Trhy - aktuálne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

Nechcem spamovať JUGGLER-ovi v jeho vlákne, tak radšej takto....


Čo sa týka sadzieb, veľmi by ma prekvapilo, keby FED pristúpil k rate hike-u už na septembrovom zasadnutí, nakoľko dáta z trhu by mohli byť aj lepšie, vytúžená 2% inflácia neprichádza ani náhodou, do toho kolaps cien ropy a devalvácia juanu...
Aj keď mám pocit, že trhu je už pomaly jedno, či sa zvýšia sadzby v septembri, alebo decembri... Nie je to samozrejme len o sadzbách.

Čo sa týka Číny, tam je to ešte zaujímavejšie. Zaujímalo by ma, kam by až padol Shanghai Composite, nebyť zásahu vlády. Zrejme by sme tu mali ďalší september 2008. Dnešok mi príde s poslednou krízou veľmi podobný. Vtedy US vláda podporovala subprime hypotéky, teraz prezmenu v Číne vláda motivovala k bežný ľud k "sub prime" nákupu akcií. Ani sa im nečudujem,že chcú za každú cenu zabrániť ďalším poklesom. Čo si navarili, to majú... A to, že realitný trh v US vyzerá už pomaly ako pred krízou, to už je len taká čerešnička na torte.

A úplne najzaujímavejší je pre mňa pohľad na valuácie US akcií. Niektorí(vrátane Yellenovej) tvrdia, že "stock market can be in bubble", niektorí, že "priemerné P/E 25 nie je nič strašné a je to len o trochu vyššie nad dlhodobým historickým priemerom. A bežný človek je z toho magor.

Na trhu to vyzerá tak ako keby investori (aspoň veľká väčšina z nich) už z trhu odišli a ostali len roztrasené ruky. Veď to, čo sme videli vo štvrtok a piatok bola luxusná ukážka paniky. Normálne som si na pamiatku urobil zopár screenshotov poklesov niektorých akcií. (SCTY -12%, AAPL - 6 %, SBUX -5 %, GOOG -5 % atď...)
Ešte že prišiel víkend a aspoň na chvíľu prerušil ten sell-off.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Ladis »

"investori (aspoň veľká väčšina z nich) už z trhu odišli a vo štvrtok a piatok bola luxusná ukážka paniky"
To neni pravda, pokud DAX nebo Dow Jones pár procent klesne, dělají to jen obchodní automaty, pomalé i vyskofrekvenční, které mají na svědomí snad 75% na burze obchodovaného objemu.
Nikdo neni v panice, když DAX ztratí 3% za den. To dělaji jen obchodní automaty.
Na bezcenný blábol z FED nebo na růst hospodářství Číny či oslabení Juanu zase reagují jen automaty a daytraders a žádný investor.
Co se týká bubliny u akcií, tam záleží jen na PE nebo PB nebo PS u každé jednotlivé akcie zvlášť. Nikdy nelze usuzovat, že akcie jsou drahé podle PE indexu, když se tam do PE indexu započtou i akcie s PE 100 a PE 450. Přitom jsou v tom samém indexu i akcie s PE 10 nebo PB 1 a PS 1. Tedy některé akcie jsou předražené jak Tesla, Facebook, Amazon, jiné akcie jsou dnes zas extrémně levné jak akcie BMW, Siemens, RWE, Lufthansa, Allianz.
Investoři nejsou dnes nervózní, nejsou v panice, neprodávají akcie na stop loss order ani bez, ale s maji radost, že jsou akcie BASF levné jako v prosinci a s radostí levné akcie jak BMW a BASF dnes nakupují. Jesli budou zítra akcie ještě levnější, to už je jedno.

Rozumní lidé, a těch je na Slovensku snad jen pět, ti mají z akcií každý rok radost, protože jim z jejich akcií rostou dividendy každý rok o 10%. Například dividendy Procter & Gamble. A o nic jiného rozumným lidem nejde, jen o růst příjmu každý rok o několik procent bez velké námahy. A toto zaručí jen dividendy od několika západních bluechips akcií, které se nikdy v životě neprodaji, ani 1999-2000 ani 2008. Jen když se nikdy neprodá, vyroste výnos dividendy 3% v prvním roce na výnos dividendy 100% jen za ten jeden asi 40. rok. Tedy máš-li dnes z tvých 100.000 euro dividendu 3%, můžeš mít ve 40. roce dividendu 100% z 100.000 euro (jen během jediného roku), pokud žádné akcie nepřikoupíš ani neprodáš. A nebo tvoje děti, které akcie zdědí.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Peter Em napísal: Ešte že prišiel víkend a aspoň na chvíľu prerušil ten sell-off.
Ešteže bola pauza. :wink: Na niečo sú predsa len dobré tie víkendy. Black Friday prešiel do Black Monday.

P.S. kým vo svojom vlákne komentujem aj trhy, každý príspevok je vítany. Teraz som si spomenul, že aj ja som kedysi založil vlákno s názvom TRHY AKTUÁLNE. A potom sme sa tam pohádali okolo Rusov a Ukrajiny a tým to vyhaslo...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Dnes čistá panika. Kde je Nobaaaaaaady?
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

NZD v jeden momnet cca 10 min dozadu uplne skolaboval, totalne bez likvidity, dole 300 bodov za 2 minuty, co je asi 5%.
Dnes je to cisty fat tail a fejdovat to nema ziaden vyznam.
Najlepsi fat tail od januraoveho CHF. Peknych 10-15 sigma pohyb na NZD. Podobne meny ako AUD, CAD detto.
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Hi Lo NZD/JPY 900 pipsov, co je 11% ... Tak po dnesku bude zase zopar ludi bez uctu sa zda.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Airmike »

fuj, tak tento technologicky fail budem dlho rozdychavat. je to masaker.



okrem toho ze sa zblaznili trhy tak sa zblaznila aj technologia. stalo ma to nastastie len 300-400 USD ale je to fakt sila. slip sopm dostal jak krava na uplne vsetkom. a este mi vystavovalo na live ucte mega vela objednavok. akoze kopirovanie z demo contestu. ale na deme som nic nemal. este ze som to cekol.

inac strata jak krava. taketo dni treba len presediet s rukami za chrbtom
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Ono je to vzdy otazka, ci to fejdovat alebo to folovovat. Ak uz ten denny pohyb ide cez par sigma a teda uz nie je normalny, tak kludne este par sigma dat moze, to uz je jedno. Uz sa jedna o paniku a ked uz nic, tak hlavne s tym nebojovat.
Ale aj keby si to rovno isiel s trendom tak na prvom nenormalnejsom candli povedzme na 5 min v mojom smere by som to zatvaral takze aj tak by som nikdy nevyhral tch 200 bodov za minutu na NZD/JPY.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Airmike »

taketo dni si treba dobre zapamatat. vsetky teorie a vsetky skilly su druhorade. treba to len prezit :D
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa davoo »

Obrázok

VIX, UVXY, VXX a že cez leto je o ničom volatilita a slabá action ha!
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Airmike »

davoo

to su od Mike-ho len take zvasty marketacke. v situaciach aka je toto neostane chladny nikto.
davoo
Silver Member *
Príspevky: 295
Dátum registrácie: Pi 10 02, 2012 10:37 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa davoo »

No neviem, všetci mi ukazujú šialené PnL to len ja s tými šmatlavými rukami som ešte ani trejd neotvoril, pretože neviem z ktorej strany to uchopiť. haha Dneska budem len chatovať na ako-investovať tuším počas session...

Inak pridávam sa k Martinovi, škoda, že tu už nie je Nobody. To by beggineri uvideli jeho prístup aj z tej druhej strany.
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Istiach »

Sakra, naposledy bolo take vzruso ked rupol peg od SNB :D
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Tak na fajront sa vsetko pekne zrovnalo do siku. Musis milovat tento financny inziniering :lol:
Prílohy
image.jpg
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

Ladis napísal: To neni pravda, pokud DAX nebo Dow Jones pár procent klesne, dělají to jen obchodní automaty, pomalé i vyskofrekvenční, které mají na svědomí snad 75% na burze obchodovaného objemu.
Nikdo neni v panice, když DAX ztratí 3% za den. To dělaji jen obchodní automaty.

Investoři nejsou dnes nervózní, nejsou v panice, neprodávají akcie na stop loss order ani bez, ale s maji radost, že jsou akcie BASF levné jako v prosinci a s radostí levné akcie jak BMW a BASF dnes nakupují. Jesli budou zítra akcie ještě levnější, to už je jedno.'
OK, fajn, AOS sa výrazne podpísali na tomto výpredaji, OK.
Ale akcie sú podľa mňa levné v kríze. Vtedy je rozumné nakupovať (s cieľom byť investor). Načo by som kupoval "levné" BMW teraz za 77, keď v kríze kúpim za 20?
Aj tie dividendy.... Napríklad moja obľúbená dividendová akcia PM. Ak je pri súčasnej cene cca 80 USD dividenda 5 %, tak ten, kto kúpil v kríze za 30 si teraz užíva dividendu 12 %
Dokonca aj taký SBUX, čo vôbec nie je dividendová akcia a vypláca smiešnych 1,2% ročne tak ten, čo kúpil v kríze za 4,50 si teraz užíva dividendu 14 % ročne ( v pomere k sume investovanej do akcie v r.2009).
Takže ak kupovať akcie kvôli dividendám, tak buď na dne, alebo blízko dna.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

Ten dnešný 9% rast pri rope mi príde trošičku dosť prehnaný. Sám neviem ako trh k takej hodnote dospel. Nevidím žiadny fundamentálny dôvod na rast cien ropy, preto dnešný rast ignorujem, keďže zrejme dlho nepotrvá. Kvôli včera zverejneným zásobám to asi nebolo, lebo to by už ropa rástla včera. Tak neviem či to bolo o vyššom ako očakávanom zverejnenom HDP, "stabilizovaným" akciám v Číne a USA, nižšej pravdepodobnosti, že FED dvihne sadzby, alebo kombináciou všetkého dokopy... To je jedno.

Trhy síce pomerne úspešne skorigovali časť strát, ale je tam cítiť nervozitu. Nevidím dôvod teraz longovať akcie a snažiť sa swingovať... V takom neistom období spravím zrejme len nejaké daytrady...
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Airmike »

Nevidis ziadny fundamentalny dovod ?

spominas zasoby, HDP, Akcie a FED ale ten najpodstatnejsi fundament pri rope je cena tazby a ta je dramaticky vyssia jako sucasna cena. na trhu je taka disproporcia medzi cenou za ktoru vacsina sveta tazi a burzovou cenou, ze sa to skor alebo neskor preleje. ale ropa uz ziadny velky pokles nevygeneruje.

a co sa tyka toho Ladisovho vyroku o automatoch, to by som vobec nebral do uvahy. nevie o com hovori.
nitro
Active Member
Príspevky: 75
Dátum registrácie: Ne 08 03, 2009 5:00 pm
Bydlisko: KE/PRG

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa nitro »

Mika napísal:Nevidis ziadny fundamentalny dovod ?

spominas zasoby, HDP, Akcie a FED ale ten najpodstatnejsi fundament pri rope je cena tazby a ta je dramaticky vyssia jako sucasna cena. na trhu je taka disproporcia medzi cenou za ktoru vacsina sveta tazi a burzovou cenou, ze sa to skor alebo neskor preleje. ale ropa uz ziadny velky pokles nevygeneruje.

a co sa tyka toho Ladisovho vyroku o automatoch, to by som vobec nebral do uvahy. nevie o com hovori.
Neviem kde si vycital, ze cena tazby je dramaticky vyssia ako sucasna cena, ale celkom rad by som videl nejaky link kde si o tom mozem precitat viac, kedze silne pochybujem ze je to pravda. Minimalne Saudskej Arabii a ich susedom by kludne stacila aj cena $15-$20/barel a stale by na tazbe profitovali.
A business that makes nothing but money is a poor business.

(Henry Ford)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Cenu tazby nikto neprezradi. Ak ano tak je zarucene zavadzajuca. Podobne zasoby ropy a vobec financna situacia olejarskych firiem.
Odkial beries, ze Saudom by stacilo 15-20 $/barel? Dali sa na skromnost?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Airmike »

nitro napísal:Nevidis ziadny fundamentalny dovod ?

spominas zasoby, HDP, Akcie a FED ale ten najpodstatnejsi fundament pri rope je cena tazby a ta je dramaticky vyssia jako sucasna cena. na trhu je taka disproporcia medzi cenou za ktoru vacsina sveta tazi a burzovou cenou, ze sa to skor alebo neskor preleje. ale ropa uz ziadny velky pokles nevygeneruje.

a co sa tyka toho Ladisovho vyroku o automatoch, to by som vobec nebral do uvahy. nevie o com hovori.

Neviem kde si vycital, ze cena tazby je dramaticky vyssia ako sucasna cena, ale celkom rad by som videl nejaky link kde si o tom mozem precitat viac, kedze silne pochybujem ze je to pravda. Minimalne Saudskej Arabii a ich susedom by kludne stacila aj cena $15-$20/barel a stale by na tazbe profitovali.

Saudi tazia v priemere za 8$ za barel. To je pravda. A tiez si myslim, ze maju na cene sucasnej ropy velku zasluhu. Pretoze pre cely svet nepochopitelne nechceli znizovat produkciu. Asi kazdy cital clanky o tom, co sa dialo na poslednom zasadnuti OPEC.

Ja som mal ale na mysli priemer za kolko sa tazi v ostatnych krajnach. A ten je 52-58$ za barel.

Myslim ze prepocty nakladov na tazbu ropy, ale aj zlata a striebbra a inych komodit sa daju najst na nete. Rovnako tak ako sa da vypocitat cena produkcie komodit. Na tom je postavena fundamentalna analyza. Nieje to ziadne tajomstvo a btw nieje to zas tak zaujimavy topic. Ak by si velmi chcel zistis dokonca aj cenu za ktoru tazia jednotlive firmy. To sa da vycitat zo suvah. A vela ludi to pocita ked robia fund. Analyzu taziarskych firiem.

Rokosak - ak si myslis ze to je nejaky tajny udaj tak asi nemame moc o com kecat :)
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Honzajs »

Nejde o to, za kolik Saúdové těží ropu, ale o to, na jaký příjem z těžby ropy (a potažmo její cenu) mají postavený státní rozpočet. Určitě by jim 15-20 dolarů za barel nestačilo (i když by možná těžili se ziskem).

Náklady na těžbu té či oné firmy se dají zjistit z finančních výkazů dané společnosti.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

Mika napísal:Nevidis ziadny fundamentalny dovod ?

spominas zasoby, HDP, Akcie a FED ale ten najpodstatnejsi fundament pri rope je cena tazby a ta je dramaticky vyssia jako sucasna cena. na trhu je taka disproporcia medzi cenou za ktoru vacsina sveta tazi a burzovou cenou, ze sa to skor alebo neskor preleje. ale ropa uz ziadny velky pokles nevygeneruje.
Tak či tak nechápem ten výrazný ( štvrtkový 9 % a piatkový 6 %) rast ropy. Previs ponuky nad dopytom naďalej trvá, návrat Iránu na trh to zrejme ešte zhorší, silný dolár je tu stále a počet aktívnych ropných vrtov neklesá... Všetky tieto prúsery stále trvajú (max. dolár mierne oslabil) takže naďalej si stojím za tým, že nechápem ten optimizmus.
Ale trh má zrejme svoju (trafenú) logiku. Ja som ešte stále bearish.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa osamely chodec »

tu ten pesimizmus ohladom ceny konci...http://www.eia.gov/petroleum/drilling/pdf/dpr-full.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mika, data na vyrobne naklady ropy Saudskej Arabie sa odhaduju od 1-2 cez 10-20 az tuto http://qz.com/311179/the-real-reason-wh ... -us-shale/" onclick="window.open(this.href);return false; $86.2 za barel. Vo vsetkych pripadoch ide o odhady.
Podla posledneho clanku im cena 10-20 nestaci.
Ja zdoraznujem nespolahlivost makroekonomickych a inych dat. Napriklad oficialny rast Cinskej ekonomiky udavany Cinou je 7%. Povrava sa, ze v skutocnosti sa rovna 0. Podobne sa ukazalo, ze do HDP USA pripocitavali cast vyroby, ktora bola cela prestahovana do Ciny. Co sa tyka zasob ropy Saudskej Arabie je plno roznych nazorov. Ktory je spravny neviem, cize do analyzy nezahrnujem. A uplne na grc su data o nezamestnanosti.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Honzajs »

Metodika výpočtu makro dat je kapitola sama pro sebe.
nejspolehlivější jsou tzv. "tvrdá data", tedy data, která neprochází hedonickými či jinými úpravami, nejsou sezónně očišťovány atd. - HDP mezi těmito daty rozhodně není.
Matej1992
Silver Member *
Príspevky: 176
Dátum registrácie: Po 23 08, 2010 8:55 pm
Bydlisko: Trnava
Has thanked: 7 times
Been thanked: 2 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Matej1992 »

Peter Em napísal: Tak či tak nechápem ten výrazný ( štvrtkový 9 % a piatkový 6 %) rast ropy. Previs ponuky nad dopytom naďalej trvá, návrat Iránu na trh to zrejme ešte zhorší, silný dolár je tu stále a počet aktívnych ropných vrtov neklesá... Všetky tieto prúsery stále trvajú (max. dolár mierne oslabil) takže naďalej si stojím za tým, že nechápem ten optimizmus.
Ale trh má zrejme svoju (trafenú) logiku. Ja som ešte stále bearish.
Ako pises dolar oslabil, dalej vysoka volatilita trhov, dalej Venezuela coraz zufalejsie vola po krizovom zasadnuti OPECu, Oman ci kto sa vyjadril ze uz sa dostava pri tazbe do straty, najvacsia ekonomika sveta-USA prekvapila vysokym rastom HDP v druhom kvartali a v piatok po mesiaci zase padol nizsie pocet aktivnych vrtov. K tomu prirataj extremne predany ropny trh, kde prakticky 2 mesiace teda 8 tyzdnov stale cena klesa cize bud je vacsina investorov mimo alebo short. Zrazu prisiel vo stvrtok silny narast ceny a blizil sa koniec mesiaca ja by som si nekazil vykonnost tak v sulade s trhom uzavrem short pozicie nakupom cize v piatok cena zase hore.

Samozrejme som nazoru ako ty ze cena nevyleti hore k 80-100 USD ale ked zobereme to pasmo 40 - 60 USD za potrebne z hladiska dlhodobo udrzatelnej do tazby a nezmeni sa nam zrazu vyrazne fundament (nespomali/nezrychli Cina ani USA, ani nedojde k vypadku dodavok a pod...) tak vzdy ked bude cena ropy mimo toto pasmo tak sa daju ocakavat kratke a o to prudsie pohyby a hlavne teraz ked je zvysena nervozita a nito nevie co bude...
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

Rokosák napísal:Napriklad oficialny rast Cinskej ekonomiky udavany Cinou je 7%. Povrava sa, ze v skutocnosti sa rovna 0.
Tiež som to minule počul a bol som dosť prekvapený. Rast 7 %, alebo 0 je sakra rozdiel. V prospech nulového rastu hovorí to, čo vo videu nižšie spomína Juraj Karpiš z INESS, že v Číne nerastie spotreba elektrickej energie. (tak ako môže ekonomika rásť o 7 %).
http://www.tyzden.sk/video/26168/co-pre ... -pondelok/" onclick="window.open(this.href);return false;
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Peter Em napísal: v Číne nerastie spotreba elektrickej energie. (tak ako môže ekonomika rásť o 7 %.)
Mozu ju spotrebovavat o 7% efektivnejsie nez pred rokom.
matematema
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Ut 23 12, 2014 11:04 am

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa matematema »

Buduci tyzden bude asi zaujimavy :)

http://www.investicniweb.cz/zpravy-z-tr ... aver-roku/" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Zaujimavý článok. Dík.

V krátkodobém horizontu bude podle Kolanovice pro další vývoj na amerických trzích určující výsledek prosincového zasedání Fedu, který centrální banka USA oznámí příští týden ve středu.

Stratég navíc upozorňuje, že se trh výsledek zasedání Fedu dozví pouze necelých 48 hodin před tím, než dojde v pátek k expiraci opcí na index S&P 500 v hodnotě 1,1 bilionu USD, což je nejvyšší číslo za několik let.

"Opce v hodnotě 670 miliard dolarů jsou put opce, z toho opce v hodnotě 215 miliard dolarů mají stanovenou realizační cenu (strike) mezi 1 900 a 2 050 bodů. Obchodníci budou tyto opce pravděpodobně držet přes zasedání Fedu až do jejich expirace, takže v okamžiku, kdy bude banka oznamovat výsledek zasedání, budou vypadat de facto jako masivní stop-loss příkaz," uvádí Kolanovic.

Co to znamená? Pokud by došlo k proražení těchto úrovní, mohl by se propad indexu zastavit až na strike cenách kolem 1 800 bodů, odhaduje Kolanovic.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Honzajs »

Přeji všem, ať je rok 2016 PRŮMĚRNÝ

Co to znamená?

Že bude lepší než rok 2015 a horší než rok 2017 8)
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

Čínská centrální banka dnes do tamní ekonomiky uvolnila skrze operace na volném trhu nejvíce hotovosti od září 2015. Tento krok by měl podpořit čínský akciový trh po včerejším 7% propadu.

Čínská centrální banka dnes prostřednictvím 7denních repo operací nabídla tamnímu finančnímu sektoru hotovost v celkovém objemu 130 mld. juanů (20 mld. USD) při roční úrokové sazbě 2,25 %. Centrální banka dnes rovněž oslabila referenční kurz juanu vůči americkému dolaru na 6,517 ze včerejších 6,503 za dolar.

Podporu pro čínské akcie dnes vytvořily také státem kontrolované akciové fondy, které dnes byly údajně na straně nakupujících. Informaci sdělil agentuře Bloomberg interní zdroj, který si nepřál být jmenován. Čínská komise pro cenné papíry také údajně sdělila burzám, že půlroční zákaz prodeje akcií ze strany hlavních akcionářů zůstane v platnosti i nadále (původně bylo plánováno jeho ukončení po prvním lednovém týdnu).


Navzdory podpoře ze strany státních institucí index šanghajské burzy v průběhu dne ztrácel až 3 %, nakonec se však vzpamatoval a uzavřel v blízkosti nuly.


Som zvedavý, ako by to vyzeralo nebyť "nákupov zo strany štátu" a ako by to vyzeralo, keby nepredĺžili ten zákaz predaja pre veľkých investorov (ktorý mal skončiť už o pár dní - 8.januára). Zrejme by sme videli ďalší pekný výplach.

http://www.fio.sk/spravodajstvo/novinky ... e-ztracely" onclick="window.open(this.href);return false;
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Istiach »

Som zvedavy ako trhy zajtra zareaguju: http://www.reuters.com/article/us-china ... RC20160107" onclick="window.open(this.href);return false;

China will suspend its new stock market circuit breaker mechanism as of Friday, the Shanghai and Shenzhen stock exchanges said on their websites on Thursday.
Používateľov profilový obrázok
Peter Em
Silver Member *
Príspevky: 227
Dátum registrácie: Po 15 12, 2014 6:15 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Peter Em »

SP500 je teraz na 2045. Asi už počkám, kým sa to vydriape na 2100 a tam to začnem bez milosti a za barák shortovať. Nebude to za celý bank, nechám si nejakú rezervu na nejaký dokup, keby to vyliezlo až ku 2200.
“Vše závisí na jediném: Zda je víc papírú než hlupákú, nebo více hlupáku než papírú"
Riziko sa pripravuje z rovnakých dávok dvoch prísad - sú to pravdepodobnosť a následky.
In love with Wall Street...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Korelácia ES (dole) a ropy (hore). Pohľad dnes v preopen:
Prílohy
OIL today.PNG
ES today.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MartinPillar
Platinum Member ***
Príspevky: 968
Dátum registrácie: Ut 11 11, 2014 4:07 pm
Has thanked: 1 time
Been thanked: 7 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa MartinPillar »

Eric Scott Hunsader (@nanexllc)
07/09/16 19:59

105 stocks suddenly jumped at 12:05:38.
46 of those moved 1% or more
Each line is 1 stock

pic.twitter.com/B4sT2mc95L

:shock:
Prílohy
image.png
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dobrý článok o kríze v Deutsche bank:

https://mishtalk.com/2016/09/24/merkel- ... coming-up/" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Nebojím sa krízy v Amerike. FED natlačil dosť peňazí aby promptne vykúpil všetky svoje banky: Lehman Brothers sa už nikdy nezopakuje. Ale EU - to je iné kafé, pochybujem , že európske vlády a politici sú schopní rýchlej a účinnej akcie.
V poslednej dobe Nemecko dosť útočí na ECB...aj preto bolo jej posledné zasadanie pre finančníkov sklamaním. A teraz Merkelová prilieva benzín do ohňa...žiadne zachraňovanie DB...nech si to najprv vylížu investori. Ak bude rovnaký scénar aj pre Talianov...môžeme sa pripraviť na riadne turbulencie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Pekný článok. Ukazuje ako je akciový trh predražený v pomere ku HDP. Tento zvláštny indikátor o ktorom sa sám Buffett kedysi vyjadril, že je NAJLEPŠÍ sa dostal nad hodnotu 1,00 iba 4 x v histórii. A vždy potom prišiel obrovský pád:

1. 1929 - nasledoval najhorší pád v histórii
2. 1936 - 40% pád
3. 1999 - 60% pád
4. 2007 - 60% pád

5. 2013 - doteraz....bude pád?

Buffett sa k tomu indikátoru vyjadril v 2001:

"It is probably the best single measure of where valuations stand at any given moment." .

Teraz však akosi na to zabudol. Odporúča byť na 90% zainvestovaný v akciách (SPY) a 10% v krátkodobých vládnych dlhopisoch. Mýli sa Mr. Buffett ? Budúcnosť ukáže...

http://seekingalpha.com/article/4009438 ... ter-widget" onclick="window.open(this.href);return false;

kliknúť pre zväčšenie:
Prílohy
Market Cap to GDP indicator.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa jogo »

Velmi zaujimavy graf. Kde sa da najst jeho "original"? Rad by som ho priebezne sledoval, ci neni "upravovany"...ak zistim, ze je seriozny, tak v najblizsej dobe nakupim na zaklade tohto grafu OTM Put opcie na SPY. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Kos3
Príspevky: 49
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 5:52 pm

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Kos3 »

Mam zly pocit ze od zaciatku oktobra za zmenili drivery na trhoch, nejake vacsie fundamental shifts v pozadi, mozno to suvisi s pridanim renminbi do SDR baskety, mozno to s tym suvis vobec nema, ale casova zhoda stoji za zamyslenie. Nezda sa mi ze by to cele malo byt iba o pricovani fed hiku na december ... USDCNY prerazilo highs zo zaciatku roka, USD index aj eurusd na urovniach kde bolo naposledy v marci. Keby som mal jednu vec odporucat zainvestovanym ludom, bolo by to ist do cashu, najlepsie dolaru asi a vyckat co sa udeje do konca roka or so.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"