Trhy - aktuálne

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa wladas »

Musk tweet = Tesla up
takze ano :)
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Ja som zvedavy ako a ci realne podlozi tie data sef OSN pre distribuciu jedla, ako to "zachrani 42 mil" hladujucich.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No teraz sa ten ich sef dostal do uzkych, podla mna. Lebo ak nebude reagovat kladne na open source, moze to na neho vrhnut zly tien machinacii..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

iceberg8 napísal: Po 01 11, 2021 9:22 pm No teraz sa ten ich sef dostal do uzkych, podla mna. Lebo ak nebude reagovat kladne na open source, moze to na neho vrhnut zly tien machinacii..
vacsina pomoci afrike konci v rukach skorumpovanych ojebavacov, to je cely problem, penazi tam tecie dost ale chyba kontrola kam tie veci idu. Takze som zvedavy ako z tohto bud OSN vykluckuje alebo ako to sprehladnia.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

pokus napísal: Ut 02 11, 2021 6:40 pm Uplne ako eurofondy u nas
Tie sa rozkradaju asi v mensom pomere, ale...

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

vsade sa na tom nabaluju, ci v Eu alebo v Afrike. Dokonca su aj ekonomovia, povodom z Afriky, ktori vyzyvaju aby sa uz ziadna pomoc Afrike dalej neposielala, pretoze vidia ze to nic neriesi, pretoze domaci potom nemaju ambiciu nieco zlespovat lebo vedia ze zvonku ich vzdy niekto zachrani.. Lavicové myslienky su casto na prvy pohlad velmi sympaticke, ale v realite vacsinou nic z dlhodobeho hladiska neriesia. Podstata africkych problemov je v tom, ze maju prilis vela deti vzhladom k tomu kolko potravin dokazu vygenerovat a riesenim nie je posielat im dalsie jedlo aby mali deti este viacej.
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Trumpeta1978 napísal: St 03 11, 2021 6:05 pm vsade sa na tom nabaluju, ci v Eu alebo v Afrike. Dokonca su aj ekonomovia, povodom z Afriky, ktori vyzyvaju aby sa uz ziadna pomoc Afrike dalej neposielala, pretoze vidia ze to nic neriesi, pretoze domaci potom nemaju ambiciu nieco zlespovat lebo vedia ze zvonku ich vzdy niekto zachrani.. Lavicové myslienky su casto na prvy pohlad velmi sympaticke, ale v realite vacsinou nic z dlhodobeho hladiska neriesia. Podstata africkych problemov je v tom, ze maju prilis vela deti vzhladom k tomu kolko potravin dokazu vygenerovat a riesenim nie je posielat im dalsie jedlo aby mali deti este viacej.
Presne. Info od kamarata:

Vo svajciarsku je podpora tak dlho, ako si bol zamestnany - max vsak 24 mesiacov. Nutnost 8 ziadosti o pracu mesacne, dostavas 80% priemernej hrubej mzdy za dane obdobie kolko si odrobil. Ak odides sam prve 3 mesiace dostavas 0, ak ta vyhodia dostavas okamzite podporu. Nikomu sa tam nechce robit.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Zdravím mal by som jednu banalnu otazku na skusenejsich. Ja mimo hlavnych traderskych hodin som nikdy neobchodoval. Ide o pohyb ceny po zatvoreni burzy. Napr cena vyskoci po zatvoreni povedzme o 5percent, alebo o tolko spadne čo znamena ze ide o vyznamnu zmenu ceny. Ale na druhy den, ten pohyb v grafe niekedy vidim zaznamenany ale niekedy nie. Alebo mi nieco unika a som si niecoho nevsimol? Dokonca mam pocit ze u niektorych akcii ten pohyb vidim skoro vzdy a u inych prakticky nikdy. Este upresnim ze vychadzam z grafu co je na google, pridavam aj priklad:
Prílohy
CNCE.jpg
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pokus napísal: Št 04 11, 2021 8:23 am Vyklikaj si to priamo na nasdaq.com, tam vidis aj objemy obchodov a casto ide doslova iba o jednotlive kusy. Imho preto nie su v inych sluzbach zaznamenane, lebo ide o spekulativne, nevypovedne pohyby.
ďakujem, myslel som si tiez, ze asi je to otazka objemu obchodov
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Adammd »

pouzivaj na vsetko tradingview, mas tam aj pre- aj aftermarket
TV.png
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trumpeta1978 napísal: Št 04 11, 2021 7:55 am Zdravím mal by som jednu banalnu otazku na skusenejsich. Ja mimo hlavnych traderskych hodin som nikdy neobchodoval. Ide o pohyb ceny po zatvoreni burzy. Napr cena vyskoci po zatvoreni povedzme o 5percent, alebo o tolko spadne čo znamena ze ide o vyznamnu zmenu ceny. Ale na druhy den, ten pohyb v grafe niekedy vidim zaznamenany ale niekedy nie. Alebo mi nieco unika a som si niecoho nevsimol? Dokonca mam pocit ze u niektorych akcii ten pohyb vidim skoro vzdy a u inych prakticky nikdy. Este upresnim ze vychadzam z grafu co je na google, pridavam aj priklad:
Po zatvorení búrz ( o 22,00..teraz 1 týžden o 21,00 ) fungujú ešte elektronické trhy (priamy nákup/predaj..bez marketmakerov ) a to 4 hodiny po zavretí a 5 a pol hodiny pred otvorením. Niektoré akcie sa obchodujú, niektoré nemajú dôvod. Závisí od ponuky/dopytu. Ked vyjde nejaká kurzotvorná správa, tak sa to rozhýbe ( vidiš to na grafe )...ked nie, tak graf je prerušený. Graf môžeš zadara vidieť aj na YahooFinance ( musíš nastaviť ,,extended hours,, ) alebo na Nasdaq.com si môžeš pozrieť všetky transakcie minúta po minúte.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

btw tentoraz ten aftermarket pohyb niečo skutočne naznačoval :D
Prílohy
cnce2.jpg
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Trumpeta1978 napísal: Št 04 11, 2021 7:55 am Zdravím mal by som jednu banalnu otazku na skusenejsich. Ja mimo hlavnych traderskych hodin som nikdy neobchodoval. Ide o pohyb ceny po zatvoreni burzy. Napr cena vyskoci po zatvoreni povedzme o 5percent, alebo o tolko spadne čo znamena ze ide o vyznamnu zmenu ceny. Ale na druhy den, ten pohyb v grafe niekedy vidim zaznamenany ale niekedy nie. Alebo mi nieco unika a som si niecoho nevsimol? Dokonca mam pocit ze u niektorych akcii ten pohyb vidim skoro vzdy a u inych prakticky nikdy. Este upresnim ze vychadzam z grafu co je na google, pridavam aj priklad:
Uz ti odpovedali, len doplnim, vies to pozriet aj na marketwatch, vidis tam aj volume aky je aktualne obchodovany - https://www.marketwatch.com/investing/stock/AMC

Ak ten pohyb nevidis v pre-market/pri otvoreni, znamena to ze objem tradovanych akcii tu cenu vratil naspat. napr. po session bol bullmarket pressure, a rano zase sell market pressure takze uvidis len drobny gap pri otvoreni trhu, ale after hours maximum sa neeviduje, eviduje sa len market open a close na svieckach v grafe, nic viac.


k teme:

US banking si celkom ide.

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

pekný piatok
Nov 05 8:30 AM Nonfarm Payrolls Oct 531K 400K 312K
Nov 05 8:30 AM Nonfarm Private Payrolls Oct 604K 390K 365K
Nov 05 8:30 AM Unemployment Rate Oct 4.6% 4.7% 4.8%
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Yep. All time high:

The stock market at record highs after the October employment report came in stronger than expected and Pfizer (PFE 48.27, +4.42, +10.1%) announced positive data for its COVID-19 oral antiviral. The S&P 500 futures trade 29 points, or 0.6%, above fair value at the 4700 level.

Starting with the data, nonfarm payrolls increased by 531,000 ( consensus 400,000), the unemployment rate improved to 4.6% ( consensus 4.7%) from 4.8% in September, and average hourly earnings increased 0.4% m/m ( 0.4%). The labor force participation rate, however, was unchanged at 61.6%.

As for Pfizer, interim data showed the company's Covid pill reduced the risk of hospitalization or death by 89%. PFE shares are up 10%, while shares of Merck (MRK 81.45, -9.09, -10.2%), which has a competing treatment, are down 10% on the news. Moderna (MRNA 241.51, -42.02, -14.8%) is down 15%

Dáta výborné a teším sa, že bude pilulka proti Covidu s vysokou účinnosťou...

K tým preopen/afterclose. dáta. Ja ked sa zobudím, alebo doobedu, ked sa mi nechce otvarať TWS tak hodím ticker do Yahoo Finance v mobile a tam pekne a dokonca real time ukazuje close cenu + cenu v preopen (ked sa akcia trejdí ). To isté po zavretí trhov, ale to už mám comp stále pustený.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Max100 »

Akurat som cital clanok o tom novom lieku.Nevies ci ho vytvarali sami,alebo este s nejakou spolocnostou?Vies mi prosim ta poradit,ci sa oplati kupit niekolko akcii od nich?Ja mam zatial zainvestovane v ETF,ale po precitani clanku o lieku mi napadlo,ci by to nezdvihlo cenu akcii.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Max100 napísal: Pi 05 11, 2021 5:02 pm Akurat som cital clanok o tom novom lieku.Nevies ci ho vytvarali sami,alebo este s nejakou spolocnostou? Vies mi prosim ta poradit,ci sa oplati kupit niekolko akcii od nich?Ja mam zatial zainvestovane v ETF,ale po precitani clanku o lieku mi napadlo,ci by to nezdvihlo cenu akcii.
Neviem s kým. Spravidla to nerobia sami, ale nájdu projekt, podporia, uzavrú zmluvu. Tieto gigantické firmy velmi neobchodujem a ťažko je vyjadriť sa. Radiť si netrúfam, ale myslím si, že investične je PFE dobrá akcia. Je to dividendová akcia na dlhú trať (divi 3,56% p.a. ), ale ked sa pozrieš na graf, tak aj pekne rastie ( +150% za 10 rokov). So svojou vakcínou si teraz urobili dobré meno..fakt je to najlepšia vakcína na covid. Ale s pilulkou na covid to môže byť ešte lepšie...len nemám o tom vela vedomostí...som však prekvapený, že 89% účinnosťou. Sledoval som ALT ( altimmune ) a VXRT (Vaxart), ktoré vyvíjajú pilulku a spray do nosa...ale nevedel som, že aj Pfitzer vsadil na niečo také. Veľa by som do nej nedával, ale ako súčasť portfólia za daný sektor je určite dobrá. keby som bol investor, počkal by som až prach usadne a nakupoval by som v pásme 46-44 na viackrát.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Max100 »

Dobre ze som sa ta opytal.Nevedel som ze je to dividendova akcia.Kupoval som ETF aj koli danovym veciam,aby som nic okolo toho uz neriesil.A vies mi poradit,ako zistim,ktore akcie su dividendove a ktore nie?Pri ETF je to uvedene.Vdaka.
samuel
Active Member
Príspevky: 76
Dátum registrácie: So 03 07, 2021 1:42 pm
Has thanked: 4 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa samuel »

Max100 napísal: Pi 05 11, 2021 6:43 pm A vies mi poradit,ako zistim,ktore akcie su dividendove a ktore nie?Pri ETF je to uvedene.Vdaka.
napriklad tu: https://www.dividend.com/stocks/health- ... fe-pfizer/
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15694
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 991 times
Been thanked: 1343 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Veľké firmy, ktoré už menej rastú s tržbami a ziskami sa snažia prilákať investorov tým, že vyplácajú dividendu ( podiel na zisku ).
Veľa firiem vypláca dividendy, ale nezaujímavé, menšie. Takže nie sú v pozornosti dividendových investorov.
Napr. ETF na SP500 = 500 firiem má dividendový výnos teraz 1,3% p.a.

Toto číslo nájdeš pri každej akcii v základných číslach ako YIELD, alebo DIVI YIELD, alebo DIVIDEND %...niekde neudávajú v % ale v USD.
Hoď si ticker do Finvizu, Yahoo Finance, alebo Marketwatch, alebo Google Finance a tam to vidíš. Google to má dokonca po slovensky.

Napr. Intel teraz vyplatil 0,3475 USD..to je za štvrtrok...čiže x 4 = 1,39 USD na 1 akciu a 1 rok.
Ked máš 1000 akcií v cene 50 = 50 000 USD tak divi je 1390 USD, čo je 2,78% p.a.

Aj z tých velkých rastových firiem mnoho vypláca divi a lákajú investorov tým, že ju neustále zvyšujú. Vytvárajú si divi históriu, ktorú divi investori zanietene študujú...Napr. AAPL a MSFT vyplácajú zhruba po 0,6% p.a..ale AMZN , GOOGL, FB ešte nie.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Max100
Silver Member *
Príspevky: 168
Dátum registrácie: Ne 15 08, 2021 12:46 pm
Has thanked: 12 times
Been thanked: 22 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Max100 »

Vdaka za usmernenie.Tak dividendove akcie nebudu pre mna,kedze ako vyssie pisem,nakupujem ETF koli jednoduchosti a odpadaju mi tym starosti so zdanovanim atd.A prave divedendove akcie by mi to narusili.
Používateľov profilový obrázok
Joki
Platinum Member ***
Príspevky: 1002
Dátum registrácie: Po 30 08, 2021 1:24 pm
Has thanked: 172 times
Been thanked: 223 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Joki »

Max100 napísal: So 06 11, 2021 10:59 am Vdaka za usmernenie.Tak dividendove akcie nebudu pre mna,kedze ako vyssie pisem,nakupujem ETF koli jednoduchosti a odpadaju mi tym starosti so zdanovanim atd.A prave divedendove akcie by mi to narusili.
Max100, neber to ako narušenie. Dividendy nie sú až taká komplikácia, na účet ti už prídu zdanené, na SK už nič neplatíš, akurát ich uvedieš v DP. Dividendový príjem (pasivny prijem) je fajn, každého štvrť roka ti chodia na účet peniaze, tie buď reinvestuješ alebo použiješ na svoju spotrebu.
Joki bought a coffee. Ty môžeš tiez :)
https://www.buymeacoffee.com/akoinvestovat
rmaly
Guru Member ****
Príspevky: 1421
Dátum registrácie: St 21 04, 2010 12:53 pm
Has thanked: 751 times
Been thanked: 81 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa rmaly »

Joki napísal: So 06 11, 2021 9:52 pm Max100, neber to ako narušenie. Dividendy nie sú až taká komplikácia, na účet ti už prídu zdanené, na SK už nič neplatíš, akurát ich uvedieš v DP. Dividendový príjem (pasivny prijem) je fajn, každého štvrť roka ti chodia na účet peniaze, tie buď reinvestuješ alebo použiješ na svoju spotrebu.
Tak zial to neplati pre niektore zkarhane europske ETFka... som sa ojekabatil a teraz s tym mam pracu (asi ich predam) :)
VGEU a EXSA napriklad... ale tak my bad (i ked zo zaciatku chodili zdanene)...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

neviem ci sa pamatate, pisali sme to tu /ci inom vlakne?/, Kiyosaki v mediach tvrdil ze v 09/2021 zazijeme najvacsi pád trhov v historii co sme brali pochopitelne s velkou rezervou.
Teraz v 11/2021 to mozme zhodnotit: S&P 500 naozaj zaznamenal v septembri mierny pokles, ktory ale dobehol uz v tretej stvrtine októbra a momentalne sme na ATH. Nasdaq 100 sa spraval prakticky identicky.
Reportované Us makrodáta môžme označiť ako za velmi dobré. K tomu nás čaká spotrebiteľsky najsilnejšie obdobie.Napr nezamestnanost maju aktualne iba 4,6percenta. Pre porovnanie,po krize v 2008 trvalo vyše 7rokov pokym bola dosiahnuta tato hodnota.
Používateľov profilový obrázok
wladas
Platinum Member ***
Príspevky: 961
Dátum registrácie: St 22 09, 2021 7:42 pm
Has thanked: 43 times
Been thanked: 127 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa wladas »

Preco potom casto pocujem ze hrozi silna korekcia? Mimo Evergreen. Hlavne kvoli aktualnej situacie (malo surovin, inflacia, atd atd)
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

wladas napísal: Ne 07 11, 2021 9:43 am Preco potom casto pocujem ze hrozi silna korekcia? Mimo Evergreen. Hlavne kvoli aktualnej situacie (malo surovin, inflacia, atd atd)
sme na ATH a vtedy je vzdy lahke prognostikovat korekciu, pretoze tá raz musí tak ci tak príst. Otazkou je len jej intenzita. Po nádychu musi vzdy nasledovat výdych.
Investor ktory ma strednodoby ci dlhodoby timeframe toho taketo epizódky prilis nevzrusuju, dolezitejsi je prenho dlhodoby trend. U traderov je to samozrejme ine.
Svet je zaplavený lacnymi peniazmi a tie budu aj nadalej roztacat kolesá spotreby a teda aj výroby.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Peniaze su sice lacne, ale ak zvysia uroky.. Skor by ma zaujimalo, kto ma odvahu si zobrat americku hypoteku a vrazit ju do trhov.. Pretoze dnes to dava matematicky zmysel. Fix 10 rokov s 1,55% urokom alebo 1,15% na 7rokov. Preco nie, ked je inflacia vyssia.. Ak by to bolo take jendoche, kazdy by to robil, nie? :)
Ti, co toto urobili v 2011 maju dnes uz svoj risk za vodou..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8

ja som nad americkou hypotekou vazne uvazoval. Ale potom som si uvedomil ze viacej si vazim socialnej istoty /strecha nad hlavou nezatazena dlhom/ ako potencialnym vysokym zhodnotenim na trhoch. Uz nemam taky vek aby som si mohol dovolit prilis riskovat ani túžbu po velkych balíkoch za kazdu cenu.
Ak by clovek stavil vsetko svoj majetok iba na kaciovy trh, tak to z hladiska risk managementu nie je uplne dobry napad.
A preco to nerobi kazdy? Pre to riziko a zaroven nie kazdy ma nehnutelnost splatenu.
Glogol
Guru Member ****
Príspevky: 1736
Dátum registrácie: Št 10 05, 2007 12:26 pm
Has thanked: 45 times
Been thanked: 154 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Glogol »

wladas napísal: Ne 07 11, 2021 9:43 am Preco potom casto pocujem ze hrozi silna korekcia?
To je tak vzdy, Malokto ukaze kolko na tom svojom tvrdeni prerobil. Ak neostalo len pri reciach. Sem tam sa necham uniest ked sa mi zda ze ozaj to uz prislo ( tiez som si prve dni myslel ze ten spustac bude evergreen ) a kupim UVXY. Takmer vzdy zatvaram v strate. Neviem si ani predstavit kolko prerobit potom musia ozajstni hlasici korekcie. Ak do toho ani nic nedaju - potom su to len prazdne reci.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Od zaciatku som hovoril ze Evergreen nebude taky horror ako to na zaciatku vyzeralo. Dôvod je ten, ze pre komunistov v Cine je najdolezitejsie nestratiť tvár a preto za kazdu cenu zabrania tvrdemu pádu. A moznosti maju, giganticke dolarove prebytky zo zahranicneho obchodu.. Si predstavte co by to urobilo s cinskou ekonomikou /a nasledne svetovou ekonomikou/keby Evergreen padol ako kabela. Urcite uz tam davno prebiehaju masivne zachranne akcie o ktorych verejnost nic nevie, mozno len tusi.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Trumpeta, no ja neviem dat do akcii ani prebytocne peniaze, ktore mam a nieto este ist so strechou na trh. Predpojatost spatneho pohladu. Aj ked ono je to asi relativne, ten kto vie zarobit na novu strechu pracou v krize za 3-4 roky (napr programator v BA), asi inak citi to riziko ako "priemerny zamestnanec" s tisicou v cistom, teb by sa z toho dlhu asi ani nevyhrabal..
Moja stavka na krach trhu je prave ta nezapakovana strecha a nizke zivotne naklady, resp. skor poistenie proti krachu.
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

iceberg8 napísal: Ne 07 11, 2021 3:29 pm Trumpeta, no ja neviem dat do akcii ani prebytocne peniaze, ktore mam a nieto este ist so strechou na trh. Predpojatost spatneho pohladu. Aj ked ono je to asi relativne, ten kto vie zarobit na novu strechu pracou v krize za 3-4 roky (napr programator v BA), asi inak citi to riziko ako "priemerny zamestnanec" s tisicou v cistom, teb by sa z toho dlhu asi ani nevyhrabal..
Moja stavka na krach trhu je prave ta nezapakovana strecha a nizke zivotne naklady, resp. skor poistenie proti krachu.
90percent uspechu v trejdovani ci investovani je psychika, aspon tak to mnohi tvrdia. Clovek by mal byt citovo odseknuty od svojich penazi. V opacnom pripade trhy s clovekom budu mlatit, lebo to je ich sposob ako manipulovat s malymi hracmi- spracuvaju ich cez ich vlastné slabosti, ze sa ten maly retailista trasie o svoje uspory. Oni vedia ze iba ostrielany profik sa drzi poctivo svojho systemu nech sa deje cokolvek. Kazdy by chcel na burze vela zarabat ale nie kazdy je ochotny aj vela riskovat.

V tradingu su vraj uspesni ti co su psychicky tak trochu psychopati, od prirody su tak nastaveni, ze dokazu potlacit emocie ktore su pre beznych ludi prirodzene a pracuju chladne s obrovskymi sumami.
Treba to robit ako ked niekto cely zivot kope kanaly. Pride do roboty, odrobi si mechanicky svoje a ked pride domov tak neriesi prácu,nerozprava doma žene že počuj dnes sme kopali taku šachtu tak hlboku a taku siroku, ale prepne do uplne ineho módu.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No, paci sa mi, ako na brokerovi vidim daily p/l a den zacne a ide napr do +6% a potom sa prepadne do -3% :D Pripadne naopak den na to.. Tie uplne prve dni, co som toto sledoval, si hovorim, ze co sa deje, -2% tak rychlo, co sa deje? kriza je tu? je tu? uz se perou? A o par dni uz vidim niektore akcie -5% -10% +10% a hovorim si, dobre no.. Mna prave ta psychika laka, ci to ustojim. Pretoze to beriem ako dobreho ucitela do bezneho zivota. Bezny clovek je nachylny na "nervozitu" z banalit (vidiet to na beznom dni, cesty, potraviny, bezny zivot), a ked sa dostanem do situacie, ked sa v beznom zivote nedari, spomeniem si na tie -6% z celeho portfolia za 1 den, a hovorim si, ze ta kazdodenna banalita ma nemoze rozkolisat emocne/citovo..
Zaroven potom nerozumiem "beznym" ludom, ak chcem cenu za mernu jednotku daneho tovaru :) pytam si cenovu ponuku na sklo, a chcu odo mna rozmer, tak ja sa ich pytam, nemate orientacnu cenu za m2 alebo kg ? a nechapu preco sa takto pytam.. tak mne staci 2-3 ponuky a uz si nejak trafim tu cenu za jednotku, ale takto "zdrzuju" aj mna, aj seba, pretoze aj v beznom zivote rad nakupujem podla cena/vykon.. Chyba mi od nich taka ta vyjednavacia atmosfera, aku vidiet v priamom prenose na akciach..
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa andre »

iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3910
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 478 times
Been thanked: 159 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Otazne je, ci sa da porovnat 1984-1989 co sa tyka tlacenia penazi a dnes..
Odoslané z počítača
andre
Guru Member ****
Príspevky: 1288
Dátum registrácie: Št 02 07, 2015 11:43 pm
Has thanked: 13 times
Been thanked: 225 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa andre »

To urcite nie, ale minimalne nam to naznacuje mozne scenare. Realne kedze ocenenie trhov sa ma tendenciu vracat k priemeru mame len 2 mozne scenare - korekciu cien, vyrazny narast ziskovosti firiem.

A ako vydime na earningoch tie su relativne dobre, ale ocakavania do buducna dost negativne.
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa Adammd »

A hlavne produktivita, automatizacia je uuuuplne niekde inde. Takyto graf nas caka mozno po lokalnej jadrovej vojne na uzemi USA.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

No... ze by revolucia na stock markets?

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
DanteUnchained
Guru Member ****
Príspevky: 1287
Dátum registrácie: So 05 06, 2021 12:26 pm
Has thanked: 17 times
Been thanked: 65 times

Re: Trhy - aktuálne

Príspevok od používateľa DanteUnchained »

Shitshow uz asi zacina.
Pozrite si volume traded (napr. na https://finance.yahoo.com/quote/RBLX a darkpool volume (staci zmenit ticker v linku nizsie)... market otvoreny 4h.

https://marketchameleon.com/Overview/RB ... ction/VWAP

TSLA GOOG, MSFT, AMZN, AFRM, RIVN, RBLX, QQQ, BRK-A, IWM, SPY, GLD, VXX
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"