Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Držal som aj 100 CHK @ 1,87, ale niekoľko týždňov dozadu splitovalo 1:200, takže mi z účtu po splite zmizlo. Vedel som, že bude splitovať, ale nečakal som, že až tak (1:200) a vlastne sa mi s tým už ani nič neoplatilo robiť.

Otázka 1: Môžem tento obchod dať do nákladov a odpočítať ho zo zisku (ako stratu) aj keď ukončenie obchodu bolo kvôli splitu a nie predaj?

Otázka 2: NIO držím viac ako rok a keď sa ho rozhodnem predať nemusím zisk zdaniť? Je to totiž ADR, nie klasická akcia.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Dnes je historický deň. Cena akcie AMD je prvý krát vyššia ako cena akcie Intelu (v jednom čase). Tipujem, že do roku 2024 bude cena akcie AMD 4x až 20x násobne vyššia, ako cena akcie Intelu. Pri akciách Intelu buďte mimoriadne opatrní.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal:Pri akciách Intelu buďte mimoriadne opatrní.


Dobré varovanie :)

Intel dnes zverejnil a je -9%.

Zverejnil relatívne dobre: zisk je vyšší, aj tržby:

earnings of $1.23 per share, excluding non-recurring items, $0.12 better than the Consensus of $1.11; revenues rose 19.5% year/year to $19.73 bln vs the $18.55 bln Consensus

ale guide na next Q: nižší zisk pri vyšších tržbách:

for Q3, sees EPS of approx $1.10, excluding non-recurring items, vs. $1.14 S&P Consensus; sees Q3 revs of approx $18.20 bln vs. $17.94 bln Consensus.

guide na celý rok zvýšil:

Co issues upside guidance for FY20, sees EPS of approx $4.85, excluding non-recurring items, vs. $4.78 Consensus; sees FY20 revs of approx $75.00 bln vs. $73.83 bln Consensus.

takže negatíva...klesajú marže: Non-GAAP gross margin fell to 54.8% from 61.6% a year ago.

a iné: Co is accelerating its transition to 10nm products this year with increasing volumes and strong demand for an expanding line up. This includes a growing portfolio of 10nm-based Intel Core processors with "Tiger Lake" launching soon, and the first 10nm-based server CPU "Ice Lake," which remains planned for the end of this year. In 2H21, Intel expects to deliver a new line of client CPU's (code-named "Alder Lake"), which will include its first 10nm-based desktop CPU, and a new 10nm-based server CPU (code-named "Sapphire Rapids").

The company's 7nm-based CPU product timing is shifting approximately six months relative to prior expectations. The primary driver is the yield of Intel's 7nm process, which based on recent data, is now trending approximately twelve months behind the company's internal target.

... práve tá posledná veta spôsobila najväčší rozruch: meškanie z obmenou 7nm produktov...

AMD na to reagovalo rastom ceny: je +7% od close ceny ( AMD bude zverejňovať 28 júla (utorok po zavretí trhov )
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Intel vyzerá fundamentálne veľmi zle, je pravdepodobné, že bude padať možno až 2-3 roky, alebo, ak by trhy prudko rástli (čo nepredpokladám), že sa bude ako tak držať. Môj názor je, že sa neoplatí kupovať a využívať pokles. Aspoň nie v dohľadnej dobe. Ja samozrejme neviem ako trh zareaguje, možno ho budú pumpovať, alebo sa trh rozhodne, že je lacný a bude kupovať, no nie je dobrý a moja rada je nekupovať. Môžem v piatok napísať viac, ale neviem či ešte niekoho moje postrehy zaujímajú, viac už ľudia sledujú iné akcie a ja si tu pripadám ako jehovista čo ospevuje AMD a kydá na Intel. Ale ja za to nemôžem, že AMD všetko robí dobre a Intel všetko poserie do čoho sa pustí. Ja som fakt kritický aj k AMD, ale tá firma poslednou dobou nemá chybu.

Moja rada je, akciám Intelu sa na nejakú dobu vyhnite (myslím samozrejme investovanie, nie trading).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Neboj Martin, minimalne ja citam kazdy Tvoj prispevok. AMD mas stale nizku poziciu, kedy planujes ist all in? Maly refresh by sa hodil aj na SNES, XELA ak mas...
Dikez za vsetko a pokracuj dalej, casy budu zaujimave stale viac.
dobrunoc
Active Member
Príspevky: 77
Dátum registrácie: Ne 27 11, 2011 8:53 am
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa dobrunoc »

Martin7 napísal: ale neviem či ešte niekoho moje postrehy zaujímajú, viac už ľudia sledujú iné akcie a ja si tu pripadám ako jehovista čo ospevuje AMD a kydá na Intel.



Pre mňa je tvoje vlákno veľmi inšpirujúce...máš vo veci jasno, tvoje argumenty prečo je AMD dobrá akcia a oplatí sa jej veriť sa potvrdili do bodky..
Svojho času si AMD komentoval skoro na dennej báze, potom si sa odmlčal a teraz som rád že sa opäť ozývaš... Chcem ťa povzbudiť, aby si svoj pohľad na veci dával na vedomie aj nám úplným začiatočníkom, pokiaľ možno čo najčastejšie.. A také ani nehovor, či tvoje postrehy niekoho zaujímajú..
Dávnejšie si spomínal, že príde čas keď bude vhodné opustiť AMD a ísť do Intelu...Neviem to teraz nájsť, ale určite si to svojho času takto hodnotil. Predpokladám že teraz je intel out, a AMD získa aj časť trhového podielu Intelu....Som zvedavý
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

buggy napísal:Neboj Martin, minimalne ja citam kazdy Tvoj prispevok. AMD mas stale nizku poziciu, kedy planujes ist all in? Maly refresh by sa hodil aj na SNES, XELA ak mas...
Dikez za vsetko a pokracuj dalej, casy budu zaujimave stale viac.


Podla mna je ist all in do AMD neskoro. Ved o tom rozpravate od urovne 25-30$...Skor by som pokukoval po inteli...niekedy buduci rok...IMHO
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Ja tiez sledujem.
AMD je stale zaujimava akcia, preto ju aj stale drzim. :-)
Akurat posledne obdobie bolo take menej zaujimave pre AMD, lebo bud padala s trhmi kvoli corone, alebo akumulovala niekde v uzkom pasme 48 - 58
Skor to bolo trosku deprimujuce, lebo mnohe akcie riadne ubite pocas corony rastli ovela viac ako AMD. ( ta akcia reagovala casto krat opacne proti trhu, vsetko rastlo a AMD klesalo)

No ale kedze som ziadne z tych dalsich inych ktore som tak sledoval nenakupil tak je to aj tak jedno.
Dokupil som vsak zopar 132 x AMD pri poklesoch na 37.77 a 48.69. Ja som taky vahavec, uz v case ked bola na 200day MA ( vtedy na 27,7 ) si vravim ze dam do AMD dalsiu vacsiu fin injekciu a stale nic.
Kto vie, mozno este uvidime 50 po ER.

Ani produktovo to nebolo bohvie co. AMD releaslo upravene verzie Ryzen3000, novy b550 chipset, teraz oznamilo Ryzen 4000 APUs - desktop verziu + sepka sa ze Navi2 moze byt vykonnejsia ako Nvidia RTX 3000 + Zen3 niekedy do konca roka. Takze to zacne byt zaujimavejsie.

Inak predikcia ceny AMD 4 - 20x vyssie ako intel sa mi zdala velmi odvazna, lebo to by musel intel stat povedzme 20usd a amd 400 v tom krajnom pripade. A 400 mi pride zasa relativne vysoko, to by uz bolo na urovni NVIDIE. A zaroven neviem si moc dobre predstavit Intel pod 20usd.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

high target price predictions pre Amd su na urovni cca 70 Usd, takze ocakavat nasobky toho asi nie je celkom realne
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 987 times
Been thanked: 1342 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presne tak. Priemer targetov análov je 53. Tí najoptimistickejší majú 60-70..pričom dnes je AMD +16% a bolo tesne pod 70.
Akcia toho roku konsolidovala v pásme plus/mínus 50 USD...teraz pásmo prelomila ( breakout ) a je otázne, či sa tam udrží.
Podľa mňa sa asi udrží, ale na ďalší rast bude potrebovať veľmi dobré správy. Pri zisku 1,03 na akciu je dosť predražená..ten zisk medziročne stúpol z 0,64...ďalší rok sa očakáva 1,54. Pri AMD sú dlhšiu dobu velmi vysoké očakávania, ktoré sa pre ďalší rast ceny musia naplniť.

Pre porovnanie Intel má ročný odhadovaný zisk 4,81 na akciu. Ked zoberieme P/E AMD. to je závratných 146 a budúci rok, ked rast ziskov bude o 50% sa zníži na 40. Naproti tomu Intel má P/E 11,7 a na budúci rok okolo 12,4.

U AMD sa tie zisky budú musieť razantne zvyšovať, kým u Intelu, kedže je podhodnotený bude stačiť k rastu, aby sa zisky Ďalej nezhoršovali. Teraz sa zhoršujú tým, že Intel nevie udržať marže...kompenzuje to zatial rastom tržieb.

U AMD sa musí fakt udiať to, že preberie trhový podiel Intelu a nevznikne medzi nimi cenová vojna, ktorá by znížila marže aj u AMD.

Ja verím, že AMD pôjde vyššie, dominantná bude psychologická analýza a očakávania trhu, ale určite to nie je na ALL IN .
Na ďalší rast ceny AMD potrebuje aj dobré trhy..nevieme ako sa vyvinie Covid a kríza v USA...najlepšie podmienky na rast cien možno prídu až po volbách v USA v novembri.

P.S. Počkajme si na zverejnenie AMD v utorok večer. Zverejnenia AMD nie sú oslnivé ..posledné 2 sa vôbec neprejavili na cene, ktorá bola pri 50..predtým nad 30 a pred rokom AMD o takom čase malo slabé zverejnenie a zletelo o -10%.
Nezabudnime že celý svet je momentálne v kríze..prejaví sa to na spotrebe ľudí a firmy tiež budú šetriť. Hrať na rast ceny je pri týchto úrovniach nielen u AMD, ale u celého sektora a trhu veľmi ťažké...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Trumpeta1978 napísal:high target price predictions pre Amd su na urovni cca 70 Usd, takze ocakavat nasobky toho asi nie je celkom realne


Ak to pôjde tak ako v piatok, tak 20 násobok bude do konca leta. :lol:

Teraz vážne. Ja som písal o targete do roku 2024, analytici ho dávajú na najbližšie obdobie. :wink:
Pred asi dvoma mesiacmi AMD dokončilo novú generáciu čipov Ryzen 4000. IPC (pre laikov: je to nárast výkonu pri rovnakom takte - generácia voči inej generácii) novej generácie čipov bude vyššie minimálne o 18-20%, možno viac oproti predošlej. Pred dvoma mesiacmi sa objavili vzorky v revízii B0, teda finálna predajná verzia. AMD malo teraz pauzu, málo správ dávalo von a to kvôli korone a prípadne protestom a celkovej súčasnej atmosfére. Koncom júna mal byť Computex, tam pôvodne plánovalo dať von veľa noviniek a hlavne promo PS5. Sony tesne po korone vyhlásilo, že kvôli korona situácii budú predávať len polovičné množstvo PS5 a však nedávno oznámilo, že to bude dvojnásobok a zvyšujú objednávky. Skrátka, ak by bola normálna situácia a Computex by prebehol, AMD by už dávnejšie bolo niekde na 80-100 USD za akciu. Zaujímavé je, že aj keď nedávalo von moc správ, síce nerástlo, ale sa dobre držalo. AMD už má dokonca pripravenú generáciu 5000, dolaďuje sa len výrobný proces, teda má pripravenú obďalšiu generáciu v pripravenejšom stave, ako Intel nasledujúcu. AMD už má pred Intelom niekoľko generačný technologický náskok, má v rukáve technologické prvky, ktoré nemusí do čipov pridávať, ale ak by Intel nejakým zázrakom rapidne zvýšil výkon, tak ich použije skôr. Boli aj úniky grafických Intel čipov, výkon je na úrovni fiaska až technologického trapasu storočia. Oblasť, v ktorej bude ešte nejakú dobu dominovať sú čipy v notebookoch. Teraz to podstatnejšie. V serveroch samozrejme stále kraľuje Intel. Lenže nové AMD server čipy sú opäť výkonnejšie a AMD ich ponúka za lepšiu cenu. Intel má ale svojich OEM zákazníkov ,,zaháčkovaných", stabilným odberateľom ponúka čipy za lepšie ceny avšak pod podmienkou, že nikdy nekúpia AMD. Ak raz kúpia AMD, už nikdy nebudú mať lepšie ceny. Túto informáciu mám od ľudí z firiem, ktoré nakupujú čipy vo veľkom. Ak aj niekde IT-čkar navrhne postaviť server na platforme od AMD, šéf mu to vráti a povie, že nech to navrhne na báze Intelu. Lenže do kedy to vydrží. AMD stále prichádza s lepšími čipmi a vie dať stále oveľa lepšiu cenu. A to čo sledujeme je, že trh si začína uvedomovať, že to už dlho nevydrží. Doteraz tam mohol byť strach, že použijú len Intel, lebo AMD sa raz dva krát zadarilo, potom AMD padne a budú radi, že majú zmluvu s Intelom. Lenže AMD už začínajú vnímať ako firmu na dlhé obdobie. Keď prišiel teraz Intel s Comet-lake generáciou, každý len začal frflať, že načo to vôbec vydávali.

S Lukášom sme sa obaja obávali, že keď príde budúci rok nová architektúra Intelu, že to AMD znova položí. Áno pravdepodobne by ho to položilo. Keby prišla tak ako plánovala a na 7nm procese. Ale príde s meškaním dvoch rokov a nie že upravená na 10nm, ale znova na 14nm. Tá architektúra bola projektovaná na 7nm - tu sú výkonové straty + príde o dva roky neskôr a to sú ďalšie. Intel príde už zo starým čipom. Ja som sa bál akurát, keď sa spomínalo, že AMD tento rok možno nevydá Ryzeny 4000, lebo gen. 3000 je stále výkonnejšia ako comet lake. Generácia 4000 bude zhruba podobne výkonná ako ďalšia generácia Intelu a keď Intel ju vydá, tak AMD príde s generáciou 5000 a nikto nebude mať dôvod si opäť kupovať Intel. Našťastie ale Ryzeny 4000 prídu niekedy najneskôr na jeseň. Intel nemá šancu na expanziu, bude len strácať trhový podiel vo všetkých oblastiach.

Vrchol ceny akcie Intelu začiatkom roka bude pravdepodobne vrchol na niekoľko rokov, možno navždy. Neočakávam extrémny pád hneď, ak sa ale nespamätá, bude klesať systémom: lower highs, lower lows. A keď sa ukáže na niektorom ER, že vďaka AMD klesajú vyhliadky a zisky tak príde silnejší pád. Ak bude Intel o 3-4 roky pod 10 USD za akciu, nebudem vôbec prekvapený. Jim Keller z Intelu odišiel, odchádzajú stále dôležité osoby, Intel má peniaze, ale nemá ľudí, celú tú špičku v segmente si veľmi dobre držia iné firmy. Irónia je, že sú to veľa krát ľudia z Intelu, ale Krzanich ich vyhodil, lebo sa hral na vizionára a začal kupovať hlúpe start-upy. No keď začne Intel strácať trhové podiely výraznejšie, cena akcie začne až neadekvátne padať a u AMD neadekvátne rásť.

Intel síce má pár projektov a zaujímavých čipov, ale o veľké trhy pravdepodobne bude postupne prichádzať. Po ER Swana (CEO Intelu) úplne rozložili na doplňujúcich otázkach. V piatok sa Swan vyjadril, že budú ,,outsourcovať" výrobu 7nm čipov možno k TSMC, ale v článku bolo uvedené, že Swan nepôsobil pri tom vôbec presvedčivo a že nebol v psychickej pohode. Asi sa už aj pod ním trasie stolička. Ak by sa totiž Intel rozhodol, že zabojuje a začne makať, tak nejaký comeback môžme očakávať najskôr o 4 roky, ale v tej dobe bude ako kedysi AMD. Nikto mu už nebude veriť, že môže byť tá firma ešte úspešná.

Ešte jedna vec Juggler. Spomínaš, že P/E AMD je vysoké a Intelu nízke a teda je Intel lacný. Zaujímavý deň bol 16.6. keď Morgan Stanley rozdával PT. Nvidia dostala SELL aj Intel, ale AMD BUY. Ten PT nie je taký zaujímavý ako to zdôvodnenie. Najskôr musím spomenúť, že MS dával v minulosti AMD-čku druhé najnižšie PT (po CITI bank, stále držia 8-SELL :lol: ) AMD pri vysokom P/E ohodnotil vzhľadom na vyhliadky ako podhodnotené a Intel pri nízkom P/E vzhľadom na vyhliadky do budúcna ako predražený. Boli to celkom zaujímavé analýzy. Intel má SELL aj od Goldmanov (ešte dávnejšie pred ER), celkovo ich má slušnú zbierku. Skúste sa zamyslieť aj nad tým, že teraz, keď sú trhy tak vysoko, ako to, že je Intel stále taký lacný :wink: . Skrátka, AMD bude cena rásť a P/E sa bude postupne znižovať a Intel bude klesať a P/E sa mu bude postupne zvyšovať. Možno som napísal ten viac dramatický scenár, nemusí to byť také zlé, no veľmi dobré to asi nebude.

Edit:
Nechcem ale aby to vyzeralo ako odporúčanie AMD teraz nakupovať. V žiadnom prípade v tomto pásme nenakupujte akcie AMD!
Napadlo ma ešte aj to, či náhodou big boys necítia, že sa blíži pád trhov, tak vypumpovali AMD hore a predali. Nie že by bolo zlé, ale pre situáciu na trhu. Podľa 13F fillings Intel ešte asi pred 1 a pol mesiacom predávali a AMD nakupovali. Intel teda predali pred pádom a AMD mohli v piatok alebo budú budúci týždeň. Sám rozmýšľam či neukončím väčšinu long pozícii vrátane AMD kvôli situácii na trhoch. V piatok ak by v AH dala 70,00 som rozmýšľal predať. Ale všimol som si, že niekto v AH predal obrovský blok SQQQ a niekto nakúpil obrovský blok (500k shares) TQQQ, takže to niekto veľký vidí, že v pondelok bude predpredaj vyššie.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Zaujímavé. Ja som chcel v piatok hrať Intel na long len sa mi nepodarilo nakúpiť. Ak to bude možné, tak do toho v pondelok pôjdem. Čisto z technického hľadiska a samozrejme cez opcie.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4291
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Martin7

ked si myslel obdobie az do 2024 tak to samozrejme sa moze stat cokolvek, mozno aj ten 4nasobok, ja som mal na mysli iba max nasledujucich 12 mesiacov, drzim palec nech ti to vyjde.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

Vyzerá to tu trošku ako hra na Nostradama s veľmi odvážnymi tvrdeniami, preto len zľahka zareagujem a uvediem aj iné fakty.

1. Intel sa nebráni prechodu na nižšiu litografiu do iných foundries (Tvrdenie od samotného Intelu pri ohlasovaní posledných finančných výsledkov)

2. AMD môže expandovať ako? Vyrábať mu bude tie chipy kto? Resp. kde vezme kapacity na to, aby začalo brať podiel Intelu ?

"Lenže AMD už začínajú vnímať ako firmu na dlhé obdobie."

Tvrdenie na základe čoho? Na základe podielu v serveroch?
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Betruger napísal:Vyzerá to tu trošku ako hra na Nostradama s veľmi odvážnymi tvrdeniami, preto len zľahka zareagujem a uvediem aj iné fakty.

1. Intel sa nebráni prechodu na nižšiu litografiu do iných foundries (Tvrdenie od samotného Intelu pri ohlasovaní posledných finančných výsledkov)


Ved Intel sa nebranil ani v roku 2015, ani 2016, 2017, 2018, 2019 a rovnako ani v 2020. Vzdy chcel, vzdy bolo vsetko na najlepsej ceste. Uz len chvilu, uz to bude .., uz uz, leda ze by nie. Mozno aj toto je dovod preco trh dost negativne reagoval na ER Intelu. Otazka teda znie nakolko sa tomu da tentokrat verit, po vsetkych tych rokoch a vsetkych tych +kach na hrbe 14nm procesu.

Edit: Ah sorry, pises do inych foundries.. to si neviem moc dobre predstavit pri tom objeme kt by Intel potreboval.
Aktualne Glofo nema vyrobny proces, Samsung ma udajne slabu vytaznost na 8nm a TSMC ma dobre vztahy s AMD nemyslim ze by do toho chceli ist ( Vravi sa ze takto pohorela aj Nvidia pri jednani ohladne kapacit pre ich nadchadzajuce RTX3000 karty ) + zevraj maju dost naplnene 7nm kapacity.

Betruger napísal:2. AMD môže expandovať ako? Vyrábať mu bude tie chipy kto? Resp. kde vezme kapacity na to, aby začalo brať podiel Intelu ?


Ak si si nevsimol tak AMD uz berie podiel Intelu. Co myslis ze sa deje v DIY markete? Tam AMD dominuje.
Logicky, pretoze PC Enthusiasts vedia o tom co kupit, ako kupit a preco kupit vacsinou ako prvi.

Pokial AMD nebude mat velky trhovy podiel tak si viem predstavit ze to bude TSMC ( pokial si udrzia dobre vztahy ).
Mozno casom pride k rozdeleniu na jednotlive segmenty. Low-end desktop/mobile, servery atd.
Kazdu z nich bude vyrabat ina fabrika. Napr. servery a highend TSMC. Low-end Glofo/Samsung a pod.

Otazka vsak je ako by to vyzeralo v pripade ze by AMD naozaj dosiahlo podiel povedzme 50% trhu.
Asi by sa zrejme nevyhli investicii do vlastnej tovarne. Lenze v tom pripade by som uz aj ocakaval ze budu mat dost penazi aby tu fab vedeli postavit a nastartovat.

Viem si dokonca predstavit kooperaciu ( spolocny projekt/firmu ) s niektorym z vyrobcou ktory ma bohate skusenosti napr. s TSMC. Alebo by sa mohli jednoducho financne podielat na rozsireni kapacity terajsich fabs. Akoze v momente ked budu peniaze tak sa cesta najde. Dolezite je aby ta vyroba bezala, mali dobry vyrobny proces a vytaznost. To je to co Intel aktualne stale nema. ( podla dostupnych info)

Betruger napísal:"Lenže AMD už začínajú vnímať ako firmu na dlhé obdobie."

Tvrdenie na základe čoho? Na základe podielu v serveroch?


To je IMHO tvrdenie na zaklade historie AMD vs terajsieho stavu. AMD malo uspesne obdobia ale vzdy len na kratku dobu. Vydalo uspesnu architekturu alebo prislo s nejakou inovaciou ( 1Ghz CPU, AMD64 ) ale bolo to len na kratko pretoze Intel dokazal za kratky cas zareagovat a vydat nieco lepsie. Teraz sa to javi inak pretoze AMD vydalo povedzme Zen, Zen+, Zen2 ku koncu roka sa planuje Zen3 a zatial nic nenaznacuje ze bude horsi, skor naopak. Pomaly zvysuju tech. naskok pricom Intel zatial nereaguje tak ako reagoval predtym.

Btw: podiel v serveroch stale nie je nejak vysoky. Bezne v enterprise si ludia nechcu robit moc zbytocne problemy ze zrazu nakupia nieco uplne in nez zvykli. Mnoho ludi ktori v takom prostredi riesia nakupy neslduju co sa deje a pre nich je Intel bezpecna volba. Preto je adoption v takom prostredi ovela dlhsi proces. Naproti tomu v DC resp u Cloud operatorov ala MS Azure, Google, Tencent tam ti ludia budu sofistikovanejsi a maju zratane ze sa im prechod na Epyc-y oplati ( z pohladu bezpecnosti, vykonu, nakladov na chladenie, spotreby energie ). Tam to bude rychlejsi proces, ale stale pomaly. Rovnako OEM segment. Ked sa vsak pozries aky je vseobecny vyvoj tak aktualne je o dost viac dostupnych serverov aj desktopov na AMD platforme nez bolo. Co myslis ze sa udeje po release Zen3 pokial to jadro prinesi dalsie (mozno aj vyrazne) zlepsenie oproti Zen2?
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

Čakal som podobnú reakciu. :) Je mi jasné, že ľudia investujúci do niečoho budú brániť svoju investíciu, čo je pochopiteľné. Malo by to byť ale asi postavené na faktoch a realite. Viď napríklad Wirecard. Než na dojmoch a prianiach.

lukas-svk napísal:nemyslim ze by do toho chceli ist


Vieš, ono to, že ty si niečo nemyslíš, sú len tvoje myšlienkové pochody a dojmy. Intel sa nerozhoduje na základe toho, čo si ty myslíš alebo nemyslíš.

V ďalšej časti si pekne odporuješ. Najkôr vravíš, že TSMC má preplnené kapacity, čo je očividne pravda, ale na druhej strane vidíš možnosti, ako môže AMD zvyšovať trhové podiely. Netvrdím, že nemôže, otázne je, do akej miery. Alebo TSMC postaví špeciálne pre nich za dva mesiace novú fabriku ?

lukas-svk napísal:Ak si si nevsimol tak AMD uz berie podiel Intelu. Co myslis ze sa deje v DIY markete? Tam AMD dominuje.
Logicky, pretoze PC Enthusiasts vedia o tom co kupit, ako kupit a preco kupit vacsinou ako prvi.


Čiže podľa teba sú PC enthusiasts, teda ľudia, ktorí si sami stavajú počítače, väčšinová časť trhu ? Nie, nie je to tak. Viď trhové podiely.

lukas-svk napísal:Otazka vsak je ako by to vyzeralo v pripade ze by AMD naozaj dosiahlo podiel povedzme 50% trhu.


Opäť, TSMC sa nafúkne ?

lukas-svk napísal:Asi by sa zrejme nevyhli investicii do vlastnej tovarne. Lenze v tom pripade by som uz aj ocakaval ze budu mat dost penazi aby tu fab vedeli postavit a nastartovat.


Ako fakt ? Intel sa so svojimi peniazmi zasekol vo vývoji výrobných procesov, ostatní odpadajú, ale maličké AMD má nejakým zázrakom vedieť zrazu na zelenej lúke postaviť technologicky konkurenčnú fabriku k napríklad TSMC. Ďalej si treba uvedomiť, že AMD zďaleka nie je jediný zázkazník TSMC a takú fabriku nepostavíš za pol roka. By the way, AMD fabriky malo.

Môžeme sa nechať prekvapiť, ako bude pokračovať zvyšovanie podielu v OEM a hlavne v serveroch. Faktom však zostáva, že napriek značným technologickým výhodám sa tento hýbe len veľmi pozvoľne.

lukas-svk napísal:Co myslis ze sa udeje po release Zen3 pokial to jadro prinesi dalsie (mozno aj vyrazne) zlepsenie oproti Zen2?


Neviem, nemám vešteckú guľu. Ale možno sa neudeje aj vôbec nič.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Bertruger, k TSMC reaguješ úplne zle. Ako píšeš, že TSMC by muselo postaviť novú fabriku každého pol roka, tak TSMC skutočne stavia novú fabriku každý jeden rok poslednou dobou. Sú odhady, že TSMC bude o chvíľu jednotkou vo výrobe čipov. Ďalšia vec je, že AMD má zmluvu s TSMC podobne ako malo v minulosti s Global Foundries. TSMC nemôže AMD povedať, máme teraz plno, vyrobíme vám to neskôr, alebo choďte inde. AMD je prednostný zákazník. Dva roky dozadu to skutočne bol problém, ale našťastie vtedy Nvidia, ktorá bola ich najväčší zákazník, presunula polovicu výroby do Samsungu. A hneď sa tam nasáčkovalo AMD. V piatok nerástlo len AMD aj TSMC. Obavu o to, že by tu bol nejaký problém vôbec nemám. Ale zachytil som, že internetom chodia takéto špekulácie. TSMC naopak, veľkú časť svojho rastu za posledné obdobie má práve vďaka partnerstvu s AMD a tej zmluve :wink:. TSMC je len rado, že má AMD za partnera. Nedávno som čítal, že japonsko by bolo veľmi rado, keby aj u nich postavili továreň.

Edit: ďalšia vec je, že AMD určite nebude mať záujem staviať fabriku, naopak, že to outsoursuje je jeho výhoda oproti Intelu, robí to aj Nvidia, jediný kto sa zasekol vo vývoji (v 80-tych rokoch) je Intel, ale to by bolo zase na dlho...

TSMC bude mať do dvoch rokov tak obrovské kapacity, že Intelu sa o tom ani nesníva. O také tri roky zvládne komplet AMD, Apple, Nvidiu a možno aj celý Intel + ďalších drobcov. Akurát si musia rozdeliť procesy. Bude naraz 7nm aj 6 aj 5 aj 3 a dokonca po novom 4nm.

Edit2: Teraz ma napadlo, že preto bol ten Swan taký hotový, TSMC ani Samsung nemajú pre nich potrebné výrobné kapacity :lol: .


Edit3:
lukas-svk píše:
Co myslis ze sa udeje po release Zen3 pokial to jadro prinesi dalsie (mozno aj vyrazne) zlepsenie oproti Zen2?

Bertruger píše:
Neviem, nemám vešteckú guľu. Ale možno sa neudeje aj vôbec nič.

Tiež nemám vešteckú guľu, ale je mi jasné, že akcia AMD aj INTC sa poriadne prebehnú :lol: :lol: :lol:
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Prepáč Betruger, pozerám, že som ti skomolil nick, už to nešlo editovať.

Ešte jedna vec ma dnes napadla. V prípade, že by nejakým zázrakom boli voľné kapacity pre Intel, možno si len Intel uvedomuje, že si trh napríklad povie:

Kupujem drahé serverové čipy od Intelu, ale priplatím si lebo Intel je kvalita a bude tu aj o 20 rokov. (takto to doteraz bolo)

(a teraz) ... načo ja budem kupovať drahé Intel čipy, veď sa predsa vyrábajú na linke a hneď vedľa na druhej linke sa vyrábajú čipy AMD, ktoré sú výkonnejšie, majú modernejšiu architektúru a sú na rovnakom výrobnom procese. Načo by som kupoval drahý Intel?

Zjednodušene povedané sa obáva, že si výrazne zhorší imidž. :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jan »

Urcite by som nemal strach, ze niekto nebude mat peniaze na postavenie novej fabriky a bude musiet cakat, aby si na nu usetril.
Dnes, ked sa zvysuje nezamestnanost vsade vo svete, bude nova fabrika na nanochipy viac nez vitana. Bez problemov taky projekt prefinancuju banky aj s dotáciami od statov + budu mat zrychleny povolovaci aj stavebny proces.

Celkom nerozumiem preco sa bavite o cenach akcii za kus ked porovnávate 3 firmy. Vtedy treba hovorit o cenách za cele firmy.
Nvidia stoji 250 miliard, Intel 255 miliard a AMD 70 mld.
Trzby Nvidie su 12 miliard, Intelu 75 miliard, AMD 7 miliard.
Zisky Nvidie su 3,32 miliard, Intelu 22,7 miliardy a AMD 470 milionov.

S prehladom najlacnejsie teda vychadza Intel, akurát ma najhorsie vyhliadky. Ceny Nvidie aj AMD daleko predbehli ich skutocny potencial v najblizsom obdobi. Napriek tomu aj vzhladom na charakter trhu, ich ceny mozu pokojne dalej rast. Investori maju radi taketo extremne nizke alebo vysoke valuacie.

Inak paradoxom je, ze Intel aj keby hned prisiel o 50% trzieb alebo zisku, tak je stale extremne lacny oproti dnesnym cenam AMD alebo Nvidie. V tomto su dnesne hodnoty firiem dost absurdne, nielen týchto troch. Preto majú problémy fundamentálni analytici a investori.
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

Martin7 napísal:TSMC bude mať do dvoch rokov tak obrovské kapacity, že Intelu sa o tom ani nesníva. O také tri roky zvládne komplet AMD, Apple, Nvidiu a možno aj celý Intel + ďalších drobcov. Akurát si musia rozdeliť procesy. Bude naraz 7nm aj 6 aj 5 aj 3 a dokonca po novom 4nm.


Stále ma fascinuje tá istota a veštenie budúcnosti. Kde je napísané, že sa TSMC takisto nezasekne na nejakom výrobnom procese ? S každým ďalším nodom sa veci stávajú náročnejšie a náročnejšie. To, že teraz TSMC až zázračne napreduje neznamená, že to tak bude aj o dva roky.

Martin7 napísal:Ešte jedna vec ma dnes napadla. V prípade, že by nejakým zázrakom boli voľné kapacity pre Intel, možno si len Intel uvedomuje, že si trh napríklad povie:

Kupujem drahé serverové čipy od Intelu, ale priplatím si lebo Intel je kvalita a bude tu aj o 20 rokov. (takto to doteraz bolo)

(a teraz) ... načo ja budem kupovať drahé Intel čipy, veď sa predsa vyrábajú na linke a hneď vedľa na druhej linke sa vyrábajú čipy AMD, ktoré sú výkonnejšie, majú modernejšiu architektúru a sú na rovnakom výrobnom procese. Načo by som kupoval drahý Intel?

Zjednodušene povedané sa obáva, že si výrazne zhorší imidž.


Vlastnosťou serverového trhu je, že sa vyznačuje značnou zotrvačnosťou. Rovnako aj OEM. Chleba sa začína lámať pri obmene serverového hardvéru. Zajtra uvidíme, či už výrobcovia serverov, rôzni cloud provideri atď. viac pokukujú aj po AMD, alebo sa bude AMD stále šmochtať okolo piatich percent trhu. Vzhľadom na aktuálne výsledky Intelu to vidím skorej stále na tých 5 percent.

Ale inak nepochybujem, že AMD je dobrá investícia. Minimálne pokiaľ sa znovu nerozhýbe Intel.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Podrobne zareagujem v noci, teraz len rýchlo link. Nemám ale rád a ani veľkú dôveru k tomuto zdroju.
https://wccftech.com/nvidia-amd-ramped- ... tsmc-2020/
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

K https://wccftech.com naozaj netreba mať dôveru :) To je väčšinou clickbait.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Jan:

jan napísal:Urcite by som nemal strach, ze niekto nebude mat peniaze na postavenie novej fabriky a bude musiet cakat, aby si na nu usetril.
Dnes, ked sa zvysuje nezamestnanost vsade vo svete, bude nova fabrika na nanochipy viac nez vitana. Bez problemov taky projekt prefinancuju banky aj s dotáciami od statov + budu mat zrychleny povolovaci aj stavebny proces.


Podľa mňa je toto zlá stratégia, ktorú Intel robil a nefunguje. Aby sa mu to oplatilo, musel by vyrábať čipy nielen pre seba, ale ako TSMC pre ďalšie firmy. Alebo potom to čo robí. Vyrába len sebe a ten proces má na dlhšie obdobie povedzme na 5 rokov. Lenže po 2 rokoch už je ten proces zastaralý a stráca technologický náskok. Jediná cesta aby ostal technologicky ,,in" je výrobu outsorsovať. V minulosti mu to stačilo, teraz však okrem AMD bude mať oveľa väčšiu konkurenciu aj medzi ďalšími čipmi a novými hráčmi na trhu.

jan napísal:Celkom nerozumiem preco sa bavite o cenach akcii za kus ked porovnávate 3 firmy. Vtedy treba hovorit o cenách za cele firmy.
Nvidia stoji 250 miliard, Intel 255 miliard a AMD 70 mld.
Trzby Nvidie su 12 miliard, Intelu 75 miliard, AMD 7 miliard.
Zisky Nvidie su 3,32 miliard, Intelu 22,7 miliardy a AMD 470 milionov.


Pretože nakoniec ide vždy o cenu akcie.

jan napísal:S prehladom najlacnejsie teda vychadza Intel, akurát ma najhorsie vyhliadky.


Tu si ma zaskočil. Veď vyhliadky firmy je to absolútne najdôležitejšie. Samozrejme je dobré vedieť či je drahá a ostatné parametre, ale ak nemám názor kde bude tá firma za rok, za štyri, tak ju predsa nemôžem kúpiť. Ty si niekedy kúpil akciu a nerozmýšľal nad jej výhľadom? Samozrejme myslím ako investíciu, nie technický trejd.

jan napísal:V tomto su dnesne hodnoty firiem dost absurdne, nielen týchto troch. Preto majú problémy fundamentálni analytici a investori.


K tomuto môžem dať len moju domnienku a možno to bude hovadina. Možno je to dobou, investovanie je stále viac dostupné, investujú teda viac ľudia, ktorí tomu nerozumejú, všetko chce každý rýchlo, nechce tomu venovať čas, tak nakúpi ,,cool firmy" teda napr. Apple, Teslu, Netflix, Amazon a Google, veď pozrel rýchlo graf všetko rastie a hotovo. To bude jedna skupina. Ja keď som si zakladal účet u Fio, tak chlapík mi ukazoval ako kúpim akcie a ako príklad tiež použil Teslu. Povedal: povedzme, že si myslíte, že teraz pôjde Tesla hore tak takto ju kúpite. A to bol investičný účet. Druhá skupina budú ľudia, zamestnanci, dobre platení napríklad v IT sektore a povedzme, že tiež veľmi nečítajú o investovaní, lebo robia v IT majú o tom prehľad a tak dnešná generácia asi radšej kúpi nejakú technologickú, alebo softvérovú firmu, človek z farmácie nejaké biotech atď. A potom je veľa špekulantov a trejderov a klasický value investing začína byť menšinový. A potom samozrejme rozmach ETF-iek. Skrátka, ak je dnes na burze viac ľudí, ktorí nemajú ,,klasické burzové vzdelanie" a investujú náhodne, alebo pocitovo je potom úplne logické, že nefungujú princípy z minulosti. Ale to je len také rýchle nočné zamyslenie sa.

Betruger:

betruger napísal:Stále ma fascinuje tá istota a veštenie budúcnosti. Kde je napísané, že sa TSMC takisto nezasekne na nejakom výrobnom procese ? S každým ďalším nodom sa veci stávajú náročnejšie a náročnejšie. To, že teraz TSMC až zázračne napreduje neznamená, že to tak bude aj o dva roky.


TSMC aj keby sa zaseklo na nejakom výrobnom procese, tak to nie je problém. V súčasnosti má plne-funkčný 7nm aj 5nm a to je zatiaľ všetko, čo AMD potrebuje na dva roky dopredu. TSMC poslednou dobou nemalo žiadne problémy a aj keby s nejakým procesom prišiel, tak to nebude vadiť, lebo do troch rokov bude mať tak obrovské kapacity.

betruger napísal:Vlastnosťou serverového trhu je, že sa vyznačuje značnou zotrvačnosťou. Rovnako aj OEM. Chleba sa začína lámať pri obmene serverového hardvéru. Zajtra uvidíme, či už výrobcovia serverov, rôzni cloud provideri atď. viac pokukujú aj po AMD, alebo sa bude AMD stále šmochtať okolo piatich percent trhu. Vzhľadom na aktuálne výsledky Intelu to vidím skorej stále na tých 5 percent.


S tou zotrvačnosťou serverového trhu aj OEMu úplne s tebou súhlasím. To je to, čo potrebuje AMD Intelu narušiť a ak/keď sa mu to podarí, tak akciu čaká let na mesiac :D . Čo sa týka ER výsledkov, hoc neviem ktorý ER to bude, ale tipujem, že jeden z najbližších 3 ER prerazí na serveroch. To je len tip, pocit a neviem to ničím podložiť.

Lukáš dobrý link, len som strašne unavený a zareagujem cez deň.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Je po ER AMD, momentálne ide 74,15 (+10%), Intel ide 48,75 (-1%).

Advanced Micro Devices, Inc. (NASDAQ: AMD) reported Q2 EPS of $0.18, $0.02 better than the analyst estimate of $0.16. Revenue for the quarter came in at $1.93 billion versus the consensus estimate of $1.86 billion.

https://ir.amd.com/news-releases/news-r ... al-results
https://www.streetinsider.com/Earnings/ ... +Inc.+(AMD)+Tops+Q2+EPS+by+2c,+Offers+Outlook/17161147.html

V pondelok dostalo AMD upgrady na 70, 75, a 77. Zajtra prídu ďalšie hodnotenia.

Myslím, že to chce oslavnú pesničku. Oplatí sa pozrieť :D
https://www.youtube.com/watch?v=EIPggCgYK38
Naposledy upravil/-a Martin7 v Ut 28 07, 2020 10:56 pm, upravené celkom 3 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Mozno doplnenie:
AMD now expects ~32% 2020 revenue growth. That's above prior guidance for 25% growth, plus or minus 5%.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Tipujem, že pred ER dosť ľudí začalo AMD šortovať, takže možno ešte ,,vysqueezuje".

:idea: Celkom rozmýšľam, že ak by došla po 86 a Intel vtedy išiel po 40, že by som predal AMD a kúpil Intel. Ale to by bol len trejd a potom v poklese späť do AMD.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Ja som tiez uvazoval o predaji, lebo je dost vysoko v podstate na urovni najvyssich PT .. otazka je ci nepridu upgrades na zaklade dnesneho ER.

A dalsia vec, stale je tu ten ocakavany rastovy 2H 2020 ... budem musiet zvazit.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Upgrady vzhľadom na ten guide sú viac pravdepodobné a súhlas, 2H má AMD vždy lepšiu. Ale ak dôjde potom k poklesu trhov, tak AMD bude z výšok padať rýchlejšie a Intel už bude dole tak bude stabilnejší a zároveň ak by trhy rástli išiel by hore aj on. Ešte tam 55 môžme vidieť, to by bol môj zhruba najvyšší PT pre Intel. Možno Intel zajtra znova dostane downgrady.

Zajtra ešte detailne preštudujem všetky detaily ohľadom ER a napíšem aj k tomu tvojmu linku, ale stručne, je tam veľa nezmyslov a neohrozuje to AMD, ale rozpíšem to zajtra.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

“We delivered strong second quarter results, led by record notebook and server processor sales as Ryzen and EPYC revenue more than doubled from a year ago,” said Dr. Lisa Su, AMD president and CEO. “Despite some macroeconomic uncertainty, we are raising our full-year revenue outlook as we enter our next phase of growth driven by the acceleration of our business in multiple markets.”

https://www.marketwatch.com/story/amd-s ... quote_news

OT: Som si spomenul, ako pred štyrmi rokmi išlo AMD zo 7 na 8 USD a som si hovoril, aké to bude super, keď bude dvojciferné. Teraz ide po 74, onedlho bude 80 a teším sa, keď bude trojciferné :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Maju to inak aj v slideoch.

Highest client processor revenue in more than 12 years; record quarterly notebook processor unit shipments and revenue
Client processor ASP up y/y driven by Ryzen processor sales; down q/q due to a higher percentage of Ryzen mobile
processor sales

Som bol prekvapeny z toho ze spravili takyto rekord. A poteseny ze sa zacinaju viac presadzovat v Mobile segmente.
Prave pocas Q2 2020 som myslel ze vysledky budu horsie.

50+ Ryzen 4000 notebooks in market; launching another 30+ ultrathin, premium, gaming and commercial OEM notebooks
HP and Lenovo to ramp their first commercial notebooks powered by Ryzen 4000 processors throughout 2H’20
Apple professional and Dell gaming notebooks launched with RDNA-based Radeon 5000M series mobile GPUs
On track to launch “Zen 3“ CPUs, RDNA 2 GPUs and new CDNA data center GPU architecture in late 2020

A servery tiez vyzeraju dobre co pozeram prezentaciu.
Cize zrejme cloud operatori riadne nakupili pocas Q2 aby zvladali napor ludi fungujucich/pracujucich z domu pocas lockdownu.(?)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

:)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukáš, k tomu Intelu a TSMC:

1. Že bude Intel bojovať o 7 nm linky s AMD je nepravdepodobné. TSMC malo podľa všetkého problém s kapacitou 7 nm len v roku 2020, budúci rok by mal mať dostatok kapacít. Našiel som to v správe TSMC.

2. Ak bude budúci rok Intel vyrábať na 7 nm, podľa roadmapy má mať AMD už 5 nm proces, i keď pre desktop je to nie 100% isté, serverové čipy sú v roadmape definitívne na 5 nm, takže si nebudú zavadzať.

3. Pýtali sa chlapíka z TSMC a vraj Intel žiadne kapacity nenavýšil, má vraj objednaný stále rovnaký počet waferov. Ale toto by som bral zatiaľ s rezervou.

Som zvedavý na prvé upgrady pre AMD (dúfam, že aspoň nejaký bude 100 :) ) a na prvé downgrady Intelu. Rozmýšľal som, AMD nebudem predávať, asi kúpim malú pozíciu Intelu pri 40 a väčšiu pri 34.

Edit: prvý upgrade pre AMD: Rosenblatt Securities BUY 120 :D - toto bude druhá Nvidia.
https://www.tipranks.com/analysts/hans-mosesmann

Mám radosť, že mi vyšiel tip a AMD berie Intelu podiel v serveroch :D
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Intel dostáva prvé downgrady a to dokonca STRONG SELL!!! V priebehu dňa to sem dám kompletne.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

Martin7 napísal:Mám radosť, že mi vyšiel tip a AMD berie Intelu podiel v serveroch :D


Zdroj ?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Si robíš zo mňa srandu? Včera malo AMD earning. Zdroj je predsa AMD. Mimo to som o tom našiel niekoľko analýz na webe.
https://ir.amd.com/static-files/4fe9648 ... 33c4f65788
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

Martin7 napísal:Si robíš zo mňa srandu? Včera malo AMD earning. Zdroj je predsa AMD. Mimo to som o tom našiel niekoľko analýz na webe.
https://ir.amd.com/static-files/4fe9648 ... 33c4f65788


Ale ja predsa viem, že ohlasovali ekonomické výsledky a aj som ich videl. Ale nikde zatiaľ nebol zverejnený podiel v serveroch, aký má ktorá firma. Enterprise divízia zaznamenala síce nejaký nárast v tržbách, ale v tej už sú zarátané aj nejaké konzolové čipy pre novú generáciu konzolí. Rovnako nárast v data center divízii mal aj Intel.

Počkal by som si na výsledky nejakej agentúry, ktorá tieto podiely zverejňuje.

Oveľa zaujímavejší mi príde výčet nových riešení a dodávok pre cloud providerov a výrobcov serverov. Snáď sa to už niekam začne hnúť.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Nie je to tam, čo som dal, v noci to nejaký analytik spomínal, neviem to teraz nájsť. Bol som celú noc hore a čítal snáď 100 článkov, skúsim to ešte pohľadať zajtra, možno to nájdem ešte dnes. Možno Lukáš bude vedieť.

Edit: Pozerám, že im mierne stúpol dlh, rozmýšľam prečo.

Edit: Technicky sa v noci AH dostalo AMD na 74,60, čo je dôležitá technická hranica, bola by výhra ak by dnes zavrela nad ňou. Ďalšia hranica je 84,70. Ak zavrie nad 74,60 bude pravdepodobne veľa šorterov likvidovať pozície.
Naposledy upravil/-a Martin7 v St 29 07, 2020 11:39 am, upravené celkom 1 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Betruger
Active Member
Príspevky: 92
Dátum registrácie: St 07 03, 2018 10:50 am
Has thanked: 14 times
Been thanked: 3 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Betruger »

Martin7 napísal:Edit: Pozerám, že im mierne stúpol dlh, rozmýšľam prečo.


Presne nad týmto som rozmýšľal aj ja. Možno kvôli investíciam do vývoja.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1360
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 184 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Betruger, držíš nejaké AMD alebo Intel?

Myslím si, že AMD pracuje aj na čipoch ARM a ASIC. V roku 2018 hľadalo veľa inžinierov v tejto oblasti, vygúglil som si stránku, kde sa to dalo zoradiť podľa firiem, takže som videl všetky pozície, čo chce obsadiť. A hľadalo po celom svete. AMD bude podľa mňa súperiť nielen s Intelom ale aj inými firmami na viacerých frontoch. Tiež som roky sledoval, ktorá firma za rok prepustila/prijala zamestnancov + sa udávalo, či to bola inžinierska pozícia, alebo bežná, čo mohla byť aj napríklad upratovačka. V minulosti som takto zistil, že Intel bude robiť aj grafiky, prvé rumors prišli až o rok neskôr. To len taká pikoška :)

Tak je možno 1%-ná pravdepodobnosť, že ten dlh bude súvisieť s tým. Teoreticky možno aj AMD pracuje na čipe ARM+X86 ako Intel, ale to je len moja špekulácia bez akéhokoľvek podkladu.
Naposledy upravil/-a Martin7 v St 29 07, 2020 11:56 am, upravené celkom 1 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"