Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, plyn na ceste..
https://www.youtube.com/watch?v=R8fWArnWo_4

osamely chodec - tak zasadime viac stromov :)

https://hypoxico.com/pages/altitude-to-oxygen-chart

2km nad morom je o cca 20% menej kysliku ako pri mori.. Len ti ludia su tam zvyknuty..
Najvyssie polozene mesto je El Alto-La Paz 3869m nad morom.. s cca 13% O2.. (pri mori je to 20.9%)
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Po 07 02, 2022 2:44 pm hm, no to je ta skoda, pretoze vzdy mi pride ako skoda, ak slnko svieti na strechu a ta energia sa nikam neuklada.. ale zatial som nenasiel nic, kam by som taku energiu mohol ulozit. Najlacnejsie je to do vody, avsak znovu ten nepomer leto/zima.. aby som ziskal dost energie zo slnka v zime, tak v lete by som mal prebytky, ktore by som v offgride nemal kam dat (ak nemam bazen a rad horucu vodu).
a riskovat ongrid system, ze mi "za jazdy" zmenia podmienky, to tiez nemam chut..
Fotovoltaika je dobrá, ak máš elektroauto, lebo verejnú sieť vieš požiť ako akumulátor. Koľko do nej zadarmo dáš, toľko vieš z nej zadarmo zobrať. Viac o tom vie Miror. Ďalej je dobra, ak maš klímu, lebo keď svieti slnko a klímu potrebuješ, tak máš dosť elektriny z panelov, ak nesvieti, tak ti klímu netreba zapínať.

Také kutilské využitie slnečnej energie v lete by mohlo byť uložiť ju do dobre tepelne izolovanej nádrže s vodou. Do 1m3 vody vieš uložiť 50Kwh energie pri zvýšení jej teploty o 50 stupňov. Na pasívny dom by nebolo potrebné mať veľkú nádrž, možno by stačilo aj 100m3 tj. 5000kWh tepelnej energie, ešte som to nepreratával, ale pre zaujímavosť sa chystám sa na to. Voda by sa však nahrievala solarmi(90%) účinnosť a nie fotovoltaikou(20% účinnosť)
Je to však riešenie už pre eko-fanatika, ktorý chce byť absolútne nezávislý od štátu a absolútne CO2 neutrálny.
Najlacnejšia je však energia, ktorú nemusíme vyrobiť, čiže trojskla na oknách, zateplenie domu a južne orientované okná.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

osamely chodec napísal: Po 07 02, 2022 3:04 pm co som ja cital analyzy o vodiku, tak naj problem, je, ze pri masovom pouziti vysava ta technologia z atmosfery kyslik a ten potrebujeme na dychanie.
Ale veď pri elektrolýze sa kyslík z rozloženej vody púšťa do vzduchu.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

osamely chodec napísal: Po 07 02, 2022 3:04 pm co som ja cital analyzy o vodiku, tak naj problem, je, ze pri masovom pouziti vysava ta technologia z atmosfery kyslik a ten potrebujeme na dychanie.
... ale zasa budeme mať viac vody a tú potrebujeme na pitie... Teda niektorí len na umývanie :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

jogo, toto som uz pocital, ale nedokazes izolovat tolko vody od okoliteho prostredia tak, aby si ju ponechal teplu az do zimy , podla mna, ak som pocital dobre.. ak by taka izolacia bola mozna, tak by som s tym rovno izoloval dom :)
Odoslané z počítača
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

glengoolie napísal: Po 07 02, 2022 3:01 pm dnes maju benzinove auta, podla wiki, ucinnost 20-35%, dizel az 45% a plyn 46-61%. takze uz dnes su motory na plyn najoptimalnejsie. tzn ziadnych 30% ako pises. preto ak sa do toho da viac vyskumu a penazi tak verim ze sa mozme dostat aj 75-80%.
Motory vyvíjame už 100 rokov a nevieme tu účinnosť zvýšiť nad 50%. Tu účinnosť na plyne neviem či neberú. ako paroplynový cyklus, keď sa teplo z motora pri výrobe elektriny použije na kúrenie. Plynové elektrárne ani náhodou nemajú účinnosť 50% premeny do elektriny. Ak sa však využije stratové teplo na kúrenie tak ano, je tam vysoká účinnosť aj nad 70%. Ale my sme sa bavili o použití v aute.
https://sk.wikipedia.org/wiki/Spa%C4%BEovac%C3%AD_motor

Vodík je riešenie na dlhodobé skladovanie energie z fotovoltaiky, lebo také veľké baterky nebudú, aby pokryli celozimnú spotrebu energie.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

iceberg8 napísal: Po 07 02, 2022 3:22 pm jogo, toto som uz pocital, ale nedokazes izolovat tolko vody od okoliteho prostredia tak, aby si ju ponechal teplu az do zimy , podla mna, ak som pocital dobre.. ak by taka izolacia bola mozna, tak by som s tym rovno izoloval dom :)
Je možné, nerátal som. Sú štúdie, že sa da použiť tepelné čerpadlo a potom ta voda nemusí byť zohrievaná o 50 stupňov a potom nie su také straty. S každým stupňom tepelného rozdielu ti straty rastú tušim o 6%.
Tepelné čerpadlo je však drahá záležitosť.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Tak minimalne sa da 300L bojler + FVE (mozno aj solar), a odoberat z neho nieco, co sa nespotrebuje "do kurenia"..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa glengoolie »

jogo, zbytocne tu riesime technicke stranky veci. nikto z nas nie je na to kvalifikovani. sme tu prevazne ako invstori a z toho hladiska sa aj na veci pozerame a z toho aspektu som ja len argumentoval. nikomu neberiem jeho nazor, pokial zan postavi svoje financie a netrepe len do vetra. lebo to moze naozaj kazdy.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

ak minimalne sa da 300L bojler + FVE (mozno aj solar), a odoberat z neho nieco, co sa nespotrebuje "do kurenia".. a v lete?
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Používateľov profilový obrázok
Substance242
Active Member
Príspevky: 91
Dátum registrácie: Pi 04 12, 2020 12:16 am
Bydlisko: Žilina

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Substance242 »

Môj vzťah k elektro-autám pred rokmi pozitívne ovplyvnil tento megačlánok z 2015 od waitbutwhy:

https://waitbutwhy.com/2015/06/how-tesl ... -life.html

Nečakám že by to niekto hneď celé čítal, ale to nič. :-)

(Teslu by som osobne nechcel ani lacnejšiu (ani akcie), ale taká Dacia Spring je sympatické vozítko ktoré sa na nič nehrá, a bude to len lepšie. Alebo Mercedes EQS v cene bytu, hehe.)

A práve mám vo výstavbe bývanie, bude tam aj príprava na fotovoltaiku ale tu na severe... intuitívne bez prepočtov neverím že by sa to oplatilo, bez nejakej batérie (z havárie ako sa tu spomínalo) alebo príručnej prečerpávacej elektrárne. :-)

Čiže, chcel som povedať, že tak ako neverím že by mohla prísť napríklad firma GoPro do segmentu ktorý má sto rokov ošéfovaný Canon Nikon, a GoPro nič nevie o optike a týchto veciach takže nemajú šancu, tak u mňa nemá šancu nejaká Tesla zrazu konkurovať s autami keď o nich nič nevie. ;-) (edit: tento odstavec je tak trochu sarkazmus, ale nie úplne)
Naposledy upravil/-a Substance242 v Po 07 02, 2022 3:48 pm, upravené celkom 2 krát.
Všetky informácie mám z overených zdrojov, alebo som si ich vymyslel.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

osamely chodec napísal: Po 07 02, 2022 3:38 pm ak minimalne sa da 300L bojler + FVE (mozno aj solar), a odoberat z neho nieco, co sa nespotrebuje "do kurenia".. a v lete?
to je ten problem - co s tym urobit v lete, dimenzoval by som to na leto (cize asi len ~2kWp, aj tu bude prebytok), a zimu bral ako bonus, netreba byt hned 100% - slusne je, ak clovek znizi spotrebu EE zo siete na ohrev TUV o 70% napriklad.. 2-3clenna rodina minie na ohrev TUV do 2MWh rocne, podla mojich skusenosti, niekto 2000, niekto 1800, niekto 1400, dokonca neviem ci tu niekto tvrdil, ze len 700, a tomu velmi neverim, ale ak to pise, asi to tak bude.. Zas setrit na ukor zdraveho komfortu nevidim ako dlhodobe riesenie..

EDIT:
do toho som nepocital energiu na ohrev vody v pracke alebo umyvacke riadu. Aj tam sa da natiahnut tepla voda ohriata pomocou slnka, a prat a umyvat lancejsie, avsak kapsule sa topia pri roznych teplotach, takze to moze narobit "paseku" aj tam - to je to extremne setrenie, casto vznikne dalsi neziaduci problem..
Naposledy upravil/-a iceberg8 v Po 07 02, 2022 3:48 pm, upravené celkom 1 krát.
Odoslané z počítača
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa miror »

Dacia Spring je novodoby trabant. Je to cinsky DongFeng prelepeny znackou Dacia, aby to dostali do Europy, zaklad auta tvoril Renault Twix, ktory sa nikdy v Europe nepredaval, hadajte preco. Za rovnaku cenu sa predavala pred rokom Skoda Citigo, ktora ma vyrazne vacsiu bateriu, vacsi vykon (skoro dvojnasobky).
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

glengoolie napísal: Po 07 02, 2022 3:36 pm jogo, zbytocne tu riesime technicke stranky veci. nikto z nas nie je na to kvalifikovani.
Som elektrotechnický ing a celý život robím silno a slaboprúd, tak sa trochu tým kilowatom a účinnostiam rozumiem. :)
Ty sa zas rozumieš programovaniu. :)
Naposledy upravil/-a jogo v Po 07 02, 2022 3:49 pm, upravené celkom 1 krát.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Používateľov profilový obrázok
glengoolie
Gold Member **
Príspevky: 450
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 13 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa glengoolie »

jogo napísal: Po 07 02, 2022 3:48 pm Som elektrotechnický ing a celý život robím silno a slaboprúd, tak sa trochu tým kilowatom a účinnostiam rozumiem. :)
tiez mam elektrotechnicku - slaboprud, ale to neznamena ze sa rozumiem do spalovacich motorov alebo generacie vodiku.
for the best of times
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3825
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 125 times
Been thanked: 338 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa osamely chodec »

problem je ze fixne naklady sa so zmensovanim vykonu neznizuju linearne.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jogo »

glengoolie napísal: Po 07 02, 2022 3:49 pm tiez mam elektrotechnicku - slaboprud, ale to neznamena ze sa rozumiem do spalovacich motorov alebo generacie vodiku.
Tu máš odborníka na vodík, ktorý sa roky zaoberá vodíkom a obhajuje ho, ale použitie v osobných autách moc neobhajuje.

https://www.youtube.com/watch?v=spVuaexIO5k
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Glengoolie, zbezne som precital vlakno. Som tiez elektroinzinier, v programovani by si ma ale strcil do kapsy, lebo mam blizsie praveze k 1MW motorom a elektrarnam, i ked profesionalne som na hrane medzi slaboprudom a silnoprudom.

Nie som zastancom Tesly ani elektromobilov, ale benzin/diesel bude ustupovat a elektromobily rast. Lebo politika. Pocas druhej svetovej bola este drviva vacsina vojenskej techniky presuvana konami a parnymi lokomotivami. Ked benzinove motory a benzinove auta dosiahli okolo 1950 taku technicku dokonalost, ze vo vsetkom prevysovali kone a kravy, prislo k ich masovemu rozsireniu. Podobne pride rok, kedy sa to udeje medzi elektromoblimi a benzin/diesel. Odhadujem, ze 2050 pre eletro vs benzin bude to co bol 1950 pre benzin vs kone.

Uranu pri sucasnej technologii elektrarni, sucasnych objavenych a dostupnych zasobach a sucasnej spotrebe elektriny vypocitali na 35000 rokov ze by vydrzal.
V roku 2020 jadrove elektrarne vyprodukovali 50% energie na SK. Ak by isli obe na 100% a vsetky ine na 100%, tak tie dve atomovky co mame by vtedy produkovali iba 20% z celku (=instalovany vykon).
Ak by sa vsetky benzinove/dieselove auta a stroje teraz na SK zmenili na elektro - mozno by bolo treba dvojnasobok elektriny, ale proste iste by nebolo treba 100 nasobok elektriny. Cize sucasne instalovana kapacita elektrarni by pokryla mozno 50%, mozno 40%, mozno 70% toho, co by bolo treba.

Musk je majster reklamy a spekulacii.

To je asi vsetko, co som chcel k tejto teme napisat.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa miror »

Vodík je presádzaný len aby ostala závislosť zákazníkov na dodávateľovi - ako sú zákazníci zvyknutí chodiť na čerpacie stanice. Je to vysoko neefektívne ako tu píšu druhí, je to aj môj názor. Zakaždým nakoniec zvíťazí fyzika.

Z presadzovania vodíka napr. Richardom Sulíkom stávajú väčšine elektrombilistov vlasy na hlave. Už aj on sám priznal, že vodík v osobnej doprave nemá uplatnenie, ale len v nákladnej alebo vlakovej. Keď sa energetická hustota batérií zvýši za pár rokov na dvojnásobok, už odpadne aj argument o nákladnej doprave a ostane čo na trovenie dotácií ?

Len taký príklad. Nissan Leaf vyrábaný od 2011, batéria 24kWh. Dnes do rovnakej konštrukcie (Nissan Leaf II 62kWh - Leaf II je len iná kasňa ale konštrukčne to isté) montujú 2,6-krát väčšiu kapacitu - za 7 rokov. Leaf II bol začiatok predaja v 2018. Čo bude za ďalších 7 rokov ? Dokonca nezávislé servisy robia retrofit do starých Leaf - dávajú novú batériu, sedí presne rozmerovo.
Vidíte to všetci na mobiloch, notebookoch - spotreba sa vďaka veľkým displejom zvyšuje ale výdrž mobilov je rovnaká alebo vo väčšine prípadov väčšia. Batérie za posledných 10 rokov prešli vývojom väčším ako predtým za 100 rokov.

Ešte k MHSR - kúpili Toyota Mirai a na Slovensku nie je jediná čerpacia stanica na vodík. Chodia tankovať do Viedne, pričom na natankovanie minú ⅓ až ¼ nádrže vodíka. Má to zmysel na iné ako pár fotiek v médiách ?

Cena vodík vs elektrina na pohon - ďalší nepomer.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Aka je maximalna teoreticka hustota baterii ?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 957
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 126 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa wladas »

miror napísal: Po 07 02, 2022 11:12 amMám fotovoltaiku a 5 minutových intervaloch vidím napätie v sieti - inak povedané ako sa reguluje sieť. Vieš že namiesto 230V je dlhé časy počas dňa aj 245V a občas mi tam ukáže aj 251V ?
Napatie nema nic spolocne so zatazou siete. Zataz siete ovplivni Hz. Ked sa zvysuje spotreba a nepustia rychlo dodatocnu vyrobu ele tak mierne poklesnu Hz v sieti.

osamely chodec napísal: Po 07 02, 2022 11:32 amInak ze budu v blizkej buducnosti blackouty je vysoko pravdepodobne ak zacneme odstavovat spickove zdroje energie a nahradzat solarom a veternikmi.
Ziadna buducnost. Uz sa to stalo a aj stane prave kvoli pretlacaniu zelenej ele.
V januari minuleho roku chybalo veeeeelmi malo aby nastal masivny vypadok v celej EU.
https://finweb.hnonline.sk/zahranicna-e ... -len-tesne

glengoolie napísal: Po 07 02, 2022 3:01 pma plyn 46-61%. takze uz dnes su motory na plyn najoptimalnejsie.
Odkial mas take vysoke cislo? Robim s plynovymi motormi cez 10r a stale maju ucinnost cca 43%, sice stacionarne ale tam rozdiel nebude.
Kazdopadne je to stale vyrazne viac nez benzin.

jaroslav80 napísal: Po 07 02, 2022 4:11 pm lebo mam blizsie praveze k 1MW motorom
Len zo zvedavosti o co konkretne sa jedna? Som na tom podobne...


Ked ste tu uz spominali bateriove ulozisko tak akurat sa ide u nas stavat par takych "mensich" o celkovom vykone 380MW. Bude presne na denne vykyvy siete.
https://www.elsea.sk/sk.html
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

wladas napísal: Po 07 02, 2022 6:52 pm Len zo zvedavosti o co konkretne sa jedna? Som na tom podobne...
Bol som vela rokov PLC programator v jednej fabrike, kde bolo asi 15 motorov nad 300kW a najvacsie mali okolo 1MW. Z programovania mi je blizky len assembler, tak v tych HTTP NET neviemco veciach by som s Glengoolie iste nemohol superit.
dodojanik
Príspevky: 11
Dátum registrácie: Ne 29 08, 2021 6:36 pm
Has thanked: 1 time

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa dodojanik »

Zdravim.
Neviem ci tuna niekto sleduje Teslu trocha hlbsie, ak hej tak by ma zaujimal nazor co si mysli na plany a buducnost Tesly.

Tesla vyzerá a zrejme aj je predražený hype avšak, vyzera ze toho ma ešte veľa pred sebou a zatiaľ to ma celkom slušne rozbehnuté. Vacsina ludi ju berie ako automobilku ale v skutocnosti mi vychadza viac menej ako cisto softwareova firma, ktora pomocou implementaciou dobreho softu dokaze vyrobit cokolvek - auta, rakety, satelity...
Aspon doteraz som sa nestretol s firmou, ktora vyraba toto vsetko a je viac menej vo vsetkom svetovy lider.

- na najbližších zopar rokov plánujú medzirocny 50% rast vyroby a vyzerá to dosť reálne.

- je minimálne zadlžena, co jej dáva ďalšiu výhodu v dobe vysokej inflácie, ktorá tu s nami bude ešte zopár rokov.

- FSD a Robotaxi, až budu hotové tak Tesla zvýši marze ešte viac a tie už teraz dosahujú 30%, čo im dáva obrovskú výhodu lebo môžu v budúcnosti podliezť cenou konkurenciu.
VW ID co je asi najväčší konkurent Tesly dosahuje momentálne 0% maržu na každe vyrobene auto.

- minuly tyzden sa Musk zmienil, ze sa začali vo väčšej miere zaoberať vývojom TeslaBotov, co znie aspon pre mna dost zaujimavo. Nahrada ludskej pracovnej sily - robotmi, vo svete je uz teraz dost velky problem obsadit pracovne miesta v automobilkach, skladoch atd.
Ak by to vyslo, tak by to mohla byt kludne revolucia vo vyrobe a priemysle ako takom.

Sam sa zacinam obzerat po Tesla 3, kedze pri vysokom, resp obrovskom :D rocnom najazde sa to asi fakt oplati aj oproti dieslu.
Cenovo tie Tesly niesu až tak drahé medzi elekto konkurenciou, cenovo vychádza 3-jka cca narovnako s Škoda Enyaq, s tym ze 3jka ma dvojnasobny vykon, lepsie zrychlenie, lepsi dojazd a hlavne lepsi software.
miror
Gold Member **
Príspevky: 496
Dátum registrácie: Ut 06 04, 2021 9:13 pm
Has thanked: 30 times
Been thanked: 141 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa miror »

dodojanik napísal: Po 07 02, 2022 9:32 pm Zdravim.
Neviem ci tuna niekto sleduje Teslu trocha hlbsie, ak hej tak by ma zaujimal nazor co si mysli na plany a buducnost Tesly.

Tesla vyzerá a zrejme aj je predražený hype avšak, vyzera ze toho ma ešte veľa pred sebou a zatiaľ to ma celkom slušne rozbehnuté. Vacsina ludi ju berie ako automobilku ale v skutocnosti mi vychadza viac menej ako cisto softwareova firma, ktora pomocou implementaciou dobreho softu dokaze vyrobit cokolvek - auta, rakety, satelity...
Aspon doteraz som sa nestretol s firmou, ktora vyraba toto vsetko a je viac menej vo vsetkom svetovy lider.

- na najbližších zopar rokov plánujú medzirocny 50% rast vyroby a vyzerá to dosť reálne.

- je minimálne zadlžena, co jej dáva ďalšiu výhodu v dobe vysokej inflácie, ktorá tu s nami bude ešte zopár rokov.

- FSD a Robotaxi, až budu hotové tak Tesla zvýši marze ešte viac a tie už teraz dosahujú 30%, čo im dáva obrovskú výhodu lebo môžu v budúcnosti podliezť cenou konkurenciu.
VW ID co je asi najväčší konkurent Tesly dosahuje momentálne 0% maržu na každe vyrobene auto.

- minuly tyzden sa Musk zmienil, ze sa začali vo väčšej miere zaoberať vývojom TeslaBotov, co znie aspon pre mna dost zaujimavo. Nahrada ludskej pracovnej sily - robotmi, vo svete je uz teraz dost velky problem obsadit pracovne miesta v automobilkach, skladoch atd.
Ak by to vyslo, tak by to mohla byt kludne revolucia vo vyrobe a priemysle ako takom.

Sam sa zacinam obzerat po Tesla 3, kedze pri vysokom, resp obrovskom :D rocnom najazde sa to asi fakt oplati aj oproti dieslu.
Cenovo tie Tesly niesu až tak drahé medzi elekto konkurenciou, cenovo vychádza 3-jka cca narovnako s Škoda Enyaq, s tym ze 3jka ma dvojnasobny vykon, lepsie zrychlenie, lepsi dojazd a hlavne lepsi software.
Presne tak, nie sú to len autá. Aj keď rakety a satelity zrovna patria pod Space X, ale to ostatné ako PowerWall alebo SolarRoof je Tesla.

FSD a Robotaxi nie je v dohľadnej dobe možné podľa väčšiny expertov na samoriadiace autá, aj keď FSD je na 99% hotové, tak to 1% je dorobiť najbližších x rokov nemožné a bez toho musí vždy zasahovať šofér. FSD mi pripadá ako vyťahovanie peňazí zo zákazníkov, Elon stále dvíha jeho cenu a stále nefunguje. Je to výborný obchodný model, predávať doslova "teplú vodu", čo ešte nie je vyrobené za neviem 12000 USD alebo viac už je to teraz ?

Teslu 3 môžem len odporučiť a pri súčasnom nedostatku EV (výroba spomalená) vychádza Tesla aj lacnejšie ako jej najväčší konkurenti v podobe MEB platformy od VW (VW ID.3,VW ID.4, Škoda Enyaq,...) alebo EGMP platformy (Kia EV6, Hyundai Ioniq5), pričom EGMP je na tom ešte trocha lepšie ale stále nemajú na Teslu. Odporúčam nepozerať na nákupnú cenu auta (aj keď je menšia ako lepšie vybavené MEb alebo EGMP) ale stratu hodnoty a vtedy to je ešte lepšie. Software je jedinečne vyladený na potreby EV ale už aj VW sa doťahuje, už vedia vyrátať % baterky v cieli a zobraziť nabíjačky na trase v novom 3.0 update softvéru.
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Ladis »

Já věřím tomu, že auta Tesla mají mizernou kvalitu a nemohou německým autům konkurovat.
Takže mega-giga-továrna Tesla u Berlína bude předělána na Disneyland.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No ja radsej kupim benzin za 20k a za 20ks SPY, nez teslu za 40k :) za 10 rokov budem mat benzin za 5k a SPY za 40k, nez teslu za 20k :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

tak aj ja del radsej :) ale podla mna si to tam mohol nechat..

ale este edit, nech rec nestoji

Ano, benzin bude drahsi o 10-20rokov, avsak aj elektrina a ine energie. Mozme to porovnat, aky bol benzin pred 20 rokmi, ake boli platy. Potom je tu otazka, co krajiny ktore tazia ropu.. Dovolia elektrifikovat auta v masovom meradle?

Ale suhlasim, ze za 20 rokov sa toho moze zmenit velmi vela..
Odoslané z počítača
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Nishin »

Všetci nazeráme na elektromobilitu cez kľúčovú dierku súčasných poznatkov. Obmedzená znalosť problematiky nám neumožňuje realisticky hodnotiť potenciál elektromobility. Podľa mňa je chybou posudzovať Teslu ako tradičnú automobilku.

Treba si spomenúť, aké obavy mali ešte prednedávnom ľudia pri inovátoroch. Obdobné argumenty tu ľudia používajú aj v tomto prípade...

- "Keby všetci začali používať Netflix, kapacita internetu to nezvládne" - argument prenosových sietí, ak je dopyt, bude aj ponuka, nech to stojí čo to stojí
- "Microsoft už nedokáže predávať Windows ani Office a upadne" - Microsoft úspešne prešiel na SaaS model
- "Facebook nikdy nedokáže monetizovať užívateľov" - model internetovej reklamy nebol ešte vyzretý v tom čase

Ak ide o inovácie, nedokážeme aplikovať na ne tradičné skúsenosti z investovania. Emócie a očakávania sú pri Tesle vybičované momentálne na maximum, preto bude volatilita ešte brutálna v najbližších rokoch.
Najväčšou výhodou Tesly oproti iným automobilkám je práve fakt, že začala na zelenej lúke a netlačí si pomaly zastaravajúci koncept výroby spaľovacích áut pred sebou. Svoje najťažšie a najkrízovejšie prvé roky prežila a dnes je v dobrej kondícii oproti iným automobilkám. Moje obavy smerujú skôr k tradičným automobilkám, ktorých čaká ťažký prechod od nízkomaržovej výroby spaľovacích áut k elektromobilite, kde náklady budú obrovské.
Ak dokáže Tesla naplniť svoju víziu: eletromobil > selfdriving > car as a service, tak sa im otvorí najväčší globálny trh v histórii...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Nishin napísal: Ut 08 02, 2022 10:46 am - "Keby všetci začali používať Netflix, kapacita internetu to nezvládne" - argument prenosových sietí, ak je dopyt, bude aj ponuka, nech to stojí čo to stojí
Takto je postavene myslenie v sucasnej spolocnosti a vznika z toho vela problemov. V staroveku si faraon zmyslel, ze chce pyramidu a 90% ludi zilo v drevenych chatrciach a stavalo mu ju. Teraz si 5% zbohatlikov zmysli, ze chcu spickove elektroauta, vylety na obeznu drahu, exoticke dovolenky na druhej strane zemegule, polovacky na slona, lyzovacku z Mt.Blancu - je to neoptimalne predrazene, lenze kedze je dopyt, ide sa ho naplnit, nech to stoji, co to stoji. Potom tych 90% vyuzitych zhromazdi nejaky nacista, komunista alebo populista a hned mas obciansku vojnu a rozbombardovanu krajinu.

Suhlasim ale, ze o 20-30 rokov budu elektroauta bezny standart a benzinove budu druh na pokraji vyhynutia; to je takmer nesporne.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Aj ti bohaci mozu len to, co im dovoli fyzika, nemozu si postavit vacsiu vesmirnu lod, ako je Zem samotna, lebo by nemali dost materialu..
Odoslané z počítača
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Nishin napísal: Ut 08 02, 2022 10:46 am Všetci nazeráme na elektromobilitu cez kľúčovú dierku súčasných poznatkov. Obmedzená znalosť problematiky nám neumožňuje realisticky hodnotiť potenciál elektromobility. Podľa mňa je chybou posudzovať Teslu ako tradičnú automobilku.

Treba si spomenúť, aké obavy mali ešte prednedávnom ľudia pri inovátoroch. Obdobné argumenty tu ľudia používajú aj v tomto prípade...

- "Keby všetci začali používať Netflix, kapacita internetu to nezvládne" - argument prenosových sietí, ak je dopyt, bude aj ponuka, nech to stojí čo to stojí
- "Microsoft už nedokáže predávať Windows ani Office a upadne" - Microsoft úspešne prešiel na SaaS model
- "Facebook nikdy nedokáže monetizovať užívateľov" - model internetovej reklamy nebol ešte vyzretý v tom čase

Ak ide o inovácie, nedokážeme aplikovať na ne tradičné skúsenosti z investovania. Emócie a očakávania sú pri Tesle vybičované momentálne na maximum, preto bude volatilita ešte brutálna v najbližších rokoch.
Najväčšou výhodou Tesly oproti iným automobilkám je práve fakt, že začala na zelenej lúke a netlačí si pomaly zastaravajúci koncept výroby spaľovacích áut pred sebou. Svoje najťažšie a najkrízovejšie prvé roky prežila a dnes je v dobrej kondícii oproti iným automobilkám. Moje obavy smerujú skôr k tradičným automobilkám, ktorých čaká ťažký prechod od nízkomaržovej výroby spaľovacích áut k elektromobilite, kde náklady budú obrovské.
Ak dokáže Tesla naplniť svoju víziu: eletromobil > selfdriving > car as a service, tak sa im otvorí najväčší globálny trh v histórii...
Pekne píšeš. Iba si nemyslím že tradičné automobilky budú mať s prechodom obrovské náklady. EV je proti klasike so spaľovacím motorom čo sa týka zložitosti len detská hračka. Preto sa aj vyrojilo toľko Stand Up-ov. Ale problémy, a to veľké, môžu vzniknúť skôr sociálne ... čo s tými zbytočnými zamestnancami a sieťou dodávateľov, ktorých už nebude treba. A to najmä v Európe, ktorá doteraz ako tak držala krok so svetom aspoň v tom automobilovom priemysle.
Inak čo sa týka toho "selfdrivingu", tak ja som veľký skeptik. Neverím že by to úrady pustili na bežné cesty najbližších xx rokov.
Zdravym
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Pi 30 07, 2021 1:55 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 5 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Zdravym »

pokus napísal: St 09 02, 2022 6:53 am Podla cisiel tesly ma uz dnes jej autopilot ovela nizsiu nehodovost, ako vodic. Len nie je stopercentny. Pri masine to vadi, na rozdiel od ludi. Na vacsinu ciest a situacii je imho uz dnes autonomne riadenie vhodne a schopne prevadzky. Len na masiny mame ovela vyssie naroky.
Mozno to nie je az tak o narokoch, alebo tie naroky idu ruka v ruke s legislativou a zodpovednostou za nehody. Pri vodicovi je to jednoduche, sposobil nehodu a je jasny. Kto je zodpovedny za nehodu autonomneho auta?
RadoD
Príspevky: 54
Dátum registrácie: Št 21 09, 2017 12:16 am
Been thanked: 3 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa RadoD »

Tesla ma buducnost na dlhodobe investovanie o tom uz dneska nepochybuje takmer nikto. Druha otazka je ta valuacia ktoru uz asi aj zbytocne rozoberat. Ludia co tomu verili este pred splitom su vyherci.

Autonomne auta su zatial zbozne priania resp len Muskov nastroj na hype( FAKE IT TILL YOU MAKE IT stragegy - viz 1M robotaxi in 2020 etc).
Nechcem zachadzat do detailov a nudit ludi ale skonci to tak ze sa firmy budu pokusat zmenit definiciu autonomneho riadenia (len aby to mohli predavat s touto nalepkou a tocit z toho peniaze - v realtite to bude stale len assistent riadenia ( pre mna ako technika to je podstatny rozdiel :) )
Kazdopadne z toho co mam ja nacitane tak sme najskorej dekadu od plne autonomnych aut ( v lepsom pripade skrz limity sucastneho AI) ak niekto spravy taky pokrok v AI tak by to bol game changer aplikovatelny aj mimo automotive.

Prechod na EV nepreziju vsetky automobilky ale ako tu je vyssie spomenute ten socialny dopad na Europu bude nezanedbatelny.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ale my nezijeme v USA, my sme na Slovensku, kde cesty nie su prakticky vobec oznacene, tu ma AI nizsu nehodovost, ako ludia? :)
Verim ze casom sa to da vyriesit, ale dnes?

To je taka hlava 22.. kupim si autopilot a musim ho poistit, cize vlastne zaplatim 2x..
Namiesto toho, aby ludia nerobili kktiny na cestach a spravali sa ako ludia, a nie ako opice..
Odoslané z počítača
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

Ja som dosť skeptický pretože mám auto s adaptívnym automatickým svietením, rozpoznávaním dopravných značiek, vie samé zaparkovať, zabrzdiť ak hrozí kolízia atď, vybavené radarom a snímačmi kolom dokola ... ale ... stačí aby husto snežilo, husto pršalo, chytala sa na snímače námraza alebo klesla teplota vonku cca pod mínus 7°C a začína to blbnúť. Technicky to zostrojiť a skúšať niekde na autodrome je jedna vec, ale tieto vonkajšie vplyvy sú veľmi limitujúce.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Držitelia Tesly pozor. Život Elona je v ohrození. Vyzval Putina na súboj.

„Týmto vyzývam Vladimira Putina k duelu. V stávke je Ukrajina,“ napísal miliardár Elon Musk na sociálnej sieti Twitter. Výzvu napísal v angličtine, ruštine aj ukrajinčine zároveň. Napokon v inom príspevku označil oficiálny účet Kremľa a opýtal sa, či s bojom súhlasia. Nedodal žiadne detaily o tom, ako presne by mal ich duel vyzerať.

V odpovediach na tweet sa objavila otázka, či si to Musk celé skutočne premyslel. Odpovedal, že to myslí absolútne vážne. V komentároch podnikateľa podporil okrem iných aj kyjevský starosta a bývalý šampión boxu Vitalij Kličko.

Iný človek Muskovi povedal, že ho má síce rád, no Putin by ho zdolal v priebehu niekoľkých sekúnd: „Ak by mohol Putin tak ľahko ponížiť Západ, tak by moju výzvu prijal. No neprijme,“ odpovedal miliardár.

Elon Musk sa netají tým, že jednoznačne podporuje Rusmi okupovanú Ukrajinu. Ukrajincov podporil dodávkami satelitného internetu Starlink a okrem toho aj batériami Powerwall, solárnymi panelmi či generátormi elektriny, píše Fontech.

Miliardár tiež uviedol, že ukrajinskí zamestnanci Tesly, ktorí sa rozhodli ísť bojovať za svoju vlasť, budú dostávať výplatu minimálne tri mesiace po odchode.

https://www.startitup.sk/elon-musk-vyzv ... miliardar/
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

Zdravim vás, pustil sa niekto do nákupu akcii Tesly :-), pokiaľ otvori Austin factory dnes 7.4.?
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
hifron
Silver Member *
Príspevky: 273
Dátum registrácie: Ut 01 03, 2022 1:40 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa hifron »

Joki napísal: Št 07 04, 2022 1:19 pm Zdravim vás, pustil sa niekto do nákupu akcii Tesly :-), pokiaľ otvori Austin factory dnes 7.4.?
Treba si hodiť mincou a ak nedopadne na stranu, ale na hranu a zostane tam, tak odpoveď je myslím jasná...
frakan
Silver Member *
Príspevky: 258
Dátum registrácie: St 23 09, 2009 8:24 am
Has thanked: 58 times
Been thanked: 21 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa frakan »

hifron napísal: Št 07 04, 2022 1:29 pm
Joki napísal: Št 07 04, 2022 1:19 pm Zdravim vás, pustil sa niekto do nákupu akcii Tesly :-), pokiaľ otvori Austin factory dnes 7.4.?
Treba si hodiť mincou a ak nedopadne na stranu, ale na hranu a zostane tam, tak odpoveď je myslím jasná...
Načo sú dobré takéto duchaplné odpovede?
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Co si myslite o dlhodobej investicii do akcii TESLA ?

Príspevok od používateľa Joki »

frakan napísal: Št 07 04, 2022 5:33 pm
hifron napísal: Št 07 04, 2022 1:29 pm
Joki napísal: Št 07 04, 2022 1:19 pm Zdravim vás, pustil sa niekto do nákupu akcii Tesly :-), pokiaľ otvori Austin factory dnes 7.4.?
Treba si hodiť mincou a ak nedopadne na stranu, ale na hranu a zostane tam, tak odpoveď je myslím jasná...
Načo sú dobré takéto duchaplné odpovede?
Aby reč nestala!
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"