Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Hej, čítal som v DJ news. Len ty to tiež vidíš tak ako ti vyhovuje. Čo môže Barrons zavadzať ked včera naozaj nakúpili. Všetci pri cene tesne pod 50.
Ja som velmi rád, že mám info, lebo to potrdzuje, že sa niečo chystá. Vzhladom na to, že niektorí nemajú veľa akcií, tak sú to pekné nákupy... napr. títo dvaja:

Risa Lavizzo-Mourey made her first open-market buy of Intel stock, paying $250,000 for 5,000 shares, an average per share of $49.50. A Robert Wood Johnson Foundation Professor Emerita, University of Pennsylvania, Lavizzo-Mourey joined Intel’s board in March 2018. She now owns 12,079 Intel shares.

Former HP (HP) CEO Dion Weisler paid $250,000 for 5,015 Intel shares, a per-share average price of $49.85. Weisler, an Intel director since June 2020, now owns 11,952 shares. He bought Intel stock earlier this year, paying $250,000 in May for 4,464 shares, an average per-share price of $56.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Na tom konkrétne zavádzať nemôže, myslel som ale všeobecne (Barrons). To, že mám sledovať popri inom aj insider nákupy a predaje si ma naučil ty. No za celú dobu čo to robím pri viacerých firmách som reálne videl, že len pri pár firmách to vyšlo, väčšinou aj insideri prerobili. Väčšie nákupy (v dolároch, nie počet akcií) častejšie vidím pri penny stocks ako tieto nákupy v INTC.

Keď som to vtedy hneď aplikoval na AMD tak som zistil, že predchádzajúci CEO si myslel, ako AMD Bulldozer urobí dieru do sveta. Ako vtedy nakupoval akcie AMD a potom ich predával s polovičnou stratou. To boli zaujímavé zistenia :D .

Edit: konkrétne ešte som si spomenul ako CEO AAOI kupoval keď išla okolo 45 USD a odvtedy išla len dole (teraz 7-8). Dal do toho vtedy milión USD. Reálne 1 insider nákup zarobil na ďalších 5 stratových. Niekedy až drasticky stratové. Aj Bob Swan nakupoval tie akcie hala-bala a išlo to dolu. Ale potešil by som sa ak by to vyšlo :) .

Edit2: nechcem tým povedať, že aj to sledovať netreba (insider obchody), len treba sledovať aj množstvá a nedávať tomu príliš veľkú váhu.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

No nic, tak ste ma "presvedcili" .. tiez som zobral par kuskov INTC@48.50 .. Povodne som rozmyslal ze ked uz ist do toho trade-u, tak urobit prvy vstup niekde okolo 45 resp. 44. Ale ked uz dnes na CNBC hajpovali ze by nekupili ani TI ani AMD, ale INTC tak som si uz skor vravel ze by tam uz teoreticky klesnut nemusela a skor na ten event pojde hore. ( mal som aj nejake dolare kt som rozmienal po tom fiasku s XLNX tak ze co s nimi ... )
Sledoval som este PLTR od 24 .. ale neviem, v tom odvetvi sa moc nevyznam a zavahal som.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukáš, si mi pripomenul, zajtra má ER Xilinx, to by mohlo pritlačiť na ďalší rast AMD. Ten Xilinx myslíš, akože si nestihol nakúpiť, hej?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hej, ved vtedy co som pisal o tom IB som mal order XLNX@148 a nezmigrovany ucet (min. bol vtedy 147+- nieco) a nez som previedol peniaze a vsetko vyriesil tak uz XLNX islo vyssie a uz sa mi to az tak nepacilo .. a nasledne slo este vyssie :). Za 148 sa mi pacila, aj technicky, aj pomerovo k AMD, aj na dlhodobe drzanie a aj vzhladom na ten deal (uz vtedy bola velmi vysoka pravdepodobnost ze sa ten deal dokonci uspesne).
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa miobaspe »

O 18 hodine zacina ta konferencia Intelu…
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Noo even ako taky uz zacal ..
Ale vyzaduje registraciu, https://reg.oneventseries.intel.com/flo ... /reg/login

Preco mam taky skaredy pocit ze toto bude pekne "drahy" event? :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

...a bude trvať 2 dni. Teda aj zajtra. Je to kalifornský čas...už začala Keynote Pre-Show a o 9,00 ( nášho 18,00) bude 1 a pol hodiny Intel Innovation Keynote. Tam by to mohli predstaviť. Potom je program až do 3,00 ( u nás polnoc ) a zajtra rovnako.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

No pozeral som kade-tade ale spravili teda riadnu kulehu .. sice poslali press kity reviewer-om ale nedovolili im testovat a vypustit videa ohladom vykonu az do spustenia predaja :D. Zasa kuleha ala Intel. Inak potvrdili vlastne viac-menej vsetko co uz leaklo predtym. Ukazovali use-case ked i9 12900k bola rychlejsia o 20 percent oproti Ryzen 9 5950x.Takto na pohlad to vyzera dobre, ale uvidi sa ... kedze Intel ma uz historiu so svojimi "marketingovymi" tvrdeniami a benchmarkami.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Intel has confirmed that Alder Lake will launch on November 4 2021, with a healthy amount of details being officially made public during its InnovatiON event on October 27.

https://www.pcgamer.com/intel-alder-lak ... nce-price/

Hm. Žiadna reakcia. A to ešte vyšla dnes správa, že v spolupráci s Google Cloude vyvinú ,,new class of datacenter chip,, :roll:

November 4 je štvrtok o týždeň... :roll:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Ja som ratal ze po predstaveni zacnu vychadzat videa ohladom toho CPU, vykon, porovania s konkurenciou. Teraz si ale skor kladiem otazku ze preco by uvalili embargo do spustenia predaja ak by tie procesory boli dobre ako tvrdia. Nedava to moc zmysel. Prave som ocakaval ze tie dni medzi 27.10 a 4.11 nechaju ludom aby sa rozhodli ak zvazuju nakup.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler, je to preto, lebo aj keď prídu nové produkty, nepríde žiaden rast ziskov a trhového podielu. Pomôže to len spomaliť stratu ziskov a podielu na trhu. Písal som, že je to úplne iná situácia, ako keď AMD malo v roku 2016 prísť s novou architektúrou. AMD nemalo zisky, len dlhy a Intel mal prakticky celý trh pre seba. Preto je chovanie akcii úplne iné. Iné by bolo, keby AMD nemalo žiadnu odpoveď na nové čipy, to by Intel už v predstihu začínal rásť a čakal by slušný rast. Lenže tak to už asi nikdy nebude. AMD je a bude veľmi silná konkurencia, jediná možnosť Intelu ako uspieť je sústrediť sa na iné trhy, najmä kam AMD nechce. Na druhej strane trh s PC všeobecne má rásť, čiže časom sa môžu stabilizovať obe firmy a aj keby si stabilne držali podiely na trhu, tak môžu obe rásť. Obe ale budú mať záujem aj o nové trhy, takže si budú časom konkurovať menej voči sebe a viac voči ostatným hráčom na trhu.

Edit: môže prísť rast, toho 4. 11. sentiment sa zase môže otočiť. Vtedy zrejme zverejnia aj redakcie nezávislé testy.

Ako som spomínal, Intel sa bude teraz 3 roky reformovať a jeho ďalšia stratégia je veľmi dobrá a má potenciál byť výbornou rastovou akciou. Po tých troch rokoch môže prísť veľmi silný rast, pravdepodobne stovky percent (ale nie tisícky).

Teraz má Intel obrovské šťastie, že boli problémy s čipmi, pôvodne chcelo AMD vydať novú generáciu čipov hneď po Alder Lake a tie budú výkonnejšie. Ak by sa tak stalo, akcie Intelu by už boli minimálne dva mesiace v tridsiatke. Verím, že by AMD vytlačilo Intel za rok, dva medzi penny stocks. Už sa dokonca hovorí, že AMD príde s lepšími grafikami ako Nvidia, minimálne to bude veľmi vyrovnané a zaujímavé. A tu bude Intel zase fail.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

https://semiaccurate.com/2021/10/27/int ... omplexity/

No presne pise o tom ze nepustili ziadne detailne technicke info, ze nie su umoznene recenzie.
A tiez o opodstatneni big/liggle architektury .. ok keby to spravili normalne ze pustia von technicke informacie tak by sa tomuto mohli vyhnut.
Nic moc pozitivneho teda ..

Edit: Este pridavam link na Intel prezentaciu k Alder Lake
https://download.intel.com/newsroom/202 ... tation.pdf
Listok 123456
Príspevky: 13
Dátum registrácie: Št 28 10, 2021 1:15 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Listok 123456 »

Martin, máš niekde "online" aktuálny stav portfólia? Alebo len to čo píšeš sem až po nejakom čase od tradu? Prečo sa pýtam, jednoducho chcem kopírovať obchody, sledujem vlákno už dlhšie a vyzerá to fajn ;)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tuším dnes bude IPO ticker GFS - Global Foundries, to je tá časť AMD, čo vyrábala čipy. V žiadnom prípade do toho neinvestujte najbližšiu dobu, tie akcie dramaticky spadnú, hoc krátkodobo sa to môže chovať rôzne. Ale keď to dramaticky spadne, bude to veľmi zaujímavá investičná príležitosť. Neskôr napíšem viac. Krátkodobo môže byť naozaj hocičo, aj extrémny rast keďže je nedostatok čipov. Je to ale strašný odrb na investorov, tak pozor.

Mubadala tam urobila v minulosti veľa zlých investičných rozhodnutí, tak by rada socializovala straty s investormi. Pôvodne mali prísť ako IPO v 2022, ale pre čipovú krízu to urýchlili a idú na trh teraz.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

INTC sa nám pohol o +2%. Další insider buy: INTC Director bought 5,147 shares at $48.05 - $48.95 worth ~ $250K.

vela sa nespomína ten nový číp, ale v Br. sa objavilo už predvčerom:


Intel unveils Core i9-12900K gaming processor, new 600 Series Chipsets; partners with Google (GOOGL) Cloud for data center chips :

At Intel Innovation, Intel unveiled the 12th Gen Intel Core processor family with the launch of six new unlocked desktop processors, including the world's best gaming processor, the 12th Gen Intel Core i9-12900K. With a max turbo boost of up to 5.2 GHz and as many as 16 cores and 24 threads, the new desktop processors reach new heights of multi-threaded performance for enthusiast gamers and professional creators.

The full 12th Gen Intel Core family will include 60 processors, set to power more than 500 designs from a broad set of partners. As detailed during Intel Architecture Day 2021, the new performance hybrid architecture, the first built on Intel 7 process, delivers scalable performance from 9 to 125 watts to enable every PC segment from ultra-thin-and-light laptops to enthusiast desktops and out to the edge.

Alongside the 12th Gen Intel Core desktop processors, Intel is launching the new Intel 600 Series Chipset with advanced features for increased reliability and performance. New PCIe Gen 4.0 lanes make for 28 total lanes off the chipset, integrated USB 3.2 Gen 2x2 provides up to double the bandwidth, DMI Gen 4.0 increases the chipset to CPU throughput for fast access to peripheral devices and networking.

Unlocked 12th Gen Intel Core desktop processors are available now for pre-order from participating OEMs, channel partners, and retailers. Broad availability will start Nov. 4 with more than 140 customers in more than 30 countries expected to add the new processors to their lineups by the end of the year. Pricing starts at $264 to $589 for the unlocked desktop processors.

Intel expects to ship hundreds of thousands of 12th Gen Intel Core desktop "K" processors by end of year and more than 2 million by the end of March 2022. To enable the expanded offerings for desktop, mobile and commercial segments expected in early 2022, Intel is also shipping 28 of the processor SKUs in the 12th Gen Intel Core processor family to OEM partners.

Also, Google Cloud and Intel unveil deep partnership and joint development of Mount Evans, Intel's first ASIC-based IPU.

ASIC-based IPU (Code-named "Mount Evans"): Intel and Google Cloud announced deep collaboration on the design and development of this first-of-its-kind open solution supported by industry-standard programming language and open sourced Infrastructure Programmer Development kit to simplify developer access to the technology in Google Cloud data centers.

P.S. Z hľadiska TA ho vcucáva do gapu po earnings, ktorý by mal vyplniť a dôjsť aspoň k bývalému supportu 52. Tam je môj target a potom good buy.
Prílohy
INTC fill the gap.jpg
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Slovan_sk
Platinum Member ***
Príspevky: 651
Dátum registrácie: Ut 13 05, 2014 12:12 pm
Has thanked: 66 times
Been thanked: 79 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Slovan_sk »

Martin7 napísal: St 27 10, 2021 11:03 pm Teraz má Intel obrovské šťastie, že boli problémy s čipmi, pôvodne chcelo AMD vydať novú generáciu čipov hneď po Alder Lake a tie budú výkonnejšie. Ak by sa tak stalo, akcie Intelu by už boli minimálne dva mesiace v tridsiatke. Verím, že by AMD vytlačilo Intel za rok, dva medzi penny stocks. Už sa dokonca hovorí, že AMD príde s lepšími grafikami ako Nvidia, minimálne to bude veľmi vyrovnané a zaujímavé. A tu bude Intel zase fail.
Martin7 - toto vlakno sledujem od zaciatku a doteraz som nemal co dodat , ale teraz ked citam toto spominam si na mojho byvaleho kolegu , vlastne na tvoj popud, ked is zalozil toto vlakno a AMD slo niekde okolo 5 USD som sa ho pytal co si mysli o AMD ( podotykam ze nie z obchodneho hladiska , do toho sa vobec nerozumie , skor z technickeho ) on mi vtedy povedal ze sa neboji o AMD ze by krachlo len z jedneho jedineho dovodu, AMD a INTC si vraj navzajom drzia nejake cross patenty , preto ma to teraz napadlo ze pises ze AMD by poslalo INTC medzi penny stock ...
Vies nieco o tom ze by mali patentovane technologie na ktorych su navzajom zavisli ?

OT na zaver : vdaka tebe , alebo kvoli tebe, som si kupil "novy" PC s AMD procesorom :D Nemam rad monopol preto som prestal pouzivat aj windows :D
mozno si o par rokov preto kupim INTC :D
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Nishin »

@Martin7, @Jugger, zaujímalo by ma, prečo tu takmer nikto netraduje Nvidiu. Ja mám na nej za 2 roky +500% (ako dlhodobú investíciu) a jej rast považujem za relatívne jednoducho predvídateľný. Samozreme, teraz je už extrémne predražená, ale stále tradovateľná. Zvažujem, či z nej nevyskočiť práve teraz a nenaskočiť keď vychladne ten hype okolo nej.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ja musím byť presvedčený, že to čo robím je správne a že to má nejaký edge. U mňa je na prvom mieste FA (fundamentálna analýza), teda sedliacky reflex ,,kupuj lacno a predaj draho . Takže keby som mal obchodovať NVDA, alebo TSLA musel by som ich shortovať. Našťastie moja analýza zahŕňa i akúsi psychologickú analýzu davov ( stačí k tomu počúvať suckera vo vlastnej hlave ) a shortom týchto 2 akcií sa vyhýbam, lebo sú miláčikmi trhu.
Na ďalší long u nich nevidím žiadny edge. Nevedel by som ich držať. Nespával by som poriadne.

Už len pohlad na NVDA, že je ocenená na 622 mld a robí tržby 22 mld je pre mňa hrôza. Preto radšej hľadám momentum na Inteli, ktorý je ocenený len na 220 mld., ale robí tržby 77 mld. Myslím si, že NVDA dostalo hore 1. monopolné postavenie 2. cryptošialenstvo 3. gaming. Prvé 2 katalyzátory môžu oslabiť vďaka AMD a tomu, že crypto raz vyjde z môdy, resp. že sa prejde na formu crypta, ktoré nebude potrebovať výkonné GPU.

Mimo toho, krása tradingu/investingu je v tom, že je tu nekonečná studnica akcií, doslova desatisíce, v ktorých môže človek hľadať lepšie príležitosti ako sú teraz NVDA, TSLA a iné populárne akcie. V tom by mal byť pre každého inšpiráciou Martin, ked zistil, že AMD pri cene 2 chystá čípy ktoré sa asi presadia na trhu, alebo ked kúpil AMC (kiná ) niekde pri cene 2-3-4. Kupovať, ked akcia nie je v pozornosti trhu a mať na to dobré dôvody + dobrý risk/reward, to považujem za najväčšie umenie v tomto biznise.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin7 napísal: Št 28 10, 2021 3:18 pm Tuším dnes bude IPO ticker GFS - Global Foundries, to je tá časť AMD, čo vyrábala čipy. V žiadnom prípade do toho neinvestujte najbližšiu dobu, tie akcie dramaticky spadnú, hoc krátkodobo sa to môže chovať rôzne. Ale keď to dramaticky spadne, bude to veľmi zaujímavá investičná príležitosť. Neskôr napíšem viac. Krátkodobo môže byť naozaj hocičo, aj extrémny rast keďže je nedostatok čipov. Je to ale strašný odrb na investorov, tak pozor.

Mubadala tam urobila v minulosti veľa zlých investičných rozhodnutí, tak by rada socializovala straty s investormi. Pôvodne mali prísť ako IPO v 2022, ale pre čipovú krízu to urýchlili a idú na trh teraz.
No pozeral som len tak pre zaujmavost .. fakt to nie je bohvie co ..
Este maju na krku aj 2.5bn zalobu od IBM za nedodrzanie dohody ze pre nich budu produkovat vysoko-vykonne chipy na novsich nodoch.
IBM im vtedy zaplatilo 1.5bn/odovzdalo svoje know-how a cely chip biznis.
Glofo vtedy zlikvidovalo svoje plany na 7nm a IBM muselo prejst k Samsungu.

https://www.datacenterdynamics.com/en/n ... ands-25bn/
Aj led na druhej stran, stavaju novu fab v Singapure a jednu idu rozsirit.
Dobre to nacasovali, este aj v materialoch promuju "GF Shield" a ich nezavislost na chine/taiwane ...

Ale neinvestoval by som do nich. :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Analyst Gus Richard downgraded AMD to Market Perform noting, "AMD has had a very strong year not only is it gaining share in the PC, server, and graphics markets, it is in the second year of a game console upgrade cycle. We are modeling revenue to increase 65% this year and non-GAAP earnings to grow by 104%.

We are modeling revenue growth to slow to 21% in CY22 and non-GAAP earnings growth to slow to 30%. The growth headwind includes slower y/y growth in game console revenue from $3.5B, up 126% y/y to $4.0B up 14%. Also, AMD is increasing investments in R&D and SG&A as it ramps new product introductions reducing operating leverage.

While INTC is in a weak competitive position it is still the dominant supplier of x86 CPUs and will likely use pricing in an attempt to slow market share loss."
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Edit: Tak neviem, imho ak sa ocakava ze semis budu slabe buduci rok, tak to bude platit pre Intel aj AMD rovnako.

Akurat ze Intel ma vyyrazne viac planovanych vydavkov nez AMD.
V pripade AMD spomina napr R&D .. ale rovnako to bude mat aj Intel a este vyrazne viac.

Spomina sa aj cenova konkurencia zo strany Intelu.

Otazka znie ako velmi bude mat Intel silu bojovat cenou popri vsetkom.

Pretoze intel bude mat naozaj dost vydajov v suvislosti so svojimi planmi a tiez vydaje na ramp-up produktov v 2022, rovnako ako aj AMD.
V Q2 planuju ich nove serverove CPU Intel Sapphire Rapids ( stale 10nm - Intel 7, 56c, 400W, ale zase DDR5, PCIe5 obdoba Alder Lake v Desktopoch)
2H 2022 udajne maju prejst na lepsi vyrobny proces Intel 4 ( Predtym nazyvane 7nm EUV )

K tomu teda obrovske vydaje na to aby znizovali naskok TSMC, predpokldam ze budu mat zvysene vydaje aby mohli ​produkovat cast svojej produkcie u TSMC ( grafiky a bohvie co dalsie vyrabane na lepsich node-och), a este aj vydaje na rozsirenie kapacity pre ich foundry model ( aby mohli zakaznici vyrabat na najnovsich nodoch)

Navyse TSMC tiez nebude spat, oni tiez buduju fabs, minimalne sa hovorilo o US. Nezistoval som terajsi stav, ci neplanuju aj Europu.

A cisto hypoteticky, ak by AMD zvladlo ukradnut Intelu dalsi podiel v DC, tak je otazka ci az tak spomali v raste. ( je predpoklad ze ku koncu roka budu k dispozicii V-Cache varianty Epycu, Q4/22 Zen4 )
Pocas ER callu videli situaciu pozitivne.

Treba aj ratat ze v 2022 to uz nebude iba AMD, ale AMD + XLNX = nove trhy, nove prilezitosti etc.

Moj pocit je taky, ze radsej drzat AMD ako Intel, ma vacsiu sancu prekvapit.
Ale sam som zvedavy ako to bude vyzerat. AMD planuje releasnut RDNA3, zrejme sa pokusi urobit vykonnejsiu high-end grafiku nez NVIDIA.

----
AMD, INTC PT

AMD downgraded to Market Perform at Northland on slowing growth Northland analyst Gus Richard downgraded AMD to Market Perform from Outperform with a $120 price target. He sees AMD at "peak growth," as he is modeling revenue to increase this year, but sees growth to slow to 21% in calendar 2022, noted Richard. He expects semiconductors in general to be weak next year and also expects inflation to be "persistently high," which will add up to earnings growth being slow going forward, Richard tells investors.

https://thefly.com/n.php?id=3397984

120usd, market perform .. hold

Intel dostal zasa upgrade

INTEL FOUNDRY CHANCES 'NOT ZERO': The analyst also upgraded Intel to Market Perform from Underperform with a $49 price target, up from $42. The "world desperately wants a second source" to TSMC (TSM) and while he doesn't give Intel's new CEO's plan "a high probability of being successful," the chances are "not zero either." Holding the stock back has been the company's lack of evolution over the last 15 years, he added. Richard believes Apple (AAPL), Amazon (AMZN), Facebook (FB), and Microsoft (MSFT) would welcome having a second source to TSMC with a fab in the U.S., though this may ultimately be Samsung (SSNLF). Given Intel's underperformance, the analyst believes a sum-of-the-parts valuation provides support for the shares at current levels.

Este som nasiel ine znenie kde je viac informacii

'THRILL GONE FOR NOW': Northland analyst Gus Richard downgraded AMD to Market Perform from Outperform with a $120 price target, down from $140. The analyst expects semiconductors, in general, to be weak next year as digital transformation and work from home demand slows. Meanwhile, inflation should be persistently high, pressuring multiples, Richard added. The analyst believes 2021 was "a peak growth year" for AMD and earnings growth should slow going forward. Richard is modeling revenue to increase 65% this year and non-GAAP earnings to grow by 104%, but expects revenue growth to slow to 21% in 2022 and non-GAAP earnings growth to slow to 30%. The growth headwind includes slower year-over-year growth in game console revenue from $3.5B, up 126% year-over-year in 2021, to $4.0B, up 14%, he said. Long-term, the analyst views the Xilinx (XLNX) acquisition as a positive for AMD as it broadens the company's end market exposure. However, in the near-term, it is a bit of a headwind, Richard acknowledged.

https://thefly.com/permalinks/entry.php ... ry-chances
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ešte som nestíhal zareagovať na príspevky, ale postupne najbližšie dni zareagujem.

Dnes prišiel jeden downgrade na AMD a trh naňho aj patrične zareagoval :). Čo je to ale v tej spleti upgradov? S Jugglerom súhlasím s tým návratom Intelu na 52, ale to bude max., tam plánujem predať 100 shares (51,40 - 52,00). Odtiaľ pravdepodobne spadne na 43-45. AMD by technicky potrebovalo vykonsolidovať, prípadne trochu vyklesať, ale uvidíme. Dňa 28.10. predali len dvaja insideri, nepredávali ešte viacerí ako obvykle, takže skôr očakávajú ešte rast v krátkodobom horizonte. Upgrady a insider trading sú na tejto stránke dole: (skúste si ten insider trading porovnať s inými mesiacmi)
https://finviz.com/quote.ashx?t=AMD

Dnes malo AMD najvyšší close.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

zdravím, neviem či sa to tu už neriesilo, aky mate na to nazor?

https://games.tiscali.cz/hardware/po-10 ... d=14115802
tatranak
Príspevky: 1
Dátum registrácie: St 16 01, 2019 11:15 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa tatranak »

Martin7 co hovoris na xelu na zajtra mas to trochu zanalyozovane ci by sa to mohlo odrazit hore??
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

@Martin7 ja si prisadim, AMD uz tuka na predikovany 2021 strop - 135, podla mna silno rizikovo prudko. Okolo tej ciastky cakam korekciu, neviem ako velku. V horizonte tohto roka, nakolko silno cakas dalsiu metu k 145+?
Dikes moc za nazor.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Trumpeta1978 napísal: Št 04 11, 2021 8:00 am zdravím, neviem či sa to tu už neriesilo, aky mate na to nazor?

https://games.tiscali.cz/hardware/po-10 ... d=14115802
Trumpeta1978: take clanky su nic moc .. ale uz sa zacinaju objavovat aj normalne benchmarky ..
Napr tuto od Gamers Nexus
https://www.youtube.com/watch?v=fhI9tLOg-6I

Z nich to vyzera pre Intel celkom dobre.
Netreba vsak zabudnut ze sa porovnava s 1 rok starym CPU a AMD bude coskro releasovat Zen3 s V-cache.
Ale Alder lake vyzera solidne, Je tam vyrazny skok oproti 10th a 11th generacii.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Buggy, AMD dnes brejklo tú trojročnú trendovú čiaru (prikladám obrázok). Korekcia pravdepodobne čoskoro príde, ale môže to byť viac konsolidácia a skôr pôjde chvíľu do strany, nemusí prísť pokles, ja už pravdepodobne podržím do budúceho roka. Mne sa ale už ani neoplatí predávať a trejdovať tento rok kvôli daniam. Všetko už totiž daním 39%.

K obrázku: tá najdlhšia linka sú tie trojročné vrcholy, a tá nad ňou je skopírovaná spodná linka, že to by mohol byť nový trendový kanál. Je to denný graf.

Edit: Trumpeta, to sú tie nové čipy čo sme spomínali.

Ku Xele to dobre napísal Juggler, že zverejňujú počas riadnych obchodných hodín značí skôr obavu z veľkého prepadu akcií, ktorý by mohol prísť v extended hours. Xela zverejňuje zle, ale vyzerá, že sa pomaly z toho bude dostávať. Nedokážem však vôbec odhadnúť (nemám ani na základe čoho) ako dopadne zverejnenie. Ja tam vidím potenciál v horizonte najbližších mesiacov, prípadne 1-3 rokov.
Prílohy
amd.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Mam to skoro presne rovnako kreslene. Mne to rastovy tunel pretlo pri 123 a rising vedge (neviem slovensky) okolo 129,5. V podstate s AMD vsetko dobre, len mam take trnutie v krku kvoli rychlosti rastu v kombinacii s FEDom (tapering a priznany rast urokov onedlho) a celkovo presponovanom trhu co caka len na spadnutie. AMD mam vyse roka, takze dane ma tu nebrzdia (iba boj medzi strachom a chamtivostou :) )
XELE mam po kazdom bleskovom vystrele a pade pocit, ze ju mam ztrejdovat a nie drzat, ale celkovo trend na nej je dlhodobo rastuci....iba ma znervoznuju naklady premeskanej prilezitosti, ci ako sa to vola, ze inde to zatial kontinualne rastie a nemusim cakat potencialne roky na vyraznejsie zhodnotenie. A ked praskne trh, XELA si to odnesie tiez riadne, podla mna. Je nedaleko hlavnej trendovky, tak ak by ju vtedy prerazila dolu, no, asi by to bol dlhsi pad.
Takto nejak rozmyslam.
Naposledy upravil/-a buggy v Št 04 11, 2021 5:10 pm, upravené celkom 1 krát.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Rising wedge - zeby dvihajuci sa klin?

https://www.investopedia.com/articles/t ... _wedge.asp
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Rokosák napísal: Št 04 11, 2021 5:10 pm Rising wedge - zeby dvihajuci sa klin?

https://www.investopedia.com/articles/t ... _wedge.asp
Jasne, preco nie, len mi to prijde take kostrbate pomenovanie. Rastuci klin mi stimuje. Mohlo mi take napadnut.
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Nishin »

Ja sa po dnesku :mesec: opat pripominam s nvidiou, ktora tu z mne dosial tazko pochopitelneho dovodu absentovala v tomto prevazne cipovom vlakne. Po bitke je kazdy general, takze prihodim :D
Juggler jasne zodpovedal svoj postoj voci tomuto typu rastovej akcie, potrebuje silne fundamenty aby isiel do risku, ma roky skusenosti, chapem, respektujem. Ja ked som kupoval dva roky dozadu nvidiu za 37, prislo mi to z mojho pohladu ako jasna rastova akcia, kde riziko padu je nasobne nizsie ako potencial prudkeho rastu. Pre mna mala vsetky potrebne fundamenty na to, aby sa stala takou tou superhero akciou. Buzzwords AI, crypto, games, cloud, tesla, teraz uz aj metaverse... Palili ma prsty predat polku vsetkych akcii pri 250, nastastie som odolal. Hitla 300 tak predavam 1/3.
Nishin napísal: Pi 29 10, 2021 7:54 pm @Martin7, @Jugger, zaujímalo by ma, prečo tu takmer nikto netraduje Nvidiu. Ja mám na nej za 2 roky +500% (ako dlhodobú investíciu) a jej rast považujem za relatívne jednoducho predvídateľný. Samozreme, teraz je už extrémne predražená, ale stále tradovateľná. Zvažujem, či z nej nevyskočiť práve teraz a nenaskočiť keď vychladne ten hype okolo nej.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Pekná investícia Nishin :like: . Ja som ešte nestihol reagovať, ešte na tú otázku zareagujem (aj ostatné, len nestíham). Myslím ale, že si to vyriešil výborne. 1/3 von a ostatné držať. :beer:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dnes pred open som zvažoval predať AMD a zadať pokyn na 140,70, neskôr hneď po otvorení som ho zmenil na 141,00 ale nakoniec neodoslal. Pozeral som totiž opcie a je tam na nasledujúce týždne, konkrétne k 19.11. slušná opčná pumpa. Pozrite si objemy najmä CALLS 150.
https://www.nasdaq.com/market-activity/ ... tion-chain
treba hore v moneyness zadať all moneyness a pozrite toho 19.11.

Len doplním, že v pondelok má AMD event k Epycom, dnes Lisa oznámila.
https://twitter.com/LisaSu/status/1456604871524761609

Dnes som mal zadaný pokyn OUT 100 INTC @ 51,50, dva krát bolo na tej cene, ale nevyplnil sa. Potreboval som ešte o 1 cent vyššie.
Prílohy
opcie.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Zaujimave ze sa ten prikaz na predaj INTC nevyplnil, denne max pritom bolo 51.58

Anyway bolo by fantasticke keby sa AMD utrhlo a slo este vyssie, ale moc tomu neverim.
Ked si to tak zoberiem, tak ked uz by niekto mal nakupovat nebolo by logickejsie kupovat radsej XLNX? A drzat kym sa merge dokonci?

Pri terajsej cene XLNX to stale vychadza ~115 usd na akciu. Co asi nie je az taka zla cena.

A pritom ak je AMD presne na hornej trendovej ciare (ako si sem daval) na cene 136 usd, tak ak by sla dole a urobila priblizne rovnaky pohyb ako od augusta do oktobra tak by sa dostala na cenu ~116 usd do toho konca roka, cim by obe akcie boli aj v spravnom pomere. A po januarovom ER by na zaklade celorocneho outlooku sla postupne pocas Q1 na 150-160, alebo dole k 100vke? :)

Cize ak by teraz vyskocila na 150 na ten epyc event tak to znie ako sell.

Bude sa niekto snazit predavat na ten Epyc event?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 INTC @ 51,70 (BUY 100 @ 48,40), +330,- USD

- neskoro som zapol PC, bol som niečo vybavovať, a keď som sa nalogoval, bola už z vrcholu pod 51,80, zadal som predaj na 51,80 a opäť toľko bola, ale sa nepredalo. Keď spadla na 51,60, tak som zadal 51,70 a to už chytilo.

Edit: link na tú konferenciu, o chvíľu začína (17:00):
https://www.youtube.com/watch?v=ECHhuvuiNzs
Naposledy upravil/-a Martin7 v Po 08 11, 2021 5:15 pm, upravené celkom 1 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 300 AMD @ 146,30 (BUY priemer 107,30) +11.700,- USD

- zatiaľ out, ešte sa časom budem vracať späť
- stále sa oplatí držať dlhodobým investorom
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

:potlesk: :potlesk: :potlesk:

+ nové GPUs Instinct.... Paráda...aj minule šiel AMD +10%...teraz 148...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Mimo toho urobilo deal s FB a má už 1/4 datacenter trhu..

Nov 8 (Reuters) - Advanced Micro Devices Inc (AMD.O) on Monday said it has won Meta Platforms Inc (FB.O) as a data center chip customer, cementing some of its gains against Intel Corp (INTC.O).

It also announced a range of new chips aimed at taking on larger rivals such as Nvidia Corp (NVDA.O) in supercomputing markets, as well as smaller competitors including Ampere Computing in the cloud computing market.

After years of trailing the much larger Intel in the market for x86 processor chips, AMD has steadily gained market share since 2017, when a comeback plan spearheaded by Chief Executive Lisa Su put the company on a course to its present position of having faster chips than Intel.

AMD now has nearly a quarter of the market for x86 chips, according to Mercury Research.

After securing Meta, the company formerly known as Facebook, as a customer, AMD now has deals in place with many of Intel's largest customers. It also has deals with Alphabet Inc's (GOOGL.O) Google Cloud, Amazon.com's (AMZN.O) Amazon Web Services and Microsoft Corp's (MSFT.O) Azure.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Nishin
Silver Member *
Príspevky: 188
Dátum registrácie: St 31 03, 2021 8:35 am
Has thanked: 13 times
Been thanked: 45 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Nishin »

Zaujímavý fakt je, že AMD pomaly dobieha Intel v celkovej valuácii. Market cap AMD 184.13B USD vs. INTEL 206.58B USD.
Mainstreamové 12th Gen Core i5 zbiera zatiaľ veľmi dobré recenzie, celkom dosť pozornosti sa dostáva aj obrovským investíciám Intelu do vývoja a výroby, najmä stávka na výrobu v USA. Intel samozrejme čakajú ešte ťažké výzvy kým sa opäť zastabilizuje, ale Gelsinger má čoraz lepšie PR a trhy majú radi success stories, častokrát v predstihu.
Dáta sú ropou 21.storočia. AMD si svoje miesto na trhu nájde a upevní. Intel má teraz šancu stať sa americkým TSMC, američania neradi vidia takýto strategický monopol ako výroba čipov mimo svojho územia.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"