Odkup vlastnych akcii

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4292
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 414 times
Been thanked: 335 times

Odkup vlastnych akcii

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Ahojte, mohol by mi niekto nieco trochu objasnit? Doteraz som sa pojmu "Odkup vlastnych akcii" nevenoval, preto som logicky laicky predpokladal toto:
"firma ma vela kesu ktory nevie do coho ma investovat, tak odkupi cast vlastnych akcii, tie vlastni a v pripade ze vyplaca dividendu tak sa jej cast z toho vracia a to je ten ucel celeho konania".
Nie.
Ze vraj je to tak, ze firma odkupi vlastne akcie ale tie hned vyradi.
Comu vobec nerozumiem. Z mojho pohladu je to velmi neefektivne a postradam zmysel tohto konania. Lebo jediny vysledok toho vidim v tom, ze sa znizi celkovy pocet akcii, co ale na cenu akcie vplyv ziaden dlhodoby nema, pretoze pre dlhodobych investorov je taketo konanie irelevantne, ti sa riadia tym ci firma zaraba a ake ma perspektivy.
Mozete sa prosim k tomu vyjadrit, ci to cele spravne chapem,alebo mi unika nejaka pointa?
dakujem
vratko
Príspevky: 23
Dátum registrácie: Št 28 08, 2008 5:37 pm
Been thanked: 2 times

Re: Odkup vlastnych akcii

Príspevok od používateľa vratko »

Jednoducha slovna uloha. Ak ma firma hodnotu milion a vydanych 1000 akcii, cena jednej akcie je 1000.
Ak firma odkupi 200 vlastnych akcii a jej hodnota sa pri tom nezmenila a je teda stale milion, tak cena jednej akcie je 1250, aby dohromady dali hodnotu firmy milion.
Ak ma firma zisk 100 tisic a rozhodne sa, ze 10 tisic vyplati na dividendach, tak dividenda je 10 na akciu ak je akcii 1000, ale pri tej istej celkovej sume na dividendy (10 tisic) dividenda moze byt 12,50 ak je akcii iba 800, pretoze firma 200 akcii spatne odkupila.

Alebo inak. Ak je celkovo vydanych 1000 akcii a ty vlastnis 100 akcii, tak mas 10% podiel na firme(100 z 1000). Ak firma spatne odkupi 200 akcii, tak tvoj podiel na firme stupne na 12,5% (100 z 800) - zrazu vlastnis vacsi kus tej istej firmy a preto hodnota tvojho podielu stupla na cene.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"