Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Predstavme si okienko v narodnej banke. Tam sa postavia do radu komercne banky, ale obycajne nie investicne banky ci ine financne institucie. Narodna banka pozicia banke peniaze na jeden den. Na buduci den banka vrati narodnej banke pozicane aj s urokom. Tak to ide do okola pokial ma banka zaujem, povazuje urokovu mieru za prijatelnu a narodna banka je z roznych pohnutok ochotna pozicat..

Je to podstatne jednoduchsie a lacnejsie ako hladat sukromny kapital, co je vacsinou od banky, ktora si cast poziciavala od banky narodnej, ale s vyssim urokom. V takom pripade nemusi byt pozicka zarucena. Vid pripad Bank of America s Merril Lynch kde banka odmietla financovat investicnu banku a donutila ju k predaju. Neskor zistili, ze ju kupili za nevyhodnu cenu.

Takzvane tlacenie penazi je normalnym javom financnej sceny kde niekto ziska a niekto strati. Obycajne ide uspokojenie sucasnych poziadaviek platbami v buducnosti. Ale to je na temu "Kolaps Deutsche Bank, Grecka a celeho financneho systemu okrem ceskej pobocky Degiro". Takze nastastie mozeme smelo pokracovat u vyse uvedeneho brokera.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No a co s brokerom, ktory ma tiez niekde ucet? alebo kde ma broker peniaze klienta ?
Odoslané z počítača
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosak ja som to praveze vnimal tak, ze komercne banky vzdy o polnoci vkladaju ich nezainvestovanu hotovost do NBS/ECB a ta im garantuje nejaky ten overnight urok za to (0,5% p.a. pre EURo alebo tak nieco).

Ak ECB nakupi trebars jednorocne dlhopisy Grecka s urokom trebars 5% p.a. ... tak Grecko na rok ziskalo nejake peniaze ale po roku ich bude musiet vratit aj s tym urokom.

ECB ma moznost vytvarat peniaze z nicoho ... a zaroven ma moznost peniaze ktore ziska nepouzivat a tym ich de-facto znicit.
Palo
Príspevky: 57
Dátum registrácie: Po 11 02, 2013 1:35 pm
Been thanked: 7 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Palo »

O/N sterilizacna sadzba ECB je aktualne -0,4%.
Ak sa nemylim, tak ECB nemoze kupovat dlhopisy Grecka pre nedostaticny rating. ...podmienky si asi mozu zmenit, ak by bolo najhorsie :-) alebo radsej :-(

Bezne sa hovori, ze CB tlacia peniaze kupou dlhopisov, ale technicky to nie je tak uplne pravda. "Peniaze" vznikaju az v komercnych bankach (KB) pripisanim na ucet klienta (nejakej firme) napr. poskytnutim uveru. Kupou dlhopisu od KB sa prislusna ciastka pripise na rezervny cet u CB, takze sa zvysuju iba rezervy CB. Az by KB pouzila tuto novu likviditu na uver pre nejaku firmu, tak potom dojde k tvorbe penazi. Ale nove uvery nerastu takym tempom a tak QE ma obmedzeny dopad na inflacu a ekon. rast.
Niekto moze povedat (priznat), ze QE funguje obmedzene pokial ide o zvysenie inflacie (lebo demografia a saturovana spotreba) a niekto moze povedat, ze (zatial) nefunguje, lebo je ho malo a preto treba objem QE zvysit... k comu sa asi tak prikloni ECB v 2017? :-)
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ponuka peňazí rastie kontinuálne, ale nové úvery sa nedávajú od roku 2008-2009(viď graf), Iba sa rolujú staré splatené. Peniaze, ktoré dostali banky od ECB, resp. národných centrálnych bánk cez QE, idú inam ako na úvery. Objem úverov stagnuje.Tieto peniaze tak neprúdia na úvery, ale najmä do akcií a tam je tá inflácia. Inflácia aktív. Ďalšia časť smeruje naspäť do ECB za tých -0,4% a to je pre banky čistá strata, takže vlastne musia špekulovať na rast akcií alebo prerábať v ECB. Holt to je efekt QE.
Prílohy
euro-area-money-supply-m1.png
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa MartinPillar »

ze komercne banky vzdy o polnoci vkladaju ich nezainvestovanu hotovost do NBS/ECB
Banky nič nikde nevkladajú. Banky majú účty u svojich národných centrálnych bánk a ich zostatky sa im na konci dňa automaticky úročia za -0,4%, či sa im to páči alebo nie. Neexistuje možnosť "nenechať ich tam". To platí pre digitálne peniaze. Preto teraz všetky banky naháňajú cash, ktorú môžu mať aspoň fyzicky v trezoroch. Ale cashe je málo, neviem presne odhadujem iba 2% všetkých peňazí je vo forme cash.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Fuha mas pravdu Martin ... s EURom sme uz na -0,4 overnight rate. Som myslel ze sme stale v kladnych cislach tesne nad nulou.

Takze ak AUD ma tuto sadzbu 1,5% ... banky ktore maju AUD v elektronickej podobe kazdy den o polnoci ziskaju 1,5%/365 zisk za to ze drzali AUD v to noc. A to ziskaju od Reserve Bank of Australia, ano? Ta tieto peniaze de-facto kazdu noc "natlaci" z nicoho.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Vyzera to ze cely system je uplne zvrateny. Oni miesto toho aby peniaze tlacili pomocou spomenutej "overnight rate" ktora by bola trebars +3% p.a. ... oni ich radsej tlacia inymi sposobmi a tuto overnight rate spravili -0,4% p.a..
Zrejme aby cielene ulahcili situaciu dlznikom a stazili veritelom.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ak chcu banky cash, tak by mi mali dat urok na bezny ucet, nie ?
alebo vlozim 100, chcem na ucet 100,3
:)
system je zvrateny a to som hovoril, ked som mal 15 a system bol ako ruzovy slon ktory lieta.. ved na prvy pohlad, financny system vyzera ako amaterska nevydarena mena v Sim City 3000... ale tak, to som ja.. lepsi system nemam, neplatia ma za to :)
no ja neviem, aspon nebude nuda.. len budu asi slzy.. pre ne-insiderov
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Istiach »

niekto vidi pohar poloprazdny, niekto poloplny, ty v nom vidis NWO :D
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

no nerad pouzivam NWO,to bol skor vtop to NWO.. ja som to tam povodne mal napisane, potom som tu skratku zmazal, ale ty ju tam stale vidis, co je zvlastne :D
pointa je, ze mam rad system, kde mam hotovost (zdanenu, legalnu, cistu samozrejme) a platim nou v malych velkych obchodoch, lebo rad drzim svoj majetok "v ruke", aj ked jasne, aj ona moze bytznulovana overnight.
ale ked vidim tie propagandy typu ber kartu (ano, poplatky, aj skryte, manazovanie VISU neico stoji LOGICKY), pripadne IT vypadky ala DB, ala SLSP, ala stovky dalsich. pripadne crash systemu, kde hotovost budem moct vyuzit (skor zneuzit) a velmi kratko nakupit naozaj posledne komodity (to je jedno ake, hoci aku HMOTU) ale to uz zasahujem do NWO teorii, ktore skor pouzivam na spestrenie.. no ale naozaj sa mi nepaci, ze o 20 roov by mi mal spravovat CELY MAJETOK hotovostny nejaky (nehccem byt vulgarny), ked vidim, co Stvaraju TERAZ !!! ved to je do neba voaljuci podvod podvodov.. ale niekto to vidi ako poloplny pohar :)
cize ano, som negativista a budem sa branit, aby ma niekto NUTIL vstupit do produktu KDE MNA BUDE MANAZOVAT nejaky pablb, ktory sa hra na chytrejsieho..
jednoducho, je to ako ked je tok 1850, sme na dedine, ja som farmar a zasadim neico, mam urodu, a tu MUSIM odovzdat do depozitara, medzi ostatne urody (kvalita otazna) a potm, ked potrebujem upiect chlieb pre rodinu, tak si pojdem pre 1-2kg semien a idem domov piect..
to je abnormalne, obludne absolutne, nekonecne obrovske riziko.. nech si hvori kto co chce, ja v tom vidim extremny risk.. kedze vstupuju do hry dalsi hraci a veci.. ja ako zivitel rodiny v ziadnom priapde nemozem toto riskovat, keby som student zastreseny rodicmi, je mi to jedno (teoreticky), ale ako zivitel nie - ja si nikdy nemozem dovolit vystavit sa takemu riziku, ze VDAKA INEJ A INEMU CHYBE bude moja rodina o hlade..
tak preto tieto moje nazory agresivne a teorie "NWO" ;)
ja davam aj probiotika do chladnicky, odporuca sa, nie pozaduje sa, kedze v panelaku mam aj nad 33C v lete.. no ale je to dvojsecne - ked sa tam dostane vlhkost, moze mi to znicit cele balenie... aj ked, ked som to testoval v mlieku, boli OK, ale neviem to uplne laboratorne zistit, ci neodumreli niektore, no neviem :)
Odoslané z počítača
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Mimochodom, plyn voda co teraz zaviedli fixnu zlozku, to ako obhajite, ti co su proti inflacii? :)
plyn nemam, neporovnam to, ale vodu ma asi kazdy.
9+9eur mesance je 216eur rocne za vodu a stocne fix.
3centove zlacnenie za vodu znamena, ze by som musel spotrebovat 300m2 za rok. tj 822litrov denne, aj ked som na dovolenke.
zhruba tolko k nulovej inflacii.
vodu asi neodmietnem, ako kadernicku, ktora zdrazie.
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Istiach »

Kto zaviedol ten poplatok? Kto oni?
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

BVS, SPP, URSO, vlada?
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Istiach »

A teraz otazka, ako sa pocita inflacia? Ake existuju alternativne sposoby na vypoctet?

Rataju tie metodiky aj s vrtochmi vlady, ako napr zdrazenie vody? Atd.

Ked chces inflaciu, najdi si vypocet ktory ti tvoj pohlad potvrdi, ak taky neexistuje, vymysli si svoju metodiku a spochybni, odmietni zauzivanu. Iniciative sa medze nekladu.

Ak potrebujes aby tvoj pohlad potvrdili nahodni ludia na interente, chod do skupiny kde veria ze inflacia/hyperinflacia existuje.

Budes stastnejsi, budes mat pravdu :)

PS: nemyslim to urazlivo. Len mi niekedy pridu tie internetove debaty zbytocne, lebo je to mlatenie prazdnej slamy ludmi ktori vacsinou nevedia co je to cep, nevedia mlatit a nemaju slamu :D
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 746 times
Been thanked: 81 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa rmaly »

tak ja sa snazim vnimat inflaciu ako zvysenie osobnych nakladov, ktore sa daju vysledovat aj spatne (napriklad za poslednych 15 rokov) - poplatky za byt (najomne, energie atd), ucty za telefon/mobil, internet, kablovka, vydaje za "domacnost" (potraviny, drogeria, oblecenie etc... i ked tu som mal samotne posun ku kavlitnejsim potravinam a teda apriori drahsim... i ked v case to zase nie je o tolko)...

Ale ta voda je pravda, to je ofajc na mraky (ISTOTY) :)
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

istiach, jasne, ze je to zbytocne :D resp zbytocna debata..
len mna vzdy bavi, ked v tych diskusiach niekto tvrdi, ze inflacia je nula lebo to pisu na ECB alebo kdekolvek..
poznam ludi, co nie su idioti (nie ze by som niekoho ineho za idiota povazoval, to nie), ale aj oni tvrdia, ze inflacia je nula..
lenze kazdemu jednemu je ten udaj asi zbytocny - resp tu uz pisem o sebe, mne je ten ECB udaj uplne zbytocny, ked viem, ze komodity ktore ja pouzivam, isli hore daleko viac ako nula... len pre predstavu, byt co som kupil pred 2 rokmi, isiel hore o 10% (ale to sa potvrdi len a jedine, ak ho za taku sumu predam), kedze som si ho rekonstruoval, viem ze isli ceny hore aj za majstrov. a podobne, nechcem zas litanie pisat... inak, ti isti ludia z offline sveta, ktori mi pred rokom tvrdili ze inflacia neexistuje, sa postazovali, ako stupli ceny za sluzby (masjter/servis/kadernik). cize keby byt kupim o rok neskor, tak tych 10% ma ako inflacia byvania zasiahne kruto. ono ma aj zasiahla - ze som byt nekupil o rok skor. mohol som, ale byval som inde. totiz ECB tvrdi, ze inflacia je 0 prakticky od krizy. v 2009 som kupil byt, v 2015 predal za tu istu cenu, to ano, lenze o kusok dalej v Bratislave za tento cas isla cena bytov hore o 50% cize technicky si mozem povedat, ze inflacia ma zasiahla sakramensky, ze som sa nezviezol na trhu s nehnutelnostami v BA, ale trcal som inde. otazne len je, ci je toto este inflacia alebo uz spekulacie.
len nechapem, preco ju potom vnimam, bud som taky kritik, alebo taky "slovak co furt nadava na vsetko a aj jablka su hnile" alebo neviem..
no nic, mozno sa raz dokopem k zostaveniu osobnej inflacii :D alebo nejaky model..

rmaly, k tym 15 rokom, to uz je uctihodna doba. osobne len neviem, nakolko sa da merat inflacia pred a po SKK mene.. o 5-10 rokov zas pride nejaky "shift" resp zmena a radost z inflacie sa vytrati, kedze o bude narocnejsie porovnat.. k tej vode, obavam sa, ze je to nekonecy kolotoc.. ludia mozno budu setrit, fixne naklady / poplatky prevazia spotrebu. osobne by som si tipol, ze do 20 rokov bude mat kazdy byt/dom/pozemok/obcan fixny poplatok za zivot. pretoze ak dnes sa da postavit "nulovy dom" alebo dokonca aktivny, ci ako volaju ten, co vyraba energie, system by sa zrutil, kedze ziadny moloch ako BVS/SE/SPP by nemal zakaznika. resp mali by len 1%, pre tych by nemohli dodavat sluzby za ziadnu cenu.. cize energie to je problem a podla mna aj bude.. neico na sposob ciest, infrastruktura, pripadne pocujem sanitku - ved ja som ju nikdy nepotreboval, preco tam platim FIX za nu ? (/recnicka otazka) . A tiez, ked majorita nebude potrebovat SPP, mozno samotna EU zavedie poplatok SPP aj ked neodoberam sluzbu.. nieco ako koncesionarske dnes. lebo ak nie, minorita SPP neutiahne.. a Eu je predsa socialne.. aj ked paradoxne tusim dansko chce plyn zakazat do ~2038, alebo ktory stat to bol... ten pausalny FIX poplatok, to musel vymysliet genius :D je to famozne prespekulovane, pretoze aj keby ziadna domacnost neodoberala plyn, tak VW a pezot a kia a jaguar, odoberat bude, a ten ked sa mu plyn zvysi, premietne to do cien vozidiel a ten ako ich potencionalny zakaznik zaplatim aj ked som si k plynu nikdy nepricuchol.. neviem sice naco som sa rozpisal... len mi to pride take, ze tie FIXne poplatky, resp skryte poplatky su tak zakodovane do systemu, ze nie je mozne sa z toho vyzut, resp seriozny offgrid zivot odbremeneny od inflacie/poplatkov ani neexistuje uz v tychto rokoch.ale aky to ma suvis s temou, to neviem..
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Istiach »

asi sa s ludmi malokedy dohodnes, kedze vsetko beries zasadne zo svojho uhla pohladu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ale dohodnem, ale na niecom nie vzdy ustupujem.. ked proste vidim, ze absolutne zakladne veci idu hore, neuverim ze inflacia je nula.. verim ze pre niekoho je minusova, napr take pripady uz niekto asi aj uviedol..
najjednoduchsie je zarobit viac nez je inflacia, aby bola minusova..
ale uz nespamujem :)
Odoslané z počítača
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Glogol »

Dlhsie premyslam nad infláciou. Kazdy v mojom okoli sa ozaj stazuje ze ceny velmi stupaju ale oficiallne inflacia stale nizka.
Viem na nete i na tomto fore je toho o inflacii spusta. Je to ale velmi odborne.Nkde neviem najst detaily pre laikov.
Cena ktorého jogurtu sa kontroluje ? V ktory den ked ceny sa menia takmer denne ? V ktorom obchode ked v kazdom je ina cena ? Vie si bezny clovek overit vypocet inflacie alebo musi verit zverejnemenu cislu ? Budeme verit ze infacia je pod 2 percentami aj ked kilo polskej krkovicky bude stat 10 eur ?
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Kazdy mame trochu iny spotrebitelsky kos. Ceny pochopitelne rastu pretoze vyrazne rastli aj mzdy. Treba sa snazit zvysovat prijmy to je to co vieme ovplyvnit, na ceny priamy vplyv nemame. Osobne tiez mam pocit ze ceny sa zvysuju ale nedokazem posudit jej mieru.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Blbé je to, že inflácia v SR stúpa k 3%, ale úroky v bankách žiadne... Ľudí to hecuje míňať a zadlžovať sa...Krátkodobo je to pre ekonomiku fajn, ale dlhodobo to spôsobí škody..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Extremne nizke uroky su z hladiska buducnosti problem. Pretoze skor ci neskor budu musiet centralne banky uroky zacat pomaly zvysovat. A co sa stane?
Bezne spotrebitelske uvery s pevnou urokovou mierou: urokova miera je nemenna
Hypoteky: urokova miera je fixovana iba urcite dohodnute obdobie a nasledne zavisi od banky ake uroky klientovi ponukne na dalsie obdobie

Lenze ludia si medzitym nabrali plno uverov lebo boli "vyhodne" ale ked sa im vyraznejsie zmeni vyska splatky na hypoteke, tak moze nastat financny problem. A ked uz nic ine, tak sa im znizi mesacne dispo a menej im zostane na ostatne vydavky tj do ekonomiky bude prudit nizska likvidita od obyvtelstva.

Tu je priklad Svedskej centralnej banky, ktora ako jedna z prvych vyskusala negativne urokove sadzby. Dno dosiahla 02/2016 -0,5perc a odvtedy uz len zvysuje. Rovnako Ecb nebude moct znizovat uroky večne, ale skor ci neskor nastane aj opacna strana sinusoidy, uroky zacnu narastat a s nimi aj inflacia.

https://www.global-rates.com/interest-r ... -rate.aspx" onclick="window.open(this.href);return false;

Takto vyzera zufalstvo:

https://www.nbs.sk/en/statistics/financ ... of-the-ecb" onclick="window.open(this.href);return false;

https://ec.europa.eu/eurostat/databrows ... le?lang=en" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ecb bude musiet skor ci neskor pristupit k navyseniu urokovych sadzieb a mozno to uz nebude dlho trvat
https://e.dennikn.sk/1730273/je-cas-zam ... tek/?ref=e" onclick="window.open(this.href);return false;
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Glogol »

"celková inflace poprvé od roku 2016 vykazuje negativní hodnoty." Skuste to povedat komukolvek naokolo ze ceny klesaju ....
https://www.patria.cz/zpravodajstvi/449 ... lakem.html
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Eurozona má celkove nízku...ale my sme rozvíjajúce sa krajiny. Česi dnes reportovali +3,3%. A my budeme mať okolo 3%, možno aj viac. Jedna výhoda (z toho že máme euro) je istá: hypotekárne úvery sú takmer zadarmo..odvíjajú sa od sadzieb ECB
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Rokosák »

Amerricania vrazili do ekonomiky niekolko bilionov. Tie nemalio a v skutocnosti si nepozicali. Peniaze vytvorili pocitacovou transakciou podobne ako kryptomeny.

Druhy poznatok je, ze banky tvoria peniaze udajne obmedzene rezervami. To uz neplati, rezervy ignoruju a poziciavaju kolko chcu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ked sa povie tvorba likvidity bankami, inflacia,zadlzovanie, tak si vzdy najprv spomeniem na Usa, EU, Japonsko. Ale v skutocnosti je rekordmanon asi Cina a odhad celkoveho zadlzenia dosahuje aktualne cca 335percent voci Hdp.
To su extrémne hodnoty.
https://www.scmp.com/economy/china-econ ... -what-next
Zakňaktel
Príspevky: 18
Dátum registrácie: Po 23 11, 2020 6:40 pm
Been thanked: 1 time

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Zakňaktel »

Nejsem profesionalni makroekonom, ale vyplyva mi z toho jedna jasna vec - co funguje v jedne zemi/jedne mene nemusi fungovat v druhe, ackoliv treba ekonomove centralnich bank mohou byt presvedceni o opaku.

V Cine evidentne zadluzovani - statu, firem i domacnosti - fungovalo vyborne, uzasny rust zivotni urovne, rust svetoveho ekonomickeho vlivu, rust burzy.

V USA si mysli, ze monetarni ekonomika, ktera zachranila 2008, je zazracne reseni, ackoliv v Evrope prestava fungovat a v Japonsku prestalo fungovat uz pred desitkami let. Japonsko je pred "nami" napred. A Cina pozadu co se tyce pristupu k monetarni politice, ale napred co se tyce dluhu.

Tady je zajimava teze ohledne budouci neucinnosti QE:
Investors continue to believe monetary policy can raise asset prices and create inflation when there is no evidence to support it can do either. One of the most important aspects of monetary policy is belief. As long as investors believe monetary policy can raise asset prices and create inflation, they will invest accordingly, which in the short run, can lead to both.

In the long term, monetary policy cannot raise asset prices, cause stocks to magically rise, or create inflation. The Federal Reserve is a purpose-built institution designed to stop inflation. It was never given the tools, mechanism, or ability to create inflation since inflation was the problem when the laws governing the Federal Reserve were passed.

This week, I thought it would be helpful to break down the process of Quantitative Easing so you can see exactly why it is deflationary and not inflationary.

In the beginning, a large commercial bank will take cash to buy a U.S. Treasury Bill, Note, or Bond. Large commercial banks do not participate in the monthly U.S. Treasury auctions, so they must buy on the open market or a securities dealer, which they conveniently own. In this example, a large commercial bank purchases a Treasury Bill, Note, or Bond for $1,000. After the exchange, the U.S. Treasury is the net recipient of the $1,000 and the large commercial bank owns a U.S. Treasury Bill, Note, or Bond.

The Fed then announces due to liquidity and other concerns that they will engage in open market operations, or Quantitative Easing. Quantitative Easing is when the Fed purchases U.S. Treasury Bills, Notes, and Bonds from the large commercial banks. Continuing our example, the Fed buys a U.S. Treasury Bill, Note, or Bond from a large commercial bank at market price.

Let us assume the market price is static and the Federal Reserve pays $1,000 to a large commercial bank for a U.S. Treasury Bill, Note, or Bond. The Fed now owns a U.S. Treasury Bill, Note, or Bond and the large commercial bank has its original $1,000 back. Except the bank does not get the money to spend how they wish.

To make sure the Fed follows the Federal Reserve Act, which clearly states the Fed cannot print money, the $1,000 must be deposited in an account that prohibits withdrawals at one of the twelve Federal Reserve member banks. The only way a large commercial bank can get the money in the account back into the broad economy is to use it as collateral against a loan to one of its customers.

The process starts with a large commercial bank having $1,000 in cash. At the end of the process, the large commercial bank has $1,000 in an account at a Federal Reserve bank that it cannot withdraw from. The reason Quantitative Easing is deflationary is it takes a Treasury Bill, Note, or Bond away from the banks and in return, gives them a cash account they cannot draw from.

When a large commercial bank holds a Treasury Bill, Note, or Bond, it can hold them, lend against them, or sell them to generate cash. With the money tied up in an account they cannot draw from, all a large commercial bank can do with the money is use it as collateral for short-term loans.

As cash piles up in the Federal Reserve member banks, it leads to lower short-term interest rates. Since long-term interest rates follow short-term interest rates, Quantitative Easing leads to lower interest rates across the entire yield curve. Just as it was designed and intended to do.

By understanding how Quantitative Easing works, it is clear the process pulls cash from the large commercial banks to lock the cash in accounts at the Federal Reserve member banks. Removing cash from the economy is deflationary, which is why in an attempt to add liquidity to the financial system, the Fed causes a massive deflationary shock when it engages in Quantitative Easing.
Tady je jeste ta sama teze prevypravena s obrazky a ruznymi memes: https://www.reddit.com/r/wallstreetbets ... of_wsb_we/
A tady je naopak kritika, proc to neni pravda: https://www.adamseconomics.com/post/the ... ary-thesis

Zaroven se hovori o tom, ze "Americane vrazili do ekonomiky nekolik bilionu" (cesky trilionu) a o tom, ze "penize vytiskli", ale myslim, ze ani jedno neni uplne pravda.

Vyplyva mi z toho jedine, mit dluhopisy v dnesni dobe nedava smysl. Pokud si clovek muze pujcit "na zapade" (v eurech) za 0.00% a investovat na "vychode", dost mozna je k tomu ta nejlepsi doba. Co muze nasledovat je nejprve zdanliva deflace pohanena lidmi kteri zacali setrit a potom inflace aktiv (akcie, zlato, nemovitosti, bitcoin) pohanena fiskalni politikou.

Plus naprosto specialni postaveni maji USA diky sve rezervni mene.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

V Cine evidentne zadluzovani - statu, firem i domacnosti - fungovalo vyborne, uzasny rust zivotni urovne, rust svetoveho ekonomickeho vlivu, rust burzy.
- to suvisi asi s tym, že Čína je stale defacto rozvojova krajina /niektore jej agrarne oblasti urcite/ a preto efektivita zadlzovania moze byt vyrazne vyssia ako v pripade vyspelych krajin kde rast zivotnej urovne je uz velmi obmedzeny a pomaly
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hypoteku pochopim, ale preco si ludia robia dlhy, resp ake dlhy maju?
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: St 25 11, 2020 8:42 am Hypoteku pochopim, ale preco si ludia robia dlhy, resp ake dlhy maju?
ludia si beru uvery, pozicky, lizingy na rozne tovary: od áut, cez vybavenie domacnosti az po ciernu techniku ci mobily. Ale aj na mensie nehnutelnosti ako garaze, ci záhradky a pod. Hlavne u nehnutelnosti je to vyhodne, pretoze tie v case maju tendenciu stabilne rast na cene a zaroven si vacsinou vyzaduju vysoku vstupnu investiciu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1712
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 146 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Glogol »

Ani zlato ani crypto ani SP ... :D Alebo ho bavi farmarcina ?
https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranic ... anicni_kou
pravda je ako poezia - a vacsina ludi na poeziu s.rie
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokial ide o investicie do polnohospodarskych pozemkov, ornej pôdy, tak z dlhodobeho /30 a viac rokov/ hladiska ma vyznam sa orientovat na tie ktore su dnes severnejsie. Juzna Europa napriklad sa zacne postupne menit na savanu a nasledne bude pripominat skor pustne oblasti. Naopak, na tejto zmene ziskaju oblasti ako Sibir, Kanada, Gronsko, Aljaska, oblasti Skandinavie, juzna cast Argentiny, Chile.
Pre velku cast Afriky ci Blizkeho vychodu to bude katastrofa, niektore tieto oblasti nielen ze stratia moznost akejkolvek poln. produkcie, ale stanu sa pre ludi neobyvatelnymi. S patricnymi migracnymi nasledkami.
Používateľov profilový obrázok
Jirka Scobak
Active Member
Príspevky: 145
Dátum registrácie: Ut 16 03, 2021 10:58 am
Been thanked: 7 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa Jirka Scobak »

Webinář Tlačenie peňazí:
https://youtu.be/X6JQ4diZH6g

❧ Obsah:
00:58 - Čo je "tlačenie peňazí" a prečo k nemu dochádza? Čo je kvantitatívne uvoľňovanie (QE)?
04:36 - Je tlačenie peňazí dobrá alebo zlá vec?
06:21 - Otázka zlatých peňazí.
10:07 - Je inflácia 2 % ideálna?
11:52 - Nové situácie v dnešnom svete. Vieme, kam ideme?
13:05 - Peniaze vznikajú na trhu z veľkej časti ako dopyt po úveru. Pre dlhodobé plány je dôležitá predvídateľnosť.
15:53 - Negatíva.
23:50 - Prečo QE nie je jednoznačne prijímané všetkými krajinami Eurozóny?
25:08 - Čo sa aktuálne deje? Kde je možné vidieť krízu?
32:00 - Dáta "pod povrchom".
37:00 - História: Príčiny globálnej finančnej krízy.
42:59 - Ak má konsolidácia verejných financií trvať viacero rokov, stihne sa do začiatku ďalšej krízy?
44:26 - Ak by sa QE vôbec nepoužilo, nebolo by to popretie základnej úlohy centrálnej banky - byť lender of the last resort?
Aká je realita súčasnej doby? Čo je "japonská cesta"?
48:07 - Ľudia ako centrálny bankári nie sú volení. Nastane tlak na demokratizáciu centrálnej banky?
49:38 - Ekonomika a stav firiem. Kto urobí nepopulárne rozhodnutia? Transformačná kríza.
51:30 - Dominik Stroukal: Vyučuješ študentov podľa učebnice?
52:53 - Brigita Schmögnerová: Mala ste niekedy príležitosť v oblasti tlačenie peňazí niečo reálne ovplyvniť?
55:25 - Má tlačenie peňazí budúcnosť?
58:37 - Budú Fed resp. ECB v dohľadnej dobe nútení zdvihnúť základnú úrokovú sadzbu s cieľom držať infláciu na uzde?

✅ Hostia: Brigita Schmögnerová, Dominik Stroukal, Róbert Ďurec, moderuje Jiří Ščobák.
✅ Webinár sa realizoval vo FB skupine Fórum Zlatá minca (o finančných produktoch):
https://www.facebook.com/groups/zlataminca

☀️ Webinár ako podcast: https://anchor.fm/zlataminca
ThomDream
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 19 08, 2021 10:29 am

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa ThomDream »

Hlavné spôsoby boja proti inflácii
Aktívna fiškálna politika: vláda znižuje výdavky a zvyšuje daňové zaťaženie. Takéto opatrenia pomáhajú minimalizovať rozpočtový deficit a znižovať agregátny dopyt ...
Úverová, mzdová a cenová regulácia. ...
Menová (peňažná) regulácia.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Tu jek tomu cele vlakno..
https://www.reddit.com/r/Superstonk/com ... ollar_bet/

všade v USA maju vyrazny narast cien v gastre vid komenty.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Eurostat ocakava infláciu 3.0% za august, energie cez 15% - flash estimation.

https://ec.europa.eu/eurostat/documents ... 74e1458d4f
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3883
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 150 times

Re: Tlačenie peňazí, inflácia a akcie

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ale prd.
ved "inflacia je nula" uz od 2009, nieeeee ?
to budu nejake shadow stats...
vsetko je lancejsie, ved heňheň, auta heňheň pocitace.. heň vsetko co vlatne nepotrebujes heň lacnejsie
/ironia

PS: od pradavna tvrdim, ze peniaze = energia a energiu nemozno tlacit (ani uschovat), pisal som to na kazdom jednom fore, kde bola debata o "cenach" za cokolvek. Vzdy ma ludia vysmiali, a je zaujimave, ze po tlaceni penazi je prave "energia" na 15% inflacii.
tak podmne este vytlacit nejaku energiu, dari sa nam..
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"