že pri poslednom poklese to bol rýchly proces a investori následne zbohatli v priebehu pár mesiacov, je naivné. Dôvodom rastu totiž nebola silná ekonomika, ale stimuly, ktoré napokon dostali svet na pokraj inflačnej katastrofy.


Poklesy akcií sú v modernej histórii prudšie ako predtým. Po prudkom raste prichádza aj prudký pokles.

Centrálne banky a vlády teraz robia presný opak. Zvyšujú sadzby a centrálne banky predávajú dlhopisy nakúpené v rámci kvantitatívneho uvoľňovania. To znamená odčerpávanie likvidity zo systému. Ministri financií dokonca začínajú hovoriť o tom, že teraz rozhodne nie je čas na stimulovanie pomocou zvýšených výdavkov, pretože to len posilní infláciu.

Ak akciový trh vytvoril počas roka 2020 pekné dno v tvare „V“, teraz to bude komplikovaný proces a stávky na rýchle zotavenie by mohli skončiť zle.


Všetky dná v tvare „V“ boli vytvorené v čase, keď bol Fed k trhom priateľský a podporoval ich, prípadne vláda zvyšovala výdavky aby podporovala hospodársky rast. Ani jedno z toho sa teraz nedeje. Vytvorenie dna bude trvať dlhšie ako naposledy, akcie potrebujú viac času, v súčasnosti ich nepodporuje žiadny významný faktor
Michael Antonelli, riaditeľ a stratég investičnej banky Baird


Extrém chamtivosti a strachu

Akciový index S&P 500 sa momentálne obchoduje na úrovni 20-násobku ziskov, ktoré akcie dosiahli za posledný rok. Zároveň sa obchodujú na úrovni 32-násobku ziskov za poslednú dekádu očistenú o infláciu. Priemer pri oboch metodikách je na úrovni 15-násobku ziskov, takže akcie napriek silnému poklesu stále nie sú lacné.

Dôvodom je, že počas posledných dvoch rokov prudko rástli. Od pandemického dna sa cena indexu viac ako zdvojnásobila. Akcie sú stále len na ročných minimách, vymazali teda len tretinu ziskov, ktoré dosiahli za posledné necelé dva roky.

Aby sa akcie dostali aspoň na svoje priemerné ohodnotenie za posledné roky, museli by z dnešných úrovní poklesnúť ešte o 25 percent, teda o 40 percent od historických vrcholov. Išlo by o porovnateľný pokles z poslednými tromi medvedími trhmi, teda nie o žiadny extrém.

To neznamená, že pokles musí prísť okamžite a hneď zajtra nastane panika, práve naopak. Počas medvedích trhov nastávajú aj obdobia konsolidácie, kedy sa trh pohybuje skôr do strany, pretože obchodníci vyčkávajú. Takú fázu práve sledujeme.

Viaceré indikátory naznačujú, že trh poklesol prirýchlo a medvede, teda stávky na pokles, by si mali dať prestávku a dať aspoň na chvíľu priestor býkom, stávkam na rast. Známy Index chamtivosti a strachu, ktorý zverejňuje americká CNN, sa dostal do pásma extrémneho strachu. To často znamená, že na trhu sa nakopilo priveľa stávok na pokles a pravdepodobne nastane korekcia.

Historicky vždy keď sa nakopí priveľa stávok na jeden smer, musí sa niečo stať. Väčšinou ide o výber ziskov a tí čo predali ako prví, zisťujú, že ďalší predajcovia na trh neprichádzajú a preto zatvárajú svoje pozície. To znamená, že nakupujú. Na tieto nákupy sa nabalia ďalšie nákupy krátkodobých špekulantov a trh sa posunie vyššie. To však ešte neznamená, že sa otáča trend.

Trh zatiaľ s recesiou nepočíta

Investiční stratégovia sa zhodujú, že trh už stihol započítať očakávané zvyšovanie sadzieb americkej centrálnej banky Fed. Tá nedávno uviedla, že v lete prestane zvyšovať úrokové sadzby automatiky a bude viac sledovať dáta z ekonomiky. Tento posun je podporený poslednými dátami inflácie, ktoré naznačujú, že vrchol cenového rastu by už v Amerike mohli mať za sebou.

Prestávku vo zvyšovaní sadzieb aj informáciu, že centrálna banka nebude zvyšovať tempo sprísňovania menovej politiky, prijal trh s úľavou. Lenže Fed nezmenil postoj len z dôvodu inflácie, ale aj z dôvodu slabšej ekonomiky. A to je práve najväčšia neznáma a zdroj strachu investorov.

Americká ekonomika počas prvého kvartálu poklesla a spotrebiteľ začína šetriť. Maloobchodné spoločnosti, ktoré to cítia ak prvé, vyslali varovania. „Objemy nákupov vyzerajú skutočne slabo. Toto je začiatok šetrenia zo strany spotrebiteľov,“ uviedol Neil Saunders, výkonný riaditeľ spoločnosti GlobalData Retail.

Výsledky za prvý kvartál tohto roka boli nepríjemným prekvapením pre najväčšie siete malo-obchodu Walmart, Home Depot a Target. Ich ziskové marže sú oveľa nižšie ako počas minulého roka. Nie je to len z dôvodu rastu ceny prepravy či energií, tento faktor bol prítomný aj minulý rok. Dokázali ho preniesť na spotrebiteľa, ktorý si to odniesol v podobe vyšších cien.


Akonáhle sa priemerná kvartálna inflácia drží nad piatimi percentami, pravdepodobnosť recesie do dvoch rokov je až 60 percent. Priemerná inflácia za posledný kvartál pritom presiahla osem percent.
Lawrence Summers, ekonóm, bývalý tajomník min. financií USA


Spotrebitelia sa začínajú viac pozerať na ceny a kto chce tovar predať, musí ich držať nízko. To znamená oveľa menšie zisky a neradostný výhľad. Predajcom rastú náklady rýchlejšie ako čakali a spotrebitelia začali obmedzovať svoje výdavky. Znižovanie výdavkov amerického spotrebiteľa v minulosti často viedlo k recesii a tá je najväčšou obavou investorov.

Kým kroky Fedu sú v cenách akcií započítané, recesia ešte nie. Investičné banky predpokladajú, že existuje 30 percentná šanca nástupu recesie do roka. Ešte vo februári bol tento odhad na úrovni 15 percent. Inflácia a recesia bývajú prepojené.

Akonáhle sa priemerná kvartálna inflácia drží nad piatimi percentami, pravdepodobnosť recesie do dvoch rokov je až 60 percent. Priemerná inflácia za posledný kvartál pritom presiahla osem percent. Ekonomika sa prehrieva a výrazne ju spomaliť je nevyhnutnosť. To znamená, že na stávky na otočenie trendu na akciovom trhu sú ešte predčasné.

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/stavk ... m-hazardom
george1
Gold Member **
Príspevky: 339
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 7:44 pm

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa george1 »

re franto
súhlasím, najbližšie mesiace veľmi ťažko pôjdeme na maximá.
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Na burzu sa už kvôli peniazom nechodí. Mnoho akcií vyzerá ako nákaza a bezcenný nezmysel

Nerentabilné firmy spálili množstvo hotovosti. Je čas oddeliť zrno od pliev, na trhu nastane zmena paradigmy a Čína môže Amerike ukázať svetlo na konci tunela

Podľa viceprezidenta investičnej banky Morgan Stanley Teda Picka sa na svetových trhoch po 15-ročnom období definovanom nízkymi úrokovými sadzbami a lacným podnikovým dlhom začína zásadná zmena. Následne z popola spálenej ekonomiky vznikne nový hospodársky cyklus.

„Je to výnimočný okamih, mali sme tu prvú pandémiu za posledných 100 rokov. Máme tu prvú vojenskú inváziu v Európe za posledných 75 rokov. A máme tu prvú infláciu na celom svete za posledných 40 rokov,“ povedal T. Pick. „Keď sa pozriete na túto kombináciu, na priesečník pandémie, vojny a inflácie, signalizuje to zmenu paradigmy, koniec 15 rokov finančnej represie a ďalšiu éru, ktorá má prísť," dodal.

Najvyšší predstavitelia Wall Street minulý týždeň vyslovili hrozivé varovania pred pádom trhu na čele s generálnym riaditeľom JPMorgan Chase Jamiem Dimonom, ktorý povedal, že „hurikán je priamo tam vonku, na ceste, blíži sa k nám“. Tento názor zopakoval aj prezident Goldman Sachs John Waldron, ktorý označil nabaľujúce sa „otrasy systému“ za bezprecedentné.

Namiesto toho, aby T. Pick – burzový veterán z Morgan Stanley, ktorý vedie obchodnú a bankovú divíziu firmy – len vyvolával poplach, uviedol niekoľko historických súvislostí, ako aj svoj dojem z toho, ako bude vyzerať nadchádzajúce búrlivé obdobie.

Oheň a ľad

Trhy budú ovládané dvoma silami – obavami z inflácie alebo „ohňom“ a recesiou alebo „ľadom“, povedal T. Pick, ktorý je považovaný za jedného z hlavných kandidátov na nástupcu generálneho riaditeľa banky Jamesa Gormana.

„Budeme mať obdobia, keď to bude strašne ohnivé, a iné obdobia, keď to bude ľadové, a klienti sa v tom budú musieť orientovať,“ dodal bankár.

Roky po finančnej kríze v roku 2008 sa obchodníci pracujúci s fixnými výnosmi na trhu vyrovnávali s umelo ochladenými trhmi, čo im dávalo menej práce. Teraz, keď centrálne banky na celom svete začínajú zápasiť s infláciou, budú podľa T.Picka obchodníci so štátnymi dlhopismi a menami aktívnejší.

Rapídny pokles IPO

Neistota tohto obdobia aspoň na chvíľu znížila aktivitu v oblasti fúzií, keďže spoločnosti sa orientujú v neznámom prostredí. Spoločnosť JPMorgan minulý mesiac uviedla, že poplatky za investičné bankovníctvo v druhom štvrťroku zatiaľ klesli o 45 percent.

Hodnota prvotných verejných ponúk (IPO) v Spojených štátoch a Európe klesla od začiatku roka do konca mája medziročne o 90 percent. Hlavným dôvodom je vojna na Ukrajine a rastúca inflácia a úrokové sadzby. Do konca mája získalo z IPO celkovo 157 spoločností 17,9 miliardy dolárov, pričom v rovnakom období minulého roka získalo 628 spoločností 192 miliárd dolárov. Celosvetovo hodnota prvotných verejných ponúk klesla o 71 percent na 81 miliárd dolárov.

Tlak medzi obavami z inflácie a recesie sa nevyrieši zo dňa na deň. T. Pick označil obdobie po roku 2008 za obdobie finančnej represie, v ktorej tvorcovia politík udržiavajú nízke úrokové sadzby s cieľom poskytnúť krajinám a spoločnostiam lacné financovanie dlhu.

Prenos rizík

Nízke alebo dokonca záporné úrokové sadzby boli charakteristickým znakom predchádzajúcej éry, rovnako ako opatrenia na dodávanie peňazí do systému vrátane programov nákupu dlhopisov, ktoré sú spoločne známe ako kvantitatívne uvoľňovanie. Tieto kroky centrálnych bánk penalizovali sporiteľov a podporovali bezuzdné požičiavanie.

Tým, že centrálne banky roky odčerpávali riziko z globálneho finančného systému, prenášali riziko na investorov. Nerentabilné podniky sa udržiavali nad vodou vďaka ľahkému prístupu k lacnému dlhu. V posledných rokoch rozkvitli tisíce začínajúcich podnikov, ktoré mali mandát na spaľovanie peňazí a rast za každú cenu.

To sa skončilo, lebo centrálne banky nateraz uprednostňujú boj proti nekontrolovateľnej inflácii. Dôsledky ich úsilia sa dotknú všetkých, od dlžníkov na kreditných kartách až po ambicióznych miliardárov riadiacich začínajúce podniky v Silicon Valley. Investori rizikového kapitálu dávajú začínajúcim podnikom pokyny, aby si šetrili hotovosť a usilovali sa o skutočnú ziskovosť.

Takéto radikálne zmeny však môžu byť nerovnomerné a zvyšujú šance výskytu udalostí typu „čiernej labute“ v útrobách finančného systému vrátane prasknutia toho, čo jeden manažér hedžového fondu nazval „najväčšou úverovou bublinou v dejinách ľudstva“.

Rozdielna situácia

Pri súčasnom výraznom prepade na burzových indexoch si je potrebné uvedomiť, že pokles o 20 percent je len číslo. Je potrebné rozlišovať medzi kolapsom trhu (krachom, pádom) a klesajúcim trendom. Trh sa napríklad zrútil v marci 2020, kým súčasný prepad cien akcií je oveľa pozvoľnejší, ale o to viac môže byť trvalý resp. dlhotrvajúci. Vyzerá to tak, že Fed tentoraz nebude zachraňovať bohatstvo amerického ľudu nafukovaním cien akcií. Zachráň sa, kto môžeš!

Porovnávanie vývoja recesií spred desiatok rokov je vždy zložité, pretože podmienky v hospodárstve a na trhoch neboli porovnateľné.

Nasledovanie Číny

Čo je možné ale predikovať, je jeden zo scenárov vývoja ekonomiky v Číne a jej vplyv na svetový akciový trh. Otvorenie čínskej ekonomiky po rôznych protiepidemických odstávkach by mohlo globálnu ekonomiku trochu nakopnúť, čo by malo byť z dlhodobého hľadiska pre akcie dobrým signálom. Čínsky trh už naznačuje presvedčivejšie odrazenie sa od dna, čo môžu investori do amerických technologických titulov sledovať s nádejou. Práve tie v posledných rokoch do určitej miery nasledovali svoje čínske náprotivky.

Manažér hedžových fondov Jesse Felder začiatkom tohto roka upozornil na diametrálne odlišný vývoj cien amerických a čínskych technologických akcií. Vysvetlil to pritom najmä rozdielnym smerovaním menovej politiky – kým Fed pokračoval vo svojej uvoľnenej menovej politike, čínska centrálna banka uťahovala menové kohútiky.

Fed však už menovú politiku začal sprísňovať. To, samozrejme, nezostalo bez odozvy v technologickom sektore citlivom na sadzby. „Čínska skúsenosť medzitým naznačuje, že nadhodnotenie amerických technologických akcií sa ešte nemusí skončiť. Investori pravdepodobne uvidia výsledok, keď úrokové sadzby v USA dosiahnu vrchol,“ hovorí J. Felder. Okrem toho zohrávajú dôležitú úlohu aj zisky podnikov, ktoré pravdepodobne budú klesať.

Ak sa USA vyhne recesii, podľa Bank of America by sa malo dariť spoločnostiam, ktoré dokážu zvýšiť svoj podiel na trhu (Amazon, Airbnb, DoorDash, Snap). Naopak, spoločnosti, ktoré si môžu dovoliť znížiť výdavky bez ohrozenia rastu ziskovosti (Alphabet, Microsoft, Meta Platforms), by mali v recesii dosiahnuť lepšie výsledky ako trh.

Obrázok

Ak sa pozrieme na výkonnosť indexov Nasdaq 100 a Golden Dragon China, ich korelácia je s deväťmesačným odstupom 80 percent. Ak teda americké technologické akcie budú nasledovať čínske technologické tituly, v relatívne krátkom čase môžu odovzdať zisky investorov, ktoré v predošlých rokoch dosiahli aj vďaka stimulom menovej politiky.

ZDROJ: https://www.trend.sk/financie/burzu-kvo ... y-nezmysel
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

george1 napísal: St 15 06, 2022 11:29 pm re franto
súhlasím, najbližšie mesiace veľmi ťažko pôjdeme na maximá.
Vždy radšej vidím veci z tej pozitívnejšej stránky, ale situácia na najbližších 12 mesiacov (minimálne) nevyzerá dobre. Podľa mňa to pôjde dole ešte o 20-60%. A :graf: nebude v tvare V ale v tvare zostupných schodov.
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Šéf nemeckého Boschu: priamo pred nami sa formuje poriadna recesia

Pribúda indícií, že výbušná zmes vysokej inflácie, rozbitej logistiky a vojny na Ukrajine zomelie ekonomiku eurozóny. Kapitáni nemeckého priemyslu už vidia poriadnu recesiu

Nemecké technologické firmy, ako sú napríklad Bosch, pôsobia na celom svete a majú informácie z prvej ruky. Vidia paradoxnú situáciu– rozbitá logistika a dopyt nahromadený počas pandémie držia ekonomiku nad vodou. Keď sa situácia s dodávkami začne vracať do normálu, firmy zrazu zistia, že dopyt sa stratil. A vtedy to vypukne.

Recesia sa formuje, nikto netuší, aká veľká bude, ani kedy príde. Isté je len, že sa jej nevyhneme. Problémov je príliš veľa na to, aby sa to dalo bezbolestne zvládnuť. Pritom vždy v histórii boli vlády a centrálne banky, ktoré v prípade potreby pomohli stimulovať. Teraz nemôžu, pretože inflačné tlaky sú stále značné. Prejdeme si skutočnou recesiou bez pomocných koliesok.

Od problémov s dodávkami k problémom s dopytom

Pokles ekonomiky môže nastať už teraz, počas druhého kvartálu. Čína, zdá sa, novú vlnu koronavírusu zvládla a uvoľňuje reštrikčné opatrenia. V júni by sa ekonomika ázijského obra mala začať rozbiehať. Počas posledných mesiacov však fungovala v obmedzenom režime a dôsledky tohto kroku Nemecko a eurozóna ešte len pocítia. Lode s kontajnermi chodia s niekoľkomesačným sklzom.

Druhým dôležitým faktorom sú spotrebiteľské výdavky, ktoré začínajú byť obmedzené kvôli vysokým cenám energií a potravín. Šéf nemeckého Boschu napríklad hovorí, že stále existuje dopyt po autách, spotrebičoch či nástrojoch, ale kvôli inflácii ľudia začnú skôr či neskôr škrtať.

Americký maloobchod to už začína zisťovať. Bežný spotrebiteľ namiesto kúpy nového televízora počíta, koľko ho bude stáť tankovanie a bežné potraviny. Radšej si nejaké peniaze odloží bokom.

" Istý čas tu ešte stále bude dopyt, dokonca aj napriek inflácii a vyšším úrokovým sadzbám. V určitom bode však prestane byť nedostatočná ponuka problémom a prejaví sa slabnúci dopyt. A vtedy si môžete byť istí, že sme v hlbokej recesii.
Stefan Hartung, CEO Boschu

Zatiaľ čo kapitáni priemyslu vidia dôvod na pesimizmus, investičné banky si myslia, že recesia je len najhoršou možnosťou, ktorá nemusí nastať. Podľa šéf-ekonóma investičnej banky Berenberg Holgera Schiedinga by recesia nastala, len ak by sa lockdowny v Číne zhoršili, embargo na energie z Ruska by sa zaviedlo okamžite a americká centrálna banka Fed by to prehnala so zvyšovaním sadzieb.

Nič z toho nenastalo, zatiaľ. Ak by sa to splnilo, krátkodobý pokles z leta 2022 by sa premenil na recesiu trvajúcu do budúceho roka.

Deutsche Bank: inflácia bude tvrdohlavá, recesia môže prísť aj zo západu

Ako sa však hovorí, nikdy nehovor nikdy. Šéf najväčšej prepravnej spoločnosti Maersk Soren Skou vidí väčšie riziká recesie v USA, ale myslí si, že situácia sa zhorší až na prelome rokov 2022 a 2023.

S týmto súhlasí aj nemecká Deutsche Bank. Podľa nej je veľmi predčasné na základe jedného mesiaca oslavovať víťazstvo nad infláciou. V USA v máji sa inflácia spomalila a americká centrálna banka začala mierniť svoju rétoriku.

" História ukazuje, že americký Fed nebol schopný skrotiť ani malú erupciu inflácie bez toho, aby ekonomiku nedotlačil do recesie.
Deutsche Bank

Deutsche Bank si myslí, že Fed mešká s akciou oveľa viac ako v 80. rokoch, keď rekordná inflácia poškodila ekonomiku. Stačí si spomenúť, že v čase, keď inflácia začala v lete 2021 stúpať, kvantitatívne uvoľňovanie išlo naplno. Ešte pred rokom Fed nevidel dôvod na zmenu menovej politiky a nakupoval 120 miliárd USD v dlhopisoch každý mesiac.

Prešiel rok, Fed ukončil QE, dokonca zvýšil niekoľkokrát sadzby. Lenže inflácia už nie je na úrovni piatich percent, ale ôsmich. A hoci sa možno nebude ďalej zrýchľovať, bude trvať dlho, kým klesne. Dlhšie, ako Fed očakáva. Preto bude musieť pritvrdiť. Trh práce je super-tesný, doslova horí. Na to, aby sa dostal do rovnováhy bude potrebné niečo viac, ako mierna recesia.

Vo všeobecnosti banka očakáva, že koncom roka 2022 alebo začiatkom roka 2023 zažijeme recesiu a od roku 2024 začne oživenie podporené nižšou infláciou a uvoľnením menovej politiky.

Goldman Sachs: bude to ťažké, ale recesia možno nebude

Deutsche Bank patrí k najväčším pesimistom. Iné banky ako UBS, či Goldman Sachs si myslia, že až také zlé to nebude. Pripúšťajú, že zvládnuť silný rast inflácie a miezd bude „veľmi ťažké“ ale recesia „nie je nevyhnutná“. Ekonomické spomalenie určite príde, bez neho sa inflácia nespomalí. Riziko recesie je určite zvýšené.


Kľúčový spor o infláciu
Všetko sa točí okolo výhľadu inflácie. Šéf Boschu sa obáva, že dopyt sa vyčerpá a hlavným dôvodom je pochopiteľne inflácia a vysoké sadzby, ktoré donútia ľudí šetriť. Pritom to je presne to, čo centrálne banky chcú, aby ekonomika spomalila. Samozrejme, že recesiu spôsobiť nechcú. Ekonomika však nie je automobil, ktorý sa dá presne a ľahko šoférovať, takže nie je možné presne povedať, či sa podarí ľahké pristátie ekonomiky, alebo príde recesia. Väčšinou sa stalo to druhé, podľa Deutsche Bank je to vlastne nevyhnutné. Nemecká banka je presvedčená, že inflácia možno prestane zrýchľovať, ale súčasné opatrenia centrálnych bánk ju neprinútia spomaliť, takže centrálne banky budú musieť v mene cenovej stability pritvrdiť a to prinesie recesiu. Iné banky, ako sú švajčiarska UBS či americký Goldman Sachs si však myslia, že centrálne banky urobili dosť a inflácia začne spomaľovať z dôvodu bázického efektu a vyššej produktivity práce. Kto má pravdu, uvidíme už v lete.


UBS si myslí, že energetický šok začne postupne poľavovať, pretože sa prejaví bázický efekt. Už počas minulého roka boli vyššie ceny energií, medziročný rast by mal spomaľovať. Silný rast miezd je kompenzovaný vysokou produktivitou, ľudia teda pracujú viac a to by malo tlmiť infláciu. Banka je presvedčená, že inflácia sa spomalí, otázkou je o koľko a kedy.

Ako to nakoniec bude, uvidíme už počas najbližších mesiacov. USA je jednoznačne predstihový indikátor inflácie, problém sa tam začal najskôr, ešte skôr, než si ho eurozóna uvedomila. Ak sa počas leta nezačne spomaľovať, Fed bude musieť skutočne pritvrdiť. Nemôže si dovoliť mať infláciu v okolí 7 či 8 percent celý rok.

A eurozóna? Tá bude tancovať pomedzi búrky. Ak sa vyhne následkom čínskych lockdownov a zvládne embargo na ruské energie, ešte vždy ju môže prekvapiť chlad zo západu. Nakoniec bude možno oslavovať aj nulový rast. Samozrejme, ten ekonomický, cenový rast bude oveľa vyšší.

ZDROJ: https://www.trend.sk/ekonomika/sef-neme ... na-recesia
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Inflácia dala ekonómom ďalšiu facku. Miesto vrcholu prišla stagflácia. Jediným víťazom je dolár

Inflačný šok sa neskončil, úrokový sa iba začína a rastový už prichádza

Väčšina ekonómov tvrdila, že americká inflácia už dosiahla svoj vrchol. Malo sa to stať v marci, keď bola na úrovni osem a pol percenta. V apríli tempo rastu cien pokleslo a ďalší pokles sa očakával aj v máji. Na prekvapenie všetkých sa však stal pravý opak.

Ani jeden z ekonómov, ktorí prispievajú do odhadov dát, neočakával, že inflácia v Spojených štátoch amerických vzrastie na nové 40-ročné maximá. Májová inflácia však dosiahla úroveň 8,6 percenta a všetkým ukázala, že počítať s jej poklesom nie je samozrejmé.

Finančný trh zasiahla panika. Akcie sa prepadli o zhruba tri percentá a počas posledných desiatich týždňov skončili po deviaty raz v stratách. Americké dlhopisy prudko oslabili a atakujú minimá z roku 2011. Takmer všetky meny strácajú a prakticky jediným víťazom je americký dolár.

Z inflácie stagflácia

Inflačné tlaky neustupujú. Vyššie ich ťahajú najmä dvojciferné nárasty cien energií, palív aj potravín. Tie boli zaznamenané už tretí mesiac po sebe. K nim sa však pridávajú aj ďalšie položky a inflácia sa stáva čoraz viac širokospektrálnou. Pociťujú to investori aj spotrebitelia.

Tak, ako nikto nečakal rekordnú infláciu, nikto nečakal ani pokles spotrebiteľskej nálady na historické minimá. Dáta Michiganskej univerzity spadli aj na základe pokračujúceho prepadu reálnych hodinových miezd. Tie strácajú už 14. mesiac po sebe a ničia spotrebiteľskú dôveru.

Americký prezident zažíva ťažké časy, keď ceny tovarov pokračujú v raste a reálne mzdy v poklese. J. Biden sa stal prezidentom pred 16. mesiacmi.

Na prekvapujúco vysoké čísla inflácie okamžite zareagovali aj očakávania úrokových sadzieb, ktoré sa opäť zvýšili. Investori predpokladajú, že americká centrálna banka teraz zvýši sadzby o pol percenta na každom z troch najbližších zasadnutí.

Ak totiž chce znížiť infláciu, musí byť omnoho agresívnejšia. Známy investor Stanley Druckenmiller hovorí, že keď inflácia prerazila úroveň piatich percent, nikdy už nepoklesla bez toho, aby výška úrokových sadzieb presiahla výšku inflácie. Následkom bola vždy recesia.

K takémuto názoru sa pridáva aj Ray Dalio, zakladateľ Bridgewaters. Ten tvrdí, že „ je to štrukturálna inflácia, ktorá vytvára stagfláciu," a dodáva, že utesňovanie menovej politiky spôsobí pokles mnohých aktív.

Krôčik od recesie

Michael Hartnett, analytik Bank of America, si myslí, že krajina je iba niekoľko zlých dát od recesie.

„Technicky sme v recesii, no ešte si to neuvedomujeme,“ napísal. „V krátkosti: inflačný šok sa neskončil, úrokový šok sa iba začína a rastový šok prichádza,“ dodal.

ZDROj: https://www.trend.sk/financie/inflacia- ... m-je-dolar
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Investori už nevedia čo s peniazmi. Fed sa teraz postará, aby zmizli

Americká centrálna banka počas pandémie tak výdatne zavlažovala trh, až sa investori takmer zbláznili. Nevedeli čo s peniazmi. Nakoniec sa rozbehla najhoršia inflácia za štyri dekády. Fed to ide dať do poriadku, chystá sa stiahnuť z trhu bilióny dolárov.

Rok 2022 je zúčtovaním za štedré stimuly z pandemického obdobia. Roky 2020 a 2021 boli také bujaré, že na finančnom trhu sa takmer nedalo prerobiť. Centrálne banky otočili kormidlo a sprísňujú menovú politiku.

Akcie sú napriek rely z posledných dvoch týždňov stále 15 percent pod vrcholmi, technologické akcie dokonca viac ako 20 percent. Dlhopisy, ktoré majú byť bezpečnejšie, klesajú počas najhoršieho trhu od roku 1842 o desať percent a zdá sa, že pokles sa ešte nekončí.

Musí to tak byť, pretože posledné roky naplno ukázali, že všetkého veľa škodí, a platí to aj o peniazoch. Monumentálna pomoc obyvateľom a finančným trhom dopomohla k rozkývaniu globálneho zásobovacieho reťazca. Iste, lockdowny urobili svoje, ale dopyt zo strany spotrebiteľov je skrátka nenásytný.

Taký nenásytný, že postupne rozbehol najväčšiu infláciu za posledné štyri dekády. Centrálne banky pritom celé mesiace neverili, že najväčšia inflácia za posledné štyri dekády môže nastať.

Uvoľneným odtokom pretečú bilióny

Americká centrálna banka ide upravovať svoju bilanciu. Počas posledných dvoch rokov naliala do trhu štyri a pol bilióna dolárov prostredníctvom nákupu vládnych dlhopisov a ďalších cenných papierov. Výmenou za to dostali banky peniaze na podporu úverovania v ekonomike a ceny aktív.

Na konci dňa si investori v centrálnej banke ukladali až dva bilióny dolárov, pretože ich nemali kam dať. Napriek veľkým deficitom vlády nebolo na trhu dosť dlhopisov a cenných papierov, do ktorých mohli peňažné fondy investovať. Vo výsledku mali americké dlhopisy len historicky najnižší výnos 0,8 percenta.


Operácia kvantitatívne utesňovanie
Proces sťahovania likvidity sa rozbehol už teraz v júni. Oproti poslednej takejto operácii bude tempo vysušovania trhu o polovicu vyššie a následne od septembra pôjde na dvojnásobok. Takže mesačne zmizne 95 miliárd dolárov. Koniec operácie nie je určený, predpokladá sa, že stiahnutých bude jeden a pol až tri bilióny dolárov. Skončiť skôr ako na jeseň 2023 si Fed nebude môcť dovoliť.


Dopyt skrátka prevyšoval ponuku, ich cena prudko stúpala. Tento rok je to, samozrejme, inak, Fed sa dlhopisov bude zbavovať a z finančného trhu budú miznúť bilióny dolárov. Isté je len jedno, menej likvidity a peňazí v systéme znamená nižšie ceny aktív.

Operácia sa začala začiatkom júna, Fed je k trhom stále milostivý a nerozbehol protiopatrenia naplno. Počas júna, júla a augusta nechá vyprchať 47,5 miliardy dolárov každý mesiac, následne tempo zdvojnásobí na 95 miliárd za mesiac.

Termín ukončenia opatrení nie je známy, hoci investičné banky ako napríklad Barclays odhadujú, že rezervy bánk by mali mať vo výsledku klesnúť zo súčasných 3,3 bilióna zhruba na dva bilióny dolárov.

"Fed vypustí z trhu približne 1,5 bilióna dolárov do konca roka 2023, čo bude mať na trh taký istý efekt, ako keby zvýšil sadzby o jeden percentuálny bod. Do konca roka 2023 by mal Fed zvýšiť sadzby až k úrovni 3,5 percenta. Pridajme k tomu efekt vypustenia likvidity a dostaneme najvyššie sadzby od roku 2007.
Wells Fargo


Niektoré inštitúcie ako napríklad Capital Economics odhadujú, že Fed pôjde ešte ďalej a vypustí z trhu až tri bilióny dolárov. Tak by mala bilancia centrálnej banky dosiahnuť oproti ekonomike rovnaký pomer, aký mala pred pandémiou. Ak to rizikové aktíva prežijú, bola by to skutočná normalizácia menovej politiky.

Rizikové aktíva na hrane priepasti

Analytická spoločnosť Capital Economics pripúšťa, že Fed bude pozorovať finančné podmienky na trhu, a ak by sa situácia zhoršovala, môže zastaviť odstavenie likvidity z trhu.

Bude čeliť veľmi nepríjemnej dileme, ak sa to finančnému trhu prestane páčiť ešte skôr, ako inflácia poklesne na normálne úrovne. Cesta z aktuálnych viac ako osem percent k cieľu Fedu je poriadne dlhá.

Pre rizikové aktíva môže nastať cesta nadol zo súčasných vysokých úrovní. Akcie sú stále o tretinu vyššie, ako boli pred pandémiou. Pre dlhopisy to neplatí, sú už v strate 10 percent.

Napriek tomu budú ako prvé na nové kroky reagovať práve obligácie. Hoci sa zdalo, že po spomalení inflácie a na základe komunikácie centrálnej banky, že od leta nebude zvyšovať sadzby, sa dlhopisy automaticky zotavia z najhoršieho, opak je pravdou. Od začiatku júna už klesli o viac ako jedno percento a mieria k najnižšej cene za poslednú dekádu.

Ak prelomia dno, akcie budú reagovať ďalším výpredajom s technologickými titulmi na čele. Nižšia cena dlhopisu znamená pre nových investorov vyšší výnos a vyššiu atraktivitu. Americký akciový index S&P500 aktuálne vypláca dividendu 1,5 percenta ročne, 10-ročný vládny dlhopis vypláca dvojnásobok.

Pre investora, ktorý požaduje hotovostný príjem, je voľba jasná. Obdobie, keď akcie nemali alternatívu, sa skončilo. Rast výnosov dlhopisov znamená aj rast nákladov na financovanie.

Všetci dlžníci zaplatia na úrokoch viac, a teda im ostáva menej peňazí na iné výdavky. To spomaľuje ekonomiku, čo pre akcie nie je dobré a ich ziskovosť klesá. Spomalenie ekonomiky je pritom presne to, čo centrálna banka potrebuje. Bez neho infláciu neskrotí.

Krotenie zdražovania bude bolestivé

Ako zareaguje trh, ešte nevieme. Prvý reálny krok urobí Fed až 15. júna, keď vyprší 15-miliardový balík vládnych dlhopisov. Kým doteraz by bolo postupom Fedu nakúpiť nové dlhopisy za ďalších 15 miliárd, teraz to neurobí.

Keď peniaze pre banky neprídu, rezervy začnú klesať, dopyt po dlhopisoch poklesne a to spôsobí pokles ich ceny. Viac ako 10-ročné minimá cien dlhopisov budú pravdepodobne dostatočným šokom na to, aby na nové dná smerovali aj akcie. To znamená, že oproti začiatku roka budú v poklese o viac ako 20 percent.

Trh nemá rád neistotu a tá teraz bude mať až dva zdroje. Jednak nie je isté, či sa americká ekonomika vyhne recesii. Takáto vysoká inflácia k nej pritom v minulosti vždy viedla. Druhým zdrojom neistoty je, že takzvané kvatitatívne utesňovanie, čo je opak kvantitatívneho uvoľňovania, nemá konečný termín a trh netuší, kde sa Fed zastaví.

Trh má však prah bolesti, ktorý bude musieť Fed sledovať. Naposledy sa podobná operácia udiala v rokoch 2017 až 2018, samozrejme, v oveľa menšom meradle. Tempo zmenšovania bilancie nepresiahlo 30 miliárd mesačne, teraz to bude trojnásobok.

Prah bolesti trhu pravdepodobne súvisí s objemom bankových rezerv. Keď na konci leta 2018 klesli pod dva bilióny dolárov, banky sa začali sťažovať, že Fed to so sprísňovaním menovej politiky preháňa. Chvíľu sa nedialo nič, až sa nakoniec v októbri 2018 rozbehol prudký výpredaj akcií.

V priebehu dvoch mesiacov klesli o 20 percent a Fed kapituloval. V decembri 2018 zvýšil sadzbu poslednýkrát a naznačil, že stačí. Začiatkom roka 2019 zastavil aj vypúšťanie likvidity.

Vtedy však bola inflácia na úrovni 2,5 percenta, takže centrálna banka si to mohla dovoliť. Teraz, keď si bude mať vybrať medzi cenami akcií a cenami v obchodoch, nemôže mať dilemu. Cenová stabilita musí byť prvoradá, inak stratí tvár.

Volanie finančných trhov preto nemusí vypočuť hneď na prvýkrát a obchodníci by sa rozhodne nemali spoliehať na to, že ich príde zachrániť. Priveľa stimulov narobilo veľa škôd a upratovanie bude vyčerpávajúce. Ak však inflácia začne spomaľovať, vyskytnú sa aj skutočne zaujímavé investičné príležitosti.

ZDROJ: https://www.trend.sk/trend-archiv/inves ... aby-zmizli
Franto
Silver Member *
Príspevky: 280
Dátum registrácie: Ne 01 08, 2021 2:24 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Menej peňazí na akciovom trhu

Príspevok od používateľa Franto »

Investori si zložili ružové okuliare. Pred pádom ich ochráni návrat k základom investovania

Mnoho ľudí padne do pasce odporúčaní amerických investičných bánk


Pri pohľade na prudké prepady amerického akciového indexu S&P 500 v posledných dňoch môžu byť mnohí presvedčení, že akciový trh smeruje v roku 2022 do záhuby. V minulom roku vzrástol referenčný index o takmer 27 percent, v tomto roku už stihol vymazať skoro všetky zisky spred roka. Mnohé akcie sú hlboko v korekčnom teritóriu.

Dubravko Lakos, vedúci globálneho makrovýskumu v JPMorgan, však vidí na obzore silné oživenie. „Ľudia sú v podstate nastavení na recesiu. Náš základný predpoklad je, že v nasledujúcich 12 mesiacoch nedôjde k recesii," povedal na začiatku júna. „A z tohto pohľadu si myslíme, že akciové portfóliá mnohých ustráchaných investorov nie sú správne nastavené," dodal.

D. Lakos predikuje cieľovú cenu pre index S&P 500 na konci roka na úrovni 4 900 bodov, čo by znamenalo 30-percentný posun smerom nahor. Podstatnejšie je však to, že analytik JPMorgan nehovorí, čo ho viedlo k vysloveniu takéhoto optimistického scenára. Práve rôzne analytické odporúčania a stanovenia takzvaných cieľových cien na obľúbené akciové tituly alebo celé indexy viedli mnohokrát k poblúzneniu hláv bežných investorov a spokojnosti investičných bánk. Investičné banky sú často optimistické len kvôli tomu, že sami majú zainvestované, a stanovením fiktívnej budúcej ceny v konečnom dôsledku dokážu nasmerovať dav menších investorov, aby vyhnal cenu daného aktíva želaným smerom.

Opatrný prístup volí investičný moloch BlackRock, ktorý tvrdí, že na Wall Street ešte nie je čas na „nákup poklesu", a na tento argument existujú dobré dôvody.

BlackRock tvrdí, že investori by sa zatiaľ nemali ponáhľať do pomyselnej rady na nákup amerických akcií so zľavou. Zľava v skutočnosti nie je taká výrazná, ako by sa mohlo zdať. Investičná spoločnosť hovorí, že trhu chýba niečo podstatné, aby sa nálada výrazne zmenila.

Aktuálny posun indexu S&P 500 do medvedieho trendu teda nemožno považovať za signál na nákup amerických akcií. Trh zápasí s rastúcou infláciou, rastúcimi sadzbami a rastúcimi obavami z recesie. Straty vo výške 30 percent v prípade Nasdaqu a 20 percent v prípade S&P 500 môžu viesť investorov k pocitu, že riziká sú už v cenách akcií započítané. Toto tvrdenie však môže mať od pravdy veľmi ďaleko, lebo v ceste rastu cien akcií stojí niekoľko prekážok.

Neudržateľné firemné zisky

Ziskové marže podnikov nepretržite rastú už viac ako dve desaťročia s výkyvmi počas medvedích trendov a recesií. Riziko, že začínajúci medvedí trend a potenciálna recesia opäť tvrdo zasiahnu marže, výrazne rastie. Náklady na energie aj na pracovnú silu budú vyvíjať tlak na marže, čo ohrozí rast ziskovosti verejne obchodovaných spoločností. A to je podľa spoločnosti BlackRock dôvod, prečo je súčasný výhľad ziskov spoločností na Wall Street príliš optimistický, keďže index S&P 500 v tomto roku stále počíta s približne desaťpercentným rastom.

Fed sa neudrží na uzde
V máji niektorí ekonómovia vyhlasovali, že inflácia v USA už prekročila svoj vrchol. Správa o medziročnom raste spotrebiteľských cien o 8,6 percenta trh vyviedla z miery. Odvtedy akcie klesajú, pretože sa začínajú objavovať vyhliadky na rýchlejšie a výraznejšie sprísňovanie menovej politiky v USA. Napríklad ekonómovia JPMorgan alebo Goldman Sachs na začiatku tohto týždňa uviedli, že očakávajú, že v júni sa zmení základná úroková sadzba o 75 bázických bodov, nie o 50.

Akcie klamú telom

Americké akcie ako celok oslabili o spomínaných 20 percent, v niektorých sektoroch ešte podstatne viac. Keď však do modelov oceňovania zahrnieme očakávaný vývoj sadzieb, rast výnosov amerických štátnych dlhopisov a možný pokles podnikových ziskov, očakávaná diskontná sadzba sa zvýši. A tá znamená, že budúce peňažné toky firiem sú vnímané ako menej atraktívne.

Svetlo na konci tunela

Spoločnosť BlackRock hľadá pozitívny signál, aby mohla začať nakupovať ďalšie akcie. A nehľadí nikam inam, ale na Fed. „Keď centrálna banka otvorene a jednoznačne oznámi, ako zvyšovanie sadzieb zaťažuje rast americkej ekonomiky a zamestnanosť, bude to signál, že koniec cyklu úrokových sadzieb je blízko. A práve vtedy nastane ten správny čas na dlhodobejší taktický posun na nákupnú stranu akciového trhu," píše sa v nedávnej analýze spoločnosti BlackRock. Najväčší správca fondov na svete tvrdí, že centrálna banka nebude chcieť dopustiť hlbokú recesiu. Z dlhodobého hľadiska preto preferuje nakupovanie amerických akcií.

Dividendový výnos

Investori, a to najmä v období súčasnej paniky na burzách, hľadajú útočisko, čo zvyšuje príťažlivosť investícií, ktoré ponúkajú spoľahlivé výnosy, ako sú napríklad akcie vyplácajúce dividendy. Prepad svetových akcií do medvedieho trhu a pád takzvaných bezrizikových štátnych dlhopisov núti investorov k tvorivosti. Dúfajú pritom, že aktíva, ktoré nakupujú, vydržia vplyv očakávaného zvyšovania úrokových sadzieb zo strany Fedu, keďže inflácia rastie najrýchlejším tempom za posledných štyridsať rokov. Je dôležité si uvedomiť, že vyplácanie dividendy ešte nič nevypovedá o zdraví firmy a jej konkurenčnej výhode na trhu.

Niektorí investori upravujú svoje dividendové stratégie. Sat Duhra zo spoločnosti Janus Henderson investorom odporúča navyšovať pozície v čínskych akciách, v sektoroch, ako napríklad infraštruktúra obnoviteľných zdrojov energie a vodného hospodárstva, a to vďaka ich atraktívnemu oceneniu. Správca portfólia so sídlom v Singapure investuje do spoločností v Ázii s dividendovým výnosom okolo šesť až osem percent. „Je to slušný rozdiel oproti výnosom dlhopisov, a poskytuje to určitú ochranu v období zvýšenej volatility," povedal S. Duhra.

Kladný cash flow

Ellen Hazenová, hlavná trhová strategička a portfólio manažérka spoločnosti F.L. Putnam Investment Management, hovorí, že éra lacných peňazí s veľmi nízkymi alebo zápornými reálnymi sadzbami sa jednoznačne skončila. „Je zrejmé, že všetko, čo sa učíme v školách o tom, ako oceňovať spoločnosti a druh firemných peňažných tokov, má význam. A to znamená, že chcete vlastniť firmy, ktoré generujú kladný voľný peňažný tok," povedala pre Bloomberg. Firmy v sektore zdravotníctva, poisťovníctva a niekoľko technologických a softvérových akcií generujú v rámci indexu S&P 500 dostatok voľného peňažného toku. To im zvyšuje potenciál udržania hodnoty aj v turbulentných časoch.

Cenotvorca

Banka HSBC disponuje zoznamom akcií, ktoré majú tendenciu dosahovať dobré výsledky aj v slabom makroekonomickom prostredí, povedal Herald van der Linde, vedúci oddelenia akciovej stratégie. „Tieto akcie to dokážu, pretože niektoré spoločnosti majú cenovú silu, pôsobia v špecifickej časti trhu, alebo sú kľúčovými hráčmi na vysoko koncentrovanom trhu," zhodnotil analytik banky.

Ázijské ekonomiky sa opäť otvárajú a spoločnosť JPMorgan Asset Management očakáva, že sa dopyt v tomto regióne reštartuje. „Prognózy ziskov ázijských akcií sa v roku 2022 zdajú byť príliš konzervatívne a po zlepšení nálady na trhu budú atraktívne aj ocenenia tamojších akcií," tvrdí Tai Hui, hlavný trhový stratég JPMorgan pre Áziu.

Čínske akcie

CEB International Investment tvrdí, že teraz je vhodný čas na nákup akcií v Číne v segmente takzvanej novej ekonomiky vrátane technológií, a to aj napriek regulačnému riziku. „Pred rokom si veľa ľudí myslelo, že dôjde k poklesu všetkých technologických akcií," povedal Banny Lam z CEB. „V druhej polovici tohto roka som veľmi pozitívne naladený na tento sektor v Číne,“ hovorí B. Lam.

Aj Goldman Sachs zostáva aj naďalej optimistická voči čínskym akciám, a to kvôli celkovým uvoľňujúcim opatreniam tamojšej vlády. Tvrdí, že „internetové akcie v krajine sa stále obchodujú pod ich vnútornou hodnotou,“ píše sa v správe o čínskom trhu, za ktorou sú stratégovia americkej investičnej banky.

ZDROJ: https://www.trend.sk/financie/iinvestor ... vestovania
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"