Biotechnologické akcie

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jan »

Prekvapuje ma s akou ležérnosťou idete do biotech firiem.

Všetky drobné, začínajúce biotechnologické firmy majú rovnaké problémy.
Vysoké fixné náklady, žiadne tržby, málo hotovosti, sústavné vydávanie nových akcií alebo požičiavanie si peňazí. A neustále čakanie.
Ich jedinou stratégiou je promovanie výsledkov aktuálneho výskumu a vykresľovanie vysokých budúcich ziskov. Pri každom zvýšení ceny akcie a záujmu investorov okamžite prichádzajú na trh nové akcie tejto firmy alebo pôžičky.

Pokiaľ ide o zdroje príjmov, tieto firmy nemajú nič, iba veľký tím drahých odborníkov. Na začiatku fungovania firmy sú jedinými zdrojmi kontrakty s veľkými farmafirmami, kde sa dohodnú na čiastočnom prefinancovávaní výskumu pri vopred dohodnutých miľníkoch, výmenou za podiel na zisku z hotového lieku. Čiže znova ide o odoberanie hodnoty podniku takouto formou dlhu. Pokiaľ sa miľníky nesplnia, peniaze neskončia na účtoch firmy, takže tieto peniaze nie sú nikdy vopred isté.

Každý deň treba byť pripravený na pozastavenie alebo úplné ukončenie výskumu, hlavne kvôli nedostatočnej účinnosti alebo kvôli zdravotným problémom väčšej skupiny testovaných, nedajbože úmrtiu pacienta. Ak aj nie je výskum rovno ukončený, štatisticky významné zdravotné ťažkosti sú silnou priťažujúcou okolnosťou pri schvaľovaní.
Ďalšou bežnou vecou preto je, že sa výskum predĺži aj o niekoľko kvartálov, práve kvôli tomu, aby poriadne otestovali takéto riziká. Samozrejme, keď sa testujú najslabšie miesta, prudko rastie pravdepodobnosť definitívneho ukončenia výskumu.

Z tých pozitívnych udalostí, investorov môže čakať spomínané zazmluvnenie lieku veľkými firmami už počas výskumu. Výhodou je, že často malá firma takto získa aj produkčné kapacity a distribučné kanály.
Postup v schvaľovacom procese lieku alebo úplné odkúpenie firmy konkurenciou. Drobným plusom je aj začatie nového výskumu na základe doterajších skúseností.

Pozor, pokiaľ sa firma dostala až k schváleniu lieku, stále nie je vyhraté.
Ak časť zisku z neho nesľúbila už predtým veľkej firme, treba čakať megainvestície do stavby fabriky a budovania distribučnej siete. Nejako tiež treba presvedčiť lekárov, aby predpisovali práve tento liek.
A ešte stále nie je vyhraté, pretože ak sa počas predaja lieku objaví nejaká nepríjemná udalosť, liek môžu okamžite stiahnúť z predaja. Niekedy treba zaplatiť aj obrovské peniaze vo forme odškodnenia. Očakávania predajnosti lieku sa nemusia naplniť, prípadne konkurencia príde s iným a lepším liekom.
Netreba zabúdať na to, že liek má licenciu iba na obmedzené časové obdobie a iba na jeden štát alebo región. Schvaľovací proces treba separátne absolvovať aj pred inými regulátormi, tiež sa stáva, že v jednom štáte je schválený a v inom zakázaný.

Prudké pohyby cien biotechnologických firiem odrážajú práve tieto zásadné riziká.


Laik nemá žiadnu šancu posúdiť, či liek niekedy bude schválený!
To nedokážu posúdiť ani lekári - odborníci v danej oblasti. Veď nakoniec ani pri hlasovaní odborníkov schvaľované lieky neprechádzajú jednomyseľne.

Takže mať investované peniaze do malej farma firmy je jedna obrovská ruleta. Takúto investíciu treba skôr považovať za dar na výskum, s malou pravdepodobnosťou zisku.
Je oveľa jednoduchšie analyzovať a vybrať úspešné firmy z iných odvetví, keďže na to bolo za tých už vyše 100 rokov vyvinutých viacero metód.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

jan napísal:Prekvapuje ma s akou ležérnosťou idete do biotech firiem.
Dobry popis biotech startupov Jan. Jedine co vidim inak, je vyroba po schvaleni. Namiesto stavania vlastnej fabriky, su moznosti vyrobu dat tretim stranam.

Ako pises, individualny investor proste nema dostatok informacii o biotech firmach a stave ich produktov, co plati vo vsetkych odvetviach do urcitej miery. Ale ani dokonale informacie priamo z kuchyne nezarucuju uspech, lebo trh moze tie iste informacie interpretovat inak a konat inak.

Preto povazujem lezernost za primerany styl pri investovani do biotech ci inych firiem. Nema vyznam sa trapit analyzami, staci sledovat vyvoj. Investicia moze byt uspesna aj neuspesna. V prvom pripade nie je treba analyzovat a v druhom pripade je analyza neuspesnej firmy zbytocnym zabijanim casu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
jaroslav80
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4000
Dátum registrácie: Št 24 03, 2011 5:19 pm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 62 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa jaroslav80 »

Rokosak, dal by sa tvoj styl obchodovania definovat, ze obchodujes len podla technickej analyzy a pouzivas len niekolko zakladnych cenovych patternov na robenie rozhodnuti. Kazdy trend vyhodnocujes, ze je pravdepodobnejsie, ze bude pokracovat, nez to, ze konci a otaca sa.
Obchodujes ciro cenu, podla hesla "obchoduj co vidis, nie co si myslis". Cisty technicky hrac.

Mal som podobny system a sustavne som prerabal. Na druhu stranu, ja som kazdy vyraznejsi trend povazoval za cire sialenstvo a ocakaval skory pullback. Ked sa cena vyraznejsie pohla niektorym smerom, bral som to tak, ze nikto uz nebude ochotny pokracovat v nakupoch za cenu tak odchylenu od normalu. Evidentne som zle odhadol ucastnikov aj zakonitosti trhu. Vacsina ludi (ktori maju peniaze) asi miluje novinky a dlhsie pretrvavanie statusu quo im asi vadi.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Biotechnologické akcie

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Presunul som debatu o bio ( na základe žiadosti ).
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaroslav80 napísal:R ja som kazdy vyraznejsi trend povazoval za cire sialenstvo a ocakaval skory pullback.
Jaroslav, jednou crtou obchodovania na burze je vysoky stupen stadovitosti. Ak neuhanas so stadom, stado ta doslape. Cize, pri cvalani so stadom sledujem iba ci sa nezmeni smer. Ak ano, tak otocim aj ja, teda predavam. Vobe sa nesnazim zistovat buduci pohyb, teda v podstate neanalyzujem vobec.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Investovanie do akcii - začiatočník Martin7 ( +AMD )

Príspevok od používateľa Rokosák »

jaroslav80 napísal: ja som kazdy vyraznejsi trend povazoval za cire sialenstvo a ocakaval skory pullback.
Jaroslav, jednou crtou obchodovania na burze je vysoky stupen stadovitosti. Ak neuhanas so stadom, stado ta rozslape. Cize, pri cvalani so stadom sledujem iba ci sa nezmeni smer. Ak ano, tak otocim aj ja, teda predavam. Vobec sa nesnazim zistovat buduci pohyb, teda nerobim technicku analyzu ci inu analyzu vo vseobecnosti. Ja vsak drzim iba aktivne spravovane fondy, kde vyber akcii robia profesionali. Sice so striedavym uspechom, ale lepsie ako by som to robil ja.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"