Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Nebol som pri zaciatku obchodovania a nemal som order, takze sa mi nepodarilo 25,38 ako som chcel. Pockam si na loop a skusim naskocit s mensou cenou.

Ked na marketwatch.com vidim volume, je to pocet zobchodovanych akcii, alebo pocet obchodov bez ohladu na ich velkost?

OUT 1100 @25.21

EDIT 16:10 Ako vidim, samozrejme predcasny zoskok. Hned potom to zacalo rast. Ako inak.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Dnes malo vacsi vyznam skocit do MU (Micron), tam to od rana pekne rastie. Kazdy jeden clanok co som cital odporuca silno kupovat.

Martin7: kedy si cakal vysledky testov Protalixu?
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Este je zaujimave preco AMD klesa ked indexy stupaju z cervenych cisel.
A stupa ked klesaju. :)
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Buggy, Protalix ešte pár mesiacov potrvá. V priebehu dvoch mesiacov ho budem musieť predať a hneď zase kúpiť. Kvôli daniam a odvodom, potrebujem započítať nejakú stratu. Predpokladám, že ho po kúpe budem držať dlhšie ako rok.

Micron ma vôbec neláka na trading keď je takto vysoko. Má pred sebou horšie obdobie, nové technológie mu nevyšli, Samsungu áno. Micron je zaujímavý len keď je výrazne dole. Môže byť zaujímavý budúci rok.

Buggy a Lukas, pozrite si pri AMD hodinový a denný sviečkový graf aj s RSI. Teraz pomaly konsoliduje, všimnite si to na grafe ako RSI pomaly klesá. Takto neutrálne zvykne byť 4-10 dní. Dobije sa na ďalší rast. Zajtra to môže byť inak kvôli opciám.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Vdaka za nazor, MU som videl median do roka 80 s vyhladom na 120 a slovne sa vsetci zhoduju na Strong Buy, ze to bude raketa. To je vacsi rast ako sa caka od AMD. S tym nesuhlasis?
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Zajtra by mohla byt prilezitost nakupit nizsie. Inak ako tak pozeram naokolo - zda sa mi to alebo je proste tazka doba na "obchodovanie"? Vysoka volatilita, vela protichodnych sprav. Spravy o tom ze vseobecne tech je prekupeny drahy, tariffs.
Ak sa bude sunut AH a premarket dole, po open by mohol byt pokles.

Budete skusat nieco zobrat blizko k 24?

Edit: tymi svieckovymi grafmi v trading view sa mysli 3MO pre hodinovy a 1Y pre denny?
Naposledy upravil/-a lukas-svk v Št 30 08, 2018 11:08 pm, upravené celkom 2 krát.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Buggy, podľa mňa sa Micron v pomere zisk-riziko vôbec neoplatí. Ak ho chceš, choď do neho, ale neinvestuj viac ako 5% účtu. Môže spadnúť z dôvodov ktoré teraz nikto vôbec nečaká. Tú firmu sledujem 5 rokov a podľa mňa sa oplatí len keď je úplne dole. Ja mám radšej firmy, kde je pravdepodobnosť uspieť výrazne vyššia.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukas, ide september a ten býva volatilný. Možno bude dobré aj naskočiť až do trendu, hneď na začiatku. Závisí od správ a situácie. V pondelok je voľno, zvyknú naakumulovať správy cez víkend (teraz predĺžený) a v utorok môže byť open vysoko.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Ako to vyzera? Nejak nie je volume, stale odraza od 25,2 ale zas nizko to tiez nepada. Velky chaos nevidim, ale fakt netusim, ako to bude, ci dnes kupit ci nie a za kolko.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Moj nazor ( opat laicky ) co tak pozeram na graf by dnesok mohol znemanat:

Bud zmena trendu a cena sa odrazi k smerom hore k 26

Alebo zacne klesat smerom k 24 v pripade pokracujuceho trendu smerom dole.

Zatial to vyzera na to prve ale to sa tazko odhaduje.
Close by mohol byt nad 25, mozno 25,30 ale to je len laicky odhad z toho co vidim.

Ak by bol prvy scenar pravda tak nakup by bol vhodny asi teraz niekedy v dipe.
Ak druhy tak neskor. Ale neodporucam radsej nic :) uvidime co povie M.
Naposledy upravil/-a lukas-svk v Pi 31 08, 2018 6:23 pm, upravené celkom 1 krát.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Podla toho, ze S&P500 sa odrazilo od vrcholu a drzi sa skor opatrne na psycho hranici a MU tiez nie a nie prerazit, tak ja myslim skor dolu alebo do boku.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Ide do strany, ako som písal. Je možné, že v utorok (v pondelok je voľno) to napumpujú správy a pôjde hore, ale ešte možno pár dní takto pôjde aby vyklesala viac. Z tejto situácie je výrazne viac pravdepodobné, že pôjde hore.

Lukas, v tom tradingview zadáš ticker AMD a odklikneš full chart. Tam vedľa tickeru máš D, tam klikneš a vyberieš si hodinový alebo dňový graf. V tej hornej lište choď na Templates/Oscillators.

Edit: Ešte používam stockcharts.com. Štandardne je v grafe SMA 200 a 50. V kratšom časovom intervale sledujem SMA: 8, 10, 20. Tu je ešte aj RSI a MACD. Najdôležitejšie sú ale paterny.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

M: jo dik, ved som aj myslel - ten selector hore a dole kde mas 1D, 5D,1Mo atd je to iste, 1D = 1m graf, 3Mo = 1hod, 1Y = 1d graf.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

A fakt neviete, ci volume na marketwatch je v pocte transakcii, alebo v pocte akcii?
Hawk
Active Member
Príspevky: 107
Dátum registrácie: Po 14 05, 2012 7:31 pm
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Hawk »

Zobchodované akcie kt zmenili majitela
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Vdaka Hawk, cize pocet akcii? Ak by predal jeden obchodnik 1000 akcii naraz a tiez iba jeden naraz 1000 kupil, tak to bude volume 1 alebo 1000? Sorry, len sa uistujem.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Buggy, ako píšeš. Keby iba jeden predal 1000 shares a druhý ich 1000 kúpil, volume bude 1000. To číslo je totiž vždy podobné yahoo a tam to tak je. Teda počet shares, nie počet transakcií.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Rado napísal: :D call opcie sa nedajú len kupovať, ale aj predávať. To je vo vašom prípade dosť zásadný rozdiel. Použil som buggyho vstup 25,52$. Neviem síce do kalkulačky dať 700ks, ale ako príklad postačí aj 500.
Predajom call opcií na striku 28$ s expiráciou 21 september v podstate nič neriskujete iba si môžete vylepšiť aktuálnu situáciu. V príklade by sa buggyho nákup 25,52 predajom call opcií zmenil na 24,83$.
To ako to vyzerá nájdete v prílohe. Celé sa to volá covered call. :D Držte sa.
Konecne som sa dostal k tomu pozriet si co to o opciach. Budem sa ale pytat zatial vseobecne ci som vsetkemu spravne porozumel.

Ono asi vela zaciatocnikov nad tym rozmysla stylom .. ako mozem predat nieco co nemam?
Ale kedze je to contract, tak vlastne mozem vypisat/predat call opcie so strike 28 ( co je naozaj asi nizka pravdepodobnost ze cena bude do expiracie nad ) a inkasovat premium ( cim sa efektivne znizi nakupna cena ).

Teraz ale co stym moze urobit ten kupec?
Ak bude cena nad strike, tak mu musim predat svoje akcie za 28.
Ak pod, po expiracii uz nemusim robit nic? Ak bude cena pod, opcie expiruju bezcenne a predajna cena mi zostane?
Do expiracie moze predpokladam pripadne este dane opcie predat niekomu dalsiemu.
Su tam niekde este nejake povinnosti vyplyvajuce smerom k niekomu?

Mohol by som toto spravit aj v momente ked tie akcie nemam nakupene? ( resp. vseobecne obchodovat opcie bez toho by som dane akcie na ktore sa opcie viazu drzal ? )
Predpokladam ze zrejme mohol - len ak by si kupec uplatnil ( v pripade call) opcie musel by som kupit tie akcie na trhu resp mozno by to urobil broker za mna (po expiracii) a mozno vyrobil peknu sekeru ;-)

Moze si niekto komu predam opcie v ktoromkolvek case do expiracie uplatnit pravo vyplyvajuce z opcii?
Pravo kupit odo mna, predat mi akcie za strike. ( mozno aj bez ohladu ci to je racionalne alebo nie )

Snad som nevygeneroval prilis vela otazok.
A pochopil tieto zaklady spravne.

Dik L.

Edit: sorry, tu na fore uz urcite budu na toto odpovede .. niekde
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

Predať môžeš čokoľvek. Funguje to podobne ako predaj akcií na krátko. Predáš opciu a na tvojom účte bude -1ks.
Čo urobí kupec s tvojou opciou ti môže byť v podstate jedno. Ak by si ju uplatnil, tak ti z účtu odídu akcie za cenu striku. V tomto prípade 28$, takže zrealizuješ zisk medzi nákupnou cenou a strikom + máš prémium z predaja opcie, ktoré ti v podstate znížili nákupnú cenu.
Ak cena nedosiahne strike, tak ti akcie ostanú a pozícia -1ks sa ti vymaže z účtu a môžeš celý proces opakovať. Je to ako keby si si nechával vyplácať dividendu. Najhoršia vec aká sa ti môže stať je, že akcia vyskočí nad napr. 35$ a ty budeš predávať za 28$. Stále však predáš so ziskom. V prípade, že sa cena prepadne, tak budeš na tom lepšie ako keby si opciu nepredal. Mal by si pôvodný nákup.
Stále však môžeš opciu kúpiť späť v prípade prepadu za 0,0 nič a akcie predať.
Uplatnenie resp. vymazanie bezcenných opcií za teba robí broker a ty nemáš žiadne ďalšie povinnosti.

Predať call opcie môžeš aj bez toho, aby si mal akcie. Je to však náročnejšie na margin. V tomto prípade je lepšie mať kombináciu long call a short call. Čo je spread. Broker ti blokuje sumu, ktorá je rozdielom medzi strikami, čo je tvoja maximálna strata, ktorú môžeš mať.

Uplatniť si opcie môže vlastník kedykoľvek, ale to urobí iba v prípade, že cena opcie už z pohľadu času, ktorý zostáva do expirácie je už na to vhodná. Opčné prémium sa skladá z vnútornej hodnoty, čo je rozdiel medzi aktuálnou cenou akcie a strikom + časová hodnota opcie. Čím dlhší čas do expirácie, tak bude časová hodnota vyššia. Call ocpia so strikom 28 a cenou podkladu 30 bude mať mesiac pred expiráciou hodnotu 4$ a v deň expirácie len 2,1 na začiatku obchodného dňa a na konci 2$. Z tohto dôvodu je lepšie opciu pred expiráciou predať ako si ju uplatniť. Nemusíš použiť väčší kapitál, ale zisk zrealizuješ rovnaký v absolútnej hodnote. Ešte jeden dôvod na predčasné uplatnenie existuje a to je dividenda. Ak sa to oplatí, tak to vlastník využije. O tom, že takáto udalosť nasleduje, ťa informuje broker mailom, takže dokážeš reagovať.

BTW ak chceš dostať lepšiu cenu pri nákupe akcie, ktorú ešte nemáš, tak je dobré vypísať naked put. Napríklad na AMD s expiráciou 21. september je cena put opcie na striku 24 0,71$. Ak by som ju predal, tak budem musieť v čase expirácie kupovať za 24$, ak cena bude pod strikom, stačí jeden cent. S inkasovaným prémiom však bude moja nákupná cena 23,29$. Ak sa cena nepohne, tak celý proces opakujem. Trieskať hlavu si budem iba v prípade, že cena vyletí nad 25,88 (môj BEP) a ja zrealizujem nižší zisk. Cena pod BEP znamená, že som zarobil viac ako keby som kúpil akciu za 25,170$ (aktuálny close).

Inak, čo sa týka AMD, tak je to dostatočne likvidný titul. Pred pár dňami to bola akcia na ktorú sa predalo najviac opcií s pomedzi všetkých akcií.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

https://www.alza.sk/intel-core-i9-9900k ... ia-a-testy
Tie ceny ak by boli pravdive by boli nejake vysoke..
Uz sa objavili nejake leaky zo sisoft sandry danych Intel CPUs ( otazka je ci su legit alebo nie )

Udajne je uz dropnuty "experimental hardware support" flag v linux jadre 4.20 pre Vegu 20.
Vega20 by mala byt 7nm grafika pre HPC.
To uvedenie uz moze byt tym padom blizko.. Bolo by zaujimave keby to pustili von este pred ER :)

Rado:
Najma mi nie je jasne co sa udeje pri predaji call ci put opcii vs broker vs financie na ucte.
Ak predavam a mam podkladove aktivum tak tam asi nic vynimocne nebude a broker zablokuje podkladove aktivum az dok doby kym opcia neexpiruje, alebo ju protistrana nevykona, pripadne nespravim "buy to close".

Ako je to v pripade naked. Tam to podkladove aktivum nemam, co potom broker blokuje? Cenu podkladovych aktiv na zaklade vyvoja na trhu? Tj. ta blokacia sa stale meni? Alebo pocet akcii * strike?

Alebo na zaciatku pocet akcii * strike, ak cena preskoci nad strike tak pocet akcii * cena_akcie_na_trhu ?
Tj vzdy maximalnu moznu stratu?

Anyway, dik za ochotu. Ja pripadne skusim este pocitat na nete keby sa ti to nechcelo pisat.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

lukas-svk napísal:
Rado:
Najma mi nie je jasne co sa udeje pri predaji call ci put opcii vs broker vs financie na ucte.
Ak predavam a mam podkladove aktivum tak tam asi nic vynimocne nebude a broker zablokuje podkladove aktivum az dok doby kym opcia neexpiruje, alebo ju protistrana nevykona, pripadne nespravim "buy to close".

Ako je to v pripade naked. Tam to podkladove aktivum nemam, co potom broker blokuje? Cenu podkladovych aktiv na zaklade vyvoja na trhu? Tj. ta blokacia sa stale meni? Alebo pocet akcii * strike?
Ak predáš call opciu a vlastníš akcie, tak sa nestane nič okrem toho, že ti na účet pribudnú peniaze a v portfóliu budeš mať -1 ks opcie. Broker ti akcie neblokuje. Môžeš ich predať, ale potom ti zablokuje margin.
Skúšal som spraviť zopár príkazov. Čím bližšie si ATM, tak tím väčší margin to bude. (obrázok nižšie)

Ja, ak by som mal dnes kupovať AMD, tak by som to spravil cez predaj put opcie so strikom 24. Na účet by som dostal 65$. Dosiahol by som rovnaký výnos ako keby som kupoval za 25,17$ a predal za 25,82$. Rozdiel je v použitej sume a teda v percentuálnom zhodnotení. Pri kúpe akcií by som spravil 2,6%, opciou 16,9%. Ďalší rozdiel je pri poklese ceny AMD. Ak by padla na 24, tak budem v zisku 2,8% (lebo môj nákup je 23,35$), ak by som akcie kupoval, tak som v strate 4,6%.
Ak však akcia porastie nad 25,82, tak budem na tom horšie lebo realizujem nižší zisk.
Prílohy
Len tak.png
Len tak.png (22.88 KiB) 11303 zobrazenia
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Hm, takze ziadny pullback dnes? Ta raketa bola zas kvoli comu? Kupovali ste, ci stale cakame? Mna tento vyvoj stale viac frustruje.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Zase zdvihnutý price target. V predpredaji som chcel nakúpiť do plna, mám spočítané, že 1600 shares by mi vyšlo do 25,51, takže som v predpredaji po 15-tej zadal pokyn 1600 @ 25,50. Nezrealizoval sa, už sa mi to stalo. Niekedy mi ten pokyn sám od seba odíde tak, aby sa zrealizoval za otváraciu cenu. To som ale nezadal. Napísalo mi, ,,pokyn dorazil na trh" a cena klesla až na 25,48 a nič. Potom cena ku koncu predpredaja rástla a nechcel som riskovať, že sa mi to kúpi za vyššiu (v podstate ani nemohlo, lebo som nemal viac peňazí na účte). Pokyn som zrušil, a hneď v sekunde po otvorení trhov som ho poslal znova. Najnižšie ale bola cena 25,57. Vyššie som už ale vstup robiť nechcel, dnes zase strašili obchodnou vojnou. Takže smola a musím to ešte rozdýchať. Budem striehnuť na ďalší vstup. Myslím, že ju budú tlačiť nad 32.

Držím teda len tých 500 @ 25,40.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Vstup myslis stale okolo 25,xx ci uz toto si vzdal? Naplno v pasme 26,xx?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Do plna už tu prikupovať nebudem. Max. 500 shares (ak bude príležitosť). Tu už nerobte zbytočne veľké vstupy.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

ja som naskocil 3200@26.86 SL 27 aktualne .. ale uz je neskoro.

Ludia su inak blazni .. podla mna ta akcia taku cenu nema.
Buggy - kvoli spravam o 7nm produktoch a dva price targety.
Tie spravy boli patrne z pohybu v AH. Tie targety prisli dnes .. ja som bol mimo inak by som kupil premarket.
Toto ale nemoze vydrzat ...
Naposledy upravil/-a lukas-svk v Ut 04 09, 2018 6:34 pm, upravené celkom 2 krát.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Lukas, je dobre, že to hneď istíš SL. Ešte aj Cramer sa pridal do pumpovačky, už druhý krát dnes.

Edit: áno, príliš veľa očakávaní, no skutočne je aj šanca, že sa vyplnia, dokonca, že dopadnú ešte lepšie ako sa očakáva. Ale keď sa nevyplnia, pôjde to rýchlo dole. Ale AMD pôjde hore dlhodobo aj keby ešte padlo. Má príliš dobrú stratégiu vo viacerých oblastiach. Je agresívne a flexibilné. Druhá budúca Nvidia možno až Apple. AMD ide aj v Číne pekne (cez licencie).
Naposledy upravil/-a Martin7 v Ut 04 09, 2018 6:45 pm, upravené celkom 1 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Aby sme opat o tyzden nepreberali, ze sme zmeskali 27, ked bez prepadu potiahne na 30tku a vyssie (OK, asi iba ja). Uz ma to vazne, vazne stve, co sa to robi. Po pravde, je to preto, ze som pri 20tke predal so stratou a odvtedy som nikdy nenaskocil, neveriac, ze to moze takto ist dalej. Je fajn si hovorit, ze tento rast nema opodstatnenie a potom sa tesit o mesiac, ze akcia padla spat na 24, ked medzitym sme vynechali najvacsi rast od....vobec.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Toto je uz histeria - kupuju bezni ludia asi, smart money by uz IMHO asi nekupovali :) pri pohlade na RSI
SL 27.5
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vstup by mohol byť v AH, v prípade, že akcia zavrie niekde nad 27,30, Buggy v tvojom prípade tesne pred close alebo za close cenu. Zajtra potom bude vysoko predpredaj a hneď po otvorení trhov si môžeš dať SL nad cenu za ktorú kúpiš.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Dakujem, pokusim sa. Snad prelomim prekliatie. Uz je to privela uslych ziskov a realizovanych strat...ale upozornujem, ze moji znami vedia, ze viem vesmir ohybat ku katastrofe, takze cakajte, ze este zajtra to poleti dolu, ak dnes kupim.
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

Ist do toho aj ked seansa konci na 28? Par sekund naozaj bolo 27,3 (ako to tak presne vies?) ale samozrejme prilis rychlo, nez aby som zareagoval.

EDIT: No nic, aj ked som to skusil, degiro alebo internet rupli pri zadani, takze nic.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Buggy, s tým 27,30 som to myslel inak. Ak by prišiel výpredaj a akcia by dnes zatvárala povedzme niekde okolo 26,40, tak by nebolo dobré kúpiť. Keď sa ale close blížil maximu, tak zajtra je veľmi vysoký predpredaj veľmi pravdepodobný a zároveň pokračujúci trend. Myslel som to teda tak, keď close sa blížil evidentne nad 27,30, tak nakúpiť. Ja som tiež nestihol, môj broker má od 22:00 - 22:15 technickú prestávku, pokyn môžem zadať až potom. Ešte skúsim 500 shares kúpiť. Mal by si zmeniť brokera kde môžeš nakupovať PM/AH. To je úplný základ pri takýchto akciách.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

ja drzim 3235 shares akurat mi vyrazilo stopku tak som tam kupoval a predaval uz v ramci dna ... bilancia cisto za dnesok +5,5k e, uvidim co bude zajtra. Je proste ale pravda ze drzat od 16,27 ked som prvy raz kupoval doteraz by bola vyrazne lepsia volba.

Skusal som nieco nakupit aj cez fio, ale to sa neda prakticky pouzivat.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Hej, cez Fio tiež nič moc. Ideálne je asi IB. Zadal som pokyn 500 @ 28,20 AH, ale teraz majú zase nejakú technickú prestávku tak nemôžem nič robiť. Zajtra bude PM možno cez 29 (závisí aj od trhov). Fio je dobré len na investovanie. Rozmýšľal som kúpiť pred close za 27,90, potom som na to nemal čas a nestíhol som zadať pokyn pred AH.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Martin: Ano AMD to ma dobre rozbehnute .. avsak uvidis ked sa intel zobudi. Oni podla mna maju na to vygenerovat nieco vyrazne lepsie nez co maju teraz.
Ja zvazujem nakup INTC podla situacie ( zacnem ich sledovat viac ) a chcel som NVDA, lenze tam ta idealna doba bola po ER pred uvedenim Turingu. Nesiel som do toho vtedy a teraz to uz nie je velmi zaujimave aj ked podla mna ma sancu pokorit 300 dolarovu hranicu vcelku rychlo.
Ono asi nebude uplne najlepsia volba "bezat" iba jednu akciu.

Inak btw ten AH .. stale tam niekto priklada do kotla. Som rozmyslal ze by som cez to fio este skusil nieco kupit.
borovickar
Príspevky: 10
Dátum registrácie: Ut 03 02, 2015 10:57 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa borovickar »

Bank of America zvysila target na 35 USD z 25USD, takze preto ten pohyb aj v AH. Pocitam ze dnes bude AMD stupat dalej.
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Nikde som to nejak nedokazal najst, vies nalinkovat pls?

Dik L.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1367
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 191 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Áno, zvýšila. To je systematicky riadený rast.
Lukas, je veľmi pravdepodobné, že Intel bude mať o tri roky lepšie čipy ako AMD. No podľa mňa na akciách za tie tri roky zarobíš výrazne viac na AMD. AMD by totiž malo výraznejšie zvyšovať ziskovosť z roka na rok. Pre mňa akcia, ktorá má potenciál rásť len na úrovni indexu nemá význam, miesto takýchto akcií by som si radšej kúpil QQQ alebo SOXX. Intel bude podľa mňa zaujímavý, ak AMD zoberie väčší trhový podiel v oblasti serverov ako sa očakáva a Intel dropne oveľa výraznejšie. V krátkodobejšom horizonte môže ešte Intel ísť hore. Intel teda môže byť zaujímavý, ale v správny čas.

Juggler dobre odhadol tento rast.
Tu je obrázok, prečo si myslím, že budú tlačiť AMD nad 30.

Edit: pre Intel bude podstatné, ako bude riadený, kto ho bude riadiť. V tech je to veľmi podstatné. Najväčší problém Intelu bola mizerná stratégia a mizerný odhad trhu. To, čo robil Krzanich s Intelom pripomínalo riadenú deštrukciu. To je ale problém väčšiny tech firiem (schopné firmy, ale zle riadené). Intel je jedna z najlepších technologickejších firiem (možno najlepšia), no s mizernou stratégiou nemusí mať dobrý výhľad.
Prílohy
amd592018.png
Naposledy upravil/-a Martin7 v St 05 09, 2018 11:34 am, upravené celkom 1 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"