Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Trading, tipy na obchody a investície, zverejňvanie pozícií, denníky traderov a investorov
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 INSG @ 10,535

Je to trejd, nie investícia. Ak pôjde nižšie, plánujem dokúpiť predbežne 100 @ 9,20 + 100 @ 8,30.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Airmike »

Martin7

chcem sa len opytat . nepozeral si sa nahodou na tuto firmu https://www.aseglobal.com/ ?

zaujimalo by ma ako je na tom technologicky, ak nahodou vies

dik
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 INSG @ 9,20

Spolu držím 200 INSG (100 @ 10,54 + 100 @ 9,20)

Edit: Airmike, nemám ju hlbšie zanalyzovanú. Len som si všimol, že posledné dni je zkupovaná cez obrovské ordre (na jej veľkosť a celkové objemy samozrejme).
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 100 TQQQ @ 80,00

Spolu držím 400 TQQQ (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
osamely chodec
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3795
Dátum registrácie: Ut 13 11, 2007 1:57 pm
Has thanked: 124 times
Been thanked: 327 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa osamely chodec »

Martin7 aky je plan? Kolko este kupis ak padne na tych 60? Mas aj nejaky sl? na tuto celu poziciu.
Existujú starí obchodníci a odvážni obchodníci. Je len veľmi málo starých, odvážnych obchodníkov. “ -Ed Seykota-
Porozumiet znamená zvyknúť si.
Láska nad zlato, myšlienka nad majetok.
Chodci a cyklisti vážia menej ako šoféri a šoférky. (prieskum EU)
danno
Active Member
Príspevky: 97
Dátum registrácie: Št 18 02, 2021 3:18 pm
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa danno »

Martin7 akeho brokera pouzivas?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 200 AMC @ 7,9329 (BUY 6,92), +202,60 USD, chytený SL

Zadaný pokyn BUY 100 INSG @ 8,30

Danno: brokera mám Fio.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa miobaspe »

Martin7 napísal: Pi 05 03, 2021 4:14 pm OUT 200 AMC @ 7,9329 (BUY 6,92), +202,60 USD, chytený SL

Zadaný pokyn BUY 100 INSG @ 8,30

Danno: brokera mám Fio.
Na akom PT si povodne planoval predat to AMC ak by ti nechytilo SL resp. kam by to mohlo este vyskocit?
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

INSG mi nechytilo, low bolo 8,50.

Miobaspe: Predbežne som plánoval AMC predávať kúsok pod 10, alebo kúsok pod 14. Medzitým sa ale opäť ozvali chlapci z WB a v jeden večer išla cez 11,50. Na druhý deň bol PM až 12. Povedal som si, že mám len malú pozíciu a keď sa budú chcieť chlapci vyblbnúť, tak že uvidím čo bude a že možno znova predám za alebo nad 20. Keď z toho zišlo, vrátil som sa k pôvodným targetom a dnes som čakal otočku na trhoch. Ale prišiel znova pokles a ak by trhy išli ešte niekoľko dní dolu, tak akciu ako AMC - teda bez ziskov vedeli stiahnuť silno dolu. Trhy a Nasdaq išli dolu a AMC narážalo na suport pásmo okolo 7,90, kde sa AMC ešte držalo ale Nasdaq silnejšie prerazil dolu. Tak som predal. To nakoniec stiahlo aj AMC ako som očakával ale vrátilo sa späť. Krásne sa vrátili aj trhy, Nasdaq sa krásne odrazil od najväčšieho suportu a trhy dali silný signál BUY. Podobne aj AMD a väčšina akcií. Ak by som AMC v tejto chvíli držal, nepredal by som. Ale neviem, nejaký veľký potenciál tam zas nevidím. Možno sa zas budú hrať chlapci z WB. Ak sa budú držať trhy, tak by mohla ešte vyrásť. Na nejaké veľmi dobré správy by bolo dobré ju predať.


Celkovo držím:
400 TQQQ @ 92,75 (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)
200 INSG @ 9,87 (100 @ 10,54 + 100 @ 9,20)
333 XELA @ 1,53
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00

Na chodca zareagujem cez víkend, pár vecí tam chcem ešte rozobrať.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

15. marca bude AMD event, uvedenie noveho EPYC-u MILAN

Prikupil som 400@74.13 .. este je plan postupne dokupovat nizsie. Ak by sla az prilis nizko(~pod 50) tak budem predavat.
By ma zaujimalo ako to bude s tym obchodom AMD + XLNX pretoze tomu zverejnenemu pomeru 1.7 AMD shares za 1 XLNX sa ceny akcii zatial neblizia.
A tiez aky to moze mat vplyv na cenu aktualne. Nikto to nema nastudovane?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

AMD by ešte mohlo spadnúť (ak bude pád QQQ pokračovať) niekde na 58, čo bola dávnejšia rezistencia a práve dnes som si hovoril, že 48,50 by bol ideálny vstup, dávny vrchol v minulosti. Toto všetko už pri AMD sú ceny na nákup, nie na predaj. Už nie je ani predražené (P/E cez 30, forward pod 30). Všetko ale závisí od Q-čiek, tie sťahujú AMD. Veľa akcií, čo veľmi vyrástli teraz skorigovali aj cez 50%. Nio krásne vyklesalo. Tiež som zvedavý, ako to bude s XLNX, či sa ten deal vôbec uskutoční. Tento pokles bol/je korigovaný Fedom, v súčasnosti majú nástroje ako ceny akcií nechať klesnúť aj ako ich vyhnať hore takže ťažkej krízy by som sa v dohľadnej dobe neobával. Nebezpečnejší pre trhy by bol skôr ďalší neprimeraný rast bez tejto korekcie.

Úplne zhora začalo AMD klesať po ohlásení odchodu Swana z Intelu, keď nový CEO začal vydávať sebavedomé vyhlásenia a nastala trochu panika, či si AMD udrží pozíciu. Prispeli k tomu najmä vyhlásenia, že ďalšie čipy Intelu budú na 3nm od TSMC. Je to dobrá správa pre Intel, ale tým doženú len výrobný proces. Intel totiž už nemá ,,najlepšie mozgy" vo firme. AMD má technologický náskok ktorý Intel bude len dobiehať. Raz viac, raz menej. AMD je niekde úplne inde a investuje do vývoja mimoriadne efektívne + má mimoriadne schopný tím ľudí. Celá špička z dobrých čias Intelu je už v iných firmách a nových nemá ako pritiahnuť. Ďalšia generácia čipov ten rozdiel medzi AMD a Intelom len zvýrazní. Zen 4 bude pre Intel masaker.

Edit: v stredu má AMC earning, tak som zvedavý. GME bude mať ER 25.3. (podľa earningswhipers.com). Pri GME ide u mňa čisto o zvedavosť, neplánujem ho trejdovať.
Naposledy upravil/-a Martin7 v Ut 09 03, 2021 1:15 am, upravené celkom 2 krát.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 99 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ak bude AMD klesať viac ako NASDAQ 100 tak to bude negatívne pre cenu AMD, lebo NASDAQ 100 index je kapitalizáciou vážený a pri relatívnom poklese akcie voči indexu sa bude akcia predávať investormi a ETFkami závislými na NASDAQ 100. Platí aj opak, ak akcia stúpa viac ako index.

Zaujímavé je, že kúpou ETFka či investičného fondu vlastne kupujete aj akcie držané fondom či ETFkom. Mnoho obchodnej aktivity v konkrétnych akciách môže byť kvôli nepriamym investíciam do fondov či ETFiek. V prípade fondu či ETFka platí aj opak. Predajom zrážate cenu akcií. Fondy, nie však ETFka nemajú radi časté predaje. Fondy často obmedzujú obchodovanie v nich.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa miobaspe »

S tym AMC to uz ja nejako ruzovo nevidim - earnings v stredu vecer pozitivny nebude. Chlapci z WB ju uz asi tiez nemaju ako tlacit hore.
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Miobaspe: súhlasím, dal som to ako upozornenie. Ja špekulujem, že po ER spadne na suport 5,30 - 5,50. Tam plánujem nakúpiť. GME tipujem, že spadne dramaticky o desiatky % (po svojom ER). Ak AMC urobí niečo iné, resp. pôjde hore, tak bude pre mňa nezaujímavé a nič sa nedeje.

Edit: dnes ide hore Xela na dobrý deal. :)
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 333 XELA @ 5,53 (AH) (BUY 1,53), +1332,- USD (+261,43%)

Xela dnes zavrela +180%. Dnes to bola najvýkonnejšia akcia na trhu. Má potenciál ísť hore, ale je strašne zadĺžená, takže pravdepodobne čoskoro urobí offering a po ňom poklesne a kúpil by som ju znova. Pokúšal som sa ju predať cez deň za 5,53 ale high bolo 5,50. Mám rád túto akciu. Keď bola úplne dolu (pred splitom) pod 20-timi centami, Goldman Sachs v nej navýšil pozíciu o 600%. V ten deň bola najnižšie. Ja už som ju vtedy ale mal kúpenú za 1000 @ 0,43.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Martin7 napísal: Ut 09 03, 2021 11:01 pm OUT 333 XELA @ 5,53 (AH) (BUY 1,53), +1332,- USD (+261,43%)

Xela dnes zavrela +180%. Dnes to bola najvýkonnejšia akcia na trhu. Má potenciál ísť hore, ale je strašne zadĺžená, takže pravdepodobne čoskoro urobí offering a po ňom poklesne a kúpil by som ju znova. Pokúšal som sa ju predať cez deň za 5,53 ale high bolo 5,50. Mám rád túto akciu. Keď bola úplne dolu (pred splitom) pod 20-timi centami, Goldman Sachs v nej navýšil pozíciu o 600%. V ten deň bola najnižšie. Ja už som ju vtedy ale mal kúpenú za 1000 @ 0,43.

Neuveriteľné Martin. Tlieskam :potlesk:

Vidíš. Nie si žiadny expert na investície, ani ekonóm...len normálny zdravý rozum. Obdivujem tvoju psychiku trpezlivo podržať investíciu, ktorej veríš. Pritom si neriskoval veľa. :wink:

Pozeral som ako som ja na nej dopadol. Ja som si našiel dôvod na predaj :roll:
JUGGLER napísal:XELA in 3000 po 0,4305
XELA out po 0,2875 ( -429 USD )
- tudy cesta nevede...momentum vyprchalo...nechce sa mi ju sledovať...asi skrachuje
Blahoželám ! :like:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Airmike »

@pokus

tak v tom pripade ma mozes dat do listu zaciatocnikov. XELU som vcera na zaklade tipu od martina kupil za 200 EUR :D a spolu s nou dalsich 43 technologickych firiem. :D tiez za 200 :) . ten watchlist som mal spraveny uz dva tyzdne , ale ja ziadne velke analyzy nad tymi firmami nerobim, len kvantitativne. a preto ma napadlo pozriet sa ci tu XELU nahodou nemam vo watchliste. a mal som. tak som ten list zacal nakupovat. sice len za 8800 Eur, ale aspon sa mam na co pozerat.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 200 XELA @ 3,98 (AH)

Pár kusov som zobral, hoc som chcel čakať na 200 @ 3,40 + 200 @ 3,00. Ďalší dokup plánujem na 3,00. Blíži sa ER a lepší výhľad môže akciu poslať vyššie. Ešte na vás všetkých zareagujem, ale teraz len stručne na Pokusa: ono to síce vyzerá sem tam malý trejd, ale ja ich za rok urobím niekoľko. Len za tieto dva mesiace +10 dní je z týchto malých trejdov zisk cca 17.800 USD, nerátam zisk z pákových ETF! OK, podaril sa zisk na AMC 10,5k, ak by tak dobre nevyšiel, tak povedzme -9k a je to 8800 USD. To sú len trejdy. Časť sa snažím mať ako investície a časť trejdujem. Je to výhoda keď je väčšie riziko pádu trhov, mám znížené pozície. Mám to teda aj ako určitý spôsob money managementu. Ďalšia vec ktorú ste zatiaľ v praxi moc nevideli sú ,,dokupy". AMC, keď som išiel z 2 USD a najskôr predal za 3 USD bolo práve preto, že som chcel v poklese kúpiť 1000. V ďalšom obchode keď som kúpil za 3,20 som mal nastavený ďalší BUY (500) pokyn o 2 centy nižšie ako bolo low v ten deň. Neviete, lebo som nehlásil, lebo nebolo čo hlásiť keďže sa nekúpilo. Xelu, keď som kúpil späť 1000 @ 0,51 (teraz 333 @ 1,53) som mal zadaný pokyn tuším na 4000 @ 0,35, (možno to bolo celé o cent vyššie) to bol dlhodobejší suport a celý deň išla 0,36-0,37 (cena pred splitom). Veľa krát mi skrátka ušla príležitosť dokúpiť viac niekedy veľmi tesne (veľa krát o 1 cent), niekedy skrátka akcia neklesla o viac % ako som dúfal. Na prvý vstup nemám tak prísne požiadavky ako na druhý a tretí vstup. Ďalšia vec je, že ešte pred rokom som mal viac otvorených pozícií a cash som mal menej ako 10k, čiže som ani nemal za čo trejdovať. A na 100% som nechcel byť long.

Celkovo držím:
400 TQQQ @ 92,75 (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)
200 INSG @ 9,87 (100 @ 10,54 + 100 @ 9,20)
200 XELA @ 3,98
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00

Edit: keď budem na konci roka robiť vyhodnotenie a pre Joga vyhodnotím pákové ETF-ka, môžem spočítať aj zisky, ktoré sú ,,z malých trejdov".
To čo si písal o veľkostiach pozícií v súvislosti s možným krachom ešte rozoberiem inokedy, chcem to podrobnejšie.

Edit2: aby to náhodou s tou Xelou niekto nezačal preháňať, treba si uvedomiť, že týmto dealom získajú 90 miliónov, ale stále majú dlh 1,63 miliardy!
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Juggler píše:
Pozeral som ako som ja na nej dopadol. Ja som si našiel dôvod na predaj :roll:


Juggler, toto sme už preberali. Dávať sem, že ty si nejaký trejd zavrel v strate a ja v zisku nemá význam. Na sto trejdov čo sem dáš máš maximálne (len) 5 stratových, takže know how evidentne máš :wink: . Tiež teda ja spomeniem SNES, kupovali sme zhruba rovnako a ty si urobil veľký zisk a ja ešte väčšiu stratu :lol: . Mal by som na základe toho teraz tvrdiť, že treba rýchlo predávať? Mimo to, ak sa aj pozriem na tvoje trejdy ktoré ti nevyšli, tak väčšinou klesli ešte o jeden suport nižšie a potom išli presne tak ako si plánoval. Keď si sem dal nejakú predikciu na nejakú akciu tak v drvivej väčšine urobila to, čo si napísal. Napríklad KEYS, tiež som ho chcel kúpiť, ale kúsok nad tým nižším suportom sa otočila. Išiel o jeden suport nižšie a ty si začal nakupovať síce akurát, ale prišiel tam väčší krátkodobý pokles (po tom ER), inak by to bol krásny trejd. Mimo to ten pokles bol neopodstatnený. Keď ťa to držanie viac stresuje, skús začať menšími pozíciami a možno tomu prídeš na chuť. Mimo to XELu si (mi) tu predstavil ty :) . Máš úžasný cit pre trh, len popracuj s trpezlivosťou. :palec_hore: Na druhej strane, čím vyššie trhy pôjdu, tým viac treba byť opatrný.

Inak mne sa na tej firme páči ako sa snaží a ako zodpovedne pracuje s tým dlhom. Zároveň je to softwarová firma, takže potenciál na relatívne rýchlu zmenu zo straty do zisku tu je. Potenciál je obrovský a toto som sem nechcel písať keď išla cez 6 USD aby to tam náhodou ľudia nenakupovali a nemali zbytočné straty.

A keď už si túto tému načal... :)
Prílohy
buf.png
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Jasné Martin. :beer:

Trh je krásny tým, že zarábať ( a prerábať ) sa na ňom dá mnohými spôsobmi. Ľudia zvyčajne chcú väčšie zisky a preto skúšajú trading. Najčastejšie skončia pri menších ziskoch a stanú sa z nich investori. Ja mám v živote opačný problém: som trejder , ktorý by sa chcel naučiť umeniu investovať. :lol:

Ty máš talent na investovanie a výsledky lepšie ako trejder. Ideálna konštelácia ! Nech ti to vydrží.

Rozdiel medzi investingom a tradingom:

Buffett ako jeden z nauznávanejších investorov sveta hovorieval:
,,Ak nie ste ochotní vlastniť akciu 10 rokov, tak ani nerozmýšlajte o jej držaní na 10 minút,,

Steinhardt ako jeden z najuznávanejších traderov sveta hovoril:
,,Pravda je taká, ža ja som nikdy nevlastnil akciu 10 rokov, ale mal som veľmi ziskové skúsenosti s vlastnením niektorých akcií na 10 minút,,
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rado »

JUGGLER napísal: Pi 12 03, 2021 12:21 am Ja mám v živote opačný problém: som trejder , ktorý by sa chcel naučiť umeniu investovať. :lol:
Na jednej prednáške som počul motivátora, ktorý hovoril, že treba oveľa viac energie venovať tomu v čom sme dobrý ako tomu, čo nám nejde. Má oveľa väčší efekt spraviť z dobrého tradera ...tradera perfektného ako zo zlého investora...priemerného investora. Investovaný čas a energia budú cca rovnaké. Kľudne sa môže stať, že medzitým sa z dobrého tradera stane priemerný.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Airmike »

@rado

to je velka pravda, ale zase na druhu stranu treba si priznat, ze investorom sa moze stat kazdy, a traderom nie. neda sa to brat, ze tieto povolania su ekvivalentne, lebo objektivne nie su. drviva vacsina traderov sa stava investormi casom, pretoze uz niesu schopni vykonavat svoju pracu najlepsie ako vedia.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Martin7

500 PLX @ 8,80

máš skvelé výsledky a v dobrom ti ticho zavidim :) Nechcem rýpať a verím že v tom más svoj systém, ale nechapem pravdupovediac, preco si Plx nedokupoval ked bola vyrazne nizsie niekde okolo 2Usd a teraz si mohol uz z toho so ziskom vyskocit niekde na zaciatku 02/2021 ked cena dosiahla cca 6,45Usd. Lebo podla mna nizsie ako 2Usd asi nepojde. Pytam sa len preto, lebo na tvojom mieste by som postupoval takto. /plx som v minulosti trejdil nejaku dobu tiez/
miobaspe
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Pi 01 01, 2021 10:26 pm
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa miobaspe »

Chcem sa opytat, ci XELA klesa kvoli tomuto, ci to je bezna vec a ci to nejako meni jej vyhliadky do buducna:

https://finance.yahoo.com/news/exela-te ... 00359.html
Referral link pre založenie účtu u Interactive Brokers:
https://ibkr.com/referral/peter2274
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

OUT 200 INSG @ 10,47 (BUY priemer 9,87), +120,- USD

Plánoval som vybrať zisk na 11,87, ale bola max. 11,40.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

BUY 200 XELA @ 2,85

Celkovo držím:
400 TQQQ @ 92,75 (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)
400 XELA @ 3,415 (200 @ 3,98 + 200 @ 2,85)
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Dnes sa uskutocnil Intel event
Intel Unleashed: Engineering the Future

Vcelku odvazne plany najma co sa tyka vyroby, plany na nove Fabs 20b investicia, nova samostatna entita - foundry services priamo reportujuca CEO, planuju dodavat pre US a EU, udajne je velky dopyt, chcu robit aj pre vladu (udajne vec narodnej bezpecnosti), planuju umoznit zakaznikom vyuzivat ich advanced packaging(foveros, emib) a bleeding edge node-y a kopa dalsieho .. len som tak rychlo napisal co ma napadlo. Bude treba to este raz cele pozriet.
Intel AH up ~7,5%, AMD down 1,8%

V tomto svetle uz nevyzera AMD az tak skvele, ale to je zatial len kvoli prvemu dojmu z tohto Intel eventu.
Intel planuje masovu produkciu na 7nm EUV v 2023 a tape out meteor lake-u Q2 2021.

Verim ale ze ich terajsie plany a roadmapa sa zacne prejavovat az o tie 2 - 3 roky .. a medzitym sa sna zozvieme viac.
Na mnohe otazky al Intel CEO nedal detaily a je pravda ze TSMC produkuje na 5nm node a risk production na 3nm.
Cize uvidi sa casom.
Najma som zvedavy ako na to zareaguje cena AMD, kedze par mesiacov klesa a opat sa blizi k vacsiemu supportu. A pod nim, dva GAP-y a cesta k 58 ...
lukas-svk
Gold Member **
Príspevky: 423
Dátum registrácie: Ut 22 12, 2009 8:57 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa lukas-svk »

Link na event: https://www.intel.com/content/www/us/en ... uture.html

A pozeram ze uz aj Cramer komentuje .. blbe ale je ze Cramer sa da uz pomaly pouzivat ako indikator bliziacich sa poklesov :-)
https://www.cnbc.com/video/2021/03/24/j ... izona.html
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

lukas-svk napísal: St 24 03, 2021 4:41 pm A pozeram ze uz aj Cramer komentuje .. blbe ale je ze Cramer sa da uz pomaly pouzivat ako indikator bliziacich sa poklesov :-)
https://www.cnbc.com/video/2021/03/24/j ... izona.html
Cramer sa dá trejdiť. To som písal pred 15 rokmi:

,,CRAMER,, TRADING – alebo ako využiť davovú psychózu.

Názov som si vymyslel sám. Pri každodennom tradingu sme s kolegom došli k záveru, že na Jimovi Cramerovi sa dá často veľmi pekne zarobiť.
Nemám na mysli klasický prístup, keď ho budete nasledovať ako davy traderov, ktorí naskakujú do akcií o ktorých sa Jim zmieni. Tak môžete profitovať, len keď ste medzi prvými, alebo keď sa budete držať jeho tipov dlhšiu dobu.
Mám na mysli vyhľadávanie príležitosti ísť proti davom, keď sa na to vytvorí vhodná situácia. Princíp je jednoduchý. Cramer niekedy pohne s cenou o 10% a viac vo veľmi krátkom časovom horizonte. Vôbec nemám pochybnosti, že na tom úzky kruh insiderov riadne bohatne.

Ale ako môžeme aj my ,,outsideri,, na tom zarobiť?

Jim Cramer väčšinou vytvorí atmosféru vysokých očakávaní, alebo sklamaní, ktoré, keď sa nenaplnia, tak sa cena vracia do ,,normálu,, a často aj extrémne do opačného smeru. Trpezlivým vyhľadávaním takýchto príležítosti sa dá celkom slušne obohatiť.

Poviem dva príklady:

1.Akcia BBY vyskočila 12. decembra 2005 v afterclose o 10%, keď sa Cramer vyjadril, že očakáva lepšie výsledky. Na druhý deň boli výsledky slabšie a akcia sa nielenže vrátila k zatváracej cene, ale poklesla o ďaľších 10%. To znamená v súhrne potenciu 20% profitu za niekoľko hodín pri špekulácii na pokles.

2. Jim Cramer sa 30.marca 2006 pozitívne vyjadril o akcii MOV. Bolo to presne štyri dni pred zverejnením kvartálnych výsledkov. Akcia za ten čas vyrástla z ceny 21$ na takmer 25$ (+20%), tak horúčkovito ju davy nakupovali. Ale zverejnenie 4.apríla nezodpovedalo vysokým očakávaniám. Zisk bol pekný, ale tržby a vyhliadky mierne slabšie. Short pri cene 25$ po zverejnení bol nádhernou obchodnou príležitosťou . Technickou, fundamentálnou i psychologickou zároveň. Potenciálny zisk: +30% za jeden mesiac.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vyhodnotenie 2021 po Q1:

za 2021: +20.136,23 USD (+20,38 %)
od 2016: +116.684,80 USD (+688,83 %)

Stav účtu k 31.3. 2021 (USD)

Akcie (close 31.3. 2021 podľa Yahoo):
TQQQ: 400 x 91,26 = 36.504,-
XELA: 400 x 2,18 = 872,-
PLX: 500 x 4,48 = 2240,-
YMTX: 50 x 18,10 = 905,-
Spolu akcie: 40.521,-
Cash: 78.433,43
----------------------------------------
Spolu: 118.954,43


Stav účtu na začiatku roka 2021: 98.818,20
Poplatky: uvádzam na koci roka, sú však započítané
Výber/vklad v roku 2021: 0,-
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Zavreté obchody v prvom kvartáli 2021:
OUT 50 MYO @ 11,20 (BUY 8,20), +150,- USD (+36,6%)
OUT 500 AMC @ 3,00 (BUY 2,00), +500,- USD (+50%)
OUT 100 SKT @ 15,16 (BUY 12,73), +243,- USD (+19,09%)
OUT 100 INSG @ 21,82 (BUY 11,80), +1002,- USD (+85%)
OUT 500 AMC @ 24,22 (BUY 3,20), +10.510,- USD (+656,88%)
OUT 200 TQQQ @ 106,50 (BUY 33,70), +14.560,- USD (+216,02%)
OUT 100 URTY @ 113,72 (BUY 30,20), +8352,- USD (+276,56%)
OUT 50 UPRO @ 85,62 (BUY 38,40), +2361,- USD (+122,96%)
OUT 300 AMD @ 88,20 (BUY 78,20), +3000,- USD (+12,8%)
OUT 200 TQQQ @ 108,00 (BUY 104,00) +800,- USD (+3,85%)
OUT 200 AMC @ 7,9329 (BUY 6,92), +202,60 USD (+14,64)
OUT 333 XELA @ 5,53 (AH) (BUY 1,53), +1332,- USD (+261,43%)
OUT 200 INSG @ 10,47 (BUY priemer 9,87), +120,- USD (+6,08%)

13 obchodov ziskových, 0 stratových

Celkovo držím (nákupné ceny):

400 TQQQ @ 92,75 (200 @ 100,50 + 100 @ 90,00 + 100 @ 80,00)
400 XELA @ 3,415 (200 @ 3,98 + 200 @ 2,85)
500 PLX @ 8,80
50 YMTX @ 26,00
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Adammd
Guru Member ****
Príspevky: 1825
Dátum registrácie: Ut 11 10, 2016 2:47 pm
Has thanked: 202 times
Been thanked: 114 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Adammd »

Pekne :-) gratulujem
Predaj AMC si nemohol nacasovat lepsie :-D
f.i.r.e.
has no top because fiat has no bottom
“There are three classes of people: those who see, those who see when they are shown, and those who do not see.” - Leonardo da Vinci
warrick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 02, 2021 11:49 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa warrick »

Cau Martin7, rad by som sa opytal cez akeho brokera obchodujes, IB? (Je tu uz dost stranok tak nejdem sa nimi luskat :D)
A davas iba long pozicie alebo aj shortujes?
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Warrick, tak som si to dal do podpisu. Inak riešime to skoro na každej stránke tohto vlákna. Za posledné dva týždne sa ma to cez ss opýtalo snáď 10 ľudí. Mal by som si s Fio-m dohodnúť nejaký partnerský program, zarábal by som na tom snáď ešte viac ako obchodovaním :lol:.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Paráda Martin ! Zapísané. Dík.

...simply Fio :wink:
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
warrick
Príspevky: 6
Dátum registrácie: Po 08 02, 2021 11:49 am

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa warrick »

Martin - jasne, moja chyba :D
Tak ja som tie vlakna cital len som sa vtedy nad tym nezamyslal a ked ma to napadlo tak uz som spätne nelistoval.
Používateľov profilový obrázok
Skrblík
Active Member
Príspevky: 111
Dátum registrácie: Ne 22 11, 2020 8:21 pm
Kontaktovať používateľa:

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Skrblík »

Ahoj Martine, gratuluju k pěkným výsledkům. Chtěl bych se tě zeptat, jestli se podělíš, co tě vede k tomu mít skoro 2/3 účtu cash a zaroveň držet většinu v TQQQ? Očekáváš ještě propad trhu a hodláš nakupovat? Předpokládám že na páku neobchoduješ, takže držet cash jako ochranu proti margin callu nemá u tebe důvod.
finlib.cz, informace ze světa investic
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Vďaka páni. Skrblík, myslím, že už trhy (vrátane Q-čiek) pôjdu hore. Prečo to tak mám ešte rozpíšem najbližšie dni + odpoviem ostatným.

Dnes som vymenil 16.000,- USD na 13.330,- EUR, bude výber. V banke mi ale k presunu peňazí nepriradili nejaké údaje (meno + adresu + ešte niečo), tak tam musím skočiť osobne, nedá sa mi teda posielať si na bežný účet. Niečo aj na dane + niečo načo potrebujem. Chcel som meniť v pondelok ráno pri kurze 1,174 ale zistil som, že výhodné kurzy nejdú, lebo u nás bolo voľno a mali zatvorené. Dnes ráno som chcel meniť keď dropla pod 1,1800, ale som si povedal, že počkám, ak by náhodou ešte išlo EURO viac dolu. Pôvodný target bol jemne nad 1,162 - 1,165. Dnes som teda čakal, či brejkne 1,182 a keď brejkla, hneď som zamieňal. Menil som teda pri 1,183 avšak s Fio spreadom to bolo za 1,2004 (zhruba 1,5%).

Zapisujem si sem stav účtu: kvartál začínam s 62.433,46 USD cash (teda nezainvestované peniaze mimo akcií).

Vďaka osamelý chodec za tip, že s výmenou Eura som mal ešte počkať :like: .
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
buggy
Active Member
Príspevky: 139
Dátum registrácie: Ne 18 01, 2009 6:21 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa buggy »

@Martin7 a ostatni sikulaci na AMD
Ahojte, za mesiac ma AMD earnings a ako vieme, uz pomerne dlho akcia klesa. Za mna v takom skaredsom klesajucom kanali, kde ma priestor na rast potencialne do 86, kde ma viacero rezistencii. Myslis, ze toto ER bude katalystom pre opatovny rast, alebo sa uz zbavit akcie? Mam nakup 77.33, ak to nema vysoky potencial rastu najblizsie mesiace, uz nebudem cakat na danovy test a predam.
Co si myslis?
Dakujem moc vsetkym za nazory.
Martin7
Guru Member ****
Príspevky: 1358
Dátum registrácie: So 19 03, 2016 11:49 am
Been thanked: 179 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Martin7 »

Skrblík napísal: Pi 02 04, 2021 2:07 pm Chtěl bych se tě zeptat, jestli se podělíš, co tě vede k tomu mít skoro 2/3 účtu cash a zaroveň držet většinu v TQQQ? Očekáváš ještě propad trhu a hodláš nakupovat? Předpokládám že na páku neobchoduješ, takže držet cash jako ochranu proti margin callu nemá u tebe důvod.
Skrblík, samotné TQQQ je 3x leverage QQQ (viem že vieš, ale aby bolo jasné aj ďalším), ale viac to na margin nemám. Občas som zobchodoval pákové ETF, inak na páku neobchodujem. Zrovna dnes som pozeral ceny a Fio to má na páku (margin) extrémne predražené (nie žeby som plánoval). Myslím si, že už sa budú trhy držať. Je zaujímavé, že dali aj druhé stimuly, akoby nechceli riskovať pád trhov. To treba brať do úvahy. Myslím, že je to také odsúvanie pádu trhov aby nebola obrovská kríza, preto celé to nalievanie peňazí do akcií od marca 2020, to je samozrejme každému jasné. Ale nakoniec nechcem povedať pád, ale väčšia korekcia príde, keď bude môcť prísť (chcú to viac načasovať) a nenapácha také obrovské škody. Tipujem na leto-jeseň, alebo najneskôr začiatkom budúceho roka (január - apríl). Sme už dlho v poslednom ekonomickom cykle, ale už si skôr myslím, že také veľké pády ako v roku 2000 alebo 2008 už nebudú. Na trhu je oveľa viac peňazí ako aj ľudí čo investujú/trejdujú ako v roku 2008. Korekcie budú bývať pod 50% a bude to rýchlo dolu, rýchlo hore, žiadne roky spadnutých akcií. Majú oveľa viac nástrojov na ovplyvnenie trhov ako v minulosti. Tak nejak to vidím, ale napokon uvidíme.

Vzhľadom na ten posledný ekonomický cyklus som stále viac opatrný a zároveň som si povedal, že nechám rezervu na niečo zaujímavé. Je niekoľko akcií, ktoré by ešte mohli klesnúť, skrátka viac vyčkávam na zaujímavú príležitosť.

Skrblík, Buggy k AMD a semi odvetviu:
Tento kvartál najviac padli technologické akcie + ETF zelenej energie. Poslednou dobou veľmi vyrástli a viac sa investori zamerali na dividendové tituly. To nahrávalo aj Intelu. Semi sa ale dostalo do určitej krízy, celosvetovo je problém a zároveň nedostatok čipov. To by mohlo trvať až rok (ťažko povedať koľko), takže je v tomto odvetví dôvod na korekciu. Zároveň semi odvetvie posledných 5 rokov veľmi vyrástlo (najmä vďaka AMD a Nvidií). Pri AMD sa začali vynárať obavy (keď padal z 90-ky), že Intel sa dostane do silnejšej formy nástupom nového CEO-a a AMD nebude schopné konkurovať alebo, že si neudrží prvú pozíciu. To je samozrejme nepravdepodobné, ale nový CEO Intelu bol trocha moc aktívny, prezentoval viac technológii (ale nie noviniek) (facebook, tlačové správy), no reálne nemajú veľmi čím ohroziť. Rocket Lake (ako som odhadoval už dávnejšie) nieje žiadne terno (síce to nemá výkon ako raketa, má to však aspoň spotrebu ako raketa :lol: ). Čo ma trochu zamrzelo, že AMD odsunulo novú generáciu čipov o rok a príde iba refresh. To samozrejme úplne stačí a je to logický krok, ale keby s tým predsa len prišli koncom roka, poslali by Intel do lowendu úplne a hlavne akcie by sa prudšie tlačili hore. To ale súvisí s tou ,,čipovou krízou". Kto ste nakupovali od silného suportu 74 až pod 80 sú výborné nákupy (minimálne z dlhodobého pohľadu). Ja som zobral TQQQ z dôvodu, že si myslím, že na ňom urobím väčší zisk ako v rovnakom čase na AMD. Aj ja som váhal na 74-kovom suporte nakúpiť, ale to je to čo som písal vyššie, čakám na nejaký extrém. 74 bol pravdepodobne low ale ak by ešte semi alebo AMD viac kleslo ako očakávam, skrátka nastane väčší extrém, kúpim ho ešte nižšie a zarobím viac pri nižšom riziku. A to je 58, čo spomínal aj Lukáš. Nie je pri tom dôvod aby až tam išla, ale ako som písal, môže prísť nejaký extrém na viacerých akciách ktoré sledujem. Teda sledujem a čakám. Možno po ER. Aj INSG môže znova byť skvelá príležitosť za správnu cenu. Pre mňa by bol výborný scenár napríklad trhy pôjdu hore a AMD spadne a nakúpim ho. Trhy pôjdu ešte vyššie a AMD ešte poklesne, ja predám TQQQ a zato dokúpim extrémne lacné AMD.
If you don´t find a way to make money while you sleep, you will work until you die. Warren Buffett
Napísať odpoveď

Návrat na "Trading, tipy, zverejňovanie obchodov a investícií"