Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Rado napísal:Aj ste niekto MU obchodovali? Čisto zo zvedavosti lebo ja som ER na MU využil.
Čau Rado. Ako sa darí?

Ja som obchodoval MU pri zverejnení. Zarobil som nejaké drobné na pivo. Shortol som na pár minút.

Zverejnenie bolo pomerne slabé. Zvykne sa lepšie prekonávať.

Ale marže boli OK a na tlačovke dala dobrý guide:

Micron guides Q4 Revs and EPS above consensus (58.95 -0.30) :
MU expects FY18 CapEx to be approx $8 bln;
Sees Q4 Revenue in the range of $8.0-8.4 bln, Capital IQ consensus $8.0 bln
Sees Q4 Gross Margin in the range of 59-62%;
Sees Q4 OpEx in the range of $725-775 mln'
Sees Q4 EPS in the range of $3.23-3.37, Capital IQ consensus $3.17.
Co noted it is not seeing weakness in its NAND ASPs


Micron má jedno veľké plus - že je extrémne podhodnotený. Ale trh ho nejak nemá rád - hoci posledný rok sa nie je na čo sťažovať - dal +100%. Vnútorná hodnota a targety análov sú však oveľa vyššie - niekde medzi 75-100.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 15,75
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler, tuším prečo Micron nemá trh rád. Trh s pamäťovými čipmi je iný ako pri ostatných čipoch. V minulosti bol problém, že neustále ich bol nedostatok alebo prebytok. Neustále bola cena vysoká (zarábali), alebo tak nízka, že ich museli predávať pod výrobnú cenu (trh bol presýtený). Pred 5-timi rokmi pre toto skrachovala Elpida. Prebral ju Micron. Dnes je na trhu okrem Micronu (z tých väčších) Samsung a Hynix. Samsung je najväčší a riadi tento trh. Keby Samsung chcel, mohol by si v správnom období dovoliť dumpnúť tak ceny, že by Hynix aj Micron skrachovali. Samsung by tie dočasné straty uniesol. Z toho by mal ale opletačky s úradmi. Takže Samsung + trh ovládajú cenu. Micron neovláda nič, ten sa len vezie. Mne bolo už minulý rok zvláštne, ako vie Micron odhadnúť, že bude mať každý kvartál lepšie výsledky. Jediné mi z toho vychádzalo, že sa museli s Hynixom a Samsungom dohodnúť. Nedávno boli obvinený z kartelu. Ďalší problém je, že keď sa aj dohodnú a zisky budú vysoké, tak mimo problémov s tým spojených to zároveň znamená príchod nových hráčov na trh. Vyrábať pamäťové čipy je finančne podstatne menej nákladné ako vyrábať procesory (najmä patenty, licencie). To sa opäť stalo. Už v polovici minulého roka som zachytil, že na prelome rokov 2017/18 príde nový čínsky výrobca čipov (práve pre vysoké ceny na trhu). Prišiel a ako správny čínsky výrobca si s patentami vôbec ťažkú hlavu nerobil. Ten, kto pozná túto problematiku vie, že pravdepodobnosť, že pamäťový výrobca čipov dlhodobo uspeje nie je veľká. Stačí sa pozrieť na graf Micronu dlhodobejšie. Ďalšie riziko Micronu je, že v továrni kde vyrába sú relatívne často požiare. Posledný som zachytil bol v roku 2017. Toto nie je problém len Micronu ale napríklad aj Western Digital alebo Seagate. Majú fabriky na nešťastných miestach, riziko zemetrasení, záplav atď. Preto som písal, že Micron je rizikový. Podľa mňa je pravdepodobnosť, že jeho hodnota bude skôr oscilovať hore dole väčšia, ako že bude stále pekne stúpať. Možno bude na konci roka 100, možno 20. Preto si myslím, že je skôr vhodný na trading ako na investíciu. Alebo do dobre diverzifikovaného portfólia. Ale v tabuľkách vyzerá dobre.

Edit: zrejme pre toto sa minulý rok neustále špekulovalo, že Micron by mohol kúpiť AMD. Mal na to cash a AMD by ho mohlo v jeho nepriaznivých obdobiach stabilizovať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Milankos: K Protalixu.
Oni majú myslím viac nových liekov ako len 3. Mňa najviac zaujali tieto tri:
PRX-102 - na Fábryho chorobu
OPRX-106 - na Crohnovu chorobu
PRX-110 - na Cystickú fibrózu
Presnejšie, mňa zaujal prvý ten na Cystickú fibrózu. To je nevyliečiteľná choroba, pacient končí predčasnou smrťou. Pozrel som si nezávislé anylýzy a odhady začiatkom roka 2017 (keď som to pozeral) boli, že v priebehu najbližších 5 rokov stúpne počet pacientov 6 násobne (možno to bolo naopak, teda 6 rokov a počet pacientov 5 násobne). Nikto iný nemá liek a ani ho nikto nevyvíja. Ak by teraz niekto začal na vývoji pracovať a chcel by ho dostať na úroveň Protalixu, tak by mu to trvalo minimálne 8 rokov. Teda minimálne 6-8 rokov bude mať Protalix rastúci trh celý pre seba. Tie ďalšie lieky sú zaujímavé podľa medikov a odborníkov, čo som pozeral fóra. Ja to neviem posúdiť. Väčšina už má dokončenú druhú fázu testovania a idú do poslednej tretej. Táto je najriskantnejšia resp. najnáročnejšia. Veľa investorov vypadáva a teda klesá cena akcie. Čo som písal minule, že budúci rok očakávajú zisky, tak to zmenili opäť na neutrálne. Chce to čas. Neponáhľaj sa, čakaj.

Čo sa týka investovania všeobecne, trhy sú na maximách. Nie je vôbec dobrý čas na začatie s investovaním. Ja ti poradím, počkaj na poriadnu korekciu. Na maximách sú palivá, ceny nehnuteľností, akcie. Presne ako v 2008. Rovnako je úplný hazard dať teraz všetky peniaze do SPY. Úplne niečo iné je, keď niekto pravidelne len prikupuje.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Práve pozerám tech správy a našiel som niečo k Micronu v češtine:

https://www.svethardware.cz/trem-velkym ... kuty/46892" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Juggler odpoveď som posunul do vlákna opcie, aby som tu Martinovi nekazil to jeho.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin: OK. Dík.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2018/H1:

od 31.12. 2017 do 30.6. 2018
51.420,79 - 46.953,96 = +4.466,83 (+9,51%)

od 24.5. 2016 do 30.6. 2018
58.373,36 + 4.466,83 = 62.840,19
62.840,19 – 20.552,40 = +42.287,79 (+205,76%)

Stav účtu k 30.6. 2018
Akcie (ceny sú close 29.6. 2018):
AMD: 500x14,99=7.495,-
HMNY: 1000x0,31=310,-
PLX: 5000x0,43=2.150,-
Cash: 41.465,79 USD
Spolu: 51.420,79 USD

Výsledok mi opäť trochu stiahol pokles PLX. Celkovo mohol byť výsledok lepší, ale robil som menšie pozície kvôli neistote na trhoch.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 500 AMD @ 16,35 (kúpené 15,75)
Zisk: 300,- USD

Celkovo držím:
1000 HMNY @ 0,355
5000 PLX @ 0,88

Edit: Dnes som v predpredaji o14-tej zadal pokyn na kúpu 2700 AMD @ 15,35 ale sa mi nevyplnil. O 13:59 bol predpredaj 15,35, ale o 14-tej to skočilo na 15,40 a najnižšie to bolo 15,38. Potom sa pozviechali trhy tak šiel hore aj predpredaj. Ešte som dúfal v otvárací dip, ale šlo to hneď hore. Škoda, mohlo to byť skoro 3000 dolárov zisk za deň. Do trendu som si už netrúfal s veľkou sumou. Zároveň som mal akurát na 2700 akcií pri 15,35. Až taký veľký rast som pôvodne nečakal.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík za vyhodnotenie. Mnohých som už zapísal, ale skompletizujem to až ked sa vrátim s dovolenky o týždeň.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 16,50
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 500 AMD @ 16,10
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 500 AMD @ 16,25
Zisk: 75,- USD (kúpené 16,10)

Nechcem držať 1000 zbytočne cez víkend. Blíži sa earning takže očakávaný rast nemusí prísť. Technicky ale SMA 10 križuje SMA 20. Dnes to môže stáť len kvôli opciám.

Celkovo držím:
500 AMD @ 16,50
1000 HMNY @ 0,355
5000 PLX @ 0,88
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
odpadkovykos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 18 06, 2018 1:56 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa odpadkovykos »

Martin7 napísal:BUY 500 AMD @ 16,50
Martin7 napísal:BUY 500 AMD @ 16,10
Martin7 napísal:OUT 500 AMD @ 16,25
Zisk: 75,- USD (kúpené 16,10)

Nechcem držať 1000 zbytočne...

Celkovo držím:
500 AMD @ 16,50
...
ahoj, podla mna si dokupil do straty, takze si drzal pred uvedenym predajom 1000@16,30 a po predaji 500@16,30 si mal vykazat stratu a zostalo ti 500@16,30. alebo sa mylim?
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Ja si to tiez myslim .. 500@16.50 + 500@16.10 = 1000@16,30 nasledne predaj 500@16.25 a drzi 500@16.30

Mozno niekto skusenejsi povie.

Dik L.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nepotrebujete radu skúsenejšieho, to je jednoduchá matematika. Je úplne jedno ako to zapíšem. Povedzme, že v pondelok predám zvyšných 500 znova za 16,25. A teda:

Možnosť A (ktorú robím ja):
kúpené 500@16,10, predané 500@16,25 = zisk 75
kúpené 500@16,50, predané 500@16,25 = strata -125, celkovo teda strata -50.

Možnosť B (ktorú píšete vy):
kúpené 1000@16,30, predané 1000@16,25 = strata -50.

Matematicky to musí sedieť vždy rovnako.
Rozdiel je iba v tom, že s každým ,,balíčkom shares" narábam inak, preto mi vyhovujú takéto zápisy. Plán bol predať pri 17,50-17,82, vtedy by som to zapísal rovno takto: kúpené 1000@16,30 a predané povedzme 1000@17,50. Technicky vyzerala dobre, ale vo štvrtok bola po raste nasilu stiahnutá dole (big boys to usmerňujú veľkými nákupmi a predajmi ako potrebujú), rovnako ako aj piatok bola udržiavaná nižšie zrejme kvôli piatkovým opciám. Blíži sa earning (podľa earningswhispers.com bude 24.7.), dovtedy nezvyknú byť prudké pohyby, skôr ide do strany (jemne stúpa, alebo klesá). A na earning mi stačí 500 shares. Je možné, že ich v pondelok znova kúpim späť. Závisí to od situácie.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
odpadkovykos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 18 06, 2018 1:56 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa odpadkovykos »

osobne si myslim ze tvoj zapis je zly a hlavne zavadzajuci. minimalne vzhladom na pocet uspesnych/neuspesnych jednotlivych trades. nepoznam brokera, kt. preda z baliku akcii len tie kt. som kupil lacnejsie a hlavne ten posledny trade este nie je uzatvoreny, takze vzhladom na ukoncene trades tam mas z mojho pohladu chybu. preto ta namietka. je to tvoje vlakno, tak uz zasahovat nebudem, myslel som si, ze islo iba o chybu na tvojej strane v hlaseni.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ak ale napíšem kúpené 1000@16,30, tak je to tiež zavádzajúce, lebo som nič za 16,30 nekupoval. Cena je len zpriemerovaná. Nemyslím si, že skresľujem realitu. Ale ozvali ste sa dvaja, možno to vadí viacerým. Budem teda vychádzať z priemeru nákupu a k tomu si len poznačím (pre seba) reálne nákupy po častiach. Nakoniec ale výsledok vždy sedí.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Tilbur »

Môžeš to počítať ako chceš. Aj v IB to počítajú podľa tvojej metodiky vo výpisoch. Je to tvoje vlákno a dôležitý je výsledok.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
odpadkovykos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 18 06, 2018 1:56 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa odpadkovykos »

Martin7 napísal:Ak ale napíšem kúpené 1000@16,30, tak je to tiež zavádzajúce, lebo som nič za 16,30 nekupoval.
to ani nikto netvrdi. za 16,30 si to ale drzal po nakupe z 11.7., takze tato informacia tam chybala - zvycajne pises co drzis ked sa zmeni stav, pri kupe do poklesu (averaging down) si to uz neuviedol:
Martin7 napísal:BUY 500 AMD @ 16,10
tilbur napísal:Môžeš to počítať ako chceš. Aj v IB to počítajú podľa tvojej metodiky vo výpisoch. Je to tvoje vlákno a dôležitý je výsledok.
iste ze moze. niekoho zase vypisy IB nezaujimaju, ale iba to co obchoduje a vidi v platforme. vo vypise nevidim rozne veci, napr. drawdown, takze dolezity nie je len vysledok... ale to asi nema zmysel to tu riesit. good luck.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin7@ Pls budes sa snazit uzavriet pozicie pred earnings? ALebo sa chystas drzat len tych 500ks aj pocas?

DIk L.
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Martin7 napísal:Ak ale napíšem kúpené 1000@16,30, tak je to tiež zavádzajúce, lebo som nič za 16,30 nekupoval. Cena je len zpriemerovaná. Nemyslím si, že skresľujem realitu. Ale ozvali ste sa dvaja, možno to vadí viacerým. Budem teda vychádzať z priemeru nákupu a k tomu si len poznačím (pre seba) reálne nákupy po častiach. Nakoniec ale výsledok vždy sedí.
Robíš to dobre a prehľadne, tak by som to nemenil. Nie sme daňový úrad, ale skupina obchodníkov na burze.
Ja si napríklad môžem vybrať, ktoré CFD-ko na ES zatvorím a tak si optimalizujem dane. Keď som v zisku, zatváram stratové a keď som v strate, zatváram ziskové. Neviem, ako to budem robiť s ETF-kami vzhľadom na daňové zákony, asi použijem metódu FIFO (first in, first out), aby som čo najviac využíval ročný daňový test.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
odpadkovykos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 18 06, 2018 1:56 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa odpadkovykos »

jogo napísal:Nie sme daňový úrad, ale skupina obchodníkov na burze.
neviem co ine na takuto blbost napisat, ako majte sa tu pekne :) do fora som sa chcel aktivne zapajat, ale ako vidim nema to zmysel, ked si sliapete po jazyku.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Má tu celý žurnál obchodov, ktoré spravil. Akokoľvek to zapíše, tak matematicky mu výsledok na záver bude sedieť. Mám pocit, že venujete príliš veľa energie a pozornosti forme a menej obsahu. Podstatné je či mu účet rastie alebo klesá, to ako vyhodnotí jednotlivý obchod nie je podstatné.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Netreba byť malicherny a hneď sa uraziť. Čím viac relevantných príspevkov, tým lepšie.
Podľa mňa nech si to každý vyhodnocuje ako chce, nemusíme dodržiavať nejaké účtovné štandardy. Osobne mi to vyhovuje ako to doteraz Martin robil, hlavne pri trejdingu, kde je to prehľadnejšie.
Pri investovaní naopak vyhovuje skôr spriemerovanie, za mňa to robí yahoo finance.
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7052
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 147 times
Been thanked: 276 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

odpadkovykos napísal: neviem co ine na takuto blbost napisat, ako majte sa tu pekne :) do fora som sa chcel aktivne zapajat, ale ako vidim nema to zmysel, ked si sliapete po jazyku.

Mojou náražkou na daňový úrad som myslel iba to, že spôsob zatvárania a účtovania zatvorených pozícii by mohlo zaujímať daňový úrad, ale na priebežný zisk vrátane neuzavretých pozícii to vôbec nemá vplyv, akým spôsobom uzavrie pozície.
A nás zaujímajú aj neuzavreté zisky alebo straty, lebo len tak sa dá sledovať ziskovosť investora.
Vôbec som tou narážkou na daňový úrad nemyslel teba. :)
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
odpadkovykos
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 18 06, 2018 1:56 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa odpadkovykos »

ja som sa neurazil (pre istotu som tam pridal smajlika), iba pochopil ze pre mna zasadne veci v tradingu su v tomto fore vnimane uplne inak. pre mna trading nema konecnu, takze rast/pokles uctu je sice dolezity, ale rovnako dolezity ako kazdy jednotlivy mini-trade. preto si nechcem dovolit ho vyhodnotit nejako s tym ze na konci to bude sediet, ale pevne a neuprosne podla toho, ako to vidim v platforme pri obchodovani. ked raz kupim do straty a odpredam cast z toho pod average, je to loss a nie win, dalsia diskusia o tom so mnou nema zmysel :)

prajem vela uspechov s AMD. osobne ju uz dam len ako intraday [short], kde je este celkom citatelna.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

odpadkovykos napísal:preto si nechcem dovolit ho vyhodnotit nejako s tym ze na konci to bude sediet, ale pevne a neuprosne podla toho, ako to vidim v platforme pri obchodovani.
On to nemusí vidieť v platforme tak ako ty. On nemá direct access brokera. Mne je to osobne tiež jedno ako to vyhodnocuje. Takto je to z hľadiska jednotlivých trejdov dokonca prehľadnejšie.
Kašli na to. Ked to vyhovuje väčšine, tak sa tým nezaoberaj.
Podstatné je, že Martin poctivo reportuje a je pre fórum veľkým prínosom.

Držím palce :D
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hi, ono ja som sa ozval preto lebo mi nebolo jasne aky je spravny zapis. Z reakcii ludi je ale vidno ze teda konkretny spravny sposob asi neexistuje a tym padom je vsetko ako ma byt.

Inak co tak pozeram naokolo, tak vela ludi si mysli ze sa zopakuju roky 2000 a 2006

Napr Ryzen mi tosku pripomina casy k7 ked AMD malo procesory ktore boli v pomere cena/vykon velmi dobre.
Teraz je to podobne - napr ryzen 2700x vs intel i7 8700k, vykon na jedno jadro horsi, multicore lepsi a cena lepsia.
Multicore perf je viac a viac dolezity dokonca uz aj v hrach. Snad AMD nebude mat problem s kvalitou chipsetov tak ako v minulosti. Dufam ze sa im podari dosiahnut hranicu aspon 25 usd za akciu.

GL

L.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OK, budem vyhodnocovať tak ako doteraz.

Odpadkovykos: Ak niekto to chce počítať inak, alebo iné parametre, tak môže, nákup a predaj predsa uvádzam. :wink: To, že uvediem niekde ,,zisk: 75 USD" ešte neznamená, že obchod považujem za ,,win". Keď urobím obchod, ktorý zavriem o dva centy vyššie, je to len preto, že chcem aby sa mi vrátil aj poplatok a obchod považujem za nulový.
Často som sklamaný aj s 300-500 USD ziskom, keď sa niečo udeje na trhoch a prekazí mi to obchod. Minulý kvartál som bol na jednom obchode v zisku 3500 USD a nevybral som ho, nakoniec som predal len 100 alebo 150 USD zisk. Je taký obchod skutočne win? K platforme: moja platforma mi neukazuje ziskovosť, len suma ktorá odišla a prišla + počet shares. Zapisujem to tu úplne rovnako ako to vidím vo výpise, takže ma doteraz ani nenapadlo, že by to mohlo byť sporné.

Earnings bude 25.7., zmenili to na earningswhispers.com a je to už aj na oficiálnej stránke ir.amd.com.

Lukas: Na earnings určite idem s 500 shares.

Prečo by malo ísť AMD po ER hore?
Rozmýšľal som nad výsledkami a myslím si, že zatiaľ AMD malo oveľa väčšie zisky z miningu ako uviedlo a účtovne to rozloží na kvartále, aby vytvorilo ilúziu, že začína byť stabilnejšie ziskové. Ziskovosť z grafík a procesorov má v jednej kolonke. Poslednú dobu urobí zisk vždy 2 centy nad odhad. Nebolo by to po prvý krát, AMD občas čaruje s účtovníctvom už minimálne 20 rokov. V tomto kvartáli sa už prejaví aj zisk z Ryzenov 2000. Threadripper s 32 core je výborný marketingový ťah, to zapôsobilo najmä na laikov, zlepšilo to imidž, samozrejme, zíde sa aj profesionálom. EPYC sa už uchytili. V prípade Cisca pomohla nekvalita lacných čipov od Intelu (Atom), ktoré v krátkom čase degradujú a prestávajú byť stabilné. Cisco ich používalo vo svojich zariadeniach a táto ,,nekvalita" mu urobila škody cez 100 mil. USD. Pravdepodobne preto sa rozhodli veľkú časť serverov postaviť na AMD. Krátko na to sa rozhodlo HP. Kedy sa pripoja ostatní velikáni je už len otázkou času.

Prečo by malo ísť AMD po ER dole?
Štatistika. AMD malo po sebe 2 úspešné ER, 3 sú nezvyklé. Zároveň, keď bolo pred ER hore tak spadlo, keď bolo dole, tak išlo hore. Cca o dva týždne vydá Intel mainstreamové 8-jadro. Bude ale aj drahšie o cca 130 euro. Otázka je, kedy sa toho chytia analytici a akým spôsobom. Smerovanie môžu ovplyvniť anály na druhý deň po ER. Sú argumenty, aby ho vyhnali do nebies, ale aj aby ho poslali na 13,50.

Môj tip:
Všeobecný odhad je, že EPS bude 0,13, tipujem teda 0,15 a akcia pôjde hore. Možno len v noci, možno pár dní. Možno sa dostane nad 20. Ďalší kvartál má mať podobné výsledky a štvrtý máva slabší. Po tomto raste príde panika ako sa Intel vracia späť, horšie výsledky a celkovo bude skôr ku koncu roka klesať. Vyzerá to, že 15-ka je nový suport. Stále je šanca, že sa dostane na 13,50 (zrejme viac ku koncu roka). Budúci rok ale príde veľmi agresívne s gen. Ryzen 3000. V roku 2019 bude mať AMD veľmi silné výsledky. Naopak, v roku 2020 mimoriadne silno zaútočí Intel. Po ER teda tipujem skôr rast, no dúfam v pokles.

Celkovo tech sa dostáva do bubliny. Nielenže majú akcie veľmi vysoké P/E, ale viac ako polovica tech firiem je cenou vyššie, ako je priemer price targetov! Treba byť opatrný. Áno Lukas, začína to trochu pripomínať rok 2000.

Nakoniec jeden zaujímavý link:
https://www.cnews.cz/cinske-procesory-x ... ce-amd-zen" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Mne sa páči, koľko energie do toho investuješ a aké informácie máš o celom ich biznise aj v rámci sektora. Musí byť za tým veľa investovaného času. Držím ti palce.

BTW ako si to myslel s udržiavaním ceny akcie kvôli piatkovým opciám? Síce sa na AMD točia v opciách slušné objemy, ale pre opčných obchodníkov je nezaujímavá. Cena opcie je nízka a na nejakú relevantnú pozíciu náročná na poplatky. Vysoká volatilita je aj počas roka a tak je zaujímavá skôr pre calendar spread ako pre nákup opcií samotných. Ani veľký pohyb ceny podkladu by s cenami opcií veľmi nepohol práve kvôli volatilite.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Rado.

Dávno, keď som ešte netušil, že existujú piatkové opcie, som si všimol, že akcia AMD sa podozrivo ťahá v piatok, jednu alebo dve hodiny pred close, aby urobila rast o 30 centov pri kľudnom dni, pričom na grafe Nasdaqu žiadny podobný pohyb nie je. Akcia sa vo štvrtok a piatok držala na 10,90 - 10,60. Piatok sa od 18-tej do 20-tej drží medzi 10,70-10,80. O 20-tej sa začne ťahať až na 11,05 a drží sa 10,98-11,05 aby zavrela 11,02. A podobných scenárov bolo veľmi veľa. Veľa krát bol v piatok close: XX,02, XX,47, XX,52, XX,97. A vždy tam prišla z iného 50-centového pásma. Cez týždeň také zavretia boli výnimočné. Tento rok sa už ťahá skôr vo štvrtok večer. Napríklad konkrétna situácia ktorú som aj využil počas obchodu. Štvrtok, kľudné poobedie. AMD je okolo 12,50. Okolo 18-tej začne klesať až na 12,06 aby zavrela (myslím 12,13-12,17). Na Nasdaqu nič. Ani správy. Predal som, lebo som vedel, že ju v piatok kúpim v 11-ke. Piatkový close: 11,86. Kúpil som znova za 11,85. V pondelok išla hore. Nie úplne každý piatok je to podozrivé alebo manipulované, no niekedy je veľmi výrazne usmernená, aby skončila v inom 50-centovom pásme. Niekedy zrejme príde prirodzene tam kam potrebujú big boys. Tento rok už nemáva taký tesný close.

V opciách sa zatiaľ nevyznám, mám len základnú predstavu, ako fungujú. Jeden príklad:
Keby som chcel povedzme v októbri riešiť obchod opciou a AMD bude v tom momente 13,50 a ja špekulujem, že v júli 2019 bude cez 25, je to zrejme výhodnejšie opciou ako akciou, však? Ak ale nebude, prídem o celý vklad, myslím. Aké by tam zhruba boli %? A keby v tom čase bolo AMD povedzme 40, bolo by to opciou zrejme ešte viac zaujímavé, nie? Alebo by sa mi to neoplatilo, lebo sú na AMD drahé opcie?
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Martin piatkové opcie nie sú. Sú opcie, ktoré expirujú každý mesiac s expiráciou tretí piatok v mesiaci. Piatok je posledný obchodný deň a vysporiadanie je v sobotu. Väčšina akcií už má aj týždenné opcie s expiráciou rovnakou ako pri mesačných, ale na týždennej báze. Objemy sú najväčšie pri mesačných. Možno aj to je dôvod prečo si odpozoroval, že sa to nedeje každý piatok.
Napadá mi iba jeden dôvod prečo by som tlačil na rast ceny akcie a to ten, že by som mal vypísané put opcie napr. na strike 11. V takom prípade by close 10,70 znamenal, že si vlastník opcie uplatní u mňa nákup za 11$. Cena okolo 10,98 už až také riziko nepredstavuje a cena nad 11 znamená, že inkasovaná suma za predaj put opcie mi ostáva a opcia expiruje bezcenná.

Čo sa týka využitia opcii, tak do úvahy pripadá covered call tzn. na vlastnené akcie predáš call opciu. Nebudeš ich môcť predať pokiaľ sa nezbavíš opcie (kúpiš ju späť). Za predaj call ocpie inkasuješ prémium. Teraz máš tuším 500 ks za 16,50. Opcia (call) so strikom 17$ a expiráciou 10 aug. stojí cca 0,86$
. Vedel by si na 500 ks akcií predať 5 ks. Inkasoval by si 425$. (1opcia=100ks akcií teda 0,85*100*počet opcií)
Môžu nastať tri scenáre.
1. cena akcie ostane na 16,50 a pre teba to bude znamenať, že tých 425$ ti ostane. Budeš tak mať nákup nie 16,50, ale 15,65$/ks. Tých 0,85 inkasovaných centov na kus ti zníži nákupnú cenu.
2. cena akcie skončí 17,05. V takom prípade prídeš o 500ks akcií, ktoré predáš za 17$/ks. Realizuješ zisk 0,50$/ks + 0,85$ z predanej opcie.
3. cena akcie skončí na 19. Je to podobné ako v 2. prípade, ale tu už prídeš o zisk. Pretože tvoj maximálny zisk predstavuje rozdiel medzi strikom a nákupnou cenou podkladu + inkasované prémium. tzn. B.E.P. je pre teba cena 17,85$. Všetko nad je už ušlý zisk.

Ja by som ešte pouvažoval nad nákupom opcií s dlhšou expiráciou namiesto nákupu samotných akcií. Dôvodom je menšia náročnosť na kapitál. Vysvetlenie je v gréckom písmene delta pri opciích. To hovorí o koľko sa pohne cena opcie, ak sa pohne cena akcie o 1$. Ak teda nakúpiš opcie s deltou 1, tak ak sa pohne cena akcie o 0,50$, tak aj cena opcie sa pohne o 0,5$. Zisk máš tak v absolútnej hodnote rovnaký. Rozdiel je v dvoch veciach. Prvý je ten, že na kúpu takej ocpie napr. s expiráciou 18 jan. 2019 budeš potrebovať menej peňazí. Konkrétne táto opcia stojí 12,50$ so strikom 4$. Má hodnotu 16,50 ako pri tvojej kúpe samotnej akcie, ale v tomto prípade zaplatíš za 100ks len 1250$ namiesto 1650$. Ak teda v absolútnej hodnote dosiahneš rovnaký zisk, tak v prípade použitia opcií bude vzhľadom k použitému kapitálu percentuálne vyšší. V prípade, krachu spoločnosti (málo pravdepodobné) riskuješ menej. Prečo dlhá expirácia? Odpoveď je v ďalšom písmenku a to theta. Jej hodnota udáva o koľko $ stratí opcia hodnotu ak sa cena podkladu nepohne, ale sa priblíži deň expirácie. Opcia stráca hodnotu každý deň aj cez víkend. Opcie s dlhšou expiráciou strácajú hodnotu pomalšie ako tie s kratšou. Je to podobné ako pri poistení auta. PZP na celý rok bude stáť viac ako keď sa poistíš v júli. Je kratšia doba do expirácie a aj pravdepodobnosť, že nastane poistná udalosť.
Dúfam, že je to dosť zrozumiteľné. :D
V súvislosti s písmenom théta je ešte jedna možnosť. Predstav si, že nemáš akcie, ale uvažuješ, že by si dnes kupoval za 16,50$. Ja by som to urobil cez predaj put opcií. Vybral by som si expiráciu 3 august a strike 15,50. Predajom opcií by som inkasoval 0,55$ na ocpiu* 100 tzn. 275$. Ak by si ju ten, kto ju odo mňa kúpil uplatnil, tak ja mám povinnosť kupovať akcie AMD za 15,50. (broker mi bude blokovať danú sumu na účte. Za predaj by som inkasoval 0,55$/ks. Ak by sa cena akcie nepohla, tak táto suma je zisk, ktorý mi ostane a broker mi uvoľní peniaze po 3. auguste. Ak cena akcií klesne na 15,30$, tak sa opcie uplatnia a ja budem mať 500 ks akcií AMD na účte, ale s nákupnou cenou nie 15,50, ale 14,95$ lebo som inkasoval za predaj opcií 0,55$/ks. Môžem, tak acie obratom predať a zarobiť ešte raz. Vypisovanie put opcií volám nákup so zľavou. :D Treba ho robiť len na akcie ktoré chceš vlastniť a nerozhodí ťa pokles ceny napr. na 13$. Najhoršie potom je, že cena skončí na 19$ a tak namiesto parádneho zisku 2,50$ budeš mať na ruke len 55 centov z predaja put opcií. Opäť ušlý zisk. BTW pri predaji opcií je théta tvoj kamarát. Dnešný predaj za 0,55$ bude mať o týždeň hodnotu len 0,30$ a erózia ceny je tak pri call ako aj put.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Rado, vďaka za vyčerpávajúcu odpoveď, dal si si s tým poriadnu prácu. Tento príspevok budem študovať celé leto :D .
Držím palce na Earnings sezónu.

Poznámka: Tie piatkové opcie som myslel týždenné. Ja som ich tak (nesprávne) interne začal volať kvôli ,,akčnému" piatku.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Keď nebudeš niečo vedieť, tak napíš. Pokúsim sa vysvetliť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Co sa to vcera udialo hned po otvoreni? Taky vacsi pokles? Neviete niekto?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

lukas-svk napísal:Co sa to vcera udialo hned po otvoreni? Taky vacsi pokles? Neviete niekto?
Ja viem presne co sa stalo. Ponuka prevysila dopyt. Vsetko ostatne su pribehy zalozene na spekulacii, ktorych presnost je zhruba 50%, co znamena ze druhych 50% su nezmysly, klamstva, zavadzania a manipulacia trhu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

V noci z utorka 24.7. na stredu akcia HMNY robila reverzný split 1:250, takže miesto 1000 shares držím len 4. Kúpené 1000 HMNY @ 0,355 = 4 HMNY @ 88,75. Budem už uvádzať zápis po novom.

Celkovo držím:
500 AMD @ 16,50
4 HMNY @ 88,75
5000 PLX @ 0,88

Brokera mám Fio a počas dnešného predpredaja sa to chovalo tak, že k tickeru HMNY to pridalo XYZ a všetky kolonky s číslami boli prázdne aj počet shares. Akciu by som teda počas tejto doby nemohol predať. Znova som kontroloval okolo 16-tej a už všetko fungovalo normálne. Ak by som držal napríklad 1200 shares, tak by sa mi to prepočítalo tiež na 4, teda na celé shares a zvyšok zmizne (neprevedie sa na peniaze). Túto skúsenosť som našiel na inom fóre. Toto píšem kvôli začiatočníkom.

Ale predpredaj vyzeral dobre: včerajší close 0,09 a predpredaj cez 20,10 a na percentá cez +23.500 :D
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin: no co, nedokupil si po zverejneni alebo pred nim? Sranda co spravilo zverejnenie, 16 pred nahle 16,90 na aftermarkete po zverejneni.
Dneska zverejnuje intel tak som zvedavy co zaujimaveho povedia oni.

Dik L.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Martin7 napísal: Ak by som držal napríklad 1200 shares, tak by sa mi to prepočítalo tiež na 4, teda na celé shares a zvyšok zmizne (neprevedie sa na peniaze). :D
Keby si mal 1200 starych akcii dostal by si 5 novych podla https://www.businesswire.com/news/home/ ... erse-Stock" onclick="window.open(this.href);return false;

citujem: Fractional shares will not be issued as a result of the reverse stock split; instead, the Board of Directors determined to effect an issuance of shares to holders that would otherwise be entitled to a fractional share such that any fractional shares will be rounded up to the nearest whole number.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"