vhodna doba na nakup akcii

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
lacko
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 05 01, 2008 3:57 pm

vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa lacko »

Zdravim,
Ma zmysel investovat do akcii, ked kriza v usa este pretrvava a jej koniec je v nedohladne?
Chcel by som investovat dlhodobo na niekolko rokov a preto je myslim dolezite vybrat spravnu dobu, a tiez do odvetvi hospodarstva ktore maju sancu na dlhodoby rast a bez strachu z dlhodobeho vyvoja.
Do akcii investujem po prvy krat a nezanedbatelnu sumu a nerad by som urobil chybu.
Dakujem za odpoved.
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa filip glasa »

Vždy nájdeš dobrú akciu. Aj teraz určite áno. Otázka je či chceš do samostatných akcií, alebo do fondov. Ak do akcií tak asi máš predstavu o tom čo chceš vybrať. Či to je, alebo nie ovplyvnené krízou atď.
8x
Active Member
Príspevky: 138
Dátum registrácie: Ne 10 12, 2006 9:30 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa 8x »

Vhodna doba na nakup akcii je vo vseobecnosti vtedy, napr. ked:
1. su akcie lacne (P/E, P/B, atd...)
2. je aj ich cena lacna (po urcitom poklese)
3. jej vyhlad do buducnosti ostava nadalej pozitivny (napr. ziadne zle spravy o firme nie su zverejnene, nadalej sa ocakava rast zisku,...)

T.j. napr. aj teraz, ked je kriza vo financnom sektore, su akcie z tohto sektora relativne lacnejsie ako ostatne akcie. Je mozne, ze bude kriza este nejake tie mesiace/roky trvat, jednoducho dokupis (spriemerujes nakupnu cenu, ked aj 5-krat do roka) a drzis dalej. Dlhodobo, tak ako mas v plane...
"Greed is... good" [Gordon Gekko]
"You got a dream... You gotta protect it" [Christopher Gardner]
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

lacko napísal:Zdravim,
Do akcii investujem po prvy krat a nezanedbatelnu sumu a nerad by som urobil chybu.
Dakujem za odpoved.
Nejdříve si musíš ujasnit následující:
Jaké máš znalosti potřebné k výběru konkrétní akcie? Kolik času jsi ochoten tomu věnovat? Nebyl by pro Tebe vhodnější fond?
Jaký pokles investice jsi ochoten akceptovat?
Jaké máš požadavky na likviditu?
Upřesnit investiční horizont - píšeš několik let, ale to je dost široký pojem.


Pokud fondy, tak zda budeš preferovat ty, kde je rozhodování o investicích ve velké míře na manažerovi - zejména globální smíšené. Tam má manažer přece jenom o něco větší volnost v investicích, i když je limitován statutem.

Pokud se rozhodneš pro specializované fondy, je klíčové rozhodnutí o směru tvých investic na tobě, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Pokud dáš peníze např. do fondu Emerging Markets, počítej s tím, že v případě problémů na Emerging Market nemá manažer kam utéci, může jenom o něco navýšit hotovost. Ale nepočítej s tím, že vše prodá a nakoupí obligace či jiné akcie, to prostě nemůže.
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Keni »

Do akcii investujem po prvy krat a nezanedbatelnu sumu a nerad by som urobil chybu.
Ja by som sa opytal trosku inac,

1/ mas uz vyriesene byvanie? (do toho ci mas alebo nie ma nic, ale ked chces investovat nezanedbatelnu sumu, tak sa musim opytat) :)
2/ mas znalosti (resp. si ochotny zaplatit za to ze niekto iny ti poradi kam investovat)?
3/ si ochotny prist o urcite percento tej sumy (napr. co ak stratis 20% za prvych par mesiacov), su to financne prostriedky o ktore mozes prist

... no ak je jedna z odpovedi vyssie nie, tak neviem ci akcie su tou spravnou volbou
lacko
Príspevky: 4
Dátum registrácie: So 05 01, 2008 3:57 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa lacko »

Investovat do fondov(akychkolvek) v ziadnom pripade nebudem, mame s tym v rodine zlu skusenost. Aj tak su to moje peniaze a aj ich mozna nevyhnutelna strata sposobena mnou samym je lepsie ako keby to mal urobit niekto iny.
Investovat mienim na 3,4 roky do akcii spolovici zalozenych na odporucaniach ludi tu na stranke a druhu polku budu tvorit akcie zalozene na hodnotovom screeningu D.Gladisa.
Ta "nezanedbatelna suma" je myslena ako rizikovy kapital, ktory sa chce pravidelne zhodnocovat. :D
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Bobikpp »

lacko napísal: Investovat mienim na 3,4 roky do akcii spolovici zalozenych na odporucaniach ludi tu na stranke a druhu polku budu tvorit akcie zalozene na hodnotovom screeningu D.Gladisa.
Nechces si to najprv skusim ako to bude vyzerat v reale na nejakom simulatore? Trosku ti to urcite pomoze dostat sa do toho, zistis ako to chodi a hlavne zistis aj nieco o sebe - ako sa zachovas v urcitych situaciach, ci dokazes spravne odhadnut vstupy / vystupy, ako sa zachovas ked budes v minusoch, ako sa zachovas ked budes v plusoch a tak...

na tuto temu tu teraz bezi aj diskusia: http://ako-investovat.sk/viewtopic.php?f=3&t=762

Pises ze s fondami mas zle skusenosti - Za seba ti mozem povedat, ze mam s nimi dobre skusenosti - myslim, ze som to tu niekde cital, ale taky idealny postup ako zacat obchodovat s akciami by mohol byt:

1. citat, ucist sa, sledovat

2. skusit si to s fondami (ked vyberes dobry fond, tiez sa tam da dobre zhodnotit capital)

3. prejst postupne na akcie

A neustale sa ucit, citat, sledovat :wink:
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa kadu »

Keni napísal:
Ja by som sa opytal trosku inac,

1/ mas uz vyriesene byvanie? (do toho ci mas alebo nie ma nic, ale ked chces investovat nezanedbatelnu sumu, tak sa musim opytat) :)
2/ mas znalosti (resp. si ochotny zaplatit za to ze niekto iny ti poradi kam investovat)?
3/ si ochotny prist o urcite percento tej sumy (napr. co ak stratis 20% za prvych par mesiacov), su to financne prostriedky o ktore mozes prist

... no ak je jedna z odpovedi vyssie nie, tak neviem ci akcie su tou spravnou volbou
Keni tak to by me zajimalo co bys me rekl ;-)
Bod 1/ nemam vyresene bydleni a mam zainvestovano hodne... :lol: nicmene to jak v budoucnu bydlet sam to se snazim resit investicema - sice prijdu asi o par let moznosti bydlet ve svem, nicmene aktualni stav je pro me ekonomicky vyhodnejsi ...
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
Používateľov profilový obrázok
filip glasa
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 11207
Dátum registrácie: Št 30 11, 2006 8:31 pm
Bydlisko: Bratislava
Been thanked: 1 time
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa filip glasa »

lacko ja by som to skúsil takto:
tie tipy čo tu nájdeš na fóre skús podrobiť kritériám z knihy D. Gladiša. Aspoň uvidíš čo z tých tipov sa zlučuje a čo nie s konzervatívnym prístupom hodnotového investora.
BGuru
Gold Member **
Príspevky: 491
Dátum registrácie: Št 18 10, 2007 12:55 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa BGuru »

lacko:
aky vynos vlastne ocakavas? Ci kolko po 4 rokoch bude tolko beries? Bude stacit i 15-20%

Dolezity je nielen vyber akcii ale i market timing cize nacasovanie takehoto nakupu. Ak pojde cely trh dole pojde s nim vacsina akcii a je dost malo pravdepodobne, ze ty prave budes drzat iba tie ktore poklesy nepostihnu.

Ja osobne to kombinujem. Investovanie + kratkodobe swingove obchody + daytrading. Raz ide lepsie jedno a raz zase druhe.
A ci je teraz vhodna doba na nakup s drzanim na 3-4 roky?
Ja osobne som naposledy v novembri pri poklesoch nieco nakupoval. Nieco som uz aj po 1000 bodovom naraste DJIA aj predal. Nieco este drzim a budem prikupovat za nizsie ceny. Nieco o tom sem tam pisem v teme "Holy Grail". Medzitym vsak realizujem i daytraiding, pre ktory je momentalne idealna doba na trhoch. Udrziavajuca sa vyssia volatilita trhov mu len praje.

Zelam stastnu ruku pri vybere.

P.S. Co je to v slovenskom ponimani nezanedbatelna suma ? Ja za take sumy povazujem sumy nad €100k
Používateľov profilový obrázok
Keni
Príspevky: 42
Dátum registrácie: Po 19 02, 2007 12:27 pm
Bydlisko: Dublin
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Keni »

kadu napísal: Bod 1/ nemam vyresene bydleni a mam zainvestovano hodne... :lol: nicmene to jak v budoucnu bydlet sam to se snazim resit investicema - sice prijdu asi o par let moznosti bydlet ve svem, nicmene aktualni stav je pro me ekonomicky vyhodnejsi
... no dufam, ze mas rizika rozlozene velmi dobre, kedze ani ja ani ty nepozname buducnost. Je mozne ze ziskas, ale takisto je mozne ze aj stratis.
... a samozrejme, ze sa da investovanim vyriesit aj byvanie ... len trosku tazsie, ked autor do akcii investuje po prvy krat a ma zle skusenosti s fondami :)
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Bobikpp »

Keni napísal:... len trosku tazsie, ked autor do akcii investuje po prvy krat a ma zle skusenosti s fondami :)
Toto trosku dostalo aj mna - ked si clovek nevie spravne vybrat fond, ktory mu uspokoji jeho poziadavky, tak ake je pravdepodobnost, ze si vyberie spravne akcie? Ale co ja viem - mozno tie zle skusenosti plynu z uplne niecoho ineho nez zo zleho vyberu fondu...I ked neviem z coho :roll:
Používateľov profilový obrázok
kadu
Silver Member *
Príspevky: 207
Dátum registrácie: Po 14 05, 2007 10:06 pm
Bydlisko: Prague
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa kadu »

Bobikpp napísal:
Toto trosku dostalo aj mna - ked si clovek nevie spravne vybrat fond, ktory mu uspokoji jeho poziadavky, tak ake je pravdepodobnost, ze si vyberie spravne akcie? Ale co ja viem - mozno tie zle skusenosti plynu z uplne niecoho ineho nez zo zleho vyberu fondu...I ked neviem z coho :roll:
Fond si nevyberes... fond ridi nekdo jiny, casto neovlivnis odprodej ci nakup jinych podkladovych aktiv... U fondu si vyberes snad jen oblast a menu do ceho se investuje...

Kdo zacina s investovanim nejdriv zkusi fond protoze tomu vubec nerozumi.. Casem pochopi, ze plati lidem za to ze rozhoduji o jeho penezich... Jenze fondmanageri jsou casto placeni pausalne a ne od vykonnosti...

Pokud je clovek ochoten prijmout i to riziko ze misto +50% ziisku udela i -50% a neznici to jeho zivot pak at jde do akcii..

PS: ztraty bolej vzdycky a potkaji 1oo% kazdeho !!!
Kdyz jsem zacinal naivne jsem si myslel, ze budu lepsi nez ostatni.. Jenze to je falesna vira. Nemusis byt genius staci kdyz dokazes odhadnout trendy, co je v kurzu pripadne co by mohlo byt... a pak taky vybrat tu spravnou firmu...


PS2: co se tyce ztrat ja osobne zazil nejvetsi ztraty na dolaru... Kupoval/ji jsem americke akcie ktere sice obcas i rostou ale dolar klesa tak rychle, ze jsem rad kdyz jsem na 0
Jsem aktivni prevazne na nasem webu v sekci - forum pro-investory.cz
Bobikpp
Gold Member **
Príspevky: 570
Dátum registrácie: So 10 03, 2007 2:24 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Bobikpp »

kadu napísal: Fond si nevyberes...
Prave s tmyto nemozem suhlasit...vyberom vhodneho fondu dokazes ovplyvnit vela. Dneska je uz na vyber tolko roznych fondov, ze fakt staci spravne odhadnut co bude zrovna "in" a mas to - a nikdo nehovori, ze ten fond musis drzat stale - zoberes jeden - spravis 20 - 30% - posudis ci je to stale ten "pravy" fond a bud si ho nechas alebo presunies kapital do ineho fondu, pripadne vyuzijes nejake kratkodobe vykyvy v cene na prikupenie. Aj s fondami sa da podla mna dost dobre "hrat" - len blbe je, ze tam platis tie poplatky a ze tam je casova prodleva medzi zadanim pokynu k predaju a odpredajom.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Keni napísal: [1/ mas uz vyriesene byvanie? (do toho ci mas alebo nie ma nic, ale ked chces investovat nezanedbatelnu sumu, tak sa musim opytat) :)
...
... no ak je jedna z odpovedi vyssie nie, tak neviem ci akcie su tou spravnou volbou
Souhlasím s Kadu, tenhle bod je úplně irelevantní. Alespoň pro rozumně uvažujícího člověka. Ten totiž zainvestuje tím spíš, pokud bydlení vyřešený nemá. Buď (v ideálním případě) si tak na bydlení vydělá, nebo svoje peníze zainvestuje a nachává je vydělávat a bydlení zainvestuje z nejlevnějších možných cizích peněz - hypotéky.
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Ferin007 »

8x napísal:Vhodna doba na nakup akcii je vo vseobecnosti vtedy, napr. ked:
1. su akcie lacne (P/E, P/B, atd...)
2. je aj ich cena lacna (po urcitom poklese)
3. jej vyhlad do buducnosti ostava nadalej pozitivny (napr. ziadne zle spravy o firme nie su zverejnene, nadalej sa ocakava rast zisku,...)

T.j. napr. aj teraz, ked je kriza vo financnom sektore, su akcie z tohto sektora relativne lacnejsie ako ostatne akcie. Je mozne, ze bude kriza este nejake tie mesiace/roky trvat, jednoducho dokupis (spriemerujes nakupnu cenu, ked aj 5-krat do roka) a drzis dalej. Dlhodobo, tak ako mas v plane...
Objektivně máš samozřejmě pravdu, ale to je naprosto idealizovaná situace. Subjektivně (mám namysli "vnímáním jednotlivců") se ale ty body vzájemně vylučujou. Ale nějakou rozumnou kompromisní úroveň lze nalézt vždy.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

Zjišťoval jsem u různých lidí, jak často v minulosti mluvil US Fed o blížící se recesi. NEPAMATUJÍ SI.

Jsou tedy možná 3 vysvětlení:
1. skleróza dotčených lidí
2. Fed změnil svůj přístup, je mnohem otevřenější
3. Fed vidí před námi něco horšího než obyčejnou recesi

Bod 1 bych vyloučil.
Zda platí bod 2 nebo 3, to je na diskusi.
Jaromir Rejl
Príspevky: 42
Dátum registrácie: So 03 03, 2007 9:55 pm
Bydlisko: Brno
Kontaktovať používateľa:

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Jaromir Rejl »

Já se na kapitálových trzích pohybuji příliš krátce, než abych měl v paměti názory a postoje centrálních bank, analytiků a politiků. Na to jak se situace bude dále vyvíjet má každý svůj názor, jedna skupina říká, že se jedná "pouze" o velkou korekci posledních 4 let růstu, jiná skupina se velmi silně obává recese. Stejnětak někteří již začali pomalu nakupovat a jiní vyčkavají. Každopádně jedni na to "doplatí", ale asi lepší mít menší zisk než velkou ztrátu :lol:
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

NĚKOLIK ZAJÍMAVÝCH GRAFŮ:

Pro zastánce Grahama zde mám jeden graf.
Jde o P/E US trhu měřené jako poměr ceny akcií k desetiletému průměru zisků:

Obrázok

Ještě přidám vývoj EPS v rámci trendu

Obrázok

Přidávám ještě grafy objemu hotovosti držené fondy v poměru k jejich aktivům:

Obrázok

A na závěr - průměrnou dobu držení jedné akcie - ukazuje na zvýšení spekulativnosti obchodů:

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

P/E v USA dle sektorů

Obrázok
Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Andrej »

Tá najspodnejšia linka - to je Energy? Nejako sa mi miešajú farby...
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

ano
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

Andrej
Gold Member **
Príspevky: 438
Dátum registrácie: Po 30 04, 2007 8:05 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Andrej »

Ako rozumieť tým grafom? Konkrétne ten graf o objeme hotovosti držanej fondami - z neho to vyzerá že fondy dnes držia minimum hotovosti, a teda pravdepodobne majú všetko zainvestované. Čiže podľa nich je asi dobrá doba na nákup akcií. No a potom nasledujúci graf hovorí že priemerná doba držania akcií dnes je tiež minimálna - tých 9 mesiacov - a teda z tohoto zase vyplýva že ľudia/inštitúcie predávajú akcie ako nikdy. Tak som z toho jeleň, viete to niekto interpretovať? :shock:
Ferin007
Platinum Member ***
Príspevky: 1194
Dátum registrácie: St 11 07, 2007 4:14 pm

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Ferin007 »

Řekl bych, že ta obrátkovost je nyvýšená "uměle" tím, že ten pokles byl hodně rychlej a prudkej a tudíž se v obrovským množství mechanicky aktivovaly stop-lossy.
To samý teď, kdy si díky velké volatilitě každej nastavuje úzký stop-lossy nebo rovnou při každým malým pohybu vzhůru zisk rači vybere.
Používateľov profilový obrázok
Honzajs
Guru Member ****
Príspevky: 2257
Dátum registrácie: So 13 01, 2007 9:58 am
Been thanked: 1 time

Re: vhodna doba na nakup akcii

Príspevok od používateľa Honzajs »

Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"