Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Rád by som investoval do akcií. Som úplný začiatočník. Nie som podnikateľ, plánujem najbližšie obdobie prejsť na živnosť.
Mám voľných 15.000 eur. Chcel by som investovať do akcií (ako súkromná osoba, nie na živnosť).

1. Broker.
Uvažujem nad českým LYNX (majú dobré poplatky, pre mňa však vysoké americké burzy 0,01 na akciu) + relatívne nový DEGIRO (americké burzy 0,004 na akciu). Môžem zo Slovenska využívať/mať amerického brokera? Ak áno akého?
Obchodoval by som rád americkú burzu najmä NASDAQ prevažne technologické firmy. Prípadne nejakého doporučte + argument prečo.

2. Dane.
Chcem obchodovať klasické akcie. V ČR je daň 15% ak by som bol v nejakom spolku akcionárov tak 5%.
Keď budem mať českého brokera je nejaká možnosť platiť daň v ČR? Nerád by som platil daň u nás 25% + 14% zdravotné poistenie (takýto nezmysel je asi len u nás) a vlastne 15% si priamo strhne USA. Čiže prakticky cca 55% odvody. Ako toto optimalizovať? Prípadne aké je riziko daň nepriznať, je na tie akcie nejaký register? Ako to funguje? Ak by som žil pol roka v zahraničí je možnosť neplatiť tu z toho daň?

3. Stratégia.
Tu by som v prvom rade napísal, že viem že základ je diverzifikovať riziko. Ja mám v pláne nakúpiť za tých 15.000 euro akcie AMD reálne sa dá predpokladať, že od cca 5-9 mesiaca tohto roka môžu v priebehu jedného roka zhodnotiť 5-20 násobne. Kto to sleduje vie prečo. Ja by som rád tých 15.000 zhodnotil takýmto spôsobom aj keď teda s väčším rizikom na cca 1 rok (podľa vývoja) a potom ten zisk rozdelil na cca 3-5 firiem a to dlhodobejšie a viac diverzifikoval a investoval opatrnejšie. Čo si o tom myslíte? S prihliadnutím na to, že sú to akcie AMD. Svojím investovaním chcem zásadne zhodnocovať svoje peniaze. Ak by mi stačilo 15-20% percent ročne, dám peniaze PartnersGroup a toto celé by nemalo zmysel.

4. Akcie krátkodobo.
Všade čítam, že akcie sú na dlhodobé investovanie, dajú sa však akcie nakupovať povedzme na týždeň, na dva? Avšak bez pevného termínu napr. Kúpim akcie a budem ich chcieť predať o 8 dní, je to možné? Nechcem obchodovať CFD alebo robiť trading celkovo. To je podľa mňa čistý hazard. Konkrétne 2 týždne dozadu bola situácia akcie AMD 1,8 o dva týždne 2,93 - takmer 100% zisk za dva týždne. Dajú sa takto používať akcie? Ak áno, ak nie, napíšte prosím hlavne prečo, príp. čo by bolo vhodné obchodovať.

5. Spoločnosť kúpi spoločnosť.
Uvediem na príklade: Je malá pravdepodobnosť, že Apple (ten kto kupuje) kúpi AMD.
a) Apple kúpi AMD a tá sa stane dcérskou spoločnosťou Apple.
b) Apple kúpi AMD, zruší AMD, zoberie jej technológie a procesy. Resp. ju nejakým spôsobom integruje do seba.
Čo bude z akciami? (budem v b prípade vlastniť na akcie AMD akcie Applu?)

Ďakujem.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Rokosák »

NASDAQ je momentalne nizsi oproti stavu pred 16 rokmi.

K tym 15 tisicom si prisetri. Kup si dom, zaloz rodinu, zi zdravo a az budes financne zabezpeceny a budes sa nudit, investuj sumu, ktora Ti nebude chybat aj ked ju celu stratis.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Chris »

2. Platis dane tam, odkial obchodujes. Nie kde si zmyslis, alebo kde by si rad platil dane, alebo kde je tvoj broker.
Na SK ak drzis viac ako rok, tak neplatis dane.

3. Pokial nemas inside info, tak ta tvoja strategia nema daleko od gamlbingu

5. AMD sa posledne 2 roky zamierava na herne a multimedialne zariadenia, pripadne cast specifickych mobilnych.
Macbooky, iMAC su premiovky a tam vacsinou davaju kvoli vykonu intel. Pochybujem, ze by chceli ist do nizsich kategorii s AMD, ale tak rumors su :)

http://wccftech.com/amd-making-custom-x ... 2017-2018/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

to Chris:
To vážne ak držím akcie viac ako rok, tak neplatím dane? To je nejaká novinka? Nič také doteraz pokiaľ viem nebolo. Si si istý? Pokiaľ viem daň sa neplatí ak zarobím na akciách do 500e.

K mojej stratégii by som upresnil: Chcem celkovo obchodovať cca 5-6 firiem kde si myslím, že veľmi dobre poznám situáciu v akej firma je a hlavne v akej najbližšej dobe bude. Keď nebude dobrá príležitosť nebudem ju obchodovať. Jednoducho obchodovať firmu v správny čas. Konkrétne AMD veľmi dobre poznám cca 18 rokov. Na túto príležitosť čakám 4 roky.

Zdroj wccftech je strašný bulvár medzi IT (asi ako topky.sk, len v inej oblasti).

Vďaka za odpoveď.

Od ostatných by som poprosil konštruktívnejšie odpovede a podľa možnosti podložené nejakým argumentom.
Odpovede typu rob niečo iné, nájdi si ženu dostanem aj na trhovisku. :P Tu som písal preto, lebo očakávam fundovanú odpoveď.

Ďakujem.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Tilbur »

Hej,je velmi rozumne dat vsetko na prvy krat do jednej akcie.Vsak je to tutovka,preco by to nemalo byt iste.Najlepsie by bolo zalozit este nejaku nehnutelnost a pozicat si na to.Ved do roka je aspon 20% a uroky su teraz tak nizko....
Mozes este prehovorit aj brata a zainvestovat jeho celozivotne uspory....

Poradim ti vsak ine. Kup si kindle a objednaj si nejaku literaturu o tradingu a riadeni rizika.Studuj a o rok sa prid spytat opat.Ustris tymto vela penazi.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Uvažujem nad českým LYNX (majú dobré poplatky, pre mňa však vysoké americké burzy 0,01 na akciu) + relatívne nový DEGIRO (americké burzy 0,004 na akciu).


Môže byť. Dobrá voľba pre začiatočníkov, keď sa neobchoduje príliš často.
Môžem zo Slovenska využívať/mať amerického brokera? Ak áno akého?


Môžeš. Najlepší je Interactive brokers.com (dalej skratka IB). Založenie účtu cez internet. Min. vklad 10 000 USD. Platformu IB používa aj LYNX.
Obchodoval by som rád americkú burzu najmä NASDAQ prevažne technologické firmy. Prípadne nejakého doporučte + argument prečo.


Každý broker umožnuje Nasdaq i Nyse ( v tom je aj Amex ). Argument pre LYNX je jazyk a služby v češtine. Argument pre IB sú ešte nižšie ceny. Ber to tak, že IB je americký velkoobchodník a Lynx je český maloobchodník.
Keď budem mať českého brokera je nejaká možnosť platiť daň v ČR?


Jedine keby si žil v Čechách. Ako občan SR s trvalým pobytom v SR sa z celosvetových príjmov zdanujes v SR. Američania ti strhnú iba 15% daň z dividend (iba z dividend !). Je to zrážková daň. Dividendy sú v tradingu zanedbateľné. Vypláca ich iba zhruba polovica firiem, v priemere sú 2,5% a na to aby šlo o nejaké sumy musel by si byť investorom (teda tie akcie držať ).
Nerád by som platil daň u nás 25% + 14% zdravotné poistenie (takýto nezmysel je asi len u nás)
Sadzba je 19%: ... väčšina príjmov z kapitálového majetku zo zdrojov v zahraničí sa zahrnie do osobitného základu dane pre ktorý je určená sadzba dane 19 %. Odvody 14% zatial ostávajú ( vymerajú ich až po podaní daň.priznania ).

Daniam a odvodom sa môžeš vyhnúť iba tak, že budeš dané akcie držať viac ako 1 ROK. To je novinka od 2016.

Takisto ak nemáš žiadny iný príjem, tak suma do 1900 € podľa mojích vedomostí nepodlieha zdaneniu ani odvodom ( študent, konateľ firmy bez príjmu, dôchodca..)
Prípadne aké je riziko daň nepriznať, je na tie akcie nejaký register? Ako to funguje? Ak by som žil pol roka v zahraničí je možnosť neplatiť tu z toho daň?


Na to zabudni. Američania ti okrem dividend nič nezdania, ale informácie pošlú naším ( tak bola podpísaná zmluva v 2015 ).
3. Stratégia. Tu by som v prvom rade napísal, že viem že základ je diverzifikovať riziko. Ja mám v pláne nakúpiť za tých 15.000 euro akcie AMD reálne sa dá predpokladať, že od cca 5-9 mesiaca tohto roka môžu v priebehu jedného roka zhodnotiť 5-20 násobne. Kto to sleduje vie prečo. Ja by som rád tých 15.000 zhodnotil takýmto spôsobom aj keď teda s väčším rizikom na cca 1 rok (podľa vývoja) a potom ten zisk rozdelil na cca 3-5 firiem a to dlhodobejšie a viac diverzifikoval a investoval opatrnejšie. Čo si o tom myslíte?


Ak si myslíš, že ako začiatočník vieš viac ako vie trh, analytici a insideri, tak žiješ v omyle. Nevravím , že nemôžeš mať šťastie, alebo dobrú analýzu, či dokonca insider info, ale to, že stavíš na to všetky peniaze a čakáš za rok zhodnotenie 400% až 1800% je veľmi naivná predstava. Aj keby AMD kúpila iná firma, tak cena vyskočí max. o 30-50%. Keby to bolo napr. ako pri Nokii, ked jej časť kúpil Microsoft, tak následne by mohla rásť cena až po analýze vyhliadok.
Ak by mi stačilo 15-20% percent ročne, dám peniaze PartnersGroup a toto celé by nemalo zmysel.
Nebuď labuť !!! PartnersGroup ľuďom peniaze nezhodnocujú, ale plnia si z nimi vlastné vrecká. Z toho vidno, že o zhodnocovaní nič nevieš. To je však osobitná kapitola. Vidíš...väčšina vecí, čo sa týka zhodnocovania je presne naopak. Ale k tomu ty dôjdeš len ak sa sám popáliš... :wink:
Všade čítam, že akcie sú na dlhodobé investovanie, dajú sa však akcie nakupovať povedzme na týždeň, na dva? Avšak bez pevného termínu napr. Kúpim akcie a budem ich chcieť predať o 8 dní, je to možné? Nechcem obchodovať CFD alebo robiť trading celkovo. To je podľa mňa čistý hazard. Konkrétne 2 týždne dozadu bola situácia akcie AMD 1,8 o dva týždne 2,93 - takmer 100% zisk za dva týždne. Dajú sa takto používať akcie? Ak áno, ak nie, napíšte prosím hlavne prečo, príp. čo by bolo vhodné obchodovať.
Nakúpiš kedy chceš a predáš kedy chceš. O jednu sekundu, o minútu, na druhý deň, alebo o rok, to je tvoja vec. Takisto môžeš kúpiť za kolko chceš. Minimálne množstvo je 1 akcia.
Spoločnosť kúpi spoločnosť.


...cena akcie vyskočí o 30-50% a môžeš ju predať. Akcia bude neskor delistovaná z burzy.
...ak kúpi len časť technologii a patentov a firma dalej funguje, tak to je ako ten Microsoft a Nokia. Cena AMD vyskočí podla toho, ako to ovlyvní hodnotu a ziskovosť AMD. Následne pôjde cena podla toho ako sa budú vyvíjať vyhliadky AMD do budúcnosti.
.. by som poprosil konštruktívnejšie odpovede a podľa možnosti podložené nejakým argumentom.
Tu som písal preto, lebo očakávam fundovanú odpoveď.
Nechcem ťa uraziť, ale ty si úplne na začiatku. Potrebuješ sa najprv dostať do obrazu, aby si neprišiel o peniaze. Lebo ono sa dobre pozerá na to ako nejaká akcia dala zisk 100%, ale velmi ťažko sa takto zarába. U začiatočníkov to dopadne spravidla tak, že ked niečo kúpia, tak to začne klesať... Takže nepredstavuj si len zisk, ale zober do úvahy aj taký scénar, že kúpiš AMD za 15 000 a akcia začne klesať až kým firma neskrachuje...

Ja ťa nechcem strašiť, ale pozri si vlákna kde sa reportujú živé obchody a investície. Ak ako začiatočník dosiahneš zisk väčší ako index, tak si talent ! Priemer indexu je okolo 8-10% ročne..to však len dlhodobo.

Začni tým, že poštuduješ fórum a hore máš ČLÁNKY. Druhý super zdroj na odpovede je Google. Až ked natrafíš na otázku o ktorej si nevieš vygooglovať odpoveď, až vtedy sa oplatí žiadať o fundovanú odpoved.

Veľa šťastia.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa filip glasa »

Svojím investovaním chcem zásadne zhodnocovať svoje peniaze. Ak by mi stačilo 15-20% percent ročne, dám peniaze PartnersGroup a toto celé by nemalo zmysel.
Nereálne očakávania - základ neúspechu :-)

Ak niekto považuje 15-20% výnos za nízky a ešte si k tomu myslí, že o toľko mu zhodnotí peniaze nejaká sprostredkovateľská firmy svojimi odporúčaniami, zároveň že on sám si zhodnotí peniaze ešte viac (kúpou jednej technologickej akcie!), tak by mal svoje peniaze nechať ležať a to až do doby, než sa mu to v hlave lepšie uloží :-)

Toto tvoje investovanie je hazard - ak ti o vyjde, tak je to totálna náhoda. Pri ďalšom obchode sa zvyšuje šanca že strašne veľa prerobíš - ako to už v hazarde chodí.

Keď chceš znásobiť svojich 15 tis. tak si nájdi lepšie platenú prácu, alebo rob nadčasy, alebo skús niečo vytvoriť a tak zarobiť.
Tak ako si to teraz predstavuješ sa majetok znásobiť nedá.
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Od ostatných by som poprosil konštruktívnejšie odpovede a podľa možnosti podložené nejakým argumentom.
Odpovede typu rob niečo iné, nájdi si ženu dostanem aj na trhovisku. :P Tu som písal preto, lebo očakávam fundovanú odpoveď.

a ja by som ocakaval trosku pokory ...
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka za odpovede (najmä JUGGLER). Dozvedel som sa všetko, čo som potreboval vedieť.
Toto vlákno už môžte zamknúť.

PS: To s tým Partners Group som práve myslel ironicky, teda je mi jasné, že to nie je to najlepšie na investovanie. :wink:

Ešte by som rád upresnil, aby som nikoho nezaviedol, to, že nejaká spoločnosť (nie len Apple) by kúpila AMD nie je pre mňa scenár ktorý očakávam, naopak, je to tá najhoršia možnosť pre mňa ako investora, ktorá by mohla v priebehu 1 roka nastať. (pre Apple a AMD by z dlhodobého hľadiska bola veľmi výhodná). Pravdepodobnosť, že aj iné spoločnosti budú mať najbližšie obdobie záujem o AMD tu však je, aj keď je malá pravdepodobnosť, že AMD niekto kúpi. Ale tá najhoršia možnosť by mi tiež priniesla zisk, len menší.

Prajem pekný deň.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa rabdo »

Martin7 napísal:Od ostatných by som poprosil konštruktívnejšie odpovede a podľa možnosti podložené nejakým argumentom.
Odpovede typu rob niečo iné, nájdi si ženu dostanem aj na trhovisku. :P Tu som písal preto, lebo očakávam fundovanú odpoveď.

veľká škoda že tomu nechceš uveriť a zobrať si veľké ponaučenie hneď na začiatku!!!

ale stále platí že človek sa sám musí popáliť a uvedomiť si nesmiernu bolesť ktorú ti prinesie strata peňazí, vnútorného pokoja a možno aj pevné zdravie!!!

všetci majú pravdu a tak neviem prečo nechceš urobiť čo ti radí tilbur - čítaj, študuj, sleduj burzu, postupne sa pýtaj, založ si zošit a skúšaj papiertrading a po minimálne roku začni uvažovať nad reálnym vstupon na burzu.

držím ti palce pre správne rozhodnutie!!!
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

To sa mýliš. Ja som som si zobral z tohto ponaučenie, ešte to celé zvážim (zvážil by som to aj tak), určite najprv investujem menej a rozdelím to hneď na začiatku. Nosný kôň ale aj tak bude AMD. Ale až v správny čas. Akcie 5-6 technologických firiem práve sledujem posledných cca 5 rokov (skôr okrajovo a občasne), avšak v prvom rade sledujem čo sa deje v tých spoločnostiach (to dôsledne) a aký to má vplyv na akcie. To je jednoducho taký koníček (popri iných samozrejme). Akurát som si povedal, prečo to nejak nezhodnotiť. Jednoducho viem pri týchto 6 spoločnostiach počas určitých období odhadnúť smerovanie akcií na kvartál v niektorých prípadoch na mesiac. Je to len preto, že dôsledne sledujem dianie v týchto spoločnostiach (baví ma to). Ísť nato profesionálne by ma nebavilo a navyše mne práve to príde ako hazard. Jednoducho volím iný prístup a asi inak vnímam riziko.

(Poslednou vetou nechcem spustiť žiadny flame!)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
rabdo
Gold Member **
Príspevky: 302
Dátum registrácie: Št 02 06, 2011 1:01 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa rabdo »

Martin7 napísal:To sa mýliš.

Jednoducho viem pri týchto 6 spoločnostiach počas určitých období odhadnúť smerovanie akcií na kvartál v niektorých prípadoch na mesiac. Je to len preto, že dôsledne sledujem dianie v týchto spoločnostiach (baví ma to).
ako myslíš...

no podľa tohoto ani netušíš čo ťa reálne čaká vstupom na burzu!!!

mrzí ma to, ale raz si na moje slová spomenieš. :(
Charles Bukowski " svet patrí tým čo sa neposerú "
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

OK, rešpektujem Vaše názory (preto sem píšem).

Chápem, že moja predstava ako začať Vám profesionálom pripadá ako úplný nezmysel.
Len teraz vidím príležitosť aká tu najbližšie obdobie nebude (z toho čo sledujem ja). Najbližšiu vidím až v roku 2020.
Investujem zatiaľ na môj systém (viem aj to je trúfalé slovo) max. 5000 eur (možno menej), oťukám sa v priebehu roka a potom ak bude treba pridám ďalšie peniaze a pôjdem do toho oveľa opatrnejšie.

Vďaka.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 29 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Tilbur »

Martin,je rozumne zacat s mensim kapitalom.Daj do AMD nie viac ako 20% z uctu.Stanov si cenu,kde poziciu ukoncis a to aj dodrz.Zakladna vec je,aby si nedokupoval do stratovej pozicie.
Treba si uvedomit,ze nemas viac informacii o firme ako ostatni ucastnici tohoto boja.Tvoje informacie mozu byt ( a uz aj su) uz v cene zahrnute.To,ze bude firma kupena,je len Tvoj pocit.
Takze zacni opatrne a v malom.Vela stastia.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Rokosák »

Mam dve nohy. Nieco treba s nimi urobit. Rozhodol som sa preto sprijemnit si zivot ako hrac FC Barcelona. Udajne to vynasa az 10 milionov Eur rocne. Mohol by mi niekto ukazat ako sa hra futbal? Najlepsie niekto z Trnavy a okolia, odkial, ako som pocul, pochadza mnoho dobrych futbalistov.

Preco futbal a nie nieco k comu mam predpoklady, vzdelanie ci znalosti? Neviem! Je to asi takô slovenskô ignorovat moznosti na realny dosah. Prosim dovody preco sa o to nepokusit.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin: pozri si vlákno od PePe. http://ako-investovat.sk/diskusia/viewt ... 1&start=40" onclick="window.open(this.href);return false;

To by mohol byť pre teba príklad. Tiež je začiatočník a ide mu to zatial dobre. Aj ja som raz bol a na začiatku som mal možno viac šťastia ako rozumu, preto ťa upozorňujem.

Bolo by fajn, keby si začal podobne ako PePe. Tým že prídeš povedať, čo kupuješ a prečo to kupuješ. Tak sa možno budeš správať zodpovednejšie a niečo sa naučíš.

Napr. pri tom AMD, ked si myslíš, že bude silne stúpať, tak možno lepšia špekulácia než vraziť do toho celý kapitál je nakúpiť opcie. Pri opciách máš dopredu definované riziko straty a zároveň obrovskú potenciu zisku ak by nastal prudký rast.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Ladis »

Koupit za 15.000 euro jen akcie AMD a nic jiného, to bude výborná investice.
Hned na počátku investování získáš poučení a budeš si ho stále pamatovat. Příště už tu chybu nebudeš opakovat a budeš stále opatrný. Když se začíná s akciemi, nejlépe investované peníze jsou ty, které člověk ztratí. Protože za ně koupí rozum a opatrnost.

Největší chyba začátečníků je snaha rychle na burze zbohatnout. Tvoje opovrhované 15% za rok by byly výborné. Protože ty budeš usilovat o stovky procent za rok, ve skutečnosti ale dosáhneš 0% nebo mínus po roce.
Proto je nejlepší snažit se vydělat jen s akciemi s dividendou 3% až 8% s akciemi starých a velkých firem z indexu DAX, Eurostoxx50, Stoxx50 a Dow Jones, které bys byl ochoten držet až do smrti, pokud bys je za rok nemohl prodat s výdělkem.
I ty akcie velkých starých firem dokáží někdy stovky procent za 4 roky. Není nutno kupovat akcie malých amerických technologických firem, když i velké firmy z DAXu dokáží stovky procent. A bez rizika. Na rozdíl od malých firem z USA, kde je riziko veliké a jsou zle manipulované od všelijakých lumpů z Goldman Sachs nebo od rychlých obchodních automatů.
Tedy dej všechny prachy na akcie AMD, pak namísto stovek procent za rok ztratíš všechny peníze, nebo budeš léta v mínus. Ale přesto se ti to vyplatí jako první invevestice na burze. Neboť hned na počátku zaplatíš tisíce euro za vysoké vzdělání.
To vysoké vzdělání bude pak: rozdělovat peníze 1:1:1:1:1:1 na samé bluechips akcie s dividendou 3% až 8% a očekávat růst investovaných peněz jen 160% za 10 let a hlavně se naučit radovat z dividend. Neprodávat se ztrátou na stop loss order ani bez. Vždyť pokud klesne tvoje akcie na polovinu, BMW, BASF nebo Shell atd., stále budeš mít ze všech akcií každý rok radost, totiž z jejich dividend. A za 10 let budeš se všemi těmito bluechips akciemi hezky vysoko v plus.
Tvoje AMD akcie naštěstí nemůže klesnout pod nulu. U nuly se každá akcie zastaví a dál už neklesne.

Jak rostly ty staré velké "líné" akcie z německého indexu DAX za 4 roky v letech 2003 až 2007 v závěrečných kurzech dne na burze Xetra:
Bayer +539 %, Thyssen Krupp +565 %, Fresenius VZ +781 %, Deutsche Börse +786 %, MAN +1 062 %, Salzgitter +2 522 %. Za 5 let v letech 2003–2008 Volkswagen ST +3 197 %, za 5 let v letech 2002–2007 Commerzbank +608 %. Za 6 let a to 2000–2008 K+S = Kali & Salz +3 031 %.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

Páni, v prvom rade vďaka za veľmi konštruktívne reakcie.

reakcia na Rokosáka:
Rozumiem, čo si mi chcel povedať týmto aj predchádzajúcim príspevkom.
Nedá mi ale nevyjadriť sa k tomu futbalistovi. (pardon za offtopic)
Neignorujem možnosti a reálny dosah. Chápem, že sa to treba naučiť, zabehnúť a získať prax.
Je v tom kopec analytickej práce o ktorej ja zatiaľ ani netuším.
Na druhej strane sa treba vedieť na vec pozrieť aj viac synteticky. Akcie môžu iba stúpať alebo padať. Proste 50:50, pričom futbalista má X možností čo s loptou urobí. Futbalista zarobí 10 mil. eur ročne. Ja zarobím necelé 2-tisícky mesačne. Lenže veľká časť futbalistov je 10 až 15 rokov po skončení kariéry na sociálnych dávkach, pretože všetko minuli a niektorí sa museli aj presťahovať do sociálneho bytu. Jedlo im nosia fanúšikovia. Sociálku dostávajú 400 až 600 eur mesačne podľa krajiny v ktorej žijú.
Z krátkodobého pohľadu je king on, z dlhodobého budem možno king ja a to dokonca aj keby som ostal v zamestnaní do dôchodku. Navyše, ako som písal, chcem ísť podnikať, nebudem zamestnancom večne. Súčasní futbalisti už väčšinou majú našťastie finančných poradcov, tejto generácie sa to už tak veľmi týkať nebude. Nebude náhoda, že za manželky majú najčastejšie modelky.

Rozumiem, že vám pripadám ako ignorant, keď ešte o tom dokopy nič neviem a už tu mudrujem s vlastným systémom. Obvykle, keď sa niečo učím, najprv sa to naučím až potom vylepšujem. Lenže v akciách keď skúsení obchodníci povedia, že jeden rok som zarobil zo 100.000e +80.000 a na druhý rok -60.000, ale celkovo som na tom za 10 až 20 rokov +10% p.a. tak som si logicky povedal, že ten systém je zlý a treba ísť na to úplne inak (aj prístup).
Teraz viem, že to budem musieť pochopiť a až potom ladiť.

reakcia na JUGGLERA:
Pepeho som pozrel, je tam pár výrazov o ktorých zatiaľ nemám páru, určite keď do toho pôjdem tak urobím na to vlákno (v príslušnej kategórii), kde budem písať, čo robím, prečo to robím. Tie opcie si musím celkovo preštudovať, o nich neviem prakticky nič.

reakcia na Ladisa:
Tu by som rád najskôr vyjasnil jednu vec môjho plánu z AMD: Nešlo mi o to urobiť jeden obchod, zarobím z 15.000e ja neviem milión a hurá, áno reálne očakávam min. niekoľko násobok, ale mňa do tej investície tlačil pocit z istoty a stability spoločnosti aká u AMD nebola min. 12 rokov. Pred dvoma rokmi boli diskusie a fóra o akciách plné o investíciach do AMD, ja som nechápal, AMD bolo v situácii, že mohlo krachnúť a nebol tam žiaden potenciál rastu.
Uvediem príklad: Aká je pravdepodobnosť, že spoločnosť napr. Tesla (ale toto neaplikujem na Teslu) vyvijajúca svoj prvý elektromobil pri obrovských investíciach krachne počas prvých 4 rokov vývoja zo 6 - obrovská, zistia napr., že stále nevedia urobiť batérie na dojazd nad 150 km a je po investícii. Aká je však pravdepodobnosť, že krachne po vyvinutom aute, ktoré sa chystá predstaviť o mesiac. Podľa mňa takmer nulová. Toto mal apple z ifonom, z ipadom (tu už ber rizika, že by krachol). A presne tu je teraz AMD. 2-5 mesiacov pred... Toto je dôvod prečo som chcel investovať 15.000 z 15.000. Ale teraz už aj tak investujem do AMD max. 5.000.
Jediné riziko je, že AMD niekto kúpi. Ale to nebude tiež žiadna katastrofa.

Za vaše tipy veľmi pekne ďakujem, určite využijem a ešte sa k nim dostanem.

Pár mojich laických postrehov k BMW a Shell.
Už vyššie som písal, že asi inak vnímam riziko. Otázka je čo je väčšie riziko:
1. Kúpa AMD za 15.000 (v najstabilnejšom období) (toto už neplánujem urobiť!!!) na 1 rok (t.j. malá a nestabilná firma na 1 rok) alebo
2. Kúpa BMW a Shell na 10 alebo 20 rokov (teda veľké firmy s tradíciou t.j dlhou dobou na trhu)

A tu je ten problém: Je veľká a stabilná firma na dlhé obdobie menšie riziko ako malá a nestabilná firma na 1 rok?

Navyše treba zohľadniť obdobie. Tieto dve firmy pred 10 rokmi - fajn. Budúci rok príde Tesla s modelom 3 za cenu od 25.000 eur prakticky do mainstreamu. BMW už teraz (Teslou modelom X od 75.000 eur) zamrzol úsmev na tvári (dojazd 325 km - 500 podľa batérie a ceny). Autá vypredané rok alebo dva dopredu.
BMW síce má model i, ale keď sa povie elektromobil myslí sa Tesla (navyše technicky je asi skôr v tejto oblasti pozadu). Jednoducho nástup elektromobilov do mainstreamu bude v priebehu 4 rokov asi rýchly a z histórie vieme, že skôr menej firiem zvládlo líderstvo v rôznych generáciach (všeobecne, nie len autá). Tesla môže dumpovať ceny a aj to robí, BMW neviem.
Navyše sa mení trh v tejto oblasti, ak sa podarí Tesle urobiť z áut niečo ako urobilo Apple z ifonu - takmer synonymum (skoro ako google na vyhľadať), tak BMW môže byť problém. Na druhej strane viem, že BMW pripravuje veľmi konkurencie schopné nové elektromobily. A z toho istého dôvodu Shell. Netvrdím, že to tak bude, ale je tu riziko. Alebo kúpiť a častejšie sledovať a v správny čas predať.

Takže 15.000e:
5000 na povedzme BASF, BMW, Shell na dlhé obdobie a dividendy
5000 na môj hazard zvaný AMD
5000 klasické obchodovanie z akciami kde si ešte nechám poradiť od Vás (aj pri ostatnom si nechám poradiť) tu by som rád ostal v období akcie 1 rok a viac.

Čo vy nato? Prípadne navrhnite ako by ste to urobili vy.

Na tej burze Xetra napr. Bayer atď. myslel som, že keď sú akcie hore, v žiadnom prípade nebrať. Je rozumné kúpiť akcie aj keď je perspektíva rastu, ale sú vysoko?
Je lepšie obchodovať akcie na viacerých burzách alebo je to jedno?
Keď budem obchodovať podľa vášho systému, podľa čoho vyberáte čo budete obchodovať a kde k tomu zháňate informácie a aké informácie by som mal o danej spoločnosti vedieť, než ju začnem obchodovať?

Vďaka.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin , bez studia to nejde, kup si tuto knihu o obchodovani akcii, posunie ta dopredu, ak precitas , mnohe pochopis...

http://www.martinus.sk/?uItem=36859" onclick="window.open(this.href);return false;
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Najrozumnejsie by bolo keby si u LYNX otvoril len 15k DEMO ucet a po roku keby si mi vyplatil stratu ktora by na tom DEMO ucte vznikla :)

Je smutne ze si tvojich 15k behom roka-dvoch rozdelia brokeri a ostrielani obchodnici. Preco by som ich nemohol dostat ja?

Na druhu stranu urcitym sposobom naozaj mozno investujes do seba, lebo strata ma naozaj najlepsiu edukacnu hodnotu.

Obchodovat akcie na ciro fundamentalnom principe je velmi velmi velmi velmi velmi naivne.
Uprimne ti ponukam stavku aspon za par stovak EUR ze o cas ktory si teraz sam urcis (>rok) ten tvoj ucet nebude v pluse.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

Osamelý chodec máte pravdu. Už na konci minulého príspevku sa mi začínali množiť otázky a ďalšími odpoveďami by sa to evidentne stupňovalo. Vďaka za tip na knihu, zajtra objednám. Evidentne som to podcenil - akcie, opcie atď. :oops:
Jednoducho som si pozrel asi stovku webinárov, niečo prečítal na webe a myslel si, že to zložité nie je a ani nie je, musím ale presne vedieť ktorým krokom čo dosiahnem a prečo a zabehnúť sa. Keď sa učím iné veci, učím sa jednoducho z knižky priamo. Tu to vyzeralo tak, že tam dvakrát kliknem, o dva mesiace zase dva krát kliknem, predám a sto alebo dvesto % je doma :lol: a teda knižku potrebovať nebudem. Samozrejme, že musím mať odsledovanú nejakú spoločnosť.
Predal som aj garáž, ktorú som mal ako investíciu a niesla cca 8,5 % ročne aby som mal na akcie kde budem zarábať 100-200% ročne. :lol: OK.
Preštudujem knihu ak budú otázky sa ozvem a v každom prípade sa ozvem keď budem začínať, ak na moje prvé obchody občas pozriete, budem rád a nešetrite ma v názoroch.

Ak by ste prípadne vedeli o nejakej knihe, ktorá by ešte bola potrebná a doplňovala túto knihu dajte vedieť. Ideálne faktickú, motivácie + príbehy nemusím.

PS: Viete niekto aké percentá dlhodobo dosahuje W. Buffett na akciách?

pre Jaroslav80: Stavím sa s tebou po piatich rokoch obchodovania :wink:

Zatiaľ vďaka všetkým a vaše tipy a poznámky určite ešte zužitkujem, možno o pár rokov sám poradím.
Pekný večer.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3995
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Ak prezijes na trhu 5 rokov tak to uz zase nebude pre mna zaujimavy deal :) .

Ale teraz by si len zmenil, ze by si neodovzdal peniaze niekomu v zahranici, ale mne. Cize tebe by sa situacia prilis nezmenila. A urcite riziko by som mal aj ja. ... Je mozno 10% sanca ze po roku obchodovania bude na tom tvoj ucet lepsie nez v case jeho zalozenia.

Tiez by si si mohol precitat vlakno o daniach ktore zrovna ktosi riesi aby si sa nedostal do podobnej situacie len z dovodu ze si podobne veci nebral do uvahy. Trebars k tomu tvojmu nakupu akcii pridruzis este aj trochu CFD ... a casom nebudes moct zratat stratu z akcii so ziskom z CFD...
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Rokosák »

Martin7, Buffet dosahuje vynos okolo 20% rocne. Vacsinou vsak ide o kupu celych firiem do jeho konglomeratu Berkshires Hathaway. V ramci konglomeratu firmy si vzajomne pomahaju - v podstate pod Buffetovou taktovkou presuvaju investicie tam, kde to je najviac potrebne.
Co sa tyka investicii do firiem kde nevlastni kontrolny podiel je jeho kupa akcii Coca Coly legendarna. Na druhej strane sa nedavno popalil pri kupe (a vahani pri predaji) Tesca.
Buffeta je tazko napodobnit bez desiatok miliard, ale urcite jeho strategie su vhodne na vyskusanie. Napriklad on kupuje iba akcie firiem, kde rozumie odvetviu. Teda ziadne technologicke giganty ci startupy.
V suvislosti s tym, by som na Tvojom mieste radsej investoval vsetko do AMD pretoze zrejme firmu sledujes. Niektori investori tvrdia, ze treba diverzifikovat. Tvrdia, ze nie je vhodne davat vsetky vajicka do jedneho kosa. Ini, taktiez uspesni tvrdia, ze mozno dat vsetky vajicka do jedneho kosa, ale ten kos treba pozorne sledovat.
Z Tvojich prispevkov citim, ze si vyrovnany clovek s tvrdou naturou. To je pri investovani dolezite. Ak nie si sklamany ci rozculeny z negativnych odpovedi v tomto vlakne (vratane mojich) to znamena, ze nebudes rozladeny zo strat, ktorym sa ani Buffett nevyhne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

ja este upozornim, ze v tej knizke nie je ani slovo o opciach. Ta knizka je cisto o value investovani. Neviem ci splni Martinove ocakavania
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Ladis »

'''Buffet dosahuje vynos okolo 20% rocne.
on kupuje ... ziadne technologicke giganty
by som na Tvojom mieste radsej investoval vsetko do AMD'''


Zde je vše jasně vidět. Kdo píše Buffet namísto Buffett, ten je teprve na počátku vysokého studia rozumného investování do akcií a ještě nemá dostatečné vzdělání radit jiným lidem, jak na akcie.
Protože Warren Buffett nedosahuje vůbec žádný roční výnos z akcií. V letech 1956-1969 vedl Warren Buffett 10 portfolií akcií pro 90 lidí a dosahoval průměrný roční růst kapitálu pro klienty 22,9%.
V letech 1970-2016 Warren Buffett nedosahuje žádný růst kapitálu. Zde se chybně sleduje performace akcie Berkshire Hathaway, ta ale závisí jen na zájmu a nezájmu lidí a fondů o tu akcii. To není Buffettova performance.
Buffett kupuje i technologicke giganty = IBM.
Jedině totální hlupák, šílenec nebo hazardér by dal všechny peníze na jedinou akcii.

Zde se zase potvrzuje stará čínská moudrost: ''Jakmile zjistíme, že někdo napsal v jeho článku Buffet namísto Buffett, pak bychom měli četbu ihned ukončit.'' Protože pisatel je teprve na počátku studia akcií a burzy a má v článku i plno jiných chyb, když nezná ani jméno Warren Buffett.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Ladis napísal: V letech 1970-2016 Warren Buffett nedosahuje žádný růst kapitálu. Zde se chybně sleduje performace akcie Berkshire Hathaway, ta ale závisí jen na zájmu a nezájmu lidí a fondů o tu akcii. To není Buffettova performance.
Ladis, ty v svojom portfoliu máš niekolko akcií čo si odkukal zo zloženia BRK. Nie je podstatné v akej forme to Buffett robí, ale že ide o skutočné akcie , investovanie do reálnych firiem so skutočnými fundamentami a market kapitalizáciou. Je to to isté ako by si ty miesto mudrovania a strát investoval do indexového etf SPY. Nikoho by nezaujímalo v akej forme to máš....podstatné sú iba VÝNOSY. Tie by si mal cez SPY okolo +100%..teraz máš velké kulové... :roll:

Berkshire Hathaway Inc. is an American multinational conglomerate holding company headquartered in Omaha, Nebraska, United States. The company wholly owns GEICO, BNSF, Lubrizol, Dairy Queen, Fruit of the Loom, Helzberg Diamonds, FlightSafety International, and NetJets, and also owns 26% of the Kraft Heinz Company,[3][3] an undisclosed percentage of Mars, Incorporated, and significant minority holdings in American Express, The Coca-Cola Company, Wells Fargo, IBM and Restaurant Brands International. Berkshire Hathaway averaged an annual growth in book value of 19.7% to its shareholders for the last 49 years (compared to 9.8% from the S&P 500 with dividends included for the same period), while employing large amounts of capital, and minimal debt.[4]
The company is known for its control and leadership by Warren Buffett, who is the company's Chairman of the Board, President, and Chief Executive Officer


Ladis napísal: Zde je vše jasně vidět. Kdo píše Buffet namísto Buffett, ten je teprve na počátku vysokého studia rozumného investování do akcií a ještě nemá dostatečné vzdělání radit jiným lidem, jak na akcie.
Warren Buffett nedosahuje vůbec žádný roční výnos z akcií.
Ty si ešte nedospel k tomu, aby si mohol písať knihy a radiť. Podľa toho ako ti záleží na tých písmenkách ja rozoznávam troch Buffettov:

1. BUFFETT americký = Warren Buffett...historicky prekonával a ešte prekonáva akciové indexy (za 10 rokov +130%)
2. BUFFET český = Daniel Gladiš...slávny český investor, ktorý za 11 rokov preprekonal ani infláciu (za 11 rokov +11%)
3. BUFET nemecký = Ladis...pseudoinvestor, ktorého akcie majú výnos za 10 rokov -14%, takže pre každého gurmána len BUFET 4 cenovej skupiny :( :
Prílohy
LADIS aktuálne.PNG
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ladis, bufetovo portfolio obsahuje IBM vo vyske 8.5%. IBM je vsak dnes firma zaoberajuca sa hlavne sluzbami a z tradicneho technologickeho trhu ustupuje. Predali Cinanom vyrobu PC a zostavajuca vyroba hardveru je nizsia ako jedna z ich sluzieb. Je to rozbehnuta firma, kde investor, vratane bufeta nemusi byt odbornikom ohladne technologii.
Peter Lynch, legendarny portfoliovy manazer je autorom vyroku o vajickach a kosi. Ked odchadzal do penzie jeho fund obsahoval 14 miliard.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Rokosák »

Buffett sa viackrat vyjadril vyjadril, ze technologicke firmy nekupuje. IBM je prva a zrejme aj posledna vynimka, lebo straca na tej kupe miliardy. Vynimkou je aj to, ze som tento Buffettov paradox riesil vlastnym pribehom (po amerikanski se hutori narrative) co bol nezmysel (po amerikanski se hutori bullshit).
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Chris »

IBM hlavne zaraba na supporte HW a SW, ale hlavne outsourcovanie server/app supportu.
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
sosko
Príspevky: 2
Dátum registrácie: St 16 12, 2015 6:43 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa sosko »

Ako IBM insider :mrgreen: mozem povedat , ze IBM v tejto dobe zije zo services ako spomina kolega nadomnou, vacsina HW sa predava/la do Lenova. A masivne investuje (v miliardach dolarov) do cloudu, mobile a cognitive building, kde revenue z tychto oblasti sa dvojnasobuje kazdy kvartal ( so sucasnym poklesom trzieb z HW a SW). Zaroven prechadza masivnou reorganizaciou na agile prostredie..co to prinesie do buducna tazko povedat. Zacali sme vo velkom spolupracovat s Apple na vyvoji mobilnych aplikacii. Otvorene sa hovori o supereni s Amazonom, Accenture a dalsimi v cloude. Tolko teoria :oops:

Co sa tyka AMD, zakladatel temy ma asi na mysli uvedenie zbrusu novej generacie procesorov po rokoch, niekedy koncom roka alebo zaciatkom buduceho, az si dobre pamatam. Posledna generacia sa tolko nevydarila, teraz postupne vychadzaju spravy, ze AMD ma ambicie bojovat s Intelom v high end segmente. Samotny navrh architektury sa takisto viac podoba tej Intelovej. Odtialto asi pochadza ta 'istota'. :wink: Priznam sa, ze sam som na to zvedavy.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

Zdravím vás po dlhšej dobe.
Tak som do toho AMD predsa len šiel. Investoval som nakoniec 18.000 EUR (ešte som došetril) resp. 20.540 USD. Nakúpil som 24. mája 5109 akcií za 4,02 USD. 28. decembra boli najvyššie za celý minulý rok 12,42. Zatiaľ teda zisk cca 200%, obchod je stále otvorený. Brokera mám nakoniec FIO.

Odmlčal som sa na dlhšie, nakoľko váš názor a postoj k môjmu investovaniu poznám. Potreboval som si to premyslieť. Najmä diverzifikáciu medzi viac firiem. Pozrel som si firmy od Ladisa, pozrel grafy a hovorím si: tu naozaj neviem čo robím. Doplnil som svoje technologické, ktoré si myslím, že im rozumiem.
Urobil som si rebríček (zoznam) pre tie, ktoré mali najväčší potenciál v mojom období (v marci):
1. AMD
2. NVDA
3. Global Foundries
4. QCOM
5. SEMI (v priebehu roka kúpil QCOM)
6. MRVL
Zvažoval som TSMC (ticker TSM), ale neskôr som ho zo zoznamu odstránil.

Všetky tieto firmy mali podľa mňa potenciál rásť. Pozeral som na to asi týždeň a každým dňom som začínal byť presvedčený, že AMD a Nvidia budú z tohoto rebríčka rásť najrýchlejšie. Po ďalšom týždni som bol presvedčený, že to rozdelím len medzi ne dve. Jednoducho som cítil, že AMD a NVDA urobia najväčšie percentá a ostatné sa proti nim budú flákať. I keď pekne išli aj tie a je mi jasné, že celý Nasdaq (trhy celkovo). Nechcel som, že mi bude zarábať len 33% investícií. Potom som si urobil odhad, kde by asi mohli byť akcie na konci roka a výhľad na dlhšie obdobie. AMD som odhadol na 10-15 USD (koniec roka), Nvidiu na 50-60 (tú som podcenil, ale nakoniec urobila aj tak menej na % ako AMD v každom momente v roku i keď veľmi tesne). Štvalo ma, že už je cez 30 USD za akciu a stovky percent sa budú robiť ťažšie. AMD má väčší potenciál podľa mňa z dlhodobejšieho pohľadu. Navyše NVIDIA sú prakticky len grafické čipy GPU
(hlavne herné, profesionálne už menej ako kedysi, tu ide už do popredia AMD). Z ostatných čipov pre mobilné zariadenia ARM zisky prakticky nie sú (menej ako 2%). Tento BOOM mobilného hrania (mobily a tablety) rýchlo ustupuje.
NVIDIA pracuje na čipoch pre autonómne vozidlá, ale to je hudba budúcnosti.
AMD plánuje tento rok prísť s procesormi ZEN (pôvodne to mal byť ešte rok 2016). Budú to výkonné CPU - destopové, serverové, mobilné až po celý segment APU. AMD má ambiciózny plán zvýšiť podiel grafických kariet voči Nvidií až na 50% (postupne). Je tu ešte veľa argumentov pre AMD (najmä do budúcna), to by bolo na dlho (sám to mám popísané na troch A4). Podstatné je, že z AMD získavam pocit, že je to beh na dlhú (alebo aspoň dlhšiu) trať.
Nvidia je skôr vhodná na pozičný trading. Je tu zvláštny vzťah. AMD konkuruje Intelu aj Nvidii, ale Nvidia si s Intelom prakticky nekonkuruje.

Tak bolo rozhodnuté: Všetko ide do AMD.

Moje váhanie ma stálo veľa potenciálnych ziskov. Pamätám si ako som vo februári sledoval klesanie akcií AMD a tam som si hovoril, že prvý malý nárast a kupujem.
Pri 1,75, keď stúpli k 1,8 som si povedal, že idem kúpiť. Toto by bolo skôr o šťastí, o TA som vtedy nemal ani páru. Mal som už papiere z českého LYNX-u. Ale som to ešte začal riešiť na internete, neskôr aj tu na fôre a nakoniec som kúpil až za 4,02. Koncom roka by som mal zisk cca 550%.

Verte mi, veľmi dobre viem, čo znamená JUGGLEROVE timing is everything. Je to druhá najdôležitejšia vec pri investovaní (ako aj obchodovaní). Prvá je vybrať správne akcie. Ten timing si ešte dlho budem vyčítať.

To moje kupovanie akcií bola veľká sranda. Keď som bol už pri 3,70 presvedčený, že neklesnú, začal som s nakupovaním, ale 3 dni sa mi ich nedarilo kúpiť. Prvý som zadal nákupnú cenu 3,70, keď sa akcie začali približovať k tejto hodnote z 3,78, tak som príkaz rýchlo zrušil a nastavil 3,65. Za ten deň však boli najnižšie 3,69.
Ďalšie dva dni som nastavil cenu vždy len o jeden cent nišiu hodnotu ako boli. Bol som strašne nahnevaný. Ďalší deň som si povedal, že už ich musím kúpiť, lebo ma už porazí. Vtedy mi technická analýza nič nehovorila,
akcie hneď po otvorení išli k 4,11, potom pozvolne klesali (chcel som kúpiť aspoň tesne pod 4), ale pri 4,02 sa to spomalilo tak som kúpil pri 4,02. Už som nechcel riskovať. Pamätám si, ten pocit, keď sa mi na monitore zobrazilo prevádza sa... Myslel som, že budem nervózny, ale dostavil sa neuveriteľný pocit úľavy. Tie peniaze vtedy pre mňa nič neznamenali, chcel som strašne tie akcie. Vypol som notebook, celý deň som burzu nechcel vidieť a večer po desiatej som zo zvedavosti išiel pozrieť close. Pred tým som sa psychicky pripravil nato, že ešte aj pár dní po mojom nákupe môžu klesať a že to musím rozdýchať. Close bol 4,20, ďalší deň 4,38 a ďalší 4,60. Od tretieho dňa po kúpe AMD nebolo pod 4,50. Na psychiku to bolo fajn.

Boli kritické situácie: Brexit, problémy AMD vs Global Foundries, záťažové testy bánk, voľby USA, prípadný Italexit.

Zaujímavé to bolo pri Brexite. Ja som kupoval akcie 24. mája a Brexit bol prakticky o mesiac. Počas tohto poklesu klesli akcie na minimálnych cca 4,50 (neviem to už úplne presne), čiže sa tak veľmi nepriblížili k mojej nákupnej sume nato, že to bol len jeden mesiac po tom. To boli prvé stresy, najmä to, že som čítal všetky možné weby s burzovou tematikou a videl som, že prakticky nikto nevie, ako dlho budú tie poklesy trvať. Najhoršie bolo obdobie problémov AMD vs GF.
Vedel som čo sa deje, čo zhruba môžem očakávať a že sa to vráti späť, ešte k tomu bol pokles trhov a akcie mi zo cca 40.000 klesli na 29.000 behom jedného týždňa. Bol to zvláštny pocit, keď človek vie, že je to dočasné, ale chodil som 10 dní ako bez duše.

Musím vás ubezpečiť, že až na prvé tri dni po investovaní, napriek tomu, že mám všetko v jednej akcií, sledujem dianie okolo AMD, Nasdaq-u a trhov a správ s tým súvisiacich niekoľko krát denne. Jednoducho si to strážim.
Zároveň, keď je človek informovaný, môže relatívne ľahko predvídať dianie v najbližších dňoch. Zároveň pri tom zbieram cenné skúsenosti a vidím, ako sa rôzne informácie prejavujú a s akou intenzitou.

Moja sestra má tiež akcie AMD (celkovo 1670). Jej som kupoval prvé pri 5,00, ďalšie dokupoval pri 6,70 a ďalšie pri 10,38. Tieto nákupy už boli zvládnuté výborne. Už človek vie, čo má sledovať, začínam rozumieť technickej analýze, pomaly sa oťukávam. Vždy som kupoval v poklesoch.
Na Vianoce dostala knihu od W. Buffetta - Snehovú guľu, pomaly sa tiež bude do toho dostávať.
Mimochodom, ja som vtedy začal čítať Inteligentného investora od Grahama, ale moc ma to odrádzalo od investovania do AMD, tak som si povedal, že dočítam, keď budú akcie vysoko nad hodnotou, pri ktorej som kupoval.

Do AMD som investoval len preto, že tú firmu poznám 20 rokov (ako aj iné PC tech firmy). Bez poznania histórie by som určite išiel diverzifikovane a s podstatne menšou sumou. Hlavne som vedel, kde sú jej nedostatky a viem, že aj AMD o nich vie!!!

Na záver upozornenie: Vždy diverzifikujte. Ja som amatér, vy profíci to nikdy neskúšajte! :lol:

Všetky moje budúce investície už budú diverzifikované a akú mám stratégiu do budúcna sem hodím cez víkend.
Začal som aj s tradingom, ale zatiaľ sa len zorientuvávam. Viac sa plánujem posunúť do swingového a pozičného tradingu.

Toľko môj debut na burze, mojích prvých 7 mesiacov v roku 2016.
Budúci rok bude pre AMD zaujímavý, príde veľa noviniek, po Q2 Earnings Date predpokladám, že začnú rásť zisky (zásadne). Koniec roka 2017 odhadujem cez 20 USD za akciu. Prvý možný výstup by bol január 2018, ale dúfam, že to bude až január 2020 pri 50-100 USD za akciu. Pri nepredvídateľnej situácii resp. rizikovej predám oveľa skôr.

Jedna otázka na záver: je FIO dôveryhodný broker, resp. trúfali by ste si mať u neho akcie za cca milión eur? Viem, že je tu vlákno brokeri, ale toto sa tam nerieši. Resp. od akej sumy by bolo vhodné diverzifikovať aj brokera (mať viac brokerov, kvôli rozloženiu rizika). Viem, že akcie by mali byť mimo brokera, keď broker skrachuje, malo by sa k nim dať dostať, ale FIO má na stránke, že je to poistené v nejakom garančnom fonde do 50.000 eur a ja som už cez. FIO sa mi bezpečnosťou zatiaľ pozdáva.

Všetkým investorom prajem hlavne veľa zdravia, čo najväčšie plusové percentá pri obchodovaní, investovaní a dividendách.
Šťastný a úspešný nový rok 2017!

AMD - Automatic Money Dispenser
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
marcopolo
Príspevky: 17
Dátum registrácie: Ut 19 07, 2016 12:51 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa marcopolo »

gratulujem dosť dobrý výkon.. ale daj pozor nič nerastie do neba a trh môže byť niekedy dlhšie iracionálny ako investor solventný .. ber to iba ako šťastie začiatočníka
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Chris »

Martin7: super, len tak dalej :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Aurelio
Gold Member **
Príspevky: 309
Dátum registrácie: Št 13 12, 2007 9:51 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Aurelio »

krasne sa to citalo, drzim palce :-)
Power of Knowledge
peter.cmorej
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3249
Dátum registrácie: Po 08 10, 2007 12:35 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 8 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa peter.cmorej »

tlieskam a gratulujem, fakt skvele! Co sa tyka toho delenia penazi medzi brokerov. No mat cely majetok u jedneho brokera asi nie je uplne idealne. Ale zasa mat desat brokerov je aj "jemne" nekomfortne a ani tolko dobrych brokerov nenajdes. Inak preco si neotvoril nakoniec Lynx, ked si uz mal aj ich papiere?
mikr
Gold Member **
Príspevky: 356
Dátum registrácie: Št 18 08, 2016 7:06 pm
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa mikr »

Ty nepotřebuješ TA (techn.analýzu), máš dokonale spravován fundament. Horší vstup nebo výstup má každý a nelze mu zabránit. SZ
M
„Proč si ukládat peníze do banky, když několik bank můžete vlastnit.“
– Nathan Meyer Rothschild
„Složené úročení je osmým divem světa. Ten, kdo mu rozumí na něm vydělá, ten kdo ne, tak ho platí“ - Albert Einstein
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Chris »

ja by som len dodal a mozno poradil, kym ta zaciatocnicke stastie neobide. Rychlo zavri aspon 50%, diverzifikuj a rozloz kapital na viacej akcii.
Na tie % sa pekne pozera, ale neni to raz co AMD padlo
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka za reakcie.
Cez víkend sa vyjadrím k brokrovi a napíšem viac argumentov, prečo ešte určite nepredávať. Teraz veľmi nestíham a nedá sa to veľmi stručne.

Môj obchod ešte určite nie je na konci, minulý rok bol len pokus o správne načasovanie vstupu. Naopak, tento rok začína práve dôvod prečo som investoval už skôr.
Začína CES 2017 (najväčšia výstava elektroniky v Las Vegas). AMD asi o hodinu začne prezentovať novú generáciu grafických kariet. Pozrite http://www.ve.ga" onclick="window.open(this.href);return false;
Začať teraz odpredávať akcie je ako odpredávať akcie Applu hodinu pred predstavením Iphonu 1 (toto ale nebude určite také veľké). Onedlho bude earnings date, Lisa Su s najväčšou pravdepodobnosťou odhalí
detaily dohody medzi Intel a AMD, kde bude Intel platiť AMD za licencie na GPU. To nie je úplne isté. Predajné výsledky za posledný kvartál budú +- rovnaké, nič zásadné avšak s výbornými vyhliadkami do budúcna.
(pamätáte posledné ER Intelu, rekordné zisky za tretí kvartál, ale zlé vyhliadky do budúcna - na druhý deň prepad o 5% na akciách hneď po opene). Tie zlé vyhliadky sú práve pre nové procesory ZEN, ktoré prídu čoskoro.
Už včera som sledoval, že Intel predstavil Kaby Lake (refresh Sky Lake-u) a nikoho to prakticky nezaujímalo. Pozrel som fóra a diskusie, svet čaká na ZEN.

Navyše som videl odhady kvartálnych výsledkov AMD v roku 2017. Takmer vo všetkých jednotlivých odvetviach sú dvojnásobné. Práve z histórie viem, že tieto odhady boli relatívne presné, skôr mali tendenciu byť podhodnotené (občas bolo príjemné prekvapenie).
Viac cez víkend.

Pekný deň.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Rokosák »

Vzhladom na Tvoj zaujem o AMD, jednou z moznosti je obchodovat (casovat vstupy a vystupy) ciste s AMD. Poznam cloveka, ktory destarocia obchodoval iba s Motorolou a asi mu to vynasalo ak s tym tak dlho vydrzal.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Cent0089
Príspevky: 2
Dátum registrácie: Št 05 01, 2017 9:37 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník

Príspevok od používateľa Cent0089 »

Zdravím vás, nerád by som zakladal novú tému tak píšem sem. Som ešte väščí začiatočník ako pán čo založil toto vlákno. Chcel by som sa len pre začiatok opýtať, či má vôbec zmysel nakúpiť akcie v hodnote povedzme 500-600 eur. Uvažoval som nad Tesla motors, Nvidia a AMD. Moje očakávania nie sú nejak na tom zarábať ale len si to skúsiť. Ponechať si takéto akcie pár rokov a uvidieť čo to spraví. Problém je, že vôbec neviem ako na to, ťažko sa mi dopátrať k hodnotným informáciám. Prečítal som tu pár tém, dá sa to spraviť z pohodlia domova napríklad cez českého sprostredkovateľa LYNX? Na ich stránke akosi sa neviem dočítať ako je to s poplatkami. Zrejme sa platí za nákup akcií a potom aj za to že mi ich u seba držia? P.S: možno niektorých rozčúli, že moja otázka je hlúpa, ale naozaj s tým nemám žiadne skúsenosti a budem vďačný za odpovede.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"