Budú akcie rásť?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Tibor - to asi aj bublina aktuálne je. Ale rast povedzme v horizonte 50 rokov je niečo iné.
proti inflacii hocjaky majetok(nie peniaze) aj akcie.
Pozor - tu sa bavíme skôr o deflácii a negatívnom vplyve na ceny akcií. A či tá deflácia bude trvať desiatky rokov (Tibor myslí že áno). Inflácia je iný problém. V prípade vysokej inflácie naozaj stúpa cena vyjadrané v peniazoch každého majetku (mimo samotných peňazí). Hodnota toho majetku sa samotnou infláciou nezväčšuje, ale jeho cena v peniazoch áno.

To s tou dividendou a pracou som nepochopil. Akcie firiem primárne (v dlhodobom horizonte) rastú z toho dôvodu, prečo boli tieto firmy založené: dosahujú zisk. Ostatné veci sú skôr sekundárne. Ak firmy nebudú ziskové, tak sa môže robiť čo len chce, ale dlhodobo ich cena rásť nemôže.


OT - Čo sa týka samotných dividend, tak nie sa dnes zvyčajne nevyplácajú vo vysokej miere (výplatný pomer je nižší ako v minulosti). Manažment firmy skôr presadzuje spätný odkup akcií + reinvestovanie zisku naspäť do firmy (napr. na akvizície a investičné projekty). V konečnom dôsledku cena akcií môže rásť len vtedy (pri konštatnom množstve peňazí v obehu), keď je zisková a zisk reinvestuje späť do firmy. Ak firma nemá kam rásť a celý zisk vyplatí na dividendách, tak jej cena viac menej nemá kam stúpať, ak sa zároveň nezvyšuje zisk cez iné faktory ako je reinvestícia zisku (napr. dobré makro podmienky, zvyšovanie produktivity a pod.).
V praxi je však len veľmi málo firiem, ktoré vyplácajú 100% zisku v dividende.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Honzajs »

Často slýchávám, že akcie jsou obrana proi inflace. Není to 100% pravda. Pokud poroste požadovaný výnos z akcie (dividendový výnos a klesající P/E) může tento fakt přebít i rostoucí zisky akcií. Cena akcie tak nemusí růst.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Tibor »

filip glasa napísal:Akcie firiem primárne (v dlhodobom horizonte) rastú z toho dôvodu, prečo boli tieto firmy založené: dosahujú zisk.
Otázka akurát je, či zisk je skutočne zisk.
Pretože štát, ktorý ekonomiku riadi najsilnejšie v doterajšej demokratickej histórii má dosť dôvodov na to, aby firmy vykazovali zisk aj vtedy, keď to tak celkom zisk nie je
http://www.iness.sk/modules.php?name=Ne ... e&sid=3462
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Rado »

Tibor napísal:Otázka akurát je, či zisk je skutočne zisk.
Pretože štát, ktorý ekonomiku riadi najsilnejšie v doterajšej demokratickej histórii má dosť dôvodov na to, aby firmy vykazovali zisk aj vtedy, keď to tak celkom zisk nie je
http://www.iness.sk/modules.php?name=Ne ... e&sid=3462
Zisk u firiem to je určite. Inflácia vplýva tak na vstupy ako aj na výstupy. Rozdiel medzi nimi je zisk. Pri kapitálových ziskoch je ten vzhľadom na časový posun medzi nákladom a výnosom otázny. To je fakt.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

Často slýchávám, že akcie jsou obrana proi inflace. Není to 100% pravda.
To je jasné že to neplatí na 100%, ale zjednodušene sa dá uvažovať tak, že pri inflácii rastie cena všetkého, s výnimkou peňazí. Alepri drobnohľade sa tam nájdu rôzne nuansy.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Honzajs »

S inflací roste i požadovaný výnos a v tom je zakopaný pes.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Tibor »

http://www.jetotak.sk/ekonomika/uzavriet-stavky-prosim
Nie, priatelia, ešte som pri zmysloch. Uvedomujem si, z akého média linkujem článok.
A dal som ho sem len pre zaujímavosť, ja ho určite obhajovať nebudem, aj keby som s nejakými časťami súhlasil.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
seven
Gold Member **
Príspevky: 307
Dátum registrácie: Št 26 07, 2007 2:51 pm
Been thanked: 4 times

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa seven »

Honzajs napísal:Často slýchávám, že akcie jsou obrana proi inflace. Není to 100% pravda. Pokud poroste požadovaný výnos z akcie (dividendový výnos a klesající P/E) může tento fakt přebít i rostoucí zisky akcií. Cena akcie tak nemusí růst.

staci si pozriet roky 1970-1980. Vysoka inflacia - napriek tomu ziadny rast indexu, ale vysoka volatilita
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

trošku na podporu tých deflačných argumentov:
Firmy nesmerujú voľné finančné prostriedky do investícií, ale skôr do odkupovanie vlastných akcií, zvyšovania dividend, znižovania dlhovej záťaže a akvizičných aktivít.
http://firmy.etrend.sk/firmy-nefinancny ... rdach.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

rozsiahlejší článok o EQ2:

http://www.etrend.sk/trend-archiv/rok-2 ... ovost.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

v téme k Tiborovmu novému blogu pokračujeme tu:
http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... =10&t=2975" onclick="window.open(this.href);return false;
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Tibor »

Rosenberg: Nenechte se mýlit, je to stále jen rally na medvědím trhu živená dluhem
http://www.patria.cz/Zpravodajstvi/1773 ... luhem.html
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa filip glasa »

to môže byť pravda, ale je celá kopa pesimistov, ktorí si tú rally nechali ujsť. A celý čas od roku 2009 tvrdili, že bude zle jak ešte nebolo. A nejak prepásli 2 ročnú rally.
Chytrý bol ten, čo v 2007-2008 špekuloval na pokles a v roku 2009 otočil na long. Aj takí boli. A písali o tom verejne.

Veční pesimisti ani veční optimisti väčšinou nič nezarobia.
Tibor
Gold Member **
Príspevky: 381
Dátum registrácie: Št 18 01, 2007 7:50 pm
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa Tibor »

filip glasa napísal:to môže byť pravda, ale je celá kopa pesimistov, ktorí si tú rally nechali ujsť.
Tak je len dúfam, že si nereagoval na článok, ktorým som linkoval :D
Pretože ja som si v ňom prečítal niečo úplne iné.
Mňa zaujalo to porovnanie dôvodov pre rast akcií v staších obdobiach, keď to bolo (podľa autora) kvôli skutočnému hospodárskemu rastu, rozvoju spoločnosti atď.
V kontraste s rastom "Namísto toho stojí vše na monetární a fiskální stimulaci. Legitimní otázkou je, jak vláda a Fed v budoucnu vrátí své rozvahy do původního stavu bez toho, aby došlo k ekonomickému šoku."

Ja som to vôbec nečítal tak, že by teraz mali akcie klesať. Ja som si to prečítal tak, že dôvody na skutočný rast už proste nie sú, a preto treba robiť presne to, čo si napísal: snažiť sa špekulovať raz na pokles, inokedy na rast. Len nie veriť dlhodobému rastu v budúcnosti.
Verím, že trh je prirodzený, existuje aj v Severnej Kórei. A preto verím, že raz sa presadí aj v EÚ a v USA
mircof
Silver Member *
Príspevky: 166
Dátum registrácie: Ut 29 05, 2007 6:12 pm

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa mircof »

Tibor napísal:
... a preto treba robiť presne to, čo si napísal: snažiť sa špekulovať raz na pokles, inokedy na rast. ...
...no a vovovo tom to je :mrgreen:
marval
Príspevky: 30
Dátum registrácie: Ut 29 09, 2009 4:57 pm

Re: Budú akcie rásť?

Príspevok od používateľa marval »

mircof napísal:

...no a vovovo tom to je :mrgreen:

No, tak na to by som nikdy nedosiel... :shock:
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"