Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Martin7 napísal:
Po 08 02, 2021 3:16 pm
To SPY je fakt poriadny odpad, dokonca aj na páku (3x) je to strašná lemra.
TQQQ bolo kupované pred splitom 2:1 (BUY 100 @ 67,40)

Edit: myslím, že ešte kúsok trhy vydržia, ale je to veľa pozícii a u fio sa to zle vo veľkom zatvára. Najviac mi je ľúto predaj AMD, ak trhy vydržia, tak pôjde hore, ale povedal som si, že počkám na nejakú zaujímavú príležitosť.
Pekné obchody Martin. :potlesk: :like:

Na SPX sa pozri na toto: (alternatíva bude však treba ineho brokera ako FIO)
Rado napísal:
St 03 02, 2021 9:11 pm
Goembi dám ti jeden set up, ktorý by ti mohol s veľkou pravdepodobnosťou urobiť cca 10% z investovanej sumy. Nič však nie je isté.
Včera nastal signál na bull put spread na SPX, takže môžeš dnes ešte vstúpiť do obchodu ak za predaný spread inkasuješ v intervale 3,30$ až 3$.

Bull put spread SPX Mar'05 STO 3675 BTO 3655. Na obchod riskuješ 2000$ - inkaso za spread, takže cca 1 700$. Obchod zavrieš, keď zisk dosiahne 40%. Close na stratu nešpecifikujem. Musíš držať až do konca, ak nebude +40%.
Za posledných 5 rokov signál generoval 35 obchodov...všetky v zisku, za 10 rokov 85 obchodov s pomerom 83/2. Stratové obchody však generovali 97% stratu v priemere. Lepší obchod s vysokou pravdepodobnosťou na úspech momentálne nemám. Je lepší ako držať samotný index a nemáš peniaze v kuse na stole.
Pre zaujímavosť tento obchod vygeneroval za 10 rokov 579%....SPX 190,1%, za 5 rokov 389%....SPX 103,5%
Môžeš skúsiť, aj keď to nie je žiadne terno. Ja tento obchod nemám otvorený. Hľadám aktuálne väčšie riziko a k tomu adekvátne vyšší výnos. Pre voľný kapitál a väčší účet možná alternatíva.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Martin7
Platinum Member ***
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 12:49 pm

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukáš, ono to s tou Wandou ale nemá príliš logiku. Viacej som o tom čítal, ale: Cena je hore a oni akože nerobia nič. Cena spadne dole a idú ohlasovať, že by chceli predávať a že chcú prehodiť akcie z B na A aby sa toho mohli zbaviť. Čo nepredali hore? Následne ich média kontaktujú a oni sa nevyjadrujú celý deň. Je to len stále manipulované, ale nevidím to tak zle. Na druhej strane GME je stále strašne vysoko a ešte by malo padnúť, takže môže stále sťahovať aj AMC. Ďalší suport je až 4,00 (AMC). Tam predbežne dokúpim 200 (ak tam dôjde).

Rado, to som videl, keď si to písal Goembimu. Keď vidím ako to ide tebe aj Sompánkovi s opciami, tak sa ich budem musieť naučiť. Potom ťa s tým budem asi trocha otravovať :) . Teraz je to ale s brokermi dosť divoké, tak počkám než sa situácia stabilizuje.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Keďže sa ma často pýtate na brokera, mám Fio.

Martin7
Platinum Member ***

BUY 200 TQQQ @ 104,00

Pôvodne som chcel kúpiť na suporte 100,80, ale nemusí to tam dôjsť.
Nebudem to ale s longom preháňať. Rátam aj s väčším poklesom.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett

Martin7
Platinum Member ***

OUT 200 TQQQ @ 108,00, +800,- USD (jemne pod 4%)

Pôvodne som plánoval predať na cca 114. Na týchto rýchlych trejdoch asi nebudem vyhodnocovať percentá, nemá to veľmi zmysel.
Je dosť možné, že krátkodobo (na pár dní) to ešte pôjde hore, možno nové high, ale potom už očakávam pokles a v prípade rastu začnem budovať ,,šort" pozíciu.

Martin7
Platinum Member ***

BUY 200 TQQQ @ 100,50

Chcel som počkať na 99,80, ale nechcem riskovať, že mi utečú trhy hore i keď tipujem pokles. Keby prišla korekcia 10-15% to by TQQQ mohlo padnúť na 60 a tam by som robil obrovský dokup. To by bol pre mňa ideálny scenár. Ak padnú trhy (TQQQ) pod 97-98, pravdepodobne už pôjdu nižšie. Tá korekcia by trhu a ďalšiemu rastu len prospela.

Lex
Active Member
Dátum registrácie: Št 19 11, 2020 1:18 pm

Príspevok od používateľa Lex »

Martin podľa čoho tipuješ, že trhy budú teraz padať? :)

Martin7
Platinum Member ***

Lex, je viac dôvodov: Nepredpokladám ale pád trhov, skôr by mohla byť korekcia 10-15%, nič dramatické. Tak napríklad:
1. pred necelým rokom bol Nasdaq 7000, nedávno 14000, čo je dosť rýchlo.
2. klesá volume TQQQ a QQQ a pri akciách a stúpa SQQQ volume, skrátka trh sa už len tak prevaľuje bez výraznej kúpnej sily.
3. pullback zvykne trhy nakopnúť. Zároveň, keby prišli stimuly práve v čase korekcie, tak by to krásne vyletelo.
4. Yellenová poslednou dobou vyvíja tlak na korigovanie rastu akcií zvyšovaním úrokových sadzieb.
5. Snáď už všetky média každý deň píšu, aká je situácia na trhoch fantastická, ako všetko rastie a zo skúsenosti môžem povedať, že extreme greed strieda vždy extreme fear.

lukas-svk
Gold Member **
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 9:57 pm

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Fiha, co sa to deje na tych trhoch ..

AMD opeciatkovalo 79 ..
Tak som prikupil 380 za 79,64
Mozno som mal ale radsej pockat na 200 Day MA aspon ..

Nevadi uz. Ked tak nabuduce.

Martin7
Platinum Member ***

Pekný vstup Lukáš :palec_hore:
Ja sa priznám, že by som čakal na 200 SMA, ale je možné, že si to vychytal a nižšie už nepôjde. Trhy zatiaľ vyzerajú na ,,DOJI", ale určite nechcem predbiehať. Ak by zavreli zhruba v časti kde otvorili, je vyššia pravdepodobnosť, že zajtra pôjdu hore.

lukas-svk
Gold Member **

No ved uvidime, stat sa moze vselico.
Ja som cakal s nakupom po tom prvom dipe na 84 ze ci nepojde k 200D SMA ked uz je v downtrende a to este po celkom fajn vysledkoch.
Necakal som nakoniec vsak uplne na 200D SMA pretoze, naposledy ked smerovala k 200D SMA tak bola len na dohlad, neprisla az uplne na. Historicky je to silny support, RSI bolo nizko tak som si povedal ze nieco prikupim, nech to "para tlaci". :D

Horsie je ze nevidim ziadny jasny katalyzator na rast vyssie. Maju byt nejake eventy / prezentacie kt imho nebudu mat vyrazny vyplyv na cenu.
Release noveho EPYC-u kt je zrejme uz v cene. (jedine ze by zverejnili nejake info o zaujimavej spolupraci alebo novo pripravovanom produkte ci sluzbe)

Zato ale makro vidim ako riziko.

AMD zda sa uz nie je az tak v kurze ako predtym. Pozornost lakaju uplne ine tickre ;-) ( min. aktualne )
Dost sa hovori o obmedzenej kapacite a dodavkach, ze sa Intel zacina zobudzat, dalsej vlne crypto .. ( grafiky a predaje .. ved to sme tu uz raz mali )
Vcera bol ER NVDA akurat som este nestihol pozriet co na temu crypta a predajov povedali. Zachytil som akurat ze spravili specialnu mining kartu.
Otazka je ci NVDA a spolu aj AMD necakaju dalsie poklesy ako reakcia na to crypto. Tiez macro, napr ak by zlomila ten dlhodoby uptrend ( rising wedge ) kt si drzi od ~2usd.

Na druhej strane, stale sa hovori o vysokom dopyte po chipoch. A hovori sa nejakej podpore pre semi sector v USA.

No co pani? Aka je vasa dlhodoba "hra" na AMD? Vy co drzite. Mate nejake interne targety a pripadny exit plan? Ak ano, tak ake/aky? ( aj s pripadnym odovodnenim ze preco )
Pripadne nejake scenare co by sa mohlo podla vas udiat v buducnosti na co hodlate "hrat"?

THX.

Martin7
Platinum Member ***

BUY 100 TQQQ @ 89,995

Spolu držím 300 TQQQ (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00)

Až k 60 to pravdepodobne nedôjde, budem radšej postupne do poklesu dokupovať.

Martin7
Platinum Member ***

BUY 100 INSG @ 10,535

Je to trejd, nie investícia. Ak pôjde nižšie, plánujem dokúpiť predbežne 100 @ 9,20 + 100 @ 8,30.

Airmike
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am

Príspevok od používateľa Airmike »

Martin7

chcem sa len opytat . nepozeral si sa nahodou na tuto firmu https://www.aseglobal.com/ ?

zaujimalo by ma ako je na tom technologicky, ak nahodou vies

dik

Martin7
Platinum Member ***

BUY 100 INSG @ 9,20

Spolu držím 200 INSG (100 @ 10,54 + 100 @ 9,20)

Edit: Airmike, nemám ju hlbšie zanalyzovanú. Len som si všimol, že posledné dni je zkupovaná cez obrovské ordre (na jej veľkosť a celkové objemy samozrejme).

Martin7
Platinum Member ***

BUY 100 TQQQ @ 80,00

Spolu držím 400 TQQQ (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)

osamely chodec
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 2:57 pm
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 aky je plan? Kolko este kupis ak padne na tych 60? Mas aj nejaky sl? na tuto celu poziciu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)

danno
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 4:18 pm

Príspevok od používateľa danno »

Martin7 akeho brokera pouzivas?

Martin7
Platinum Member ***

OUT 200 AMC @ 7,9329 (BUY 6,92), +202,60 USD, chytený SL

Zadaný pokyn BUY 100 INSG @ 8,30

Danno: brokera mám Fio.

miobaspe
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 11:26 pm

Príspevok od používateľa miobaspe »

Martin7 napísal:
Pi 05 03, 2021 5:14 pm
OUT 200 AMC @ 7,9329 (BUY 6,92), +202,60 USD, chytený SL

Zadaný pokyn BUY 100 INSG @ 8,30

Danno: brokera mám Fio.
Na akom PT si povodne planoval predat to AMC ak by ti nechytilo SL resp. kam by to mohlo este vyskocit?

Martin7
Platinum Member ***

INSG mi nechytilo, low bolo 8,50.

Miobaspe: Predbežne som plánoval AMC predávať kúsok pod 10, alebo kúsok pod 14. Medzitým sa ale opäť ozvali chlapci z WB a v jeden večer išla cez 11,50. Na druhý deň bol PM až 12. Povedal som si, že mám len malú pozíciu a keď sa budú chcieť chlapci vyblbnúť, tak že uvidím čo bude a že možno znova predám za alebo nad 20. Keď z toho zišlo, vrátil som sa k pôvodným targetom a dnes som čakal otočku na trhoch. Ale prišiel znova pokles a ak by trhy išli ešte niekoľko dní dolu, tak akciu ako AMC - teda bez ziskov vedeli stiahnuť silno dolu. Trhy a Nasdaq išli dolu a AMC narážalo na suport pásmo okolo 7,90, kde sa AMC ešte držalo ale Nasdaq silnejšie prerazil dolu. Tak som predal. To nakoniec stiahlo aj AMC ako som očakával ale vrátilo sa späť. Krásne sa vrátili aj trhy, Nasdaq sa krásne odrazil od najväčšieho suportu a trhy dali silný signál BUY. Podobne aj AMD a väčšina akcií. Ak by som AMC v tejto chvíli držal, nepredal by som. Ale neviem, nejaký veľký potenciál tam zas nevidím. Možno sa zas budú hrať chlapci z WB. Ak sa budú držať trhy, tak by mohla ešte vyrásť. Na nejaké veľmi dobré správy by bolo dobré ju predať.

Celkovo držím:
400 TQQQ @ 92,75 (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)
200 INSG @ 9,87 (100 @ 10,54 + 100 @ 9,20)
333 XELA @ 1,53
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00

Na chodca zareagujem cez víkend, pár vecí tam chcem ešte rozobrať.

lukas-svk
Gold Member **

15. marca bude AMD event, uvedenie noveho EPYC-u MILAN

Prikupil som 400@74.13 .. este je plan postupne dokupovat nizsie. Ak by sla az prilis nizko(~pod 50) tak budem predavat.
By ma zaujimalo ako to bude s tym obchodom AMD + XLNX pretoze tomu zverejnenemu pomeru 1.7 AMD shares za 1 XLNX sa ceny akcii zatial neblizia.
A tiez aky to moze mat vplyv na cenu aktualne. Nikto to nema nastudovane?

Martin7
Platinum Member ***

AMD by ešte mohlo spadnúť (ak bude pád QQQ pokračovať) niekde na 58, čo bola dávnejšia rezistencia a práve dnes som si hovoril, že 48,50 by bol ideálny vstup, dávny vrchol v minulosti. Toto všetko už pri AMD sú ceny na nákup, nie na predaj. Už nie je ani predražené (P/E cez 30, forward pod 30). Všetko ale závisí od Q-čiek, tie sťahujú AMD. Veľa akcií, čo veľmi vyrástli teraz skorigovali aj cez 50%. Nio krásne vyklesalo. Tiež som zvedavý, ako to bude s XLNX, či sa ten deal vôbec uskutoční. Tento pokles bol/je korigovaný Fedom, v súčasnosti majú nástroje ako ceny akcií nechať klesnúť aj ako ich vyhnať hore takže ťažkej krízy by som sa v dohľadnej dobe neobával. Nebezpečnejší pre trhy by bol skôr ďalší neprimeraný rast bez tejto korekcie.

Úplne zhora začalo AMD klesať po ohlásení odchodu Swana z Intelu, keď nový CEO začal vydávať sebavedomé vyhlásenia a nastala trochu panika, či si AMD udrží pozíciu. Prispeli k tomu najmä vyhlásenia, že ďalšie čipy Intelu budú na 3nm od TSMC. Je to dobrá správa pre Intel, ale tým doženú len výrobný proces. Intel totiž už nemá ,,najlepšie mozgy" vo firme. AMD má technologický náskok ktorý Intel bude len dobiehať. Raz viac, raz menej. AMD je niekde úplne inde a investuje do vývoja mimoriadne efektívne + má mimoriadne schopný tím ľudí. Celá špička z dobrých čias Intelu je už v iných firmách a nových nemá ako pritiahnuť. Ďalšia generácia čipov ten rozdiel medzi AMD a Intelom len zvýrazní. Zen 4 bude pre Intel masaker.

Edit: v stredu má AMC earning, tak som zvedavý. GME bude mať ER 25.3. (podľa earningswhipers.com). Pri GME ide u mňa čisto o zvedavosť, neplánujem ho trejdovať.
Naposledy upravil/-a Martin7 v Ut 09 03, 2021 2:15 am, upravené celkom 2 krát.

Rokosák
Guru Member ****
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak bude AMD klesať viac ako NASDAQ 100 tak to bude negatívne pre cenu AMD, lebo NASDAQ 100 index je kapitalizáciou vážený a pri relatívnom poklese akcie voči indexu sa bude akcia predávať investormi a ETFkami závislými na NASDAQ 100. Platí aj opak, ak akcia stúpa viac ako index.

Zaujímavé je, že kúpou ETFka či investičného fondu vlastne kupujete aj akcie držané fondom či ETFkom. Mnoho obchodnej aktivity v konkrétnych akciách môže byť kvôli nepriamym investíciam do fondov či ETFiek. V prípade fondu či ETFka platí aj opak. Predajom zrážate cenu akcií. Fondy, nie však ETFka nemajú radi časté predaje. Fondy často obmedzujú obchodovanie v nich.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.

miobaspe

S tym AMC to uz ja nejako ruzovo nevidim - earnings v stredu vecer pozitivny nebude. Chlapci z WB ju uz asi tiez nemaju ako tlacit hore.

Martin7
Platinum Member ***

Miobaspe: súhlasím, dal som to ako upozornenie. Ja špekulujem, že po ER spadne na suport 5,30 - 5,50. Tam plánujem nakúpiť. GME tipujem, že spadne dramaticky o desiatky % (po svojom ER). Ak AMC urobí niečo iné, resp. pôjde hore, tak bude pre mňa nezaujímavé a nič sa nedeje.

Edit: dnes ide hore Xela na dobrý deal. :)

Martin7
Platinum Member ***

OUT 333 XELA @ 5,53 (AH) (BUY 1,53), +1332,- USD (+261,43%)

Xela dnes zavrela +180%. Dnes to bola najvýkonnejšia akcia na trhu. Má potenciál ísť hore, ale je strašne zadĺžená, takže pravdepodobne čoskoro urobí offering a po ňom poklesne a kúpil by som ju znova. Pokúšal som sa ju predať cez deň za 5,53 ale high bolo 5,50. Mám rád túto akciu. Keď bola úplne dolu (pred splitom) pod 20-timi centami, Goldman Sachs v nej navýšil pozíciu o 600%. V ten deň bola najnižšie. Ja už som ju vtedy ale mal kúpenú za 1000 @ 0,43.

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:
St 10 03, 2021 12:01 am
OUT 333 XELA @ 5,53 (AH) (BUY 1,53), +1332,- USD (+261,43%)

Xela dnes zavrela +180%. Dnes to bola najvýkonnejšia akcia na trhu. Má potenciál ísť hore, ale je strašne zadĺžená, takže pravdepodobne čoskoro urobí offering a po ňom poklesne a kúpil by som ju znova. Pokúšal som sa ju predať cez deň za 5,53 ale high bolo 5,50. Mám rád túto akciu. Keď bola úplne dolu (pred splitom) pod 20-timi centami, Goldman Sachs v nej navýšil pozíciu o 600%. V ten deň bola najnižšie. Ja už som ju vtedy ale mal kúpenú za 1000 @ 0,43.

Neuveriteľné Martin. Tlieskam :potlesk:

Vidíš. Nie si žiadny expert na investície, ani ekonóm...len normálny zdravý rozum. Obdivujem tvoju psychiku trpezlivo podržať investíciu, ktorej veríš. Pritom si neriskoval veľa. :wink:

Pozeral som ako som ja na nej dopadol. Ja som si našiel dôvod na predaj :roll:
JUGGLER napísal:XELA in 3000 po 0,4305
XELA out po 0,2875 ( -429 USD )
- tudy cesta nevede...momentum vyprchalo...nechce sa mi ju sledovať...asi skrachuje
Blahoželám ! :like:
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

pokus
Gold Member **
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Príspevok od používateľa pokus »

Klobuk dole, len ma fascinuje ze s tvojim budgetom a skusenostami sledujes a otvaras 300e pozicie. Preco do nich nedavas viac? A to "zaciatocnik" v nazve temy tiez kole oci :)

Airmike
Guru Member ****

@pokus

tak v tom pripade ma mozes dat do listu zaciatocnikov. XELU som vcera na zaklade tipu od martina kupil za 200 EUR :D a spolu s nou dalsich 43 technologickych firiem. :D tiez za 200 :) . ten watchlist som mal spraveny uz dva tyzdne , ale ja ziadne velke analyzy nad tymi firmami nerobim, len kvantitativne. a preto ma napadlo pozriet sa ci tu XELU nahodou nemam vo watchliste. a mal som. tak som ten list zacal nakupovat. sice len za 8800 Eur, ale aspon sa mam na co pozerat.

pokus
Gold Member **
Dátum registrácie: St 06 01, 2016 7:11 pm

Príspevok od používateľa pokus »

:) To beriem, ale podľa toho čo Martin písal on týchto firiem nemá desiatky, len zopár. A neviem že by intenzívnejšie dokupoval, viď tá XELA. Skrátka mi to príde ako "strata času" a nerozumiem tomu manažmentu pozícii. Dať do porovnateľných gambling akcií zároveň 0,3%, 5%, 10% účtu? Je to podľa pravdepodobnosti krachu, alebo?

Martin7
Platinum Member ***

BUY 200 XELA @ 3,98 (AH)

Pár kusov som zobral, hoc som chcel čakať na 200 @ 3,40 + 200 @ 3,00. Ďalší dokup plánujem na 3,00. Blíži sa ER a lepší výhľad môže akciu poslať vyššie. Ešte na vás všetkých zareagujem, ale teraz len stručne na Pokusa: ono to síce vyzerá sem tam malý trejd, ale ja ich za rok urobím niekoľko. Len za tieto dva mesiace +10 dní je z týchto malých trejdov zisk cca 17.800 USD, nerátam zisk z pákových ETF! OK, podaril sa zisk na AMC 10,5k, ak by tak dobre nevyšiel, tak povedzme -9k a je to 8800 USD. To sú len trejdy. Časť sa snažím mať ako investície a časť trejdujem. Je to výhoda keď je väčšie riziko pádu trhov, mám znížené pozície. Mám to teda aj ako určitý spôsob money managementu. Ďalšia vec ktorú ste zatiaľ v praxi moc nevideli sú ,,dokupy". AMC, keď som išiel z 2 USD a najskôr predal za 3 USD bolo práve preto, že som chcel v poklese kúpiť 1000. V ďalšom obchode keď som kúpil za 3,20 som mal nastavený ďalší BUY (500) pokyn o 2 centy nižšie ako bolo low v ten deň. Neviete, lebo som nehlásil, lebo nebolo čo hlásiť keďže sa nekúpilo. Xelu, keď som kúpil späť 1000 @ 0,51 (teraz 333 @ 1,53) som mal zadaný pokyn tuším na 4000 @ 0,35, (možno to bolo celé o cent vyššie) to bol dlhodobejší suport a celý deň išla 0,36-0,37 (cena pred splitom). Veľa krát mi skrátka ušla príležitosť dokúpiť viac niekedy veľmi tesne (veľa krát o 1 cent), niekedy skrátka akcia neklesla o viac % ako som dúfal. Na prvý vstup nemám tak prísne požiadavky ako na druhý a tretí vstup. Ďalšia vec je, že ešte pred rokom som mal viac otvorených pozícií a cash som mal menej ako 10k, čiže som ani nemal za čo trejdovať. A na 100% som nechcel byť long.

Celkovo držím:
200 INSG @ 9,87 (100 @ 10,54 + 100 @ 9,20)
200 XELA @ 3,98
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00

Edit: keď budem na konci roka robiť vyhodnotenie a pre Joga vyhodnotím pákové ETF-ka, môžem spočítať aj zisky, ktoré sú ,,z malých trejdov".
To čo si písal o veľkostiach pozícií v súvislosti s možným krachom ešte rozoberiem inokedy, chcem to podrobnejšie.

Edit2: aby to náhodou s tou Xelou niekto nezačal preháňať, treba si uvedomiť, že týmto dealom získajú 90 miliónov, ale stále majú dlh 1,63 miliardy!

Martin7
Platinum Member ***

Juggler píše:
Pozeral som ako som ja na nej dopadol. Ja som si našiel dôvod na predaj :roll:

Juggler, toto sme už preberali. Dávať sem, že ty si nejaký trejd zavrel v strate a ja v zisku nemá význam. Na sto trejdov čo sem dáš máš maximálne (len) 5 stratových, takže know how evidentne máš :wink: . Tiež teda ja spomeniem SNES, kupovali sme zhruba rovnako a ty si urobil veľký zisk a ja ešte väčšiu stratu :lol: . Mal by som na základe toho teraz tvrdiť, že treba rýchlo predávať? Mimo to, ak sa aj pozriem na tvoje trejdy ktoré ti nevyšli, tak väčšinou klesli ešte o jeden suport nižšie a potom išli presne tak ako si plánoval. Keď si sem dal nejakú predikciu na nejakú akciu tak v drvivej väčšine urobila to, čo si napísal. Napríklad KEYS, tiež som ho chcel kúpiť, ale kúsok nad tým nižším suportom sa otočila. Išiel o jeden suport nižšie a ty si začal nakupovať síce akurát, ale prišiel tam väčší krátkodobý pokles (po tom ER), inak by to bol krásny trejd. Mimo to ten pokles bol neopodstatnený. Keď ťa to držanie viac stresuje, skús začať menšími pozíciami a možno tomu prídeš na chuť. Mimo to XELu si (mi) tu predstavil ty :) . Máš úžasný cit pre trh, len popracuj s trpezlivosťou. :palec_hore: Na druhej strane, čím vyššie trhy pôjdu, tým viac treba byť opatrný.

Inak mne sa na tej firme páči ako sa snaží a ako zodpovedne pracuje s tým dlhom. Zároveň je to softwarová firma, takže potenciál na relatívne rýchlu zmenu zo straty do zisku tu je. Potenciál je obrovský a toto som sem nechcel písať keď išla cez 6 USD aby to tam náhodou ľudia nenakupovali a nemali zbytočné straty.

A keď už si túto tému načal... :)
Prílohy
buf.png

JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jasné Martin. :beer:

Trh je krásny tým, že zarábať ( a prerábať ) sa na ňom dá mnohými spôsobmi. Ľudia zvyčajne chcú väčšie zisky a preto skúšajú trading. Najčastejšie skončia pri menších ziskoch a stanú sa z nich investori. Ja mám v živote opačný problém: som trejder , ktorý by sa chcel naučiť umeniu investovať. :lol:

Ty máš talent na investovanie a výsledky lepšie ako trejder. Ideálna konštelácia ! Nech ti to vydrží.

Rozdiel medzi investingom a tradingom:

Buffett ako jeden z nauznávanejších investorov sveta hovorieval:
,,Ak nie ste ochotní vlastniť akciu 10 rokov, tak ani nerozmýšlajte o jej držaní na 10 minút,,

Steinhardt ako jeden z najuznávanejších traderov sveta hovoril:
,,Pravda je taká, ža ja som nikdy nevlastnil akciu 10 rokov, ale mal som veľmi ziskové skúsenosti s vlastnením niektorých akcií na 10 minút,,
Trading: ,,in the stock markets, timing is everything,,
Investovanie: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri hedge fondov. Buffett.

Rado
VETERAN MEMBER *****
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal:
Pi 12 03, 2021 1:21 am
Ja mám v živote opačný problém: som trejder , ktorý by sa chcel naučiť umeniu investovať. :lol:
Na jednej prednáške som počul motivátora, ktorý hovoril, že treba oveľa viac energie venovať tomu v čom sme dobrý ako tomu, čo nám nejde. Má oveľa väčší efekt spraviť z dobrého tradera ...tradera perfektného ako zo zlého investora...priemerného investora. Investovaný čas a energia budú cca rovnaké. Kľudne sa môže stať, že medzitým sa z dobrého tradera stane priemerný.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India

Airmike
Guru Member ****

@rado

to je velka pravda, ale zase na druhu stranu treba si priznat, ze investorom sa moze stat kazdy, a traderom nie. neda sa to brat, ze tieto povolania su ekvivalentne, lebo objektivne nie su. drviva vacsina traderov sa stava investormi casom, pretoze uz niesu schopni vykonavat svoju pracu najlepsie ako vedia.

Trumpeta1978
Guru Member ****
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Martin7

500 PLX @ 8,80

máš skvelé výsledky a v dobrom ti ticho zavidim :) Nechcem rýpať a verím že v tom más svoj systém, ale nechapem pravdupovediac, preco si Plx nedokupoval ked bola vyrazne nizsie niekde okolo 2Usd a teraz si mohol uz z toho so ziskom vyskocit niekde na zaciatku 02/2021 ked cena dosiahla cca 6,45Usd. Lebo podla mna nizsie ako 2Usd asi nepojde. Pytam sa len preto, lebo na tvojom mieste by som postupoval takto. /plx som v minulosti trejdil nejaku dobu tiez/

miobaspe

Chcem sa opytat, ci XELA klesa kvoli tomuto, ci to je bezna vec a ci to nejako meni jej vyhliadky do buducna:

https://finance.yahoo.com/news/exela-te ... 00359.html

Martin7
Platinum Member ***

OUT 200 INSG @ 10,47 (BUY priemer 9,87), +120,- USD

Plánoval som vybrať zisk na 11,87, ale bola max. 11,40.

Martin7
Platinum Member ***

BUY 200 XELA @ 2,85

Celkovo držím:
400 XELA @ 3,415 (200 @ 3,98 + 200 @ 2,85)
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00

lukas-svk
Gold Member **

Dnes sa uskutocnil Intel event
Intel Unleashed: Engineering the Future

Vcelku odvazne plany najma co sa tyka vyroby, plany na nove Fabs 20b investicia, nova samostatna entita - foundry services priamo reportujuca CEO, planuju dodavat pre US a EU, udajne je velky dopyt, chcu robit aj pre vladu (udajne vec narodnej bezpecnosti), planuju umoznit zakaznikom vyuzivat ich advanced packaging(foveros, emib) a bleeding edge node-y a kopa dalsieho .. len som tak rychlo napisal co ma napadlo. Bude treba to este raz cele pozriet.
Intel AH up ~7,5%, AMD down 1,8%

V tomto svetle uz nevyzera AMD az tak skvele, ale to je zatial len kvoli prvemu dojmu z tohto Intel eventu.
Intel planuje masovu produkciu na 7nm EUV v 2023 a tape out meteor lake-u Q2 2021.

Verim ale ze ich terajsie plany a roadmapa sa zacne prejavovat az o tie 2 - 3 roky .. a medzitym sa sna zozvieme viac.
Na mnohe otazky al Intel CEO nedal detaily a je pravda ze TSMC produkuje na 5nm node a risk production na 3nm.
Cize uvidi sa casom.
Najma som zvedavy ako na to zareaguje cena AMD, kedze par mesiacov klesa a opat sa blizi k vacsiemu supportu. A pod nim, dva GAP-y a cesta k 58 ...

Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"