AMAZON

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15159
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 804 times
Been thanked: 1143 times

AMAZON

Príspevok od používateľa JUGGLER »

..už ked máme vlákna o Tesle, AMD, Mete (Facebook ), Microsofte i Googli pridávam i Amazon
..zhromažďujme zaujímavé info.

News:

Federálna obchodná komisia a 17 generálnych prokurátorov jednotlivých štátov dnes podali žalobu na spoločnosť Amazon.com, Inc., v ktorej tvrdia, že táto internetová maloobchodná a technologická spoločnosť je monopolom, ktorý využíva súbor vzájomne prepojených protisúťažných a nekalých stratégií na nezákonné udržanie svojej monopolnej pozície. FTC a jej partneri z jednotlivých štátov tvrdia, že spoločnosť Amazon svojimi krokmi bráni konkurentom a predajcom v znižovaní cien, zhoršuje kvalitu pre zákazníkov, predražuje predajcov, potláča inovácie a bráni súperom v spravodlivej súťaži so spoločnosťou Amazon.

V sťažnosti sa tvrdí, že Amazon porušuje zákon nie preto, že je veľký, ale preto, že sa dopúšťa vylučujúceho správania, ktoré bráni súčasným konkurentom v raste a vzniku nových konkurentov. Amazon potláčaním hospodárskej súťaže v oblasti cien, výberu výrobkov, kvality a tým, že svojim súčasným alebo budúcim konkurentom bráni prilákať kritické množstvo kupujúcich a predajcov, zabezpečuje, aby žiadny súčasný ani budúci konkurent nemohol ohroziť jeho dominantné postavenie. Rozsiahle schémy spoločnosti Amazon majú každoročne vplyv na maloobchodný predaj v hodnote stoviek miliárd dolárov, dotýkajú sa státisícov výrobkov predávaných veľkými i malými podnikmi a ovplyvňujú viac ako sto miliónov zákazníkov.

FTC a štáty tvrdia, že k protisúťažnému správaniu spoločnosti Amazon dochádza na dvoch trhoch - na trhu online superobchodov, ktoré slúžia zákazníkom, a na trhu služieb online trhov, ktoré nakupujú obchodníci. Tieto taktiky zahŕňajú:
opatrenia proti zľavám, ktoré trestajú predajcov a odrádzajú ostatných online predajcov od toho, aby ponúkali nižšie ceny ako Amazon, čím udržiavajú vyššie ceny výrobkov na internete. Ak napríklad Amazon zistí, že predajca ponúka tovar za nižšiu cenu inde, môže predajcov, ktorí zľavu ponúkajú, pochovať tak hlboko vo výsledkoch vyhľadávania Amazonu, že sa stanú v podstate neviditeľnými.

Podmieňovanie možnosti predajcov získať oprávnenie "Prime" pre svoje výrobky - čo je prakticky nevyhnutnosť na podnikanie na Amazone - predajcami, ktorí využívajú nákladnú službu plnenia Amazonu, čo predajcom na Amazone výrazne predražilo ponuku ich výrobkov aj na iných platformách. Tento nezákonný nátlak následne obmedzil schopnosť konkurentov účinne konkurovať spoločnosti Amazon.
Protiprávne vylučujúce správanie spoločnosti Amazon znemožňuje konkurentom presadiť sa. Vďaka svojej sile, ktorú má na trhu online supermarketov aj na trhu online trhových služieb, spoločnosť Amazon získava obrovskú monopolnú rentu od všetkých, ktorí sú v jej dosahu.

P.S. Pokiaľ viem, pokial obchodník chce predávať cez Amazon, oni si berú 30%, nie?
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3895
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 60 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

JUGGLER napísal: Ut 26 09, 2023 6:23 pm V sťažnosti sa tvrdí, že Amazon porušuje zákon nie preto, že je veľký, ale preto, že sa dopúšťa vylučujúceho správania, ktoré bráni súčasným konkurentom v raste a vzniku nových konkurentov. Amazon potláčaním hospodárskej súťaže v oblasti cien, výberu výrobkov, kvality a tým, že svojim súčasným alebo budúcim konkurentom bráni prilákať kritické množstvo kupujúcich a predajcov, zabezpečuje, aby žiadny súčasný ani budúci konkurent nemohol ohroziť jeho dominantné postavenie.
Trochu to pripomina spravanie USA v oblasti vyroby najnovsich mikrocipov. Snazia sa branit svojim sucasnym alebo buducim konkurentom aby nemohli ohrozit ich dominantne postavenie.
Cize bezna crta americkeho biznisu, snad sa nebudu kvoli nej medzi sebou dohadovat a sudit...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3732
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 456 times
Been thanked: 133 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Az 30% to asi nebude, to by bol masaker, tipujem skor 10% +- nejake fixne fees za polozku, platby kartou, a potom tie rozne slubny nad ramec, alebo podla volume.. Ebay to ma dost podobne.. urcite to maju na webe nejaky ten cennik...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Vranka xtb niečo z toho zhrnul:
Lina Khan a FTC sa znova pusta do Amazonu. Podla nej Amazon zneuziva svoje monopolne postavenie, co v konecnom dosledku predrazuje spotrebitelom nakup vyrobkov cez Amazon. Line by som rad pripomenul, ze Amazon je v oblasti online obchodu najeefektivnejsia firma, ktora za dekady investovala do logistiky a systemov doslova stovky miliard USD, napriek tomu tento segment ale podnika so stratou, alebo sa mota plus minus okolo nuly. Ako moze byt prosim takyto stav monopolny a ludom predrazovat nakupy? Ved Amazon to robi za stratu, alebo za almuznu. Jedine na com Amazon realne zaraba je dlhodobo cloud, online retail je trapenie ktore vyzaduje obrovske naklady, vela zamestnancov a zlozite procesy. Amazon, najeefektivnejsia firma, to robi za nulu, napriek tomu podla nej dostava zakaznik kvoli nakoniec vysoku cenu Ale tak zase uroven mojho prekvapenia je presne 0, Lina svoju zaverecnu pracu na univerzite pisala prave na temu Amazonu a bola o tom, akym je monopolom a ako poskodzuje vsetkych okolo seba.
https://x.com/tvranka/status/1707313320 ... N9dmgQDXBw
Prílohy
IMG_0282.jpeg
IMG_0284.jpeg
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Amazon Used Secret ‘Project Nessie’ Algorithm to Raise Prices
The strategy, as described in redacted parts of FTC lawsuit, is part of agency’s case that Amazon has outsize influence on consumer prices
———-
Amazon použil tajný algoritmus „Project Nessie“ na zvýšenie cien
Stratégia, ako je opísaná v upravených častiach súdneho sporu FTC, je súčasťou prípadu agentúry, že Amazon má obrovský vplyv na spotrebiteľské ceny.
https://www.wsj.com/business/retail/ama ... s-6c593706


alebo v češtine :)

https://burzovnisvet.cz/2023/10/spolecn ... yseni-cen/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3732
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 456 times
Been thanked: 133 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To bola bezna znama prax uz pomerne dlho, v takych konšpi kruhoch aspon..
Hromada je o tom narozych forach, napr quora..
https://www.quora.com/Does-Amazon-raise ... out-buying
https://www.quora.com/Why-does-Amazon-c ... ll-amounts
https://www.quora.com/Why-do-Amazon-pro ... -expensive

Aj preto som zrusil moj amazon ucet este v roku 2010 a neobchodujem s takymi padouchmi..

PS: robia (alebo robili) to aj vyhladavace leteniek..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Amazon (AMZN) to Unveil E-Commerce Services in South Africa.
Moreover, the move marks the e-commerce giant’s expansion in Africa after Egypt.
———-
Amazon (AMZN) predstaví služby elektronického obchodu v Južnej Afrike.
Tento krok navyše znamená expanziu giganta elektronického obchodu v Afrike po Egypte.
https://finance.yahoo.com/news/amazon-a ... 00064.html
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2670
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 31 times
Been thanked: 86 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ja som s nakupom a sluzbami Amazonu neobycajne spokojny. Nedavno som sa snazil kupit malinovy dzem. Z nejakeho dovodu to mi to stale preskakovalo na jahodovy, az ked to vyzeralo, ze som si objednal malinovy. Zrazu dojde zasielka cela s jahodovym.

Tak som naklikal, ze dosiel nespravny tovar, chvilu mi to trvalo, kym som sa dostal cez labyrint vselijakych formularov, ale nakoniec som dostal peniaze naspat a nespravny dzem som si mohol ponechat. Tak to Amazonu vyslo asi lacnejsie.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Tiež mám rovnakú skúsenosť, dcére som objednal kapsule do Nespressa, ale nesprávný typ. Chcela ich vrátiť, na tel. supporte jej povedali, že potraviny sa nevracajú. Má si ich nechať, peniaze samozrejme prišli späť na kartu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Fund
Gold Member **
Príspevky: 356
Dátum registrácie: Po 15 02, 2021 2:46 pm
Has thanked: 87 times
Been thanked: 52 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Fund »

...nemate niekto skusenosti s posielanim balika z amazonu na adresu postu v CR a naslednym osobnym odberom?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3732
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 456 times
Been thanked: 133 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Joki napísal: Št 19 10, 2023 10:39 pm Má si ich nechať, peniaze samozrejme prišli späť na kartu.
Rokosák napísal: Št 19 10, 2023 10:18 pm som si mohol ponechat. Tak to Amazonu vyslo asi lacnejsie.

Uvedomujete si ale, ze toto vsetko je zahrnute v povodnej cene tovaru, vsak? :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Napr. ta moja objednávka, priamo na Nespresso stránke bola dokonca o niečo drahšia. Cez obe, či Nespresso alebo Amazón bolo poštovné ešte v cene.

Veď na online obchode má minimum zisku, dokonca kurierske služby dotuje. Už som to tu zdielal: viewtopic.php?p=189351#p189351
Amazón ťahá a aj bude viac AWS.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15159
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 804 times
Been thanked: 1143 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa JUGGLER »

AMZN +4%

Zisk za 3. štvrťrok (september) dosiahol 0,94 USD na akciu, čo je o 0,35 USD viac ako konsenzus FactSet na úrovni 0,59 USD; tržby medziročne vzrástli o 12,6 % na 143,08 mld. USD oproti konsenzu FactSet na úrovni 141,5 mld.
Prevádzkový príjem za 3. štvrťrok vo výške 11,19 mld. USD oproti predchádzajúcemu odhadu 5,5 - 8,5 mld.
Tržby v segmente AWS vzrástli medziročne o 12,3 % na 23,06 mld.
Tržby segmentu reklamných služieb vzrástli o 25 % CC (konštantná mena) na 12,06 mld. V porovnaní s +22 % CC v 2. štvrťroku, +23 % CC v 1. štvrťroku a +23 % CC vo 4. štvrťroku.
Spoločnosť vydáva na 4. štvrťrok nižšie odhady, vidí tržby za 4. štvrťrok na úrovni 160-167 mld. USD oproti konsenzu FactSet vo výške 167,14 mld.
Spoločnosť predpokladá prevádzkový zisk za 4. štvrťrok vo výške 7-11 mld.
"Máme za sebou silný tretí štvrťrok, keď naše náklady na obsluhu a rýchlosť doručenia v oblasti obchodov urobili ďalší krok vpred, rast AWS sa naďalej stabilizoval, naše príjmy z reklamy robustne rástli a celkový prevádzkový príjem a voľný peňažný tok výrazne vzrástli," povedal Andy Jassy, generálny riaditeľ spoločnosti Amazon. "Výhody prechodu z jednej národnej siete plnenia v USA na osem rôznych regiónov prekonávajú naše optimistické očakávania a čo je možno najdôležitejšie, vďaka nim sme na najlepšej ceste k dosiahnutiu najvyššej rýchlosti doručovania pre zákazníkov Prime v našej 29-ročnej histórii.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Meta lets Amazon shoppers buy products on Facebook and Instagram without leaving the apps.
Customers in the U.S. will see real-time pricing, Prime eligibility, delivery estimates, and product details on select Amazon product ads in Facebook and Instagram as part of the new experience.
——-
Meta umožňuje nakupujúcim na Amazone nakupovať produkty na Facebooku a Instagrame bez toho, aby opustili aplikácie.
Zákazníci v USA uvidia ceny v reálnom čase, oprávnenosť Prime, odhady doručenia a podrobnosti o produktoch na vybraných produktových reklamách Amazon na Facebooku a Instagrame ako súčasť nového zážitku.

https://www.cnbc.com/amp/2023/11/09/met ... -apps.html
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

K METE pridáva AMAZON aj SNAP- ten dnes aj podskočil vyššie.
Amazon says it will run shopping ads on Snap
———
Amazon hovorí, že bude spúšťať nákupné reklamy na Snap
https://finance.yahoo.com/news/amazon-r ... 20812.html
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Amazon Will Allow Car Sales on Its Website. CarMax and Carvana Stocks Are Down.
Amazon (ticker: AMZN) said Thursday that it will begin online sales of vehicles next year. The car maker named Amazon Web Services as its preferred cloud-computing provider to facilitate the online transformation. “Amazon is the ideal partner to help realize our vision of progress for humanity, including improving how people and goods move more efficiently and sustainably,” Hyundai Chief Executive Jaehoon Chang said in the news release.
——-
Amazon povolí predaj áut na svojej webovej stránke. Zásoby spoločností CarMax a Carvana sú nízke.
Amazon (ticker: AMZN) vo štvrtok uviedol, že budúci rok začne s online predajom vozidiel. Výrobca automobilov označil Amazon Web Services za svojho preferovaného poskytovateľa cloud computingu na uľahčenie online transformácie. „Amazon je ideálnym partnerom, ktorý pomáha realizovať našu víziu pokroku pre ľudstvo, vrátane zlepšenia toho, ako sa ľudia a tovar pohybujú efektívnejšie a udržateľnejšie,“ uviedol v tlačovej správe výkonný riaditeľ Hyundai Jaehoon Chang.
https://www.barrons.com/articles/amazon ... eid=yhoof2

Amazon to sell cars online, starting with Hyundai
https://finance.yahoo.com/news/amazon-s ... 16974.html
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 902
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 143 times
Been thanked: 193 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa Joki »

Akvizícia na linke Amazon-iRobot schválená Európskymi orgánmi, akcie vystrelili o 40 %.
Akcie spoločnosti iRobot v piatok vzrástli takmer o 40 % po správe, že akvizíciu zo strany Amazonu schvaľujú európske regulačné orgány. Pôvodná dohoda vyšla na približne 61 USD za akciu, ale podmienky boli v júli revidované na 51,75 USD za akciu po zvýšení čistého dlhu spoločnosti.

https://akcie.sk/akvizicia-amazon-irobo ... astu-o-40/
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15159
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 804 times
Been thanked: 1143 times

Re: AMAZON

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Amazon (AMZN +1,4 %): rast na najlepšiu úroveň od apríla 2022.
Podľa denníka The Wall Street Journal je teraz doručovateľská činnosť spoločnosti väčšia ako UPS a FedEx .
Podľa agentúry Reuters sa očakáva, že tržby v rámci Cyber Monday porastú medziročne o 8 %.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"