obchodovanie na burze vseobecne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

naucil som sa nove slovo - konsenzus :D

myslim ze v tom nie je konsenzus. Konsenzus je v korekcii na akciach ale nie na obrate trendu, alebo na silnom prepade ako pise Traxler. Niekto je pesimistickejsi ako Traxler, niekto je optimjistickejsi. V com sa analytici aj praktici zhoduju je to , ze cakaju korekciu. Aku silnu a co bude po nej to nevieme.

Co z toho vyplyva? Predavat postupne a nakupovat tiez postupne. Ziadne prudke pohyby :D

Nie ze by som Traxlerom nesuhlasil - to co pise moze byt pravda a napriek tomu by som neshortoval. Tie shortovacie ETFka na konci - to je fakt trosku tvrdy nastroj. Na tom sa clovek moze dost popalit.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tilbur »

Na trh sa pozera z dlhodobejsieho hladiska. ma tam graf od 1956. Podla neho su akcie prekupene a oplati sa redukovat pozicie. Ako investor by som vsak nevstupoval do inverznych etfiek, nieto este do pakovych.
Ak si ako investor mysli, ze trhy su vysoko, nech drzi poziciu v CASHi nie v etfkach zameranych na opacny pokles trhu. Tieto pakove ETFka su pre pozicnych obchodnikov, a tie 3X su tak na drzanie max par tyzdnov, najlepsie vsak na daytrading.
Nedokážu odhadnout, kdy se trend obrátí, ale může to být velmi brzy
... a moze to byt aj za 2-3roky.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

dajme tomu ze Traxler je v akciach stale od roku 2009. Uz ma take zisky, ze sa mu fakt oplati vyberat ich a preklapat postupne inam. Z jeho pohladu to moze byt fajn.
Ak niekto obchoduje systematicky,napriklad trend following, tak by dnes do shortu rozhodne nesiel. Obaja maju pravdu, obaja mozu zarobit a vobec nie su v rozpore.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3770
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Ladis »

Kdo by si co dělal z dětských nápadů kluka Nokii. Nokia Traxler neměl akcie od roku 2009 do dnes. Kdybyste si pamatovali jeho dětské nápady, věděli byste, že koncem roku 2011 prodával všechny akcie se ztrátou, protože ho máma vylekala s nějakou krizí a krachem. A počátkem roku 2012 kupoval akcie bankrot firmy Nokia, protože mu to poradila babička.
Naposledy upravil/-a Ladis v St 19 06, 2013 12:18 pm, upravené celkom 1 krát.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS.htm
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Ako je mozne, ze na Interactive Brokers platforme nevidim ze by sa dnes obchodovalo na Frankf.stock s akciami Pfizer ? Pritom ked idem priamo na stranku FWB tak vidim ze sa obchoduje? Nieco som prehliadol?/meditujem nad tym uz od rana a nechapem/
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

Traxler ten clanok nacasoval perfektne :-)
Dufam ze aj stihol vybrat zisky a jeho klienti tiez
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

ahojte, tak sa dnes hlasim s vysledkami za 8mesiacov obchodovania,po zaratani vsetkych ziskov aj strat je to nieco cez 3perc. v pluse z investovanej sumy, takze iba o nieco viac nad terminovanymi vkladmi :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Prosba o radu:akcia z NYSE prechod na OTC

Príspevok od používateľa Tequicka »

Zdravim Vas prosim o radu vobec neviem co mam robit.
Vcera som nakupila akcie ticker DM-http://elite.finviz.com/quote.ashx?t=DM
Neskor za cca 1h prisla sprava ze dnes prejde na mimoburzovy trh OTC. Chcem sa opytat akcia sa vyrazne prepadne pod svoju cenu pri prechode na OTC?
Neviem takuto situaciu som este nezazila a som z toho hotova.
Na after markete posledna cena bola 0,23 dnes na premarkete mala by som predat aj so stratou ktora je 0,08c alebo si ju nechat nadalej? Co by ste poradili?
28.1.2014-BUY 20K/0.28
Dakujem a velmi sa ospravedlnujem ak som napisala do zleho vlakna, ale pri vyhladavani {OTC} som nic nenasla.
Prílohy
chart.png
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tilbur »

Nechcem mudrovat, ale ak sa da, pouzivaj SL.
Odpoved si napisala komentari.
Myslim, to, ze akcia prechadza na OTC sa pre Teba nic nemeni (broker ti tie akcie automaticky zameni). Institucionalni investori zrejme musia hned predavat.
Je dost mozne, ze akcia nakoniec skonci na 0. (tak to vacsinou byva).
Cize ak Ti radit v tejto tazkej situacii, predaj 1/2 hned a s druhou polkou vyckaj na trosku lepsiu cenu a hned si zadaj na tu polovicu aj stopku.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Ano ja mam z kazdej ceny akcie SL 0,10c a PT 0,20c. Som zvyknuta ked akcia pada, len som sa nestretla s tym ze ide na OTC. Takze prva skusenost. Kazdopadne HOLD uvidime za par tyzdnov urcite dam screen ako to dopadlo.
Diky za support.
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Mne sa dostali tri akcie, ktore som kupil na NYSE do OTC trhu a normalne funguju(fungovali)dalej.
Fanny a Freddy uz pekne rastu a su toho casu na 3$ a ABK mi skoncilo v konkurze, ale aj v konkurze som ho odpredal za par centov a vyuzil ho na danovu optimalizaciu, cim sa mi vratila tretina nakupnej ceny formou znizenia danovej a odvodovej povinnosti.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15805
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Nikdy nekupuj lacné akcie na NYSE, ktoré sú v procese delistingu.
NYSE je najprestížnejšia burza a udržia sa tam len fundamentálne dobré akcie splňajúce kritéria fundamentov i ceny.
Myslím, že na NYSE je to cena 5 USD a Nasdaq 1 USD. Môže byť, že teraz už má aj Nyse kritérium 1 USD.

Po poslednom zverejnení stratila akcia 50% z ceny, takže to bola len otázka času, kedy rupne ešte viac.

To, že prejde na OTC vadí z hladiska dôveryhodnosti investorov. Môžeš si ju nechať, ale ja by som ju predal.
Závisí aj od toho akého máš brokera...či môžeš OTC akciu predať sama, alebo si musíš podať žiadosť, aby ju pre Teba predali ručne ( ak broker nemá OTC v platforme, tak si zoberie zato väčší poplatok ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
heldus
Príspevky: 40
Dátum registrácie: St 08 01, 2014 2:45 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa heldus »

Môžem sa spýtať, že kde nájdem zoznam akcií, ktoré sú OTC ? Však OTC sú vlastne všetky neobchodované akcie - takže ich môžu byť tisíce a tisíce, že ?

A kedy sa vlastne akcie prestane obchodovať na burze a prejde na OTC ? To je len a len tým, že jej cena klesne pod určitú hranicu ?
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa 14u24me »

heldus napísal:Môžem sa spýtať, že kde nájdem zoznam akcií, ktoré sú OTC ?
Treba na OTC Markets = byvale Pink Sheets, dneska QX, QB, Pink
nebo na na OTC BB = Bulletin Board
pripadne primy link na QX

Vice info od SEC
pripadne na wikipedii a dale hledej "How OTC market works"...apod.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Akciu som si zatial ponechala. Podla screenu FINVIZ ma tato firma prilis vela zamestnancov a vela % akcii ma insider.
Takze usudzujem ze cast zamestnancov prepustia a cena sa trochu osviezi. Teda ak finviz zobrazuje spravne.
alebo dojde k splitu to sa tiez moze stat.

**ps. nejako mi blbne chrome ked tu chcem nahrat obrazok-chvilu nacita a stranka sa neda zobrazit-neviem preco to je.
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

jogo napísal:Mne sa dostali tri akcie, ktore som kupil na NYSE do OTC trhu a normalne funguju(fungovali)dalej.
Fanny a Freddy uz pekne rastu a su toho casu na 3$ a ABK mi skoncilo v konkurze, ale aj v konkurze som ho odpredal za par centov a vyuzil ho na danovu optimalizaciu, cim sa mi vratila tretina nakupnej ceny formou znizenia danovej a odvodovej povinnosti.
--------------------------
Jogo-chcela som sa opytat ako dlho trvalo kym sa tie tvoje akcie spametali? Myslim na normalnu cenu po prechode na OTC? Dakujem
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Pri prechode na OTC trh si nepamatam, ze by bol nejaky prudky pad akcii, ktore som vlastnil.
Prechod na OTC nastal, ked akcie poklesli pod 1$ a dlhsie tam ostali.
Fanny (FNM toho casu na OTC ma ticker FNMA) som kupoval niekedy vo februari 2009 za 70 centov este stale na NYSE.
Potom nastal prepad na 30 centov, ale nepamatam si, zeby to bolo kvoli prechodu na OTC...
Inac som vcera pozeral to ABK, co skoncilo v konkurze (ticker ABKFQ po prechode na OTC) a uz sa od aprila minuleho roku neobchoduje, aspon podla tohto grafu: http://www.google.com/finance?q=OTCMKTS ... eSTwQOZ6wE" onclick="window.open(this.href);return false;, takze asi definitivne skrachovalo.
Este dobre, ze som ho vcas odpredal, lebo teraz neviem, ako by som sa ho zbavil...
Ako dlho trvalo, kym sa spamatali?
Nuz, tie akcie sem tam zacali "skakat" a mohol som ich odpredat v zisku(aj ABK), len som bol "pazravy" a nakoniec som na ABK prerobil.
ABK som kupil za 2$ a na 0.5$ som za tu istu sumu dokupil a znova vyrastla na 2$, ale 100% zisk sa mi malil...tak mi treba.
Teraz som s Fanny a Fredy v podobnej situacii, dufam, ze ich kongres nezostatni a pripravi ma o 200% zisk, ktory zatial mam.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Mohol by si niekto z vas pozriet tu prilohu co to znamena? Ze BlackRock predava/kupuje 5% akcii? Spolocnosti DOLAN? Ozaj surne dakujem za pomoc. Ospravedlnujem sa i ked viem anglicky ale v tych vykazoch spolocnosti sa stracam.
http://investor.dolanmedia.com/phoenix. ... p=IROL-sec" onclick="window.open(this.href);return false;
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 8 times
Been thanked: 2 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Podla mna to je len sprava, ze Blackrock je jediny viac ako 5%ny vlastnik akcii, nevsimol som si tam nic o predaji.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Este mam poslednu otazku k povodnej DM-Dolan Company ktora presla na OTC v dvoch formach
DOLN-Kmenove akcie http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=doln" onclick="window.open(this.href);return false;
DOLNP-Prioritne akcie http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=DOLNP" onclick="window.open(this.href);return false;
DOLNP a DOLN -znamena to ze ja mam smeti v hotnote centov? Ked sa pozriete na DOLNP rastie o cely dolar za vcerajsok moja akcia o 1 cent.

ps. pouzivate niekto http://stockcharts.com/" onclick="window.open(this.href);return false;? zda sa lacnejsi ako finviz.
ps2-vobec mi nejde nahrat tu obrazok pise odovzdavanie 71% a potom naskoci chyba,pritom mam pripojenie kablom,tak neviem.Dakujem,
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Tequicka napísal:Este mam poslednu otazku k povodnej DM-Dolan Company ktora presla na OTC v dvoch formach
DOLN-Kmenove akcie http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=doln" onclick="window.open(this.href);return false;
DOLNP-Prioritne akcie http://stockcharts.com/h-sc/ui?s=DOLNP" onclick="window.open(this.href);return false;
DOLNP a DOLN -znamena to ze ja mam smeti v hotnote centov? Ked sa pozriete na DOLNP rastie o cely dolar za vcerajsok moja akcia o 1 cent.
Aj FNMA a FMCC maju prioritne akcie, ktore rastu viac a vyplacaju velku dividendu. Ale vlastni ich vlada USA a tymto sposobom si nazad vybera z firiem peniaze, ktore vynalozila na zachranu danych firiem v 2008 roku.
Veritel, ktory zachranuje nejaku firmu si sam diktuje podmienky a urcite tie podmienky nie su moc vyhodne pre povodnych vlastnikov akcii, ktori priviedli firmu na pokraj krachu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Airmike »

FNMA a FMCC su uplne iny priklad. V prvom rade k poslednej vete. ziadny akcionar nepriviedol do krachu FNMA a FMCC, ked uz niekoho obvinovat, tak skor manazment, pretoze ten vedie firmu, ale v tomto pripade si niesom isty, ci moze manazment nieco robit , ked robi v takom druhu biznisu a ma taku paku ako ma.

Ano veritel, ktory zachranuje firmu si diktuje podmienky. lenze ked ten veritel je USA, ktore sa zaviazali po splateni dlhu firmu pustit hned na trh, ako bola predtym a vrati ju tam ocistenu a s pozitivnou bilanciou a zo seriou niekolko kladnych rokov po sebe, tak bude asi akcia zivotascopna. pretoze po splateni dlhu by tie prioritne akcie mali prestat existovat ak sa nemylim. ale samozrejme mylit sa mozem :) ako kazdy.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Mika: Ty by si to raz nekomplikoval :)
Vyjadrujem sa nazorne, bez naroku na uplnu presnost, aby to Tequicka pochopila. Ked sa tu zacneme "vypravdovat" ako je to s FNMA a FMCC a kto je za co zodpovedny, tak nebude mat z toho nic a my tu zapiseme tri strany.
Mimochodom: V kongrese su navrhy zakona na zostatnenie tychto firiem, ale prebieha tam lobing, aby ostali sukromne, nakolko vyznamny hraci vsadili na nich peniaze.(vratane mna :D )
Zisk tychto firiem bol ktorysi stvrtrok vyssi ako XOM a akcie prudko vyrastli az na 5$, ale potom sa rozsirila sprava, ze sa v kongrese rokuje o ich zostatneni a padli zase dole na 1$ a teraz postupne rastu a caka sa na to, ako to dopadne v kongrese.
Inac cele zisky zatial idu na splacanie dlhu tychto firiem voci USA, ale velka cast tychto dlhov uz je splatena.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Airmike »

pardon nechcel som komplikovat, ide to tak nejak samo :)

ak si v pozicii, tak verim tomu ze mas viac informacii ako ja. sledujem to zdialky a v tych akciach je vela politiky. podla mna republikani vylobuju odpredaj akcii z ruk statu . pretoze v amerike je kapitalizmus a zostatnenie je v priamom ideologickom rozpore s tym, na com je amerika postavena. takze predpokladam ze akcie ozdravenej firmy porastu.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Tak ste mi trochu zamotali hlavu a vobec nie titulami na ktore som sa pytala ktore ma trochu egoisticky zaujimali priznavam sa :D no kazdopadne pockam na vyvoj.
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Používateľov profilový obrázok
Marvin AKA Marv
Príspevky: 5
Dátum registrácie: Št 20 02, 2014 2:09 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Marvin AKA Marv »

Tequicka,

Spozorovala si rozdiel pri tom ako platis poplatky za FINVIZ na svojom obchodovani? Je tam oproti informaciam dostupnym na internete nieco navyze za ten poplatok?

Su vobec tieto platene stranky nieco platne? Ma niekto z vas skutocne viac informacii alebo zaprofitoval na obchodovani prave preto ze ma taketo nieco platene?
Iluzia sa stala skutocnostou a cim viac sa stava skutocnou, tim viac ju ostatni zufalo chcu. Kapitalizmus v tom najlepsom...
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Ahojte chcem poprosit niekdo so znalostou veci ci by sa pozrel na stranky
http://investor.dolanmedia.com/phoenix. ... highlight=" onclick="window.open(this.href);return false;
Stale mam tie akcie DOLAN COMPANY pod novym tickerom DOLN, dnes ked som sla z prace pozeram ze dost spadli-sprava ochrana pred bankrotom a refinancovanie spolocnosti- ta bude pokracovat dalej ale niekde uprostred textu sa pise ze akcie budu zrusene, tak neviem ci len cez ten proces restruktualizacie a financovania alebo uplne.

Ja viem viem no stale som dufala ze sa spametaju este vcera boli za 0,13 c
prosim o skoru odpoved.

ps. este poprosim informaciu ak viete poradit, kde vsetci ostatni beru tie fresh info, ked DOLAN vydal spravu az o 3hodiny a to akcia bola uz davno v...prdeli
Investujem cez FIO, pouzivam FINVIZ.
Používateľov profilový obrázok
Tequicka
Príspevky: 46
Dátum registrácie: Po 24 10, 2011 9:15 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tequicka »

Zaver uctu i smrtonosne akcie.
Takze aby som ukoncila temu na danu akciu o ktorej som hore pisala DOLN.
Akcia primerane volume pohyb nic extra par centov dokonca sa dostala az na 0,18 si vravim super konecne sa spametala. Stvrtok idem z prace brutalne volume az 16M-proti normalu 300K wao, a akcia behom 1h spadla na 0,038 takze mi smazala z uctu 3000eur {povodny nakup za 0,28}.
A co je zaujimave oficialne vyhlasenie o bankrote a cl. 11 vydala spolocnost the dolan comapny az za 3h. Takze insider jako vysity. Uz 3h predtym sa kurz prepadol. No zaver je taky ze vyberam 7000euro z uctu zatvaram ucet na akcie u fia.

A zacina poctive vzdelavanie na futures kde neni insider trading. Ale stavy dusevne su rovnake ako pisu autori v ebooke o psychologii obchodovani prvy velky neuspech a clovek sa chut sa na to 'vysrat"-prepacte za vyraz ale lepsi teraz jednoducho nemam....

**dolan company akcie budu zrusene bez naroku na kompenzaciu-tu maju len majitelia opcii a dlhopisov.

Som bez nalady 3000eur ma stve :oops:
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Drahé školné. -30% sa nedobieha ľahko. Nemyslím si však, že treba prechádzať na niečo nové a skúšať šťastie. Najlepšie je držať sa toho, čo poznáš. Nebol to insider, čo ťa dostal do problémov. Problém vidím v tom, že si kupovala niečo, čo si nepoznala. Držím palce.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Istiach »

Ber to tak, ze lepsi kurz za 3000 eur aj tak nikde nezozenies :)
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1110
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 35 times
Been thanked: 26 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Tilbur »

Nechcem mudrovat, ale ak sa da, pouzivaj SL.
Odpoved si napisala komentari.
Myslim, to, ze akcia prechadza na OTC sa pre Teba nic nemeni (broker ti tie akcie automaticky zameni). Institucionalni investori zrejme musia hned predavat.
Je dost mozne, ze akcia nakoniec skonci na 0. (tak to vacsinou byva).
Cize ak Ti radit v tejto tazkej situacii, predaj 1/2 hned a s druhou polkou vyckaj na trosku lepsiu cenu a hned si zadaj na tu polovicu aj stopku.
Takze akcie na nule. Nie je potrebne hladat chybu niekde inde, v insider trading a podobne.
Podla toho, co tu pises, najvacsiu chybu si spravila, ze si po prvom poklese nepredala celu poziciu alebo minimalne polovicu a druhej by som sa zbaviil tiez velmi rychlo.
Toto je situacia, ktoru som tiez zazil a z vacsimi spolocnostami ako je Dolan. Cize ber to tak, ze zivot ta nauci. Len je skoda, ze za to musis platit taku vysoku cenu.

Do futures nechod, lebo tam je páka a HFT. Musis hlavne pracovat sama na sebe a discipline v tradingu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15805
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Tequicka: na futures neprechádzaj, to je ako keby si prešla z dažďa pod odkvap...

Mne sa tiež zhruba po troch rokoch na burze prestalo dariť na akciách a prešiel som na futures. A vdaka tomu som skončil rok 2004 v strate -30%. Našťastie som veci správne prehodnotil a vrátil sa akciám. Identifikoval som chyby, urobil opatrenia, vylepšil stratégie a za rok som tú stratu dohnal.
Na dobehnutie -30% treba urobiť zhruba +50%. To nie je tragédia. Veril som si a vedel, že je to len záležitosť času. Nebol to stratený čas, lebo na burze sa najlepšie učí na vlastných chybách. Len treba pokoru, sebakritiku a chuť ísť dopredu.

Teraz ti poviem pár chýb, ktoré si urobila.

1. Investovala si do halierovej akcie na Nyse, čo je obrovská chyba. Nikdy neinvestuj do penny stocks, ja to tiež nerobím.
Zvlášť na Nyse sú všetky akcie pod 5 USD rizikové a každá jedna pod 1 USD je adept na delisting a bankrot.

2. Ty si nielenže vrazila peniaze do zlej akcie, ty si do nej vrazila priveľa peňazí. Podla toho, čo píšeš si do nej vrazila dokonca 100% kapitálu. To je velmi zlý a príliš rizikový money manažment. V tvojej pozícií by si nemala do jednej akcie dať viac ako 20% kapitálu. A ak si trúfaš dať do obchodu 100% kapitálu, vždy nech to je bezpečný a likvidný inštrument ( napr. etf SPY a pod. )

3. Na to aby si mohla obchodovať 20% z 10 000 v jednej akcii a nemá to byť buy and hold ...na to potrebuješ deep discount brokera. Dať 20 USD za obchod je 1% a to je priveľa. Poplatky ťa zožerú.

4. A posledná vec, ktorá je najdôležitejšia. Musíš mať stratégiu a riadenie rizika. Nebudem to tu rozoberať, ale obchodný plán a riadenie rizika sú alfa a omega úspechu na burze. Jediná cesta ako uspieť v akciách je robiť to tak ako to vidíš tu: každý obchod musí mať SL a PT. Môžeš urobiť aj buy and hold a vraziť 10 000 do piatich až desiatich inštrumentov, ale vždy maj prosím ťa SL pre prípad stratového scénara.

Hlavu hore, nevzdávaj sa. Zo stratami bojujeme všetci. To je normálka.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4044
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 50 times
Been thanked: 64 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Tequicka

Mam byvaleho spoluziaka z VS co bol par rokov zamestnany vo firme vyrabajucej rulety a podobne veci. Robil tam analytika. Zamestnanie ma uz ine, no pri poslednom osobnom stretnuti mi hovoril comu sa tam pocas jeho praxe naucil. Pozoroval stovky, mozno tisice pripadov. A vysledok bol - clovek ktory prvy krat pride do kasina a utrati tam nejaku sumu penazi a odide - to sa este nic nedeje. Ked tam ale uz pride druhy krat, tak ten tam uz bude chodit do konca zivota.

Bez ohladov na stratu co si teraz mala, a ine predchadzajuce straty a ine buduce straty - je zjavne ze Ty uz do konca zivota budes spekulovat ako sa dostat k peniazom lahsie nez beznym zamestnanim. Toto z teba uz asi nikto nevymaze. Jedna sanca tu je, ze by si zazivala jeden neuspech za druhym a to by si mozno postoj prehodnotila za 10 rokov. Ale tu ti neprajem.

Dva roky dozadu ked si s burzou zacinala varovali ta viaceri, no si pripad ze sa potrebujes poucit na vlastnych chybach.

Tak aspon vol konzervativnejsie postupy. Mier na nizsie zisky a budes riskovat menej bolestive straty.
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 5 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa polovnik »

jogo napísal:Je to nakup a predaj tej istej akcie v ten isty den.
Fundamentalne neobchodujem, neviem sa k tomu vyjadrit.
Pri akciach si musis davat pozor na GAP, tzn. ze dnes ti zavrie akcia na 100$ a zajtra po ohlaseni zlych vysledkov ti otvori na 70$ a ziaden SL ta proti tomuto neuchrani. Jedina obrana je nedavat do jednej akcie vela penazi, aby ani pripadny velky GAP neohrozil ucet.
Ja toto riziko eliminujem tym, ze obchodujem indexove ETF-ka, kde mi taketo velke GAPY nehrozia, nakolko to ETF-ko obsahuje napr. 500 najvacsich USA akcii - napr. SPY.
mam otazku k tomuto to znamena ze ked mam stop loss na 80$ tak na druhy den (po ohlaseni zlych vysledkov ) broker odpreda za 70 $ ? (v optimalnom pripade ) ?

btw ako nastavujete stop lossy pri investicii do akcii (mesiace roky nemyslim daytrading) zaujimaju ma percenta.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Ak je cena akcie jeden deň 100$ a zadáš príkaz na predaj za 80$, tak v prípade, že akcia urobí GAP na 70$, nestane sa nič. Aktuálne sa akcia predáva za 70$ a tvoj príkaz na 80$ sa nerealizuje. Na burze sa páruje dopyt a ponuka. Ty si ponúkol za 80, ale dopyt je 70 a na trhu je dosť predávajúcich pre ktorých je aj cena 70 dobrá na predaj. Preto buď znížiš cenu alebo si necháš akcie, ktoré teraz už majú hodnotu 70$/ks.

Tvoj príkaz na predaj sa zrealizuje iba vtedy, ak niekto zadá príkaz na kúpu akcie po 80$.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
polovnik
Silver Member *
Príspevky: 173
Dátum registrácie: Ne 22 02, 2009 6:00 pm
Has thanked: 53 times
Been thanked: 5 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa polovnik »

aha ja som myslel ze SL funguje na 80$ a menej ... a da sa zadat viac SL ? alebo ako sa to v praxi riesi ?
diky
jaja
Gold Member **
Príspevky: 568
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 12:54 pm
Has thanked: 33 times
Been thanked: 41 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jaja »

Rado napísal:Ak je cena akcie jeden deň 100$ a zadáš príkaz na predaj za 80$, tak v prípade, že akcia urobí GAP na 70$, nestane sa nič. Aktuálne sa akcia predáva za 70$ a tvoj príkaz na 80$ sa nerealizuje.
Takto to je jen u limit stop. Market stop se zrealizuje kolem tech 70. Nebo muzes mit limit stop kde uroven stopky je na 80 a limit niz...
Dana
Platinum Member ***
Príspevky: 722
Dátum registrácie: So 02 12, 2006 5:15 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Dana »

Ale SL /predajný/ príkaz a príkaz na predaj nie je to isté.
Ak zadám príkaz na predaj za 80, tak mi môže predať len za 80 a viac.
U SL príkazu práve opačne, Sl sa aktivuje na cene 80 alebo pod touto cenou, takže ak akcia odrazu spadne na 70, predá ju tam alebo ešte nižšie.
Limitným SL príkazom sa dá ohraničiť ako hlboko pod stanovenou cenou sa môže príkaz vyplniť. Zadám trebars stop cena 80 a cena /limit/ 70 vtedy sa Sl príkaz vyplní, len ak sa dá predať v tomto rozmedzí.
Alebo použiť príkaz market kde sa vyplní iba stop cena, len potom ten predaj môže byť kdekoľvek.
Limitný príkaz nechráni v každej situácii, market príkaz môže znamenať oveľa väčšiu stratu ako sa čakalo.
Rozmýšľanie síce trochu bolí, ale je to nezabudnuteľný zážitok.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15805
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1400 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

polovnik napísal: mam otazku k tomuto to znamena ze ked mam stop loss na 80$ tak na druhy den (po ohlaseni zlych vysledkov ) broker odpreda za 70 $ ? (v optimalnom pripade ) ?
Stop loss znamená ,,stopni stratu,,. Je to nastavenie úrovne kde by sa ti akcia mala odpredať keď ide do straty.
V praxi sa to robí cez nastavenie príkazu pre brokera, ktorý nazývame STOP. STOP znamená, že na danej cenovej úrovni sa aktivuje príkaz na predaj. Sú dva základné STOP príkazy:

1. STP MKT = STOP MARKET, čiže na danej cene (stop cene) sa aktivuje príkaz ,,predaj za trhovú cenu,,.
2. STP LMT = STOP LIMIT, čiže na danej cene sa aktivuje príkaz ,,predaj za limitnú cenu,,.

Stopky sa u akcií nastavujú tak, aby fungovali, ked funguje burza. Čiže ked po zavretí burzy príde zlá správa a cena padne, tak tvoja stopka sa aktivuje až v okamihu, ked na druhý deň otvorí burza.

1. Ak máš zadaný STP MKT pri cene 80 a akcia otvorí po 70, tak sa ti predá za túto cenu ( príkaz sa vygeneruje pri, alebo pod 80 a predá sa za trhovú cenu, čiže 70).
2. Ak máš zadaný STP LMT pri cene 80, tak sa príkaz aktivuje, ale predaj akcie sa neuskutoční lebo limit si zadal 80 ( a lepšie ) a trhová cena je od otvorenia burzy 70. Stop loss sa teda nerealizuje. V takom prípade môžu nastať dva scénare.
Buď sa strata bude prehlbovať a tvoj príkaz ťa neochráni, alebo sa cena vráti na 80 a tam sa ti predá.
polovnik napísal: btw ako nastavujete stop lossy pri investicii do akcii (mesiace roky nemyslim daytrading) zaujimaju ma percenta.
To je vec názoru. Kto nevie riadiť riziko, ten nedáva SL vôbec. Potom si bije hlavu o stenu, ked má velké straty. Aktívny investor sa môže riadiť percentami , trejderi sa zvyčajne riadia technickou analýzou. Umenie riadiť riziko, čiže minimalizovať straty a maximalizovať zisky je základom úspechu.

V princípe sa stačí pozrieť na graf a podľa volatility ( = výkyvov) ceny urobiť kompromis: aby ti SL vydržala a zároveň strata bola prijateľná. Dôležitý je pomer rizika straty a možného zisku . Keď riskuješ 10-20%, ale ideš na zisk 20-40%, tak je to v poriadku. Čím dlhodobejší horizont, tým väčši zisk targetuješ a tým väčši SL môžeš risknúť. Pravým umením na burze je vedieť SL posúvať tak, aby si šiel do neobmedzeného zisku a neriskoval žiadnu stratu ( to sa deje od okamihu, ked si schopný SL posunúť na vstup ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Dejv
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 21 10, 2013 11:37 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Dejv »

Co pro drobného investora znamená, když vlastní ADR certifikát ruské akciovky a akcie se má přesunout na burzu do Moskvy? Je to jinými slovy konfiskace nebo musí vyplatit současnou hodnotu? Jak tento systém funguje? Jaký by měl dopad pro ruskou ekonomiku stažení hlavních akcií ze zahraničních burz?
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"