obchodovanie na burze vseobecne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

zoberme si realnu firmu ktora ma dobre cashflow, kazdorocne rastuci vysledok po zdaneni/alebo aspon stagnujuci/,vo svojom odbore medzi svetovou spickou, cena akcii stabilne rastie za cele posledne 3 roky. Kto si za tu dobu akciu kupil, tak okrem naozaj iba par velmi kratkych obdobi, na tom len ziskal. A teraz by som sa rad spytal: aka je pravdepodobnost, ze ked ju niekto na kratku dobu teraz kupi, tak by sa trend prudko otocil a najblizsi rok-dva napr iba stracala? nie je na to ziaden dovod,ani objektivny ani psychologicky zo strany traderov. Ano, teoreticky sa moze stat uplne cokolvek, napr ze ju vedenie vytuneluje, zistia sa uctovne podvody, konkurencia pride zo zazracnym vyrobkom atd.. Teraz niekto moze poukazat napr na Apple ze ako dopadlo. Ale Apple bola "one man" firma a za druhe ju taha v podstate iba jeden produkt, takze to inak ani nemohlo skoncit,nehovoriac o tom ze elektronicky sektor nie je podla mojho laickeho nazoru vhodny na dlhodobe investicie.
1/ takze ked to tak zhrniem tak prvy typ akcii ktore by som kupoval su "vrcholoví ťahúni"
2/ na druhom mieste menej stabilne firmy ako jednicka, ale tie ktore maju aktualne podhodnotene akcie-
/z tych samozrejme odstranit tie ktore na to maju vazne objektivne dovody/ -Pozitivnym prikladom moze byt napr
Caterpillar http://finviz.com/quote.ashx?t=CAT&ty=c&ta=0&p=w" onclick="window.open(this.href);return false; ktori pravidelne vyskoci a zase padne
a samo o sebe je to relativne zdrava firma- uz len spravne nacasovat vstup.

V kazdom pripade som velmi rad za kazdu vasu pripomienku a nazor a snazim sa z nich poucit.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Gogo, kupit akciu a nemat na nej SL, to vacsinou konci velkymi stratami. Lebo tymto systemom, ktory popisujes, postupom casu vyselektujes 3 padajuce akcie, ktore budu tvorit cele tvoje portfolio. (Mas 5000Euro a budes kupovat jednu akciu za 2000$, cize budes mat max 3 akcie v portfoliu).
Lebo akcie, ktore ti porastu odpredas v urcitom zisku a akcie, ktore ti budu padat, budes drzat "navzdy", lebo sa uz nikdy nemusia pozriet nad tvoju nakupnu cenu.
Potom ta napadne dokupovanie v strate, ale to budes musiet do toho naliat nove peniaze. A nikdy nevies, ci aj po takom dokupe sa ti akcia pozrie nad znizenu nakupnu cenu, aby si ju odpredal bez straty.
Investori do bank by ti o tom mohli rozpravat...
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa kiikino »

pokial je akcia vyrazne korelovana s indexom tak aj ona moze klesnut spolu s nim, napriek tomu ze je firma zdrava a ma pekny zisk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

gogo956 napísal:zoberme si realnu firmu ktora ma dobre cashflow, kazdorocne rastuci vysledok po zdaneni/alebo aspon stagnujuci/,vo svojom odbore medzi svetovou spickou, cena akcii stabilne rastie za cele posledne 3 roky. Kto si za tu dobu akciu kupil, tak okrem naozaj iba par velmi kratkych obdobi, na tom len ziskal. A teraz by som sa rad spytal: aka je pravdepodobnost, ze ked ju niekto na kratku dobu teraz kupi, tak by sa trend prudko otocil a najblizsi rok-dva napr iba stracala? nie je na to ziaden dovod,ani objektivny ani psychologicky zo strany traderov.
Šance pri akciách máš vždy 50:50. Ešte sa ti môže stať, že teraz pôjde dva roky do strany a ty stratíš. Zarobíš iba keď porastie. Ak to máš založené na fundamentoch, tak si zober prílohu k účtovnej uzávierke. Pozri si ich vysvetlenie k jednotlivým operáciám a ich výhľad do budúcnosti. Podobne by som prezrel ich web. Aj tak pôjde iba o kvázi investovanie skôr o stávku, že sa trend udrží. Ak by si bol skutočný investor, tak by si chcel mať prehľad o 5 najväčších odberateľoch spoločnosti a zmluvných vzťahov s nimi, to isté s dodávateľmi, chcel by si vedieť aký je manažment a či práve kľúčová osoba nie je práve na odchode, ako sú na tom vo vzťahu k zamestnancom a či odbory nechystajú investorom zavariť a mnoho ďalších informácií. Z tohto dôvodu si myslím, že pokiaľ nekupuješ významný podiel a nemáš takú analýzu spoločnosti, tak ide len o stávku.

Na druhej strane je tu ešte celkový pohľad na trh. Na ten by si povedal čo? Kde asi sme? Môj pohľad je taký, že makro čísla sú v poslednej dobe o.k. Nezamestnanosť v Amerike klesá, ale mohol si si všimnúť, že pri zverejnení poklesu zo 7,9 na 7,7% trhy skoro vôbec nereagovali. Už sa začalo špekulovať, že FED prestane tlačiť peniaze do systému. Ďalej sa blíži máj a rozhodnutie o výške dlhu USA. Všetky tieto makro dáta dokážu tvoju investíciu akokoľvek dobrú poslať dole z krátkodobého hľadiska. Je to rovnica s veľa neznámymi, ktorá sa nedá vypočítať. Mne sa osvedčilo iba jedno kupovať, keď sú trhy na pokraji zúfalstva. Čokoľvek vyberieš z klobúka je zajac. Bez ohľadu na stav ekonomiky danej firmy. Ak vyberáš v dnešných časoch, tak musíš byť sakra dobrý a vidieť niečo, čo ostatní prehliadli.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Rado, teda nase nazory na akcie a burzu sa za tych 5 rokov poriadne priblizili. :)
Vzdy ma fascinuje, ked si nejaky maly investor mysli, ze dokaze lepsie fundamentalne ohodnotit nejaku firmu ako velke fondy, banky,ktore im poskytuju uvery pripadne samotny management danych firiem.
Maly investor musi vyuzivat svoju malost. Cize svoju flexibilitu v nakupoch a predajoch, a moznost nakupovat aj male perspektivne firmy.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa ice809 »

Musim poznamenat, ze by bylo dobre misto akcii nakoupit treba SPY a nic dalsiho neni treba. Jak Jogo rikal: "neni treba se snazit prekonat index", kolik lidi to zvladne?
Mne se to povedlo jako stastnemu zacatecnikovi pri nakupech na konci 2008 a zacatku 2009. Dnes si netroufnu koupit akcii. Neco sice mam, ale to pry poroste az za dva roky, zatimco indexy jsou na maximech tak tezari stagnuji a energetiky klesaji. :)
Stejne to je pri padu trhu jak pise Rado, muzes koupit cokoli a vyroste to.
SPY ti vyplati i dividendu :) A az bude padat tak ji trosku sesrotovat :).
Otazka do diskuse, neni lepsi se ted a v pristich mesicich venovat tomu co prodat?
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

Nikto nevie, co bude, mozno sa zopakuje 1982 rok...ved indexy uz stagnuju 13 rokov, tak je mozno cas vydat sa vyssie aj za cenu inflacie a znehodnotenia dolara. Preto cast penazi stale drzim long SP500.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

ice809 napísal:Musim poznamenat, ze by bylo dobre misto akcii nakoupit treba SPY a nic dalsiho neni treba. Jak Jogo rikal: "neni treba se snazit prekonat index", kolik lidi to zvladne?
Mne se to povedlo jako stastnemu zacatecnikovi pri nakupech na konci 2008 a zacatku 2009. Dnes si netroufnu koupit akcii.
Stale si spominam, ako si mi radil nakupit kvalitne akcie vtedy, ked bola Citigroup za 1$.(pred splitom) :)
Nuz, nebol som vtedy este pripraveny na takuto sancu, nevycitam si to. Teraz si myslim, ze uz som pripraveny na taketo prepady, otazka vsak znie... kedy pridu?
Odkedy som predal Forda pred asi 2 rokmi, ziadne akcie som uz nekupil - hlavne kvoli poplatkom za nakup a predaj.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
ice809
Gold Member **
Príspevky: 300
Dátum registrácie: Ne 03 01, 2010 5:18 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa ice809 »

Ja myslim, ze v EU je dost levnych akcii a porostou. Jen cas to chce. Evropa zkopiruje USA az se tam bude rikat ze jsou z krize venku pujde i EU z krize ven. :)
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Biosko »

Pokial chces nakupovat akcie a nechce sa ti cakat na prepad mozes predat na akcie ktore chces kupit put opciu a nakupit so zlavou. V neskorsich castiach obchodu pre zabezpecenie zisku konkretne unrealized profitu mozes kupovat putky alebo predavat call ked sa chystas uz tej akcie zbavit.

Inac ak chces vediet ako koreluje akcia s indexom tak sleduj beta koeficient.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Rado

ja sam neviem odhadnut kde su momentalne trhy, ale com som cital pred casom nejake analyzy, tak tam sa tvrdilo ze este do zaciatku leta sa ocakavaju znacne korekcie smerom dolu.

jogo
mas pravdu. Zatial sa stale hram iba s demom, tak uvidime neskor. Mozno fakt pockam na nejaky vecsi prepad a potom sa rozhodnem.
slimak
Platinum Member ***
Príspevky: 798
Dátum registrácie: Po 08 12, 2008 9:11 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa slimak »

Najprv ze aha tema blisknem sa stavkovanim. Ale nie, cash flow - poznam nazov(penazny tok) zo skoly priama nepriama metoda co to znamena neviem. neviem aky to ma vplyv na firmu. Likkvidita schopnost splacat zavazky.

Som uctovnik a zajtra idem robit tretiu PO(prvu robim svoju to je vzdy zaujimave a tam si pamatam skoro kazdy zapis, nepamatam si nic,ale viem si spomenut ked vidim doklad) - uz mam prax - vdaka bohu(tie hlupe tlaciva snad zvladnem za dve hodiny, inak dve hodiny budu dane len na poslednu kontrolu a zapis odpisov). Myslite si ze viem co som robil pred rokom firmu co ma v riadku x vo vysledovke nejake cislo co znamena? Priklad odpisy. Minuly rok bolo 8 predmetov dnes 6 a je vacsi odpis(a v roku 2012 nic nenakupil,nic neinvestoval, v oboch rokoch pouzival tie iste odpisy inak to ani nejde, je to mozne bud kvoli zrychlenemu odpisu ci odpisu pri leasingu- minuly rok trebars 3 mesacne odpisy a dalsi 12 mesiacov). vacsia suma. Aj som to robil kym si nepozriem zoznam predmetov a karty neviem preco to je. A pritom si pamatam dost.
nevravim ze z vykazov sa neda nieco odsledovat aj ten CF nieco napovie. Lepsie ako nic su tie vykazy - ale neviem ci sa im da doverovat,su tam auditori,mozno danove kontroly - robia to ludia.

Len poznamka. Robia to ludia a neviem aku zodpovednost za to nesu. Priklad ja ziadnu. Keby klienti potrebovali dobre cisla kvoli banke ze chcu peniaze.. neviem mozno by sa nieco dalo spravit - ja mam pokoj. Klienti nevedia - resp. vedia ze tie "vykazy" aj poznamky aj DP potrebuju. Ale im isto nerozemuju a pozeraju na cisla ako mucha na puk. Pritom su to ich cisla. inak ja pozeram na cisla z 2009(moje) - som to kontroloval - nejde mi do hlavy,ze vtedy len vynosy boli lepsie ako dnes - celkom to nieje pravda, ale zvysil som cenu o 15% a cisla nic moc. Kontroloval som to podrobne - zbezne a neviem. Dojst na pricinu. Odisli 4 firmy 4 firmy prisli - platia viac ale na cislach to nevidis, samozrejme keby som to vobec nevedel v com je problem by som to hladal uplne presne, ci nerobim chybu - rozdiel a zmeny su kedy som fakturoval. Ako casto.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7070
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 150 times
Been thanked: 283 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa jogo »

jogo napísal:Nikto nevie, co bude, mozno sa zopakuje 1982 rok...ved indexy uz stagnuju 13 rokov, tak je mozno cas vydat sa vyssie aj za cenu inflacie a znehodnotenia dolara. Preto cast penazi stale drzim long SP500.
Uzavrel som vsetky pozicie v SP500 a budem cakat na nejaku korekciu, ktora v okoli all-time high sp500 by mala podla mna prist.
Mal som kupene toto: DE0002643889. Je to "Euro ekvivalent" SPY a celkom sa mi to pozdava. Aspon nemusim menit vsetky peniaze na USD.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
danky
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 09 01, 2012 4:03 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa danky »

Rád by som sa spýtal skúsených dlhorocných obchodníkov na burze. Ako zvyknú reagovať ceny akcií spoločnosti po ex-dividend date. Zaujíma ma, či pokles je zvyčajne vyšší alebo nižší ako výška dividendy.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

je približne rovnaký ako výška dividendy
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

prosim o radu:

vyplnam form pre brokera na zaevidovanie a pozaduje aj udaje o pribliznom rocnom prijme,vlastnictve hotovosti a celkoveho majetku. A neviem ci mam pisat pravdu, alebo radsej dat co najmenej kvoli strachu z pripadneho zneuzitia udajov? Margin pouzivat nebudem, dakujem
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Hodnoty, ktoré sa blížia pravde. Neoplatí sa klamať.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

oklam a daj co najvyssie, lebo ti inak neotvori ucet :D
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

mne ide len o to aby som mal otvoreny ucet a nemam potrebu niekomu dokazovat svojej majetkove pomery a myslim ze pokial nechcem margin tak brokerovi moze byt sumafuk kolko ma kto penazi, mylim sa? ide mi o to, ze ci sa nemoze stat ze odpisu ze mam podla nich prilis mali prijem a odpalkuju/keby som uviedol napriklad iba priemerny/.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

podla toho urcia tvoj risk profil a mozno ti nepovolia nejake riskantnejsie nastroje. Tusim sa mi stalo v brokerjete ze som ani zaboha nevedel vyplnit formular u nich, aby mi povolili normalne akcie :)
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

:)
vzhladom na to ze budem iba novic,tak zakladne funkcie mi budu plne dostacujuce. Lebo napadlo ma aj to, ze ci tak neselektuju uzivatelov aby im podla toho aj pripadne nanucovali nejake drahe vedlajsie sluzby.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Ak uvedieš vysoký príjem a majetok a máš do 25 rokov, tak ti napr. Interactive Brokers pošle dopyt na pôvod a povahu tvojho majetku. Oni nie sú sprostí. To isté sa ti stane, ak povieš pravdu, máš 40, ale majetok bude nad "štandardný" priemer. Preto ti neodporúčam klamať. Potom sa zamotáš.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15803
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1399 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To je jedno, či budeš používať margin, alebo nie. Vždy je tu riziko väčšej straty ako je hodnota tvojho účtu. Ten sa správa ako záloha ( kolaterál ). Preto broker vyžaduje určité zabezpečenie. Majú na to kritéria.
Nič extra Ti nebudú ponúkať. Schvália ťa ak vyhovuješ, neschvália ak nie. Závisí aj od toho aké inštrumenty žiadaš povoliť. Pri derivátoch ( futures, opcie ) chcú samozrejme viac.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Biosko
Platinum Member ***
Príspevky: 924
Dátum registrácie: Pi 13 07, 2012 1:24 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Biosko »

Pouzij vzorec: (tvoj vek - 18) * 12000
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

firme sa nedari, je zadlzena, jej akcia sa predava za 2usd aj to stale klesa. Teoreticka otazka: moze padnut jej cena napr na nulu? znamenalo by to bankrot firmy, ale ona ma este nejake moznosti ako fungovat dalej?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Úplne stačí, že padne na 1$ a ty budeš mať -50% z tvojej investície. Ja nerozumiem aký je dôvod kupovať zadĺženú spoločnosť?
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

zadlzena je vacsina firiem na burze - otazka je ako velmi je zadlzena, alebo ako lahko vie ten dlh platit
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15803
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1399 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

gogo956 napísal:firme sa nedari, je zadlzena, jej akcia sa predava za 2usd aj to stale klesa. Teoreticka otazka: moze padnut jej cena napr na nulu? znamenalo by to bankrot firmy, ale ona ma este nejake moznosti ako fungovat dalej?
Môže niečo vymyslieť, závisí od manažmentu. Ale môže aj skrachovať a akcionári prídu o všetko. Môže si aj požičať, nájsť investora, nájsť kupca...závisí od toho, čo firma robí a v akom štádiu úpadku je. Bankrot obyčajne nastáva ak je firma neschopná financovať svoj chod a splácať záväzky.

AAPL stál kedysi pred bankrotom. Vrátil sa Steve Jobs a postavil ho na nohy...
K-Mart sa nechal kúpiť.
Enron, Lehman a mnohí iní skrachovali...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Rado

zaujima ma to z teoretickych dovodov, neznamena to ze take akcie planujem aj kupovat

JUGGLER

dakujem za vysvetlenie
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2836
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 52 times
Been thanked: 112 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Az 40% obchodov sa realizuje mimo burzy v takzvanych "dark pools".... http://www.nytimes.com/2013/04/07/opini ... inion&_r=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15803
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 1037 times
Been thanked: 1399 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rokosák napísal:Az 40% obchodov sa realizuje mimo burzy v takzvanych "dark pools".... http://www.nytimes.com/2013/04/07/opini ... inion&_r=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Zaujímavé. Všetko sa mení. Ja tiež nerád používam viditeľné ordery. A level2 je fraška...
To čo vidno je často manipulované a to, čo nevidno - podľa toho ide cena...

V poslednom čase, ked porovnávam time & sales a level2, tak ako by som videl dva rôzne svety...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 28 times

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Airmike »

tiez som si to vsimol, zakladny kamen urazu vacsiny orderflov technik ze centralizovana burza nieje zas taka centralizovana ako sme si vsetci mysleli :)
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

omylom a z nevedomosti som kupil akcie firmy na frankfurtskej burze, lenze tam nema prakticky ziaden volume, je to velky problem? moze sa v blizkej buducnosti volume vyrazne zmenit?
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Rado »

Problém to je, ak si napríklad kúpil 1000ks a denný volume je 100ks. Tak rýchlo sa ich nezbavíš. Volume sa môže meniť rovnako ako popularita konrétnej akcie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa filip glasa »

myslim ze ak to nie je trading, tak to problem nie je vobec. Ak das ponuku na predaj, tak sa urcite zrealizuje. Len to nebude mozno najlepsia mozna cena ako by bola na hlavnej burze. Ale centiky ta zrejme netrapia.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Rado

tak take zle to asi nebude,
kupil som 200 a denny bol 3000, som sa trochu zlakol, pretoze niekde som cital ze pri volume pod cca 50tis sa kupa nedoporucuje.

filip glasa

beriem to zatial ako hru- oťukanie sa
kiikino
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 23 08, 2012 7:05 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa kiikino »

ono ide o to aj co si kupil, ak to je ADR, nejaky warant alebo opcia tak tam su marketmakri ktori ti garantuju kotovanu cenu aj keby tam bol volume 0
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

kiikino

je to iba obycajna akcia, ziaden warrant ani nic podobne.Inac je celkom zabavne sledovat, ako aktualna hodnota portfolia klesla za jediny den o cca 160€ :lol: je to prefektny simulator na trenovanie dobrych nervov :wink:
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa Honzajs »

Můj pohled na výběr akcií - http://proinvestory.cz/jak-vybiram-akcie" onclick="window.open(this.href);return false;

Co to pro investora znamená?

*Neomezujte se předem sektorově. Dobrou společnost můžete najít v kterémkoliv odvětví.
*Neomezujte se regionálně.
*Nezapomínejme, že ne vždy znamená dobrá společnost dobrou investiční příležitost.
*Neinvestujte za každou cenu. Pokud minete nějakou příležitost, nezoufejte. Brzy se objeví další

Globální makro situace by přála růstu globálních akciových trhů za jedné podmínky. Za jaké? Článek odpovídající na tuto otázku mám připraven k vydání na neděli 26. května.
gogo956
Active Member
Príspevky: 78
Dátum registrácie: St 15 09, 2010 7:29 pm

Re: obchodovanie na burze vseobecne

Príspevok od používateľa gogo956 »

Ako to vidite vy? su akcie na svojich maximach?
http://www.finmag.cz/cs/finmag/investic ... dat-akcie/" onclick="window.open(this.href);return false;
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"