obchodovanie na burze vseobecne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

ahojte,
zaujimal by ma vas nazor text uvedeny nizsie:
Asi 6 mesiacov studujem literaturu, internet, o obchodovani na akciovych burzach.
Mesiac skusam demo ucet na brokerjet.cz viacmenej iba NYSE /viem ze je to este kratky cas na nejake
konecne zavery/.
Dospel som ale do bodu, ked si myslim ze je to pre mna /a vecsinu zaujemcov/ iba strata castu.
Dovody su nasledovne: 1/aby to malo na zaciatok, teoreticky aspon trochu financny vyznam, treba mat
k dispozicii znacnu sumu, odhadujem spodnu hranicu na 10tis.€
2/ aby to cloveka aj nejako slusne uzivilo, musel by sa tradovaniu venovat
denne cca asi tolko co je bezny prac. cas
3/ trhy su uplne nevypocitatelne
4/ slov. a cesky brokeri maju oproti zahranicnym relativne vysoke poplatky,
co zraza cisty zisk este nizsie
5/ zisk a dividendy sa este zdanuju /pokial som to spravne pochopil/
6/ ked sa zrataju realne moznosti a rizika, tak je asi vyhodnejsie
dat uspory na terminak s 2,5perc. p.a. s nulovym rizikom a dalej normalne
pracovat na plny uvazok
7/v daytradingu nevidim moznosti, este skor v buy and hold - cakat vyhodnu
prilezitist, na prepad burzy a pod. nasledne kupit podhodnotene zdrave akcie
8/ obchodovanie na burze je take modne a vsade propagovane len kvoli tomu
aby sa vliali do akcioveho trhu nove peniaze. Naivnych novicov v prvom
kole zomelie burza a v druhom dorazia poplatky brokera.

co vy na to?
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa rabdo »

no vidíš ako si si pekne odpovedal sám :D

sú ale ľudkovia čo to vidia presne opačne a tí sa burzou živia 8)

moja rada: ak ťa to už teraz nenadchlo tak ti je lepšie dať úspory na terminák a robiť len to čo ťa zaujíma, baví, napĺňa...a nechaj burzu burzou :D
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

/ slov. a cesky brokeri maju oproti zahranicnym relativne vysoke poplatky,
co zraza cisty zisk este nizsie
čo mu bráni použiť zahraničného brokera?
aby sa vliali do akcioveho trhu nove peniaze.
hej, uz len tych jeho 10 000 eur na burze chybalo a vsetci po nich prahnu :D
peniaze malych spekulantov tvoria zanedbatelnu cast objemu na burze
5/ zisk a dividendy sa este zdanuju /pokial som to spravne pochopil/
no a co sa nezdanuje? Aj ten urok terminaku sa zdanuje, aj jeho vyplata sa zdanuje...
2/ aby to cloveka aj nejako slusne uzivilo, musel by sa tradovaniu venovat
denne cca asi tolko co je bezny prac. cas
ako v kazdej cinnosti kde chces zarobit peniaze

Ale inak ma pravdu :lol:
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Biosko »

Ahoj, tu su odpovede na tvoje otazky odo mna.

1) pokial chces z toho zit tak ano. Aj 10 000eur je malo na fulltime trading.
2) na zaciatku vo faze ucenia a vyladovania strategie ano, potom uz nie
3) nie, nie su uplne nevypocitatelne
4) tak pouzivaj interactive brokers
5) ano, ale mozes napriklad offshorovat, vyplata v praci sa ti tiez zdanuje a tu napriklad offshorovat nemozes
6) nie aj ano, pre koho ako
7) kazdy si musi najst to co mu vyhovuje, krasa je v tom ze moznosti je strasne vela
8) ja to vidim tak ze novicov skor v prvom kole porazi vlastna blbost a vyhovoria sa na burzu alebo brokera
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Moje odpovede:
1. Na fulltime 10k € málo.
2. Nie
3. Viac menej áno. Niečo sa však odhadnúť dá.
4. Využíval by som iba na buy and hold
5. Áno
6. Kto trochu poštuduje a pohľadá, tak nemusí. Niekto je zamestnaný a má tád istoty a niekto podniká, ale má slobodu. Otázka výberu.
7. Každý by mal obchodovať podľa toho, čo vyhovuje jeho povahe.
8. Rozhodne nie. Na začiatku stratíš peniaze lebo nemáš skúsenosti, tak ako v každej inej činnosti, ktorú začínaš.
Drž sa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa kiikino »

1/aby to malo na zaciatok, teoreticky aspon trochu financny vyznam, treba mat
k dispozicii znacnu sumu, odhadujem spodnu hranicu na 10tis.€ 10k je len na take hrajkanie sa
2/ aby to cloveka aj nejako slusne uzivilo, musel by sa tradovaniu venovat
denne cca asi tolko co je bezny prac. cas zavisi od time framu a teda aj paky
3/ trhy su uplne nevypocitatelne suhlasim
4/ slov. a cesky brokeri maju oproti zahranicnym relativne vysoke poplatky,
co zraza cisty zisk este nizsie postupne sa to zlepsuje
5/ zisk a dividendy sa este zdanuju /pokial som to spravne pochopil/ a vzdy sa budu
6/ ked sa zrataju realne moznosti a rizika, tak je asi vyhodnejsie
dat uspory na terminak s 2,5perc. p.a. s nulovym rizikom a dalej normalne
pracovat na plny uvazok ani tam nie je nulove riziko vid Cyprus
7/v daytradingu nevidim moznosti, este skor v buy and hold - cakat vyhodnu
prilezitist, na prepad burzy a pod. nasledne kupit podhodnotene zdrave akcie vyborny pristup len sa nemusis dockat
8/ obchodovanie na burze je take modne a vsade propagovane len kvoli tomu
aby sa vliali do akcioveho trhu nove peniaze. Naivnych novicov v prvom
kole zomelie burza a v druhom dorazia poplatky brokera. modne to bolo koncom 90-tych rokov pocas .com bubliny v US, teraz sa vsak ta moda skor presuva do vychodnej europy, emerging markets
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa 14u24me »

1/aby to malo na zaciatok, teoreticky aspon trochu financny vyznam, treba mat
k dispozicii znacnu sumu, odhadujem spodnu hranicu na 10tis.€
Pokud jde o obchodovani (=ne investovani) do akcii na NYSE, tak minimum by melo byt vic nez 25 tisic $ (podle pravidel SEC pro daytrading). Je mozne ze cesky/slovensky broker to nevyzaduje, nevim. Na druhou stranu pokud chces obchodovat US akcie s nizkymi poplatky tak musis k US brokerovi.
Druhou moznosti je obchodovat futures nebo forex, kde toto pravidlo neni. U daytradingu futures s malymi stop-lossy je 10k € (=13k $) v pohode i na 2 kontrakty, ale je potreba si uvedomit riziko - kdyz mam SL 150$ na kontrakt a nevyjde me 5 obchodu po sobe se 2 kontrakty, tak prijdu o vic nez 10% uctu.

2/ aby to cloveka aj nejako slusne uzivilo, musel by sa tradovaniu venovat
denne cca asi tolko co je bezny prac. cas
Zalezi na tom jaky si vyberes TIMEFRAME, tj. jak casove dlouhe obchody chces delat.
3/ trhy su uplne nevypocitatelne
Ve smyslu ze se muze stat cokoliv je to pravda. Daji se vsak rozpoznat naznaky toho kam trh smeruje. Pak uz je to jen o zkusenostech a uspesnosti.
4/ slov. a cesky brokeri maju oproti zahranicnym relativne vysoke poplatky, co zraza cisty zisk este nizsie
od brokeru s vysokymi a v % merenymi poplatky utikej co nejdal
5/ zisk a dividendy sa este zdanuju /pokial som to spravne pochopil/
Zisky se dani u vseho. Jedina vyjkimka jsou zatim investice nad ramec 6 mesicu v CR.
6/ ked sa zrataju realne moznosti a rizika, tak je asi vyhodnejsie dat uspory na terminak s 2,5perc. p.a. s nulovym rizikom a dalej normalne pracovat na plny uvazok
Jak se to vezme. Vsude plati ze cim vetsi je mozny zisk, tim vetsi je taky mozna ztrata.
7/v daytradingu nevidim moznosti, este skor v buy and hold - cakat vyhodnu prilezitist, na prepad burzy a pod. nasledne kupit podhodnotene zdrave akcie
Doporucuji nejdriv zacit daytradovat na demo uctu. Kdyz nevydelavam ani na demo, tak to na ostro vubec nezkouset. A nejde jen o to jestli po urcitem obdobi skoncim v plusu nebo v minusu, ale taky o nejhorsi drawdowny = velikost rizika.
Buy and hold je defacto klasicke investovani...a to se musi clovek taky naucit.

8/ obchodovanie na burze je take modne a vsade propagovane len kvoli tomu aby sa vliali do akcioveho trhu nove peniaze. Naivnych novicov v prvom kole zomelie burza a v druhom dorazia poplatky brokera.
Co na to rict? Snad jen to, ze i u ziskovych obchodniku plati: "Kazdy je tak dobry jako jeho posledni obchod." :-)
Používateľov profilový obrázok
Strastislav
Silver Member *
Príspevky: 262
Dátum registrácie: Št 31 05, 2012 8:56 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Strastislav »

gogo956 napísal:ahojte,
....
Dospel som ale do bodu, ked si myslim ze je to pre mna /a vecsinu zaujemcov/ iba strata casu.
Tvoj postoj je zabalený v tejto vete, ale aspoň si venoval nejaký ten čas skúmaniu problematiky. Podľa mňa to je bežný postoj racionálne uvažujúceho človeka, ktorý ešte k hlbšiemu poznaniu svojich možností v danej činnosti nedospel, ale uvedomil si riziká a výraznú odlišnosť tejto činnosti od " len 2,5 hod denne 3x do týdne" s prstom v nose.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

pozorne som si precital vsetky prispevky a urcite este sa budem v tomto smere vzdelavat, uvidim ci ma to niekde posunie. ďakujem
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa 14u24me »

Já bych jen poznamenal, že TRADING nejde srovnávat s normálním zaměstnáním. Přirovnává se spíš ke sportu.
Ve fotbale můžeš trénovat celé dny a dát tomu vše ale mezi elitu se dostat nemusíš...dokonce ani uživit se tím nemusíš. I když budeš mít ty nejlepší trenéry tak ani to není zárukou úspěchu. A takhle podobně to chodí i v tradingu.
Stejně tak když je někdo extra talent, tak nepotřebuje vysoký účet aby se tradingem uživil...peníze si ho časem najdou samy (=kapitál). Ale samozřejmě to nepřijde hned, všechno má svůj vývoj.
Někde jsem četl o pravidle 10 tisíc hodin. Říká to, že každý z nás má nějaký talent, který se ale naplno projeví až po 10 000 hodinách, které mu věnujeme. Pak v dané oblasti úplně vynikneme.
Než bude z člověka třeba doktor zabere to přibližně 10 tisíc hodin učení a praxe. Stejně tak i dalším povoláním, sportovcům, hercům, hudebníkům, spisovatelům, šachistům, .... Samotný talent nestačí, musí se tomu dát i to úsilí. Samotné úsilí ale taky nestačí, záleží totiž i na talentu, takže ne z každého bude stejně dobrý doktor, sportovec,... To je život.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

da sa robit profitabilny daytrading s brokermi typu brokerjet alebo fio? podla mna kvoli vysokym poplatkom ani moc nie. Americki maju poplatky nizke /napr IB/ ale je tam zase obmedzenie ohladom minimalneho vkladu 25tis Usd. Budem musiet zacat vela setrit, ine riesenie nevidim..
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Ešte jedno riešenie tu je. Nerobiť daytrading. Podľa mňa uspeje len málo kto. Nerozumiem prečo chceš začať niečim, kde máš minimálne šance uspieť. Pekné výnosy spravíš aj s iným prístupom ako je daytrading. Radšej robiť menšie výnosy a snažiť sa získať väčší kapitál ako sa snažiť s malým kapitálom robiť 100% p.a.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Rado

pravdupovediac som Tvoju odpoved uplne nepochopil: vysoky poplatok za nakup/predaj sa podla mna negativne odrazi na konecnom zisku bez ohladu na to ci niekto robi daytrading alebo drzi akciu mesiac- je v tejto uvahe niekde chyba?
Daytrading je z mojho /laickeho/ pohladu rovnako rizikovy ako ine postupy, jediny rozdiel je v tom ze clovek
musi sledovat trh pozornejsie a ihned reagovat na zmenu, co v inom pripade az tak nutne nie je /skusenost z mesacneho demovania/.
Ak chce clovek zarobit, musi vediet vyuzit co najmensi pohyb akcie vo svoj prospech, co s vysokym popl. je problematicke a trader je znevyhodneni oproti ostatnym hracom na burze ktori maju poplatky niekolko nasobne nizsie. Vyber najvyhodnejsieho brokera je podla mna jeden z najdolezitejsich krokov.
Aky je na to prosim vas nazor? berte to len ako moje uvahy
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Airmike »

gogo956 napísal: Vyber najvyhodnejsieho brokera je podla mna jeden z najdolezitejsich krokov. Aky je na to prosim vas nazor?
vyber brokera je prave naopak jeden s poslednych krokov, nieje zanedbatelny ale co sa tyka dolezitosti, tak kvalitny broker je az to posledne co by ta malo zaujimat.

Rado to mysli dobre. on obchoduje pozicne a ma super vysledky, naznacuje, ze daytrading je proste uplne ina liga. prilis rizikova, obrovska umrtnost.

hrat ligu majstrov je snom kazdeho futbalistu, ale je trosku naivne si mysliet ze ju mozes hrat okamzite pokial si este nehral ani v najnizsej okresnej sutazi.
a je uplne irelevantne rozmyslat , ci si obujes kopacky nike alebo umbro (broker)
Naposledy upravil/-a Airmike v So 23 03, 2013 7:59 am, upravené celkom 1 krát.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Airmike »

14u24me

teray som si vsimol ze aj ty si pouyil sportovu analogiu, :) ked som pisal tak som si to ani nevsimol. tak mam minusovy bod za originalitu :)
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

ked nesplnas limit na daytrading tak rob 1-2 dnovy trading. Ak chces silou mocou daytrading vo vacsom rozsahu, tak si najdi v europe ako tak lacneho brokera. Urcite najdes aj lacnejsich ako brokerjet alebo fio.
Otazka je na co sa silou mocou fixujes na daytrading.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

filip glasa

nefixujem sa, ale myslim ze je vzdy lepsie mat tuto moznost za nizky poplatok ako nie. Celkom slusne vyzera napr. http://www.lynxbroker.cz/tarify.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Chris »

Biosko napísal:Ahoj, tu su odpovede na tvoje otazky odo mna.

1) pokial chces z toho zit tak ano. Aj 10 000eur je malo na fulltime trading.
2) na zaciatku vo faze ucenia a vyladovania strategie ano, potom uz nie
3) nie, nie su uplne nevypocitatelne
4) tak pouzivaj interactive brokers
5) ano, ale mozes napriklad offshorovat, vyplata v praci sa ti tiez zdanuje a tu napriklad offshorovat nemozes
6) nie aj ano, pre koho ako
7) kazdy si musi najst to co mu vyhovuje, krasa je v tom ze moznosti je strasne vela
8) ja to vidim tak ze novicov skor v prvom kole porazi vlastna blbost a vyhovoria sa na burzu alebo brokera
mna by zaujimalo ci sa vobec oplati riesit offshore kvoli 10k, asi nie ze ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Gogo..ty nevies čo chceš. A chýba Ti zápal, sebadôvera. Sám sa odpisuješ..

Píšeš: ,,v daytradingu nevidim moznosti, este skor v buy and hold,, ..a tým si povedal všetko ...vzápetí si myslíš, že práve kvôli daytradingu neuspeješ...

BLbosť. Ty nemáš pojem o tom, čo chceš robiť. Nemáš stratégiu..nepoznáš sa..nevieš v čom si dobrý. A neveríš si. S takým postojom si odpísaný. Po pol roku štúdia by si mal aspoň tušiť kade sa chceš vybrať.

Chýba Ti daytrading? Skús daytradovať na deme. Ked budes mať výsledky, cesta bude jasná. A potom si poradíš aj s 10 000. Pretože daytradovať sa dá aj cez spreadbetting, aj cez CFD a stačí Ti k tomu pár stoviek. A keď ti nebude stačiť tých 1000 titulov na spreadbettingu a CFD a stále budeš mať výhovorku...tak ti nájdem brokera s DT aj pod 25K, pretože aj takí existujú. Možno aj u nás. Daytrading rules 25K majú iba amíci.

Všetko je len záležitosť toho, že ked človek niečo chce a ide za tým, tak to aj dosiahne !
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Mika ma úplnú pravdu. Brokera by som riešil až ako posledné. Najprv potrebuješ systém. Nikto nechce platiť na poplatkoch veľa, ale to nie je to najpodstatnejšie. Ja napríklad ani neviem koľko na poplatkoch platím.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

JUGGLER

ked som pisal prvy prispevok, tak som vychadzal pri vypoctoch z poplatkov brokerjetu resp fia a pri nich
som nevidel velmi moznosti na daytrading./z mojho laickeho pohladu/. Zaroven som bral do uvahy aj limit 25tis Usd.
IB ma ale velmi nizke poplatky a tam uz na daytrading priestor vidim. Na deme som zatial v pluse, par percent,
vzhladom ku kratkej dobe to ale nepovazujem za relevantnu informaciu, nakolko som nemalcas sa tomu venovat tak intenzivne ako som chcel a je priskoro na nejake zavery.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa kiikino »

Chris napísal:
mna by zaujimalo ci sa vobec oplati riesit offshore kvoli 10k, asi nie ze ?
za registraciu firmy, bankove poplatky a poradenske sluzby das priblizne 1k-2k EUR rocne, takze sa to vyplati ak mas hruby zisk viac ako 10k rocne
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

Lynx ma platformu Interactive Brokers. Tam svoj problem s limitom na daytrading moc nevyriesis. Rozmyslal uplne zlym smerom.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

filip glasa

daytrading necham zatial tak, bolo by naivne sa nan vrhnut bez predchadzajucich realnych skusenosti.
Momentalne cakam na papiere od lynxu a potom skusim svoj prvy obchod, len tak na rozohriatie, nic rizikove. :D
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

No ale ked mas 10 000 usd, tak u IB by si mal to iste 5x lacnejsie ako u lynx. Lynx je dobry ked nema 10 000 usd na otvorenie uctu u IB.
Okrem toho ak by ti na studium a zahriatie stacili US akcie, tak najlepsi broker s mensimi sumami je Sogo trade
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

filip glasa napísal:Lynx ma platformu Interactive Brokers. Tam svoj problem s limitom na daytrading moc nevyriesis. Rozmyslal uplne zlym smerom.
Společnost Lynx je oficiálním partnerem společnosti Interactive Brokers LLC (dále jen IB). Přes Lynx si otevřete obchodní účet v IB. Ochody s cennými papíry jsou zadávány přímo klientem společnosti Lynx v obchodní platformě IB, bez jakéhokoli zásahu společnosti Lynx. IB umístí na trhu vámi vytvořené objednávky cenných papírů prostřednictvím své obchodní platformy a dokončí je (clearing, settlement).

Zaujímavé...
Je tam prirážka zhruba 100%, ale aj tak sú to revolučné ceny. Stále polovičné ako priemer na našom trhu.
Nemám čas to študovať, ale vyzerá to ako najlepšia alternatíva v CZ-SK.
Zaslúžilo by si to samostatnú recenziu.
Na starej stránke ako-investovať bolo viac článkov o brokeroch...teraz to akosi neviem nájsť.
Škoda. Niekde tam som čítal že aj RMS Finport beží cez platformu IB...

Takže IB je tu...v slovenských a českých šatách. :)
Len treba sledovať kde sa najbližšie objaví a ponúkne ešte lepšie ceny...

P.S.IB ako deep discount si zrejme nemôže dovoliť obsluhovať čistý retail. Ale vie ho podchytiť tak, že ako velkoobchodník prenesie starosti s retailom na sprostredkovateľov.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

čo tam chceš recenzovať keď je to to isté ako IB len drahšie.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Sogo som pozeral, ale asi aj tak skusim ten lynx, podmienky su podla mna super:

vyber z uctu 1x mesacne zadarmo,
USD 0,01€ na akciu, Nemecko 0,12% z hodnoty tnx,
mali by byt poisteny v Lloyds
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Tak podľa teba jeden z najdôležitejších krokov už máš za sebou. Držím ti palce, aby aj tie ostatné išli takto hladko a bolo každý mesiac čo vyberať z účtu. Pri akciách sú tvoje šance stále 50:50. Čím kratší timeframe si vyberieš, tým lepší musíš byť v odhadoch pohybu ceny. Čím dlhší, tak budeš musieť poznať lepšie to, s čím obchoduješ.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
14u24me
Silver Member *
Príspevky: 210
Dátum registrácie: Ut 25 09, 2012 10:45 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa 14u24me »

Na začátek je to asi dobrý, když zkoušíš obchodovat US akcie jen s pár tisícovkama. Ale jakmile máš trošku větší kapitál, tak jsou tihle brokeři s poplatkem $0.01 za akcii nepoužitelní. Zrovntak když obchoduješ levné akcie. Daytradovat na margin s kapitálem nad 25k$ u IB je podle mě nereálné.
gogo956 než založíš účet se svými 10k tak si vem kalkulačku a spočítej si poplatky podle toho co hodláš obchodovat. Broker s nízkým "flat rate" by mohl být výhodnější.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

14u24me

marginu sa zo zaciatku urcite vyhnem. Najrpv sa musim trochu oťukať, zhodnotit svoje schopnosti v reale a rozhodnem ci to ma vyznam alebo by to bola pre mna iba cista ruleta. Tie poplatky som si prepocital a je to ok,
budem tradovat tak do 5000€, neskor sa uvidi. Mozno zistim ze je to nad moje sily a pole opustim :wink: - beriem to ako hru.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

gogo956 napísal:Sogo som pozeral, ale asi aj tak skusim ten lynx, podmienky su podla mna super:

USD 0,01€ na akciu
Zabudol si dodat, ze minimum za 1 obchod je 5$ a to uz potom nevyzera az tak uzasne. Pretoze tvoje obchody sa budu pohybovat pri dodrzani aspon zakladneho Money Managementu(20% uctu na jeden titul) na urovni zhruba 1000$.
Aj tak to je minimalne o polovicu lacnejsie ako ponukaju ini cs-brokeri(okrem Fia, tam by to stalo 8$), ale 5x drahsie ako ponuka IB.
Cize na nejaky "zbesily daytrading" s malymi SL nevhodne.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

jogo

daytrading som predbezne zavrhol, ako som uz spominal. Pri mojich skusenostiach a obmedzenom rozpocte by to bola cista samovrazda. Planujem dat na jeden titul cca 2000-2500usd. /aprpo dnes ta Nyse nejako dost pada dolu, kazi mi to Demo priemer :lol: /
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Inac pozor, USA pravidlo o troch daytradoch(aj nechcenych) na uctoch mensich ako 25 000$ za 5 pracovnych dni plati aj u Lynxbrokera. Cital som to v jeho FAQ otazkach.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

jogo

ano tiez som cital.Chcel by som si len ujasnit: jeden daytrade znamena napr jeden nakup alebo jeden predaj? neznamena to ze jeden nakup a nasledny predaj spolu..? Inac co si myslis, kupoval by si za urcitych okolnosti firmu ktora mala ku poslednej uct. uzavierke zaporne cashflow?/ako spekulaciu/ alebo treba dat jednoznacne ruky prec..
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7053
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Je to nakup a predaj tej istej akcie v ten isty den.
Fundamentalne neobchodujem, neviem sa k tomu vyjadrit.
Pri akciach si musis davat pozor na GAP, tzn. ze dnes ti zavrie akcia na 100$ a zajtra po ohlaseni zlych vysledkov ti otvori na 70$ a ziaden SL ta proti tomuto neuchrani. Jedina obrana je nedavat do jednej akcie vela penazi, aby ani pripadny velky GAP neohrozil ucet.
Ja toto riziko eliminujem tym, ze obchodujem indexove ETF-ka, kde mi taketo velke GAPY nehrozia, nakolko to ETF-ko obsahuje napr. 500 najvacsich USA akcii - napr. SPY.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Akcie so už síce zavrhol, ale mal by si si v prvom rade povedať, čo chceš vlastne robiť. Hurá systém je cesta do pekla. Ak budeš kupovať a predávať v jeden deň, tak záporný cashflow neriešiš. Pri swingu na mesiac asi tiež nie pokiaľ nie je výsledková sezóna. Pokiaľ však budeš riešiť nákup ako investíciu na viac rokov, tak by si mal riešiť výkazy a nie to, či dnes akcia spravila + alebo - 0,5%.
Ak si zavrhol daytrading a chceš kupovať na dlšie, tak čo spravíš, ak akcia klesne o 2%? Zavrieš alebo budeš držať ďalej? Podľa mňa by každý mal obchodovať taký systém aká je jeho povaha. Niekto má rád adrenalín a potrebuje byť na trhoch akčný. Niekto má veľa, veľa trpezlivosti a môže investovať. Najhoršie je, ak sa to pomieša. Výsledky budú na figu.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Rado

predbeznu strategiu mam asi nasledovnu: pockam si na býči trend, resp. to co sa mi tak bude v tej chvili tak javit. Dopredu sa vobec nebudem fixovat ze ako dlho chcem drzat. Akonahle sa vzostup udrzi a vytvori zisk /presne percento este nemam dane/ tak je misia splnena a nasledne predavam. V pripade ak cena stagnuje, alebo co je pravdepodobnejsie ze zacne klesat, tak ju proste iba budem drzat. A nech si pada, mozno bude aj pol roka,aj viac, ale raz zacne stupat a pravdepodobne sa dostane nad hranicu za ktorou bola kupena a tym padom vygeneruje zisk. Samozrejme na zaciatku je analyza firmy, cashflow a pod. Je tam aj riziko straty ale to je vsade. /Ked si clovek pekne nacasuje firmu typu Pfizer, tak je podla mna velmi rozumna miera rizika/ Asi je lepsie drzat akcie ako mat peniaze v hotovosti, uz len kvoli inflacii a pod/ A zo stratou treba vzdy ratat, ked clovek zlomi poloos na aute tak ho bude stat 2000€ a ani nevie ako k tomu prisiel :wink:
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

gogo956 napísal: Akonahle sa vzostup udrzi a vytvori zisk /presne percento este nemam dane/ tak je misia splnena a nasledne predavam. V pripade ak cena stagnuje, alebo co je pravdepodobnejsie ze zacne klesat, tak ju proste iba budem drzat. A nech si pada, mozno bude aj pol roka,aj viac, ale raz zacne stupat a pravdepodobne sa dostane nad hranicu za ktorou bola kupena a tym padom vygeneruje zisk.
Nechcem ťa poučovať, lebo sám zvyknem robiť hlúposti...ale toto je presne to, čo sa nemá robiť. :roll: To nie je stratégia - to je cesta do pekla.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Mne to nepríde ako jasné pravidlá. Máš tam veľké mantinely. V prípade, že ideš cestou investovania, tak by si mal nakupovať v čase, keď trhy padnú o 1,5% a viac. Chce to však gule. Najhoršie čo môžeš spraviť je, hneď všetko investovať, aby "peniaze pracovali". Pocit, že si zmeškal vlak je hrozný, ale radšej by som zmeškal ako v ňom sedel, keď bude mať nehodu. Vždy pôjde ďalší. Je to o tebe a tvojich emóciách. Mal by si však viac popracovať na jasných pravidlách ako sa budeš správať, aby si sa "eliminoval". :) Drž sa.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"