Co sa to deje?

Výber akcií, fundamentálna a technická analýza, obchodovanie vs. investovanie
Pravidlá fóra
Nezabudnite, prosím, že svojou prítomnosťou a diskutovaním na tomto fóre vyjadrujete svoj súhlas s vždy aktuálnymi Podmienkami používania tohto fóra. Predovšetkým prosím dbajte na slušnosť komunikácie a rešpektovanie sa navzájom. Celé Podmienky používania tohto fóra si môžte prečítať tu.
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Co sa to deje?

Príspevok od používateľa MFT »

Ahojte chlapci, dlhsie som tu nebol a ako tak citam, tak to tu akosi uz dlhsie upada a tak som sa rozhodol otvorit temu s nazvom "co sa to deje"?.

Aky mate nazor na sucastnu situaciu, teda na konci roka 2018? O tom, ze nas caka jedno z tazkych, podla niektorych aj najtazsich obdobi vdaka QE a nizkym sadzbam...?

Napiste sem vase postrehy zo sveta, ci aj vasho okoliteho zivota... s cim ste sa pri praci stretli, co sa deje, o com sa zatial verejne nehovori...ci firmy z vasho oklia citia realne utlm, lebo z roznych zdrojov dookola pocuvam rozne pribehy o tom ako to uz niekolko mesiacov v roznych odvetviach skripe, mrznu resp. klesaju objednavky... ako sme velmi zavisly na automotive, ktora preziva jedno z najhorsich obdobi za poslednu dekadu atd.

O tom ze akcie maju najlepsiu rally za sebou pocuvame uz niekolko rokov, nehnutelnosti su na tom v roznych krajinach vratane tej nasej podobne... tak co dalej? Vyckavat pre vhodnu investicnu prilezitost? Uzivat si naplno zivot?
Najlepsia je asi kombinacia oboch... :wink:

BTW: nepytam sa Vas na nazor len ohladne akcii, ale roznych triedy aktiv celkovo...ak je tema zle zaradena prosim preradit :-)
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Rado »

Paradoxne je veľa príspevkov keď trh rastie a málo keď padá. Pritom najlepšie príležitosti na investície sú práve teraz. Príspevky typu nakúpim, keď cena trochu vyrastie sú smiešne. Najlepší čas na nákup akcií je keď cena padá. Musí to však mať zmysel. Ak niekto vidí príležitosť do niečoho investovať, tak má možnosť kupovať so zľavou. V septembri taká možnosť nebola. Pritom fundamenty sa nezmenili. V čase ako je tento funguje skôr technika ako fundamenty.
Čo sa týka bežného života, tak nikto okrem treasury v bankách a iných firmách dianie na burze nezaznamenal. Ak nepočítam individuálnych nadšencov.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Takyto prepad sa cakal uz dlhsie, visel vo vzduchu minimalne od zaciatku tohto roku. Ja prilis nakupovat nove akcie nemozem lebo prakticky vsetko uz mam dlhodobych akciach. Otazka je tiez kam to bude az padat, ci sa to uz v januari zlepsi a zacne stupat alebo pojde hlbsie este povedzme rok.. Nikto nevie. Co vidim okolo seba vo firemnej sfere, tak o krize by som hned nehovoril ale situacia sa uz viditelne zhorsila a bankroty spolocnosti este len zacnu.
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa MFT »

Hmmm, teraz vysiel zaujimavy clanok o tom preco akcie padaju...ja viem, kazdy ma svoju pravdu...no v tomto konkretnom som sa docital zaujimavosti typu:

- od posledneho QE3 v USA sa zisky firiem zvysili celovo len o 6%, pricom akcie o 120%
- v clanku sa pise, ze väcsinu nakupov akcii tvorili buyback-y akcii samotnych spolocnosti z dovodu prebytkov hotovosti a vizie lepsich casov
- dalej sa spomina, ze niektore firmy realzovali tieto spätne odkupy na uver za nizkych sadzieb co moze priniest problemy v pripade zdrazenia dlhoveho financovania
- problem je dalej vraj v nahromadeni akcii kupenych prave v tomto roku /na vrchole ich ceny/

Co ma vsak zaujalo najviac je, ze vraj väcsinu akcii od krizi nekupovali investory ci domacnosti ale samotne firmy....na to vraj existuju statistiky...
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

prave tie buybacky nie su podla mna prilis dobrym znamenim, lebo z toho vyplyva, ze firmy nevidia lepsi sposob investicii do rozvoja firmy. Tj kratkodobo sice mozno zvysia cenu akcii, ale na ukor buduceho rastu a rozvoja spolocnosti.
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

MFT napísal:Hmmm, teraz vysiel zaujimavy clanok o tom preco akcie padaju...ja viem, kazdy ma svoju pravdu...no v tomto konkretnom som sa docital zaujimavosti typu:

- od posledneho QE3 v USA sa zisky firiem zvysili celovo len o 6%, pricom akcie o 120%
- v clanku sa pise, ze väcsinu nakupov akcii tvorili buyback-y akcii samotnych spolocnosti z dovodu prebytkov hotovosti a vizie lepsich casov
- dalej sa spomina, ze niektore firmy realzovali tieto spätne odkupy na uver za nizkych sadzieb co moze priniest problemy v pripade zdrazenia dlhoveho financovania
- problem je dalej vraj v nahromadeni akcii kupenych prave v tomto roku /na vrchole ich ceny/

Co ma vsak zaujalo najviac je, ze vraj väcsinu akcii od krizi nekupovali investory ci domacnosti ale samotne firmy....na to vraj existuju statistiky...
Nemôžeš dať link?
Mne sa tie čísla nevidia. Prehnaný rast cien akcií v dôsledku prehnaného optimizmu, nízkych úrokov a znížených daní vystriedalo vytriezvenie, strach a prehnaná korekcia...to je Ok. Ale čísla neboli doposiaľ zlé, len sa predvídajú horšie (znížené outlooky u semiconductors, poklesy predajov áut, prudký pokles ropy...) Skutočná panika príde keď sa čísla začnú zhoršovať z kvartála na kvartál...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Rado »

Trumpeta1978 napísal:prave tie buybacky nie su podla mna prilis dobrym znamenim, lebo z toho vyplyva, ze firmy nevidia lepsi sposob investicii do rozvoja firmy. Tj kratkodobo sice mozno zvysia cenu akcii, ale na ukor buduceho rastu a rozvoja spolocnosti.
Prečo si myslíš, že buyback ide na úkor budúceho rastu a rozvoja? Myslím, že ti to žiadna dozorná rada neodklepne, ak to nemá zmysel. Žiadna firma na to nepoužije celý voľný cash. Ak hej, tak by som takú firmu v portfóliu nemal. :D
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jpeg
Active Member
Príspevky: 131
Dátum registrácie: Ne 17 03, 2013 3:04 pm
Has thanked: 4 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa jpeg »

Nemôžeš dať link?
asi je to tento článkok.

https://trimalfa.eu/2018/12/25/preco-ak ... Zvz6cKzyf4
Airmike
Guru Member ****
Príspevky: 2307
Dátum registrácie: Ut 18 05, 2010 10:17 am
Has thanked: 6 times
Been thanked: 27 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Airmike »

skusme dat aj vysvetlenie od cloveka , ktory tomu pravdepodomne rozumie

btw: link obsahuje kratke video , odporucam

https://www.linkedin.com/pulse/help-put ... ublished=t" onclick="window.open(this.href);return false;
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Rado

mnohe firmy to tak robia. Maju povedzme dlhodobo pomerne slabe earningy a cena akcie dlhodobo klesa. A oni potrebuju aby sa stabilizovala a zacala rast a ak maju velky cash tak to urobia. Nevidia napr. nejaku pre nich zmysluplnu investiciu, tak buybackuju. Ono je to vyhodne aj pre vedenie spolocnosti, pretoze casto su ciastocne vyplacany v akciach vlatnej firmy,resp maju v nich bonusy, takze si "mastia vlastne brucho". Co som si vsimol tak to robi dost firiem, ktorym sa prilis nedari ale takto burnuju cash-podla mna je to kratkozrake. Resp. uvitam akykolkvek dalsi pohlad na vec.

tu je list https://www.marketbeat.com/stock-buybacks/" onclick="window.open(this.href);return false; a ked sa na to pozries blizsie, tak velka cast tych firiem ma slabe fundamenty- ako im dlhodobo ma pomoct buybuck?? je to kratkodoby nezmysel na zalepenie oci akcionarov..
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa MFT »

Juggler je to ten clanok ako napisal odkaz. jpeg od trimalfa...
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Rado »

@Trumpeta

Ja viem, čo je buyback, ale neviem odkiaľ si zobral, že je na úkor rozvoja firmy.
Tiež by ma zaujímala definícia slabých fundamentov. Rád by som sa na takú firmu pozrel. Ja veľmi nepredpokladám, že ak má firma dosť cashu, tak na tom bude až tak zle, ale mrknem sa na takú zo zaujímavosti lebo môžem sa mýliť.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
jan
Gold Member **
Príspevky: 417
Dátum registrácie: So 15 09, 2007 7:54 pm

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa jan »

Buyback je vlastne opak emitovania akcií.
Trošku to budí dojem, že buy back sa robí len vtedy, keď má firma na to peniaze. Tak sa to uvádza aj v učebniciach.
Bežné však je, že buy back robia aj firmy, ktoré sú vysoko zadlžené a tiež je dosť firiem, ktoré si berú nové pôžičky práve na buyback.
Podľa mňa je buyback vhodné spraviť vtedy, keď firma pokladá svoju vlastnú trhovú hodnotu za príliš nízku.
Používateľov profilový obrázok
Rado
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 5223
Dátum registrácie: So 03 10, 2009 10:54 am

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Rado »

Airmike napísal:skusme dat aj vysvetlenie od cloveka , ktory tomu pravdepodomne rozumie

btw: link obsahuje kratke video , odporucam

https://www.linkedin.com/pulse/help-put ... ublished=t" onclick="window.open(this.href);return false;
Ďakujem.
"Every great story on the planet happened when someone decided not to give up, but kept going no matter what." ~Spryte Loriano
“ All is well in the end, if it is not well, it is not the end” – saying in India
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa JUGGLER »


Dík.

Kto sú za Trim Alfa...chlapci z Trim Brokera = Ižip atd ?

Majú tam riadené portfólio: https://trimalfa.eu/2018/12/01/trim-por ... mber-2018/" onclick="window.open(this.href);return false;

To sa mi páči, ked komentujú a zároveň aj prakticky ukazujú...
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
MFT
Príspevky: 50
Dátum registrácie: Ne 26 03, 2017 2:12 pm
Has thanked: 1 time

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa MFT »

Ano, v trim je Ronald Izip

Neviem z akych statistik prisli ku konstatovaniu ze vacsinu akcii po krize nakupili samotne firmy...
Používateľov profilový obrázok
JUGGLER
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 15662
Dátum registrácie: Št 17 04, 2008 8:39 pm
Has thanked: 968 times
Been thanked: 1326 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa JUGGLER »

liberálne šialenstvo preniká aj do biznisu: Goldmani nebudú uvádzať na burzu IPO firiem, ktoré vedú iba heterosexuálni belosi.

Goldman Sachs won’t list your company if only white men are on the board
https://www.fnlondon.com/articles/goldm ... d-20200123" onclick="window.open(this.href);return false;

Goldman to Refuse IPOs If All Directors Are White, Straight Men
The bank is the latest firm to eschew a lack of diversity in corporate governance

https://www.bloomberg.com/news/articles ... male-board" onclick="window.open(this.href);return false;

P.S. Toto je tak zvrátené, že je to v podstate RASIZMUS. Nehovoriac o nespravodlivosti voči všetkým ostatným firmám ( z Ázie, Afriky...)
:idea: ,,Amatérski investori investujúci pasívne do indexového fondu budú mať v dlhodobom horizonte lepšie výnosy ako profesionálni manažéri fondov,, Buffett :mesec:
:arrow: Vzdelávanie a užitočné info zadarmo: https://smartinvestor.sk
Používateľov profilový obrázok
Trumpeta1978
VETERAN MEMBER *****
Príspevky: 4290
Dátum registrácie: Ut 28 03, 2017 9:05 pm
Has thanked: 411 times
Been thanked: 334 times

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa Trumpeta1978 »

Je to ujete.. Snad si to goldmani este rozmyslia. Ja konzervativec nie som, ale toto uz je trochu moc.
SomPanko
Silver Member *
Príspevky: 202
Dátum registrácie: Pi 01 09, 2017 4:14 pm
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Co sa to deje?

Príspevok od používateľa SomPanko »

Ja sa povazujem za liberala, no tento krok podla mna s liberalizmom nema nic spolocne. Liberalizmus je praveze o tom, ze kazdy by mal mat rovnake prava. Teda ak by doteraz cernosi/homosexuali nemohli uviest svoju firmu na burzu, tak liberalizmus by upravil legislativu tak, aby sa im to umoznilo. Toto co sa stalo je praveze forma diktatury...
Napísať odpoveď

Návrat na "Akcie - investovanie do akcií"