Dividendy

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Ahojte.

Zalozil som svoj blog. Specializujem sa na investovanie do akcii, postupne ukazem ako si mozes vybudovat pasivny prijem z dividend + postupne zhodnotenie majetku.
Budem zverejnovat, ake akcie vlastnim, kupujem a kolko dostavam z dividend.

http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Ahojte

Shard
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Chris »

Hmmmm vyies definiciu pasivneho prijmu? ci budes drzat tie akcie do nekoncna nehladnuc na situaciu na trhu?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Používateľov profilový obrázok
Ladis
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3759
Dátum registrácie: Št 14 12, 2006 5:18 pm
Bydlisko: Alicante
Been thanked: 10 times
Kontaktovať používateľa:

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Ladis »

Držet akcie starých a velkých podniků s dividendami až do smrti, to je ta nelepší strategie.
Jen tak vyroste dnešní výnos dividendy 3% ročně, na 24% ročně za 24 let, a výnos dividendy 100% ročně za 40 let (alespoň pro děti, když investor šel do nebe).
V případě firem Enron a Worldcom bylo nutno akcie včas prodat a nebo když klesne jedna ze 20 akcií z portfolia koupená za 6.000 euro na nulu, tak se nic neděje, když má člověk z jiných 19 akcií už v prvních letech dividendy 6.000 euro během roku.
Dále je nutno vyhnout se podnikům, kterým škodí konkurence: General Motors, Ford, Nokia, Microsoft, Intel, IBM, Hewlett Packard, Siemens, General Electric, Apple.
Apple má veliký problém v tom, že spekulanti jsou zklamáni a prodávají akcie, když roční zisk rostl jen 20% a čekalo se 30%. U dobrých bluechips akcií, které je možno držet až do smrti jen pro dividendy se chce, aby zisk, tržba a dividendy rostly průměrně asi 10% ročně. Ne 30% jako u Apple, protože tam přijde jednou katastrofa a nulový růst.
♥ ♥ ♥ Akcie a burza - jediná kniha, kterou potřebuješ http://forum.nr1a.com ♥ ♥ ♥ http://nr1a.com/STOCKS
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Chris »

Ladis napísal: Dále je nutno vyhnout se podnikům, kterým škodí konkurence: General Motors, Ford, Nokia, Microsoft, Intel, IBM, Hewlett Packard, Siemens, General Electric, Apple.
Intel mal doteraz aku konkurenciu ? IBM chapem, ale HP ? Ved kazdy rok pomaly sa snazia restruktualizovat....

A aby si dokazal z divident zit, potrebujes ake velke portfolio ? 1mega zainvestovany ? To ti pojde aj ked prenajmes budovy za 1mega :)
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Chris,
S prenajmom je vela roboty a otazne je, ci sa bavia o 1 mega nakupe akcii naraz, alebo setrenie si po 200eur mesacne s reinvestovanim vsetkeho. (to by mohol mat 1mega od 40 rokov, ak je dividendovy rast 6% a podobne..) pripadne ak tam da 400eur, ma to za 34, 600e to je za 31rokov. samozrejme, teoreticky :)
keby setri nasucho, tak ma 100k pri 200e/40r, az 600e/14r a k milionu je to stale 900k daleko.
Ale sam neviem, ci by som dal 1M do akcii, keby mam 1M, asi skor nie, skusal by som rozne offline komodity.

Ale Ladis, chybicka se nam vloudila, za 24 rokov nebudes mat 24 % z 3%, ale skor tak 12%, az za 36 rokov to bude 24%, pri 6% dividendovom raste rocne.
A co ak mas akcie take, ze klesne 5 z 20? To je -25% z portofolia... (a mozno dalsi pokles vo zvysnych 15 akcii), co potom..
ktore akcie si kupil tento rok ?
AT&T, BHP Billiton, HSBC, Munich Re, Royal Dutch Shell. ?
podla coho si rozhodol? alebo odpis do svojej temy, nech tu nespamujeme :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Chris »

pre tento rok tusim zrusili, ze ak drzis ETF dlhsie ako 1 rok, tak neplatis dane a odvody.

Cize ak predpokladame ze zakon sa nezmeni k lepsiemu, tak kazdy rok platis z dividend 7% dane.
Nezmenili aj zakon, ze ak drzis akcie dlhsie ako 1 rok , tak platis uz bud dane alebo odvody ?
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

To je dost blbe, ze to zrusili, inak ked mi tie akcie klesnu, vrati mi stat 7% z poklesu? :) :) :)

resp, jasne ze odpoved je NIE, ale da sa to 7 rokov odpisovat, ako maju stratu srocky?
Priklad: mam dve akcie, jednej sa dari, jedna prepadne/krachne.. pripadne toto iste, ale na prelome rokov.

Pretoze ak anni tu, tak potom narazame na paradox, ze danime viac ako raz, ten isty zisk..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Chris napísal:pre tento rok tusim zrusili, ze ak drzis ETF dlhsie ako 1 rok, tak neplatis dane a odvody.

Cize ak predpokladame ze zakon sa nezmeni k lepsiemu, tak kazdy rok platis z dividend 7% dane.
Nezmenili aj zakon, ze ak drzis akcie dlhsie ako 1 rok , tak platis uz bud dane alebo odvody ?
To sa nezmenilo stale platí drž dlhšie ako rok aj je to oslobodené
https://podpora.financnasprava.sk/79871 ... h-papierov" onclick="window.open(this.href);return false;
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Ahojte.

zisky z dividendovych akcii zacinaju byt zaujimave ak clovek dostava min. 10tis eur rocne. Vtedy sa roztaca spirala a potom to uz ide stale rychlejsie.
Ciste teoreticky ak pocitame ze firmy zvysia dividendy v priemere o 5% kazdy rok a celu dividendu reinvestujeme (napr: 4%) tak:
1 rok: prijem z dividend 10.000 eur
+ 5% zvysenie dividend (500eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 400eur)
2 rok: prijem z dividend 10.900 eur
+ 5% zvysenie dividend (545eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 436eur)
3 rok: prijem z dividend 11.881 eur
+ 5% zvysenie dividend (594eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 475eur)
4 rok: prijem z dividend 12.950 eur
+ 5% zvysenie dividend (647eur -zapocitame dalsi rok) + reinvesticia dividend na urok napr. 4% (t.j 518eur)
5 rok: prijem z dividend 14.115 eur

atd...

Mozte zavitat na moj blog: http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false;

Shard
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Istiach »

Kolko potrebujes mat zainvestovane aby si mal 10k dividend? 200k?
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Chris »

skor 5 Mega :lol:
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Shard napísal: Ciste teoreticky ak pocitame ze firmy zvysia dividendy v priemere o 5% kazdy

Shard
Ciste teoreticky ak stratis 5% rocne tak sa na Teba frajerka vykasle. :D
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Jednoducha matika.

Ak dostavas priemer z dividend 5% rocne tak ti treba 200.000 aby si dostaval 10.000 eur.
Mozno vam to pripada velka suma, ale predstav si ze clovek zdedi byt alebo dom a do 200.000 tisic asi uz nebude chybat vela...
Domy dnes bezne stoja 120-150tisic aj s pozemkom.
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
Janik11
Príspevky: 27
Dátum registrácie: Pi 30 09, 2016 12:37 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Janik11 »

Inak, to s tou reinvestíciou nemusí byť vždy také jednoduché.

Napr. som si simuloval VTI a reinvestovanie dividend (vyplácané kvartálne) a vyšlo mi to, že ak dnes začnem postupne prikupovať po jednom kuse, tak až o nejakých 20 (?) mesiacov budem mať dostatočnú sumu na prikúpenie kusu navyše. Skrátka výnos dividend sa dá realizovať percentuálne, ale nákup (reinvestícia) sa vždy realizuje diskrétne cez aktuálny kurz podielu. Samozrejme, časom sa ten interval skracuje, ale stále platí, že takmer nikdy neviem reinvestovať celú dividendu.

Ak mám dividendu 391, ale akcia stojí 201, tak mám smolu a 190 mi zostane na ďalšie kolo. Samozrejme, môžem doložiť, ale to už potom je o niečom trochu inom, nie je to čisté reinvestovanie...
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ono je to pekne, ze tam clovek da 200K, ale co ak to rachne ? Samozrejme dollar cost average..
Podla mna toto je zrealizovatelne, ale za 1 podmienky.
A to ak sporitel (investor) zacne v 18tke, (urobil som preklep, ze v 10tich, a preklep ma pravdu).
Lebo ako 30 rocny, uz je dost neskoro..
Blbe len je, ze tieto dividendy su dost novinka a neviem co od toho ocakavat..
Vzdy mi prislo ako pyramidova hra, ponzi schema.. Ze si firmy ulievaju a dividendy vyplacaju na oko..
Jednoducho ze laik investor sa dostane uz len k omrvinkam..
200k su 2 byty v BA, ktore tiez stupaju na hodnote (no rachli pred 9 rokmi poriadne), a najom moze prist tiez..
nepocital som to.. za 200k ma clovek slusnu taxi firmu v BA, ale nepocial som to, je ich kopec, nestihaju, ale ake maju ROI, to neviem..
ale ano, akcie su PASIVNE.. mat POSTRADATELNYCH 200 tisic, tak to riziko za to stoji.. ale POCITAT s nimi v buucnosti, to by som osobne neriskoval...
Totiz by som sa bal jedneho - masovej paniky ludi, a to ze takato panika moze zlozit produktivne a ziskuschopne firmy a potom aj moje akcie stratia hodnotu... Alebo je to blbost?
Normalny clovek 200k neusetri, ani nezdedi. Keby napr ja dedim teraz po rodicoch, ktovie za kolko by sa ich dom predal.. 25km od BA. 180m2. menej ako 10 rocny. ale tak, nededim dnes, dufam ze dalsich 40 rokov ani nebudem dedit :D cize.. musim si to usetrit sam.. ale keby clovek maka ako blazon, od 18/20 jednu dekadu, urcite sa to da, jeden clovek z fora mi to pisal a verim mu. A myslim si, ze zatnut zuby po dobu 10 rokov, pre pasivnych 10k rocne nasledne do konca zivot, TEORETICKY, sa garantovane oplati. technicky je s tym uz za vodou, ma 800e mesacne (aj ked nie v cistom), moze byvat a nic nerobit.. akykolvek dalsi prijem je bonus, ktory moze niekam investovat. len toto, ze tej hotovosti je na svete ako maku.. ako to zmeni trh? ktovie,,, bail out tu a tam... biliony z vrtulniku...
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Istiach »

Ked to budes brat tak, ze sa tych 200k neoplati dat do nicoho, lebo vsetko moze krachnut, tak potom si ich mozes dat akurat tak do vitrinky. A v nedelu z nich sfuknut prach a tesit sa ze mas nominalnych 200K.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

lenze akcie su najrizikovejsie, aspon podla niekoho, a niekto tam ma Jmění
Odoslané z počítača
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Podla mojho nazoru su akcie najmenej rizikove (z aktiv ktore sa daju obchodovat na burze).
Najviac rizikove su rozne derivaty, waranty, forwardy, forex, opcie a vsetko co sa da obchodovat na uver (margin). Hlavne pre zacinajuceho investora je to zabijak.
Zakazal by som obchodovanie na paku zaciatocnikom. Je to zbran hromadneho nicenia. Stat by to mal zakazat alebo spravit regulaciu, aby zaciatocnici nemali moznost obchodovat na margin a ochranili svoje peniaze.
Brokeri reklamuju a nahanaju novych zakaznikov na moznost obchodovat na margin, lebo maju z toho zisk. Je im jedno ze zakaznik pride o vsetky peniaze. Tam ide o biznis a ludia su hlupaci, ktori to skusaju, lebo idu za vidinou rychleho zisku...
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
Používateľov profilový obrázok
Alo Bunda
Gold Member **
Príspevky: 370
Dátum registrácie: Ne 27 07, 2014 8:11 am
Bydlisko: Chicago

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Alo Bunda »

Všetko je rizikove nielen derivaty aj akcie. Ohladne regulacie derivatov niečo také si vymyslel regulacny orgán v Južnej Korei,že veľa investorov rozhajdákalo svoj kapitál,že je to nebezpečné a nakoniec ta regulácia spôsobom pokles likvidity a volatility na burze, nakoniec burza zredukovala veľkosť kontraktu Kosoi 200 a Mini Kospi 200 futures a idú rusit to nariadenie co obmedzovalo investorom obchodovať futures a idú dat viac právomoci burze. Obchodovanie na nargin je super vec pokal to vieš využiť z rozumom. A to že su niektorí investori,obchodnici hlúpy a prepakuju to a potom nariekaju,že prišli o peniaze och problém.
If God had wanted women to play ball,
he would've made them men.
It's only a game if you win but if you lose it's
a stinking waste of time
Insurance is like marriage.
You pay and pay but you never get anything back
Alo Bunda
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Shard, nemyslis to zle, chapem, ale..

Potom by stat musel zakazat aj Coca Colu alebo Desigual/Adidas/Ajdajdajky.

Nechapem ako moze niekto dat 50eur za tricko, to je konina.. Ked sa to da kupit za 20eur vo vypredaji, ale uz nie v nasej velkosti :D

nechapem ako moze niekto kupit "100% masove parky", ked tie parky maso ani nevideli. Zato hustovadla su tam asi 10 roznych druhov. nechapem ako moze niekto platit parkovne v centre BA 3-6eur / hod, ked Monaku to stoji 1 euro, vo viedni tiez menej ako v Blave.

nie vsetko ma svoju logiku, nic na svete nema logiku, tu existuje len ZISK aj za cenu smrti.

sa divim ze sam STAT neorganizuje nieco taketo:

Loteria double up
pojdem ja proti tebe do suboju, kazdy si dame ALL IN, a loteria rozhodne, kto vyhra, ten kto prehr, prehra vsetko, aj zivot.

budeme BOHATSI VSETCI!! lebo ludi ubudne, a majetku pribudne, no fasa no nie? :D


Tym chem povedat toto: ludia su idioti, majorita - nakupuju ODPADKY, BORDEL, BULLSHITY (fondy, atd). mensina je potom utlacana, a ked nemam mikrovlnku, som za cudneho cloveka. Ked nechodim do MCD, som cudak. Ked chcem domacu hydinu, domaci kompost, som imbecil co smradi na dedine vzduch hydinou. Potom ten kritik skoci do povnice a zoseka stary nabytok a masti si brucho, ako usetril a vydrbal so systemom, ale smrad vzduchu ho uz netrapi. Alebo hoci aj luxusny 10K krb. TO je fuk..


EDIT:

Zivy priklad: nie som drzgros, roztrieskal som kopec prachov, na blbiny. Uveodmil som si to. Dnes som drzgros. Odmietam dat za dovoelnku v Grecku - nech idu do prdele, ja im dlhy platit nebudem. Odmietam platit dovolenku v Chorvatsku, cela EU sa tam drbe a hlava na hlave. To mne za 1000eur/tyzden jednoducho nestoji. A podobne.. Nove auto? NACO ? mam 5 rocne, najazdene 220 tisic, benzin, tankujem 98cku plus lejem tam aditiv, kvalitny olej, kvalitne pneu, nikdy na kefach. Naco nove auto? Ved mu nic nie je... Okrem skrkancov z parkoviska. Konzum = to iste, co derivaty, len menej napadne..
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pre zacinajucich investorov, teda tych co nezazili hromadny a dramaticky pad burzy by som nedovolil investovat do hedge fondov, derivatov, futurit, na nakup na paku a fondy so vstupnym poplatkom vyssim ako 4%. Dufam, ze som nic nezabudol.

Vynimku by mali investori s minimalne 100 tisic disponibilnym kapitalom.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Používateľov profilový obrázok
Chris
Platinum Member ***
Príspevky: 654
Dátum registrácie: St 17 08, 2011 10:43 pm
Been thanked: 1 time

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Chris »

Shard napísal:Jednoducha matika.

Ak dostavas priemer z dividend 5% rocne tak ti treba 200.000 aby si dostaval 10.000 eur.
Mozno vam to pripada velka suma, ale predstav si ze clovek zdedi byt alebo dom a do 200.000 tisic asi uz nebude chybat vela...
Domy dnes bezne stoja 120-150tisic aj s pozemkom.
Prosim ta daj sem akcie, ktore maju dividendu 5% a neprepadli sa za poslednych 10-15 rokov :) kde by si vedel roztopit 200k.
iceberg8 napísal: nechapem ako moze niekto platit parkovne v centre BA 3-6eur / hod, ked Monaku to stoji 1 euro, vo viedni tiez menej ako v Blave.
Neviem sice do ktorej Viedne chodis, ale ja tam parkujem 4-6e/hod v parkovacich domoch a 2,05e/hod ked najdes stastie vonku na ceste. (Erdberg nepocitam, lb pochybujem, ze sa ti chce usetrit na parkovnom a potom zaplatit 4-5e za metro listky a hodinu v prdely z/do 1-2. Bezirku
http://chat.fx4living.eu Slack trading chat
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Ved v BA tiez stoji parkovanie 4-6eur/hod v centre (tak ako v centre Viedne).. pricom ktore mesto co ponuka.. naposledy parovanie opera BA, 1,50eur za 19 minut. tj 4,5e/hod. ale mozno blbe parkovisko. proste s autom do mesta, ale celkovo, sa neoplati. bud dam 7eur za 1,5hod parkovania, alebo dam 7eur za MHD listky.. centrum je drahe. vsetko sa trepe do centra (zaujimave restiky, atd)
Odoslané z počítača
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Ľudí trápi fixácia na súčasnú cenu akcie. Treba si uvedomiť, že ak investujem za účelom dostávať zisk z podnikania (dividendu), nebude ma trápiť fluktuácia ceny. Je to rovnaké ako keď, kúpim bytovku za účelom prenájmu (zisk z podnikania) a tiež ma nezaujíma fluktuácia ceny pokiaľ neplánujem najbližších 20 rokov predať.

prečítajte si môj nový článok http://pasivny-prijem.com/dividendove-a ... l-pohladu/" onclick="window.open(this.href);return false;
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Ludi netrapi nic, iba beru do uvahy aj predajnu cenu akcie.

Co sa tyka bytovky, ktoru si kupil za 100, mas hypoteku na 80 a cena bytu je 60 tak to trapi, hlavne ak potrebujes byt predat a k predaju musis doplatit 20.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

ale on to kupuje v cash :)
tu bytovku

inak akcie - mna trapi prepad akcii aj preto, lebo potom mozupadnut aj dividendy. a ja ako investor nechem $10k dividend rocne za $500k, ale z $200k, resp este menej.. aj fabia ma nizku spotrebu, ale nedam za nu 40k..
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Shard napísal:Ľudí trápi fixácia na súčasnú cenu akcie. Treba si uvedomiť, že ak investujem za účelom dostávať zisk z podnikania (dividendu), nebude ma trápiť fluktuácia ceny.
Malo by ťa to trápiť aspoň trošku. Lebo ten zisk z podnikania sa môže premeniť na stratu a firma dajme tomu skrachuje.
O koľkých sme už počuli, že nemôžu? Česť ich pamiatke.

Napríklad tie skvelé veľké banky v 2008. Kopa z nich padla o viac ako 90% , prestali vyplácať dividendy a ich ceny sa dodnes pohli len máličko.

Druhá inšpirácia prichádza z Japonska. Akcie tam začali pád pred viac ako 25 rokmi a dodnes sú na polovičných cenách... Ťažko by si tie straty nahradil dividendovým výnosom..ten je v Japonsku na priemere cca +1,6%.

A tretia téma na zamyslenie je ako sa bude vyvíjať inflácia. Vyskytli sa totiž aj celé desaťročia, kedy dividendový výnos neporazil ani infláciu. A dividendový výnos v priemere je len o niečo vyšší ako priemer inflácie. Možno to dlhodobo dá +0,5% p.a, možno +1% p.a. nad infláciu...takže otázka je, či je riziko adekvátne tomu výnosu.

Teraz je obdobie nízkej inflácie. Ale pozor - ceny akcií sú vysoko. Nie je to tak dávno, kedy bola inflácia 4-5% a tých 5% p.a. by ste dostali aj na termínovanom účte. Bez rizika.

To riziko treba stále zvažovať. Akcie môžu padnúť, dividendy môžu ísť dole, firmám sa môže prestať dariť, môže prísť dlhé obdobie deflácie, takisto hyperinflácia. Kto vie. Dalej treba zvážiť, či sa oplatí zostavovať portfólio, alebo investovať do dividendových etf. Pri akciách to zatial vyzerá tak, že máloktorý stock-picker dlhodobo prekoná výnos indexového etf... Pri dividendových portfóliach to môže byť podobné..
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Cize terminovany ucet je lepsi, ako akcie? Myslim nie z kratkodobeho, ale dlhodobho hladiska, napr.. tisicka polrocne, na 30 rokov.. terminovane vklady su zaujimave od vyssich cisiel ako 1000.. cize sa tam ukratim o percenta. neviem ktory vynos podlieha vyssej dani. a tie desatrocie, ked inflacia bola vyssia ako dividendy, ci akcie stupali, ak ano, tak to muselo byt lepsie ako terminovany, lebo terminovany nestupa, tam mam vzdy tu 1000. len inkasujem bezstarostne zisk. ale akcie mozu stupnut, nemusia. Pytam sa len tak, nazor iych...
Odoslané z počítača
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Zaujimave ako vela z vas je skeptickych ohladne akcii.
Pri kazdej investicii plati, ak chces zarobit, musis nieco riskovat. Neexistuje investicia bez rizika. Riziko mas vzdy.
Ak mas dobre diverzifikovane portfolio, tak ti bude prekonavat inflaciu, ci hned alebo oneskorene.
Preco vsetci porovnavate investicie do akcii s terminovanymi uctami?
Ja akcie neprirovnavam ani ku ziadnym benchmarkom a nesnazim sa "porazit trh" a nezaujimam sa o inflaciu. Ja investujem, lebo sa chcem podielat na podnikani, bavi ma to, chcem byt jeho sucastou a robim to pre radost. S nikim a nicim nesutazim, sledujem iba svoj ciel a idem si za nim.
Mam dobry pocit ked mi pride rocne cca 800 dolarov z dividend extra k platu.
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Shard napísal: Neexistuje investicia bez rizika. Riziko mas vzdy.
------------
Mam dobry pocit ked mi pride rocne cca 800 dolarov z dividend extra k platu.

Politika je bez rizika, minimalne na Slovensku. :wink:
------------
Lenze dobry pocit, ten ma nezasyti. Ked ma clovek, XYZ tisic, tak ich nechce utopit v podniku z dovodu, lebo sa mu podnik paci, to je nevynosne. Samozrejme, nechce ani 50% rocne, ale pre 0.5% sa to fakt neoplati :) aspon takto to chapem ja.. A asi preto ta skepsa a otazky, uvahy... Mna ako investora zaujima ROI a bezpecnost :) Asi tak, ao teba zaujima, kolko zarobis mesacn v tej praci, teiz tam nechodis preto, lebo sa ti to paci.. Z coho by si uzivil rodinu potom...
Odoslané z počítača
Istiach
Guru Member ****
Príspevky: 1325
Dátum registrácie: Pi 18 12, 2009 6:20 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Istiach »

Urcite dat do jedneho podniku vsetky peniaze lebo sa ti paci je hlupost. Treba diverzifikovat. Asi nic lepsie nieje. Do akcii, do seba, do deti, na terminovany vklad, poistenie etc.

Kazdemu podla jeho gusta.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Momentalne zijeme v ere nizkych urokov. Dividendy su preto atraktivne. Ale boli obdobia, ked penazne fondy vynasali 18% a terminovane ucty dvojciferne.

Dolezite je vsak mat dobry pocit z investicie a ten a zaklada na osobnom pohlade. Ten pohlad vsal nie je vseobecny a nemusi byt logicky ani vyhodny ani vecne platny.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Shard
Príspevky: 21
Dátum registrácie: Ut 02 05, 2017 3:53 pm

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Shard »

Ahojte.
Bol by som rad keby ste zverejnili ake akcie drzite v portfoliu, nech si viem spravit trochu obraz kto do coho investuje. Ja mam svoje portfolio verejne a kazdy mesiac ho updatujem.
Navštívte môj blog http://www.pasivny-prijem.com" onclick="window.open(this.href);return false; - Špecializovaný blog pre dividendových investorov
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Pockat ale 10%+ bolo ked bolo SKK , nie ?
Alebo aj EUR trpelo niecim podobnym?
Aj ked, osobne si myslim, ze inflacia este len pride.. cize bude mozno aj terminak na 7% coskoro, a asi nebude blbost tam hodit FIX na 7 rokov.. resp maximum.. sice je to asi dost gamble, lebo co ak o rok pride 9% terminak :)
Odoslané z počítača
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2787
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 47 times
Been thanked: 100 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa Rokosák »

Pred SKK.

Ja mam stovky akcii v mojom portfoliu, ktore zverejnujem tuto na fore stvrtrocne.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

No otazka je, ci sa to moze stat znovu. Ale asi ano :)
Na taku srandu si ale pockam, vsemohuce a neznicitelne, nezranitelne EURo :)
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

O SKK sa už netreba baviť. Treba sa pozerať na tvrdé meny. Myslím, že inflácia na USD a EUR bude podobná, ale historicky nemôžeš pozrieť EUR kedže v EU boli národné meny, niektoré superinflačné (napr. talianska líra ).

berme to, že máte americké akcie a dividendy v USD, tak si pozrite vývoj inflácie v USA ( obrázok dole, klikni pre zväčšenie)

Ked investujete postupne a dlhodobo, tak riziko nie je velké...ale keby ste mali vraziť do akcií jednorazovo dajme tomu 100 000, tak sa musíte pozerať na rizikovosť načasovania investície.

Napr. inflácia v USA bola v roku 2007 cca 4%. Úrokové sadzby Fedu 5 %, Akcie boli relatívne vysoko. Vrazili by ste 100 000 do dividendových akcií, s tým že sa tešíte na výnos 4%? Hlúposť. Dividendy vtedy nepokrývali infláciu, čiže výnos očistený o infláciu bol 0% a ešte tu bolo vysoké riziko poklesu cien.

A to sa aj stalo. Ceny akcií rachli o 50-60% a mnohé z nich prestali divi vyplácať .. alebo divi znížili. Trvalo by 4 roky kým by ste mali svojích 100 000 späť. Keby ste to riziko zobrali do úvahy v 2007 a vložili tých 100 000 na fixovaný termíňak, mali by ste 100 000 +4% dajme tomu na 3 roky. A v roku 2009 ked akcie začali rásť a ked klesla inflácia na 0% by ste začali nakupovať akcie. Termíňaky postupne stratili zmysel, lebo inflácia bola 0%, ale ceny akcií boli lukratívne na rast i dividendy. Tak by ste na raste akcií zarobil za tie 4 roky +200% a ešte mali k tomu dividendy. Dividendový investor, ktorý investoval v 2007 by bol v tom čase na nule.

Ja nevravím, že takto ideálne sa to dá manažovať v reálnom živote. Ale aspoň treba zobrať do úvahy, že ked sú akcie vysoko, tak hrozí pokles. Takisto keby bola teraz inflácia 4% a ešte aj akcie vysoko, tak držať dividendové akcie by veľmi nemalo zmysel. Boli by rizikové a s nulovým výnosom ( po očistení o infláciu ). Terajší stav je taký, že vďaka nízkej inflácii sú dividendy atraktívne, ale z hladiska cien už treba počítať s poklesom.
Prílohy
infl-chart-3-1-4.jpg
SPX.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, skoda len, ze sa to nejak neda predpokladat, co nastane, aby som dal bud do akcii, alebo terminaku. Kedze teraz su akcie vysoko a inflacia na 0% . to nebolo asi ani v 2000, a ani v 2007.. Alebo vie niekto ?
To by ma zaujimal tay graf, scenare, ak by niekto nejakom roku zacal investovat, co by bolo, keby bolo dnes. Napr, setril na dochodok (alebo do nejakeho casu) mesacne, alebo idealne kvartalne z dovodu poplatkov. kto by bol na tom lepsie, akcionar, terminak, alebo pol/na/pol.
Aj ked, neviem ci to ma zmysel, kedze roky od 1987-2017 budu asi odlisne od 2017-2047...
Odoslané z počítača
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15664
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 970 times
Been thanked: 1326 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Predpovedať sa dá ťažko, no skôr to vyzerá, že sme v japonskom deflačnom scénari...akurát je rozdiel v tom, že centrálne banky natlačili kopu peňazí a nakúpili hromadu dlhopisov a akcií. Či spôsobili bublinu, to uvidíme. Ja tipujem, že áno a ona skôr, či neskôr praskne. Zachránila by to iba silná konjuktúra, no zatiaľ to nevyzerá tak.

Poviem takú perličku, keď máme dojem ako dobre je na tom americká ekonomika.

V roku 1929 ked začala v USA veľká hospodárska kríza mal index SP500 cenu 25 bodov. O 10 rokov pozdejšie zhruba 12,5..čiže pokles o -50%. Ked spriemerujete rast HDP za tých 10 rokov, dostanete +1,3% ročne.

A teraz posledných 10 rokov v súčasnosti: priemerný rast HDP +1,3%...ale rast cien akcií približne +80% (od miním +250%)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
iceberg8
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 3885
Dátum registrácie: Pi 29 07, 2016 6:18 am
Has thanked: 477 times
Been thanked: 152 times

Re: Dividendy

Príspevok od používateľa iceberg8 »

Hm, velmi zaujimavy postreh, JUGGLER.. s tym HDP, to by mi nenapadlo.
Odoslané z počítača
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"