Analyza akcii ( +INSG )

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

@Juggler: paci sa mi ze stale sledujes INSG :) pred ER si ho aj obchodoval?
Mas pravdu ze to zverejnenie nevyzera dobre... Ja som ale optimista a zaujali ma nasledovne veci:
1. Revenues narastaju ($62.7M)
2. Nikto z manazmentu sa neobava o financovanie. Zjavne maju nejaky premysleny plan - bud predaj CTrack alebo Tavistock, resp. NorthSound im slubili nejake dalsie pozicky s lepsim urokom...
3. Pri revenues uz spominaju nielen Verizon a Sprint ale ak som dobre zachytil tak az 10 providerov, vacsinu medzinarodnych..

Kazdopadne ta cena akcie najblizsie mesiace asi velmi rast nebude, skor klesat. Uvidime - nikto nema kristalovu gulu!

@buggy: zjavne si spravil velmi dobry obchod! blahozelam este raz.

Inak pri tychto cenach zacinam viac sledovat Nokiu (NOK). Pokles bol na zaklade toho ze:
1. Zmeneny guide na ovela nizsie cisla
2. Pozastavene vyplacanie dividend
3. Nechytaju sa v 5G podla ocakavani

Podla mna to moze byt dobry nakup hlavne kvoli tomu, ze NOK ma obrovske mnozstvo patentov a je rozsirena po celom svete, takze na krach to nevidim. Skor na par rokov pomaleho rastu alebo na odkup - obe by mohli cenu dvihnut.. ale nemam to este velmi nastudovane :)
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milankos napísal:@Juggler: paci sa mi ze stale sledujes INSG :) pred ER si ho aj obchodoval?
Mas pravdu ze to zverejnenie nevyzera dobre... Ja som ale optimista a zaujali ma nasledovne veci:
1. Revenues narastaju ($62.7M)
Neobchodoval som ju ...dlho. Ale mám ju nahodenú na pozorovanie a všimol som si včera, že ide zverejňovať, tak som si ju pripravil a bol som pritom.

Bol by som ju shortol, ale nestihol som...trejdil som CECO a ANGI..všetky 3 zverejnili naraz ..škoda.

Tie revenues 62,7 už nikoho nezaujímajú...je to minulosť. Ten kvartál skončil v septembri.
Ten guide je rozhodujúci, lebo to je kvartál v ktorom teraz sú a oznámili tržby 48-55 mil. kým odhady sú 64 mil.

To je o 25% menej !

Vravia, že je to jeden 4G zákazník...ale to je jedno...može to pokračovať až do 2 polovice 2020.
Pre mňa je ďalej na pozorovanie. Ak by cena klesla, budem uvažovať o špekulatívnom nákupe.

P.S. Aj SNES pozorujem. Bude reportovať 12 novembra. Budem pri tom. Trhová kapitalizácia jej klesla pod 20 mil...čo je ešte stále veľa pri tých biednych tržbách...ale je to psycho akcia...každý verí, že tržby môžu byť miliónové a jej cena vyskočí.
Pri 0,60 som už mal nastavený nákup, ale nechytilo mi. Počkám už na zverejnenie, či tržby idú hore...Zverejnuje zle.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

https://finance.yahoo.com/news/telstra- ... 00972.html

Telstra spusta predaj noveho lokalizatora od INSG.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Pre tých čo sledujú INSG a lákalo by ich to nakúpiť po breakoute - dajte si pozor od 3. do 5. 12. je na Havaji Qualcomm konferencia a INSG zatial na 90% funguje tak, ze pred konferenciam sa cena napumpuje a po konferencii klesa... Nakolko a ci vobec je tento breakout ovplyvneny zverejnenim Vodafone Quatar si musi kazdy premysliet sam...
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ahoj,
toto je ukazkovy Darvasov box. Akcia brejkla po konsolidacii. Ked niekto nakupoval na breakoute pri cene nieco nad 6$, tak ma teraz vankus skoro 60centov, mozno nastaveny SL na BE a ostava len cakat, co bude s cenou po konferencii. Bol to inak brejk s vysokym nakupnym apetitom.
Prílohy
Insg.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Ahoj Tilbur,
dakujem za ten Darvasov box - nepoznal som tu teoriu. Myslim ze pre skusenejsich traderov je INSG vdacna akcia - koniec koncov aj Juggler ju par krat zobchodoval.

aby som pridal aj nieco nove:
https://finance.yahoo.com/news/inseego- ... 00434.html

Ja rozmylam o predaji 500ks pri cene nad 7.. to by som mal +- naspat vklad co som do toho dal a dalsia cast moze rast.. ak predam tak to sem napisem...
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

len pre zaujimavost - Cramer spomenul INSG a after hours je 7.28... sialene..
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Afterhours volume 776,302 shares
After hours high 7,35$
After hours low 7,14$

to som este nevidel....
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Tilbur »

https://www.nasdaq.com/market-activity/ ... fter-hours" onclick="window.open(this.href);return false;
Nebral by som to nejako vazne. Niekedy sa to stava. Dvaja sa dohodnu a zaobchoduju to mimo market hours.
Prílohy
Clipboard02.jpg
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

zaujimave - predpokladam ale ze sa jednalo o nejaky fond ktory chcel vstupit do INSG, 3,5mil$ asi nebude iba nejaky swing trader, ci?

Co si myslis o short intereste ktory je cez 13mil. akcii a ziadny short covering.. navyse urok na pozicanie akcii cez 60%... Trochu ma to znervoznuje ze si je niekto taky isty poklesom ceny..
Vdaka
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ty nevidis, ako sa pri tomto raste menil short interest.
https://old.nasdaq.com/symbol/insg/short-interest" onclick="window.open(this.href);return false;
Dalsi report je v polovici decembra.
Dobra sprava je, ze momentalne je kazdy short seller v strate. Co musi shorter spravit, aby ochranil ucet? Zatvarat straty.
Vysoky short interest len zvysuje dynamiku rastu akcii, ktora brejkla na nove high.
Co si ostatni myslia o firme Ta nemusi zaujimat. Je to ich nazor.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Tilbur »

https://seekingalpha.com/article/431298 ... -5g-sector" onclick="window.open(this.href);return false;
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Jupiiii dnes zaistenie zisku :D
predal som 500ks akcii po 8.80$ - celkova suma 4400$
nadalej drzim zvysok = 570ks
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Blahoželám Milankos ! :D

S INSG si prišiel v lete 2018, ked išla po 2 USD. Dnes je +350%.

Je to druhý najlepší tip po Martinovom AMD !
Martin prišiel z AMD po 2-3 USD a dnes je nad 50 ! :)

ALL: Nebojte sa dávať tipy, diskutovať a argumentovať.

Veľa očí vidí veľa a viac hláv = viac rozumu.
Nezáleží na tom, či tip vyjde, alebo nevyjde. To či niekto na tom zarobí/nezarobí je už vecou každého osobitne.

Mnoho záleží na povahe.
Trader vsádza na krátkodé pohyby a hlavnú rolu hraje načasovanie a psychika.
Investor hľadá potenciu ziskov do budúcnosti a veľkú rolu hraje to, aby svojej investícii veril a dokázal ju podržať.
Tá viera sa musí opierať o analýzu, argumenty a určité vizionárstvo. A takisto o psychiku ustáť volatilitu, ked sa mení sentiment voči akcii, či trhu.

Ja nie som investorský tip, ale AMD a INSG sledujem od začiatku a obidve akcie som niekoľkokrát zobchodoval.
Pametám sa koľkokrát som ako trejder menil úsudok. Koľkokrát som obidve akcie videl na rast, potom na pokles..

Obdivujem investorské tipy, ktoré dokážu vystáť všetky tie pohyby a podržať akcie do veľkého zisku. :idea:
Prílohy
INSG.png
AMD.png
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

@Juggler: dakujem za blahozelanie. Ale treba si uvedomit ze ja este ziaden zisk nemam(ak neratam cca 200E rozdiel medzi nakupnou cenou vsetkych akcii a predajom 500ks).. takze este sa moze stat ze zajtra zletime na par centov.. aj ked viem ze je to velmi nepravdepodobne/mozno az nemozne..
Inak zase sa ukazalo ze vobec nemam talent pre nacasovanie... odkedy som predal ide iba hore.. uz je 9.72$ v pre markete :D
Ale tesim sa aj tak, predsalen mi este nieco ostalo a dufam ze pojde co najvyssie. .. aspon po 200$ :D :D to the moon..... ibaze by to nevyslo ...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milankos napísal:predal som 500ks akcii po 8.80$ - celkova suma 4400$
nadalej drzim zvysok = 570ks
Ja by som už vybral aj tých 570ks pred cenou 10. Na 100%. Pre mňa je to príliš velký rast na to, aby teraz nepotrebovala konsolidovať.

Ale môžeš to urobiť aj nahodením SL na určitú hranicu. Ja by som už neriskoval stratu celého profitu. Maximálne 1/2.

Fundamentálne sa nič nezmenilo. Len zdražela: forward P/E 200 ...
Bude musieť preukázať, že sa to prejaví aj na budúcich ziskoch. Ošial z 5G podľa mňa nebude stačiť.

Som zvedavý, či sa mýlim. Tipujem, že tento polrok sa nad 10 nedostane/neudrží.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

nakup 200ks GOLD (Barrick Gold Corporation) po $17,875

ked vsetci strasia tou krizou tak co ine pojde hore ako zlato...
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

@Juggler: prepac za neskorsiu odpoved. INSG sa praveze medzicasom fundamentalne zmenilo - vid napr. premena dlhu na shares a tym padom neplatenie urokov.. ale aj ine.. stale je tam potencial na rast, ale tazko odhadnut co sa odprezentuje na MWC a aky bude ER

Nieco napisem aj o GOLD aby to nebolo iba ze som kupil..
Je to tazobna spolocnost, market cap skoro 33 miliard, vydanych akcii je privela - 1.76miliardy..
Cena v roku 2012 bola cca 55$, potom vytrvalo klesala az do septembra 2018, kedy bolo ohlasene spojenie so spolocnostou Randgold. Tu je dolezite ze ako CEO bol dosadeny Mark Bristow - vtedajsci CEO Randgoldu. Odvtedy sa cena zastabilizovala a aj pekne vyrastla(z cca 10$ na 18$). Pre technicku analyzu odporucam pozerat tyzdenny graf, kedze moj casovy horizont je niekolko mesiacov, mozno rokov(ak sa nic nepokazi :D )


C - current quarter earnings
4Q 2018 = 0.06
1Q 2019 = 0.11
2Q 2019 = 0.09
3Q 2019 = 0.15
4Q 2019 = zatial nezverejnili, ocakava sa zhruba 0.14

A - annual quarter earnings
2018 annual EPS was $-1.32, a 207.32% decline from 2017.
2017 annual EPS was $1.23, a 119.64% increase from 2016.
2016 annual EPS was $0.56, a 122.95% decline from 2015.
Toto vyzera sice zle, ale treba si uvedomit ze vo firme je novy manazment a prebehlo zlucenie s Randgoldo

N - new management, new products, new...
Novy manazment - Mark Bristow vyzera ze ma dost skusenosti a aj vzdelanie pre tuto oblast... https://www.bloomberg.com/profile/person/1643913

S - supply and demand
Tu trochu odbocim od zlata - po ktorom sa mozno zvysi v buducnosti dopyt ak bude nejaka kriza, ale co by mohlo byt zaujimavejsie je tazba medi. Elektricky automobil potrebuje 10 krat viac medi ako auto so spalovacim motorom. Vid napr https://www.mining-technology.com/comme ... er-demand/ Takze dopyt by sa mohol v buducnosti zvysit

L - leader or laggard
Myslim ze s tou market cap a poctom bani je to jasny leader. Keby niekto chcel vidiet kde co maju odporucam oficialnu stranku a napr. https://barrick.q4cdn.com/788666289/fil ... 019-Q3.pdf

I - institutional ownership
Podla finviz.com je to nieco cez 70%. Zvycajne si institucie overujem na fintel.io ale kedze nemam plateny pristup mam skoro vsetko pre GOLD uzamknute.. to co vidim urcite nie je 70%. Ak ma niekto lepsie info, tak to ocenim
https://fintel.io/so/us/gold

M - market direction
Toto je tazko teraz hodnotit... Vo vseobecnosti je stale bull market a predpokladam ze do volieb to Trump udrzi.. co sa bude diat potom a koho si zvolia si netrufam tipnut... Kazdopadne ja vychadzam z nasledovneho:
1. bude pokracovat bull market -> bude stupat dopyt po elektrickych vozidlach -> bude stupat dopyt po medi
2. nebude pokracovat bull market -> asi pride dost zavazna korekcia/kriza -> ludia budu hladat "istoty" -> opat pride do mody zlato a vzrastie po nom dopyt

Tolko moja analyza... Urcite ste si vsimli ze od INSG to je riadny skok - nemam s touto oblastou ziadne skusenosti a toto investovanie je presne podla Rokosaka - nic neviem, ale ani ostatni nic nevedia.. uvidime ci to vyjde. Stop loss prikaz nemam zadany ale urcite pri prudkom poklese budem rozmyslat nad predajom so stratou...

P.S.: nikomu neodporucam investovat do akcii ktore tu popisujem. Pisem to sem iba ako namety na diskusiu a zistovanie nazorov ostatnych.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milankos napísal:@Juggler: prepac za neskorsiu odpoved. INSG sa praveze medzicasom fundamentalne zmenilo - vid napr. premena dlhu na shares a tym padom neplatenie urokov..
Vymenili dlh 10 mil. USD splatný v 2022 za akcie v cene 18 mil.
Investor im požičal za 5,5% na 5 rokov a má z nich zisk +80% za 3 roky.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Tych 5,5% mas pravdu ale zbavili sa ovela viac dlhu:
http://investor.inseego.com/node/21656/html
16.01.2020
$12,500,000 za 2,890,825 shares
http://investor.inseego.com/node/21661/html
18.01.2020
$12,225,000 za 2,827,227 shares
http://investor.inseego.com/node/21666/html
28.01.2020
$3,163,000 za 716,205 shares
http://investor.inseego.com/node/21671/html
29.01.2020
$10,000,000 za 2,264,320 shares

To je dokopy cca 40mil.... 5,5% splatku si kazdy lahko spocita :D
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milankos napísal:
To je dokopy cca 40mil.... 5,5% splatku si kazdy lahko spocita :D
Však to. Investori si to spočítali :wink:

40 mil. dlhu s úrokmi 5,5% na 5 rokov = 2,2 mil x 5 = preplatíš 11 mil. USD
40 mil. dlhu vymeneného za akcie s priemernou cenou 8 usd = 71,8 mil. ...Odčítaš 40 mil a preplatil si 31,8 mil. USD

Preplatili o 20 miliónov viac ako museli...

Ďalšia vec je, že tie akcie boli z trezoru, takže sa dostali na trh. To by malo byť to isté ako offering ...zriedenie o viac ako 10%.
Cena klesla o viac ako 10%..to by sedelo.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

ja to vidim takto: trh nezaujima to ze kto vlastni akcie, ale aku ma firma hodnotu. Takze teraz cena akcie klesa, lebo ti co drzali akcie doteraz su nespokojni pretoze ich "podiel" na firme sa zmensil... Ale ti co si ich kupia teraz budu spokojni lebo budu vlastnit spolocnost ktora ma o 40mil. lepsi balance sheet..
Alebo inak povedane to iste:
Spolocnost X ma dlh 100milionov a vlastnia ju 4 vlastnici - kazdy 25%.Spolocnost zameni cely dlh za 25% novych akcii - takze pribudne 5. vlastnik. Samozrejme ze ti 4 povodni nie su velmi spokojni. Ale podla mna vsetci vlastnia lepsiu spolocnost(lebo prakticky zarobila 100 milionov). Tak si vysvetlujem aj aktualny prepad ceny - nespokojni vlastnici akcii vela predavaju, takze cena pada.. Ale ked si to niekto novy spocita tak pri urcitej cene bude velmi rad nakupovat akcie silnej spolocnosti. Otazkou je, co to je ta dobra cena. Stara rezistencia bola cca 6$ takze niekde tam by sa vypredaj mohol zastavit..
Mozno je to naivny pohlad - ja sa do biznisu nevyznam :)
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa SomPanko »

Skusim tvoj hypoteticky priklad preformulovat tak, aby realne vystihol, co sa stalo.

Vezmi si teda tuto spolocnost X s dlhom 100 mil. a celkovou hodnotu povedzme, ze 200 mil. Teda cista hodnota bez dlhu je 100 mil. a vlastnia ju 4 ludia, ktori maju vsetci ako keby po 25 mil.
Teraz maju 2 moznosti, prvu, zaplatit 100 mil. ako 5 rocnych splatok po 2 mil. + 90 mil. naraz po 5 rokoch, a druhu moznost, kedy nebudu musiet zaplatit tychto 100 mil., ale daju dalsej osobe podiel z celej hodnoty firmy vo vyske 140% dlhu (toto je presna hodnota vypocitana z toho, co sa v INSG stalo), co je 140 mil.

Teda teraz ma firma stale hodnotu 200 mil. no uz bez odpocitania dlhu 100 mil. Piaty clovek ma teda podiel vo vyske 140 mil a ostatnym 4 uz zostava len po 25% zo zvysnych 60 mil, co je po 15 na hlavu. Predtym mali kazdy po 25 mil a teraz po 15. Mne to nepripada byt vyhodne pre povodnych majitelov.

Avsak vyhodne to moze byt stale v pripade, ze by realne nevedela spolocnost ziskat tych 100 mil, ktore mala vyplatit, lebo vacsina hodnoty firmy by tvorili nelikvidne aktiva.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Trhová cena je nepriamo úmerná počtu akcií na trhu. Ak chce manažment zvýšiť cenu akcie, tak skupuje akcie z trhu ( buybacky ). Aj zisk sa definuje ako eps = earnings per share, čiže zisk na 1 akciu....čím je menej akcií, tým vyšší zisk na 1 akciu.

Opakom buybackov je offering. Ponúkneš istý počet akcií vo verejnej ponuke, obyčajne zo zľavou. Ked sa nájde investor, firma dostane peniaze, ale na trhu sa zväčší počet akcií. To sa automaticky započítava do ceny, lebo zisk na 1 akciu (eps ) klesne.
Offeringy sa robia vtedy, ked cena akcie stúpa, ked trh očakáva rast ziskov...vtedy to investori absorbujú...ved na to sú akciovky..aby sa financovali z peňazí verejnosti.

Tá výmena dlhu za akcie je skrytý offering. Tie akcie idú na trh, výnos z nich sa použil na zaplatenie dlhov. Z pohľadu odĺženia je podľa mňa všetko OK - manažment využil optimizmus trhu a prudký rast ceny akcií. Časť zisku, ktorý rast ceny priniesol akcionárom sa proste použilo na zaplatenie dlhu. Súhlasím aj s tým, že čím menej dlhov - tým zdravšia a hodnotnejšie je firma.

Čo sa mne nepáči, že ten dlh preplatili. Proste zobrali peniaze investorov a veritelovi dali +30 mil. miesto +10 mil. To mi pripomína našich politikov - z verejných zdrojov nahráme viac súkromnej firme - veď z cudzieho krv netečie.
Nebolo to v prospech akcionárov, ale v tom nemám istotu, lebo zmluvy mohli byť podpísané pri nižšej cene akcií, plus ako pri offeringu sa mohla zarátať zľava. V čom ale mám istotu je, že efekt by mal byť ten istý ako pri offeringu - išlo viac akcií na trh.

Ten pokles ceny INSG je oveľa väčší ako 10% a pripisuje sa viacerým faktorom. Apple a ešte jedna velká firma na tlačovkách povedali, že sa nástup 5G zdrží...proste veľké firmy to bude stáť veľa peňazí a nie je dôvod aby výmena technológii bola taká rýchl, aby vyčerpala veľké firmy. Dalšia vec bolo to, že Británia povolila Huawei budovať infraštruktúru v U.K. Ten rast amerických 5G firiem bol z veľkej časti založený na optimizme, že z budovania 5G vylúčia Čínu.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

@SomPanko predstav si ze vlastnis akciovu spolocnost ktora ma vydanu 1 akciu. Spolocnost vlastni 1 byt v cene 100 000EUR. Zaroven ma hypoteku na tento byt na plnu sumu(100 000EUR). Nic ine nevlastni. Podla teba ma aku hodnotu? Nemyslim uctovnu..

A ked za tebou pride banka a povie ti - ak vydas dalsie 2 akcie a tie odovzdas banke, odpustia ti celu hypoteku. Lenze ty uz potom nebudes vlastnit celu akciovku ale iba 1/3. Zarobil si alebo si bol stratovy?

Samozrejme tento priklad je chybny, lebo nepocita so ziadnym inym majetkom akciovky. A podla mna presne o to ide v INSG, ktore ma problemy s cashom. Kvoli vyvoju a marketingu maju obrovske vydaje a potrebuju cash aby firma prezila + aby mala co najviac novych produktov. Ak firma neprezije tak zbytocne budu mat ine assets, resp. museli by ich odpredat za nevyhodnu cenu.
Kedze INSG ma o (zatial) 40mil. mensi dlh tak:
1. nemusia platit uroky
2. mozu vybavit novu pozicku, mozno s lepsimi podmienkami (pozri si CV Christophera Harlanda)

@Juggler podla mna si to tam vyborne napisal:
Z pohľadu odĺženia je podľa mňa všetko OK - manažment využil optimizmus trhu a prudký rast ceny akcií. Časť zisku, ktorý rast ceny priniesol akcionárom sa proste použilo na zaplatenie dlhu. Súhlasím aj s tým, že čím menej dlhov - tým zdravšia a hodnotnejšie je firma.
Ty si velmi dobry v technickej analyze - ked sa pozries na denny alebo tyzdenny graf tak ja ju stale vidim v novom pasme (predtym range 3-6$, novy range by tym padom mal byt 6-9$).
Co sa tyka toho preplatenia - CEO sa vyjadril na poslednej ER ze financovanie bude "non-dilutive". Preto nemohli spravit novy offering. O moznosti vzniku tychto "novych" akcii vedel kazdy investor, takze nikto mu nemoze povedat ze klamal... Navyse - co keby tieto 8K vysli von v case ked bola cena 7$? Vtedy by to bolo v pohode?
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

https://finance.yahoo.com/news/inseego- ... 00581.html

opat posilnenie teamu - najma historia pana Ricka Carpenter je zaujimava - qualcomm, motorola, sierra wireless...
blizi sa aj earnings tam sa podla mna rozhodne ci akcia poleti nahor alebo sa zruti.... treba byt optimista :D
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Milankos napísal:.. treba byt optimista :D
Treba byt realista.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

@Rokosák: a co je podla teba realisticky pohlad?
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Rokosák »

Realisticky pohlad je pohlad na vyvoj trhu, ktory sa chova v sulade so vsetkymi aktermi trhu. V sucasnosti pri akciach okolo 3/4 su pocitacmi generovane obchody a ostatne su povacsine obchody institucii (dobre informovanych obchodnikov). Velmi maly vplyv mame my individualni investori.

Konkurovat pocitacom ziadna ludska bytost nedokaze a my ostatni nemame ani cas ani pristup na posudenie informacii. Preto nase analyzy nemaju dostatocne mnozstvo a kvalitu vstupnych udajov. Mnoho udajov, ktore su verejne pristupne su casto zamerne skreslene.

Preto je realistickejsie zacat z pozicie, ze nase analyzy mozu byt chybne, aj ked sa moze stat, ze obchod bude uspesny kvoli inym, nam neznamym faktorom. Co sa odohrava v nasej hlave je bezpredmetne ako vsetky snahy o zistenie buduceho vyvoja. Do buducnosti nikto nevidi, teda konat podla odhadu buduceho vyvoja na zaklade optimizmu, pesimizmu ci inych pocitov vyzaduje stastie. Stastie mozes mat aj bez analyzy. Viac na teme "Ako investovat ked nic nevies".
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

@Rokosak: ukazalo sa ze skusenosti ktore mas a popisujes ich aj tu na fore maju cenu zlata! Dakujem!

K INSG: vela veci sa udialo - zmena dlhu na long term, setrenie na urokoch, vymena za shares, 25mil.$ od Mubadaly... nic ale nepomoze ked idu trhy do cervena.... to je to M v CANSLIM... uvidime ako zareaguje trh na vcerajsi earnings.. je dost mozne ze predam aj zvysok akcii - a to v oboch extremoch - aj velky prepad aj velky narast... neviem co si mam mysliet o tom ze ani nedali odhad buducich earnings..
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Dnes vsetko out:
570 INSG po 4.07 (vsetko zisk)
200 GOLD po 16,775 (strata 240$)
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Ma niekto realnu skusenost s akciami Kofoly pri nakupe cez Fio banku?
Mam 2 otazky:
1. Aky je rozdiel medzi tym RM systemom a burzou v Prahe - hlavne prakticky ohladom nakupu/predaju
2. Ako je to s vyplatou dividendy? Vlastnil som cez fio jeden americky REIT (ticker IGR) a ten vyplaca dividendu kazdy mesiac - Fio mi automaticky strhlo dan(americku) aj pripisalo dividendu na ucet. Funguje to tak aj pri kofole alebo musim vyplnat nejake specialne tlaciva zakazdym?

Dakujem
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Milankos napísal:Dnes vsetko out: 570 INSG po 4.07 (vsetko zisk)


Tiež podlieham emóciám. Niekedy ale pomôže TA. Na to je dobrá...Cena 4 bol velmi silný support...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

moj prvy velky prepad na trhoch (minuly rok december nebol vobec taky hrozny) a chcel som si zaistit aspon nejaky zisk - kludne mohlo ist na 2$
samozrejme teraz sa to javi ako chyba ale konkretne tento predaj nepovazujem za uplne marny - urcite si v buducnosti budem pamatat ze kazdy pad ma svoje dno :)

ovela horsi obchod som spravil s IGR ktory som kupil 2000 kusov po 4.26 a predal na uplnom dne(ano tych 3.53 na 52 week min som bol ja..) - tam som naozaj podlahol emociam lebo som kupoval po velkom prepade ako swing trade a myslel som ze dalsich 10% dole ustojim... Ten obchod som sem nenahlasil lebo sa mi nedalo prihlasit.

momentalne rozmyslam ako dalej - na akcie som urcite nezanevrel, len sa obavam toho ako skonci toto masivne tlacenie penazi - nemoze to tak predsa fungovat donekonecna
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

To masívne tlačenie aj mňa rozčuluje. Trhový kapitalizmus nám mizne pred očami...Marx mal pravdu...posledné štádium zahnívajúceho kapitalizmu je štátno-monopolistické. Štát a monopoly ovládli ekonomiku...

Na druhej strane, toto je úplne iná situácia ako bežná kríza. Kolapsu ekonomiky musia nejak zabrániť. To masívne tlačenie nemusí byť zlé ak bude sterilné, že do obehu sa nedostanú nekryté peniaze. Boli dlhy a budú ešte väčšie dlhy...o tom bola aj kríza 2008/2009.

Oddýchni si a postupne sa ti vyjasní v hlave. Akcie nie sú zlé. Chyby robíme my. Našiel si dobrú akciu... INSG a Martinove AMD doteraz pozorujem...aj si INSG velmi dobre kúpil. To že si predal na 4 je psychologický tlak...skôr sa čudujem tomu, že si nevybral celý zisk, ked bola vysoko. Ale chápem, že aj vyberať vysoko sa nie vždy oplatí, lebo tak nikdy nechytíš veľkých winnerov so stovkami % zisku.. Najväčšia chyba, čo ja si myslím, že si spravil, že si svoje všetky akcie nepredal, ked prišla kríza . Možno keby si mal pravidlo, že zavrieš minimálne polovicu zisku od maxím...možno to by pomohlo. Ked sa dobre pametám, ty si vybral 1/2 zisku....ked potom vyšla ku 9,50 a ty ju mas dajme tomu za 2,50..tak zisk je 7...polovica 3,50...mal si zbytok predať už pri 6.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Cena 12,50.

Inseego Corp. (Nasdaq: INSG) (the "Company"), a pioneer in 5G and intelligent IoT device-to-cloud solutions, will release financial results for the quarter ended March 31, 2020 after the stock market close on Wednesday May 6, 2020.
Inseego will host a conference call and live webcast for analysts and investors at 5:00 p.m. ET that day.


Zapisujem si do kalendárika. V ten deň budem pozorovať hlavne na short.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Ocakavas zle vysledky? Alebo len nesplnia take vysoke ocakavania? Podla sprav mali komplet vypredane a s vyrobou nestihali... Ale samozrejme ti to nevyhovaram. Po tolkom case mam na forach odsledovanych niekolko ludi ktori velmi pozorne sleduju INSG a vacsina tiez ocakava pokles po ER, vacsinou tesne pod 10 ale s rychlym navratom nad 10. Iba 1 z nich vyjadril pochybnosti o tom ci to nie je pump and dump pre velkych investorov ktori potrebuju aspon cast predat.

Ja si myslim ze vyraznejsi prepad bude spolu s trhmi. Nechce sa mi verit ze taketo pocty neovyplyvnia trh
https://finance.yahoo.com/news/coronavirus-covid-weekly-initial-jobless-claims-april-18-165759755.html
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

Milankos napísal:Ma niekto realnu skusenost s akciami Kofoly pri nakupe cez Fio banku?
Mam 2 otazky:
1. Aky je rozdiel medzi tym RM systemom a burzou v Prahe - hlavne prakticky ohladom nakupu/predaju
2. Ako je to s vyplatou dividendy? Vlastnil som cez fio jeden americky REIT (ticker IGR) a ten vyplaca dividendu kazdy mesiac - Fio mi automaticky strhlo dan(americku) aj pripisalo dividendu na ucet. Funguje to tak aj pri kofole alebo musim vyplnat nejake specialne tlaciva zakazdym?

Dakujem


keby to niekoho zaujimalo tak:
1. hlavny rozdiel je asi v likvidite - na BCPP sa zobchoduje nasobne viac akcii. Na RMS by mala byt vyhoda akysi specialny typ pokynu na nakup EasyClick ale to riesit nebudem.
2. odpoved od Fio banky je ze v mojom pripade by dividendy boli automaticky pripisane na moj obchodny ucet a ak budu podliehat zdanenie tak mi automaticky aj strhnu dan - v tomto pripade 15% lebo je to z CR. V otazke na Fio som sa pytal aj na Moneta Money Bank a tam je to rovnake.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Analyza akcii ( +INSG )

Príspevok od používateľa Milankos »

https://investor.kofola.cz/wp-content/uploads/2020/03/KCS_current_report_2_2020_Program-zp%C4%9Btn%C3%A9ho-odkupu-vlastn%C3%ADch-akci%C3%AD_cz.pdf

ak tomu spravne rozumiem kofola si svoje akcie ceni na max. 283,41 CZK. Aktualna cena je 247 CZK. Ak pocitam dobre tak rozdiel cca 13%. Ma to 2 haciky:
1. kofola si ich ceni na MAXIMALNE 283
2. ani kofola nevie ci sa cena dostane na taku uroven

Mozno by bolo dobre pockat na leto/jesen - pravdepodobne im poklesnu trzby kedze budu obmedzene spolocenske stretnutia(letne festivaly atd), co by mohlo sposobit aj pokles ceny akcii a nakupit potom. Samozrejme to uz moze byt zaratane v cene teraz(po poklese)
Takze sme na tom co stale hovori Rokosak - nikto nic nevie a treba reagovat podla vyvoju...
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"