Short selling akcii

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Short selling akcii

Príspevok od používateľa Milankos »

Ahojte,
rozmyslal niekto z Vas o shortovani akcii firiem ktore dlhodobo idu ku dnu ale z nejakeho dovodu(pravdepodobne pump and dump) ich cena v poslednom dni prudko vzrastla? Idealny priklad IFMK teraz...
Nikdy som nic neshortoval a potreboval by som poradit s nasledovnymi vecami:
1. Co sa stane ak dnes je cena akcie 2.5. Ja dam short 100 akcii. Cena klesne na 2.0 hned na dalsi den. Mam 50 zisk alebo mi broker strhne nejaku cast kvoli uroku?
2. Co sa stane ak dnes je cena akcie 2.5. Ja dam short 100 akcii. Cena klesne na 2.0 az o mesiac. Mam 50 zisk alebo mi broker strhne nejaku cast kvoli uroku?
3. Co sa stane ak dnes je cena akcie 2.5. Ja dam short 100 akcii. Cena vyrastie na 3.0 hned na dalsi den. Mam 50 stratu alebo je nejaky specialny poplatok za uzatvorenie short pozicie?
4. Co sa stane ak dnes je cena akcie 2.5. Ja dam short 100 akcii. Cena vyrastie na 2000.0 v after hours a ja nemozem ukoncit poziciu? Broker ma vyhodi z obchodu s maximalnou stratou aku mozem mat podla volneho cash? Alebo sa mi pocita strata az do vysky celeho portfolia(aktualne ocenenie vsetkych kupenych akcii)?

Dakujem za rady!
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Tilbur »

Skusim tak narychlo.
Broker si uctuje urok za pozicanie kazdy den. Neodpocitava sa z celkoveho zisku/straty. Je to vykazovane samostatne. Momentalne je pri IFMK urok 26% p.a. ./to je velmi vela/ Ak mas IB, tak si pozri, ako sa to vykazuje. Su to SLB rates.

Rucis vzdy za pozicane akcie. Na longu mozes stratit akurat vysku vkladu. Na shorte aj viac. Cize ak akcia stoji 10$. Otvori na dalsi den na 90$, tak dlzis brokerovi 80$. Poziciu Ti zavru v priebehu obchodneho dna. A budes mat zavazok rozdiel vyrovnat aj ked si isiel na ucte do minusu.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa pedro.v »

tillbur, trocha mimo otazky si mu odpovedal. On sa pyta na short a nie na leverage... Short v zasade nie je ziadne poziciavanie.

takze takto Milankos
1. mas 50 zisk. Iba ak si shortoval za vlastny margin. Teda ak si to urobil za svoje peniaze a nie za pozicane. ak to robis za pozicane tak platis % zo zisku z pozicanej sumy. Pri zisku ti to ale az tak nevadi kedze si v pluse. Zisk mas ale az ked poziciu uzavries alebo cast predas.

2. rovnako ako pripad 1. To ze si shortol akcie je v zasade to iste ako ked ich kupis na Long.
3. stratu mas az ked poziciu uzavries.
4. vzdy mozes ukoncit poziciu. toto je riziko "podnikania". Nemusis ju ale ukoncit teoreticky nikdy. Brokeri si velmi velmi ojedinele pytaju svojje pozicane akcie spat takze v zasade sa da povedat ze nikdy.

na shortoch zarobis statistickyy viac ako na longoch pretoze ludia sa o stratu penazi obavaju viac ako o male zisky takze ked uz to ide smerom dole tak v panike predavaju vsetci a klesa to rychlejsie a zarobis teda viac.
vela stastia :)
Rokosák
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 2795
Dátum registrácie: St 03 08, 2011 11:43 pm
Has thanked: 48 times
Been thanked: 100 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Rokosák »

Tilbur zrejme myslel na pozicanie akcii pre shortovanie, ktrore poskytuje broker, aby umoznil pre klienta otvorit short poziciu.
Neodvratné sa stáva zriedkavo, neočakávané často.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Tilbur »

Pedro, mal by si si nastudovat princip fungovania trhu a potom mudrovat.
Tu je zakaldna definicia short sellingu: http://sk.wikipedia.org/wiki/Predaj_nakr" onclick="window.open(this.href);return false;átko (musis si skopirovat manaulne link)

"Predajca si požičia vec (za poplatok) a ihneď ju niekomu predá (za trhovú cenu)"
Vsetko, co som napisal je k veci a podla mna spravne. Zakladny princip predaja nakratko je to, ze tvoja pozicia musi byt kryta akciami, ktore sa daju pozicat u ineho majitela uctu. Zabranuje sa tym tzv. naked short selling, co je nelegalne a dost nebezpecne. Cize vzdy musi existovat protistrana na predaj nakratko, ktora vlastni akcie na long. Ak je ten long tazsie dostupny, musi sa za neho platit vyssi urok. U TLRY bol urok na short tento rok cez 300% p.a. Ak broker nemoze protistranu pozhanat, tak ti poziciu automaticky zavrie na konci dna. A to je dost bezne. Ale nie velmi caste.
na shortoch zarobis statistickyy viac ako na longoch pretoze ludia sa o stratu penazi obavaju viac ako o male zisky

Statisticky to vychadza tak, ze na shorte mozes prerobit viac ako 100%. Tak neviem, co je rizikovjesie.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa pedro.v »

Kolko short pozicii ti tvoj broker za posledny rok uzatvoril? Kolko ta to stalo penazi? Ale moze byt ze mas pravdu. Ja swing trading nerobim tak ma short selling nestoji nikdy nic navyse.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Tilbur »

Moc na shorty nie som. Stava sa to niekedy s akciami s nizkym objemom volnych akcii, ktore nedrzia institucionalni investori.
Mne sa to stavalo pri short UVXY. Poziciu Ti zatvori na konci dna, alebo tesne pred koncom obchodneho dna. Stoji Ta to len poplatok za trejd.
Ja swing trading nerobim tak ma short selling nestoji nikdy nic navyse.
Ak nerobis swing trading, shortujes intradenne? Ak zatvoris short na konci dna, neplatis predsa len urok z pozicania za dany den?
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa pedro.v »

Robim len daytrading a nikdy tam nemam ziaden poplatok extra za short. Asi by mi ho nemali ako vyratat tak sa neuctuje.
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Tilbur »

Ja daytrading nerobim, tak to neviem pozriet. Vyratat by sa to malo ako urok z pozicania akcie za jeden obchodny den. Vedel by to zrejme Juggler pozriet vo vypise, ci urok uctuju.
Ak robis daytrading, preco si si vybral LYNX, co je pre mna drahy broker hlavne ked obchodujes intradenne.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
pedro.v
Active Member
Príspevky: 85
Dátum registrácie: St 19 11, 2014 5:35 pm

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa pedro.v »

mam lynx lebo som najprv nerobil daytrading ale kupoval som len akcie na rok/dva ale potom som sa rozhodol do toho ist.
Neviem ci by IB bol az tak citelne lacnejsi. Na ineho brokera nechcem ist lebo s IBW sa mi robi dobre a funguje to na MacOS.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

pedro.v napísal:mam lynx lebo som najprv nerobil daytrading ale kupoval som len akcie na rok/dva ale potom som sa rozhodol do toho ist.
Neviem ci by IB bol az tak citelne lacnejsi. Na ineho brokera nechcem ist lebo s IBW sa mi robi dobre a funguje to na MacOS.

LYNX = IB. A keďže je Lynx pre IB partnerský broker ( kvázi ako maloobchodník pre velkoobchodníka ) tak má ceny zhruba dvojnásobné. Ale aj tak sú tie ceny menšie - zhruba polovičné ako u iných SK,CZ brokerov

Pokial viem, je tu ale jeden problém s prechodom s Lynx na IB. IB nezaloží účet na tú istú osobu pokial má tá osoba účet u Lynx + neuplynie nejaká doba od zrušenia účtu (neviem či to nie je pol roka ). Treba preveriť.
Obísť sa to dá len tým, že otvoríš účet na ten čas na inú osobu. Niekto o tom písal, ale už sa nepametám kto.
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa jpeg »

Ja som o tom písal.
Re: Lynx
Poslaťod jpeg » 19 Jún 2017, 11:14

V tomto vlákne je o tom popísané viac.

viewtopic.php?f=9&t=61&start=480

Re: Interactive Brokers
Poslaťod jpeg » 30 Máj 2016, 10:25

Jari píše:
Da sa prejst z Lynxbroker.cz do Interactive Brokers? Ak ano, aky je postup?


Zdravím,
Chcel by som sa s Vami podeliť o skúsenosť.
V súčastnosti používam Lynx, ktorý som si vybral zatiaľ hlavne z dôvodu , že si neúčtujú žiadne poplatky za ne-aktivitu a tiež, aby som si mohol otvoriť paper trading na oboznamovanie sa s platformou IB, ktorú si myslím, že už mám ako tak zvládnutú. Chcel som si reálne vysúšať obchodovanie na ostro a otestovať si hlavne psychiku. Mal som v pláne najmä aktívny investing resp. pozičné a niečo swing. Tak preto ten LYNX.
No postupom času som zistil že ma to baví a niekedy som obchodoval relatívne často, čo je už poplatkovo veľmi nevýhodné.
Preto som sa rozhodol ,že prejdem priamo pod IB.
Inak som s Lynx nadmieru spokojný .
Je to výlučne len kvôli poplatkom a kvôli ničomu inému. Mal som v pláne, že si Lynx nechám na tzv. pozičné obchodovanie resp. na sporenie pre syna do ETF, nakoľko si nič neúčtujú za ne-aktivitu a budem mať tzv. obchodný účet za 0 a plánoval som raz za čas niečo dokúpiť a nechať to tak. Tým by som to mal aspoň oddelené od účtu s ktorým plánujem pracovať.

V piatok som si prešiel procesom otvárania účtu u IB a dnes mi prišla takáto odpoveď.

"Dear Mr. xxxxx,

Your new standalone application UXXXX117 has been rejected as you already hold an account with Lynx.

To open an account directly with IB, you will first need to close your existing account with Lynx and then apply after 6 months cooling off period.

Regards,

Čo by ste mi poradili , zatvoriť si účet u Lynx na 6 mesiacov a na ten čas to otvoriť niekde inde (Degiro) alebo nejaký iný nápad.

Ďakujem.
jpeg

Príspevky: 89
Registrovaný: 17 Mar 2013, 15:04
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15693
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 988 times
Been thanked: 1343 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa JUGGLER »

Dík. Tak predsa pol roka. :)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Milankos
Active Member
Príspevky: 134
Dátum registrácie: Ut 05 06, 2018 5:25 pm

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Milankos »

Dakujem za odpovede - najma Tilbur-ovi
Dost ma odradza to riziko "nelimitovanej" straty tak na teraz od shortovania asi dam ruky prec :)
Tilbur
Platinum Member ***
Príspevky: 1109
Dátum registrácie: St 03 02, 2010 8:41 am
Has thanked: 32 times
Been thanked: 26 times

Re: Short selling akcii

Príspevok od používateľa Tilbur »

Nikdy by som neshortoval biotech akcie.Tam to moze vyskocit vzdy o vela. Pri shorte musis pocitat s nakladom na pozicanie. Ten moze byt znacny. Cize na to tiez bacha. Najlepsie si vyberat vacsie spolocnosti s biznis modelom, co nefunguje, lebo ho prekonal niekto z konkurencie. Dobre sa teraz shortuju akcie z retail, tazba ropy, nejaka technologicky zastarana platforma.
Typicke priklady SHLD, JCP, SDRL, Blockbuster a dalsi.
Vo vseobecnosti plati, ze shorty su omnoho nebezpecnejsie ako longy. A preto do nich je dobre davat menej kapitalu ako do long pozicii. Aspon takto to mozes riadit.
My number one job as a trader is to manage risks not make money.
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"