Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Skrblík »

Gratuluju k pěkným výsledkům. :-)

Jinak hitparáda je orientační, ono není zas tak podstatné, jestli má někdo zhodnocení 32 nebo 29%, ale jaké je řádově a jestli ho dokáže udržet dlouhodobě. To bychom do toho mohli začít počítat poplatky a kdo ví co ještě. Martin tu stejně za své výsledky nedostane ani diplom, takže pokud jeho vklady/výběry nebudou extrémní, nemá to na celkový výsledek podle mě velký vliv.

Mimochodem, uvažuji o přidání do svého obchodování pravidelný nákup nějakého etf (dejme tomu každý měsíc). Nemáte někdo něco, podle čeho se dá toto dobře počítat na zhodnocení? Dělat to ručně by nebylo moc praktické.
finlib.cz, informace ze světa investic
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Martin7 napísal: Ne 03 01, 2021 3:02 am Reakcia na Adama a Joga:
Ja zas ukážem príklad, ako to skresľuje váš spôsob. Zámerne to preženiem, aby bolo lepšie vidieť podstatu. Ja na účet neplánujem vkladať, budem ho zväčšovať a vyberať. Povedzme, že sa mi ho podarí dostať za dva roky na milión USD. A poviem si, že každý rok urobím zisk milión a na konci ho vyberiem. Každý rok teda začnem s miliónom a ukončím ho dvoma a na konci roka vyberiem zisk 1 milión. O 30 rokov začnem rok opäť s 1 miliónom a ukončím ho dvoma, teda urobím podľa mňa zisk 100%. Ale keďže som už 30 miliónov vybral, podľa vás by som ich mal počítať ako keby tam ležali na účte ďalej a môj výsledok by bol zisk len cca 3%! Bol by som možno jeden z najlepších traderov/investorov na svete, ale podľa vášho spôsobu by som neprekonával pomaly ani infláciu.
Martin prepočítaj si to na ROI resp. CAGR. Ak by si mal 30 mil. po 30 rokoch a je jedno, že si ich vyberal tak CAGR je 12% p.a. resp. s touto úrokovou sadzbou a 1 mil. sa dostaneš na rovnakú sumu. ROI za 30 rokov 2900% ROI ročné 96,67%, ROI zložené 12%.

Tvoje výsledky:
24.5.2016 20 540
31.12.2020 119 818 (98 818 + výber 21 000)

ROI 483,34%
ROI ročné 104,82%
ROI zložené 46,59% p.a.

Robíš CAGR 46,93% p.a.

Výpočet:
Principal Amount: 20,540
Monthly Deposit: 0
Period (month): 55
Annual Interest Rate: 46.93%
Compounding: Annually

Balance will be:

Total Principal Amount: 20,540.00
Interest Amount: 99,278.39
Maturity Value: 119,818.39
APY: 46.9300%
1.xlsx
(21.35 KiB) 242 stiahnutia
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Skrblík aj Rado za prepočítanie.

Pozrel som presne ten výber, písal som to orientačne:
Prvý bol v 2017 a druhý 2019: 11.019,40 + 10.500,- = 21.519,40 USD (aby to bolo presne).
Aby bolo jasné, ja som celkový zisk počítal takto (príklad na roku v ktorom došlo k vybratiu):

Začiatok roka: 10000, pri stave 15000 výber 1000. Teda zisk 50% a tých 50% som priradil k 14000 a dopočítal koniec roka atď...
Takto mi to prišlo najpresnejšie a najférovejšie.

Analýza INTEL.
Nebudem písať všetko čo sa udialo, ale to podstatné, čo bude mať vplyv na ďalší vývoj. Hneď po prvom ER Intelu keď sa zosypal, CEO Intelu Bob Swan tvrdil, že budú nové CPU vyrábať v TSMC. Bolo to ale len z obavy pádu akcií. O dva mesiace som s ním sledoval jeden rozhovor a sám sa nechtiac nešťastne prekecol, že to tak nebude. Intel v TSMC bude vyrábať len grafické čipy, prípadne iné, ale nie výkonné desktopové. Celý ten presun nových čipov na 7nm a 6nm bol jeho výmysel. Už len povedal, že to majú ako alternatívu, ale v súčasnosti nad tým neuvažujú.

Intel je momentálne vnímaný value investormi ako strašne podhodnotený (P/E pod 10), ďalšia vec je, že najbližšie obdobie by mohli byť dividendové akcie v kurze, takže v krátkodobom horizonte je možný návrat akcie do pásma 55 až 60. O týždeň je CES, Intel predstaví Rocket Lake a hlavne nové GPU + nejaké ďalšie novinky. Problém bude, keď sa dostane do tohoto pásma a trh si uvedomí, že to nestačí. Ono veľa firiem je postihnutých Covid krízou a malo slabšie výsledky a zhoršil sa výhľad. Lenže AMD a Nvidia ho má lepší a výrazne. A to je iná situácia. Intel je teraz zaujímavý pre traderov, ale nie pre investorov. Hoc aj to je ťažko povedať, lebo robí strašne malé pohyby za strašne dlhý čas. Koncom januára bude ER a finančný výhľad nevyzerá výrazne lepšie. Krátkodobo môže potešiť výkon Rocket Lake, v singlethreade jemne poráža alebo je rovnaký ako Ryzen 5800X, ale multithread je výkonnejší pri Ryzenoch. To je len hodnotenie viacmenej herného výkonu v aplikáciach to bude dramaticky horšie pre Intel. Navyše najnáročnejší hráči už vyžadujú min. 12 core a ideálne 16 core. Tie využijú pri online hrách keď je veľa hráčov alebo hry s otvoreným svetom. To neukážu benchmarky a testy hier. Aby Intel otočil situáciu vo svoj prospech, musel by prísť s niečím ako svojho času s generáciou core. A to je výhľadovo na roky nepravdepodobné. Z dlhodobého pohľadu pôjde Intel akcia skôr do strany, alebo bude klesať.

Posledné dni sa už otvorene hovorí, že Intel hľadá nového šéfa. Hedžfondy už súčasnému kecajú do stratégie a odporúčajú Intel rozdeliť na dve firmy ako to v minulosti urobilo AMD a odpredali výrobu a vzniklo Global Foundries. O tomto som tu už dávno špekuloval, že by to mal Intel urobiť.

Pár info k AMD.
Posledné dni sa rozpráva, že ďalšia generácia grafík od AMD už bude čipletová, zjednodušene povedané, jedna grafická karta bude mať viac čipov, doteraz mali len jeden výkonný čip, teda budú používať podobnú koncepciu ako pri Ryzenoch. Touto cestou ale určite plánuje ísť aj Nvidia, spomínala to už dva roky dozadu. AMD tiež bude na CES, predstaví nižšie Radeony, určite RX6700.

Pri AMD ale už treba byť opatrný, je už príliš veľa v cene. Na druhej strane, uvidíme aké zmeny prinesie nový CEO Intelu. Posledný rast Intelu bol kvôli ohláseniu čipov na AI. Nedá sa vylúčiť, že v priebehu roka Intel niektoré trhy opustí a prenechá ich AMD. To by akcie AMD ešte poriadne vyleteli. Nemá asi veľmi zmysel teraz písať, podstatná bude stratégia nového vedenia. Potom bude treba analyzovať. Nový CEO Intelu by mal byť oznámený teraz v januári.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Rencamm:
Reagujem dosť neskoro na PTI, po novom už YMTX. Začiatkom minulého roka som písal, že očakávam, že táto akcia sa zhodnotí minimálne 10 násobne. Mali byť myslím v marci (koncom) výsledky poslednej fázy lieku na cystickú fibrózu a ja som dúfal, že to dopadne dobre alebo výborne. Ale zrejme nedopadlo a bolo okolo toho dosť ticho. Ak by to dobre dopadlo, takéto akcie prudko vyletia o stovky percent, behom dňa, dvoch. Takých firiem je ale plno, to by sa udialo na každej takejto akcii. Len tu je potenciál obrovského trhu, takže akcia by behom roka vedela extrémne vyrásť. Ja tie prepočty robiť neviem, ale jeden analytik to prepočítal, že adekvátna cena by bola až 150 USD za akciu. A minimálne k cene povedzme 50 by aj rýchlo išla. Lenže potom sa začalo šíriť, že výsledky sú veľmi slabé, až že ten tým výskumníkov prepustia a spoja sa s YMTX a budú sa zaoberať iným výskumom. Keď bola pred Vianocami pár dní ešte 1,32 som sa jej chcel zbaviť bez zisku. Lenže sa hovorilo, že konkurencia chce kúpiť túto divíziu. Čo bolo divné a nedávalo moc zmysel, tak som radšej ešte podržal. Ak ale budú pracovať na nových projektoch a len začínajú, cena bude s najväčšou pravdepodobnosťou len klesať. Dosť som od nej očakával a mrzí ma, že som ju nepredal, keď bola vystúpaná pod 5 USD a nasledujúci deň išla až 5,80 v PM. Tam sa pravdepodobne veľkí hráči definitívne zbavovali tejto akcie a vedeli, že výsledky nebudú dobré. To bolo niekoľko mesiacov pred oficiálnymi výsledkami. Bol som na nej v zisku +400%, teraz som zhruba -40%. Dve investície do biotech som zatiaľ stratový, ale všetky trejdy do biotech krásne ziskový. Asi ich budem už len trejdovať :lol: Okolo tejto firmy nebolo veľa informácii na lepšiu analýzu. To je ale problém týchto lacných akcií, že je okolo nich veľakrát málo informácii.

Zároveň ohlasujem túto zmenu tickeru a split 1:20:
Mal som 1000 PTI @ 1,30 / mám teda 50 YMTX @ 26,00
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Martin7 napísal: Po 04 01, 2021 12:26 am Vďaka Skrblík aj Rado za prepočítanie.

Pozrel som presne ten výber, písal som to orientačne:
Prvý bol v 2017 a druhý 2019: 11.019,40 + 10.500,- = 21.519,40 USD (aby to bolo presne).
Aby bolo jasné, ja som celkový zisk počítal takto (príklad na roku v ktorom došlo k vybratiu):

Začiatok roka: 10000, pri stave 15000 výber 1000. Teda zisk 50% a tých 50% som priradil k 14000 a dopočítal koniec roka atď...
Takto mi to prišlo najpresnejšie a najférovejšie.
Martin, ten výber 500$ je len detail. Robíš cca 47% p.a. za prvých 5 rokov, čo obchoduješ! Ja som k takým číslam ani nečuchol, keď som začínal. :lol: Nech ti to sype, takto aj ďalej.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin7 napísal: Po 04 01, 2021 12:26 am Analýza INTEL.
Nebudem písať všetko čo sa udialo, ale to podstatné, čo bude mať vplyv na ďalší vývoj. Hneď po prvom ER Intelu keď sa zosypal, CEO Intelu Bob Swan tvrdil, že budú nové CPU vyrábať v TSMC. Bolo to ale len z obavy pádu akcií. O dva mesiace som s ním sledoval jeden rozhovor a sám sa nechtiac nešťastne prekecol, že to tak nebude. Intel v TSMC bude vyrábať len grafické čipy, prípadne iné, ale nie výkonné desktopové. Celý ten presun nových čipov na 7nm a 6nm bol jeho výmysel. Už len povedal, že to majú ako alternatívu, ale v súčasnosti nad tým neuvažujú.

Intel je momentálne vnímaný value investormi ako strašne podhodnotený (P/E pod 10), ďalšia vec je, že najbližšie obdobie by mohli byť dividendové akcie v kurze, takže v krátkodobom horizonte je možný návrat akcie do pásma 55 až 60. O týždeň je CES, Intel predstaví Rocket Lake a hlavne nové GPU + nejaké ďalšie novinky. Problém bude, keď sa dostane do tohoto pásma a trh si uvedomí, že to nestačí. Ono veľa firiem je postihnutých Covid krízou a malo slabšie výsledky a zhoršil sa výhľad. Lenže AMD a Nvidia ho má lepší a výrazne. A to je iná situácia. Intel je teraz zaujímavý pre traderov, ale nie pre investorov. Hoc aj to je ťažko povedať, lebo robí strašne malé pohyby za strašne dlhý čas. Koncom januára bude ER a finančný výhľad nevyzerá výrazne lepšie. Krátkodobo môže potešiť výkon Rocket Lake, v singlethreade jemne poráža alebo je rovnaký ako Ryzen 5800X, ale multithread je výkonnejší pri Ryzenoch. To je len hodnotenie viacmenej herného výkonu v aplikáciach to bude dramaticky horšie pre Intel. Navyše najnáročnejší hráči už vyžadujú min. 12 core a ideálne 16 core. Tie využijú pri online hrách keď je veľa hráčov alebo hry s otvoreným svetom. To neukážu benchmarky a testy hier. Aby Intel otočil situáciu vo svoj prospech, musel by prísť s niečím ako svojho času s generáciou core. A to je výhľadovo na roky nepravdepodobné. Z dlhodobého pohľadu pôjde Intel akcia skôr do strany, alebo bude klesať.

Posledné dni sa už otvorene hovorí, že Intel hľadá nového šéfa. Hedžfondy už súčasnému kecajú do stratégie a odporúčajú Intel rozdeliť na dve firmy ako to v minulosti urobilo AMD a odpredali výrobu a vzniklo Global Foundries. O tomto som tu už dávno špekuloval, že by to mal Intel urobiť.

Pár info k AMD.
Posledné dni sa rozpráva, že ďalšia generácia grafík od AMD už bude čipletová, zjednodušene povedané, jedna grafická karta bude mať viac čipov, doteraz mali len jeden výkonný čip, teda budú používať podobnú koncepciu ako pri Ryzenoch. Touto cestou ale určite plánuje ísť aj Nvidia, spomínala to už dva roky dozadu. AMD tiež bude na CES, predstaví nižšie Radeony, určite RX6700.

Pri AMD ale už treba byť opatrný, je už príliš veľa v cene. Na druhej strane, uvidíme aké zmeny prinesie nový CEO Intelu. Posledný rast Intelu bol kvôli ohláseniu čipov na AI. Nedá sa vylúčiť, že v priebehu roka Intel niektoré trhy opustí a prenechá ich AMD. To by akcie AMD ešte poriadne vyleteli. Nemá asi veľmi zmysel teraz písať, podstatná bude stratégia nového vedenia. Potom bude treba analyzovať. Nový CEO Intelu by mal byť oznámený teraz v januári.
Ja mam napr. taku obavu. Pokial Intel stale dokaze ako tak konkurovat na starom procese ( o vykone Rocket-Lake S sa pise vselico ) v single core tak moje obavy su co sa udeje ked sa Intel nahodou naozaj dostane k lepsiemu vyrobnemu procesu.
Oni budu mat zrazu tak velky headroom. Umozni im to to vyrabat CPU s viac jadrami, s vyssimi frekvenciami, s vyssim vykonom, s vyrazne nizsim TDP. Napr. ak by sa dostali k ich planovanemu 7nm procesu. To by bol podla mna pre AMD dost masaker. Ale zatial tomu nic nenasvedcuje.

Teda aspon dufam ze nie do 12 - 18 mesiacov, kym AMD stihne vypustit Ryzeny na 5nm.

Martin co myslis ako dopadne ER, resp ako to vidis na najblizsi kvartal/dva?
AMD totiz este bude releasovat nove Epycy a pripadne informacie okolo neho. (trzny podiel, pripadne novychcustomerov )

Nemyslis ze ER prekvapi?? Pri tych predajoch konzol, novych ryzenov ( dost silne cisla ) a novych grafik + mobile kt by mohol byt obdobne silny ako predoly kvartal.

Btw minule som tak cital info/reakcie ohladom jedneho z patentov AMD. Zevraj planuju udajne so Xilinx robit programovatelne execution jednotky v CPU.
Celkom zaujimavo to znie.. ze by bolo mozne naprogramovat co by dana jednotka vykonavala velmi rychlo v HW, pripadne by bolo mozne naprogramovat nove instrukcie v CPU. Alebo by vedeli setrit kremik a implementovat taketo jednotky namiesto starych instrukcii. Pred startom programu by sa vsetko len naprogramovalo a vybavene. Znie to dost zaujimavo a mohlo by to byt perfektne pre HTPC/Superpocitace. ( predpokladam teda ze typy uloh sa dost lisia od odvetvia k odvetviu a toto by im mohlo dost pomoct urychlit vypocty ).
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Lex »

Ahoj Martin, snad sa nenahnevas, ale necital som cely thread, len zaciatok a teraz zaver, v prvom rade klobuk dole. V druhom rade, som sa chcel nejaké veci opýtať - Cez akého brokera obchoduješ? Výsledky čo máš sú z tradingu - ergo nečakáš na časový test, alebo všetko držíš aspoň rok? Ak nie, potom všetky zisky musíš zdaniť a odviesť ešte aj zdravotné odvody?
Vďaka za odpoveď
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMC @ 2,00
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
oko
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 18 03, 2013 9:25 pm
Has thanked: 2 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa oko »

Ahoj, v prvom rade graulujem. Podla pozicii ma zaujalo, cez FIO ide v pohode obchodovat ETF s US domicilom? Ako TQQQ napr.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Martin7 napísal: St 06 01, 2021 4:28 pm BUY 500 AMC @ 2,00
Nemas co stratit okrem jednej tisicky. Myslim si, ze kinosaly zavru a nehnutelnosti predaju. Kto ich vsak kupi?
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Rado, Lex, Okolimar.

Lex, Okolimar: Brokera mám Fio. Americké ETF-ka idú v pohode. Áno budem musieť aj daniť, ale veľa pozícii mi prechádza z roka na rok. Najradšej by som držal rok, ale to nie vždy ide. Ja to započítam do daňového priznania a zdravotná poisťovňa pošle list kde a koľko zaplatiť o 2-3 týždne neskôr po podaní DP.

Rokosák: Je možné, že to krachne. Ale pár dní dozadu robili offering cca 200 mil. a potrebujú ešte cca 550 mil. Chcel som ich kúpiť po prvej vlne covidu vyššie, ešte som uvažoval aj v októbri, ale potom sa to zhoršilo, som rád, že som nekúpil. Kupoval som na suporte, krátkodobo by mohol prísť návrat k 3-4, resp. sa budú pravdepodobne snažiť vyhnať cenu vyššie na ďalší offering. Ak to ustoja a nekrachnú a očkovanie v USA pôjde vo veľkom a návrat do normálu pôjde celkom dobre, tak je veľká šanca návratu na 20 USD. Ale riziko je veľké.

k AMD: zatiaľ stručne, zajtra t.j. vlastne už dnes večer (7.1.) :-) má Micron ER. Je teda slušná šanca, že to otočí aj AMD hore.
TSM má 14.1., Intel má 21.1. a AMD 26.1.
Big boys nejak sťahujú technologický index dole.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Link k AMC. Ale stále je to veľmi riskantné.
https://www.fox29.com/news/amc-reopens- ... oughout-pa
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Lex »

Martin prosimta kde cerpas informacie prosimta? Mas nejake fora zahranicne co sledujes?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lex, cez víkend ti spíšem tieto veci. Aby som ale vedel, už si niekedy kúpil nejaké akcie/index? Niečo si si už o investovaní/trejdovaní prečítal?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Lex »

Dakujem martin. Som v uplnom zaciatku. Mozno trochu dalej ako ty ked si prisiel. Zatial som investoval do etf - cez finax - asi rok som o tomto cital a studoval, ako bol cas. Planoval som prejst na vlastneho brokera co som riesil aj tu na fore. Dovtedy som ani o investovani prakticky nepocul ak nepocitam klsicke podielove fondy ktorym som sa vyhybal. Cim viac tu posobim a citam tym viac ma to zaujima ale stale mam pocit ze sa vtom stracam.

A mam za sebou jeden nakup akcii v septembri - erste group á 17,70/kus, ktore drzim ale tam islo skor o odporucanie kamarata ako nejaku analyzu.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Lex, tvrdi sa, ze casovanie predaja je dolezitejsie a zlozitejsie ako jeho kupa. Tvoja akcia ma dnes hodnotu 16.20 teda je ciastocne stratova. Co na to Tvoj kamarat? Ako planujes pokracovat?

Chces drzat akciu dlhodobo? Je to v poriadku. Nezabudni, ze ak stratis povedzme 50% budes potrebovat rast o 100%, aby si sa dostal do povodneho stavu. Dovolim si Ti poradit, aby si sledoval vyvoj a podla neho a svojej intuicie konal. Predpokladam, ze ani Ty ani ja ani kamarat do buducnosti nevidime.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Lex »

Dakujem za prispevok, akciu planujem drzat aspon rok kvoli casovemu testu a navyse medzicasom mozno aj vyplatia dividendy ak ECB dovoli (za rok 2019 aj 2020, kedze 19 odlozili, odhad je cca 1-1,5€ na akciu za kazdy rok).

Btw akcia momentalne stoji 26,33 - kod (ticker?) je EBS.VI. Kamarat odporuca drzat nad 30, takto to uz opakovane otocil a vzdy predaval cca za 35.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Lex

ak vychadzame z aktualnych predikcii tak Erste Group Bank AG by do roku 2023 mohla realne dosiahnut cez 40Usd
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Lex napísal: So 09 01, 2021 4:14 pm
Btw akcia momentalne stoji 26,33 - kod (ticker?) je EBS.VI. Kamarat odporuca drzat nad 30, takto to uz opakovane otocil a vzdy predaval cca za 35.
Aha, viedenska burza, tak to pekne vynasa!
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lex: Dobré je začať finvizom ako už písal Juggler v inom vlákne. Je tu väčšina amerických akcií, môžeš si ich filtrovať podľa odvetví a rôznych parametrov. Ak ťa zaujíma odvetvie, alebo chceš vedieť akú konkurenciu má nejaká firma v odvetví, vieš to zistiť tu. Dole pri konkrétnej akcii sú pohyby insiderov. Je tu aj ekonomický kalendár, kde vidíš najzásadnejšie informácie dňa pre trhy.
finviz.com

finance.yahoo.com - zadáš ticker a máš správy k danej akcii, graf a veľa ďalších informácii, treba si to preklikať.
marketwatch.com - podobne ako yahoo, ale máš tu prehľadný graf na premarket a afterhours.
koyfin.com - výborná stránka ktorú nám dohodil Tilbur. Stránka ma prehľadný fundamentálny prehľad o akciách.
https://www.estimize.com/amd/fq1-2019?m ... historical - tento link mám rovno nastavený na amd, výborný finančný výhľad na ďalšie obdobia, ale nie je tu veľa firiem.
nasdaq.com - sú tu zase informácie, ktoré nemáš inde.
https://www.marketbeat.com/stocks/NASDA ... StockTwits - opäť nastavená na amd, info o pricetargetoch
https://www.stocktargetadvisor.com/stoc ... rating-tab - opäť PT
https://fintel.io/sob/us/amd - pohyby insiderov a big boys
https://stockcharts.com - požívam občas na grafy
tradingview.com - moja hlavná stránka na grafy a aktuálny prehľad o cene
https://www.americanbulls.com/m/SignalP ... Ticker=AMD - signály na nákup a predaj na základe paternov
stocktwits.com - tu si chatujú o jednotlivých akciách. Táto stránka môže byť pre začiatočníkov veľmi nebezpečná. Ja ju požívam len na dve veci: 1. keď chcem zistiť informácie o akcii o ktorej sa moc nepíše, tak si pozriem linky, ktoré pripájajú a nájdem články, ktoré by som inak nenašiel. 2. keď začne niečo prudko padať, alebo stúpať, tak to obrovské množstvo ľudí začne dávať linky čo sa deje a viem veľmi rýchlo identifikovať čo sa stalo oveľa skôr než zareaguje yahoo alebo iné spravodajstvá. Ak sa ale začneš riadiť názormi na tomto chate, pravdepodobne dopadneš zle.
seekingalpfa.com - analýzy, výborná stránka. Problém je, že sú tam aj príšerné aj fantastické. Časom sa to naučíš rozlišovať, niekoho analýzy ani nebudeš čítať. Ale na začiatok, ak nejaký analytik analyzuje viac ako 20 firiem, jeho analýza bude veľmi povrchná a nemá zmysel s ňou strácať čas. Najlepší analytici analyzujú len veľmi málo firiem, teda budeš mať na rôzne odvetvia rôznych analytikov.
google.com - klasika :)
https://m.investing.com/indices/indices-futures/ - futures, zámerne používam na pc verziu pre mobilné zariadenia, je to prehľadnejšie (preto to m.)

Toto všetko by si mal mať v záložkách prehliadača.
Hlavne nestrácaj príliš čas inými fórami, to najdôležitejšie je akcie a trhy sledovať a sledovať všetko čo sa okolo toho deje a ako reaguje trh. Časom uvidíš, že budeš mať prehľad aj o firmách o akých si nepočul. Na väčšinu stránok sa treba zaregistrovať, je dobré si nato urobiť nejaký mail.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Super prispevok, mal by sa niekde pripnut do nejakeho threadu, inak sa po case strati...mozno do podsekcie "uzitocne linky"...
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

AMD bude prezentovat na tohtorocnom CES 2021

https://www.youtube.com/watch?v=sxTjfX9v8M0

Intel uz prezentoval

https://www.youtube.com/watch?v=WiZHFruiYac
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Chcel som to spomenúť, ale si ma predbehol :). Dnes som prebehol rýchlo tech fóra a to čo Intel prezentoval ako high-end gaming cpus tak to už hráči berú ako low-end. Intel totiž končí na 8-mich jadrách. AMD by malo predstaviť aj Threadripper. Tie porovnania AMD - Intel, ale neuvedú aký model vs. aký model :). To je ako keď vypli 4 jadrá na 8-core AMD :). Dobre, že tam neťahali Swana, jednak dosť zostarol a horšie komunikuje a keď ho majú vymeniť, tak by to nebolo rozumné. Ale som zvedavý na tie ich čipy v praxi, teším sa. Najmä Alder Lake koncom roka. Tu sa ale obávam, že v praxi to bude fungovať príšerne. Hráč si pustí hru a pôjde mu napr. na 4 silných cores + dvoch slabých. Môj tip je, že táto technológia nebude minimálne 2 roky fungovať správne a bude to skôr strata výkonu ako zisk. A to nehejtujem Intel. To bude hodne aj o Microsofte. Kým sa to naučia Windows správne používať... 2-3 roky... Teším sa na AMD prezentáciu.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Tilbur »

este davam jednu stranku na research.
Maju celkom dobre spraveny prehlad, ktore fondy co drzia a aj prepisy zverejneni.

https://tikr.com
https://finance.yahoo.com/news/why-tikr ... 32490.html
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Lex »

Martin (aj ostatní) ďakujem ti za vyčerpávajúci príspevok. Vidím, že mám čo čítať a študovať minimálne na celý rok. :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

AMD spadlo v PM na 91 a Intel išiel hore na 60 po správe, že Swan odstupuje z postu CEO k 15.2. Z dlhodobého pohľadu pre Intel dobré, ale v krátkodobom horizonte to nič nemení. Tiež je otázka kto ho nahradí a či a aké kľúčové rozhodnutia nový CEO urobí. Od Swana sa tiež čakali a podstatné neurobil nič.

edit: nahradí ho Pat Gelsinger z VMware. Ako som spomínal dávnejšie, Intel by najlepšie urobil keby Swana nahradili niekým z vonka. Na nákup akcií to ale stále nie je. Aj Lisa nastúpila do AMD roky pred tým, než išlo hore. Intel sa musí najskôr reformovať.

Intel (INTC) up 13% after CNBC's David Faber reported, citing his sources, that Bob Swan will be stepping down as the CEO of the company and will be replaced in that role by VMware's (VMW) Pat Gelsinger
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 50 MYO @ 11,20 (BUY 8,20), +150,- USD (+36,6%)

Nepodarený malý obchod, kupoval som na vrchole rastu, cena sa potom držala podstatne nižšie. Ale keď som kupoval, vedel som že nerobím dobrý vstup, preto taká malá pozícia. Bol tam potenciál rastu spolu s vakcínami proti covidu a rast mohol byť oveľa vyšší, tak som naskakoval aj v zlom vstupe. Držal som zhruba 10 mesiacov.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 500 AMC @ 3,00 (BUY 2,00), +500,- USD (+50%)

Myslím, že ešte pôjde dolu a neskôr ju znova kúpim.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMC @ 3,20

Pokyn zadaný už v PM, takže kúpené späť hneď v prvej minútovej sviečke openu. Včera som si až neskôr všimol dobré správy k AMC a po predaji aj vysoké volume. Výpredaj neprišiel, naopak držala sa a opäť atakovala pásmo 3,0. Chcel som ju kúpiť ešte včera späť a mal som zadaný pokyn na 2,95, ale najnižšie už bolo len 2,97. Je tu potenciál až na návrat na 7.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
oko
Príspevky: 52
Dátum registrácie: Po 18 03, 2013 9:25 pm
Has thanked: 2 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa oko »

Pozrel som sa uz davnejsie na AMC ked si ho spominal. Dnes super spravy, zohnali injekciu 900M aky je tvoj price target?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 SKT @ 15,16 (BUY 12,73), +243,- USD (zhruba +20%)

Úplne zle som to kúpil minulý rok vo februári a potom prišiel pád na Covid, takže zbavujem sa toho. Zavreté v zisku, ale nepodarený obchod.


OUT 100 INSG @ 21,82 (BUY 11,80), +1002,- USD (+85%)


Držané 5 mesiacov. Tento trejd vyšiel. Je dosť predražená a už je potenciál 5G sietí príliš v cene. Tiež chcem mať menej pozícií.

Oko: ako som písal, predbežne je potenciál k 7. Ak sa bude trhom dariť a nezavrú kiná, tak je potenciál až 20, ale zatiaľ to nechcem preháňať s optimizmom. Že zavrú kiná je veľmi pravdepodobné, ale ako sa vyjadril CEO, nezbankrotujú na 100%. Ak by prišla po 7 a odrazila sa a znova klesala začnem dokupovať viac shares. Ale viac podľa situácie a keď to bude aktuálne.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

AMD malo práve earning, je +2 až +5%, Intel ale klesá len jemne. Vyletel aj Nasdaq, ale ten skôr na earning Microsoftu.

Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD): Q4 Non-GAAP EPS of $0.52 beats by $0.04; GAAP EPS of $1.45 beats by $1.04.
Revenue of $3.24B (+52.1% Y/Y) beats by $210M.
Guidance: Q1 Revenue of ~$3.2B, plus or minus $100M, up ~79% Y/Y driven by growth in all businesses. Non-GAAP gross margin to be ~46%.
FY21: Revenue growth of ~37% Y/Y driven by growth in all businesses. Non-GAAP gross margin to be ~47% for 2021.

https://ir.amd.com/news-events/press-re ... -financial

Edit: momentálne klesá AMD, pravdepodobne na výhľad na najbližší polrok, ten máva slabší.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nonpayer, WSB nepoznám, pekný rast. Nech sa teda pustia aj do AMC a ja len zdvihnem svoj PT zo 7 na 250 :lol:

Edit: Až teraz pozerám, AMC ide v AH po 7! Už sú tu chlapci?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

AMC je krásny príklad pomeru dopytu voči ponuke pri cenotvorbe. Žiadnu analýzu firmy nepotrebujete. Aspoň dočasne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
nonpayer
Príspevky: 34
Dátum registrácie: Po 09 11, 2020 11:56 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa nonpayer »

Tak to teda pekne rano dnes mam :-). Pozeram na AMC a ze ci dobre vidim, ze 8,24. Vcera poobede som kupil aspon 1200 akcii, chcel som to spravit skor, ale bal som sa bankrotu. Uz len nech to vydrzi po otvoreni trhu, uvidime aka bude reakcia. Ak to pumpli WSB, tak dnes by to mali este potiahnut hore...
EDIT: To ako vazne to dali v aftermarkete na 250 ???
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Aj SKT čo som predal, už išla dole a včera počas obchodného dňa prudko vystrelila. Snáď to AMC dá aspoň stovku najbližšie dni... :D Tento prudký rast evidentne nie je prirodzený.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Lex
Silver Member *
Príspevky: 281
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 12:18 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Lex »

A vieme prečo to AMC tak vystrelilo?:D
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Evidentne sa s ňou hrajú nejaké väčšie skupiny a pridáva sa drobný retail. Na takto prudký rast nie je dôvod. Pred chvíľou 17,50 a skoro +300% predpredaj! :shock:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"