Trhy - aktuálne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
iceberg8
Platinum Member ***
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ved este mali 7 dni tusim, do toho bakrotu, toto vobec nie je napinave...
Odoslané z počítača

Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Gold Member **
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

DanteUnchained napísal:
Št 07 10, 2021 6:17 pm
Vraj došlo k dohode v senáte - zvyseny dlhovy strop o 480 miliard USD do 3.12.2021.
oprava: MSM zavádzali. Bol to návrh dodatočných 480 mld USD na prežitie do 3.12 od FED. Demokrati chceli posun hlasovania do 3.12.2021 a zdvihnutie dlhovej brzdy na tolko penazi kolko sa do 3.12. minie..

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

September Unemployment Rate 4.8% vs. 5.1% Briefing.com consensus; prior 5.2%
September Nonfarm Payrolls 194K vs. 450K Briefing.com consensus; prior revised to 366K from 235K
September Avg. Hourly Earnings 0.6% vs. 0.4% Briefing.com consensus; prior revised to 0.4% from 0.6%

Zlé dáta = dobré dáta (kvôli FEDu)..takže verím, že pôjdeme dnes hore
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

wladas
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm

Príspevok od používateľa wladas »

September jobs report disappoint, big miss on expectations
Only 194,000 jobs were added, 500,000 was expected

Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Us makrodata su dobré, zamestnanost rastie, tovarenske objednávky tiez, trosku len padli ziadosti o hypoteky

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

Ja len nechápem, že nezamestnanosť klesla na 4,8% ked 6 miliónov ľudí sa nevrátilo do práce... To sú nejaké čarovné štatistiky. :roll:

Payrolls = novovytvorené pracovné miesta sú veľkým sklamaním a z hladiska budúceho vývoja znepokojením ( čím viac ľudí pracuje, tým väčšia je spotreba )..takisto leví podiel na inflácii má dvíhanie miezd u firiem, ktoré nevedia zohnať ľudí do práce. To sú prakticky všetky odvetvia ktoré predtým poprepúšťali, teraz musia núkať viac aby im mal kto robiť...

Na druhej strane silný rast miezd (+4,6% Y/Y a 0,6% M/M ) je potešujúci z hľadiska budúcej spotreby.

Tie payrolls nie sú až také zlé, lebo min. mesiac revidovali o vyše 130K..to ked pridáme k 194 = 324, tak k 450 K chýba už len 130K. To kludne môže next month revízia navýšiť a sme na nule. Sep Nonfarm Payrolls 194K vs consensus of 450K; prior was 366K revised from 235K

Zvýšená volatilita na trhoch ( = radosť pre nás trejderov ) sa dá pripisovať rastúcej nervozite investorov, že
1. INFLÁCIA nebude prechodná, že FED bude musieť čoskoro zakročiť
2. RAST CIEN ENERGIÍ je príliš prudký ( v EU energie explodovali, ale aj cena ropy a plynu v USA prudko rastie ).

Takže oči investorov začínajú byť upreté na ceny ropy, plynu a iných komodít a na rast úročenia 10 ročných dlhopisov ( pozeral som že začiatkom augusta sme mali 10Y na 1.25%...tento týždeň 1,5%...a dnes už 1,61% p.a.)

pre mňa je to úročenie nová vec, ktorú som nikdy nesledoval..ale má to gule: keby úročenie dlhopisov dalej stúpalo,investori začnú vyberať zisky z akciových trhov a nakupovať dlhopisy. Volatilita naznačuje, že nervozita stúpa. Trhy idú jeden deň hore, druhý deň dole...pre nás trejderov požehnanie oproti nude ked to len išlo pomaly hore celé týždne, mesiace...
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

DanteUnchained
Gold Member **

JUGGLER napísal:
Pi 08 10, 2021 7:05 pm

pre mňa je to úročenie nová vec, ktorú som nikdy nesledoval..ale má to gule: keby úročenie dlhopisov dalej stúpalo,investori začnú vyberať zisky z akciových trhov a nakupovať dlhopisy. Volatilita naznačuje, že nervozita stúpa. Trhy idú jeden deň hore, druhý deň dole...pre nás trejderov požehnanie oproti nude ked to len išlo pomaly hore celé týždne, mesiace...
Tak ja radsej swing :D... a k tej enrvozite: od augusta - Repo market 1,6 triliona USD, co znamena 1,6T maju banky a HF v cashi, nezainvestovane nikde.. ktovie preco.

iceberg8
Platinum Member ***

Asi chcu kupit SHIBU
Odoslané z počítača

Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Príspevok od používateľa Rokosák »

Only 194,000 jobs were added, 500,000 was expected - zlý odhad.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

zea
Active Member
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am

Príspevok od používateľa zea »

JUGGLER napísal:
Pi 08 10, 2021 7:05 pm

Payrolls = novovytvorené pracovné miesta sú veľkým sklamaním a z hladiska budúceho vývoja znepokojením ( čím viac ľudí pracuje, tým väčšia je spotreba )..takisto leví podiel na inflácii má dvíhanie miezd u firiem, ktoré nevedia zohnať ľudí do práce. To sú prakticky všetky odvetvia ktoré predtým poprepúšťali, teraz musia núkať viac aby im mal kto robiť...

Na druhej strane silný rast miezd (+4,6% Y/Y a 0,6% M/M ) je potešujúci z hľadiska budúcej spotreby.
Medziročný rast miezd 4,6% pri inflácii 5,3% (údaje za august) je vlastne pokles reálnej mzdy. Tí ktorí žiju iba z práce (=výplaty), si dokopy toho kúpia agregátne vlastne menej ako predtým :dolar: :dolar: :dolar:

DanteUnchained
Gold Member **

https://www.atlantafed.org/news/speeche ... on-episode

Vývoj rétoriky FED:
This was the cycle:
1, There is no inflation.
2, There might be inflation.
3, There is transitory inflation.
4, There is low inflation.
5, There is high inflation.
6, Inflation was unexpectedly higher still. Incoming inflation data have been higher than expected.
7, Inflation is broadening, not transitory.

som zvedavy co bude dalej :D

glengoolie
Active Member
Dátum registrácie: Po 29 03, 2021 5:54 pm
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa glengoolie »

je smutne ze ako ludstvo sme dospeli do takeho stavu ze si nechavame takto ocividne srat na hlavu. zodpovednost, etika, cest...to kompletne vypadlo z nasej spolocnosti. a potom to takto vyzera.
for the best of times
Rule #1: never lose money

iceberg8
Platinum Member ***

glen, no ako kto, ja som paranoik a tvrdim uz snad od 20xx (orientacne), ze inflacia je vyssia, nez sa udava.. pretoze mam take meritko, servitky (500ks), viem ze stali u nas 50centov, tak som isiel nakupit do rakuska, po 35c, identicka kvalita, potom isla cena na 39c, potom na 49c a dnes je vsade po 55c a vyssie (vo velkom tj aspon 100x500ks sa da za 48c), blbost, ale urcite veci, co kupujem, tak ceny si pamatam. A som extremne citlivy na zdvihanie cien a tak som to kritizoval.. Aj okrem tych servitok, no stale som bol za blazna, samozrejme ak predpovedam koniec cely zivot, raz sa trafim.. Ale viac sa mi pacilo, ked som bol pranoidny predpovedac, nechcel som zazit to co som predpovedal.. (kedze to neviem nacasovat tak sa neviem prirpavit), takze nie kazdy si necha srat na hlavu, len nevieme co s tym. Zbytocne budem kricat ze hori, ked ma nikto nepocuva, mozem sa len pripravit, ono to moze byt aj vyhoda, ze nikto nepocuva, avsak masa moze stiahnut pod hladinu aj toho, co nieco videl, ale nepripravil sa (vseobecne, vladnymi/centralnymi opatreniami, a podobne)..
Ludia chodia do prace, pridu domov, a malokto "hlada pravdu", zapnu "entertainment" a ide sa, spat a praca znovu. Ludia su spickovi vo svojom obore, ale pre strom nevidia les. Tolko informacii jeden nemoze vstrebat, ani nosit, den ma vzdy len 24 hodin.. Potom je masa ludi lahko manipulovatelna, podla mna..
Odoslané z počítača

Trumpeta1978
Guru Member ****

nie zeby ludia nevideli ze ceny isli hore, ale co sa s tym da realne urobit? jedine investovat do aktiv ktore rastu spolu s inflaciou, co tí co nejake volne peniaze mali davno urobili, resp si na to aj pozicali.

Na zajtrajsie makrodáta som fakt zvedavy:
7:00 AM MBA Mortgage Applications Index
8:30 AM CPI Sep -
8:30 AM Core CPI Sep -
10:30 AM EIA Crude Oil Inventories
2:00 PM FOMC Minutes

DanteUnchained
Gold Member **

ved oni si to uz nejak prisposobia aby to vyslo na pekne cisla a nevzbudilo paniku :)

Glogol
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Príspevok od používateľa Glogol »

Trumpeta1978 napísal:
Ut 12 10, 2021 10:08 pm
...investovat do aktiv ktore rastu spolu s inflaciou
To sa lahko hovori ale tazsie realizuje. V pripade prudsieho zvysovania urokov pojdu do.rdele aj tie akoze inflacii odolne aktiva. Len pomalsie ako tie ostatne rastove. Najst lahko zobchodovatelne aktiva odolne voci inflacii a ! zvyseniu urokov neviem. A dokonca pozicat si v tejto dobe na investiciu uz si ani neviem predstavit. Momentalne jedine trading resp par dnovy swing. p.s. zlato a pod ignorujem.

Trumpeta1978
Guru Member ****

DanteUnchained napísal:
Ut 12 10, 2021 11:39 pm
ved oni si to uz nejak prisposobia aby to vyslo na pekne cisla a nevzbudilo paniku :)
je vysoko pravdepodobne ze urcita uprava tam prebieha, ale tiez si mozu dovolit iba urcity rozsah korekcie, uplne ustrelit mimo by im nepreslo

Glogol
pravdepodobne bude investicia napr do nehnutelnosti ci ETF vzdy lepsia ako drzat uspory na obycajnom bu

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

BlackRock CEO Larry Fink CNBC interview:

Assets were roughly flat when taking into account the increasing value of the dollar.
Revenue increased despite waiver of fees.
US has more job openings than ever before, but 8 million people are out of workforce.
There is a divergence between people out of work and those companies that are looking for employees.
Inflation is definitely not transitory.
He is still bullish in the long run and expects higher highs in equity market, but there will be transition period in the markets as costs of companies increase.
Companies will likely pass on extra costs to consumers.
Raising inflation from energy will be with us for a long time; US can not restrict supply without changing demand curve or without finding alternative sources of energy.
The company is working with oil and gas firms.

P.S: Germany's September CPI 0.0% m/m, as expected (last 0.0%); 4.1% yr/yr

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

total CPI increased 0.4% in September (consensus +0.3%). Core CPI, which excludes food and energy, increased 0.2% ( consensus +0.3%). On a year-over-year basis, total CPI is up 5.4% (versus +5.3% in August) and core CPI is up 4.0% (unchanged versus July).

DanteUnchained
Gold Member **

ked ta cituje americky moderator relacie o investiciach a burze.

https://twitter.com/cvpayne/status/1448319646260674563
On June 9, Senate passed a tech bill to counter China.

House members bought semi-conductor stocks BEFOREHAND.

Wyden bought tons of $AMAT, $AVGO, $KLAC & $NVDA.

Carper bought $INTC 8-days before Biden signed the semiconductor executive order.

Link: http://unusualwhales.com/i_am_the_senate
edit: Maly bonus:

Obrázok

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****

The Producer Price Index for September was a bit softer than expected. The index for final demand increased 0.5% month-over-month ( consensus +0.6%) and the index for final demand, less foods and energy, increased 0.2% (consensus +0.5%).

On a year-over-year basis, the index for final demand was up 8.6%, versus 8.3% in August. That is the largest advance since the 12-month data were first calculated in November 2010. The index for final demand, less foods and energy, was up 6.8%, versus 6.7% in August.

The key takeaway from the report is in the Treasury market's initial response, which is muted and indicative once again that market participants are sniffing peak inflation. The 10-yr note yield is down two basis points to 1.53% (which is where it was just prior to the release).

Nearly 80% of the increase in the index for final demand is owed to a 1.3% increase in prices for final demand goods, which included a 2.8% jump in prices for final demand energy.

Prices for final demand services increased 0.2%, the ninth consecutive advance.

The index for processed goods for intermediate demand rose 1.3% month-over-month and was up 23.9% year-over-year -- the largest increase since January 1975.

Prices for unprocessed goods for intermediate demand jumped 2.4% and were up 45.9% year-over-year.

osamely chodec
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 2:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa osamely chodec »

V celom svete sa obmedzuju vyrobne kapacity , nedostatok surovin, draha energia... Takze podniky budu mat obrovske straty. Do toho je inflacia cez 5% , co vysava kupnu silu obyvatelstva, havny motor spotreby. Ale SP500 sa chysta na test ATH. Zabudol som na nieco? :)
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

Trumpeta1978
Guru Member ****

Ludia peniaze maju a dopyt po tovaroch je vysoky. V Statoch sa aj celkom pekne rozbieha zamestnanost, blizi sa Black friday a za tym predvianocne obdobie- ludia budu vo velkom nakupovat

osamely chodec
Guru Member ****
Kontaktovať používateľa:

Teraz ozaj nerozumiem, ja netvrdim , ze ludia nemaju peniaze, ja tvrdim , ze ak im cena tovarov stupne o 5% tak si kupia o 5% menej tovaru ako pred povedzme rokom.V nominale sa mozno trzby zdvihnu no ako dosledok vyssich cien, ale ludia minu menej ks vyrobkov a to sa vyrobcom nebude pacit v dlhsom horizonte. Proste ideme dole kopcom. A to, ze sa produkuje menej vyrobkov uz teraz je holy fakt, ktory zastiera iba ich rastuca cena.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-

jaja
Silver Member *
Dátum registrácie: Pi 05 11, 2010 1:54 pm

Príspevok od používateľa jaja »

osamely chodec napísal:
Pi 15 10, 2021 11:28 am
ak im cena tovarov stupne o 5% tak si kupia o 5% menej tovaru ako pred povedzme rokom.
Ne, protože prostě mají těch peněz dost i na dražší zboží a vysokou ochotu utrácet. Zaseknout se to může jen na straně nabídky, poptávka je vysoká, až přehřátá. Problém s nabídkou nebude plošný, týkat se bude jen určitých oborů. Ale tohle přesně roztáčí inflaci a mám obavu, že se to jen tak nezastaví a spíš bude ještě zrychlovat.

Glogol
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm

Príspevok od používateľa Glogol »

Vsetci spoliehahu ze pri rastucich cenach to "niekto zhora" bude kompenzovat. Ako inac. To sa musi.

andre
Gold Member **
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm

Príspevok od používateľa andre »

Glogol napísal:
St 13 10, 2021 8:21 am
To sa lahko hovori ale tazsie realizuje. V pripade prudsieho zvysovania urokov pojdu do.rdele aj tie akoze inflacii odolne aktiva. Len pomalsie ako tie ostatne rastove. Najst lahko zobchodovatelne aktiva odolne voci inflacii a ! zvyseniu urokov neviem. A dokonca pozicat si v tejto dobe na investiciu uz si ani neviem predstavit. Momentalne jedine trading resp par dnovy swing. p.s. zlato a pod ignorujem.
Pozri si inflacne bondy napr. US ETF - TIP, alebo EUR ETF - FRC4.. Ja ich mam uz nejaku dobu v portfoliu. V ramci takej strenedobej rezervy. Ked ocakavas, ze vysoka inflacia ostane dlhodobo mali by dalej rast.

Trumpeta1978
Guru Member ****

Osamely chodec
pozri ako poskocili dnesne Retail sale pre Us / finviz.com

DanteUnchained
Gold Member **

300% cena zemneho plynu = kriza s Adblue. Dobre to zacina :D

https://autogratis.sk/kriza-adblue-co-t ... kvapaliny/

osamely chodec
Guru Member ****
Kontaktovať používateľa:

zazrak, netreba pracovat a trzby rastu . Covid nas naucil ako nerobit a zarobit . Kym hudba hra tancujeme ako na titaniku...
Yearly (2).png

glengoolie
Active Member
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa glengoolie »

DanteUnchained napísal:
Pi 15 10, 2021 3:23 pm
300% cena zemneho plynu = kriza s Adblue. Dobre to zacina :D

https://autogratis.sk/kriza-adblue-co-t ... kvapaliny/
nechapem v com je problem, ved kazdy kto ma dizel si moze nastat od nadrze kazde rano uplne zadarmo :lol:
for the best of times
Rule #1: never lose money

iceberg8
Platinum Member ***

Tajná ingrediencia je zločin.
Odoslané z počítača

DanteUnchained
Gold Member **

GERMANY TO EXIT COAL IN 2030, EIGHT YEARS EARLIER THAN PLANNED

Narrator: no it won't
:D

Joki
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm

Príspevok od používateľa Joki »

Desať percent najbohatších Američanov vlastní 89 % všetkých amerických akcií.

https://www.cnbc.com/2021/10/18/the-wea ... tocks.html
Ak má niekto záujem o referral link IBKR
(ešte 14 možností)
https://ibkr.com/referral/jozef719

Prípadne aj Finax, zašlite mi email a spätne zašlem link na zľavu z poplatku
(nie som finančný agent)
Investujem do akcii a etf, aby som mal príjemný život.

DanteUnchained
Gold Member **

V dajakej teme sa rozoberala meď.

*LME COPPER SPREAD SOARS TO $1,000, HIGHEST IN AT LEAST 27 YEARS

glengoolie
Active Member