Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Prilezitost bola nedavno na 200 day MA pri poklese z 35tky na 27,43. Ja som tu sancu nevyuzil, mam uz dost shares.
Inak suhlas s tymi novymi produktami 5700 a Zen2 based CPUs, udajne sa predavaju velmi dobre. Snad to prejavi aj vo vysledkoch.

Co sa tyka Intelu, oni aktualne moc konkurovat nevedia. Nemaju cim. Ale toto moze byt inak v 2021.
Najhorsie je ze kazdy berie BEAT AMD ako jasnu vec. Snad budu aspon inline a neupravia guidance nizsie, to by bola katastrofa.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukáš, na tej 200 SMA som chcel 500 dokúpiť. Najnižšie spadla 27,43 a 200 SMA bola vtedy 27,13. Ako išla do 27-čky dával som pokyn BUY na 27,15. Bol som si istý, že tam príde. Ale keď bola 27,43, bolo dno aj na trhoch (TQQQ bolo na 55), potom sa trhy prudko otočili hore (tam bol veľký suport) a AMD ešte vyzeralo, že by aj kleslo na 200 SMA, ale nakoniec nie. Bol by to druhý vstup a ten sa snažím urobiť buď ideálne, alebo vôbec.

Edit: súhlas s rokom 2021. To bude veľmi silný rok pre Intel, to môže byť zároveň tá najnebezpečnejšia udalosť pre akcie AMD v najbližších desiatich rokoch a môže sa začať prejavovať cca v strede budúceho roka. Nemusí to byť ale tak dramatické, nakoniec to môže skončiť len ako záchrana Intelu a podielu na trhu. Nevnímam to ako príležitosť nakúpiť akcie Intelu. Intel je totiž zdravá firma, s novými produktami nemusí stúpnuť ziskovosť. Výrazne stúpnu náklady. Ale k tomu sa ešte dostaneme.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Intel pekný ( vyskočil 7%...škoda, že AMZN zletel 7%..trhy budú neutrálne )

Reports Q3 (Sep) earnings of $1.42 per share, $0.18 better than Consensus of $1.24; revenues rose 0.1% year/year to $19.19 bln vs the $18.07 bln Cons.

Co issues upside guidance for Q4, sees EPS of $1.24 vs. $1.21 Consensus; sees Q4 revs of $19.2 bln vs. $18.83 bln Consensus.

Co issues upside guidance for FY19, sees EPS of $4.60 vs. $4.38 Cons; sees FY19 revs of $71.0 bln vs. $69.47 bln Consensus.

Also, Intel announced its board of directors has approved a $20 billion increase in its stock repurchase program authorization.

The PC-centric business (CCG) was down 5 percent in the third quarter on lower year-on-year platform volume, partially offset by a strong mix of Intel's higher performance products as the commercial segment of the PC market remained strong. Major PC manufacturers introduced systems featuring the new, 10nm-based 10th Gen Intel Core processors (code-named "Ice Lake"). Eighteen new Ice Lake-powered system designs have shipped to date, with a total of 30 designs expected to launch in 2019. The company also announced new 10th Gen Intel Core mobile PC processors (formerly code-named "Comet Lake") and new Intel Xeon W and X-Series processors for workstations and high-end desktops.
Collectively, Intel's data-centric businesses achieved record revenue in the third quarter, up 6 percent YoY. The Data Center Group (DCG) delivered record revenue driven by a strong mix of high-performance Intel Xeon processors and growth in every segment of the business. The communications service provider segment grew 11 percent while the cloud segment returned to growth, up 3 percent, and enterprise and government revenue grew 1 percent. The Internet of Things Group (IOTG) also achieved record revenue, up 9 percent on strength in retail and transportation. Mobileye achieved record revenue, up 20 percent YoY on increasing ADAS adoption. Intel's memory business (NSG) also achieved record revenue, up 19 percent YoY. The Programmable Solutions Group (PSG) shipped the first 10nm-based Intel Agilex FPGAs in the third quarter. PSG third-quarter revenue was up 2 percent YoY.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 TQQQ @ 65,25 (AH)

Celkovo držím 200 TQQQ @ 62,75 (100 @ 60,245 + 100 @ 65,25)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Martin7 napísal: Celkovo držím 200 TQQQ @ 62,75 (100 @ 60,245 + 100 @ 65,25)
Páková pozícia o veľkosti 200x62.75x3 = 37 650USD. Pozerám, že postupne prechádzaš na longovanie USA indexov až za 3/4 účtu.
Držím ti palce. (a tým aj sebe ) :)
Poznámka: Môj účet je teda v skutočnosti: 58.004,33 - 10.500 (výber) = 47.504,33 USD.
Do konca roka to budem počítať spolu, akoby som nevybral a od nového roka z reálnej sumy.
p.s: Aj tie malé pozície stále nakupuješ cez FIO? Lebo poplatkovo to asi není veľmi výhodné.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

jogo napísal: Poznámka: Môj účet je teda v skutočnosti: 58.004,33 - 10.500 (výber) = 47.504,33 USD.
pise Martin vyssie.

Mozes aj pocitat casovo vazeny vynos. Vezmes do uvahy vynos pre 58k a pre 47k a potom to zpriemernis podla poctu dni. Teda ak mal 10 mesiacov vynos 20% a 2 mesiace 10% tak je vysledok je 220/12.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Jogo: áno pomaly teraz idem do indexov. Keď nebudem vidieť zaujímavú príležitosť v konkrétnej akcii, ale budem to len vidieť na rast trhov tak áno. Rád by som niečo držal dlhšie ako rok kvôli odvodom, to ale asi do najbližšej krízy nehrozí. Ale keď príde čas, ,,zabavím sa" aj s SQQQ :wink: Už dlhšie vidím veľkú príležitosť v roku 2022, príde jedno IPO a budem ho šhortovať veľkou pozíciou. K tomu napíšem cez víkend. Potrebujem sa aj poradiť, ako to najlepšie z obchodovať. Minimálne kvôli tomuto obchodu budem musieť otvárať nový účet (predpokladám IB). FIO potom nechám na investície (dlhšie ako rok).

Dnešný brejk trhov ma potešil, ešte chvíľu sideways a všetky zisky by nám požrala inflácia :D
Tiež nám budem držať palce aj všetkým tu na fóre.

Brokera mám stále len FIO. Je to drahé na malé pozície, ale väčšinou sú dlhodobejšie. Ale cítim tam limity, napr. keď bol nedávno ten prúser s ropou a CHK a DNR mi vyleteli brutálne hore, tak vzhľadom na poplatky vs. veľkosť pozície sa mi to vôbec neoplatilo trejdnúť.

Bál som sa, že keď budú trhy padať, že na tom nemôžem zarobiť, že budem musieť len čakať kým to padne, lebo môžem ísť len do longu, ale s SQQQ môžem shortovať Nasdaq do longu a tiež 3x svižnejšie :D . Ale to až keď o tom budem presvedčený, žiadne zbytočné šaškovanie.

:?: Juggler ma upozornil na poplatky za držanie TQQQ, neviem koľko to stojí a ako to vlastne funguje. Zatiaľ som nemal žiadny poplatok. Koľko sú tie poplatky?

Pre tých, čo chcú ísť hore rýchlejšie (ale riskantnejšie) sú tu pákové ETF (3x, USD):
TQQQ t.j. 3x QQQ
SQQQ t.j. 3x QQQ short
UPRO t.j. 3x SPY
UDOW t.j. 3x DOW

:?: Zistil som, že zatiaľ som mal jediný nečakaný poplatok za držanie NIO. Pred dvoma dňami mi odišli 2 USD za NIO. V poznámke mám: NIO - ADR fee. :shock: Pri kúpe som zadával trhy USA a mám to kúpené pravdepodobne na NYSE. Viete o tom niečo? Ako často sa to bude sťahovať? Nenapadlo ma, že za držanie akcie môže byť poplatok.

:?: Existuje aj 5/6x QQQ ETF? Niečo ako TTQQQ? :lol: Nie teraz, ale povedzme po veľkej kríze, za predpokladu, že by ju to ETF vôbec prežilo. Poznáte také?

Buggy, k Intelu a AMD napíšem cez víkend.

Rokosák, výber som robil 7.8., tak navrhujem pre jednoduchosť to budem v následujúcom vyhodnotení počítať z reálneho účtu. Teda akože bol výber 30.9.

All: napadlo ma, že občas dávate screeny z účtu k vyhodnoteniu, ja to už nerobím, ak by boli pochybnosti, kľudne dám výpis za celý rok.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tu je zaujímavá analýza na AMD:
https://seekingalpha.com/article/429912 ... thaw?ifp=0" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Bál som sa, že keď budú trhy padať, že na tom nemôžem zarobiť, že budem musieť len čakať kým to padne, lebo môžem ísť len do longu, ale s SQQQ môžem shortovať Nasdaq do longu a tiež 3x svižnejšie :D . Ale to až keď o tom budem presvedčený, žiadne zbytočné šaškovanie.
ano. Vola sa to inverzne pákové etf..čiže rastie, ked trh klesa. Nemusíš robiť klasicky short (požičiať si akciu a vrátiť ked cena klesne ...rozdiel je tvoj zisk ) ale kúpiš inverzné etf a ono rastie s poklesom podkladu.



:?: Juggler ma upozornil na poplatky za držanie TQQQ, neviem koľko to stojí a ako to vlastne funguje. Zatiaľ som nemal žiadny poplatok. Koľko sú tie poplatky?
Hlavne som ťa upozornil na možné cenové odchýlky, ked to držíš dlhšie ako týždeň. Pretože tieto pákové etfká sú určené len na daytrading, čiže na držanie max. 1 deň.

K poplatkom. Ked držíš akciu alebo index na long, tak dostávaš dividendy. Ked držíš na short, tak ty platíš dividendy. Ked je páka 3 x, tak strácaš trojnásobne. Pri pákových etfkách by to malo byť zahrnuté do ceny etf. Okrem toho si samotné etf účtuje náklady na manažment, náklady na úroky a všetky náklady s derivátmi, ktorými zaisťujú tu páku. V praxi sa to prejaví na cene etfka. Napr. držíš etf na 2 x long index a index postupne spadne 10% ... ty by si mal logicky stratiť 20%. Ale zistíš, že si stratil 25%, lebo cena etfka bola postupne znížená o náklady.

Ked sa pozrieš napr. na pákové etfká na volatilitu, tak tie sú zložené čisto z derivátov. Žerie ich contango pri futures, náklady na futures..je to extra trieda kedy na grafe vidno ako že tie etfká strácajú cenu celý život. Pritom volatilita cenu nestráca..je celý život v určitom pásme. Čiže pri etf 2 x VIX long zarobíš dvojnásobok ked bude volatilita stúpať. Ale keby si to etf držal dlhšie, tak ono postupne klesá na cene a na 100% prerobíš. Samozrejme, múdru hlavu ihned napadne hrať 2 x long na pokles...ved je to tutovka, že cena klesá....len zadarmo money neexistujú....za shortovanie čohokoľvek sa účtujú úroky.
Ciže ked shortuješ akciu, alebo index, musíš zaplatiť dividendu, ale broker ti účtuje aj osobitné úroky ( lebo ty si požičiavaš, tak ty platíš úroky ). No a úroky sú rôzne, od pár percent až na 100% p.a. ...pretože to závisí od viacerých faktorov. Etfká, zvlášť tie pákové a inverzné platíš zvyčajne úroky desiatky % ked ich shortuješ. Broker má k tomu zoznam.

Čiže pozor na dlhšie držanie pákových etfiek kvôli cenovým odchýlkam, kvoli nákladom, kvôli odklonom od NAV...ale extra si daj bacha, ked niečo dlhšie shortuješ (shorty bársčoho kvôli úrokom a pri akciách kvôli úrokom aj dividendám).
:?: Existuje aj 5/6x QQQ ETF? Niečo ako TTQQQ? :lol: Nie teraz, ale povedzme po veľkej kríze, za predpokladu, že by ju to ETF vôbec prežilo. Poznáte také?
To by bolo šialenstvo kvoli tomu čo som písal vyššie. Lebo etf je skutočný fond. Oni skutočne majú nakúpené dajme tomu za 100 miliónov a tou pákou cez deriváty dosahujú 3 x zisk alebo 3 x stratu. To ich môže zlikvidovať, ako sa už stalo na 2x volatilite. Preto existujú len 3x, pričom v niektorých kategóriach je maximum 2 x (volatilita ).

Ked budeš mať účet u IB, tak zistíš, že najlepšie sa páka hraje cez futures. Futures a deriváty sa vidia zložité, ale v skutočnosti ich obchoduješ ako hocijakú akciu alebo etf. Napr. futures na SP 500 sa volá ES a ked kúpiš 1 kus, tak ako keby si kúpil 50 x cena SPX = 50x 3000 = za 150 000 USD. Máš na účte dajme tomu 10 000 a kúpou jedného ES kúpiš ako keby SPY za 150 000. Index sa pohne o 1 bod a to u teba zarobí/prerobí 50USD. Index urobí 1%... na SPY za 150 000 by si zarobil 1% = 1500 USD...ale ES ti zarobí tiež 30 bodov ( 1% z 3000 bodov ) a každý bod je 50 USD, čiže rovnakých 1500 USD. Lenže na ES ti stačí mať na účte 10 000..takže zisk 1500 USD je v skutočnosti +15%. To je čistá páka 1: 15. Pri pákovom etf máš páku 2: 1, alebo 3:1...pri ES rovno 1:15. To píšem obrazne, lebo neviem kolko je teraz margin požiadavka na ES...možno ti stačí aj menej ako 10 000...napr. 5000...a už máš páku 1:30.

Jedným klikom longuješ/shortuješ a druhým klikom ukončíš obchod. Nikto ti nič neúčtuje iba broker za otvorenie obchodu 2,40 USD a za zatvorenie tiež 2,40 USD. Žiadna cenová odchýlka, žiadne náklady, žiadne úroky...si obmedzený iba tým, že každá futures raz expiruje. Ak chceš však držať celé mesiace, alebo aj rok...žiadny problém. Výhodou futures je aj to, že fungujú 24 hodín denne. Môžeš trejdovať indexy napr. o 4 ráno, ked sú výsledky volieb...

Druhým typom páky 1:10 sú CFD. U IB s tým obchoduješ úplne rovnako ako s akciami, alebo futures, len je to derivát, ktorý vymysleli v Anglicku. Nefunguje to však 24 hodín, u indexov len počas trading hours.

Tretím typom páky sú opcie. Opcia je akoby si kúpil poistenie. V bežnom živote sa poistením chrániš proti možnej veľkej škode. V tradingu ked kúpiš opcie a príde väčší pohyb, tak zarobíš stovky % voči tomu čo si zaplatil za tú opciu. A stratiť môžeš len to, čo si zaplatil za opciu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
zea
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Po 01 04, 2019 1:23 am
Been thanked: 5 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa zea »

Martin7 napísal: :?: Zistil som, že zatiaľ som mal jediný nečakaný poplatok za držanie NIO. Pred dvoma dňami mi odišli 2 USD za NIO. V poznámke mám: NIO - ADR fee. :shock: Pri kúpe som zadával trhy USA a mám to kúpené pravdepodobne na NYSE. Viete o tom niečo? Ako často sa to bude sťahovať? Nenapadlo ma, že za držanie akcie môže byť poplatok.
>>že za držanie akcie
Ten ticker NYSE:NIO nie je akcia ale len ADR - poukážka na akciu

Zdroj toho poplatku je tu https://ir.nio.com/static-files/d2425c4 ... 5f1b862659" onclick="window.open(this.href);return false; strana 45

**********
for the operation and maintenance costs in administering the ADSs an annual fee of U.S. $ 5.00 per 100 ADSs, such fee to be assessed against Holders of record as of the date or dates set by the Depositary as it sees fit and collected at the sole discretion of the Depositary by billing such Holders for such fee or by deducting such fee from one or more cash dividends or other cash distributions
************

Tych 5 za 100 treba podľa mňa brať ako horný limit, presné číslo by malo byť dakde na Deutsche Bank stránkach , žiaľ neviem to tam nájsť. Tu je "alternatívny" zdroj
http://www.dtcc.com/~/media/Files/pdf/2 ... 100-19.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

>>Ako často sa to bude sťahovať?
Asi raz ročne

https://ibkr.info/article/1185" onclick="window.open(this.href);return false;
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

@Martin7: Ja dost verim, ze Trump chce hrotit obchodnu vojnu iba kvoli svojim cielom na znovuzvolenie, cize potrebuje dobre vysledky trhov. Bude teda natahovat iba tolko, aby pred koncom roka prisla vytazna dohoda a trhy mohli vystrelit a klasicky vianocnym sentimentom(a obratom) pokracovali rastom do volieb.
Dalej bohvie, ktory kostlivec sa vysype zo skrine skor, cize kedy to cele padne a zacne recesia.

Martin, ma zmysel teraz po ER vyskocit z AMD po rastovej euforii (1-2 hod. po otvoreni burzy) niekde 38 a pockat na vytriezvenie a kupit znovu nizsie? Ze to po vystrele znovu padne mi je dost jasne, resp. neverim, ze nie. Nechcem zas ostat visiet v strate na dalsie mesiace. AMD ma aspon silny potencial blizko, ale SNES je zatial pre mna pruser a neviem kedy sa vyhrabe.
Aspon este INSG by mohol zapracovat na 6tke do konca roka.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka Juggler za podrobné vysvetlenie. Aj tebe Michal.

Michal: k CHK a DNR
Obe akcie sú investície. Ako si správne spomenul CHK je riziková firma. Predchádzajúci riaditeľ firmu vytuneloval a zomrel (už dávno). Nahradil ho nový, ktorý sa má pokúsiť ju dať do plusu. Toto odvetvie ale nie je atómová fyzika, ak sa bude odvetviu dariť, prežije to aj tá firma a v dobrých časoch o to viac pôjde hore. Keď som ich kupoval, myslel som, že by mohol byť dobrý čas, teraz si myslím, že ešte nejakú dobu budú klesať. Keď príde čas, dokúpim (možno nie). Myslím si, že je tam väčší rastový potenciál, no zároveň si uvedomujem, že to nieje moje odvetvie, nemám s ním skúsenosti, viem že tu veľa toho neviem a môžem sa mýliť úplne fatálne. Preto malé pozície. Viackrát som čítal, že DNR pomerne agresívne dokupuje aj Soroš.

K tej veľkej príležitosti čo som spomínal napíšem po 10.11. Budú tam teraz ešte nejaké konferencie a ešte musím nejaké informácie pozisťovať.

Buggy:
Ja si myslím, že Trump to hrotiť nechce, len to chce za každú cenu uzavrieť za jeho podmienok. Technicky je Nasdaq aj SPY po dlhšej konsolidácii na dennom, týždennom aj mesačnom grafe nabitý na dlhšie stúpanie. Ak vydrží optimizmus na trhoch, prípadne by sa podarila tá dohoda, rast by mohol vydržať až možno do volieb 3.11. 2020. Ak by sa podarila tá dohoda, tak aj prudký rast. Brzdiť to bude EU, prípadne svet. Najskôr som si myslel, že Trump to má pod kontrolu, potom že nie a posledný mesiac znova že hej. Trhy boli posledný mesiac skôr pozitívne, aj keď padali na zlé správy, rýchlo sa vracali hore. Myslím, že obchodná vojna už je vo veľkej miere v cene, no zďaleka nie úplne. Určite ste si všimli, že Trump vždy tweetoval v správny čas, niekedy s presnosťou takmer na minútu. Evidentne to rieši s človekom, čo je expert na TA a na tie správy má človeka.
Recesia nemusí byť aj tri roky, môže kľudne byť, že trhy z tohto bodu urobia +30, +50% a až potom príde recesia a padnú na úroveň, kde sú dnes. Treba byť v strehu.

K ER Intelu: Intelu sa darilo (to ste asi postrehli :lol: ), v súvislosti k AMD v krátkodobom horizonte nič zásadné, AMD jemne berie podiel Intelu a ten to kompenzuje zvyšovaním cien (ako aj pre nedostatok vlastných čipov). Intelu sa samozrejme stále darí v OEM, retail jemne stráca. Trochu to prehnali, keď robili paniku po ER TXN (padol), že čipové firmy pôjdu dolu.
Zaujímavejší je dlhodobejší horizont. Sám Bob Swan (CEO Intelu) spomenul príchod prvých 7 nm grafík pre servre až v Q4-2021 (teda prvé 7nm produkty), čiže to čo sme sa bavili s Lukášom, širšia ponuka CPU + GPU tu bude najskôr 2022, možno až 23. Verím, že tie produkty budú fantastické. Zatiaľ teda žiadne ohrozenie ceny akcií AMD zo strany Intelu. K Intelu urobím v priebehu novembra hlbšiu analýzu.

K ER AMD: Buggy, zatiaľ nepoznáme čísla, ťažko povedať, či predať hneď po ER. Ja si stále myslím, že 40 a až nad 45 bude tento rok. Ak beatne posunie sa low kam padne po prípadnom raste zase vyššie. Ja idem (predbežne) na 45-47 tam predám a dokúpim v poklese. Môžeš aj časť pri určitej cene odpredať, nemusíš pustiť naraz všetko. Teraz, keď bezpečne viem, že nové 7nm čipy Intelu zatiaľ AMD neohrozia a za predpokladu, že trhy vydržia môže byť AMD do dvoch rokov trojciferné. A to aj za predpokladu, že teraz nevyjde ER, ale tipujem, že vyjde :D .

K Snes sa dostanem neskôr. Zatiaľ som najviac zblbol nákup TEUM, myslel som, že už sú všetky negatíva v cene, v deň keď som kúpil, začínali ísť väčšie ordre na BUY. Akcie sa mi nakúpili počas silného prepadu (na druhý deň akcia padla až o 60%, podľa Finvizu to bol v ten deň druhý najväčší looser na trhu :lol: :oops: ) Firma zverejnila, že zle zúčtovala minulý aj tento rok. Vraj bol zisk o 9 mil. USD minulý a tento rok o 24 (alebo 27, teraz rýchlo neviem) mil. USD nižší. Vyzerá to na podvod. Pozeral som pred nákupom aj big boys, ja som kupoval v pondelok a štvrtok a piatok pred tým predal veľký sharesholder veľa akcií. Ale Blackrock držal, tak som nerobil paniku. Nieje dobré aj to, že na firmu sa valí veľa žalôb, ale analytici to až tak zle nevidia. Môže to ale byť aj preto, aby cena išla vyššie a big boys chcú vyskočiť bez strát (alebo aspoň znížených). Zatiaľ som nepredal, mám skúsenosť, keď firma dá von veľmi zlú správu pred ER, aby akcie po ER na výrazne lepšie správy išli hore. V podobnej situácii je aj REZI, tu to ale nieje žiadna dráma.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

JUGGLER napísal: Žiadna cenová odchýlka, žiadne náklady, žiadne úroky...si obmedzený iba tým, že každá futures raz expiruje. Ak chceš však držať celé mesiace, alebo aj rok...žiadny problém. Výhodou futures je aj to, že fungujú 24 hodín denne. Môžeš trejdovať indexy napr. o 4 ráno, ked sú výsledky volieb...

Druhým typom páky 1:10 sú CFD. U IB s tým obchoduješ úplne rovnako ako s akciami, alebo futures, len je to derivát, ktorý vymysleli v Anglicku. Nefunguje to však 24 hodín, u indexov len počas trading hours.
Držanie futures není oslobodené od úrokov, práve to je nevýhoda futures oproti ETF bez páky, že sa pri držaní futures každý deň odpočítava od jeho ceny 1/365 časť ročného úroku.
The fair value is determined by adjusting the cash index as follows, taking into account the time remaining to expiry:
Cash Index Value + Interest - Dividends = Future at Fair Value
To determine the value of the IB Index CFD, we reverse the process:
Actual Futures Price - Interest + Dividends = IB Index CFD Value
https://ibkr.info/article/1984" onclick="window.open(this.href);return false;

Preto sme v posledných mesiacoch mali vyššiu cenu vzdialenejšieho kontraktu, lebo dividendy už boli nižšie ako úrok(asi FEDU?) a v minulosti, keď mal FED nulové sadzby, boli ceny vzdialenejších kontraktov nižšie. V týchto cenových rozdieloch (contango resp. backwardation) sú započítané úroky za držanie pozície a investor si teda nenakupuje ES bezúročne.

Pri CFD-kách sa zase platí u IB nočný swap = LIBOR+1.5%, takže zas to není bezúročné.
Pri opciach sa zaplatí časové prémium, takže zas to není bezúročné.
KO certifikáty zas postupne posúvajú KO cenu a tým znižujú cenu certifikátu, takže zas to není bezúročné.

Proste nikto pákový produkt nepredá bezúročne, vždy je tam nejakým spôsobom započítaný úrok.
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 100 REZI @ 9,35 (kúpené 9,15)
Zisk: 20,- USD (ale z toho boli 16,- USD poplatky)

Ak pôjdu trhy hore, nemám dôvod čas strácať s penny, tiež začínam mať veľa akcií a to mi vadí. Nechám radšej cash na dokup.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Revenue rekordne za dekadu, len ten vyhlad do blizkej buducnosti nie je dokonaly. Zatial AMD reakcia zmiesana, skok na 34,5 na par sekund a suuuup dolu o 3USD. Som zvedavy ako sa to bude uberat dalej.
Naposledy upravil/-a buggy v Ut 29 10, 2019 10:13 pm, upravené celkom 1 krát.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tu sú výsledky:
http://www.globenewswire.com/news-relea ... sults.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Dopadlo to podľa očakávaní 0,18 EPS (Non-GAAP). Prvý pohyb dole, potom nad 34 (po výsledkoch). Tu sa začali vyberať zisky, ER trejdri a swingtrejdri čo nakúpili v 27-čke, akcia zletela na 31,75, tu sa otočila a momentálne sa pohybuje okolo 33. Preletel som fóra, očakávalo sa beatnutie, trošku zavládlo aj sklamanie. No výhľad na budúci kvartál je lepší, rovnako ako budúci rok a ďalší vývoj akcie pravdepodobne ovplyvnia analytici + PT a samozrejme sentiment. Je možný aj pokles znova k 200 SMA alebo do 28-čky a potom pomaly k 40-ke, alebo rovno stúpanie. Tá 40-ka max. tento rok vyzerá reálnejšie (ako mojich 45-47), ale kam až to pôjde bude závisieť aj od trhov.

Edit: Buggy, máš pravdu pozerám, že guidance sa trochu zhoršila, ale musím si to ešte pozrieť dôkladne.
Technicky vyzerá na pokles, ale na týždennom grafe by vedela pekne hore potiahnúť.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

No veru, inak neviem ci sme sledovali to iste AMD. Ale z mojho pohladu Q3 bol slusny, v podstate splnili to co slubili s tym ze softness v semicustom bol jasny a aj bude jasny nasledujuce kvartaly az do uvedenia next-gen konzoli buduci rok. Horsie to bolo s GPU v DC. Silny bol desktop aj mobile segment. Epyc + 50 percent v pocte predanych kusov. A tak by sa dalo pokracovat, ved to ta je v prezentacii a v calle.

Myslim ze pokial sa nic globalne nestane tak Q4 bude dobry. Pribudne 16c a TR3000. Mohli by mat silny kvartal podporeny koncorocnymi predajmi. A tiez dobry vyhlad na dalsi rok min. kvoli semicustom. ( aj ked verim ze pribudnu dalsie produkty )

Ono co som pozeral niektore clanky co sa objavili boli hned upravene. Niekde som zazrel ze AMD nesplnilo ocakavania etc. Tak sa necudujem ze hned skocila dole o 3 USD ..

Edit: tak potom ked to niekto dalsi mrkne tak by mohol napisat v com. Lebo ja som tam svojim laickym okom nic take nezaregistroval.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukáš, z pohľadu investora som ja spokojný. Ako som už ale písal, veľa investorov očakávalo beatnutie a bol tu solídny výber ziskov. Skrátka, vymenia sa investori. Ak pôjde na 200 SMA tak dokúpim 500 (je už po ER). Zajtra smerovanie viac ovplyvnia analytici. Je tu šanca, že trhy by vydržali aj rok (voľby sú 3.11. 2020), možno aj ja skúsim podržať AMD rok. Ak by ale cena už stúpala, dokupovať budem Q-čka.

Link na AMD:
http://ir.amd.com/news-releases/news-re ... al-results" onclick="window.open(this.href);return false;

Tu je to pekne prehľadné (slides):
https://seekingalpha.com/article/430010 ... esentation" onclick="window.open(this.href);return false;
Prílohy
14.jpg
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Ja som ten edit spravil nesikovne. Ono to vyzeralo akoby som nebol spokojny so SP globalne.
Ten edit bol ale o tom ze buggy pisal a aj ty o zhorsenej guidance. Tak som editoval a chcel som vediet ze kde resp. v com vidite tu zhorsenu guidance, lebo mne sa to nejak nezdalo, tak som bol zvedavy. Pretoze za mna, co som tam pozeral tak vsetko sedi, zatial sa drzia scenara. Jasne ze ludia ocakavali beat a niektori dokonca iracionalne vysoke cisla. Uvidime co Q4, mozno prekvapenie pride prave tam. :)

Akoze na pohyby okolo ER vo vseobecnosti (vyber ziskov a pod.) sa nestazujem. AMD spravilo za kratky cas skok z 27 na 34, je logicke a nic proti tomu ze si chcu traderi prist na svoje :). Navyse na hodinovom grafe je RSI vysoko, takze sa dali ocakavat nejake "tie" predaje.

Akurat som len podotkol ze k tej volatilite ( k tomu skoku o 3 USD nizsie v AH ) imho prispeli aj niektore nie uplne presne clanky.

Inak dufam ze casom nakoniec ten postupne rastuci 200 day SMA pomoze pretlacit SP cez 34 usd rezistenciu.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

U mna ten vyhlad slabsi v tom, ze na Q4 sa priemerne caka 2,15mld. USD a AMD nakreslilo 2-2,15mld., preto o nieco horsi, ako sa cakalo. Nic velkeho, ale ako viacery vravite, AMD je o vysokych ocakavaniach a ked neohromi, cena pada, hoci fundamentalne je spolocnost aj stredna buducnost velmi pekna.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Bolo to biedne zverejnenie:
Reports Q3 (Sep) earnings of $0.18 per share, excluding non-recurring items, in-line with Consensus of $0.18; revenues rose 9.0% year/year to $1.8 bln vs the $1.81 bln Consensus, due to higher revenue in the Computing and Graphics segment, partially offset by lower revenue in the Enterprise, Embedded and Semi-Custom segment.

Gross margin was 43 percent, up 3 percentage points year-over-year and 2 percentage points quarter-over-quarter, primarily driven by increased Ryzen and EPYC processor sales.

Co issues in-line guidance for Q4, sees Q4 revs of $2.05-2.15 bln vs. $2.15 bln Consensus. The year-over-year and sequential increases are expected to be driven by an increase in Ryzen, EPYC and Radeon product sales.
AMD expects non-GAAP gross margin to be approximately 44 percent in the fourth quarter of 2019.

Ja už ani netrejdím zverejnenia AMD, lebo sú nemastné-neslané. Vidno to aj na reakciách - nevedia si urobiť názor.

Jedna vec je velmi pozitívna: marže idú hore. A v rozhodujúcom segmente (tam kde Intel stráca ) pozitívne prekvapil ( Computing a graphics ) .

Cenu potom stabilizovali vyjadrenia análov. Podľa nich bolo zverejnenie super, lebo čakali ,,miss,, :lol:
Hned aj dvihli target do nebies: Advanced Micro target raised to "Street high" $52 from $42 at Rosenblatt following last night's earnings (33.03 ) : Analyst Hans Mosesmann added, "AMD delivered a clean 3Q/4Q "meet and meet" results last night with the expectation being largely viewed as an obvious miss on momentum...

další Loop buy, tgt 41..FBN outperform..tgt 40..CFRA buy tgt 40..Nomura buy tgt 40
..ostatní 35-36..najnižší som videl 25...ajnegatívnejšia je Citigroup čo má sell.

Cena AMD sa drží. To je najdôležitejšie. Trh si zvykol na slabšie zverejnenia a fakt bol strach v sektore... Dobre som tipoval, že nákup pri 30 a predaj pri 34 má edge... Teraz technicky potrebuje AMD breakout nad 34.
Takže treba dobré správy...koniec roka nahráva rastu.

Práve zverejnil AAPL. Je dobrý. pozerám, že nedávno bol New high: 250. Teraz asi zaútočí znova...To má najväčší vplyv na techno:

Reports Q4 (Sep) earnings of $3.03 per share, $0.20 better than the Consensus of $2.83; revenues rose 1.8% year/year to $64.04 bln vs the $62.86 bln Consensus; gross margin of 37.9% vs 37.9% ests and guidance of 37.5-38.5%.
iPhone revenue -9% to $33.4 bln vs $32.5 bln ests
Services +18% to $12.5 bln; services gross margin of 64.1% vs 64% ests
iPad +17% to $4.65 bln;
Wearables, Home and accessories +54% to $6.5 bln
Americas rev +7% to $29.3 bln, Europe -3% to $14.95 bln, China -2% to $11.1 bln; Japan -3% to $4.98 bln, APac +7% to $3.66 bln.
Co issues upside guidance for Q1, sees Q1 revs of $85.5-89.5 bln vs. $86.21 bln Consensus;
gross margins 37.5-38.5% vs 37.8% ests and 38.0% last year

..no bude ešte dôležité, čo povedia na tlačovke.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

@Martin7, Juggler: dnes ER SNESu, co cakate? Ja drzim stale este od 1,4. Kedze skor mam pocit, ze realny potencial to ma, tak skor by som riedil ako predal v strate. Vas nazor? Velka vdaka chalani.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tiež som chcel kúpiť XELA 1000 @ 0,426 (ako Juggler), ale broker vyhadzuje chybu na ten ticker. :?

Buggy: SNES ešte podľa mňa klesne. Plánujem dokupovať. ER klasika. Čakal som ten drop po ER najmä preto, lebo zverejnili dobrú správu hneď ráno pred večerným ER, to je vždy podozrivé.

https://www.prnewswire.com/news-release ... 56721.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Edit: písal som do FIO sťažnosť, prečo mi ticker XELA vôbec neakceptovalo. V tej súvislosti som im pripomenul, že sú pravdepodobne najdrahší broker na svete :) . Mám mať komplet trhy USA. Pokyn za 9,95 USD a posielajú to tam snáď poštovým holubom (a nie elektronicky).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Hi, XELA kupujes na trade alebo na dlhodobejsie drzanie?

SNES predpokladam mas ako investiciu. Vidim trzby 40k. Mozno sa to tu uz niekto pytal, resp. to niekto objasnil, ale preco maju tak nizke trzby? To akoby si to objednalo jedno mesto a aj to len na skusku =)

Neplanujes prejst na IKBR Lite alebo nieco obdobne s minimalnymi poplatkami?
Fio je nic moc.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 1000 XELA @ 0,43

Z Fio ešte neodpísali, ale dnes ten ticker fungoval.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:Z Fio ešte neodpísali, ale dnes ten ticker fungoval.
Pozri si, dokedy funguje u FIO obchodovanie mimo burzových hodín. U väčšiny brokerov je to iba 1-2 hodiny. Keďže to nie je broker s priamym prístupom na burzu, tak sa takéto príkazy uskutočňujú cez nejakého človeka, čo sedí vo FIO a zíva. Proste on ti to kúpi, pokial nemá fairont - predpokladám, že do 23,00 alebo 24,00. POtom to vypne a zavrie firmu. IB má priamy prístup, to znamená, že ja si obchodujem sám, vyberám si aj ECN - vidím všetky ECN čo fungujú, aj ich kotácie... ECN fungujú do 2,00 rána, teda aspoň ARCA a INET..ostatné vypadávajú skôr..tiež majú svoje biznis hours. Aj väčšina amerických brokerov zatvára skôr, najčastejšie do dvoch hodín po close. IB je možno jeden z mála na svete, čo funguje 4 hodiny po close a otvára o 10,00 ráno. Ono to súvisí aj s tým, že ked má fungovať trading, tak musí tam niekto byť, na podpore, na reklamáciách atd.

XELA: velmi sa netreba inšpirovať mojími hop-alebo trop špekuláciami. XELA môže kludne skrachovať. Ked už sa inšpirovať na špekulatívnu investíciu, tak na rast ceny treba vyberať akcie, čo sú príliš nízko a zverejnia vynikajúco, alebo hrať na pokles ceny také, čo zverejnia zle a sú príliš vysoko.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
lagy182
Príspevky: 39
Dátum registrácie: Po 31 10, 2016 10:35 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lagy182 »

tiez mam AMD, kupoval som pri 29.40. Aku cenu ocakavate v horizonte 1 roka? (napr. do spominanych prezidenstkych volieb) Ak zoberie cast trhoveho podielu Intelu je realne aby sa obchodovala okolo 60 do 1 roka? najvyssi target ma 52.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler, tak už odpísali z Fio a vysvetlilo sa to. Dám odpoveď sem, to sa môže hodiť každému kto má Fio.

Vami požadovaný cenný papier EXELA TECHNOLOGIES (USA-NASDAQ: XELA)bol pridaný do aplikácie e-Broker a je možné ho nakúpiť na USA burze cenných papierov.
V budúcnosti ak nenájdete v aplikácii e-Brokera nejaký titul cenného papiera, tak prostredníctvom Fio servisu nás môžete kontaktovať a požiadať o pridanie požadovaného cenného papiera.


Mne totiž nešlo nakúpiť tento konkrétny ticker. Myslel som, že nejde vôbec nakupovať, ale keď som zadal AMD alebo SNES tak to fungovalo. Treba im teda v takom prípade z účtu cez Fio servis oznámiť, aký ticker chcete kúpiť v prípade, že vám hodí chybový kód. Nahodia ho ale až nasledujúci deň. Myslel som si, že mám k dispozícií všetky firmy v USA automaticky. Na moment trejding môžem zabudnúť :lol: . Aby som ale len Fio nekritizoval, tak na investovanie je to výborný broker, ale na trejdovanie a špekulovanie sa nehodí. V súčasnej dobe je jeho výhoda dostupnosť ETF-iek. Nehodí sa ale na pravidelné dokupovanie v malom objeme, to vás poplatky zožerú.
Nakupovať sa dá do 0:30, ale pozor, ak zadávate pokyn po polnoci (a chcete nakúpiť ešte po polnoci v ten deň) musíte prepísať dátum na objednávkovom formulári od: o jeden deň späť. Pretože v USA je ešte predchádzajúci deň.

XELA (Juggler, Lukáš): Viem, že to nieje value investing :lol: . Zaujala ma po tom, čo ju Juggler spomenul, keď ju prvý krát kúpil za 0,60. Tak som si ju naštudoval. Potom som sa pozrel ER výsledky a zapáčila sa mi. Tiež som pozrel big boys a všimol som si, že pred ER dokupovali. Ako spadli tu, tak spadli aj pri TEUM, dva dni pred ER vyskakoval len jeden von a kompletne. Mal určite inside info. Viem, že je tu riziko krachu a keď tak silno padala, že tam ešte niečo nebude dobré. Super postreh ZEA!

AMD (Lagy+all): Najskôr to najdôležitejšie, zajtra t.j. 14.11. je ER Nvidie. To teoreticky môže AMD vystreliť na 40-ku. ER tipujem, že dopadne dobre, ak by náhodou aj nie, je možné, že AMD posunie vyššie (teda bez ohľadu na Nvidiu je skôr pravdepodobné, že AMD porastie). Lagy, všimol som si, že PT od Morgan Stanley sa v poslednej dobe berie ako dno AMD. Ťažko ho podlieza a z výšok sa k nemu vracia. Budúci rok (opäť moje otrepané, ak vydržia trhy) by nejaký vrchol mohol byť okolo 60 a to dno okolo 40 (povedzme v strede bud. roka). Ale to je strašne ťažké teraz povedať. Závisí aj od Intelu a Nvidie a SEMI celkovo. Ja by som rád rok AMD podržal (mám kúpené asi niekedy v 6/2019). Ak by sa však odtrhlo z reťaze a povedzme na nejaké dobré správy do budúceho ER by vyletelo niekde tesne pod 50, tak by som ho predal a v pull-backu znova nakúpil. Pravdepodobne by som potom na ňom prešiel do swingu.

SNES (Lukáš): Pri tejto akcií nie sú pre mňa súčasné fin. výsledky zaujímavé, sú len z pohľadu, čo urobí cena v najbližšom období. Na krach to nieje. Táto firma má veľký potenciál v tom, že likviduje hlodavce humánne (znižuje plodnosť bez vedľajších účinkov a usmrtenia, posledné výsledky ukázali, že o 77%). Zároveň teda tento spôsob neprodukuje množstvo zdochlín, čo vytvára ďalší problém. Čo som zisťoval, nieje iná firma, ktorá by mala podobný produkt. Všetky ostatné likvidujú hlodavce tak, že im zriedia krv až zdochnú. Napriek tomu sám o sebe tento produkt nemá šancu sa uchytiť. Je drahší a odberateľom je úplne jedno, či je to humánnejšie a ekologickejšie. Keď som pozeral na túto tému dokument, tak na rančoch v USA nepoužívajú ani jeden typ, ale po potkanoch strieľajú z pištole :lol: . Lenže potom som zistil, že USA ide meniť (resp. už mení) legislatívu a tá by postupne (v jednotlivých štátoch) mala zakázať používanie klasických jedov, takže trh ktorý patrí mnohým firmám pravdepodobne bude patriť jednej. Čo ma ale oveľa viac prekvapilo, že podobné pravidlá bude/začína zavádzať aj Čína. Tiež sú tu veľmi dôležité Trumpové clá. Ak by teda z tohoto legislatívne zišlo, tak táto firma podľa mňa nemá šancu.

PS: Riziko krachu v dohľadnej dobe je pri týchto mojich akciách: XELA, CHK a TEUM.
Firmy NIO a PTI si nemyslím, že z nich raz budú dlhodobo úspešné firmy, ale myslím si, že pôjdu hore. Nabudúce to rozoberiem. Ostatné akcie sú firmy, ktoré majú zlé obdobie a majú potenciál byť úspešné. Toto platí aj o XELA, CHK a TEUM, len tu je priame riziko krachu.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

XELA: Big boys skôr držia, jeden dokupoval, jeden zrušil pozíciu úplne. Ale neviem akú veľkú pozíciu mal.
Ak to aj vyzerá tak zle, minimálne pravdepodobne urobia pumpu na ,,dead cat bounce" a vyskočia.

https://fintel.io/so/us/xela" onclick="window.open(this.href);return false;
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

@Martin7: AMD zatial pomaly hore, ako si vravel, ale nemyslis, ze by malo byt vyberanie ziskov aj pri psycho 40tke? Nejak sa bojim to tam na vikend nechat, ale vravim si, ze to len moja blba hlava vzdy seka zisky a nechava straty rast....
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 RVLV @ 15,70

Tri dni som rozmýšľal o tejto akcii a včera večer som si robil analýzu a skončil až dnes o 6-tej ráno. Je to opäť Jugglerova akcia, pri tejto ale krach nehrozí. Veľa big boys z nej však po prepade povyskakovalo v pásme 15-16 a stále viacej drží. Myslím si, že len momentálne nejde to odvetvie a určitý druh IPO. Zatiaľ prvý vstup.

Buggy: len stručne, je možné, že v priebehu pár dní bude aj obchodná dohoda a to by mohlo AMD katapultovať ešte vyššie. Ťažko povedať. Je možné, že AMD sa teraz posúva na novú cenovú úroveň/nové pásmo. Nechcem zbytočne prorokovať a pokaziť vám obchody. Raz som bol silno presvedčený že je to vrchol a intenzívne som vtedy Adamovi písal aby predal, on chcel držať a ísť ďalej, ja som si bol istý, že ešte klesne a že ho zachraňujem pred pádom znova do straty. Pokazil som mu obchod, mohol urobiť oveľa väčší zisk. Stále ma to mrzí. :cry: Chcel som, aby kúpil znova nižšie a nemusel ísť znova do straty.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin a v com je hacik ohladom RVLV?

Pozeram na tu akciu a tiez sa mi celkom pozdava.
Pozeral som ER prezentaciu a vysledky maju celkom slusne.
Aky je podla teba ten dovod preco vacsi hraci predavali?

Pozeral som ze sa dost snazia zviditelnit sa cez influencerov.
Tiez ceny maju vcelku dost vysoke :) ( na moj vkus, aj ked ja sa do mody nevyznam )
Zatial ale len zacinam pokukovat.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

lukas-svk napísal:
Aky je podla teba ten dovod preco vacsi hraci predavali?
Predavali, pretoze vedia nieco, co Ty, ja a Martin nevieme. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 2000 SNES @ 0,5952

Celkovo držím: 4000 SNES @ 0,893 (1000 @ 1,16 + 1000 @ 1,2199 + 2000 @ 0,5952)

V pokynoch som nastavil rozšírené nastavenia a zadal pokyn typu FOK (Fill or kill). Asi som mohol zadať aj nižšiu cenu, ale je strašne malé volume.

Edit: ak cena prerazí tento suport a klesne, začnem dokupovať agresívnejšie. Už je ale dlho ticho a môžu každú chvíľu prísť dobré správy. Chcel som dokúpiť aj 5000 PLX @ 0,24 ale nepodarilo sa mi to. Krásne mi rastie PTI, čakám, či najbližšie dni prerazí rezistenciu 2,70, tu je veľký potenciál.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

(15:34) BUY 1000 MTP @ 0,58

- toto by mal byť trade, nie investícia
- zhruba za 2 týždne - mesiac budú výsledky
- nevýhoda, opäť je to ADR :evil:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Martin7

este tomu Plx veris? ja som z toho vlaku uz davno vyskocil a keby som to vtedy neurobil, tak dnes som vo velkej strate.
Neplanuju nahodou zriedovat akcie?
Inac ten Pti teda pekne vyskocil..
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukáš:
RVLV: Ťažko povedať, v čom je háčik, žiadny ani byť nemusí. Big boys sa mohli na nej len tak povoziť. Čo som zachytil, boli tam veľké špekulácie s opciami. Aj to mohol byť dôvod. Na jej reálne ohodnotenie som našiel dosť rozdielne názory. Juggler ju ocenil na 10, väčšinou ju cenia na 25-35. Mne sa páčila, technicky podľa fibo to vyzeralo, že by mohla klesnúť max. na 12 a pravdepodobne by išla hore. Nechcem ale písať to dobré, skôr riziká: Súhlasím s Jugglerom, že investori cítia krízu. Táto akcia by bola skvelá, keby prišla na trh o tri roky skôr. Teraz sa im moc nechce do novej akcie, pokiaľ nemá vyslovene obrovský potenciál. Ale výhľad na 3 roky (myslím výhľad trhov, nie samotnej akcie) je dosť neistý a tieto firmy v prípade silnej korekcie môžu skončiť. Ja sledujem asi 130 - 150 akcií od small cap až po lídrov a všimol som si, že small cap a mid cap a myslím firmy v dobrej kondícii, alebo firmy čo prudšie rástli v auguste spadli a všeobecne sa ťažšie dvíhajú hore ako SPY a firmy z top indexov. Veľa firiem sa od augusta chová inak. Teraz, ako bola 18, tak odpredal aj CEO. Môj názor je, že to nie je dobrá akcia na túto dobu.

Trumpeta:
PLX: Viem, že si vyskočil, písal si a dobre si urobil. Niečo som presvedčil aj švagra aby predal (predával niekde za 0,45-0,50), ale väčšiu časť nechal, že on počká, kým bude za 2 doláre. S dôverou k PLX je to zložitejšie. Tá firma má obrovský potenciál, priam revolučné know-how, ale verím jej tak na 50%, má hlavne problém, že jej chýbajú peniaze. V tom je najväčší rozdiel oproti PTI, tam je veľká dôvera institutionals a majú peniaze. PLX v minulosti, keď dávali von výsledky, najskôr mali kopec super správ a vo výsledkoch potom boli obrovské nedostatky. Keď som to švagrovi vtedy kupoval niekde za 0,62 a 0,67, tak za dva týždne mu to vyletelo až ná výsledkový predpredaj na 1,89, potom vyšla správa, že tam niečo nie je moc dobré a behom polhodiny padla na 0,91 a potom ďalšie dni pomaly klesala až išiel do mínusu. Vtedy som ho presviedčal, aby predal najneskôr za nákupnú cenu a urobíme nový vstup, ale keď videl, ako bol za dva týždne cca +20.000 USD, už sa toho nechcel vzdať.
Teraz akurát prebehlo hlasovanie o riedení a myslím, že zajtra resp. už dnes (v pondelok) budeme vedieť ako to dopadlo. Odkedy je tam nový CEO, tak majú investori PLX väčšiu dôveru k spoločnosti. Ale jeden analytik, ktorého rád čítam z biotech PLX nedôveruje. Keby tam nebol tak obrovský potenciál zisku, tak sa tou firmou nezaoberám. Rozhodne to nie je investícia na veľmi veľké pozície, no podľa situácie ešte možno budem dokupovať.

K PTI ešte napíšem neskôr, ale tu bude asi veľmi zaujímavý pondelkový afterhour a následne utorok. To bude asi divočina. Cez týždeň napíšem aj k AMD a Intelu, tu sa toho deje.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2019:

za 2019: +21.707,87 USD
od 2016: +59.528,83 USD
Q4 vs Q3: +14.294,13 USD

Stav účtu k 31.12. 2019 (USD)

Akcie (close 31.12. 2019 podľa Yahoo):
AMD: 500 x 45,86 = 22.930,-
TQQQ: 200 x 86,55 = 17.310,-
AAOI: 100 x 11,88 = 1.188,-
CHK: 100 x 0,8256 = 82,56
DNR: 200 x 1,41 = 282,-
MTP: 1000 x 0,6893 = 689,30
NIO: 100 x 4,02 = 402,-
PLX: 500 x 3,28 = 1.640,- *
PTI: 1000 x 2,28 = 2.280,-
RVLV: 100 x 18,36 = 1.836,-
SNES: 4000 x 0,55 = 2.200,-
TEUM: 500 x 0,4373 = 218,65
XELA: 1000 x 0,4077 = 407,70
Cash: 10.332,25
Výber 7.8. 2019: 10.500,-
----------------------------------------
Spolu: 72.298,46
Stav účtu pred rokom: 50.590,59
Poplatky (započítané): 558,19

Celkovo držím (nákupné ceny):
500 AMD @ 33,45
200 TQQQ @ 62,75 (100 @ 60,245 + 100 @ 65,25)
100 AAOI @ 12,60
100 CHK @ 1,875
200 DNR @ 1,12
1000 MTP @ 0,58
100 NIO @ 3,18
500 PLX @ 8,80 *(prebehol reverzný split 1:10, pôvodne kúpené 5000 @ 0,88)
1000 PTI @ 1,30
100 RVLV @ 15,70
4000 SNES @ 0,893 (1000 @ 1,16 + 1000 @ 1,2199 + 2000 @ 0,5952)
500 TEUM @ 0,70
1000 XELA @ 0,43

Do nového roka vstupujem so stavom účtu 72.298,46 - výber 10.500,- = 61.798,46 USD.
Chýba mi to najpodstatnejšie, percentá, doplním cez víkend, musím tam započítať 2x výber (od začiatku).
Pre prehľadnosť dopĺňam screeny, budem ich dávať vždy na konci roka. Mám rád vyhodnotenia, keď nemusím použiť červenú farbu. :D

Všetkým prajem šťastný a úspešný nový rok 2020. :)
Prílohy
m7obchody.png
m7portfolio.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2019: (doplnenie percent)

za 2019: +21.707,87 USD (+49,15 %)
od 2016: +59.528,83 USD (+356,44 %)


Percentá som spätne prerátal, nemal som započítaný ani jeden výber, v sume áno, ale nie v percentách. Počítal som to, ako keby som mal 2x výber stále na účte ako cash. Výber som započítal na koniec kvartálu v ktorom sa uskutočnil.

Nový rok teda začínam s účtom o veľkosti 61.798,46 USD.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jogo
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 7046
Dátum registrácie: Po 04 08, 2008 9:03 pm
Has thanked: 146 times
Been thanked: 275 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jogo »

Výborný výsledok na reálnom účte, gratulujem. :)

p.s: Neviem, či netreba zmeniť názov vlákna na "Investovanie do akcii - profík Martin7 ( +AMD )" :wink:
-Disclaimer: Všetky informácie, ktoré poskytujem na tomto fóre, sú určené výhradne ku študijným účelom. V žiadnom prípade neslúžia ako investičné doporučenie.
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"